Niste prijavljeni

Rezultati pretrage

Rezultati pretrage za 1-18 od 18.

Subota, 20. August 2005

Autor: bulvaj

Kako zhivi omladina u Novom Pazaru?

Svako (od nas) nadje (i vidi) ono sto trazi (ono sto ga zanima). Bilo kako bilo to sto ste izneli ste svi trazili da vidite.. iz ovog ili onog razloga. A da ste trazili nesto drugo (bolje) nasli bi.. Bogami bi...

Utorak, 16. August 2005

Zasto se ne ponasamo kao jevreji?

Tashke tvoja 'ekonomska' poruka je shvacena. Ali shvatices jednom da stvari ne mogu da se izolovano posmatraju niti mogu planovi da se u ogranicenoj konotaciji pripremaju. Svaka ispravna stvar mora da podrazumijeva puno epistemolosko i eshatlosko znacenje koje sa sobom nosi. U suprotnom se nesto izostavlja. Elem da ti konkretizujem: podrzavanje svojih je dobra ideja, i dobra stvar za ciniti, ali prestaje biti takva ukoliko je cinis iz istih razloga iz kojih to cine jevreji, a posebno jos ako poz...

Ponedjeljak, 15. August 2005

Zasto se ne ponasamo kao jevreji?

Gospodin Juskos je dao sasvim jednostavan i logican odgovor: ta nismo jevreji te stoga zasto bum se ponasal kao oni? (Kao ni akcenat/tudje perije pogresnom). Elem, ima tu nekakve veze i sa onim IKRE koje spomenu doticni nepoznati, ALI... Ima tu istine u tome da su ga muslimani diljem svijeta ispustili iz zivota, tj da je ispravno razumijevanje toga iscezlo, ali nema gotovo nimalo istine u tome da su PRAVO znacenje toga primenili jevreji i zapadnjaci. Jevreji i zapadnjaci su prihvatili JEVREJSKU ...

Četvrtak, 14. Juli 2005

sustina je

Da neko od drveca ne vidi sumu. Upravo kako gospodin Tulumba4all i rece: nije problem u izrecenom vec u nacinu na koji je to izreceno. Upravo je na to cijenjeni Juskos i ukazivao. Nepravo je sto se i poslije toga root poletio. Elem, jedno je ocigledno: poput pravog vehabije, root svoj namaz (analogije radi uzimam najociglednije sto cine) kvare da bi durom gresku, na prijek i uvredljiv nacin, ukazao a pri tom vrlo svoj namaz kvari (a o tom ni ne misli). Da je srece pa da to cini sa zeljom da gres...

Nedjelja, 10. Juli 2005

Slike nasih ljudi iz celog sveta

Citirano Orginalno od annonimus bulvaj postovanje za sliku Ali bolji odmor je kad su njoj ! pitanje:A pitas li se dali je ona okrenuta prema Mekki i kako je to uradjeno?Jesi li ikad pomislio na to!A Aja Sofija za ovaj pravoslavni svet ti je veciti bol. Uz svo postovanje Annonimuse, ipak moram da vas obavestim da ste pogresili. Ne radi se o Aya Sofya vec o dzamiji koja je preko puta nje. Ukoliko znate o kojoj se radi bice slika i IZ nje (evo moze iz obe). Pored toga sto se po izgledu razlikuju (...

Nedjelja, 26. Juni 2005

Religija i filozofija

O ti koji trazis sjvetlo! Svjetlo duse kad obasja, ne ostaje rasprava o treba i ne treba, korisno i zahtijeva. Covjek onda gleda i vidi! (Hazreti Mevlana Rumi).

Subota, 25. Juni 2005

Religija i filozofija

Citirano Orginalno od ramiz Selamu Alejkum, Zavrsicu njegovom recenicom, mozda presudnom u njegovom zivotu: "Na put, na put, zivot je kratak a pred tobom je dug put. Ako sad nisi spreman za buduci svijet kada ces biti." U duhu ovog citata na jednom mjestu Imam Gazali prenosi rijeci Isa a.s. ili Isusa Hrista kako ga Hriscani zovu, gdje obaj Bozji Poslanik kaze (slijedi slobodni prijevod): Kako se za covjeka moze reci da je ucen ukoliko on ustrajava i izgara za ovim svijetom (dunjalukom) i putuje...

Petak, 24. Juni 2005

Religija i filozofija

Bas lijepa paralela Ramize i lijep presek situacije. Upravo tu se stvara i to nerazumijevanje podele nauka na dunjalucke i na ahiretske. Oni kojima je fikh jedini cilj i jedino zasta znaju nije jasno zasto ga je Gazali svrstao u dunjalucku disciplinu. Naravno to je ucinio jer on takvim i jeste. A kako to mogu razumijeti oni koji ne zele da prihvate da postoji ikakva zbilja izvan njihove percepcije te zbilje? Kako to mogu da shvate oni koji sve posmatraju sa prvog sprata a druge i kad vide ne zel...

Srijeda, 22. Juni 2005

Religija i filozofija

Covecja je pamet more bez kraja. Za morske dubine trebaju ronioci. Ovaj nas ljudski lik plovi po povrsini mora kao prazna casa. Dok je casa prazna odrzava se na povrsini vode, ali, kad se napuni potone u more. (Hazreti Mevlana Rumi). Eh, da je lahko dostic nivo na kojem se stice znanje, i da se more do toga ovako tehnologijom. Ih dokle bi covjek doguro. Nego nazalost samo je se dunjalukom rascerebecio i svo znanje misli da je popio. A utopio se samo kvantitetom a nigde kvalitetom. Vjeruje samo o...

