Niste prijavljeni

Rezultati pretrage

Rezultati pretrage za 1-20 od 114.

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Autor: DreamKiller

Suština Islama

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Borba protiv svoga nefsa (borba sa samim sbom) Postoji jedna predaja da je Resulullah s.a.v.s. rekao pri povratku iz jedne bitke da se iz malog džihada vraćaju u veliki džihad. Kada je upitan šta je to veliki džihad, odgovorio je da je to borba sa samim sobom. Ovaj hadis je sporan i mnogi ga ne prihvataju kao vjerodostojnog (sahih) i (onoliko koliko ovaj pisac trenutno zna) ne nalazi se u zbirkama hadisa Buharije i Muslima. Međutim, zaista, formalno-pravna v...

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Suština Islama

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Poštovani i dragi brate Gerilac, pa ti si genije, tema ti je odlišna, evo i ja ću dodati baš nešto na temu Zikrullah. Zikrullah Spominjanje Allaha dž.š. (sjećanje na Allaha dž.š.) odnosno zikrullah je, možemo to slobodno reći, najvažniji element Islama kao prirodne vjere čovjekove. Opravdanost ove tvrdnje dokazuje sljedeći ajet: 29:45 ...spominjanje Allaha je najveće... Ovdje moramo napraviti malu digresiju. Naime Allahove dž.š. Riječi u gornjem Ajetu različ...

Subota, 29. Novembar 2003

Praznovjerje

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Koliko vidim Sanse ti si neke stvari izvuko iz konteksta u ovim gore tekstovima koje navodi brat Gerilac. On nijednom nije negirao sticanje znanja učenjem, samo je naveo da je to znanje knjiško relativno u odnosu na iskustveno. Uzmi primjer iz čega hoćeš u životu. Npr.: Može ti ljudi pričati danima o djerdeku, ali dok ne budeš u njemu džaba ti. Drugi primjer, možeš mjesecima učiti knjiški kako se auto vozi, ali nećeš naučiti kako se vozi dok praktično ne kre...

Subota, 29. Novembar 2003

Sandzacki Muftija

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Gosn. Sans, što se tiče ove informacije o 40 godina starosti, pitao sam lično Imama Mur Džamije (kojeg oni bi da maknu) i rekao mi je, a ujedno i svesku pokazao u kojoj je bilježio predavanja od Muamera Zukorlića koji je tada bio profesor Fikha u Medresi u kojima je izmedju ostalog Muftija i taj podatak naveo. Dakle, to je direktno od Muftije kad nije bio Muftija. Da je znao da će nekad Muftija postat vjerovatno taj podatak ne bi ni naveo. Drugo, da li ti je...

Četvrtak, 20. Novembar 2003

Profil bosnjackog politicara

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Pa Administratore nije mi jasno zašto si pobrisao Ajete iz Kur`ana koje sam naveo gore. Ne razumijem. Da nisu možda ti Ajeti Časni ekstremni??? Mogu li znati zašto si ih izbrisao??? Allahimanet.

Praznovjerje

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Kako god to tebi izgledalo nek ti izgleda ja ti kriv nisam. Interesantno je da kada sam pisao ovaj text Fingersbrokenu odmah sam znao (pretpostavio) ko će se prvi javiti i odgovoriti, naravno iz priloženog gore sam vidio da mi je pretpostavka bila tačna. Neznam koja ti je namjera ovim gore postom bila. Ja bih taj post nazvao OMALOVAŽAVANJEM i UVREDOM i to onom najniže vrste, a to je, ona dubinska mržnja koja proističe iz želje za položajem kod ljudi i to da ...

Sihr

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Dragi brate Fingersbroken, pogodio si u centar. Ovaj život je baš kao Matrix. Ja neznam odakle njima ideja za onaj film ali 95% stvari u Matrixu odgovara Realnosti i onako je, izuzev naravno one likove nazive forme itd. Mi smo dragi brate Fingers u Matrixu. Allahimanet.

Suzivot na ovaj nacin?

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Sve bih ja to i prihvatio što ti dragi brate kažeš, to tako i jeste, ako u tome ja nebih vidio jednu dozu nedostatka dostojanstva zbog trenutne situacije u kojoj se Ummet nalazi. Pa još uz to i doza želje da se nekom dodvorimo ili dokažemo da smo mi ipak dobri i fini i tolerantni i puni ljubavi. Znaš li ti da je Poslanik a.s. imao najveća iskušenja koja je ikad iko imao? Znaš li da su i ratove vodili? Jesi li čuo za Hazreti Omera r.a. koji je uvijek kada bi ...

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Koliko vam je vazan imidz?

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Da si malo pozornije pročitao moje postove gornje onda bi ti bilo jasno u suštini šta sam htio reći. Ja nisam rekao da treba u gulabijama sad da šetamo negdje na zapadu ili ovdje u Sandžaku, jer bismo tada odudarali od mase, nebismo bili utopljeni, bili bismo primjetni, privlačili bismo pažnju i skretali bismo pažnju ljudi na sebe, pa bi to opet bio neki Imidž Arapski isticanja sebe. Najbolje je ne imati imidž svoj. Jer sam imidž znači sebe predstaviti, sebe...

Religija i filozofija

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Pa opet si ti koristeći logiku, pogrešno izvuko iz konteksta u mojem posljednjem postu kako ja kažem da ovaj svijet nije stvoren, naravno da je ovaj svijet stvoren, Džehennem i Džennet su takodjer stvoreni ali više neće nestajati, već će vječito ostati, jer tako Allah dž.š. hoće. Ali iza svega ovoga stvorenoga krije se Vječiti. Pa dok god mi vidimo i gledamo stvoreno ne vidimo Stvoritelja, Stvoritelj je jelde Vječan. Pa se kaže onda: Sve Allaha veliča (Tesbi...

