Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 14. Juni 2007

Citirano

Orginalno od ajla
Jastreb, na putu sam da nadjem ovog idealnog muskarca ;)

E, stvarno, odlicno, bas mi je drago, pocele su da se obistinjuju i price brace Grim. Svaka cast Ajla, stvarno si cudo. Molim te posalji nam njegovu sliku da ga vidimo kad ga nadjes, vazi? ;)
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 14. Juni 2007

Ja kazem da sam na putu da ga nadjem al nije jos nista konacno jer sve nadjem "pola" idealnog saputnika. Nadjem bogatog a on il zivi sa roditeljima ili cu imat puno zaovi pa mi ne odgovara ili nadjem nekog koji ne zivi sa roditeljima al nije bogat pa nikako ove stvari da spojim.
Il se necu nikad udat ili cu idealnog nac! ;)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 14. Juni 2007

Pa ja ti rekoh: kad ga nadjes. Salim se, nacices ti takvog, ne sekiraj se, samo trazi, pa ces nac, ima ih, nego se kriju tuda negdje...

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

64

Petak, 15. Juni 2007

REALAN, PAMETAN, CRN (PO MOGUCSTVU) DA JE STARIJI OD MENE BAR 5 GODINA A MOZE I VISE, DA JE RAZUMAN, DEMOKRATICAN, SAMOSTALAN, VREDAN, RADAN.
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

65

Nedjelja, 17. Juni 2007

Idealan zivotni saputnik, je u dzennetu, a na dunjaluku idealni zivotni saputnik je onaj koji ti pomaze na putu ka Allahu. E sad, moze ti pomagati time sto je namcor osoba a ti dobra, pa ti jaca sabur a to te opet priblizava Allahu :) A moze i time sto je dobra osoba a ti losa, pa se ugledas na njega. Kako god okrenes, ako si optimista, u svakom insanu vjerniku mozes vidjet idealnog zivotnog saputnika :)
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

66

Nedjelja, 17. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
Idealan zivotni saputnik, je u dzennetu, a na dunjaluku idealni zivotni saputnik je onaj koji ti pomaze na putu ka Allahu. E sad, moze ti pomagati time sto je namcor osoba a ti dobra, pa ti jaca sabur a to te opet priblizava Allahu :) A moze i time sto je dobra osoba a ti losa, pa se ugledas na njega. Kako god okrenes, ako si optimista, u svakom insanu vjerniku mozes vidjet idealnog zivotnog saputnika :)

Respect (o)
Ovo je ono što sam ja htela reći ali nisam znala ovako lijepo napisat ;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

67

Nedjelja, 17. Juni 2007

Citirano

Pa moze i zivotni saputnik bit dobra osoba i ti dobra osoba, pa da zajednickim snagama cinite dobro, ne moraju samo ove dvije opcije bit. Sto se tice saburanja, mislim da toga sve manje ima.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

• Poruku poslati

68

Nedjelja, 17. Juni 2007

Ma retko se desava da su oboje "idealni",to je zaista nesto najlepše što se može poželeti ali obično je jedno "idealnije"...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

69

Nedjelja, 17. Juni 2007

Pa, zavisi kako taj idealizam shvatamo. Naravno, ne mozemo svaki detalj gledati. u tom smislu je i Poslanikov, a.s., savjet: Neke vjernik ne prezire vjernicu (svoju suprugu) jer ako mu se ne svidja jedno njeno svojstvo ima drugo koje mu se svidja." Dakle, trebamo gledati one stvari koje su drage obojem.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

• Poruku poslati

70

Ponedjeljak, 18. Juni 2007

Ja u principu u idealizam ljudski ne verujem ali eto pomerene granice ljudske "savršenosti" nekad zamislim,nekad zažmurim,nekad...svašta ...ali nikada za merilo "savršenstva" ne uzimam površne stvari .

