Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško
  • »Sandzacki_sin« je autor ove teme

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1

Subota, 15. Maj 2004

Hodza ili imam

Esselamu alejkum

Primijetio sam da neki učesnici ovoga foruma blate hodže, a hvale imame. Pošto sam ja ubijeđen da su to sinonimi čudan mi je takav govor. Puno puta je ovdje pisano te hodže ovakve, te hodže onakve, te neki ne mirišu hodže itd. Sa druge strane svi imaju neke svoje imame, kojima vjeruju, koje hvale i reklamiraju kod ostalih.
E sad, šta meni nije jasno? Nije mi jasno kako za nekoga možemo reći da je, u najmanju ruku, loš samo zato što je hodža. Pa ja ne bih mogao reći ni da su svi lopovi loši, jer ne znam da li među njima ima neko koga je muka i veliko iskušenje natjerala da poklekne, ne bih mogao reći ni da su sve ubice loši ljudi, a grupisati i ocrniti ljude samo zato što su hodže mi je nezamislivo. Molio bih one koji se nađu, u nedostatku bolje riječi, prozvanim da to objasne.
Evo šta ja mislim o tome. Imami, odnosno hodže, iz naših krajeva su plaćeni da obavljaju svoj posao. To mi ne smeta jer smo mi područje gdje se ne govori arapski jezik, te nam je potrebno da se ljudi obuče (školuju), tj. nauče lijepo učenje kur'ana i islamske propise. Ti se ljudi moraju, dakle, posvetiti tome, a to znači zapostaviti ostalo obrazovanje, što bi ih u startu stavljalo u podređenu poziciju u odnosu na ostale. E sad, ako neko misli da je ovo nepravedno neka se zapita da li bi savjetovao svome djetetu da četiri godine srednjega obrazovanja provede u medresi izučavajući vjeru potom provede još četiri do pet godina na nekom islamskom fakultetu, da bi se onda „uhvatio u koštac“ sa onima koji su svo to vrijeme izučavali svjetovne nauke ili zanate. Razmislite o tome.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

2

Subota, 15. Maj 2004

Malo ste me zbunili sa ovim postom. Kroz zadnji pasus se provlachi da nashi svrshenici medrese i FIN-a (fakultet islamskih nauka) gube u odnosu na one koji su zavrshili (lupam) mashinsku shkolu, fakultet itd...

Gazi Husrefbegova medresa u svom programu ima fiziku, latinski, kemiju, matematiku i ostale prirodne nauke, glavni fah je izuchavanje Islama, ali ne zaostaju ni ostale nauke. Na FINU- imash jezike, filozofiju, psihologiju, znachi ni tu nisu u zaostatku. Logichno je da neche znati ono shto zna elektrotehnichar ili zubar, ali isto tako elektrotehnichar i zubar ne znaju ono shto zna profesor islamske katedre (zvanje za svrshenika FIN-a).

Efendija u mom dzematu je stekao 'nesvjetovno' (rijech izvuchena iz vasheg svjetovno) znanje, medresa + FIN, i (sad se drzite dobro) ko god treba postaviti satelitsku, popraviti TV, programirati neshto, chachkati oko auta svi njega zovu. Shta rechi na ovo?

Blachenje hodza, imama i efendija... eh, to neka ide na dushu onima koji to rade. I josh neshto, svaka chast tim ljudima, jer ja bih radije na baushteli bila nego sa svima posla imala.

p.s. nisam podplachena od efendija da pishem dobro o njima.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Subota, 15. Maj 2004

ja bi sam reko da je nasem narodu tesko ugodit, kako se god zvali i kako god dobro (lose) radili naj ce se onaj kome nece to bit po volji. Pa sad sta da se radi, eto bar imamo tri naziva za istu osobu, pa svako moze izabrat sta mu volja. Imami, Hodze i Efendije su ljudi ka i mi, i niko nije savrsen, mi fino imamo i doktora lopova i profesora lopova i inzinjera lopova a sto ne bi imo i po koji Imam, covek ka covek. Cini mi se da stvarno imaju tezak poso i retko koji da je osto cist, posto su izlozeni stalnom sudu, ljudi ih lako nadju greha, a samo Allah zna dje je tu istina.
malo za promenu

