Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 27. Maj 2004

Islam i Komunizam

Koliko su ova dva pojma slicna ili razlicita po vama?
malo za promenu

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

Orginalno od hadalj

Pa sto se tice ova dva pojma, imaju zajednicka slova m, i i a :) . Salim se naravno.

Ja se nesto posebno ovim pitanjem nisam zanimao. Znam da je socijalna politika u islamu bliza onoj komunistickoj nego kapitalistickoj. Medjutim, komunizam prema vjeri ima izrazito negativan stav. On je u svom pocetku bio primamljiva ideologija. Cak je i rahmetli Izetbegovic u jednoj emisiji govorio da ga je komunizam privlacio, da ga je ozbiljno uzimao u razmatranje ali da je njegov odnos prema vjeri odlucujuci bio da ga odbaci.

Da dodam da islam ne brani da muslimani u pogledu organizacije drustva preuzimaju pozitivna rjesenja iz drugih sistema. To vazi za sve sisteme pa i za bezboznicki komunizam.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Petak, 28. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Naravno ja cu samo svoje misljenje dati na ovu temu. U rasprave dublje ne bih da ulazim.

Prije svega sa samim nazivom teme se ne slazem. Uopste ne dolazi u obzir ni uporedjivati ovo dvoje. Komunizam je cisto sejtanski, a Islam je Put ispravni.

Ako bilo sta odvodi covjeka od robovanja Allahu to je sejtanska spletka, ma kako ona izgledala. Mi smo svjedoci da danas ima dosta onih koji se i iza vjere kriju, a kamoli uporedjivati Islam sa komunizmom. Ne zelim ovim izvrsiti atak bilo kakav na onoga ko je ovu temu pokrenuo, vec samo dajem svoje misljenje.

A sto se tice Ed-ovog posta samo cu recu da se totalno ne slazem sa njim da je Islamu bilo sta potrebno, jer je Islam savrsen. Takvo ubacivanje se zove Bida'at (novotarija). Opet naglsavam, da ovim ne atakujem na licnost vec na stav kojeg je iznio. Zato nemoj da neko ovo licno shvati.

Islam ima za cilj da nas upozna za Gospodarom nasim, da nas Njemu povede, tj. da nam ukaze na putebe koji vode Njemu Uzvisenom. Ako neki sistem ili bilo sta vodi u kontra smjeru onda je to cisto sejtansko.

Komunizam je cisto dunjalucki sistem, koji poziva dunjaluku i robovanju njemu, a direktno je udarao na vezi Rabb-rob.

To sto se formom, racionalno gledano, dunjalucko-organizaciono gledano, moze "priciniti" ljudima da ima neke slicnosti izmedju Islam i komunizma je samo jos jedna od sejtanskih spletki i varki kojim je prevario mnoge muslimani ciji je Jekin (uvjerenje) bio slab.

Islam nije nikakva ideologija, nije to socijalni sistem, nije to drzavno uredjenje ili neka dogma. Islam je put koji vodi ka Allahu dz.s. i spoznaji Njega Uzvisenog. A red, medjuljudski odnosi, socijalno uredjenje, itd. proisticu iz toga. Allah dz.s. je red uspostavio i dao je da ima onih koji slijede Poslanika a.s. i dao je da ima i onih koji slijede sejtana prkosnog. Oni koji putuju ka Njemu i ciji je cilj On Uzviseni oni na taj nacin ulaze u red vec uspostavljeni, dakle ne uspostavljaju red.

Jer ako bi neko krenuo da uspostavlja red na Zemlji bio bi od onih koje Allah dz.s. spominje u Kur'anu kada kaze: A kada ih upitas, zasto nered po zemlji cinite? Oni odgovaraju: Mi samo red uspostavljamo. A onda ih Allah dz.s. DEMANTUJE pa kaze: NE! Vi samo nered cinite, ali ne opazata (ne shvacate).

Dakle, Islam nije dogma, a komunizam je dogma. Komunizam je dunjalucki, vodoravno usmjeren sistem kojeg je izmislio covjek i koji pokusava da na zemlji RED uspostavi, dunjalucki, a to je cinjenje nereda.
Islam je vertikalni put, tj. Put ka Allahu dz.s. put koji vodi spoznaji Njega Uzvisenog.

