Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od Optimus
Ne vidim što bi bio problem da nam neko (ukoliko zna) objasni kakvi su trenutni stavovi Uleme (iako su suprostavljeni) po pitanju šerijatskog regulisanja prava na inteleltkualnu svojinu, dokle god su stavovi autentični a ne lični???

Nije nikakav problem vec su prakticni razlozi u pitanju. Prvo, podforum religija je zatvoren pa bi se razvijanjem diskusije u ovom pravcu donekle povrijedilo to trenutno pravilo a drugo, kako vec rekoh, diskusije po ovom pitanju su cesto bile zestoke i izlazile iz okvira islamskog.

Uglavnom, dva su stava.

Prvo, da je potpuno dozvoljeno uzeti i kupiti knjigu ili cd i isti kopirati do mile volje. Dokaz za ovaj stav uzimaju iz islamskog pravila da prodavac po prodaji svoje robe ne polaze vise nikava prava na istu robu. Oni se ne obaziru na promjenu uslova i promjenu karaktera imovine jer intelektualna imovina nije isto sto i materijalna imovina. Oni cak i ne priznaju termin intelektualna imovina.

Drugi stav je da autor ima prava zastiti kako materijalnu tako i svoju intelektualnu imovinu koja se javlja u vidu knjiga, cd-a i sl. Medjutim, pobornici ovog stava smatraju da ovo pitanje nije rijeseno pravedno postojecim medjunarodnim zakonima i da se sa istim pretjeruje i da ga treba bolje regulisati. Dakle, po njima, ovo pitanje je jos uvijek otvoreno.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

22

Utorak, 21. August 2007

Ja bih se složio sa ovim drugim stavom, a posebno u ovom drugom dijelu gdje kažu da to treba dobro definisati. Jer ovo je pitanje zaista suptilno. Mene zanima kako li postupaju šerijatski sudovi po ovom pitanju? ili se nalaze u jednom rascjepu, gdje ne mogu da sude po tom pitanju?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od ed
Prvo, da je potpuno dozvoljeno uzeti i kupiti knjigu ili cd i isti kopirati do mile volje. Dokaz za ovaj stav uzimaju iz islamskog pravila da prodavac po prodaji svoje robe ne polaze vise nikava prava na istu robu. Oni se ne obaziru na promjenu uslova i promjenu karaktera imovine jer intelektualna imovina nije isto sto i materijalna imovina. Oni cak i ne priznaju termin intelektualna imovina.

Drugi stav je da autor ima prava zastiti kako materijalnu tako i svoju intelektualnu imovinu koja se javlja u vidu knjiga, cd-a i sl. Medjutim, pobornici ovog stava smatraju da ovo pitanje nije rijeseno pravedno postojecim medjunarodnim zakonima i da se sa istim pretjeruje i da ga treba bolje regulisati. Dakle, po njima, ovo pitanje je jos uvijek otvoreno.

Ne vidim suprotnost kod ova dva stava. Jasno je da prodavac po prodaji svoje robe ne polaze vise nikava prava na istu robu, međutim tu postoje i obaveze kupca na koja je pristao pri kupovini.

Te obaveze su često jasno i vidno napisane na omotnici diskova, koricama knjiga,... itd.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 21. August 2007

Skoro sam kod jednog druga video crtani film Muhammed a.s.
U uvodu filma na plavoj podlozi crvenim slovima odozdo na gore ide tekst upozorenja kojim se upozoravaju braća da isti ne kopiraju jer su u projekat uložena znatna materijalna sredstva i uloženo puno truda te da kopiranje filma nije dozvoljeno te da je haram. Iz toga sam zaključio da izdavačka kuća koja je izdala taj film ima stav da nije islamski prisvajati i raspolagati tuđom intelektualnom svojinom.