4

Subota, 15. Maj 2004

A ja se i dalje drzim teorije (zavere) da svi oni koji blate hodze (a prije bih rekao blate sebe) rade to u korenu zbog toga sto im se ne svidjaju obaveze koje im hodze (imami il kako god hocete, uglavnom oni zaduzeni) napominju.. Govorih vec o tome.. To su oni koji nemaju dovoljno snage da nadvladaju ono sto ih nagovara da ne prate ono sto im se (ispravno) govori da izmire sve sta treba.. Pa im onda sejtan ubacuje sumnje i opravdanja i izgovore tipa "nedam lopovima.. nedam za gorivo".. i slicno... A ne sete se da nanijete pravo i urade sta je propisano.. Pa nek bude lopovu na dusu ako je lopov.. A po svim pricama u kojima se u losem kontekstu spominju hodze vrti se nesto oko para..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 16. Maj 2004

Esselamu alejkum

Mislim da ti je promakla suština Utopljena u čaši. Primjera kao hodža iz tvoga džemata ima puno, ali to nije pravilo. Uvjeren sam da možeš naći, ako se budeš potrudila, i ljudi koji su umjetnici ili slično, a završili su neke škole prirodnih smjerova. Kao i sve škole i medrese i FIN izučavaju predmete opšteg obrazovanja, ali primarni predmeti određuju struku i zanimanje. Ti mladi momci i djevojke su se posvetili izučavanju vjere. tj duhovnom obrazovanju (za razliku od svjetovnog) i moje uvjerenje je da trebaju biti poštovani zbog toga i naravno, adekvatno plaćeni, jer svi mi koji smo redovni posjetioci džamija uživamo slušajući lijepo učenje kur'ana, nadahnutim hutbama i sl., a to je direktna posljedica njihovog životnog izbora.
Temi sam dao naziv „Hodža ili imam“. Neki ljudi (ovdje u Pazaru) imaju iskrivljenu predstavu o vjeri usljed godina života u džahilijetu (neznanju). Oni obilaze razne hodže, i provjeravaju prolaznosti njihovih ideja. Ne traže nauk, već traže slaganje, i ukoliko ga ne dobiju tome će hodži ne samo uskratiti povjerenje već će mu i negirati poznavanje vjere ili će reći da je njihova spoznaja isuviše velika da bi slijedili takvoga imama. E sada, mene interesuje metamorfoza koja se dješava kada hodža izrazi svoje slaganje. Onda on za njih prestaje biti hodža i postaje imam. Velika većina onih koji su ovdje blatili hodže su javno rekli da slijede svoje imame. Volio bih da znam šta je to, po njima, što hodžu čini bezvrijednim i nedostojnim, a njihove imama hvale vrjiednim?
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 17. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Imam osjecaj da sam ovdje prozvan upravo ja. Nekako je nezgodno bilo sta napisati kada znas da ce biti docekano na noz. :)

Prije svega ono sto Sandzacki sin govori ja cu se sloziti da je to opravdano zbog vremena i situacije, ali....

Sta ako vremenom te iste Hodze koje su dosle tu da rade svoj posao pocnu da drze monopol, pa kada se neko pojavi malo drugaciji pocinje da im smeta, pa ga beskrupulozno napadaju i blate i proglasavaju sektom? Pocinju da se mijesaju u politiku, a to nije dio njihovog "posla". Svasta rade sa vakufskom imovinom, ne drze se vakufnama koje su vakifi ostavili.
Pocetna zamisao je i bila da Hodze rade svoj posao, ali sta se radi sa onima koji taj svoj posao ne rade kako treba??? Niko ne dira Hodze, nek rade svoj posao, ali nek ostave narod na miru, jer ima ljudi koji hoce da se bave vjerom ne iz poslovnih razloga vec iz ljubavi prema vjeri.

