Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 19. Maj 2004

I ti si u igri !!!

[SIZE=4]I ti si u igri!!![/SIZE]

Israel Shamir,
izraelski novinar iz Jaffe

(...)

Robert Jensen sa Texas University u Houston Chroniclu piše: «Danas sam pomogao da ubiju jednog Palestinca. Ako platiš porez američkoj vladi i ti ćeš.» Hoće reći da novac američkih poreskih obveznika odlazi za naoružavanje Izraela i ubijanje Palestinaca. Neka se Jensen ne sekira. Američki poreski obveznici su nedužni. Stvarnost je gora: svi mi plaćamo klanje, svih pet milijardi ljudi na Zemlji koji žive van SAD.

Svaki dan mi Americi doznačujemo 5 milijardi dolara, kako bi njeni lideri ostali u stilu na koji su navikli i kako bi ubijali Palestinaca koliko budu smatrali da treba. Dolar na dan, od svakoga od nas, Evropljanina i Afrikanca, Kineza i Japanca, Rusa i Japanca. Ova vrtoglava suma je objavljena u britanskom sedmičniku The Economist. Mi to činimo barem još od 1972. godine, kada su SAD uzele sebi za pravo da štampaju dolara koliko hoće, dok smo mi pretplaćeni na fikciju da je zeleni mali komadić papira ekvivalentan našem radu i svjetskim dobrima.

Ustvari, američki dolar nema pokrića. To je ček potpisan od strane korumpiranog raspikuće, dobar za uramiti i metnuti na zid. Imajući u vidu da izdaju dolara koliko im je potrebno, ne čudi da postoji samo jedna supersila a da su svi ostali dužnici. To nije tajna: hrabri Fidel Castro to govori na svakoj konferenciji, priskrbljujući sebi tako beskrajno neprijateljstvo SAD.

Američki finansijski čarobnjaci, Greenspan i drugi, igraju sa nama stari trik povjerenja, nazvan «piramida». Takve igre su u mnogim zemljama, posebice u Albaniji i Rusiji, igrali lokalni prevaranti. Obično završe katastrofalnim slomom. Cionistočko-američka igra se razlikuje po veličini. Globalna je. Inače je i sama piramidalna. Noam Chomsky govori o 90% svih finasijskih transakcija kao špekulantskim. Piramida je poduprta masovnim propagandnim ispiranjem mozgova kako bi se podstaklo na potrošnju i širenje. Običnom svijetu u SAD i njihovim savezničkim zemljama to ne pomaže: u Engleskoj, dječije siromaštvo je poraslo trostruko od dolaska Margaret Thatcher na vlast. U SAD postoje milioni djece beskućnika. Amerikanci, Britanci i Nijemci su do grla zaduženi, kao i zemlje Trećeg svijeta.

Američki dolar je zamijenio zlato, jer je ponudio primamljivu fiksnu kamatnu stopu. Kamatna stopa je postala zamka za čovječanstvo; uzrokovala je breme dugova, osiromašila države i pojedince, kreirajući ružno čudovište globalizacije. Ne bez veze, Sam Bronfman the Bootlegger, osnivač moćne Bronfman dinastije i otac predsjednika The World Jewish Congressa, upitan šta je najveći ljudski izum, bez oklijevanja je odgovorio: „kamatna stopa“.

Bio je to drugi čovjekov pad. Adam je bio zaveden jabukom, mi smo zavedeni fiksnom kamatnom stopom na dolar, modernim ekvivalentom staromodnog zelenaštva. U staro doba, „anti-semitsa“ crkva je osudila zelenaštvo kao ekskluzivno jevrejsko zanimanje, ali je ono sada svima dopušteno. Svako je partner, po riječima lika iz jednog romana. Ipak, ima jedna caka. Ne možeš uzeti dobitak i odmagliti da uživaš u njemu. Moraš ostati u igri.

Američki dolar više nije „novac“; on je licenca, poput Microsoftove, ili poput patenta neke farmaceutske kompanije. Kada god američki vladari odluče, mogu zamrznuti sredstva pobunjeničke zemlje. Zamrznuta su sredstva Irana, Libije, Iraka; sigurno je da bi i Saudijci iskusili istu sudbinu istoga časa kada bi prigovorili američkoj politici. Evo još jedne zgodne pitalice: Šta je to precijenjeno, nesigurno, zeleno a tako poželjno kod budala?

II

Posljednjih dana rata u Jugoistočnoj Aziji, putovao sam nekakvim olupanim čamcem niz rijeku Mekong, u društvu sa kolegama novinarima, avanturistima, lokalnim seljacima, svinjama i kokoškama. Čamac je često zaustavljan, pretraživan i globljen od strane različitih zaraćenih strana, ali je lagano napredovao od stare kraljevske prijestonice Luang Prabanga prema Vientianu. U pospanom selu sa dvadesetak koliba i tri slona, gdje smo se zadržali preko noći, svratio sam u neku kinesku radnju. Ispred mene je, mračan i nabusit vojnik iz Pathet Lao gerile, obuvan u gumene Ho Chi Minh sandale i sa automatom na leđima upravo završavao svoju skromnu kupovinu i plaćao nekim smiješnim parama. Prepoznao sam njihov šareni uzorak: bila je to moneta Pathet Lao. Kada se vojnik udaljio, uzeo sam nekoliko takvih novčanica koje sam kao kusur dobio u čamcu i od prodavca zatražio kutiju cigareta. Kinez nije ni mrdnuo. „Ali, vidio sam da primaš iste ovakve pare,“ pobunio sam se. Odgovorio mi je mudrim riječima dostojnim Lao Tzea: „Samo od ljudi sa puškom u ruci.“