Praznovjerje

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Namjera mi nije bila da te iznerviram, a vidio sam ja odmah iz prvog tvojeg posta kojeg sam u životu pročito tvoj i karakter i sklonosti i način razmišljanja i gdje te je malo ponijelo pa ti prijeti opasnost da ne odeš mnogo. Ali ja vjerujem da nećeš jer vidim da ti je vjera u prsima veoma jaka i čvrsto vjeruješ i iskren si. Dobar si drug i prijatelj, pažljiv si, itd, itd. Ja ti ne bih znao navesti nijednu mahanu. Ako bi neko i reko da je imaš ja bih to prip...

Srijeda, 12. Novembar 2003

Vremeplov Sandzaka

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Ulica 1. maj se originalno zove Stambol džada, ali eto komunisti su je nazvali 1. maj, ali ako Bog da ako budemo živi i zdravi sve nazive ćemo ako Bog da vratiti svojim originalnim nazivima, a one koje nisu imale nazive ili nisu ranije postojale ili su nastale za vrijeme komunizma, nazvaćemo po našim nekim velikanima ili po dogadjajima koji su za nas važni bili. Slike su lijepe. Allahimanet.

Stereotipi o Pazaru i Pazarcima

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Naravna stvar da sam uzeo za ispravnu rečenicu koju sam naveo, da smatram da je neispravna onda je nebih iznosio i nebih na njoj mišljenje izgradjivo. Meni u ovom tvojem postu nije jasno šta si ti meni htio da kažeš. Uopšte nisam ukapiro tvoju poruku al hajd. Ako smijem pretpostaviti, najvjerovatnije je bilo ovako, da napišem DreamKilleru neki odgovor bilo koji jer kad je već tu a i da napišem ovaj stereotip kojeg sam namjeravo da napišem. A možda se i varam...

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Dragi brate Rifće ja nemam ništa protiv bilo čijeg imidža, ja sam gore samo iznio svoj stav. Da li je on nekom sjekirački ili nije ja to neznam. Pokušaj ovako, S jedne strane imamo Islam, vjeru koja govori i ukazuje na Allaha dž.š. i u Islamskom svijetu svi zakoni i sve radnje i dješavanja su prožeta time da govore o Allahu dž.š. i da Njega veličaju, da na Njega ukazuju, umjetnost Islamska ukazuje na Njega, muzika Islamska ukazuje na Njega, itd. Sa druge str...

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Pa kod onih osoba koje jure ovaj dunjaluk prolazni onda bolje prolazi neka spolja atrektivna osoba, a pošti je u svijetu većina dunjalučara može se komotno reći da će atraktivna osoba bolje na ovom svijetu što se tiče ovog svijeta proči od one koja je manje fizički atraktivna. Kod onih koji o Ahiretu brinu ta atraktivnost je nevazna, vazno je da je to sve higijenski ispravno, uredno i čisto, POKRIVENO, da nebi do te ATRAKCIJE došlo, da bi tako sačuvao se žud...

Sta da radim da bi bio sretan?

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Ponešto se slažem sa tobom a ponešto ne. Recimo za ova iskušenja za koja ti kažeš kada znaš od koga su onda su ti slatka, to se slažem, ali to nije mir i rahatluk, jer si uznemiren itd. Najveća iskušenja su Poslanici imali pa onda vjernici zavisno od jačine Imana kojeg u prsima nose. A što se tiče ovog sreća na ovo i sreća na onom svijetu, i to se slažem, sa tobom to je sve tačno ali je sada samo pitanje kako to treba shvatiti Sreća ovog i onog svijeta. E ba...

Sta da radim da bi bio sretan?

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Pa da je sreća subjektivna stvar i jeste i nije. Zašto to tako kaže? Pa zavisi koju vrstu sreće želimo i tražimo. Sreću na ovom ili sreću na onom svijetu. Ako trežimo sreću na ovom svijetu onda dolazimo do toga gdje važi da je sreća individualna stvar, tj. kako je ko na ovom svijetu definiše i kako je ko u čemu nadje, to bi bilo kao ono: O ukusima netreba raspravljat. Tako da nemožemo naći dva čovjeka na zemljinoj kugli kojeg iste 100% stvari usrećuju, narav...

Kako ih nije sramota

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Oni automobili koje si vidio ispred opštine nisu privatno vlasništvo nijednog od njih, zar bi bilo smiješno i jadno kada bi recimo neka delegacija iz LJUTOG SANDŽAKA išla u posjetu nekom drugom regionu ili republici, Beograd, Podgorica, itd. u recimo Juga ili na biciklima, ili busom, ha? Sem toga oni automobili su donacija Turske vlade. Drugo pošto ja tek sad vidjeh da si ti negdje u Švedskoj, moram ti reći da je Švedska jedna država koja ima oformljene sve ...

Religija i filozofija

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Pa dragi brate Fingersbroken, mene naravno ne interesuje uopšte šta bi reko Aristotel, ovim ne prebacujem tebi ništa, samo kažem. A Islam je Spušten ili Objavljen. Inače Allahov govor Kelamullah je vječan i nije stvoren. Sada ja ovdje kroz ovaj tvoj post vidim i jednu, po meni LOGIČKU, zabludu. Ti kao da shvataš ovaj svijet odvojenim od Allaha dž.š. od Stvoritelja. Ako je to tako onda ti savjetujem da izučiš malo bolje Allahova Lijepa Imena i Svojstva (Esmau...

Moderno drustvo

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Fala brate. Eh da me vidi moja mila majka. Allahimanet.