Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško
  • »Elvinov babo« je autor ove teme

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 28. Oktobar 2003

Idealna supruga!!

Idealna supruga??Kakve to karakteristike treba da zadovoljava bracna saputnica da bi bila idealna svom muzu?
Sto su covjekovi horizonti siri i sto je njegov pogled dalji i njegovo razmisljanje zrelije on ne promatra zenu samo sa jedne strane, odnosno iz jedne perspektive, nego je promatra potpunije i iz svih uglova. Ovo je razlog postizanja medusobne harmonije, priblizavanja, ljubavi, samilosti, oprastanja… Imam Muslim prenosi od Ebu Hurejreta, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, rekao:

"Vjernik ne mrzi vjernicu. Ako mu se ne svidi neki njen postupak, bit ce zadovoljan njenim ostalim postupcima."

Evo nekih od svojstava idealne zene:

Prenosi Imam Ahmed od Ebu Hurejreta, da je Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, kada je upitan koje su zene najbolje, odgovorio:

"Ona koja ga (muza) obraduje kada u nju pogleda i koja ga poslusa kada joj naredi, i koja ne radi protivno njegovoj volji, niti trosi novac u ono cime on nije zadovoljan."

Buharija i Muslim takode prenose da je Allahov Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, rekao:

“Najbolje zene su dobre zene iz plemena Kurejs; one su najnjeznije prema svojoj djeci dok su mala i najvise vode racuna o onome sto je u posjedu njihova muza."

Ova dva hadisa nam otkrivaju potpunost idealne zene i uravnotezenost njene licnosti:

1. Ona obraduje svoga muza kada u nju pogleda; znaci da ona vodi racuna o svome izgledu i ljepoti, a ovo je zajednicko svim ljudima jer je u skladu s ljudskom prirodom.

2. Poslusa ga kada joj naredi; ona je prikladna svome muzu i u svim okolnostima se slaze s njim. Slaganje zene sa njenim muzem i njeno poznavanje njegove prirode kako bi se ponasala skladno tome predstavlja jedan od najvecih uzroka srece u braku i svakako jednu od najistaknutijih karakteristika idealne zene.

3. Da izbjegava sve sumnjive momente jer to predstavlja mir za srce njena muza i stiti je od bolesnih srca. Ovo je glavna karakteristika koja krasi idealnu zenu. Ona se ne osamljuje s muskarcima koji joj nisu mahrem, niti im se obraca umiljatim glasom, niti s njima razgovara bez potrebe.

4. Ne pretjeruje u trosenju na hranu, pice, odijevanje; ne trazi od muza ono sto joj ne moze priustiti, ne povodi se slijepo za drugim zenama i njenu brigu ne predstavlja: sta je obukla i kupila koja zena? Ona zeli sacuvati imovinu svoga muza.

5. Svoju djecu obasipa njeznoscu tako da se njeznost osjeti u cijeloj kuci. Ona ne grdi svoju djecu niti ih proklinje. Ne zapostavlja odgoj djece i ne prepusta ulici da odgaja njenu djecu, kako bi se spasila djecije galame i uznemiravanja. Ona je pastir u svojoj kuci, a duznost pastira je da pazi svoje stado. Upravo zbog ovoga Islam daje prednost tri puta postivanju majke nad postivanjem oca.

6. Ne zali se zbog najmanjih sitnica niti se pravi bolesnom radi najmanjeg bola. Muz ne zeli zivjeti u bolnici i zeli zenu koja ce mu nakon njegova povratka kuci odagnati njegove nevolje i brige.

7. Ne prebacuje svome muzu eventualno dobro koje mu je ucinila...

Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 29. Oktobar 2003

168-175
90 65 90
22-25
i pametna.

3

A to jos ne upisa tvoj br telefona da ti se javi neka ako naidje takva? :D...
A jes ovo je forum moze ti poslat pm :D.. o| o| o|
mogu ja da se potpisem i bolje...

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

4

Citirano

šišmiš

168-175
90 65 90
22-25
i pametna.

1.72
90 60 90
23
al glupa

steta bas! :D

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Allah je uspostavijo izmedzu zene i muza ljubav i milost, a one su glavne karakteristike braka.
Kod samog izbora zene za bracnog druga pazi se na cetiri stvari: ljepota, materijalni uslovi, porijeklo i vjera, usta spada i moralna cistoca. Te stvari udaju zenu .

Cestita zena je vjerna svome muzu kada je prisutan i kada je odsutan.

Dobra zena nepusta u kucu nikoga bez njegove dozvole niti ide bilo kuda dok se sa svojim muzom nezdogovori i nedobije njegov pristanak.

Zena se brine o kucnim poslovima i brine se o djeci. A kada je muz odsutan ona pazi na cjelokupnu imovinu. “Zemljaski zivot je blago, a najvece blago ovoga svijeta je dobra zena.”
Ona je ta koja treba u deciju dusu da unese sve sto je plemenito, lijepo i uzviseno. Dobra zena i dobra majka oplemenuje djeciju dusu i pored topline ljubavi ona mu daje sve ono cime ono postaje dobrim covjekom.

Dobra zena podrzava, postuje i cijeni svoga muza i njegove.

