Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 11. Juli 2005

IN MEMORIAM SREBRENICA 11.07.1995-11.07.2005

Srebrenico, ako te zaboravim...

Srebrenica je postala simbol svih Bošnjaka svijeta, simbol svih potlačenih, napadnutih i obespravljenih. Njeno ime neminovno podsjeća da zlo u svijetu nije slomljeno i da iza Hitlera ima hiljade drugih u Srbiji i širom svijeta. Svi narodi svijeta imaju neke svoje simbole, neka znamenja koja ih kroz historiju podsjećaju i drže budnim. Svaki pojedinac i svaki narod u sebi nosi neki događaj, mjesto ili vrijeme koji ga podsjećaju na prošlost i drže spremnim za budućnost. Svim muslimanima svijeta Mekka je simbol jedinstva, zajedništva, Islama i Poslanika. Jevrejima je Jerusalim simbol Judaizma, a kršćanima Nazaret predstavlja ishodište Boga. Rim je centar katoličanstva, a Carigrad je simbolizirao pravoslavlje. Amerika ima Kip slobode, Kina Kineski zid, Francuska Ajfelov toranj itd. Kosovska bitka je simbol poraza Srba, bitka kod Vaterloa je označila poraz Napoleona, Hitler je slomljen u Berlinu, Hirošima i Nagasaki su simboli japanskog stradanja, Aušvic simbolizira holokaust Jevreja... Svaki od ovih simbola samim pomenom budi milione ljudi, podsjeća ih na prošlost i priprema za budućnost. Njemci su padom Berlina naučili da nikad više ne smiju ponoviti Hitlerov put, Jevrejima je Aušvic pokazao da se moraju brinuti sami o sebi, jer će u protivnom uvijek biti Hitlera, koji će htjeti da ih iskorijene, Evropljani su kod Vaterloa vidjeli da niko nije nepovjediv, a Srbi su na Kosovu pomislili da su porazili Turke. Prema tome, svaki narod ima neko znamenje ili simbol koji će ga podsjeća na prošlost i priprema za budućnost. Nešto što mu ne dozvoljava da zaboravi i da mu se ponovi historija. Srebrenica je postala simbol stradanja Bošnjaka, simbol koji će ih uvijek podsjećati na zločine, zločince i genocid i koji će ih držati budne i na oprezu. Bošnjaci su često zbog zaborava ponavljali historiju i trpili zločine i genocide drugih. To se više ne smije ponoviti. Svaki Bošnjak, ma gdje god da je, mora konstantno ponavljati:
"Srebrenico, ako te zaboravim, neka mi se ponovi genocid !"

SaNdZak je dodao/la ovu sliku:
  • Sjecanje.jpg
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

I ranije su Bosnjaci i ubijani i protjerivani, i u zadnjem pogromu u Bosni, pored Srebrenice, masovno su ubijani i u drugim mjestima, Bijeljina, Zvornik, Prijedor, Foca...ali nekako je Srebrenica ostala cvsto ubiljezena u svijest. Nije se moglo bjezat od te crne istine o nasem nestajanju, ona je stavljena kao pecat nase golgote. Ono sto svakog od nas dijeli od pacenika u Srebrenici jeste bilo samo nesto kilometara ili nesto vremena, nista vise. Krvnici nisu gledali u lice zrtvi, on je sjekao samo iz jednog razloga, istrijebiti ih da ih nema; ko sto za naciste nije bilo vazno odakle je vec samo da je juda. U Srebrenici je ubijeno 8 hiljada oceva i sinova, ali tu smo svi mi ubijeni, nema bjezanja od te cinjenice. Kad se u bajram kolju kurbani, po redu, obicaj je okrenuti druge da ne gledaju dok se jedan kolje, kazu da se ne presjece, da se ne uplasi. Mi smo sve vidjeli. Samo nemoj da neko zaboravi kad ga uzmu ispod ruku, da kaze dje li me to vode...kao da nije bio u istom redu sa Srebrenicanima.

Svi sehiti Srebrenice... Allah rahmet ejlesin
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

3

SREBRENICA - DON`T FORGET !!!
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

4

Komemoracija Srebrenice u Americi

Poslije usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Americkom Senatu, Americkom Predstavnickom Domu i Evropskom Parlamentu, danas ce se u vise americkih gradova odrzati mirne demonstracije kojima ce se obiljeziti desetogodisnjica monstruoznog zlocina nad civilima Srebrenice.

Vece manifestacije su organizovane u New Yorku, Washingtonu, Chicagu, St. Louisu, Seattlu i slicno.

DON'T FORGET SREBRENICA
1995-2005

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Jednom procitah na jednom mjestu da je slovo nemocno da opise samo sebe. A kako ce tek moci da opise Srebrenicu!?

