Niste prijavljeni

Rezultati pretrage

Rezultati pretrage za 1-20 od 24.

Subota, 09. Novembar 2002

Autor: Caligula

Ko je najveci neprijatelj Islama ?

upravu si ti sto se tice islama na sebi. on bi mogao tako da se interpretira da ne koci progresu. ali ja sam mislio kako ga muslimani na svijetu interpretiraju. i to ima jak uticaj na njihov progres. a sto se tice jevreja jeste istina da su bolje zivjeli u islamski svijet, ali procitaj malo bolje kuran sta prica o njima. ali tolerancija naravno svakako. zedj za moci ti nazivas to kao d aje to nesot nemoralno. sta ces takav je svijet ako ti kao musliman nemash zedj za moci za pare itd, dodje ti o...

Subota, 09. Novembar 2002

Ko je najveci neprijatelj Islama ?

burazere reci cu ti nesto. sve loshe sto se nekom desi na ovome svijetu i sve dobro, veze to nema ni sa islamom ni sa kriscastvom, budizmom, judaizmom, ni sa kojom bilo ideologijom nego to ima veze kolko si svoj razum koristio. razum koristiti je zakon. kad pogledamo istoriju nit je pobjedio onaj sto je bio dobar musliman nit onaj kriscanin sto je bio kriscanin nego sto je vishe razum koristio. a razum koristit znaci sve. dok kad gledash covjeka iz religiznog aspekta, religija ima glavnu funciju...

Petak, 01. Novembar 2002

Pojam " Dzihad" sta je to u stvari???

kako par predhodnih nisu imali veze sa temom. mnogi podrazumjevaju pod dzihad "sveti rat" i ja sam kazao moje misljenje o tome. a onda su drugi skrenuli temu o islamu kako je on od svakad ili nije. uhh taj agresivni, autoritativni stil pisanja, sve me strah otishcu u dzehenem ako budem drugog misljenja.

Petak, 01. Novembar 2002

upravi si sad sam shvatio sta si mislio. znaci ovaj moj ljeptop je svakad postojavao, samo je trebao sony da ga napravi. otprilike sam shvatio, ja sma to mislio u smislu da je svakad od pocetka covjecanstva covjek vjeovao monoteisticki. moja greshka i tema je zavrshena sto se tice mene, sve je razjasnjeno.

Petak, 01. Novembar 2002

NOSTALGIJA

a ko kaze da se neko stidi svog naroda ako kritikuje, da se stidi ili da nece da ima snjim posla on nebi ni misao potroshio vishe o njemu. ali ti mi to turi u usta i odmah se pojavi ko spasilac svog naroda, ko narodni heroj, dok sma ja neprijatelj.

Petak, 01. Novembar 2002

NOSTALGIJA

da da pogreshno, jedno drushtvo je matematicki izracunato pa je pravljenje nekih iskustava jednostavno pogreshno. sta ces jednostavno ne smije da bude. a ko drugacije prica ili pravi drugacija iskustva onda on laze. jer vec matematicki to ne smije da bude. e sad ebiga administratore mozda ja nisam na tom nivou kluture ko ti pa nemam sa kulutrnim ljudima posla.

Petak, 01. Novembar 2002

RAMAZAN-POST-ZDRAVLJE

hvala sto si mi dao odgovor, znaci veze nema sa vjerovanjem nego sa zdravljem. hvala. necu vishe zapitkevat.

Petak, 01. Novembar 2002

RAMAZAN-POST-ZDRAVLJE

ne brkamo zabe i babe ja mislim, jer ramazan je kazu sveti mjesec u Islamu a, Islam je kolko znam jedna religija, a religija ipak ima neke veze sa vjerovanjem, tako sam cuo.

Petak, 01. Novembar 2002

NOSTALGIJA

dugo nisam bio u sandzaku, evo vec dvije godine i prije mjesec dana sam bash imao zelju da odem, ali je doshao moj rodjak ozdolj i donio neke video snimke, i vec me prishla zelja za josh sledecih 2 godine. Ah prazne price, svako ti prica da je najveci mangup, a kad mu pokazes da i ti nisi glup, onda dolazi takozvana tafra, a cure ako nisi doveo najnovjjeg mercedesa nece ni da pricaju stobom (barem moje iskustvo, mozda sto sma ruzan),mafijashi najveci idoli za omaldinu itd itd. sta da ti pricam s...