A koji muskarac nebi volijo u isto vreme ozeniti i obrazovanu zenu. Mnogi trvde da nauka nije za zenu i da joj znanje netreba, za nju je samo kuca i porodica. A to je jedna velika greska. Prosvjecivanje I skolovanje nije samo pravo koje serijat daje zeni, vec je to njena vjerska duznost, I Kur’an u tom pogledu ne izdvaja od muskarca.

Kratko i jasno:

[SIZE=4]Idealna zena je:

1. Postena zena
2. dobra majka
3. domacica u kuci
4. dama na ulici
[/SIZE]

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

6

Citirano

Originalno od Prolazzznica

Kod samog izbora zene za bracnog druga pazi se na cetiri stvari: ljepota, materijalni uslovi, porijeklo i vjera, usta spada i moralna cistoca. Te stvari udaju zenu .

Materijalni uslovi zene prije udaje mogu biti bitni(zavisi od situacije),ali isto tako nemoraju i u sustini nisu tako bitni!
Mogu biti bitni ako je ta zena osamostaljena(otisla,odvojila se od roditelja)i uz to zaposljena.Onda taj faktor bude bitan,ali samim tim gubi ili bude sumnjiv onaj najvazniji faktor a to je moral(ne mora da znaci,ali u vecini slucajeva je tako).Znaci devojka Ima svoj zivot soju ekonomiju(losu ili dobru),znaci zivi na svoju ruku!

Citirano

Originalno od Prolazzznica

A koji muskarac nebi volijo u isto vreme ozeniti i obrazovanu zenu. Mnogi trvde da nauka nije za zenu i da joj znanje netreba, za nju je samo kuca i porodica. A to je jedna velika greska. Prosvjecivanje I skolovanje nije samo pravo koje serijat daje zeni, vec je to njena vjerska duznost, I Kur’an u tom pogledu ne izdvaja od muskarca.

Ja mislim da je sada mali broj zena koje nisu obrazovane,tj.neskolovane.To mozda moze da se nadje po nekim najzescim selima gde stocarstvo preovladava u prvoj ruci.Ali i stocarstvo je jedna grana nauke!!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Citirano

Prolazznica:
“Zemljaski zivot je blago, a najvece blago ovoga svijeta je dobra zena.”

Ja sam bogat čovek :]

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

8

Citirano

sans

Ja sam bogat čovek

E bas mi je drago cuti ovako nesto! Ti si bogat i srecan!

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

9

Velika se Zena POjavila.....
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

10

o| o| :klanja: xx( moram pazljivo pratit ovu temu imam nameru skoro da se zenim ,pa da trazim od nje da ima takve osobine!!! :D :D 8) :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od fingersbroken
A to jos ne upisa tvoj br telefona da ti se javi neka ako naidje takva? :D...
A jes ovo je forum moze ti poslat pm :D.. o| o| o|

Moze mu poslat pm a moze ga i poslat u pm :))

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od hobbes

Moze mu poslat pm a moze ga i poslat u pm :))

hobbes-eee kralju :D :D :D sta tebe nece padnut na pamet !!!!!
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

13

Kada sam jedne prilike upitala jednog 'omladinca' sto bi rekao moj midzo, kakva treba da bude njegova supruga, dobila sma odgovor koji me je na ja, ostavio bez texta. :)
'Treba da bude moja voda, da se pusti vjetru da je obuzme i u vrtlogu raspe... da je podigne iz kolotecine ustajale, da prsne u bezbroj kapi... da se u mojim rukama presavija kao voda, da gubi oblike dok je diram, da se stapa i nestaje kao para...'

love
I am a woman above everything else

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

14

Citirano

Idealna zena je:
1. Postena zena
2. dobra majka
3. domacica u kuci
4. dama na ulici

Ovo gore je opis moje mame :]
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

15

Idealna supruga je IDEALNA ;)
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

NEPOSTOJI IDEALNA SUPRUGA.niko nije idealan i savrsen osim Boga.to gore sto si zemljak iz stokholma naveo mozes samo da sanjas.svako ima neku mahanu.i muskarci i zene.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

17

Citirano

Originalno od björn

NEPOSTOJI IDEALNA SUPRUGA.niko nije idealan i savrsen osim Boga.to gore sto si zemljak iz stokholma naveo mozes samo da sanjas.svako ima neku mahanu.i muskarci i zene.

U pravu si zemljak iz swedske.Slazem se da ne postoji idealna zena ili idealan covek u sustini,ali pitanje je bilo sta bi to trebala da ima idealna supruga i koje bi odprilike karakteristike trebala da zadovoljava za pojedinca,a naravno da to bude u skladu sa Serijatom,da bi istom bila savrsena !!??

Selam!!!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

18

Postoji ta idealna zena! Moja majka, je idealna supruga bila, i ko god zna za nju to ce potvrditi. Naravno da nije perfektna, ko je to danas, ali ko supruga je bila bez greske, i to nekazem zato sto mi je majka.

Allaha dz.s. molim da mi podari makar pola njenog razuma i znanja.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

19

Moja mama je najlepsa mama na svetu :D

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)