Zato necu danas ni rijeci prozboriti o toj paradigmi stradanja mog naroda. Radije cu kroz stih reci nesto o sebi:

Mada bejah budan, cudan sam san snio,
sa kakvom sam iluzijom ja nekada zivio,
budjenje bi gorko ali,
barem sam se probudio ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

6

Chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na grani...

NO COMMENT

Valla ed...u pravu si brate... ;(

najbolje da shutimo... ;(

Allah Dz.Sh. sve vidi i sve chuje...

i njima che doch kraj...
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

7

EL FATIHA>
A brOOka je shto ste ovo stavili u ISTORIJU!!
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

8

Utorak, 12. Juli 2005

srebrenica je moja tuga
:(
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 12. Juli 2005

Nema se inspiracije za pisanje.Dobro napisa Ed "Jednom procitah na jednom mjestu da je slovo nemocno da opise samo sebe. A kako ce tek moci da opise Srebrenicu!?"

SandokaNE

Nije bruka sto je u Istoriju,jer su ti ljudi dali svoje Zivote za bolje sutra jedne Drzave a Drzava bez Istorije nista nije.

El-Fatiha
" Bilen alemlere rahmettir "

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 12. Juli 2005

[SIZE=3][SIZE=4]DA TUGA BUDE NADA, DA OSVJETA BUDE PRAVDA, DA MAJČINA SUZA BUDE MOLITVA DA SE NIKADA I NIKOME NE PONOVI SREBRENICA[/SIZE] [/SIZE] .

AMIN !
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 12. Juli 2005

Obracanje poglavara Islamske zajednica u Bosni i Hercegovini, Reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerica ja jucerasnjoj komemoraciji 10 godina od genocida u Srebrenici.

Prije klanjanja dženaza-namaza za 610 nevino ubijenih Srebreničana, reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić proučio je Potočarsku dovu na arapskom, bosanskom i engleskom jeziku:
- Svi ljudi se rađaju bezgrešni. Svi ljudi su jednaki pred Bogom. Svi ljudi su nevini dok se ne dokaže da je neko kriv. Svi ljudi su dobri dok se ne pokaže da je neko loš. Svi ljudi su pravedni dok se ne utvrdi da je neko nepravedan.

Borba protiv zla

Svi ljudi u Srebrenici bili su živi dok ih nisu ubili. Svi su krivi dok se ne uhapse oni koji su zločin počinili. Zlo je prisutno, ali nije apsolutno. Dobro je apsolutno, ali ponekad je potisnuto. Prije deset godina ovdje u Potočarima dobro je potisnuto u trenutku. Zlo se ovdje dovuklo da svjedoči o svijetu u kojem živimo.
Danas pred ovim ljudima koji su ubijeni 11. jula 1995. godine, samo zato što su bili muslimani, savjest svijeta mora se probuditi, jer svijet ne može preživjeti zlo i zločin protiv čovječanstva.
Svijet može živjeti samo u dobru. Svijet u kojem danas živimo nije najbolji mogući svijet. Svijet u kojem će naša djeca živjeti može biti najbolji mogući svijet ako svi ustanemo protiv holokausta, genocida i terora koji se širi svijetom.
Srebrenica je mjesto i 11. juli je vrijeme kada trebamo položiti zavjet pred Bogom i svijetom da ćemo se boriti protiv zla čovjeka koji je ubio nevino dijete samo zato što je bilo drugačije vjere.
Nema odgovora na pitanje zašto neki neće da čuju glas savjesti, ali ima odgovor na pitanje zašto se treba čuti naš glas da nema osvete. Srebrenica je naše more i naša obala spasa. U njoj se svi možemo utopiti, ali u njoj se svi možemo spasiti. Ovi šehidi su dženetske ptice što no kljunom kucaju na savjest onih koji još neće da znaju i neće da priznaju da je ovdje počinjen zločin u njihovo ime. Šehidsko mezarje nije naš kult već je to naš bunt protiv genocida.
Zato danas mi u Bosni, Bože Milosni, učimo dovu, jer Tvojih stvorenja glasovi nas zovu da se samo Bogu, Jedinom Gospodaru neba i zemlje klanjamo i pomoć tražimo da nam se pokaže put onih koji su obdareni istinom i pravdom i snagom da upamte da je Srebrenica zjenica našeg oka što ga majka suzama isplaka ne bi li saznala zašto i kako sina joj ubiše oni koji dušu nemaše.
Onoga dana kada je nebo plakalo i zemlja kad se tresla od stida i srama pred Bogom i svijetom, pred Suncem i zvijezdom Danicom koja je vidjela nevino čedo kako umire pred ubicom koji je pjevao pjesmu krvnika.
Ali, mi nismo danas ovdje radi osvete, jer to nije nauka naše vjere. Ovdje nismo ni da zločin praštamo. Mi smo ovdje da se zna da je istina naša snaga, da je pravda naša sudbina, da je ljubav naša nada, da je mir naša poruka, da je Bosna naša domovina, da je Srebrenica zvijezda koja budi savjest onih koji dodaše mač nasilniku da ubije nevina čovjeka.

