Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško
  • »Optimus« je autor ove teme

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

1

Subota, 02. Juni 2007

IDEJA/PREDLOG Pazarska Wikipedija

Dragi prijatelji

Čotajući teme na forumu i nailazeći na različite termine/ljude/događaje koji karakterišu Novi Pazar došao sam do zaključka da bi bilo dobro da postoji neka web-stranica na kojoj bi sve ono što je karakteristično za Novi Pazar bilo upisano.

Pre pročitah da je neko pomenuo "Pašino gumno", a ja bih voleo da saznam malo više o tom delu Pazara.... ili recimo da saznam više o "Popišanom brdu" ili o "Hadžetu" ili o Altun-Alem džamiji (i drugim džamijama i crkvama ili o pojedinim lokalima u NP koji su postali obeležja Pazara (mislim da sam negde čuo o kafani "Granata" - ako se ne varam)….Kod Jonuza….....itd....mislim da ima puno mesta, ljudi, događaja koje bi smo trebali da sačuvamo od zaborava a i da ponudimo ljudima koji hoće više da saznaju o Novom Pazaru.

E sad malo tehničkih detalja ove ideje: Mislim da bi najbolje rešenje za to bilo postavljanje jedne pazarske Wikipedije / ENCIKLOPEDIJE koja bi radila po principu foruma tj. korisnici bi unosili tekstove u vezi sa bilo čime što oni znaju o Novom Pazaru a postojao bi izvestan broj administratora koji bi proveravali autentičnost tekstova a takođe bi bilo omogućeno da se diskutuje o autentičnosti tekstova koji se postavljaju.

S obzirom da je skripta za wikipediju besplatna - open source - možda je potrebno malo sređivanje koda - možda bi admin/moderatori mogli da pomognu ili bilo ko drugi ko se razume u php i sl.

Najbolje bi bilo da sve opcije koje postoje na wikipediji budu aktivirane i kod nas (diskusija o autentičnosti članaka, predlaganje brisanja itd.) kako bi smo se sačuvali od neodgovrnih korisnika.

Što se tiče smeštanja te "pazarpedije" - (dogovorili bi se oko imena) nadam se da ne bi bilo problema da zakupimo nešto malo MB na nekom serveru bilo kroz donacije ili bi neko od nas uplatio (mislim da to ne bi bio neki novac za početak a za posle bi organizovali donacije kao wikipedija - ili bi našli drugi način finansiranja).

Ja sam malo pisao nepovezano ali se nadam da cemo u daljoj diskusiji moci da pojasnimo sve detalje ove ideje……pa bujrum ako bi smo mogli da ovu ideju ostvarimo i mislim da nas od ovoga deli dobra volja i nešto malo vremena dnevno a sigurno da bi smo puno toga sačuvali od zaborava.....
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

2

Subota, 02. Juni 2007

Ideja je interesantna, i treba je podrzati, samo bi, prije svega toga, trebalo posebno definisati sva pravila, da ne bi ljudi unosili svoje privatne hirove i zelje.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

3

Subota, 02. Juni 2007

Ako se ne varam svaki unos u wikipediju je kontrolisan tako sto se prvo odaberu pouzdani administratori kojima se tekst salje na odobrenje i postavljanje a nakon toga oni imaju pravo da svaki tekst koji nije autentican stave na javno razmatranje gde bi se posle nekoliko dana/meseci diskusije (kroz argumente a ne rekla-kazala) odlucilo o ispravnosti teksta ili ako ne moze da se dokaze u potpunosti autenticnost onda se stavlja odredjena oznaka koju adminsitrator odredi, tipa - 'Autenticnost ovog teksta nije dokazana" i slicno.

Isto kao i na forumu tako na wikipediji postoje administratori i korisnici. Amidnistratori imaju odredjena uredjivacka ovlascenja i mogu da brisu i odredjuju gde sta ide a korisnici prilazu tekstove i slike.

Moje znanje je dosta povrsno po ovom pitanju pa bi bilo dobro da nam se javi neko ko je mozda vec imao iskustva sa uredjivanjem ovakvih stranica.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 04. Juni 2007

Jasno ko dan

DEFINISHESH:

KO ?
SHTA?
GDE ?
KADA?
KAKO?
ZASTO?