Ja sam licno svasta slusavo da govore hodze sa mimbera. Kazu, ko se to ususdjuje da tefsiri Kur'an i vjeru kada je to nas posao, dakle hoce monopol.
Pa onda kada vidite da se pocinju bahato ponasat i kad pocnu pretjerivat u ovodunjaluckim stvarima nije lahko.

Ima i ovoga sto Fingers kaze da kada se nekima govori o obavezama vjerskim pocinju da se vade blateci druge, ali ima i masa onih koji svoje obaveze obavljaju i pravdaju hodze sve do maximuma progeldavajuci im kroz prste i neke vrlo krupne stvari, ali na kraju ne mogu vise da izdrze i okrenu se od hodza.

Zato Hodze koje mi imamo ovdje nemogu se nazvati Imamima, jer je Imam veeelika stvar i sirok pojam. Imam je svetinja kod muslimana, to je covjek koji zivi za vjeru, a ne covjek koji zivi od vjere. Hodza je takodjer svetinja kod muslimana, pa zbog toga ja ove nase ne bih nazvao ni Hodzama ni Imamima,vec bih ih nazvao Vjerskim Sluzbenicima, sto oni ustvari i jesu.

Da se radi o drzanju monopola govori i to da kada dodje neki Alim iz Bosne koji zivi za vjeru, a ne od vjere. Dakle, voli vjeru i iz ljubavi se bavi njome, onda oni burno reaguju i negoduju iako taj isti nista nikad lose nije rekao za njih ili protiv njih. Pa se cuju recenice tipa: Ja cu njemu da zabranim dolazak u Sandzak (Muftija u Restoranu Sunce)m ili tipa: Zasto se forsira bosanska ulema. PA zar ovo nije smijesno? Ako je on Alim i onaj iz Bosne Alim onda zajedno rade na istoj stvari na Sirenju Islama, kako mogu smetati jedan drugom???? O cemu se radi???

Moje misljenje je, da ovi iz Bosne sto dolaze, pokazuju svojim primjerom da sa nasim Hodzama nesto nije u redu, pa je to malo nezgodno, to boli i smeta.

Kada bi Hodze bile malo pristupacnije i srdacnije i manje ohole onda ne bi bilo toliko problema.

Nije dzaba Poslanik a.s. rekao u jednom Hadisu: "Bojim se za svoj Ummet iskvarene uleme!!!"
Na sta se u ovom Hadisu misli?

Kada cujes da pridje vjenik i pita jednog od glavnih "Efendija", da ne navodim o kome se radi, dici ce se veeelika prasina, a vec ce se dici ovim postom i pita ga kada je ustvari ovaj Bajram, neki kazu u nedjelju, a neki u ponedjeljak, pa rekoh da tebe pitam kad je, posto si ucen, a taj "Efendija" mu odgovori: "Vidis li ti da sam ja izaso u carsiju i da sam privatno ovdje (u civilu), znas dje mi je kancelarija pa tamo dodji ako hoces takva pitanja da pitas!
Zamislite to ponasanje!!! O cemu se rado ovdje?

Ili pridje vjernica pokrivena i kaze: "Halali efendija, ako bih mogla da pitam nesto", a doticni odgovori: "Pa vidis lji da ja sad pijem sok!" I ona onako ponizena i posramljena se povlaci. Subhanallah, kako da ne zaboli srce covjeka!!?
I onda ljudi pocnu to uvidjat i pocinju traziti ulemu negdje drugdje, pa eto u Bosni na primjer i onda kada dodje takva ulema i pokaze kako se lijepo druzi sa muslimanima i kako su prirodni i ponizni, bez trunke oholosti onda se ovi busaju i galame i smetaju im BRACA iz Bosne. Subhanallah.

Ja bih o ovome mogao danima pisati i zivih dogadjaja navoditi iz kojih bi svakom ilijek nepristrasnom bilo jasno o cemu se radi, a svako kako hoce. Bujrum.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 17. Maj 2004

Esselamu alejkum

Gerilac mogu ti reći da me je upravo jedan tvoj post koji je završio u kanti naveo da otvorim ovakvu temu. Na samom startu si rekao da se u načelu slažeš samnom, ali dalje u tvom postu to ne pokazuješ.