Želja za povratkom

Bože Milostivi, ako mi zaboravimo Tebe, nemoj Ti zaboraviti nas, ako pogriješimo, podari nam snagu Ademovog, a.s., pokajanja, ako nas zamrači krivovjerje, osvijetli nas Ibrahimovim, a.s., pravovjerjem, ako nas zadesi nesreća, pouči nas Nuhovoj, a.s., lađi, ako nas uhvati strah od silnika, osposobi nas Musaovom, a.s., hrabrošću, ako nam se ponudimržnja, spasi nas Isaovom, a.s., ljubavi, ako budemo protjerani iz domova naših, osnaži nas Muhammedovom, a.s., željom za povratkom.
Bože Svemogući, ujedini naša srca u vjeri i ljubavi. Učvrsti korake naše u istini i pravdi. Osnaži volju našu u bratstvu i slozi. Udruži misli naše u domu i domovini. Molimo Te, Bože, da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majčina suza bude molitva da se više nikada i nikome ne ponovi Srebrenica - rekao je reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić.

Može li savjest čovječanstva podnijeti plač nevinog djeteta

- Molimo Allaha Milostivog da majkama Srebrenice podari sabur, a prijateljima našim volju i snagu da nasilnicima oduzme mač jer plač nevinog djeteta je grijeh koji ne može podnijeti plemenita savjest čovječanstva - poručio je ef. Cerić.
SaNdZak je dodao/la ovu sliku:
  • 11 Juli 2005 Srebrenica.jpg
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 12. Juli 2005

AMIN

EY WALLAH

Lijepa dova da je drgai Allah ukabuli
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 12. Juli 2005

Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 14. Juli 2005

EL FATIHA.
:klanja:

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 14. Juli 2005

Pa ___________ jedan kako te nije sramota da iskoriscavas ovaj tuzni dogadjaj za reklamiranje navijacke grupe i suljove koalicije?
Stvarno nemate granica _________ jedni!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 14. Juli 2005

Root pretero si svaku granicu.

Mislim da si zasluzio da te admin blokira da se malo hladnes i dovedes u red. X( X( X(

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 14. Juli 2005

Ja sam protiv kaznjavanja!
Osnovno ljudsko pravo,je pravo na slobodu izrazavanja!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 14. Juli 2005

Citirano

Orginalno od juskos
Root pretero si svaku granicu.

Mislim da si zasluzio da te admin blokira da se malo hladnes i dovedes u red. X( X( X(

Juskosu sta mislis da su svi ponijeli svoja stranacko-klubska obeljezja u Srebrenicu? To je uvreda i ponizavanja ovakvog skupa.
To je takav nakaradni mentalitet koji ne umije drugacije da funkcionise i koji u svemu vidi utakmice i tribine!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 14. Juli 2005

Recite mi kako bi to bilo da se sad ovde svi pocnemo psovat.

Na sta bi licio taj razgovor ako bi uopste bio razgovor.

Da umeseto pozdrava jedan drugom govorite nakaradne rijeci .

Mislim da bi se ovaj forum brzo zatvorio.

A dobro znam da kad odes u nemacku i nekom od politicara kazes da je glupan i tako nesto obicno taj zavrsi na sudu i plati kaznu zbog vrijedjanja.

Takvi su svetski standardi.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 14. Juli 2005

Citirano

Orginalno od Root
Juskosu sta mislis da su svi ponijeli svoja stranacko-klubska obeljezja u Srebrenicu? To je uvreda i ponizavanja ovakvog skupa.
To je takav nakaradni mentalitet koji ne umije drugacije da funkcionise i koji u svemu vidi utakmice i tribine!

Citirano

Orginalno od joku
Ja sam protiv kaznjavanja!
Osnovno ljudsko pravo,je pravo na slobodu izrazavanja!

Citirano

Orginalno od Root
Pa debilu jedan kako te nije sramota da iskoriscavas ovaj tuzni dogadjaj za reklamiranje navijacke grupe i suljove koalicije?

Nije problem u tome sta je receno nego kako je receno. Root-u nije trebalo da vredja druge clanove foruma. Na ovom forumu treba da se ponasamo civilizovano (koliko god to mozemo).
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Social bookmarks