I sve si zavrshio. Ostalo su tehnicke formalnosti.
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od Babbha
DEFINISHESH:

KO ?
SHTA?
GDE ?
KADA?
KAKO?
ZASTO?

I sve si zavrshio. Ostalo su tehnicke formalnosti.

Ako sam najbolje razumeo pokušaću da definišem:

KO? Onako kako mi pišemo na forumu tako pišemo i na toj "pazarpediji" tj. mi unosimo članke o onome što znamo i što mislimo da znamo uz izvesne restrikcije a među nama odabrani ljudi (adminisratori) imaju kontrolu nad onim člancima koji će da se pojave na sajtu. Ja svakako imam laičko znanje o kontroli sistema "wikipedia" pa zato insisitram da se jave ljudi koji imaju iskustva u tome.

ŠTA? Piše se o onome što je karakteristično za Novi Pazar, počev od najznačajnijih objekata i ljudi pa sve do najbanalnijih.....jednostavno da se napravi jedna slobodna enciklopedija koju će pazarci da ponude svetu.

GDE? Pa verovatno će za početak da nam treba jedan internet domen, što mislim da neće biti problem ili ću jednostavno ja da zakupim prostor na netu da to može da se odradi. Potrebno je da se postavi skripta (koja je besplatna na internetu) i da ima neko ko se razume u php kako bi nam pomogao ako dodje do nekih problema da sve to vrati u "vinklu".

KADA? Što pre to bolje....

KAKO? To bi već ostalo na nama da se dogovorimo ako bi našli nekoga (ko se razume u php) da to stručno podrži za početak......a posle toga mi nastupamo sa svojim znanjem o NP

ZAŠTO? Zato što mislim da je ovakav sistem otvorene enciklopedije ubedljivo najbolji način da se afirmiše Novi Pazar i da se pruži što više informacija o gradu i svemu onome što je interesantno o samom gradu/ljudima i događajima. Jendostavno bi ovo bile informacije iz prve ruke i ljudi bi mogli da saznaju sve i svašta o NP do najsitnijih detalja.

Evo kako to funkcioniše na pravoj wikipediji:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Početna_strana

http://sr.wikipedia.org/wiki/Главна_страна

http://hr.wikipedia.org/wiki/Glavna_stranica

@Babbha - Nadam se da sam odgovrio na tvoje pitanje.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

6

Jezik

Na kojem ce jeziku Wikipedia biti pisana - jezikom Bosnjaka ili jezikom Srba?

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od Bosniaco
Na kojem ce jeziku Wikipedia biti pisana - jezikom Bosnjaka ili jezikom Srba?

Bice pisana onim jezikom koji osoba koja pise clanak smatra svojim maternjim jezikom! Oni kojima je maternji bosanski pisace bosanski, onima kojima je maternji jezik srpski pisace srpski, onima kojima je maternji crnogorski pisace crnogorski itd...!!! Moze i na engleskom, sto bi bilo i pozeljno, tj svaki strani jezik je pozeljan kako bi sto vise ljudi moglo da procita ono sto se tice Novog Pazara.

Mislim da je jezik ubedljivo najmanji problem, s obzirom da se na Balkanu svi vrlo dobro razumemo!!! :D :D :D :D :D

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

8

Wikipedia

Optimus,

Nazalost, u krivu si. Samo kada bi znao koliko pogresnu percepciju upotreba jezika stvara medju svijetom, dobro bi pazio kako sta napises.

Recimo, cinjenica da je sjevernosandzacka omladina propricala cistu ekavicu zbog beogradskuog obrazovno-medijskog rata se shvata u okruzenju kao da je SJEVERNI SANDZAK uvijek bio dio Srbije i da su Sandzaklije porijeklom Srbi.

Ti se mozes smijati ovome, ali time ces davati pogresne signale svijetu oko sebe.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od Bosniaco
Optimus,

Nazalost, u krivu si. Samo kada bi znao koliko pogresnu percepciju upotreba jezika stvara medju svijetom, dobro bi pazio kako sta napises.

Recimo, cinjenica da je sjevernosandzacka omladina propricala cistu ekavicu zbog beogradskuog obrazovno-medijskog rata se shvata u okruzenju kao da je SJEVERNI SANDZAK uvijek bio dio Srbije i da su Sandzaklije porijeklom Srbi.