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

71

Utorak, 19. Juni 2007

Ma, naravno, ljudskog idealizma nema i ako budemo htjeli zivjet sa nekim idealnim bolje je da odemo u brda i tamo sami umremo, jer nema idealnog insana

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

72

Utorak, 19. Juni 2007

IDEALAN ZIVOTNI SAPUTNIK

Ne postoji! Postoji samo idealna varijanta neidealnog zivotnog saputnika idealno prihvatiti takvog kakav jeste- idealno neidealnog :D
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

73

Srijeda, 20. Juni 2007

Ljudski idealizam postoji, i ljudsko savrsenstvo postoji, i covjek koji je savrsen se zove Insanun kjamilun. To su Allahove evlije. Savrsenstvo, ili potpunost u ljudskom smislu - obuhvata u sebi i mogucnost pogreski, mahana, grijeha, ali malih, jer je apsolutna savrsenost pripada samo Allahu, a stvorenje moze biti relativno savrseno, tj savrseno u 'stvorenjskom' smislu. Kada kazem da savrseni insan moze imati mahane, to se uglavnom odnosi na to da moze imati fizicke mahane, cak moze biti savrseni insan a uopste nemati ekstremiteta. Takvi ljudi su oni koji su dostigli kemaalu-n-nefsijje, tj savrsenstvo duse i popeli je na nivo 'duse smirene' ( nefsu-l-mutmeinne ) i srce su uglacali tako da postane qalbun seliimun, tj. zdravo srce. U islamu se nivoi savrsenstva insana dijele na tri glavna, i bezbroj nijansi koje su izmedju potpunog postignuca jednog od tih nivoa. Pa imamo:

Nefsun emmaretun bis-su'i - Dusa koja je sklona zlu;
Nefsun lewwametun - Dusa koja sama sebe kori;
Nefsun mutmeinnetun - Dusa smirena.

Ta tri nivoa ljudske duse idu u paru sa tri nivoa ljudskog srca:

Qalbun mejjitun - mrtvo srce;
Qalbun meriidun - bolesno srce;
Qalbun seliimun - zdravo srce.

E sad duse mogu biti 100% na jednom od ova tri nivoa, a mogu biti i 50%:50%, ili u nekom drugom omjeru izmedju dva meqama - stepena. Isto i srca, moze biti vise bolesno, moze biti manje bolesno, moze biti prilicno zdravo, moze biti potpuno zdravo itd. E sad, ovo je veoma opsirna tema i o ovome ima puno da se prica i uci, tako da necu vas zamarati sa pricanjem o tome, al eto samo kolko da kazem nesto ukratko.

Rekoh da stanje duse i srca idu u paru, ali to ne mora znaciti uvijek, cak stavise sad kad razmislim bolje izgleda da je to cak i rijetkost. Dacu vam primjer, srce, to ste VI, i dusa ste isto VI, ali u sljedecem smislu: kada postis ramazan, dusa je ta na koju utice stomak i tijelo i ona potpada pod taj uticaj i kaze srcu "uzmi da prezalogajis nesto, haj jedi jedi jedi", a srce, barem kod vjernika kaze dusi "nemo da ti glavu razbijem" :D Naravno, ne bukvalno tako, al srce se opire, u njemu je VOLJA, i ono odlucuje hocel poslusat dusu il nece. a srce je u veoma bliskoj saradnji sa ( vjerskim, sherijatskim ) razumom, koji se nalazi u srcu, a dusa je uglavnom u saradnji sa dunjaluckim razumom koji se nalazi u mozgu i sve gleda kroz ovaj svijet i ima 'dunjalucku logiku'.

Isto tako dusa kaze srcu "ha! jo sto prodje simpaticna cura, haj rekni mozgu da dadne signal tijelu i ocima da se okrene, i pogledaj u nju, sam malo da vidim" a srce kaze "boj se Allaha! sram te bilo!" :D E sad zavisno od toga na kojem je stepenu cistoce-prljavstine dusa, i taj njen govor postaje vulgarniji ili primjereniji i vise vjerski. isto vazi i za odgovor srca. Cim se srce pokori dusi u zlu, dobija ne sebi crnu tacku, koja utice na njega tako sto oslabljuje njegov vid i zamagljuje vidik, te otupljuje za jednu nijasnu osjecaj za dobro-lose. kada se covjek hronicno pokorava nefsu, dusi, u zlu, onda dolazi do potpunog obrtanja moralnih vrijednosti kod covjeka. Jedan od najgorih primjera u historiji jeste Lutov narod, Sodoma, gdje su pederi, kojima je poslat Lut a.s. da ih opomene, smatrali Luta a.s. negativcem, jer je on od onih "koji su cisti". Potpuno okrenute vrijednosti naopacke.