P.S.
A da ipak sačekamo Babbhu?
Siguran sam da on ima šta reći na ovu temu!
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

25

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od alBazari
Ne vidim suprotnost kod ova dva stava. Jasno je da prodavac po prodaji svoje robe ne polaze vise nikava prava na istu robu, međutim tu postoje i obaveze kupca na koja je pristao pri kupovini.

Te obaveze su često jasno i vidno napisane na omotnici diskova, koricama knjiga,... itd.

Prvo, kupac ne pristaje ni na kave uslove, oni su nametnuti.

Drugo, ono islamsko pravilo koje sam naveo uz prvo misljenje je samo u grubim crtama navedeno. Po istom pravilu, uz to sto prodavac ne raspolaze vise sa prodatom robom on takodje nema prava da postavlja bilo kakve uslove pri prodaji.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

26

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od sans
Skoro sam kod jednog druga video crtani film Muhammed a.s.
U uvodu filma na plavoj podlozi crvenim slovima odozdo na gore ide tekst upozorenja kojim se upozoravaju braća da isti ne kopiraju jer su u projekat uložena znatna materijalna sredstva i uloženo puno truda te da kopiranje filma nije dozvoljeno te da je haram. Iz toga sam zaključio da izdavačka kuća koja je izdala taj film ima stav da nije islamski prisvajati i raspolagati tuđom intelektualnom svojinom.

P.S.
A da ipak sačekamo Babbhu?
Siguran sam da on ima šta reći na ovu temu!

Znači IZ Sandžaka ima stav da je uzurpiranje intelektualne svojine haram. To se jasno da zaključiti iz ovog navoda od strane sansa.

Ovo navodim kao dodatak ovoj diskusiji. Kao stav jedne institucije.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

27

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od alBazari

Prvo, kupac ne pristaje ni na kave uslove, oni su nametnuti.

Drugo, ono islamsko pravilo koje sam naveo uz prvo misljenje je samo u grubim crtama navedeno. Po istom pravilu, uz to sto prodavac ne raspolaze vise sa prodatom robom on takodje nema prava da postavlja bilo kakve uslove pri prodaji.

To što su istaknuti uslovi nametnuti ne igra nikakvu ulogu.

Npr., uđem u prodavnicu, uzmem neki CD i na njemu vidim da piše
"Zabranjeno presnimavanje i umnozavanje.
Svako javno emitovanje i radio difuzija ovog recepta podleze zastiti autorskih prava."

1. Sviđa mi se to: kupim, zahvalim se i izađem.
2. Ne sviđa mi se: ostavim, zahvalim se i izađem.

Naravno, postoji i treća opcija koja podrazumijeva kršenje zakona.

E sad ovaj tvoj aneks koji govori o tome da nije dozvoljeno postavljati nikakve uslove pri prodaji... mislim, to mi je totalna nepoznanica i skroz mi je nejasno.

Da li bi mogo da mi to malo bolje pojasniš?

Da li to znači da su poslovni ugovori haram ili sam te ja skroz pogrešno shvatio pa su oni nešto što je sasvim prihvatljivo i poželjno?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

28

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od alBazari
E sad ovaj tvoj aneks koji govori o tome da nije dozvoljeno postavljati nikakve uslove pri prodaji... mislim, to mi je totalna nepoznanica i skroz mi je nejasno.

Da li bi mogo da mi to malo bolje pojasniš?

Da li to znači da su poslovni ugovori haram ili sam te ja skroz pogrešno shvatio pa su oni nešto što je sasvim prihvatljivo i poželjno?

Da se razumijemo, ne iznosim svoje stavove,ne govorim o svom zakonu ili o svojim pravilima te samim tim ne postoje ni moji aneksi. Ne prigovaram, samo pojasnjavam, mada je pazljivom citaocu jasno. A i ne radi se o aneksu vec o sastavnom dijelu propisa.

