Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 04. Maj 2006

Hidžama

Vijest koja slijedi mi dade ideju da pokrenem ovu temu. Vjerovatno mnogi nisu čuli za hidžamu, tradicionalni islamski način liječenja nekih oboljenja. Imate li iskustva i neka saznanja.

[SIZE=5]Prvi Evropski simpozijum o hidžami [/SIZE]
6. - 7. maj 2006. Sarajevo, BiH

Izuzetna nam je čast pozvati Vas da uzmete učešće na Prvom Evropskom simpozijumu o hidžami - tradicionalnom islamskom metodom liječenja, koji će se održati u kongresnoj dvorani "Kulturnog centra kralj Fahd" u Sarajevu 6. i 7. maja 2006. godine., sa početkom u 09,30 sati.

Pokrovitelj simpozijuma:
Katedra za Hadis Islamskog teološkog fakulteta, Sarajevo
Kulturni centar Kralj Fahd, Sarajevo

Sponzori:
Dokument servis d.o.o.
Gently Travel d.o.o.

Datum održavanja simpozijuma : 6. i 7. maj 2006
Mjesto održavanja simpozijuma : Kulturni centar Kralj Fahd, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Zvanični jezici : jezici naroda BiH, engleski i arapski
Zadnji rok za dostavu radova: 30. april 2006

Način prezentacije radova
1. Predavanja pozvanih predavača
2. Usmena prezentacija radova u trajanju do 15 minuta
3. Prezentacija u vidu postera sa usmenom prezentacijom u trajanju do 5 minuta (rasprava)

Kotizacija ---- slobodno učešće

Riječ hidžama arapskog je porijekla i potiče od korjena al-hadžm što znači sisati, isisavati, izmusti i upotrebljava se da označi dreniranje dojke za vrijeme dok djete siše. Al-hadžam je osoba koja izvodi hidžamu, a hidžaama je naziv za profesiju. Mihdžam je naziv za halat koji se upotrebljava za sakupljanje krvi ili pak za nož koji se upotrebljava pri radu hidžame.ž
Procedura je poznata u tradicionalnim liječenjima Babilonaca, zatim Malayaca gdje se naziva "bekam", Kine pod nazivom "gua-ša", te Arapa "hidžama". Nakon što je preporučena od strane Poslanika Muhammeda s.a.v.s., koji je prema navodima u brojnim hadisima, ostavio preporuke za vrijeme i načine izvođenja hidžame, ona nastaje na tlu Medine kao jedna specifična i blagotvorna metoda liječenja.
Za hidžamu su korišteni životinjski rogovi, zatim različite posudice u obliku šoljica, koje su bile od bambusa, metala, kasnije od stakla, a u novije vrijeme i plastike. Vakum je u ranije vrijeme dobijan isisavanjem zraka iz životinjskoga roga čiji je široki kraj bio postavljen na kožu pacijenta. Drugi način dobijanja vakuma u posudicama je sagorijevanjem komadića papira ili vate. Najsavremenija oprema postiže vakum pomoću pumpe.
Hidžama se izvodi tako da se, nakon postavljanja posudica u kojima je načinjen vakum na kožu na različitim mjestima po tijelu, koža i potkožne strukture pod djelovanjem vakuma usišu u te posudice, što izaziva nakupljanje krvi u tom području - tzv. hiperemiju. Nakon što se posudice skinu, evidentira se crveni trag podkožno nakupljene krvi, koji neko vrijeme ostaje. Ukoliko se oštrim instrumentom naprave ubodi ili plitki i mali rezovi na koži, a potom se posudice sa vakumom ponovo apliciraju, dolazi do isisavanja krvi u njih. Ona je u početku jako tamna, venska, a aplikacija vakuma se ponavlja sve dok krv ne postane svjetlija.
Smatra se, da je krv koja leži pod kožom puna toksina i da to može izazvati bolnost. Oni se na pomenuti način evakuiraju iz organizma. Metoda je korisna protiv bolova u ramenu, leđima, glavi, licu, grlu, uhu, nosu i očima, te u drugim područjima. Hidžama, prema tradiocionalnom medicinskom tumačenju, ima ulogu u zagrijavanju i regulaciji protoka energije u krvi, raspršujući hladnoću, vlagu, toksine i vjetar. Smanjuje otok i bol.
Sljedeća stanja dobro reaguju na hidžamu: oboljenja uzrokovana vlagom kao bol u krstima, lumbago, išijas, bol u rukama ramenima, bol u nogama i mišićima, stomačni bolovi sa povraćanjem, glavolje, migrene, nesanica i sl.

dr Merim Omerhodžić

www.zdravstvo.com
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

slavka

Početnik

(10)

• »slavka« je žensko

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

2

Utorak, 10. April 2007

POMOC

Da li neko yna kako se radi hidzama ili je sam radi, kao i kod cega pomaze?