Ponedjeljak, 20. Juni 2005

Secanja

Citirano Orginalno od prcenzajn kad sam studirao po Srbiji bi bubnuo po neki "nas" izraz svi bi mi se malte ne smejali. Evo i ovde ti se mogu smejati. Nema nista sugavije nego kad te govoru ili kulturi uci neko ko i sam ne umije pricati, ili bolje reci u ovom slucaju pisati. Sta prcko, ovo ti ne iz malte, a? Hajd pa nam reci omaklo ti se. Srbijanski seljak. I to tipicni. Sa svim svojim manama govora nesto se kao pazarcima ibreti. Bilo bi ljepse da nam je stanovnistvo u globalu obrazovanije i ku...

Ponedjeljak, 20. Juni 2005

Religija i filozofija

Ima ibn izzet u ovom slucaju pravo. Iza skrivanja mahana i gresaka, tog nekog trivijalnog tipa, stoji velika Bozja mudrost i logika. Naime neke su pogreske serijatskog tipa pred Bogom mozda i oprostive (o tom on sudi) i zato je serijatska kazna za njih propisana tek kad ima vise svedoka, a za onog jednog koji je vidi za njega je bolje da je presuti. To je i u slucaju sa fornikacijom ukoliko vam nije poznato. Ako se iznese pred kadiju kadija mora fornikatoru da presudi, ali onaj koji se potrdudio...

Petak, 17. Juni 2005

Religija i filozofija

Vala Ramize, dobro to i spomenuste, ukoliko ima ikakve potrebe i necije zelje mozemo te tacke u kojima se Gazali ne slaze sa ovim filozofima lijepo ovde i iznesemo. Gospodin ed je zacijelo za te tacke cuo ali ja licno sumnjam da je se sa njima upoznao, jer vidim da ih iznosi nekako nadmeno kao da je njima nesto dokazao. Ta Gazali time pobija metafiziku jednih ali iznosi sasvim novu i ispravniju metafiziku. On naime razbija njihovu teoriju o postanku svijeta i Bozjem djelovanju i izlaze svoju, a ...

Četvrtak, 16. Juni 2005

Religija i filozofija

Nije lijepo davati pausalne izjeva gospodine ede. Kazete malo je insana koji su procitali ihjaa, a odakle vam to? Ima ih koji su ihjaa znali napamet, kao i mesneviju, a ima ih i onih koji su je Bogami citali i po ko zna koji put. Mogao bih vam i imena bliskih mi ljudi reci koji su je procitali cijelu ali mislim da vi se na to ne bi obazirali. Cak mi je i ruzno sada sto vam moram reci da sam je i sam procitao cijelu. Sto se tice toga da je Gazali bio pravnik, prije nego li to izgovarate zasto ne ...

Četvrtak, 16. Juni 2005

Religija i filozofija

Vrlo lako se, gospodine ed, da primetiti da vi ihjaa niste citali, vec o njemu na osnovu nekih, tudjih ili skinutih, komentara pricate. Sta mi je nijet? Da vasu smutnju osujetim. Jos niste odgovorili odakle vi one komentare o metafizici i misticima prosipate? Izvolite recite. Za Gazalija cu vas obavjestiti ovako: Rodjen je u sufijskoj porodici i sufijskom okruzenju. Medjutim u to vrijeme njegov mozak zeljan dokazivanja sufijska praksa nije zadovoljila. Priznaje i sam da tada nije mogao da se odr...

Srijeda, 15. Juni 2005

Religija i filozofija

Gospodine ed, pa zar vi stvarno mjere nemate? Meni se stvarno cini da sam na temu komentar dao a nakon toga ste vi posve pausalno nekakav sud o starim clanovima donijeli. Pa naravno da vas pratim: vi ste dio celine, i to jedan dio koji se oholim i svojevoljnim pisanjem narocito istice. Eto razloga da vam odgovorim, a odgovorio sam vam. Sto vi ne odgovorite, zasto cekate? Ili po internetu vrsljate da kakav adekvatan odgovor nadjete. Ja vam iskreno kazem moje misljenje: o onome sto pricate pojma v...

Srijeda, 15. Juni 2005

Religija i filozofija

Opet gospodin ed lupa, sad nametno tako kazem, po slobodnom nahodjenju. Ne bih za nekoga napamet rekao da lupa, ali gospodine vas pratim vec dugo vremena i ne mogu da se suzdrzim vise a da ne kazem i ja nesto protiv vaseg nacina pisanja i oholo samoubedjenog razmisljanja. Opet sebi dajete zapravo da na osnovu necega, a tj vase maste, donosite nekakve zakljucke. Digli ste prasinu samo sa jednog starog gosta koji nije imao nameru da se javlja niti je osecao potrebu sve dok vi posle dugog niza prep...

Utorak, 14. Juni 2005

Religija i filozofija

Bas fino, ed je donio dekret. A na osnovu cega to tako kazete gosn ed ako mozemo mi to znati? Gdje su vam bilo kakvi dokazi za to sto kazete. Pa cak i ako donesete neki dokaz za takvo sto na osnovu cega vam pravo da na osnovu vaseg misljenja, ili eventualno nekog sturog dokaza (koji dolikuje vama i vasem nacinu razmisljanja) donosite takve sudove o necemu sto ni najmanje ne razumijete. Recimo Seid Husein Nasr se bavi uveliko metafizikom, i u svojoj knjizi Man and Nature, koja je sastavljena od p...