Navedeni stav se ne tice poslovnih ugovora jer se pod poslovnim ugovorom moze svasta nesto podrazumijevati. Pravilo se odnosi specificno na kupoprodaju. Imas kacu sira i prodajes. Ja kupujem. Ti nemas apsolutno nikakva prava da pri prodaji uslovljavas sta cu sa tim sirom da uradim. Hocu li ga za salatu, pitu, burek ili za meze. Oni koji zagovaraju ovaj stav prenose ovaj princip i na intelektualnu svojinu pa kazu, onaj ko prodaje cd nema nikakva prava da postavlja bilo kakve uslove. Hocu li CD da pojedem, da ga koristim kao privezak, da ga bacim ili da ga umnozavam. Znaci, nemas prava da bilo sta napises na omotu u tom smislu. Za detalje obratiti se na strucnu literaturu, nisam u prilici da nesto detaljnije o ovome kazem.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

29

Utorak, 21. August 2007

U cilju sticanja boljeg uvida o islamskom stavu po pitanju vlasničkih prava predlažem da skoknete na

ovu stranicu

a evo i kratkog izvoda iz tog teksta:

Citirano

Stav Akademije islamskog prava
Na Petom zasjedanju Akademije islamskog prava 10.decembra 1988. god. u Kuvajtu je o pitanju autorskih prava donesen sljedeći zaključak: “Prava na zaštitu oznake (marke, licence), naziva proizvoda, autorskih prava na pisana djela, zaštitu izuma jesu prava koja su zagarantovana njihovim vlasnicima, a u običajnom pravu su ona dobila svoju materijalnu vrijednost koju su im ljudi dali. Ova prava su Šerijatom priznata, pa stoga nije dozvoljeno da se ona ugroze ili krše.”

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

30

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od ed
Imas kacu sira i prodajes. Ja kupujem. Ti nemas apsolutno nikakva prava da pri prodaji uslovljavas sta cu sa tim sirom da uradim. Hocu li ga za salatu, pitu, burek ili za meze. Oni koji zagovaraju ovaj stav prenose ovaj princip i na intelektualnu svojinu pa kazu, onaj ko prodaje cd nema nikakva prava da postavlja bilo kakve uslove. Hocu li CD da pojedem, da ga koristim kao privezak, da ga bacim ili da ga umnozavam. Znaci, nemas prava da bilo sta napises na omotu u tom smislu. Za detalje obratiti se na strucnu literaturu, nisam u prilici da nesto detaljnije o ovome kazem.

Mislim da nisi u pravu. Jer ako ja tebi prodajem kacu sira onda mogu da odredim uslove pod kojima ti je prodajem. A na tebi je da ih prihvatis ili ne. Ako recimo ja imam uslov da tu kacu sira potrosis samo u pitu ti mozes da ne kupis sir kod mene, ali ako ga kupis onda si duzan da ga potrosis u pitu. E sad da li ces da ga potrosis u pitu koturacu ili ravnu pitu - to je na tebi, jer to uslovima prodaje nisam precizirao.
Dakle, hocu da kazem sledece: ja kada ti prodam nesto onda ja na to nesto vise ne polazem pravo, ali je takodje bitno i pod kojim uslovima si ti prihvatio da to nesto od mene kupis. Ako su uslovima specificirane odredjene restrikcije i ti si ih prihvatio, onda moras tih restrikcija i da se pridrzavas. Sve van tih restrikcija ti je dozvoljeno.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

31

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od @ef

Mislim da nisi u pravu. Jer ako ja tebi prodajem kacu sira onda mogu da odredim uslove pod kojima ti je prodajem.

Sigurno je da ako mu poklanjaš kacu sira imaš pravo postaviti uslove da je iskoristi u piti, a ako mu uzmeš pare za sir - nisam baš siguran da imaš pravo na to.

i ... bode mi oči

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

32

Utorak, 21. August 2007

Zbog cega ne mogu? To je (dok ga ne prodam) moj sir i mogu da radim sa njim sta god hocu. Mislim da Ferari postavlja odredjene uslove prilikom prodaje svojih vozila.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

33

Utorak, 21. August 2007

Dobro sto je @ef spomenuo Ferrari,evo vam jedno pitanje vezano za Intelektualnu Svojinu.