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Utorak, 10. April 2007

Sjecam se da nam je jednom na casu jedan od profesora pricao (jer je i sam to radio) kako se izvodi taj zahvat - hidzama i kako on to radi svaki put kad ode na hadz i da se mnogo bolje zdravstveno osjeca poslije nje.

Sto se mene licno tice, ja bih crkla, a ne bih smjela to uradit, jer sam strasljiva :( ?(
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

4

Utorak, 10. April 2007

Citirano

Orginalno od slavka
Da li neko yna kako se radi hidzama ili je sam radi, kao i kod cega pomaze?

Ja sam imao prilike da budem podvrgnut ovom postupku i mogu da kazem - nista strasno. Hidzama je postupak prilikom kojeg se na poseban nacin isisava krv iz tijela. Na odredjenim mjestima na tijelu se 'zalijepi' casa tako sto se izvuce vazduh iz nje. U novije vrijeme za to se koriste vakuum pumpice. Ja kada sam radio tip je iz casica izvlacio vazduh pomocu papirica koji bi izgorio dok je casa pritisnuta uz tijelo. Prije toga se na mjestu sa kojeg se izvlaci krv napravi nekoliko malih rezova kako bi krv lakse izlazila. Nemojte da vas fotografija nize uplasi jer je cijeli posupak zaista bezazlen.

Nisam bas najupuceniji u kojim sve slucajevima pomaze hidzama. Ja sam to uradio iz ciste znatizelje, da vidim o cemu se radi. Evo malo sam citao po netu i vidim da pomaze kod oboljenja kao sto su ateroskleroza, povecan krvni pritisak, sistemska skleroza (skleroderma) osteogeneza imperfekta i slicno.

Jedni koji radi hidzamu a kojeg ja poznajem zivi u Becu u Austriji.

ed je dodao/la ovu sliku:
  • hidzama.jpg

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

5

Utorak, 10. April 2007

Uh! Ala ovo strašno izgleda 8o ... ja se ne bih vala smela podvrgnuti,ali ne sumnjam da je to delotvorna metoda lečenja,čini mi se da se i pijavice koriste u istu svrhu?

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

6

Utorak, 10. April 2007

Ja prvo citah da je dobro protiv bolova u ledjima te rekoh hene ovo bi bilo taman za mene, al' vala kad vidoh sliku prestravih se i reko jok, bolje da pricekam dako me ledja prodju sam od sebe
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

7

Utorak, 10. April 2007

Citirano

Orginalno od pink
Ja prvo citah da je dobro protiv bolova u ledjima te rekoh hene ovo bi bilo taman za mene, al' vala kad vidoh sliku prestravih se i reko jok, bolje da pricekam dako me ledja prodju sam od sebe

:D i ja vala digoh ruke,al' ko zna ako bi me muka oborila verovatno bih se usudila ;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

8

Utorak, 10. April 2007

selam

Ed zanimljiva i nesvakodnevna tema :)

Ja sam imala indirektno iskustvo sa hidzamom,Ed cini mi se da nigde nisi spomenuo da je hidzama povezana ucenjem Kur'ana,odnosno slijedi nakon glasnog ucenja Kur'ana kao i to da to ne rade zene (koliko sam ja upoznata)jer je to i jedna vrsta cishcenja, tako da pinki i zucky 85 ne brinite :)
Znam da nije strasno,moj brat je to radijo jest da je bijo isfashan ovako kao ovaj na slici :),ali mi je reko da se posle toga mnogo lijepo osecao :)

selam
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

9

Utorak, 10. April 2007

Rukja (ucenje Kur'ana) prije hidzame nije obavezna ali je u svakom slucaju bolje i potpunije obzirom da se (grubo receno) rukjom lijece psihicke a hidzamom fizicke tegobe. Efekat kod ciscenja hidzamom nije isti kao i kod mjesecnog ciscenja tako da ne postoji razlog da zene ne praktikuju hidzamu.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 10. April 2007