To dvoje nemogu se porediti nikako ni u jednom aspektu.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 28. Maj 2004

e Gerilac sad se dobrooo drzi :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Petak, 28. Maj 2004

:):):) Drzim se sad za sad dobro fala Allahu. Ja drugacije neznam. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ne zelim ovim izvrsiti atak bilo kakav na onoga ko je ovu temu pokrenuo, vec samo dajem svoje misljenje.

Gery, znam ja da ti ne bi mene atakovo, ti mene hajes, ka i ja teba :D

Eto ti rece da se ne moze uporedjivat, a bas nam lijepo ispisa i uporedi, ja sam bas i to hteo da vidim, ono ako nema slicnosti moze imati razlicitosti, a i sam si reko da su neki dolazili u zabludo oko komunizma, pa sto im se onda ne bi jasno rekle da to nije ni slicno a kamoli da se moze uporedjivati. Inace ed rece da socialni program komunizma i islamskog ucenja moze biti nalik, naravno da je jedan duhovni a drugi zemaljski ali i jedan i drugi se zasnivaju na humanosti.

malo za promenu

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

Orginalno od ed

Da dodam da islam ne brani da muslimani u pogledu organizacije drustva preuzimaju pozitivna rjesenja iz drugih sistema.

Ispustio sam da na preuzimaju pozitivna rjesenja iz drugih sistema dodam i koja se ne kose sa islamom no, to je ionako jasno, cim su pozitivna.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 31. Maj 2004

Dragi moj brate Hadalj, pretpostavljajuci da volis da, jeli razgovaras i da razmjenjujes misljenja, nastavljam. :)

Sve si fino rekao i ja se slazem, osim posljednje recenice o kojoj bih da prodiskutujem. :)

Ti u njoj rece da se oboje zasnivaju na Humanizmu. E vidis, u tome i jeste poenta, to i jeste kljucna stvar zbog koje se Islam razlikuje od svih dogmi, tj. dunjaluckih sistema. Sama rijec humanizam je nastala od rijeci human ili ti covjek (ljudsko bice). Islam covjeka definise kao roba Allahova i stvorenje koje je Allah stvorio da bi mu robovalo, jer se na kraju Njemu vracamo. Dakle, po Islamu zadatak covjeka je da probudi svoju svijest o Bogu i da Ga spozna. Dakle covjek kao rob Allahov treba da putuje ka Njemu, tj. da svoju svijest usredsrijedi na povratak Njemu, jer ce se to svakako desiti.

Kod dunjaluckih sistema i dogmi human ili ti covjek je definisan kao neko bice koje je nastalo evolucijom od majmuna i njegov cilj je samo zivot na ovoj zemlji i iz te definicije proizilazi da covjek je sam sebi gospodar, pa mu je prema tome data i sloboda, tj. prava kakva Bog ima. Dakle, u tim sistemima centar i cilj je sam covjek. Takvo definisanje covjeka bez Boga je naglo naravno pocelo sa humanizmom i renesansom i od tad se ti sistemi razvijaju u sasvim suprotnom smjeru od Islamskih drustava. Produkt ovosvjetskog (dunjaluckog) shvatanja covjeka (human-a) i humanizma je individualizam, a drustvo i okruzenje u kojem se ta individua ispoljava se zove sekularizam, odnosno dolazi se do sekularistickih sistema.

Dakle, u samom startu se razilaze Islam i dogme. Zavisno od toga kako se insan definise tako se i sistem razvija. Islam se jos i naziva prirodnom vjerom zato sto Islam upravo daje jedinu pravu i prirodnu definiciju insana, tj. covjeka. Dok dogme definisu covjeka neprirodno, tj. daju feniciju covjeka netacnu, pa su i rezultati koji iz te definicije proisticu neispravni, sta god iz toga proizislo.