Ti se mozes smijati ovome, ali time ces davati pogresne signale svijetu oko sebe.

Vidi prijatelju, u principu ne raspravljam o teorijama zavere i mislim da ovo uopšte nije tema diskusije tako da bi bilo ispravno da se držimo teme.

Možda bih i imao komentara na ovo ali ću da se uzdržim!!!

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 07. Juni 2007

Ima li jos kakvih komentara.....

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 07. Juni 2007

Kako ti fino rece:

Citirano

Orginalno od Optimus
Možda bih i imao komentara na ovo ali ću da se uzdržim!!!

Salim se. Ideja je skroz dobra. Sto god budem mogla da pomognem, stojim na raspolaganju.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 07. Juni 2007

svidja mi se ideja
postovanje pokretacu teme

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

13

Četvrtak, 07. Juni 2007

Kliknuh na Ideja mi se svidja i spremna/an sam da ucestvujem

Dakle, tu sam!
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

14

Petak, 08. Juni 2007

Odavno nisam nesto pametnije video na ovom forumu.Bravo Optimuse!!!Podrzavam ovo i kad budete odradili ovo sto ste zamislili (u sta se nadam ),mozete da racunate na mene.
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

15

Petak, 08. Juni 2007

Super ideja, samo ja se sinoc zeznu pa glasah za "katastrofa" o|

Sto se pomoci sa moje strane tice, ja mogu pruzit Webspace i Domain (barem za pocetak), i pomoc oko administracije Wiki Scripte ...

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 08. Juni 2007

E pa drago mi je da ima komentara.....

Pošto je Pazarac izneo konkretnu ponudu po pitanju tehničke realizacije ideje imam nekoliko pitanja tj. komentara (opet ja sa komentarima)!!!!

Ja sam, u međuvremenu, malo tražio po internetu i našao da postoje već gotovi "paketi" koji nude domen, hosting i skiptu....za idoređeni novac ili besplatno ali uz njihove reklame na sajtu.
E sad, ovo što je naš prijatelj Pazarac ponudio je, ja mislim, dovoljno za početak.

Ako možemo da dobijemo domen i hosting, onda skripta može da se skine sa http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki i da se instalira i spremna je za upotrebu. Jedino što neznam kako stoje sa jezicima da li ima skripte na bosanskom/srpskom jeziku (ja nisam našao ali i dalje tražim)!!!

Onog momenta kada sve ovo sredimo možemo da počnemo sa poslom........

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

17

Petak, 08. Juni 2007

Ja sam tu scriptu jutros skinuo, nazalost nisam mogo da je instaliram jer je potrebna php verzija 5.0 na serveru ... to mogu u nedelju sredit pa bi onda uredio jednu test instalaciju, da vidimo kako je to uopste uradjeno.

ko sto rekoh, domain i webspace mogu ponudit jer webspace i onako imam i vec placam za to, a domaini i nisu bas tolko skupi, 2 € mesecno.

Jeztika za ovu scriptu ima kolko hoces, ima i bosanski i srpski, ako treba ima i srpski sa cirilicom :D al ne verujem da ce trebat :)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

18

Subota, 09. Juni 2007

Odlicna ideja. Super! :] :]
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

• Poruku poslati

19

Subota, 09. Juni 2007

@Pazarac

Ako ti mozes da instaliras skriptu i da joj podesis jezik, ja imam jedan domain name koje ne koristim i ima jos nekoliko meseci dok mi ne istekne a mislim da ce da posluzi za probni period. Domain je www.novi-pazar.info i mislim da je adresa ok za pocetak ali svakako da cemo mi ovde da se dogovorimo (ako ovo uspe) da mozda i promenimo domain name. Ja nisam bas nesto upucen u to podesavanje DNS servera (ili cega vec) tako da bi bilo korisno da mi objasnis kako da to izvedemo.

P.S. A za ovo sto mi pokvari statistiku glasanja..... ;( ;( ;( :D

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

20

Subota, 09. Juni 2007

Evo sad cu ja glasat da je ideja odlicna kako bih pobio onaj Pazarcov negativni,nenamerni glas :)

Posto ja nisam imao nameru nista da glasam,samo da pismeno iznesem misljenje,ovo ce doc kao neki bonuschic . :]
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Social bookmarks