Ja sam nedavno bio povrgnut hidzami :) Ma kakvi strasno, ja dosad jos nisam uzivo vidio da onoliko izadje krvi koliko je na slici ovdje prikazano, vec 3 puta manje. U pazar ima dosta ljudi koji rade hidzamu, a i ja bih to mogao nauciti za manje od 20 minuta. Prosto ko pasulj :)

[SIZE=2]Sta je to Hidzama[/SIZE]

Korijen hidzame lezi u arapskom glagolu “hadzeme” sto znaci “sisati,”Kada se spomene “hidzama” to je infinitiv (masder), tj. isisavanje krvi ili pustanje krvi. Izraz “isisavanje” je ispravniji jer se prilikom operacije i desava isisivanje a ne pustanje, mada cemo naci u nasim recenicima da se prevodi sa “pustanje.” Takode hidzama znaci zanimanje, kao sto kazemo bavi se trgovinom ili poljoprivredom reci cemo bavi se hidzamom. Onaj koji se bavi ovim poslom naziva se “hadzdzam” ili “hadzim” kao sto se kaze stolar, hirurg, mesar, itd. Pacijent, tj. onaj koji trazi da mu se pusti krv naziva se “muhtedzim” ili “mahdzum.” Alat, tj. case sa kojima se vrsi hidzama naziva se “mihdzem” a isto se kaze i za skalper.

Hidzama je pustanje, tj. isisavanje krvi pomocu casa koje mogu biti od stakla, plastike, lima li od necega sto se koristilo prije, kao sto je rog od neke zivotinje i slicno. Tajna je u tome sto treba u casi stvoriti vakum, sto se postize pomocu izlvacenja zraka ustima kroz malu cjevcicu, ili pomocu spaljivanja papirica u casi cijim se sagorjevanjem stvara vakum, ili pomocu sprica i pumpica koje su napravljene u novije vrijeme.
Casa se stavi na tijelo (glava, leda, koljeno, tj. mjesto bola), pa kada se stvori vakum u casi ona se prilijepi za kozu i uvlaci je u sebe. Od osobina vakuma je da uvlaci sve u sebe pa tako i koza nabubri pod casom. Ta casa vakumom prikuplja krv koja se nalazi ispod koze i sabira je u taj nabubreni dio pod casom sto ne utjece na venski krvotok.

Suha hidzama
Kao sto smo opisali, prikupljanje krvi vrsi se sa casama koje se postavljaju na oboljela mjesta u trajanju od oko pet minuta. To se ponavlja nekoliko puta. Kao sto smo vec napomenuli, u ovoj hidzami nema pustanja krvi niti sjecenja koze. Na ovaj nacin se bolovi ublazuju a moze da ih potpuno nestane.

b) Vlazna hidzama
Sto se tice prikupljanja krvi ne razlikuje se od suhe, medutim, kada casa ostane na svom mijestu oko pet minuta, skine se i nasjecka se skalperom po nabubrenom mjestu nekoliko puta (nije odredeno koliko). Zatim se postupak sa casama i vakumom ponovi. Tada vakum pocinje da isisava necistu krv ispod koze, koja je bila uzrok bola ili bolesti kod covjeka. Sa ovom kratkom operacijom od 15-tak minuta uz Allahovu pomoc u vecini slucajeva bolovi potpuno nestaju. Ova krv je toliko necista da se veoma brzo grusa. Nekada se desi da ta krv nije iste krvne grupe kao sto je zdrava krv u venama kod te osobe. Neki je smatraju zbog njene necistoce i pokvarenosti kao krv menustruacije. Sa ovom krvlju ne izade vise od 5% zdrave krvi.

• Biljezi Buharija od Ibn Abbasa da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Lijek je u trome: medu, hidzami i kejju a ja zabranjujem svome ummetu kejj” (Buhari, 5680).
• Biljezi Buharija od Dzabira ibn Abdillaha da je cuo kako Poslanik, s.a.v.s., kaze: “Ako ima lijeka u onome cime se vi lijecite onda ga ima u hidzami, medu i kejju, a ja ne volim da se zigosem”(Buhari, 5683).
• Biljezi Ibn Madze od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ako ima dobra u onome cime se lijecite, onda ga ima u hidzami”(Ebu Davud, 3758 i Ibn Madze 3476).
• Biljezi Ebu Davud od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko uradi hidzamu 17,19 i 21 (hidzretskog mjeseca) bice mu lijek za svaku bolest”(Ebu Davud, 3861).
• Biljezi Nesaija od Semure ibn Dzunduba da je rekao: “Bio sam kod Poslanika, s.a.v.s., kada je pozvao hadzdzama da mu radi hidzamu, pa je on postavio case i u tom trenutku usao je jedan beduin iz plemena Fezzare pa je upitao: ‘Sta je ovo Boziji Poslanice, ovaj ti sijece kozu?!’ Poslanik, s.a.v.s., mu odgovori: “Ovo je hidzama.” Beduin ponovo upita: ‘A sta je to hidzama?’ Poslanik, s.a.v.s., mu odgovori: “Hidzama je najbolji lijek kojim se lijece ljudi”(Ahmed u Musnebu, 20096).