Afera Stepnigejt...........( ovo moram popravit zbog SANS-a ) Najdzel Stepni je Ferrarijev inzinjer,koji je Intelektulanu Svojinu Ferrarija predao konkurentskom timu u ovom slucaju Mclaren.Ron Denis priznaje da je prelistao Intelektulanu Svojinu Ferrarija kao i vecina clanova tima.Sada dali treba kazniti Meclaren za posedovanje tudje Intelektulane svojine?

" Bilen alemlere rahmettir "

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

34

Utorak, 21. August 2007

Ako cete tako da sirite temu onda hajde da vidimo da li je haram da kupis robu za koju znas da nije original. Recimo neki komad odece na kome je oznaka ili logo poznate firme kupujes za cijenu za koju si siguran da ne moze biti cijena originala. Na taj nacin podstices proizvodjaca da se i dalje bavi krsenjem autorskih prava.

E da, ispade da smo se sto puta ogrijesili kad smo kopirali neke knjige. Ja sam kopirao i smatram da nije veci grijeh odo onog kad neko za knjigu od 100-ak stranica trazi 20+ evra...
Sit Hungry Doesn't Believe

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

35

Utorak, 21. August 2007

Ovo je već "utačkavanje"...odosmo u krajnost,tu opet okolnosti i slab materijalni status opravdavaju ovakve vidove plagijata.

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

36

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od zucky_85
tu opet okolnosti i slab materijalni status opravdavaju ovakve vidove plagijata.

U potpunosti se slazem sa Zucky :)

" Bilen alemlere rahmettir "

• »Eastyzah« je muško

Datum registracije: 29.06.2005

• Poruku poslati

37

Utorak, 21. August 2007

Nepovredivost svojine u bilo kom obliku. Jedan od osnovnih postulata prava.

Kada je rec o intelektualnoj svojini, jako je tesko sacuvati je od zloupotrebe. Smatram da jos uvek ne postoji pravi model, bar ne u nasem drustvu.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

38

Utorak, 21. August 2007

Vrlo je jednostavno

Svetska Organizacija za Zastitu Intelektualne Svojine je ogromna organizacija (moze se pogledati na www.wipo.org i wipo.net) i kao i svaka organizacija takvog tipa prisutna je u svim drzavama sveta sve sa svojim kancelarijama i agentima na terenu.

Pravda je spora ali je vrlo efikasna posebno uzimajuci u obzir postulate kojima se vode ljudi iz EU (osobito ekipa WIPO-a u Briselu)

;)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

39

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od ed
Autorskopravnu zaštitu uživaju naročito:

1. pisana djela (knjige, brošure, književni tekstovi, članci i ostali napisi i kompjuterski programi) govorna djela (predavanja, govori i druga dela iste prirode),

Ja bih se osvrnuo da deo o kompjuterskim programima. Vjerovatno 99% kompjutera kod nas ima instalirane piratske verzija operativnog sistema, offica i sl. programa.
Kako da se covjek postavi prema tome? Ako bi bili primorani da placamo onda bi samo jedan mali deo ljudi bio u mogucnosti da koristi racunar. Posebno ako uzmemo u obzir da vecina profesionalnih programa kosta vise nego prosecni racunar. Sa druge strane zbog piraterije kod nas je skoro nemoguce napraviti neki program i pradavati ga legalno, jer ce za par dana ceo Pazar imati nelegalne kopije. Jedino se prodaju programi za knjigovodstvo iz razloga sto ljudima treba podrska programera i ne smiju da rizikuju sa piratskim verzijama.
Znaci da vecina nas krsi zakon ne razmisljajuci o posledicama. Svi smo u neku ruku pirati.