Američki dolar se još uvijek prihvata u svjetskoj zajednici iz straha i eto zbog čega američki vojni izdaci rastu iz godine u godinu. Eto zbog čega su Sjeverna Koreja, Iran i Irak postali Osovina zla – ne prihvataju dolar. Ali, strah je loš savjetnik. Kolaps piramide je neminovan. Topljenje je počelo u augustu 2001. godine, kao što The Economist izvještava svoje čitaoce 25. 8. 2001. godine i da nije bilo pravovremene intervencije nepoznatih osoba 11. 9. 2001. godine amrički dolar bi sada možda imao samo numizmatičku vrijednost. Samo treći svjetski rat može odgoditi dovršetak procesa.

Samo mudrost i prosvijetljena sebičnost su naveli mudre vladare da se izmaknu iz sfere dolara. Evropske zemlje su uvele euro, japanski jen je naglo porastao. Ali, njihov pokušaj zamjene papira papirom uz zadržavanje kamatnih stopa je prilično krhak. U svome revolucionarnom prijedlogu, dr. Mahathir, premijer prosperitetne Malezije, predlaže povratak zlatu i srebru, određenije ideju zlatnog „islamskog“ dinara kao svjetske novčane rezerve sa nultom kamatnom stopom. Njegova veličanstvena ideja zaslužuje da se usporedi sa Solonovim reformama. Ako bi se primijenila, okončala bi patnje Palestinaca i Trećeg svijeta općenito. Američki dolar bi opao brzo kao 1929. godine, a zajedno sa njim i američka podrška Izraelu i tvoji dugovi.

Na to ne bi trebalo gledati kao na napad na Ameriku. Obični Amerikanci bi mogli ponovo izbaviti svoje kuće iz bankarskih šapa, jer bi iščezle hipoteke. Sa leđa naroda bi spao teret duga. Istina, George Soros i Mark Rich bi se morali prijaviti u centar za socijalni rad, zajedno sa mnogima koji pružaju podršku Izraelu. To im i ne bi palo toliko tragično: bili bi previše zauzeti jer bi morali zarađivati za život.

To je odgovor na pitanje kako možemo pomoći Palestince. Tražite od lidera svojih zemalja da učine ispravan i mudar korak i povuku svoja sredstva iz američkih banaka i iz dolara. To je djelotvornije od džihada i križarstva, humanije i efikasnije od samožrtvujućih bombaških napada.

Sviđa mi se Mahathirova ideja. Zlatni dinar bi nas mogao uvesti u novi svijet, svijet nulte kamatne stope, svijet bez zelenaštva, mogao bi pomoći u pomirenju društva. Marks bi možda uživao u ironiji historije da se cionističko divljanje u Palestini može zaustaviti samo odbijanjem partnerstva u zelenaštvu denominiranom u dolarima.

III

Vjerski obziri ne mogu se odstraniti iz naših praktičnih odluka. „Islamski dinar“ bi mogao dovršiti sistem sa izvedbom vezano bankarsko poslovanje (performance-connected banking). Ono se danas naziva „islamsko bankarstvo“, ali ga je prakticirala i sama katolička Venecija stoljećima prije pojave zelenaštva. U ovoj tački, kao i u mnogim drugima, Darul-islam i Kršćanstvo se ne razlikuju. Crkva je zabranjivala fiksne kamate, sve do sudbonosne budalaštine Johna Calvina, a veliki vjerski lider Muhammed je reaktuelizirao tu zabranu.

Jevrejsko pravo zabranjuje Jevrejima da zaračunaju kamatu svojoj «braći» (drugim Jevrejima), ali traži da se to učini „strancima“ (nejevrejima). Sveti Ambrozije je shvatio implikacije ovakvog pristupa zapisavši: „Traži kamatu od onoga ko zaslužuje da ga povrijediš. Tačnu kamatu od onoga koga ubiti nije zločin. Gdje postoji pravo rata, postoji i pravo kamate.“ Eto zašto će mir doći u Palestinu kada Jevreji prihvate maksimu Tome Akvinskog: «Nema stranaca» i kada Palestince budu tretirali kao svoju braću. Ili, po Ješuinim riječima: „Za svoju braću reci: To je moj narod, a za svoje sestre: To su svi oni koje volim.“

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 19. Maj 2004

....

Sellam brat
Ovaj ti post ja sam siguran, da ne preteram jedno 98% clanova nece procitat.
Da je to malo krace pa hajd.
A ovako ljudi treba da uzmu slobodno jedno tri sata da bi procitali, razmislili i napisali odgovor.
A ko ce na jahudije i njihove zijane da trosi toliki vakat.
Ja licno misljenje o "njima"(IZR) sve jednom recju:
"NALET" X(
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

3

Subota, 22. Maj 2004

evo još o kontroli novca:

http://www.geocities.com/albazari/igra.pdf

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 26. Maj 2004

Social bookmarks