Hadisi u kojima se spominje gdje je i kada Poslanik, s.a.v.s., radio hidzamu
• Biljezi Ahmed u hadisu koji je sahih od Enesa ibn Malika, da je rekao: “Poslanik, s.a.v.s., je radio hidzamu na tri mjesta, dvije case na zatiljku (iza usiju) i jednu na plecima (izmedu ramena) (Ahmed u Musnedu 12191, Ebu Davud 3859).
• Biljezi Buharija od Ibn Abassa da je rekao: “Poslanik, s.a.v.s., je radio hidzamu a bio je u ihramima, i postio je”( Buhari 1938 i Muslim 1202).
• Biljezi Ebu Davud u hadisu koji je sahih od Dzabira ibn Abdillaha da je Poslanik, s.a.v.s., radio hidzamu na kuku (Ebu Davud 3863).
• Biljezi Ibn Madze u hadisu koji je sahih od Dzabira ibn Abdillaha da je Poslanik, s.a.v.s., uradio hidzamu na vrhu stopala jer ga je bio uganuo (Ibn Madze 3485).
• Biljezi Ibn Dzerir u hadisu koji je sahih od Abdullaha ibn Dzafera da je Poslanik, s.a.v.s., uradio hidzamu na vrhu cela nakon sto mu je podmetnut otrov u pecenoj ovci poslije bitke na Hajberu (Tehzibul asar 1/525).

• Slozili su se ucenjaci i ljekari da su koristi od hidzame vece ako se ona uradi u drugoj polovini hidzretskog mjeseca, a dokaz za to je hadis kojeg Ebu Davud biljezi od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko uradi hidzamu 17,19 i 21 bice mu ona lijek za svaku bolest”(Ebu Davud, 3861).
• Sto se tice dana u sedmici nema nijedan vjerodostojan hadis koji upucuje na njih. Zato hidzamu treba raditi ne obaziruci se da li je petak, ili ponedeljak ili koji drugi dan. Hadisi koji hvale neke dane a u drugima nagovjestavaju zlo su daif (slabi). Npr. hadis: “Zaista petkom ima trenutak pa ko uradi hidzamu u njemu umrijece”(Fejdul-Kadir, 2/470), ili “Ako se podudari utorak sa 17-tim u mjesecu, bit ce to lijek za jednu godinu”(Medzmeu-zvaid, babu mewdiul-hidzameti).
• Sto se tice trenutaka u danu neki smatraju vrijeme izmedu podne i ikindije pohvaljenim za hidzamu. Neki su je radili poslije aksama, dok treci kazu da je to najbolje raditi odmah poslije izlaska sunca. Medutim, vidjeli smo da je Poslanik, s.a.v.s., radio hidzamu kada je otrovan, radio je na kuku i na stopalu radi iscasenja, takode na glavi radi glavobolje, a ne spominje se da je sacekao odredeni datum, dan, sat ili trenutak. Zbog toga ne treba obracati paznju na ova vremena, hidzama ce, ako Allah da, biti od koristi kad god da se uradi, kao sto se prenosi da su ashabi i poznati alimi radili hidzamu u svim vremenima kada su imali potrebe za njom, osim sto se spominje da su neki gledali da to bude neparni dan (1,3…5…17..itd).