A da ne pricamo o divx filmovima. :D

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Srijeda, 22. August 2007

Evo ja pogledah ovu stranicu koju je sans dao i nađoh ovaj stav kojeg, kako se ovdje navodi, zastupa većina Uleme:

Drugo tumačenje: Naučni rad, autorsko djelo – intelektualni proizvod kao imovina:

Većina učenjaka smatra da se mora uzeti u obzir pitanje autorskih prava na pisana djela, a svoj stav potkrijepili su sljedećim argumentima:

1. vrijednosti ili koristi nečega smatraju se imovinom kod većine islamskih pravnika, a to su ustvari tzv. moralna (apstraktna) prava, tako da nema sumnje da intelektualni proizvod predstavlja korist ljudima i ubraja se u imovinu za koju je, po Šerijatu, dozvoljeno uzeti materijalnu nadoknadu. Pod pojmom koristi ili vrijednosti misli se na one koristi koje imamo od materijalnih dobara, poput stanovanja u kući, vožnje automobilom i sl. Ove koristi se i u običajnom pravu smatraju imovinom, a i Zakonodavac ih je takvim učinio jer je odredio da rad i usluga mogu biti vjenčani dar (mehr), kao što stoji u suri EI-Kasas, 24.ajet: “Ja te želim oženiti jednom od ove dvije kćeri moje: reče on, ali treba da me osam godina služiš, a ako deset napuniš, bit će dobra volja tvoja, a ja te ne želim na to silit ti ćeš vidjet ako Bog da, da sam dobar”.

2. običajno pravo koje se ne suprotstavlja nekom šerijatskom tekstu ili općem principu Šerijata ubraja se u jedan od njegovih izvora, a poznato je i da običajno pravo ima veliki upliv u određivanju materijalne vrijednosti ili koristi nečega.

a) Imam Sujuti kaže: “Samo za onu stvar koja ima neku vrijednost za koju se može prodati može se kazati daje imovina…”.
b) Znači, mmovina je samo ono što ima svoju vrijednost kod ljudi i što je uobičajeno da može biti predmetom kupoprodaje;

3. Šerijat je zabranio da čovjek sebi pripiše riječi nekoga drugog, a naredio je da se riječi moraju pripisati onome ko ih je izrekao kako bi onaj ko ih je izgovorio snosio pozitivne ili negativne konsekvence svojih riječi.

a) Imam Gazali prenio je da je imam Ahmed ibn Hanbel bio upitan o slučaju kada nekome ispadne papir iz knjige na kojem se nalaze zapisani hadisi ili nešto dru­go, da li je dozvoljeno onome koji ih nađe prepisati ono što je u njima, pa ih onda vratiti vlasniku.
b) Imam je odgovorio da mu to nije dozvoljeno i da prethodno mora zatražiti dozvolu od vlasnika, pa kad mu dozvoli, onda može prepisivati;

4) ako je pisac (autor) odgovoran za sve ono što napiše ili izgo­vori, a jeste na osnovu 18. ajeta sure Kaf, onda on ima pravo na naknadu za svoj intelektualni izum i rad postupajući po fikhskom2 pravilu: ”El.ganemu bil-garemi”

5) intelektualni napori su osnova materijalnim izumima, kao što su automobili, avioni, tehnički aparati i drugi koji imaju svoju materijalnu vrijednost, zato se u osnovi treba uvažiti njena materijalna satisfakcija;

6) zaštitom autorskih prava ostvaruju se i štite lični interesi (maslehatun hassatun), prije svega pisca, a zatim izdavača i prodavača. Tu postoji i opći interes (maslehatun ammetun) zajednice, društva i cjelokupnog čovječanstva koje se može okoristiti idejama, vrijednostima i korisnim saznanjima u svim segmentima života. Ovi su interesi vjerom priznati, i na osnovu njih donose se propisi, jer na njima počiva istina i pravda.

Social bookmarks