Citirano

Nekako je nezgodno bilo sta napisati kada znas da ce biti docekano na noz.

Vječita žrtva.

Citirano

Sta ako vremenom te iste Hodze koje su dosle tu da rade svoj posao pocnu da drze monopol, pa kada se neko pojavi malo drugaciji pocinje da im smeta, pa ga beskrupulozno napadaju i blate i proglasavaju sektom? Pocinju da se mijesaju u politiku, a to nije dio njihovog "posla". Svasta rade sa vakufskom imovinom, ne drze se vakufnama koje su vakifi ostavili.

Opet moram da se pobunim protiv takvog generalizovanja stvari. Shvati da ne možeš tako da optužuješ ljude. Donekle bih razunio da neku sufija generalno optužuje sve vehabije ili obrnuto, kao što bih razumio i da neki kršćanin generalno optužuje muslimane. Ali da neki musliman optužuje hodže to nikakone mogu da razumijem. Po meni je to isto kao da optužuješ sve doktore jer si imao lošeg iskustva se jednim od njih. Iznosiš neke besmislene optužbe kojima je jedini argument tvoja riječ. Hodže su počele da se bave politikom kažeš. Da li to misliš na onoga hodžu koji je odbornik u opštini ili je on možda za tebe imam.

Citirano

Ja sam licno svasta slusavo da govore hodze sa mimbera. Kazu, ko se to ususdjuje da tefsiri Kur'an i vjeru kada je to nas posao, dakle hoce monopol.

Da li bi ti možda želio da budeš taj koji tefsiri Kur'an? Uostalom kakva je to glupost "monopol na tefsir Kur'ana"? Objasni mi to malo bolje. Vidiš, gerilac, da se opet vratim na primjer doktora; kada se ti doktoru požališ ne neki zdravstveni problem njegov posao nije da ti opisuje do detalja nastanak te bolesti, niti da ti objašnjava nastanak lijeka. Njegov posao je da ti da tabletu i čašu vode. To je običnom čovjeku jedino što je potrebno i sve preko toga bi bilo nepotrbno trošenje riječi.
Što se tiče uleme iz Bosne podsjetit ću te na sistem koncentričnih krugova. Naime u slučaju džihada u jednom mjestu dužnost odbrane pada na sve stanovnike toga mjesta. Ukoliko oni nisu kadri da se odbrane onda se ta dužnost prenosi na stanovnike okolnih mjesta. Ukoliko ni tada nisu kadri da se odbrane onda će se ta dužnost širiti u koncentričnim krugovima i obuhvatati sve veću i veću grupu ljudi dokle god se ne stvori dovoljna snada da bi se odbranili. E sad te pitam da li su bosanski šejhovi uspjeli u džihadu u svome mjestu pa priskaču nama u pomoć? Ili su možda kadri voditi borbu na više frontova? Ne nego je jedan dio Bosanske uleme, kako vehabijske tako i sufijske, došao ovamo u potrazi za sljedbenicima.

Citirano

Pa se cuju recenice tipa: Ja cu njemu da zabranim dolazak u Sandzak (Muftija u Restoranu Sunce)

Možeš da navodiš neke čaršijske priče kao da si bio svjedok, ali ima još nešto čemu su mnogi bili svjedoci: Sulejman Ugljanin (koga si rekao da priznaješ za ulemu) je javno rekao "Istjerat ću ga iz Sandzaka i Evrope) govoreći o muftiji. Da li je i ovo smiješno? Iz ovoga bi mogli da izvedemo još jedan zaključak koristeći se tvojom logikom; Suljo je slagao.

Citirano

Vidis li ti da sam ja izaso u carsiju i da sam privatno ovdje (u civilu), znas dje mi je kancelarija pa tamo dodji ako hoces takva pitanja da pitas!