E sad, kad se dostigne dusa smirena i srce zdravo u procentu koji je veci od 50%, onda se covjek smatra insani kjamilom. Najprije je najslabiji medju najboljima, a na kraju kada popuni svih 100 % u savrsenstvu srca i duse, sto je veoma rijetko, onda je na najvecim deredzama evlijanskim. Ako se neko pita zasto je se covjek naziva savrsenim poslije 50% dostignute savrsenosti, zar nije to nesavrsenost? Naziva se zato sto je vise savrsen nego nesavrsen. A i sama ta savrsenost je u svojoj osnovi ona relativna, insanska. E Kad dostigne te najvece deredze, onda se bori da ih odrzi. E takav bracni drug je savrseni bracni drug i u ahiretskom i u dunjaluckom smislu. Naravno, i on moze da pogrijesi, al greska nije isto sto i grijeh, i kod njega je hajr daleeeeeeeeeeeeeeeeeeeko veci od svakog zla. greske takvih su uglavnom nenamjerne,slucajne. Kada se takav posvadi sa zenom,nije kao kada se obican covjek posvadi sa zenom, razlozi su ahiretski i cilj 'svadje' ( mada tu ne postoji svadja u pravom smislu, vec ljutnja radi Allaha kada se predju Njegove granice ) je ahiretski i odgojno djeluje na supruznika. Ovo sto sam ovdje ispisao je onako grubo opisano, a ima tu jooooos da se prica i milion vrsta nijansi i faktora koji se tu ukljucuju. Sve ovo se tice islamske psihologije, koja se u osnovi, definicijama pojmova i termina, i drugim stvarima puno razlikuje od zapadne, sekularne, psihologije. Ali o tom potom. Inshaallah da se prevedu djela Ibnu-l-Qajjima El-Dzewzijje koja govore jos o tome. O tome lijepo pise i to lijepo objasnjava i El-Gazali. Osim njih su tu mnogi evlije koji su doprinijeli na tom polju, bilo svojim djelima ili svojim prakticnim odgajanjem drugih ljudi i savjetima koji su ostali zabiljezeni. A savrsenog duse se ogleda prije svega u otklanjanju njenih mahana, tj losih karakternih osobina poput zavisti, oholosti ( ovo je najteze ), skrtosti, ljubavi prema dunjaluku, samoljublja, umisljenosti, licemjerja, potuljnosti itd. Tako da njihove greske nisu poizvod ovih karakternih osobina koje ukazuju na nesavrsenost duse vec drugih faktora. Al ok, opsirna tema...

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

• Poruku poslati

74

Srijeda, 20. Juni 2007

Citirano

dusa je ta na koju utice stomak i tijelo i ona potpada pod taj uticaj i kaze srcu "uzmi da prezalogajis nesto, haj jedi jedi jedi", a srce, barem kod vjernika kaze dusi "nemo da ti glavu razbijem" :D ...al srce se opire, u njemu je VOLJA, i ono odlucuje hocel poslusat dusu il nece... a dusa je uglavnom u saradnji sa dunjaluckim razumom koji se nalazi u mozgu i sve gleda kroz ovaj svijet i ima 'dunjalucku logiku'.

Duša takva? ;( A ja mislila razum cepa sve...
Nema ,dok se nama ovako bukvalno ne objasni ,ništa :D
Thanx!

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

75

Srijeda, 20. Juni 2007

Citirano

Ljudski idealizam postoji, i ljudsko savrsenstvo postoji, i covjek koji je savrsen se zove Insanun kjamilun.

Ovaj insanun kamilun vise je svojstven siitskoj teologiji nego sunijskoj. Savrsen covjek ne postoji, jer Uzviseni kaze:"Covjek je stvoren slabim." Ono sto je slabo ne moze biti savrseno. Slazem se da covjek moze biti manje ili vise potpun. Ali traziti savrsenog covjeka i zivotnog saputnika je uzaludno. Cak i "smirena dusa" ima propusta, ali, razlika je u tome sto je ta dusa svjesna svojih propusta.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

76

Srijeda, 20. Juni 2007

Citirano

Ovaj insanun kamilun vise je svojstven siitskoj teologiji nego sunijskoj. Savrsen covjek ne postoji, jer Uzviseni kaze:"Covjek je stvoren slabim." Ono sto je slabo ne moze biti savrseno. Slazem se da covjek moze biti manje ili vise potpun. Ali traziti savrsenog covjeka i zivotnog saputnika je uzaludno. Cak i "smirena dusa" ima propusta, ali, razlika je u tome sto je ta dusa svjesna svojih propusta.