Eto toliko za sad. :) Nadam se da sam te eto malo pokrenu na razmisljanje, na jedan drugaciji nacin. :)

Allahimanet.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

9

http://api.fmanager.net/api_v1/xmlapi.php?...d=file,id=14180

Komunistička ideologija je tokom proteklog stoljeća bila razlog patnji i svakojakih nedaća, cijeli Svijet je bio svjedok pokolja i opakosti komunističkih lidera. Prema predviđanjima historičara, tokom XX stoljeća je, zaslugama jedino ove ideologije, ubijeno 120 miliona ljudi! Da li je sada sa lica Zemlje izbrisana ova opasnost? Nažalost, nije!...

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

10

Islam i komunizam=saltko i slano.
Donekle sam ga upoznala kroz mog baba i blizu rodbinu i isto tako zamrzila. Neka prica ko sta hoce, neka hvali vrijeme komunizma kada je sve bilo, toboze, lakse i sl.ja ne priznajem nikakav pokret koji tvrdi da nema Boga, da nema buduceg zivota i sl. Ustvari, ne slazem se nikada sa onim ko negira ocitu istinu i mislim da je apsurdno ici tim stopama. Da je bio dobar, jos bi trajao. Mislim da je to bio nacin da se manipulise ljudima voljom ili mimo njihove volje. Ja licno ne volim da ne mi neko diriguje nacin ponasanja, misljenja i sl. Svaki covjek je posebna individua, onakav kakvim ga je Allah stvorio, a On da je htio da svi misle isto i da svi kao roboti rade isto, onda ne bi ljudima ni dao slobodu izbora.

P.S. U sobi moga baba jos visi tapiserija Tita. o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Samo bih eto jednu bratsku, ali zaista bratsku repliku dao alBazariju. Po hiljadu puta halali buras nemoj me pogresno shvatit.

Ti si naveo neke stvari koje su bile proizvod onih koji su propagirali komunizam, a ovdje se govori o samom komunizmu. Dakle ako krenemo tom linijom onda se moze naci odmah neko ko ce navesti nam ovdje sta su neki islamski "lideri" radili u muslimanskim zemljama i posljedice takvog "liderstva", a to ne govori ama bas nista o Islamu.

Dakle, ja mislim da treba ovdje govoriti o komunizmu kao sistemu, a ne o komunistima, jer je bilo i onih koji su se komunizma drzali i onih koji su komunizam zloupotrebljavali (u komunistickom smislu).

Dakle osnova i temelj svake ideologije je ta da ne vodi covjeka svojoj izvornoj naravi i onome sto on zapravo jeste, vec ga vodi ka nekoj zamisljenoj ili ti fatamorganskoj viziji covjeka, tj. odvodi ga u zabludu. A ta i takva vizija covjeka proizilazi iz nekog uma (mozga) nekog covjeka koji nezna pravu istinu i sustinu covjeka. Dakle, to je produkt ljudski, a sta zna covjek o sebi???

Najbolje o nama zna Onaj koji nas je stvorio i On nam je i upute dao, cak i primjere slao i salje i dalje, kako da dodjemo do spoznaje sebe, ko smo?, sta smo?, odakle smo? i kuda idemo?, a samo spoznajom sebe spoznajemo i Gospodara svojeg, spoznajemo Istinu, i time postajemo istinski ono sto zapravo jesmo, insani u pravom smislu. A covjek nemoze spoznati sebe bez Vodjstva i Uputa, koje je poslao i salje Uzviseni Allah dz.s. koji je nas i sve oko nas stvorio, Koji sve zna.

Ovom cilju vodi samo Islam, dok nijedna ideologija ili ti dogma ne vodi ovom cilju, vec za cilj ima nesto drugo.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

12

Esselamu alejkum

Sličnosti između islama i komunizma vidim jedino u šerijatu, kojega je komunizam dobrim dijelom prihvatio. Drugih dodirnih tačaka nema. No, kada se iz islama istrgne samo šerijat onda to više nije Božiji zakon, već nakaradna tvorevina. Mehanizam samokontrole koji imaju muslimani, a koji je neraskidiv sa vjerovanjem u Boga je u komunizmu pokušan da se zamijeni mehanizmom kontrole raznih službi koje su uhodile građane. Svijest o prisustvu Boga pokušata je da se zamijeni sviješću o prisustvu nekog drugoga. To, naravno, nije trajalo. Elhamdulillah!!!
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od Gerilac

Samo bih eto jednu bratsku, ali zaista bratsku repliku dao alBazariju. Po hiljadu puta halali buras nemoj me pogresno shvatit.

