Niste prijavljeni

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko
  • »Dragulj« je autor ove teme

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

1

Subota, 23. Oktobar 2004

Ima li mesta sumnji?

Selam Alejkum

Mozda ovo ne zasluzuje novu temu...ali mene interesuje :) pa bih da vas pitam :

Dali ste ikada posumnjali da postoji Bog i ako ste kada?

selam we rahmetullah!
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 23. Oktobar 2004

i ja sam razmisljao skoro da otvorim ovu temu al zbog ovih previranja ne temu religija odustado. Neko rece da bez sumlje nema ni vere, jer da je ocigledno ne bi bilo verovanje. Ovako ostaje samo na nama da nasu veru u Allaha ucvrcujemo iz casa u cas.

Pitam se sta bi bilo da Allah ne postoji? Gde bi bila onda nada i sta bi ostalo. Kako zive ljudi koji ne verju? Sta je za njih vera i dobrota ako nema Boga i gde su onda granice?
malo za promenu

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 24. Oktobar 2004

eselamu alejkum vi koji slijedite istinu

i trun sumnje moze da insana odvede u Kuf'r

nebih smeo o ovom da pricam ........ :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: (o)

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

4

Selamun alejkum

Kod muci sumnja, neka procita teme poput "dajte naucne dokaze cija je religija prava" koja je tako nazvana (kako kaze autor) zbog izazova kjafirima koji su dolazili na ovaj forum. Takodje je dobra za ucvrscivanje imana, onima koji sve gledaju kroz racio, pa da malo i srce otvore, jer ima stvari koje razum ne moze da spozna. Povratak iskonu, to je vjera u Allaha.
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

5

selam ...

ljudi ja sam pitala vas i voljela bih odgovor sa da ili ne :)...ukoliko je moguce :)....
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 25. Oktobar 2004

U islamu ima mesta sumnji ali ne povodom pitanja koje si postavila. Dakle povodom toga nema mesta sumnji.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 25. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Dragulj

Dali ste ikada posumnjali da postoji Bog i ako ste kada?

Ovo pitanje sto se mene tice je bilo aktuelno mozda do kraja osamdesetih ili pocetka devedesetih. Pogotovu za vrijeme studija su se preplitali zakljucci ima Boga-nema Boga da bih nekako pocetkom devedesetih iz svoje glave istjerao i posljednji trun sumnje. U to vrijeme sam prvi puta boravio na Zapadu i Bozijom voljom tek tamo (odnosno ovdje) stekao neka saznanja koja su me definitivno uvukla u porodicu vjernika i nikada sebi nisam vise postavljao slicna pitanja. Sada, poslije nekih desetak godina kada malo bolje razmislim ni te sumnje nise bile toliko jake tako da nisam siguran da li da kazem za sebe da sam musliman model M94 ili pak neka ranija serija :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

8

Srijeda, 27. Oktobar 2004

Selam Alejkum

Neko mi je stavijo naslov teme koja uopste ne ide sa onim sto sam mislila da pitam ....uopste nisam mislila da tema ode u smeru ima li mesta sumnji to je vec odavno kristalno jasno... jer naslov ide skrooz u drugi smer od ovog sto sam ja mislila .......ali hele nejse sve ste pobrkali bez ikakvog pitanja ......a ja nisam stavila taj naslov teme ! (a mnogo se kratko zadrzujem na net da nemam puuno vremena da ispravljam)

selam we rahmetullah!

Dragulj

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 27. Oktobar 2004

Ako ne grijesim prvobitni naslov teme je bio Selam sto i nema mnogo veze sa tvojim pitanjem u uvodnom postu: Dali ste ikada posumnjali da postoji Bog i ako ste kada? Ako smatras da nesto nije u redu slobodno ispravi sama ili reci nama sta zelis pa cemo ispraviti.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

10

Subota, 30. Oktobar 2004

Selam Alejk

Znam da naslov nije odgovarao ali ne odgovara ni ovaj sad ali mislim da prije nego da stavi taj neko naslov trebao je da se konsultuje samnom :)?....ali vise nije ni bitno mozes temu zatvorit ili jos bolje izbrisat!

