Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko
  • »iMan-a« je autor ove teme

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 17. Mart 2005

IDEALAN ŽIVOTNI SAPUTNIK

Poznati hadis Resulullaha s.a.w.s. govori o udaji - ženidbi, ( da ženu udaju četiri stvari: ljepota, ugled, imetak i vjera. " Uzmite onu s vjerom imaćete sve ostalo"), helenejse.
ŠTA, PO VAMA, TREBA DA POSJEDUJE OSOBA DA BI DOBAR SUPRUG- SUPRUGA?
Oni koji imaju iskustva...najbolje je da nam daju svoj lični primjer... Oni koji nemaju iskustva, neka kažu kakvog bi saputnika voljeli da imaju ( a kakvog će Bog dati...), šta to osoba treba da posjeduje da bi vam odgovarala?
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Petak, 18. Mart 2005

generalno treba imati 2 osobine:
1. nesavrsen
2. svjestan da je nesavrsen
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

3

Petak, 18. Mart 2005

Treba da ima puno razumevanja, da ume da se prilagodi i treba to isto da ocekava od svog partnera.

A nasuprot tome sto se kaze da se suprotnosti privlace, mislim da kad par ima zajednicke interese, mnogo se vise priblize, nego kad su "suprotni" :D

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

4

Petak, 18. Mart 2005

Po meni, bolje je da supružnici budu približnih godina, jer će, čini mi se, s obzirom da su rasli u istom dobu, bolje da se razumiju ( što uopšte nemora da je ispravno, ali ja tako mislim).
Žena treba da bude solidnog obrazovanja ( makar srednju školu) i odličnog ahlaka jer je to bitno za odgoj djece.
Mora da postoji povjerenje među supružnicima, da nema neke nenormalne ljubomore, sve u granicama, da čovjek pomaže svojoj supruzi i u kućnim poslovima a ne “ ja sam muško…”

I, naravno, DA SE VOLE, VOLE, VOLE…
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

5

Petak, 18. Mart 2005

1.Vjernica
2.Ljubav
3.Ljubav:)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

6

Subota, 19. Mart 2005

Jedino nacelo u ljubavi je Verovanje.Ako nema toga nema niceg.Vazi dok si u vezi a i u braku.A idealan nije niko pa ni mi sami !!!

Zna se ko je idealan ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

7

Subota, 19. Mart 2005

Citirano

Zna se ko je idealan

Annonimus-e, hvala za ovo :D . Pretpostavljala sam da će neko to reći, znam da niko nije savršen sem Allaha. Što je rekao jedan pjesnik

Nema stabla bez grane,
nit insana bez mane!

Ja sam mislila da sa svim svojim vrlinama i mahanama bračni drugovi budu zadovoljni jedan s drugim. A mislim da je svako koga voliš za tebe idealan... :D , sa svim vrlinama i mahanama....

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

8

Subota, 19. Mart 2005

Muskarac i jeste onaj ko pomaze supruzi u poslovima. Zato podrzavam Iman-u u tome da se ne ogleda musko u grubosti i naredbama da samo zena radi u kuci. Poznato je da je najbolji suprug, Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, pomagao svojim suprugama. I rekao je da je najboljeg morala i ponasanja onaj ko se najbolje odnosi prema svojoj supruzi.
I katastrofa je ako medju supruznike udje nepovjerenje. A PRAVA LJUBOMORA JE SUMNJA, sto znaci da muz ljubomorno cuva cast svoje supruge i obratno, supruga njegovu cast. :)

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 20. Mart 2005

Citirano

Orginalno od iMan-a

Citirano

Zna se ko je idealan

Annonimus-e, hvala za ovo :D . Pretpostavljala sam da će neko to reći, znam da niko nije savršen sem Allaha. Što je rekao jedan pjesnik

Nema stabla bez grane,
nit insana bez mane!

Ja sam mislila da sa svim svojim vrlinama i mahanama bračni drugovi budu zadovoljni jedan s drugim. A mislim da je svako koga voliš za tebe idealan ... :D , sa svim vrlinama i mahanama....

Da se mozda ne varas sa ovim sto si napisala.Moze bit VOLJEN a idealan ne.Jer svaki covek ima svoju vrlinu a uz to i mahanu i prema tome nemozes tu osobu okfalifikofat kao idealnu.Ali sve zavisu kako ko shvata i u kojem kontekstu razume rec Idealan ili Idealnost.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 21. Mart 2005

Citirano

Ali sve zavisu kako ko shvata i u kojem kontekstu razume rec Idealan ili Idealnost.