Neću ti halalit samo ako ne prestaneš sa tim "halali nemoj me pogrešno shvatit." Tvoje je da daš svoje mišljenje a ja ako mognem - odgovoriću ti.

Sad oko teme.

Shvatam šta hoćeš da kažeš (knjige prema kojoj sam dao link najvećim dijelom o tome i govori) i dajelomice se slažem sa tobom, ali ne u potpunosti.

Ne postoji u islamskoj historiji primjer koji bi u srazmjeri mogao da parira komunizmu u broju stradalih, a to iz prostog razloga što u islamu ne postoji ništa što bi moglo da navede nekog da tako postupi.

Uzmimo za primjer jednog Sadama, pa on se pozivao ne neke druge ideje koje su bile bliže samom komunizmu nego islamu.

S druge strane svi komunistički lideri su bili "nadahnuti" propagatori te ideologije.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Utorak, 01. Juni 2004

Evo hajde da uprostimo, bit ce nam lakse da se sporazumijemo.

Komunizam je jedan sistem koji "proizvodi" komuniste. Medju tim komunistima ima iskrenih komunista, a ima i munafika komunista, da tako kazem. Dakle, ima raznih komunista. Pa ako se pozoves, u razogovru sa nekim komunistom, na neke komuniste, oni ce ti odmah navesti da to nije pravi komunista i da pravi komunista to nikad ne bi uradio. Tako taj tvoj sugovornik ne bi shvatio da je komunizam los (pogresan).

Islam je vjera Allahova i ona "proizvodi" muslimane. Medju tim muslimanima ima Mu'mina i munafika. Pa ako ti neko pocne navoditi te munafike kao primjer nece moci da ukapira Islam, vec ce pogresne zakljucke izvuci.

Dakle, ili se prica o muslimanima i komunistima ili o Islamu i komunizmu.

Ako se to dvoje jos pomijesa, auuu, tu vec nastaje haos i nesporazum.

Allahimanet.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 01. Juni 2004

Najgore od svega je to sto su ideje komunizma duboko ukorijenjene u svijesti generacija koje su rasle za njegovo vrijeme. I, opet, najgore je to sto se ti ljudi jos uvijek nisu osvijestili nego i dalje pokusavaju da i druge paralizuju komunistickim idejama.

Prije neki dan sam u biblioteci srela jednog obrazovanog covjeka, profesora, od oko 50 godina, ne znam cime sam mu privukla paznju ali upustio se u razgovor sa mnom i izmedju ostalog mi je rekao: "Ja ne verujem da postoji Bog. Ja sam se duboko razocarao u islam i nisam vise pripadnik islama. Kada je bio popis, sebe i svoje sinove pisao sam ne kao Bosnjake niti muslimane nego kao Zemljane."

Ja sam se uzasnula na takvu njegovu izjavu ili provokaciju ali mu nisam dala to zadovoljstvo da vidi promjenu na meni, vec sam mu samo rekla:"Znaci sve ste promijenili? I, kako se sad zovete??" Nista mi nije odgovorio.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

16

Utorak, 01. Juni 2004

Citirano

Orginalno od Pokretača teme

Islam i Komunizam

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

17

Utorak, 01. Juni 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Komunizam je jedan sistem koji "proizvodi" komuniste. Medju tim komunistima ima iskrenih komunista, a ima i munafika komunista, da tako kazem. Dakle, ima raznih komunista. Pa ako se pozoves, u razogovru sa nekim komunistom, na neke komuniste, oni ce ti odmah navesti da to nije pravi komunista i da pravi komunista to nikad ne bi uradio. Tako taj tvoj sugovornik ne bi shvatio da je komunizam los (pogresan).