Na ovo je vec odgovoreno u prethodnom postu. Samo cu dodati jos nesto, eto da ponovim.

Insanun kjamilun veze nema sa shijama. Da si procitao detaljno ono sto sam napisao, vidio bi da sam objasnio sta se pod tim 'insanun kjamilun' podrazumijeva, i da to nije shiijska ideologija nepogrjesivosti covjeka. Shijska ideologija nepogrjesivog imama je da je on bolji od vjerovjesnika, kako to kaze Homeini, i to je smijesna zabluda, koja govori da ti ljudi ne grijese i bla bla bla. Ne, insanun kjamilun, savrseni covjek, u sebi ukljucuje i greske, ali su one svedene na maximalni minimum. I Da, ono sto je slabo moze biti savrseno, relativnom savrsenoscu u smislu u kojem stvorenje moze biti savrseno. objasnio sam u prethodnom postu prirodu te savrsenosti i zasto se takav insan naziva savrsenim iako je manjkav. Jos jedan od razloga jeste i taj sto je on u najpotpunijem, najsavrsenijem smislu ispunio ono radi cega je stvoren. Potpunost Ibadeta - savrsena ljubav uz potpunu pokornost. A u odnosu na Allaha sve je slabo. A dusa koja je svjesna svojih propusta je dusa koja sebe kori - nefsun lewwame, pa se kaje za svoje propuste. Dusa smirena je vise od toga, daleko vise.

Dusa smirena je ona koja pripada covjeku za kojeg Allah kaze "Ko neprijateljuje protiv Mojeg evlije Ja sam mu objavio RAT! Meni najdraze cime mi se moze pribliziti Moj rob jesu farzovi koje sam mu propisao. Zatim ne prestaje Moj rob da mi se priblizava nafilama sve dok ga ne zavolim. A kad ga zavolim, bivam NJEGOV SLUH KOJIM SLUSA, NJEGOV VID KOJIM VIDI, NJEGOVA RUKA KOJOM DOHVACA, NJEGOVA NOGA KOJOM KROCI. Ako Mi sto zatrazi - dat cu mu, a ako od Mene utociste trazi - pružit ću mu. (Hadisi-kudsi, govor uzvišenog Allaha koji nije Kur’an a prenijeo ga je Muhammed, alejhisselam, bilježe Buharija 6502 i Ahmed Ibn Hanbel, prenoseći ga od hazreti Ebu Hurejre)

A evo kako lijepo taj hadis zvuci na arapskom, za one koji znaju:[SIZE=4]

عن أبي هريرة رضي الله عنه ، قال : قال رسول الله صلي الله عليه وسلم : ( إن الله تعالى قال : من عادى لي وليا فقد آذنته بالحرب ، وما تقرب إلي عبدي بشيء أحب إلي مما افترضته عليه ، ولا يزال عبدي يتقرب إلي بالنوافل حتي أحبه ، فإذا أحببته كنت سمعه الذي يسمع به ، وبصره الذي يبصر فيه ، ويده التي يبطش بها ، ورجله التي يمشي بها ، ولئن سألني لأعـطينه ، ولئن استعاذ ني لأعيذ نه
[/SIZE]
رواه البخاري رقم : 6502