Opet kažem ne mislim da su sve hodže potpuno ispravne. Upoznao sam ih raznih, ali ovo što ti navodiš kao primjere je besmisleno. Da li si ti ikada vidio doktora koji obavlja pregled na ulici ili u restoranu. Znaš i sam da su halife imale određeno vrijeme kada su primali muslimane i slušali o njihovim problemima. Odlično znam da je do naših hodža lako doć te je još više neopravdano zaustavljati ih na ulicu. Čisto sumnjam da si ovo gore doslovno citirao, ali taj efendija o kome govoriš je toga čovjeka uputio na mjesto i vrijeme.
Bolje bi bilo da ne ulazimo u dalju raspravu već da se okaneš ovakvih napada na ljude koji tebi lično nisu ništa uradili i koje vjerovatno sve ni ne poznaješ.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Utorak, 18. Maj 2004

Naravno da necu nastaviti da se ubjedjujem sa tobom. Ja sam lijepo iznio jos jednom svoj stav o Hodzama (a kada kazem Hodzama, mislim na one koje mislim).
Tvoj je problem ako zelis tako vidjeti i zmuriti, ja tu nemogu nista, ja samo iznosim svoje vidjenje i svoj stav u odnosu na pojave spomenute.

Naravna stvar da cu se vazda boriti za istinu, u onoj mjeri koliko je ona meni dostupna, ako sam okrenut u pogresnom smjeru molim Allaha da mi na to ukaze, ali sad za sad sam na ovom mjestu i gleda msa ove tacke i zestoko se borim protiv svih onih koji nasilje cine, dakle, opet kazem iz moje perspektive.

Ovakve rasprave ako se ne zavrse na ovome, dakle iznosenju svojih stavova i ok, prerastaju u licno prepucavanje i obostrano "nacepljivanje" da se po svaku cijenu prihvati svoje misljenje od strane sugovornika.

Neznam gdje zivis, neznag kuda se kreces, neznam gdje gledas, neznam koja su ti mjerila, i kako ta mjerila shvatas, ali (opet kazem sa moje tacke gledista) ne mogu da shvatim da ne vidis ovo o cemu ja govorim.

Ljude o kojima govorim odlicno poznajem, recenice koje citiram kao njihove su 100% sahih (u smislu), krecem se po pazaru, srecem sa ljudima, sa stavovima misljenjima, itd.

Na nekoliko vaznih pitanja koje sam naveo gore u prijethodnom postu nisi mi odgovorio, npr. kako shvatas onaj Hadis kojeg sam gore naveo, a tice se Uleme.

Jos jedna stvar, pojma nemam zasto spominjes Sulejmana Ugljanina ovdje, nemas potrebe za tim.
Itd.

Dakle, moj stav o "Hodzama", a ne o Hodzama, sam iznio u gornjem postu. A izraz Hodze koristim jer bilo bi veoma ruzno kada bih krenuo poimenice da ih spominjem, a i mrsko mi.

Ti kako god hoces i kako volis i kako mislis da je pravo samo nastavi.

A ono sto se tice vjecite zrtve je jos jedna vrsta prilepljivanja etikete koja bi trebala da nesto kaze o meni unaprijed. Ja sam sto se tice docekivanja mojeg posta na noz spomenuo zbog toga sto sam skonto da je pokretanje ove teme bilo potaknuto bas sa moje strane. Ali, naravno, ne smeta mi i ako ostanes pri svojem misljenju o meni kao "vjecitoj zrtvi". To je tvoj problem.

I opet cu naglasiti, vazda cu reci svoje misljenje i vazda cu dici svoj glas ako vidim da se prljave stvari djesavaju i rade. A najvise ne podnosim ohole osobe, a ne podnosim ih jer mi vjera moja ZABRANJUJE da ljubav poklanjam oholima.