Ostale pojedinosti koje su vezane za hidzamu
• Mnogi kazu da zena ne treba da radi hidzamu, tvrdeci da je njen mjesecni ciklus (menstruacija) cisti od neciste krvi. Medutim, to nije tacno. Krv koja se nalazi npr. u ramenu pod kozom nema nikakve veze sa krvlju menstruacije. Poznato je da su ashabijjke (zene drugova Poslanika, s.a.v.s.) radile hidzamu, te da su je zene radile kroz istoriju a i danas je rade, a i ja sam je radio nekim starijim zenama pa s toga ove tvrdnje nemaju nikakvu osnovu.
Treba spomenuti da hidzamu mogu raditi osobe svih uzrasta i svih zanimanja, a posebno sportasi borilackih vjestina koji su dosta puta dobili udarac u glavu i na drugim mjestima na tjelu, a takoder i oni koji su radili teske poslove u svom zivotu, te oni koji su imali tokom rata teska ranjavanja pa je vjerovatno ostalo zgrusane krvi na mjestu ranjavanja a hidzama to uz Allahovu pomoc otklanja.

Primjetiti cemo, takoder, da se mnoge firme u Americi, Njemackoj, Singapuru i drugim mjestima pocinju natjecati u proizvodnji potrebnog pribora za hidzamu. Vec se mogu vidjeti na trzistu posebne specijalne torbe sa medicinskom opremom za hidzamu.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

11

Utorak, 10. April 2007

Impresionirala me je tema, kao i prilozi dati na istu. Iskrena da budem, nikada pre nisam imala priliku da cujem nista o Hidzami. Volela bih da znam da li postoji neko u Novom Pazaru ko je upoznat sa ovim nacinom lecenja. mada ima dovoljno jasnih i lepih priloga na datu temu, ja sam "iskopala" nesto.

Preneseno je u Buharijevom Sahihu da je Ibn-Abbas, r.a., citirao Božjeg Poslanika, s.a.v.s., koji je rekao: ”Liječenje se nalazi između upotrebe sirupa od meda, puštanja krvi zarezivanjem kože (hidžama) i kauterizacije vatrom, a ja sam svome ummetu zabranio kauterizaciju.”
Što se tiče liječenja bolesti hidžamom kao terapeutske mjere, nekoliko je hadisa preneseno u Buharijevom Sahihu i, između ostalih, u zbirci hadisa prenesenih od Ibn-Madžea. Ibn-Abbas je također prenio da je Božiji Poslanik, s.a.v.s., rekao: ”Blagoslovljen je rob koji pušta krv hidžamom. Ona čisti krv, isušuje unutarnje upale i izoštrava vid.” On je također rekao: ”Pušanje krvi (hidžama) je jedan od najboljih lijekova.”
Ibn-Kajjim je naveo da je Ibn-Sina (Avicena) rekao: ”Puštanje krvi hidžamom ne bi se trebalo primjenjivati u vrijeme rastućeg mjeseca (period od početka mjeseca do perioda prije punog mjeseca) zato što tada tjelesne izlučevine i njihovi spojevi nisu prezasitili krv (nagomilali se u krvi) ili se u krvi ne nalaze u velikom broju, te u vrijeme zadnje četvrtine mjeseca, jer će, u suprotnom, intenzitet ovakve koncentracije biti neadekvatan da izvuče sve koristi od hidžame.”
Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: ”Liječite se hidžamom i ne dopustite da vas visok krvni pritisak (tebejjug) ubije.” (prenose Ibn-Madždže, Ebu-Davud i Bejheki).
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

12

Utorak, 10. April 2007

O hidzami i kauterizaciji pogledajte Poslanikovu medicinu od Ibn Kajjima. Iznosi neka interesantna zapazanja.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

13

Srijeda, 11. April 2007

Ja nikada nisam na sebi primjenila Hidzamu..medjutim kao malena dok su me dedo i nana cuvali znala sam biti prisutna u sobi kada bi dedo to radio. Kako je radio i ne sjecam se bas dobro..samo znam da je i on stavljao neke casice i palio nesto u njima..ali sam se ja bojala krvi pa bih cim vidim da dedo to radi bjezala iz sobe u polje gdje bih se posvetila igri i zaboravila na ono sto sam vidjela kod dede.Medjutim znam da ga je dosta ljudi i zena pa cak i djece posjecivalo.
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

14

Srijeda, 11. April 2007

Moja nana lijeci bolove u stomaku tako sto vuce ove zile na vratu.To bude bolno,ali je efikasno i bol u stomaku prestaje.
Puhanje da ne pominjem,to je svakom od vas poznato.
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

15

Srijeda, 11. April 2007

radio sam el-hamdulillah prije 2 meseca prvi put,i mogu rec' da bih je radio svaki dan kad bih imao potrebne sprave...Radio je jedan brat iz Svajcarske da ga Allah s.w.t. nagradi,i mogu reci da sam nakon toga uzhivao,chinilo mi se da sam mogao do Mura trchat...
vrlo vrlo prijatna stvar,i nimalo bolna i muchna iako se chini da je takva...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 13. April 2007