tj. sve sto radi, sve sto slusa, sve sto gleda jeste samo radi Allaha, jer je ostvario potpuni tewhiidullah u svom srcu, potpuno monoteizam, ocistio svoje srce od stvorenja i svaki njegov pomjeraj je radi Stvoritelja, Voljenog. Zamislite onoga koji se zaljubi u djevojku i citavo njegovo bice je ispunjeno ljubavlju prema njoj, i po cio dan samo o njoj misli i kako da je obraduje. Onaj koji se zaljubi u Allaha Uzvisenog je daleko iznad ovoga sto se zaljubio u stvorenje, njegovo bice je ispunjeno ljubavlju prema Allahu i u njegovom srcu nema mjesta osim za ljubav prema Uzvisenom. Sve druge ljubavi koje od strane takvog insana budu upucene prema necemu stvorenom, one su u ime Allaha, radi Allaha, zbog Allaha Uzvisenog. Voli onoga koga Allah voli, i to zato sto ga Allah voli, a ne voli onoga koga Allah ne voli, i to zato sto ga Allah ne voli. Moguce je takvoj dusi i da osjeca naklonost prema necemu prema cemu je Allah usadio naklonost u nju, npr prema majci nevjernici, ali to nije ljubav srca, vec naklonost duse, priroda njena, fitra, koju je Allah usadio u nas.

Za takve Ibnul Qajjim kaze:

"Onaj ko je istinski spoznao Allaha napusta ovaj svijet, a da se nije zasitio dvije stvari: Plakanja nad samim sobom i ceznje za susretom s Allahom dz.s. Covjek nece istinski spoznati Allaha sve dok ne dostigne taj stepen da, kad bi mu dali blago Sulejmana a.s. to ga ne bi nijednog trenutka odvratilo od Allaha dz.s. Veliki arif Zun-Nun El Misri je rekao: „Za sve postoji kazna, a kazna za poboznjaka jeste da prestane spominjati Allaha dz.s.“"

i kaze:

"On je potpuno predan Allahu dz.s. i u potpunosti se klonio grijesenja. Sve svoje bice on je poklonio svome Voljenom i sebi nista nije ostavio. Njegovo je srce ispunjeno velicanjem i uzdizanjem svoga Gospodara i nastojanjem da se stekne Njegovo zadovoljstvo. Tesko mu je da se strpi zbog daljine susreta sa Njim, smiren je samo kada Njega spominje, za Njim zudi i Njemu cezne. Sretan je samo kada Njega spominje, cuva Njegove granice i kada daje prednost Njegovom zadovoljstvu nad zadovoljstvom Njegovih robova. To je onaj koji istinski voli svoga Gospodara. Ljubav je da u potpunosti tezis prema nekome, da mu dajes prednost i nad samim sobom, svojim zivotom i imetkom, i da ga podrzavas i javno i tajno i da nakon toga smatras da je tvoja ljubav prema njemu nedovoljna. To je ulaganje krajnjeg napora s ciljem postizanja zadovoljstva voljene osobe. Ljubav je plamen u srcu koji spali sve osim zelja voljenog. Prije vise od hiljadu godina, Dzunejd Bagdadi, jedan od najvecih mistika i zaljubljenika u Allaha je bio na hadzdzu sa grupom ucenjaka. Postavilo se pitanje o ljubavi, pa neki ucenjaci iznesose svoje misljenje. Dzunejd je bio najmladji medju okupljenim ucenjacima, te mu rekose: „O Iracanine, reci nam sta ti mislis o ovome.“ On zavrtje glavo, oci mu se orosise suzama, a zatim rece: „Rob koji je napustio prohtjeve svoje duse, u stalnom je spomenu Gospodara svog, doslovno ispunjava svoje obaveze prema Njemu, u Njega gleda svojim srcem, svjetlom srca spalio je svoje prohtjeve, ispio je cisto pice iz pehara Njegove ljubavi, kada nesto kaze, to je o Allahu, kada progovori, Njegove rijeci koristi, ako se pokrene, to je na osnovu Njegovog emra naredbe, ako suti, o Allahu misli, sve sto radi u ime je Njega, radi Njega i s Njegovom naredbom.“ Ucenjaci zaplakase i rekose: „Na ovo se nemas sta dodati. Uzdigao te Allah, o vodjo mudraca.“"

Evo ovo zadnje i na arapskom, da svako ko zna malo arapskog vidi kako je to lijepo rjeceno.