A ti brate kako hoces.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 18. Maj 2004

E sad ove hodze, ovi mladi hodze ili sl. Ovako poneko od starijih komentarise ponasaje i stavove ovdasnjih ljudi koji se kod nas oslovljavaju obicno sa hodz ili efendija. Hodza je tursak rijec i znaci ucitelj. U turskoj se cak i profesorima na fakultetu obraca sa "hocam" ili moj ucitelju i nikako drugacije. U turskoj i dalje vazi jedna izreka koja je ostala iz doba osmanlija: " Na baba, oficira i hodzu se nedize ruka".
Imam je mnogo konkretnija rijec za covjeka koji vjernike predvodi u vjeri i samo znacenje je u stvari to. Da predvodi vjernike dok efendija znaci gospodin ali se kod nas hodze oslovlajvaju ovako i na taj nacin im se ukazuje postovanje. Koa i svakom ljekaru, inzinjeru, prodavcu ili slicno postovanje se ukazuje dok on svoj posao obavlja posteno i na zadovoljstvo vecine onih koji ga placaju. Pitanje imama je malo sveobuhvatno. Svaki ljekar ili inzinjer moze biti imam ako je toliki vjernik i ima znanje da predvodi skupinu mumina u vjeri. I hodza moze biti ljekar naravno ako je zvarsio skolu. Na kraju krajeva svaki vjernik je imam jer je svaka muslimanska kuca je mesdzit, a glava porodice predvodi clanove porodice u vjeri.
Koliko su podkovani znanjem jeste osnov svakog hodze ali je po meni jos vaznije kakv pristup imaju vjernicima. Jer je imam jednak medju jednakima. Istisare ili savjetovanje je praksa koja jos od Muhammeda .A.S. i ona vazi do sudnjeg dana. Savjetovanje ili razgovor sa clanovima dzemata je po meni jedan od osnovnih pitanja kojase danas namecu medju muslmanima u citavom svijetu. Dva covjea uvjek vise znaju od jednog ma ko oni bili. Aktuelna neslaganja nastala su sto je i prirodno kada je u posljednjih godina dislo do emancipacije vjere, islamska zajednica je postala toliko centralizovana da se moze cut i izraz "dzamija centralizovana". Kako i ko to moze dzamiju da centralicuje. Ona je univerzalna, ona je mjesto gdje se sastaju svi oni koji su pred Bogom jednaki. U dzamijama su svi efendije i svi su obicni ljudi, pred Allahom jednaki i kod njega se razlikuju samo po stepenu vjerovanja.
Naseg normalnog covjeka iritira kada mu hodza ne dodje na namaz da predvodi vjernika zasta prima solidnu platu zbog tga sto se bavi nekim drugim poslovima, kada ne uci djecu u mektebu, kada sa njim nije ljubazan, kada ne posjecuje dzematlije izuzev mevluda i sl.
Nas covjek hoce da hodza bude taj koji ce uvjek biti tu sa vjernicima da sa njima podjeli ovodunjalucku radost i tugu, da ih svojim rijecima podsjeca ko su i sta su, kako da se ophode i da je to vjerski ispravno.
Hodze su pocele da zapadaju za oko kao i svi oni koji to nisu, a voze luksuzne automobile, hode po zemlji oholu i zive u luksuzu.
Medjutim ovdje se potvrjuje ono da su nam imami isti kakav je i narod.
Hvala!
Neka je mir medju Vama!
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Utorak, 18. Maj 2004

Esselamu alejkum

Nije meni cilj ni bio da mi usklađujemo gledišta. Sve što sam htio od tebe je da prestaneš da pljuješ po hodžama. Ne možeš reći da ni jedan ne valja.
Nisam ni htio da neke stvari jasno kažem, već samo da pokušam da i tebe i ostale dovedem do zaključka. Ali evo da budem konkretan.
Reci mi kakvo je tvoje mišljenje o sljedećoj dvojici imama koji su došli iz Bosne.
- Sulejman Bugari
- Musa Sanin
Vidiš već sam rekao da neki ljudi traže imame prema svojim ubjeđenjima, a ne obrnuto. Tako se ponašaju i sufije i vehabije. I retorika im je ista - napadaju hodže a hvale imame iz Bosne.
Opet kažem ne treba meni da ti mijenjaš svoje stavove i svoja gledišta. Želim samo da prestaneš blatiti ljude na osnovu toga što su hodže.

Citirano

A najvise ne podnosim ohole osobe, a ne podnosim ih jer mi vjera moja ZABRANJUJE da ljubav poklanjam oholima.