Jos nisam radio Hidzamu,ali sam danas sreo choveka koji to radi vec 8-godina.Pa postoji verovatnoca da to uradim.
" Bilen alemlere rahmettir "

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

17

Srijeda, 18. April 2007

Znam da je zdravo "pustanje krvi" na ovaj nacin i rado bih probala.
Jos radije,da nisam videla ove slike koje je postirao ed :D ,ali jos uvek osecam da mi je zelja jaca od straha. :)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »SENAD-SYDNY« je muško

Datum registracije: 15.05.2008

• Poruku poslati

18

Petak, 16. Maj 2008

Hidzama

Esselamu alejkum

Za ljude koji zele da im se radi Hidzama ,a sa podrucja Bosne ,Unsko Sanski Kanton,tacnije Bihac,poznajem jednog brata koji radi Hidzamu vrlo lijepo i profesionalno ,radi se o bratu Varcar Mirzet-Mirza ,zivi u Bihacu,meni je licno radio kad sam bio u Bosni.
Selam svima od Senada iz Sydnya.

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

19

Petak, 16. Maj 2008

Radio sam hidzamu nekoliko puta,nista strasno,ne boli mnogo.

Sta se postize hidzamoma?Hidzamom se odstranjuju mrtva krvna zrnca i osali stetni elementi koji se skupljaju tu,iza plecaka.Time se postize bolja cirkulacija,jaca imunitet,prociscava krv,...

Prvo se dezinfikuje mjesto gdje ce se vrsiti hidzama,onda se u dezinfikovane casice stavi mali zapaljeni papir, i onda se to stavi na mjesto kao sto se vidi gore na slici.Nakon nekoliko minuta kad se "usisa"krv ,skinu se casice i onda polako ziletom isjece nekoliko puta i onda se pokupi krv casicom i tako nekoliko puta.I na kraju se dezinfikuje sa jodom,i vodom koja ima H3.Na kraju se stavi nesto da zastiti ranu.Toga dana nema kupanja i ne treba da se jede mlijeko i mlijecni proizvodi 2 dana.

To treba da vam radi iskljucivo doktor.Mora da se koriste nove casice i zileti,ne da se dezinfukuju stari,jer za neke viruse se ne mogu dezinfikovati,kao sto je hepatitis(upala jetre).Da bi se dezinfikovalo od tog virusa mora da bude na temperaturi od 280 stepeni celizijusa dva sata,sto je skoro ne moguce!

Hidzama se vrsi iskljucivo iza plecaka,to je i sa vjerske i sa naucne strane.Neki ljudi rade i na drugim mjestima,npr.glavi,... to se ne preporucuje.

Ljudi koji imaju mali koeficijenat hemeoglobina ne treba da rade hidzamu.Zene isto tako ne trebaju da rade hidzamu jer njima svakog mjeseca odlazi krv putem menstruacije i vecina zena ima mali koeficijenat hemoglobina.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

20

Subota, 17. Maj 2008

Elhamdulillah,radio sam Hidzamu.Nije to bilo tako davno,evo dvije hefte i koji dan od tog za mene nesvakidasnjeg dogadjaja i mogu slobodno reci dozivljaja.

Imao sam veliku zelju da radim hidzamu i hvala Bogu ispunila mi se.Brat koji mi je radio i ja licno sam zadovoljan i nismo primetili da je bilo nekih problema i poteskoca,jest da me je @mono zabrino spominjanjem hemoglobina ?(

Jednostavno ceo postupak nije trajao duze od 25 minuta i nije toliko bolan kao sto se cini na gornjoj slici.Inace mislim da bi valjalo postirat neku,normalniju ,da tako kazem,sliku.Na onoj slici ko da mu je jetru izvuko sa onim pumpicama :)).

Vec sam se pozeleo i imam osjecaj da bih svaki dan radio hidzamu,zaista sam se posebno lijepo osjecao u toku rada hidzame i poslije toga.U svemu tome me je vodio vjerski osjecaj da se desava nesto sto je Muhammed a.s. spomenuo u hadisima i sto je bio njegov a.s. sunnet.
Dakle,jedan od razloga cari hidzame je upravo ozivljavanje tradicije i duha minulih dana...

La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Social bookmarks