Selam

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

11

Subota, 30. Oktobar 2004

Pa nemo se bate hujat 8)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 08. Novembar 2004

Ako je Musa a.s. sumnjao te je trazio od Allaha dz.s. da mu se pokaze, zasto "obicni" ljudi ne bi.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 30. Decembar 2004

Citao sam odavno u novinama koliko interesantan u mnogome vise poucan razgovora izmedju genija matematike i fizike Blaise Pascala i jednog njegovog druga. Ispricacu vam razgovor iz secanja ako neko ima tekst o tome zbog potpunosti bi zamolio da ga postuje ovde jer nisam siguran da posle nekoliko meseci citanja tog artikala mogu dati potpunu mudrost u njenjoj celini. Kao sto sam rekao Baise Pascal i njegov prijatelj se klade ( mi to u pazaru bi smo rekli oblozili se :D ) dali postoji (neuzubilahi ) Bog. Pascalov prijatelj je misljenja da ne postoji i pita "Sta dobija ako je u pravu" Nista odgovara mu Pascal " ti mozes imati mozda pravo ali ti uprkos tome si gubitnik. I ja takodjer. Ako nema Boga onda je zivot bezmislen i prazan" Za ovim odgovormo Pascala,sledi drugo pitanje njegovog prijatelja " A sta ako si ti upravu" Odgovara mu Pascal na tom pitanju " Onda smo obojica na dobiti " Na takvom odgovoru ce njegovo prijatelj dati primedbu da njegov odgovor ne daje odgovor na pitanje eksistencije Bog. " Prvo ce mu Pascal potvrditi pravilnost primedme uz ali da njegov odgovor daje jasno do znanja da se covek mora odluciti i da ta odluka ima konzenkvence za zivot: I dalje mu kaze: Ti se moras britati izmedju dva odgovora koja mogu biti jednake verovatnoce. Jedan odgovor ima dobre posledice dok drugi moze imati lose. Kako mozes da oklevas?. Pascalov prijatelj pita: "A sta ako si ti u zabludi" Nije problem odgovorice mu Pascal imao sam lepu iluziju u drugom slucaju bi izabrao nista a ni to ne cini srecnim. Onda zapita njegov prijatelj " Znaci ja moram da verujem u Boga". "Ne moras verovari" odgovor je Pascala "ali to je tvoja jedina sansa".

Ja bi samo dodao da covek moze sebi nepotebnim sumljanjem zakaciti o vrati dodatne probleme.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 30. Decembar 2004

Dragulj

Ti ako si posumljao/la neznam ni sta si "to je tvoj problem" i to velik!!!THE BIG ONE
Trebao/la si postavit drugicije ime temi.Jer ova tvoja tema sa samim naslovom "SUMNJA" je veoma smesna!!!Jer sumnja se javlja samo kad nesto vidis,dok ono sto nisi video/la nemozes sumnjat u njegovoj moci.A hvala dragom Allahu dz.sh imamo dosta literature pa sam/a mozes doneti zakljucak ali samo za tebe.Jer ti ako izgubis "DINN I IMMAN" nemoj nikog drugog nositi na vrat.A imam i jednu VELIKU primedbu pojedinim clanovima foruma.....neznam dal je njima Allah dz.sh drug ili prijatelj jer ga tako oslovljavljaju.A sad cu ja tebi Dragulj ispricat jednu pricu za jednog naseg hodzu.ef ovde u Skoplju,koji je verovatno izgubio "dinn i imman"
Po prici starih ljudi jednom prilikom Hodza.ef je rekao da mu nema nista gore na svetu neko kad provede noc sa zenom (zna se u kojem stanju) i kad se posle tog "odnosa" mora okupat!!!A u nekoj pravoslavnoj drzavi "carska" se kcer zaljubila u Muslimana ali nije bilo srece da se uzmu jer je mlada "preselila" i pre smrti je je rekla "kako se nisam rodila kao Muslimanka"I hodza.ef je preselio pa su mu napravili Turbe.Ali sta se desava posle nekoliko godina "mezarje" mora da se dislocira.Kad su otkopali hodzin mezar pogodi koga su nasli u njemu?

I za na kraj kad smo vec kod "sumnje" da li sumnjas da smo mi jedina ziva bica na ovom svetu?Bez razlike na vidljiva ili nevidljiva. :klanja: :klanja: :klanja:
" Bilen alemlere rahmettir "

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

15

Subota, 01. Januar 2005

Selam Alejkum

O lJUDI da nema zabune JA UOPSTE NE SUMNJAM NITI SAM IKAD POSUMNJALA !
Tema je bila u vezi vaseg iskustva koje je mene interesovalo jer su me zanimali takvi podatci i u buduce ako otvorim neku temu neznaci da se to odnosi odma na mene ....mozda samo zelim nekom da pomognem ....

greska je u naslovu sa moje strane i pogresno svacenom temom...ali hajr insAllah!

selam

Social bookmarks