Šta misliš, da li bih ja mogao iz ovoga da shvatim da ja nisam tvoje vjere. A što se oholosti tiče misliš li da bi bilo manje oholo da si rekao ...jer NAM vjera NAŠA... zabranjuje...

Zambak kad počeh da čitam tvoj post prijatno se iznenadih, ali samo do kraja prvog pasusa. Već previše puta si pričao o hodžama i automobilima.
Šta da ti kažem Promijeni ploču!!!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Srijeda, 19. Maj 2004

Sto se tice Hafiza Sulejmana Bugarija imam veoma visoko misljenje o njemu i mnogo ga volim.
A ovog drugog Musa Sanina, ne poznajem.

Ja nisam ni napadao nekog zato sto je taj neko Hodza, naravno. Ni narodne poslovice u vezi Hodza nisu nastale zato sto su Hodze, vec iz razloga sto te Hodze na koje se misli nisu bile Hodze kakve treba da su.

Burazere, to je lijepo sto se ti trudis da nadjes sredinu neku izmedju vehabija i sufija, ali zar to nije malo opasan nacin odredjvanja sredine???
Mene zanima samo Istina, pa i ako je ta istina u nekom kraju i najmanja manjina, zasto bih ja sredinu odredjivao po tim mjerilima. Zna se sta je oholost i gdje vodi, bio on sufijam bio on vehabija, bio on hodza, oholost je oholost (kibur).

A ovaj tvoj zakljucak kojeg si izvukao iz ovoga MOJA, NASA, mi se nikako ne svidja, nije mi drago da si taj zakljucak izvukao. Ja naravno mogu da govorim u svoje ime, zato i govorim u svoje ime. Ja inace skoro uvijek pojacam svoju opreznost kada neko koristi rijeci NASA, MI, itd jer velika je to deredza da ja sada tako nesto govorim.

Nemoj ni pomisljati da te ja ne racunam u muslimane i da ne gledam na tebe kao na muslimana. A ovo sto ovdje radimo je jedan vid razmjene misljenja, muhabbet, razgovor, itd.

Dragi moj brate, razmisljaj o oholosti (kiburu), pogledaj sta Kur'an o tome govori, izuci Kur'ansku pricu o Faraonu i Musau a.s., pogledaj sta Poslanik a.s. kaze o oholosti, pogledaj sta kazu Prve generacije o tome, pogledaj sta govore i ostali nasi velikani o tome, pa ces vidjeti da je oholost izvor svih problema covjecanstva.
Zato se ja trudim da budem veliki, veliki neprijatelj oholosti, a prije svega kod sebe.

Jer, nedaj Boze da preselim sa imalo oholosti, jer tada ne bih osjetio misris dzenneta, kako to nas Resul a.s. kaze. Kibur je najveci problem brate dragi.

I ja nikada necu uzeti za Hodzu, Vodica, Imama, Ucitelja, itd. koji u sebi oholosti ima. Meni treba neko ko je cist od oholosti, da bi me poducio kako ja da se toga oslobodim.

Kako ce me nauciti da se oslobodim oholosti onaj koji u sebi te oholosti ima i ne priznaje da je ima???
Cak tu oholost ne naziva oholoscu, vec je naziva dostojanstvom. Kako cu uzeti za ucitelja nekog ko ne razlikuje oholost od dostojanstva???

Razumi brate dragi moju brigu za moj Iman, jer to nam je Emanet, kako to lijepo kaza jednom nas lijepi Hafiz Sulejman Bugari, da ga Allah dz.s. pozivi i svaku srecu mu dadne.

A ti samo nastavi i savjetujem ti da budes iskren prema sebi, nemoj se ti obazirati na mene, ja volim da sa ljudima razmisljam, trazim, itd. A kada uvidim oholost kod nekoga onda postajem osjetljic. Jos uvijek ucim da se sa oholim ljudima nosim, ali je to tesko, treba doooosta sabura.