Očigledno je da ja i ti ne definišemo idealnost na isti način ...al' nema veze... Ja sam već gore spomenula da JA mislim da je svako koga voliš za tebe idealan... eto, moje mišljenje... što, po tebi, nije ispravno, ... al' ja čim nekog volim on je za mene idealan takav kakav je... inače ga ne bi voljela... i ne smetaju mi negove mahane...on sigurno za druge nije idealan ali za mene jeste...

Vjerovatno je ovo moje mišljenje neispravno, ali šta ću?... mislit ću tako sve dok me neko ne ubijedi u suprotno... :D ;)

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 22. Mart 2005

Esselamu alejkum, sestro Iman-a. Da bi nasla i dobila adekvatan odgovor, sama sebi definisi IDEALNOST. Ako je to savrsenstvo, koliko god voljela nekog, on nije ni blizu idealnosti. Znaci, samo definisi i postavi rijec IDEALNOST onako kako je uistinu definisana, i naci ces konkretan odgovor. Halali mi, ali sam osjetio da dam svoj osvrt. :) Nema idealnosti, to je fikcija, nego supruznici bi trebalo da su iskreni, bogobojazni, ponizni, da se stekne medju njima povjerenje, i ljubomora u granicama seri'ata. Ne bez ljubomore kao kod mnogih nemuslimana, niti pretjerana ljubomora u vidu upale koja ubija. Nego, prava ljubomora je ona kao sto je receno u hadisu: ''Ljubomora je sumnja.'' Da muz ljubomorno cuva svoj BISER (suprugu), a i ona njegovu cast. :)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

12

Utorak, 22. Mart 2005

We alejkumu selam, brate Ibn Izzete! Ti i anonnimus me nateraste da uzmem "Vujakliju" i da vidim kako on prevodi idealnost! Al, nema veze... ne ljutim se :D ... samo da je za hajr.
Očigledno je da imam problem sa razumijevanjem. Al' šta ću drugo osim da molim Allaha da mi pomogne da vas razumijem kad mi objašnjavate značenje riječi IDEALAN.
A kad budem to shvatila, moraću vidjet da promijenim naziv temi, ha? :D

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 22. Mart 2005

Sellam

Očigledno je da imam problem sa razumijevanjem. Al' šta ću drugo osim da molim Allaha da mi pomogne da vas razumijem kad mi objašnjavate značenje riječi IDEALAN .Nemas nemas u to sam siguran!!!Nego ne bih dirao po tvojoj intimi jer mi ovako delujes,kao da si zaljubljena i da se veoma lepo slazes sa tom tvojom X osobom.Pa se tebi cini da je to Idealno.Ali opet kazem da je to tvoja intima.I ti tu ljubav mozes okarakterisat kako god zelis.Vidi ovako iMan-a da ti kazem u kratkim crtama mi smrtnici nemozemo biti IDEALNI,kao sto rece Ibn_Izzet to je fikcija.

Sellam i svako dobro

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

14

Srijeda, 23. Mart 2005

Interesantna tema, zaista. Ovdje neko spomenu rijec Idealan, pa preporucise da tu rijec treba definisati. Volio bih, posto i mene zanima, kada bi neko do stvarno i definisao. Zasto da trazim tamo i ovamo, kad ovdje vec ima ljudi koji znaju. Bas me zanima kako se definise idealan. Jer meni se cini da se ova rijec moze koristiti samo u smislu poredjenja.

Vjerujem da je Muhammed a.s. u svakom smislu Idealan, iliti drugim rijecima Savrsen. A mi se trudimo da sto vise "licimo" na njega. A Allah dz.s. je iznad bilo kakvog poredjenja. Dakle, sta je to Idealan? Koja je definicija?
[SIZE=2]"Najvise se za svoj Ummet plasim dobrih govornika (oratora)"[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

15

Srijeda, 23. Mart 2005

idealno

Veoma jednostavno. Idealno znaci pasent, paše nečemu ili za nešto. Nije ispravno reći samo idealno već treba reći za šta je idealno. Imaš otvor prečnika 20mm sa tolerancijom od +0,2mm, +0,1mm. Takvom otvoru je idealna osovina istog prečnika ali tolerancije +0mm, -0,1mm. Međutim, nekom drugom otvoru sa istim prečnikom ali drugom tolerancijom ova osovina ne odgovara.