Islam je vjera Allahova i ona "proizvodi" muslimane. Medju tim muslimanima ima Mu'mina i munafika. Pa ako ti neko pocne navoditi te munafike kao primjer nece moci da ukapira Islam, vec ce pogresne zakljucke izvuci.

Dakle, ili se prica o muslimanima i komunistima ili o Islamu i komunizmu.

Ako se to dvoje jos pomijesa, auuu, tu vec nastaje haos i nesporazum.

alejkumu selam bosnjace,

opet se ne slazem sa tobom.

shvatam da ne treba mijesati to sto si naveo u svojoj posljednjoj recenici.

medjutim, vazno je shvatiti da nema dobrih i losih komunista. ako je neko dobar covjek a komunista je taj onda ne zna nista o toj ideologiji, ili se samo sluzi perfidnim putem da nekoga navede da prihvati tu ideju.

zaklinjati se i sluziti ideologiji koja je u svojim udzbenicima propovijedala da svaki pravi komunista mora otkucati "kontrarevolucionare" pa makar to bili babo i majka, ili koja je predvidjala nestanak porodice i braka (sa svim ogavnostima koje idu uz to) je u najmanju ruku zalosno, i tada se tu mora raditi ili o lose obavijestenom, ili o, zaista, losem covjeku. treceg nema.

ja to tako vidim. selametile.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

18

Utorak, 01. Juni 2004

Citirano

Orginalno od alBazari
zaklinjati se i sluziti ideologiji koja je u svojim udzbenicima propovijedala da svaki pravi komunista mora otkucati "kontrarevolucionare" pa makar to bili babo i majka, ili koja je predvidjala nestanak porodice i braka (sa svim ogavnostima koje idu uz to) je u najmanju ruku zalosno, i tada se tu mora raditi ili o lose obavijestenom, ili o, zaista, losem covjeku. treceg nema.

Ispravi me ako gresim, zar nisu ovo odlike socijalizma, a ne komunizma ?
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

rambo

Početnik

(10)

• »rambo« je muško
  • »rambo« je zabranjen

Datum registracije: 25.08.2003

• Poruku poslati

19

Utorak, 01. Juni 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Komunizam je jedan sistem koji "proizvodi" komuniste. Medju tim komunistima ima iskrenih komunista, a ima i munafika komunista, da tako kazem.

Citirano

Orginalno od alBazari
alejkumu selam bosnjace,

opet se ne slazem sa tobom.

medjutim, vazno je shvatiti da nema dobrih i losih komunista.

A meni se čini da ipak alBazari ne konta Gerilca.

Kako nema dobrih i loših komunista?

Recimo ima dobrih i loših lopova- što opet ne govori o tome da su dobri lopovi dobri ljudi i loši lopovi loši ljudi, al po pitanju lopovluka, dobri lopovi su maheri za lopovluk. Tako i komunista- imalo ih je, a verovatno ima i danas i dobrih i loših-komunista i dobri komunisti su maheri za komunističke ideje.

• »enigmatic81« je muško

Datum registracije: 06.10.2003

• Poruku poslati

20

Srijeda, 02. Juni 2004

komunizam ?

Naravno,u svakom zlu ima neceg dobrog..kao sto je u komunizmu bilo dobro to sto su se narodi "slagali"(privremeno) ali dublje i realno gledano komunizam je samo potiskivao i drzao duse..privremeno jer svako zna da je covek po prirodi da mora da ima duhovno uzgajanje i hranu duhovnu kao i obicnim jelom i duh mora hraniti,verom..
Komunizam je jedna od najvecih sekti ikada proizvedenih..i to od strane masona,sto dokazuje Tito koji je bio mason 33 stepena! i stp dokazuju slicne ideje masonerije i komunizma odonosno slicna ideoogija! Nemam ja nista protiv demokratije i slaganja naroda ali IMAm protiv toga da bilo ko bilo kome zabranjuje(propoveda)zabranu vere u boga i slicno..jer su to sejtanska-djavolska posla.i zato ne treba gledati na komunizam samo sa pozitivne strane vec realno i one negativne! i onda zakljuciti..hvala.

Social bookmarks