Petak, 01. Novembar 2002

RAMAZAN-POST-ZDRAVLJE

post je dobra stvar za covjeka cuo sam. a i josh ljepshe je kad se religija mijesha u pitanja zdravlja, znaci ona hoce da ti pomogne u necemu sta ustvari i nije bash njena stvar, jer ona to nebi morala, religija je uglavnom tu da nam objavi Bozju rijec i vjeru. Ali sta post, sta je ustvari abstinencija od jela, da nebi rekao gladovanje, ima veze sa covjekovim stepenom vjerovanja u Boga, to mi nikad nije bilo jasno. Covjek moze tvrdo da vjeruje u Boga gladovao on ili ne. A sto se tice iskushenja,...

Petak, 01. Novembar 2002

Fingersbroken kaze: "I naravno da je Sans u pravu da je Islam oduvek a ne od dolaska Muhammeda a.s. " stvarno iz pogleda religioznog muslimana super zvuci, i vjeruj mi voljet ce te narod kad cuje sta si napisao. Ali naucno-historijski nikad dokazano nije poznato iz historije da je neki narod prije jevreja imao monoteisticku religiju. a i logicno razmisli da li je onaj covjek da odem malo kasnije ( u kameno doba) vjerovao u jednog svemoguceg jednog Boga koji sve kontrolishe, sigurno o tome nije ...

Četvrtak, 31. Oktobar 2002

Sta ste gledali u poslednje vreme?

samo me nemoj pogreshno razumjet, nisam se ja zalijepio za swordfish, nego mi samo pade napamet kao jedan od malo novijih sto ima neku pametnu pozadinu. od nekih novih ima i i josh par dobrih. a od malo starijih preporucio bih ti "bitter moon" od romana polanskog, svidece ti se svakako i filozofski i "onako"

uhh zamalo skrenuh sa teme , a naziv "sveti rat" se naucno-historijski ürvi put pojavljuje u kriscanskoj historiji a ne u islamskoj. ali sta ces kriscani su svakad bili majstori u tome da njihove zlocine ili greshke iz historije pripisuju muslimanima. znaci svaki negativan naziv u vezi religije dolazi iz kriscanske historije a pripisuje se muslimanima.

dobro sans ja to vishe gledam naucno-historijski a ne vjerski. vjere pricaju svasta, kad bi covjek sve to vjerovao on nikad nebi poceo da se bavi naukom. naucno-historijski Islam kao religija pocinje pojavom Muhameda.

sve ti to lijepo napisa, ali nigdje ne nadjo nesto u vezi teme "sveti rat" shala slobodno ti pishi sta hoces, nemora da ima veze sa temom. ako administratoru ne smeta ne smeta ni meni

APEL

primjetio bih za pauka da se filozofija ne sastoji smao iz citiranja toga sta su drui pametni ljudi (autoriteti) razmisljali, nego i iz sposobnosti ka samostalnom slobodnom razmisljanju

Zanimljivosti iz sveta nauke...

posto tvoj nick hobbese dobro pashe u temu nauke i filozofije, bash bi bilo interesantno da se malo diskutuje o thomasu hobbesu, po mom misljenju jedan od najznacajnih filozofa

Religija i filozofija

ja nisam fingersbroken ali volio bih josh dodat tvome, da u vaznim spoznanjima nemozemo mi jednostavno drugom da dokazemo to u tome sto cemo reci, jednostavo osecam srcem tako, znaci mora razum da je na prvo mjesto. Logikom cemo to najbolje objasnit. Ni onaj sudija na kraju proceas ne objashnjava svoj stav u tome sto ce reci da jednostavno osjeca da je ovaj optuzeni kriv ili nije kriv, nego ima razumne argumente. Dajem ti pravo da u vjeri osjecaj i srece igra veliku ulogu ali samo za "licni" ste...

Sta ste gledali u poslednje vreme?

aha sad mi je jasno kako ti gledash filmove uzecu u obzir to u sledece kritike filmova.

volio bih da primjetim, da rijec "sveti rat" veze nema sa islamom, nego potice iz historije kriscanstva. na primjr kada je krvi put vizantijski car pozvao za sveti krstaski rat protiv perzijanaca, kratko prije pojave islama na svetskoj bini. kasnije je onda bio sveti rat kriscana protiv muslimana u palestini pa onda spanaca u reconquisti protiv maura. ali moguce je da su muslimani tada culi od njih to pa i oni voleli to da imaju