[SIZE=4]وقال أبو بكر الكتاني جرت مسألة في المحبة بمكة أيام الموسم فتكلم الشيوخ فيها وكان الجنيد أصغرهم سنا فقالوا هات ما عندك يا عراقي … فأطرق رأسه ودمعت عيناه ثم قال: عبد ذاهب عن نفسه متصل بذكر ربه قائم بأداء حقوقه ناظر إليه بقلبه أحرق قلبه أنوار هويته وصفا شربه من كأس وده فإن تكلم فبالله وإن نطق فمن الله وإن تحرك فبأمر الله وإن سكت فمع الله فهو بالله ولله ومع الله… فبكى الشيوخ وقالوا ما على هذا مزيد جبرك الله يا تاج العارفين[/SIZE]

Ovo se moze naci kod Ibnul Qajjima u knjizi "Vrt zaljubljenih i setaliste ceznjom ispunjenih". Naravno, tu se iznose razne vrste ljubavi, da bi se na kraju knjige opisala ljubav koja je uzvisenija od svih tih dunjaluckih ljubavi i da bi se objasnila njena superiornost nad svim ostalim ljubavima. Takodjer, ako je izasla Ihja od gazalija, 7 i 8 dio, preporucujem ti da ih procitas. Kao i svima drugima.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

77

Srijeda, 20. Juni 2007

Citirano

Shijska ideologija nepogrjesivog imama je da je on bolji od vjerovjesnika, kako to kaze Homeini, i to je smijesna zabluda, koja govori da ti ljudi ne grijese i bla bla bla.

Neka mi svi oproste ako je ovo sto pitam off topic, ali moram da pitam. Gdje je to imam Homeini rekao da su imami bolji od vjerovjesnika. Mislim, knjiga, novine, clanak, citat, strana i tako dalje i tako dalje ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

78

Srijeda, 20. Juni 2007

Ta njegova knjiga je prevedena u Beogradu, Islamska vlast - str.36.
Da citiram: "Duhovni status Imama je univerzalno bozansko namesnistvo koje su Imami (neka je mir na njih) spominjali. To se namesnistvo odnosi na celu kreaciju, na temelju koje se svi atomi univerzuma cine poniznim pred onim koji ima autoritet. Jedno od sustinskih verovanja shiitske shkole je da niko, cak ni kerubin ni poslanici, ne moze dostici duhovni status imama. Ustvari, po tradicijama koje su dosle do nas, Najcasniji Poslanik i Imami postojali su prije stvaranja sveta u obliku svetala polozenih ispod bozanskog prestolja. Oni su bili superiorniji drugim ljudima cak i u spermi iz koje su izrazli u svojoj telesnoj naravi."

Mislim... ovo veze nema sa onim insani kjamilom o kojem sam ja gore pricao. Ovo je bolesno.

A sto se tice potpunog insana, taj tacno zna kako da postupa sa svojom zenom :)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

79

Srijeda, 20. Juni 2007

Pa o tome se i radi i to sam i kazao, kod covjeka ne postoji apsolutno savrsenstvo, a to savrsenstvo o kojem ti govoris ja bih prije nazvao potpunost. Covjekovo savrsenstvo je u granicama njegove moci. Svi hadisi i citati koje si citirao ne dokazuju da su ti ljudi bez mahana. Sve sto ima mahane i nedostatke ne moze biti apsolutno savrseno.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

80

Srijeda, 20. Juni 2007

Citirano

Pa o tome se i radi i to sam i kazao, kod covjeka ne postoji apsolutno savrsenstvo, a to savrsenstvo o kojem ti govoris ja bih prije nazvao potpunost. Covjekovo savrsenstvo je u granicama njegove moci. Svi hadisi i citati koje si citirao ne dokazuju da su ti ljudi bez mahana. Sve sto ima mahane i nedostatke ne moze biti apsolutno savrseno.

Jeste, ali znas sta brate, ovo stvarno pokazuje da ti uopste nisi procitao moj prvi post na ovu temu, a ako jesi onda ti je puno toga promaklo. Sve to sam pojasnio jos u prvom postu, pa i samu prirodu ljudske savrsenosti.

izmedju ostalog,u prvom postu rekoh i:

Citirano

apsolutna savrsenost pripada samo Allahu, a stvorenje moze biti relativno savrseno, tj savrseno u 'stvorenjskom' smislu.

i

Citirano

Naravno, i on moze da pogrijesi, al greska nije isto sto i grijeh, i kod njega je hajr daleeeeeeeeeeeeeeeeeeeko veci od svakog zla. greske takvih su uglavnom nenamjerne,slucajne.

Social bookmarks