Nemoj brate dragi zaboraviti da je Iblis prokleti odbio uciniti sedzdu Ademu a.s. zbog oholosti, to je i bio razlog da ga Allah dz.s. prokletim ucini. U ovome je sakrivena i cijela Sustina vjere, a o Sustini vjere mozes vise malo procitati u temi Sustina vjere.

Halali.

Allahimanet.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

12

Srijeda, 19. Maj 2004

Izgleda da je generalizacija najcesce koriscena misaona operacija kod vecine ljudi.
Mene posebno nervira ono sto se cesto pominje "hodze i popovi su najveci lopovi". Jedno vreme se ovde na forumu vodila zestoka polemika oko toga kakvi su lekari, a sad vidim presli ljudi na hodze. :) Naravno, da ne mislim lose o hodzama, samo je moje misljenje (koje ne mora biti ispravno) da su hodze malo manje islamski obrazovane od imama, ja to shvatam kao oni imaju samo svrsenu medresu a imami fakultet islamskih nauka, ispravite me ako gresim. Jos nesto mi smeta, a to je komentar koji cesto cujem "eh stari hodze su to ovako a ovi novi hodze samo nesto izmisljaju", ja to obijasnjavam upravo ovim sto sam gore navela, mislim da mladi hodze ipak vise znaju od svojih prethodnika koji su se uglavnom zadrzavali na ilmihalu.

Za kraj, mislim da su i hodze, i imami, i efendije samo ljudi i da i oni znaju da pogrese, a Allah najbolje zna i on je taj koji ce nam suditi.
Pazi koju igru igras.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 20. Maj 2004

Esselamu alejkum

Ne znam gerilac žašto mi stavljaš riječi u usta. Nije meni namjera da nalazim sredinu niti da pomirujem stavove. U predhodnom postu sam dva puta rekao šta mi je namjera, pa ti se povrati i pročitaj.
Drugo, ti ovdje bacaš prašinu u oči. Izrekneš laž, predstaviš je kao istinu, zatim se kroz cio ostali post pozivaš na nju kao notornu činjenicu. Kažeš da ne možeš da slijediš ove naše imame i alime jer su oholi, zatim održiš lijep vaz o oholosti koji je istinit i iz koga se mogu izvući lijepe pouke. To je onaj sistem iz dosijea-x: laž najbolje prolazi uvijena u istinu. Ako si već nekoga optužio za najveći grijeh onda to i potkrijepi argumentima, ali pravim argumentima, a ne pričom o iblisu (la'netullah) i prvobitnom grijehu. Ako ne učiniš tako onda mi ne treba ni demagogija, jer me tako SIGURNO nećeš ubijediti da su sve hodže pokvareni lopovi koji rade za svoju korist, a na štetu vjernika.
Treće, zašto opet postavljaš pitanje moje iskrenosti? Da li ti zaista vjeruješ da neslaganje sa tobom može biti samo iz neiskrenosti?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 20. Maj 2004

Prije svega nisam dovodio u pitanje tvoju iskrenost, ali eto ti si to tako shvatio i sta ja tu mogu, hairli bilo.

A sto se tice, nastavka na ovu temu tesko da ce se to desiti, jer si vec poceo da koristis krupne rijeci. Sta bih ja sad trebao, da ti prilozim neku sliku na kojoj se vidi oholost nekog Hodze i da kazem, e evo slike na kojoj se to vidi. Ja sam ti naveo kao dokaz nekoliko primjera iz zivota onih osoba o kojima ti pricam, pa ako iz toga se nemoze zakljuciti da u sebi nose jedan veeeliki kibur, odnosno ako iz toga ti neces ili nemozes da to skontas ja tunista ne mogu.

Najbolje ce biti da zavrsimo sa ovim jer vec prelazi u nesto sto ja nikako nisam zelio da se desi. Ti nastavi da pises, a ja cu ti mozda odgovarati, a mozda ne, ali tesko.

Ti tako gledas na ove hodze na koje ja mislim, branis ih, a ja gledam onako kako sam iznio i taman, tebi tvoje misljenje, a meni moje i super.

Allahimanet.

Social bookmarks