E sad tema je: IDEALAN ŽIVOTNI SAPUTNIK. Ovo pitanje je možda nepotpuno i trebalo bi da glasi: VAŠ IDEALAN ŽIVOTNI SAPUTNIK. Jer, djevojka koja po svojim predispozicijama ima velike šanse da bude Hasov idealan životni saputnik ne znači da sa istim tim predispozicijama može biti i Husov idealan životni saputnik. Jer, Huso nije Haso. Idealan životni saputnik je onaj sa čijom duhom se tvoja duha podudari.

I kod nas u Pazaru imate primjer sa brakovima koji su zasnovani u vremenu džahilijeta oba bračna druga. Sudbina je htjela da jedno drugom pašu i jedno drugom su idealni. U toku života jedno od njih dvoje se opameti i napusti staze džehla a drugo ostaje gdje je i bilo. Veza u kojoj su partneri jedno drugom bili idealni sada puca.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

16

Srijeda, 23. Mart 2005

Mozda je lakse definisat idealan odnos nego idealnog partnera. Prof.Hans-Werner Bierhoff sa bohumskog univerziteta nudi naucnu formulu idealnog odnosa: poslije jedne kritike daj pet komplimenata :)
Na osnovu istrazivanja koje je prof.Bierhoff napravio na hiljadama osoba dosao je do zakljucka da je dobra namjera vrlo vazna za uspjesan odnos. U svojoj knjizi "Sto ljubav cini jakom", prof.Bierhoff daje i nekoliko savjeta za dobar i zdrav odnos.
Inace on smatra da uz nezaposlenost i nevjerstvo odnose najvise kvare bolest, depresija ili stvari pune stresa kao sto je trudnoca.

Juce u najavi jednog bbc-ijevog dokumentarca jedan komicar daje svoju viziju srecnog braka. Kaze da usreci suprugu muskarac treba samo 4 magicne rijeci:
aha / u redu / tako je / izvini :P

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

17

Srijeda, 23. Mart 2005

Idealan životni saputnik je jedna tema a idealni odnosi ipak druga. Imas naopaka insana koji je nepopravljiv i koji maltretira svoju ženu a ova spremna da to trpi do neslućenih granica. Druga ga ne bi trpjela ni dvije minute. Ova žena je idealan životni saputnik ovom namćoru ali njihovi odnosi nisu idealni.

A idealan odnos je već definisan, prije profesora Bierhoffa :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

18

Srijeda, 23. Mart 2005

Od ed-a:

Citirano

Idealan životni saputnik je onaj sa čijom duhom se tvoja duha podudari.

E, to!!!
Ja svo vrijeme hoću to da kažem, al nemogu da nađem riječi...
Ed, puno, puno ti hvala!
To sam ja svo vrijeme htjela da kažem, al' nemogu da nađem adekvatnu zamjenu u našem jeziku za riječ idealan.
Annonimus-e, vjeruj mi, ta X osoba još uvijek ne postoji, nažalost ;( .... ( al' Inšallah, ima vremena)

Citirano

Juce u najavi jednog bbc-ijevog dokumentarca jedan komicar daje svoju viziju srecnog braka. Kaze da usreci suprugu muskarac treba samo 4 magicne rijeci:
aha / u redu / tako je / izvini

Zbog ovih " magičnih riječi" sam ostala bez teksta......

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 23. Mart 2005

Citirano

Orginalno od iMan-a
Annonimus-e, vjeruj mi, ta X osoba još uvijek ne postoji, nažalost ;( .... ( al' Inšallah, ima vremena)

iMan-a

Ja sam ti naglasio da je to tvoja intima,ali ti si nam se tako reci poverila.I nemoj biti tuzna zbog te X osobe docice i ona,samo nek je prava i nek je idealna za tebe :)

Procitao sam u ove postove neko je pomenuo Muhameda s.a.w.s da je on Idealan sto i jeste.Jer da nije bio takav ne bi bio to sto jest.Jer je ON kao zivo ljudsko bice obavio "Miradz" sto nikom do sada nije bilo omoguceno.Sto znaci da je Muhamed s.a.w.s bio savrsenstvo ljudskog roda t,j IDEALAN!!!

Najbitnije je kao sto rece ED da vam se DUHA podudari a za ostalo sta da dragi Allah dz.sh..

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 24. Mart 2005

Veoma bitan zivotni saputnik je svijest o prisutnosti Allahovoj nad nama (Er-Rekiib-nadziratelj). Te bjezanje od grijeha, jer je to i definicija bogobojaznosti-takwaluka -bjezanje od grijeha. :)

Social bookmarks