Niste prijavljeni

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 27. August 2004

Pun stomak

Citirano

Prenosi se da je Abdulah ibni Mesud, r.a., rekao :
“Cetiri stvari pomracuju srce:
- Pun stomak hrane, o kojoj se nevodi racuna da li je dozvoljena ili zabranjena
- Druzenje s nasilnicima,
- zaboravljanje proslih grijeha i
- uzaludno nadanje.
A cetiri stvari rasvjetljavaju srce:
- Gladan stomak, koji se cuva od zabranjene hrane,
- druzenje sa dobrim ljudima,
- nezaboravljanje proslih grijeha i
- negajenje nade u dug zivot.“

Citirano

Prenosi se da Ajsa r.a. rekla: "Prva novotarija koja se pojavila u vjeri jeste bio pun stomak."

Citirano

Od el-Mikdama b. Ma'di Keriba se pripovijeda da je rekao: "Čuo sam da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: 'Goru posudu od stomaka čovjek nije napunio. Čovjeku je dovoljno nekoliko zalogaja koji će mu kičmu uspravnom održati. A ako ga već mora puniti, neka trećinu odredi za hranu, trećinu za piće i trećinu za svoju dušu!'"

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 04. Oktobar 2004

Islam i siromastvo!

Selam Alejkum

Trazila sam ovu temu ali nisam nasla da ste pisali nesto opsirnije o njoj ...ma da ima puno toga da se napise jer svaki dan puuno ljudi umire bas zbog te neimastinje.
Ucestvujem na jednom projektu koji se bavi ovom temom a jedna od podtema je bas ova "Islam i siromastvo" pa me interesuju (a i dosta bi mi pomogla) sva vasa gledanja,razmisljanja i iskustva vezana za ovu temu,kao na primer kako Islam gleda na one koji siromastvo smatraju svetim,i raduju se njegovim dolasku,ili na one koji siromastvo gledaju kao na sudbinu od koje se nemoze pobeci i cije jedino resenje je zadovoljavanje njime,kao i na one koji resavanje siromastva ogranicavaju na dobrovoljnu milostinju....itd itd.
Kao i to na koji sve nacin siromastvo moze da utice na vjerovanje jednog muslimana,njegov moral i ponasanje kao i po njegovu porodicu??
I na kraj dali mozemo problem siromastva resit ili samo smanjit sa radom,zekatom,sadakatul-fitrom,sadakom i pomaganjem rodbine na sta nas sve ovo Islam obavezuje ?

A na kraju jos dova poslanika s.a.w.s.koja mi se dopala a nasla sam je dok sam trazila literaturu na ovu temu:
Gospodaru moj uputi me,ucini me bogobojaznim,imucnim i skromnim !

Pa eto interesujume vasa misljenja i iskustva bice od velikog plusa :)....???

selam...
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Alejkumu sselam,

Na ovu temu objavljena je na bosanskom jeziku i knjiga uvaženog Prof. Dr. Yusuf Karadavi-ja upravo pod naslovom Islam i Siromaštvo .

Knjiga je izvanredna i zaista objašnjava i približava čitaocima ovu tematiku
pa vam je toplo preporučujem.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

4

selam ...

...imam nju ...prekrasna je ali veca polovina nje je o Zekatu....

hvala ti
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Sad si me, moram da priznam - zbunila...bar na trenutak.

Kažeš, veća polovina je o Zekatu?

Draga sestro , a šta je to Zekat? I ko polaže pravo na zekat. Čiji je zekat?

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

6

pa to sam upravu i rekla da u knjizi vise pise o zekatu ,sta je zekat i ko polaze pravo na zekat,a meni ne treba definicija o zekatu...vec opsirnije o siromastvu ...a jes da su siromasi ti koji primaju zekat ....ali valjda si procitao sta sam napisala sta mi treba ....ali usvakom slucaju hvala

neznam sta se nismo razumeli??:)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

7

Esselamu alejkum

Po mome shvatanju siromaštvo i nije toliko pohvaljeno u vjeri kako bi se pomislilo. Možda ima malo kršćanske dogme pomiješane sa islamom, te nam se čini da je siromaštvo pohvalno jer je to muka koja za kraj ima obilnu nagradu.

Tačno je da je siromaštvo veliko iskušenje, a ko odoli velikim iskušenjima - blago njemu. Ipak tašno je i da je Božji poslanik s.a.w.s. nas učio da u dovi molimo Allaha da nas sačuva iskušenja koja ne možemo podnijeti. A život u siromaštvu, danas kada je nestalo bereketa u vremenu nije mali zalogaj.

Rekao je Resul s.a.w.s. "Siromaštvo je najbliže nevjerovanju." Ovo je dovoljan dokaz da se protiv njega trebamo boriti i da trebamo raditi za svoju opskrbu. Jer znamo da ibadet može biti mnogo toga i da on nije ograničen samo na tesbih. "Gornja ruka je bolja od donje." I rad je ibadet, i pomoći brata muslimana je ibadet.
Rekao je Resul s.a.w.s. "Jak vjernik je bolji od slabog". Ovo znači jak u svakom pogledu, fizički, intelektualno, materijalno itd.

Islam ima načina da se bori protiv siromaštva, a ako si čitala knjigu "Mali predznaci sudnjega dana" vidjela si da je jedan od predznaka i taj da će ljudi ići za zlatom u rukama, a da neće moći naći siromaha da mu to udijele i sa sebe skinu obavezu zekjata. Taj predznak se već ispunio poslije osvajanja Perzije, čini mi se. Šta iz ovoga možemo zaključiti? Ljudi su želeli dati zekjat, ali nisu imali kome jer su i najsiromašniji među njima bili iznad nekoga praga siromaštva i nisu mogli primati zekjat jer su i sami bili u obavezi da ga daju. To nam govori o mentalnom sklopu tih ljudi, koji su bili satkani od vrlina koje su neophodan preduslov za takvo blagostanje. Dakle nije imalo, ili nije bila izražena pohlepa kakvu danas srećemo. Još jedan izum Arapa je i ovdje nama dobro poznat, mada mu svrha nije ni slična. Naime Arapi su, kada ne bi našli kome zekjat da daju, ostavljali neke vrijednosti na mezarjima pored puta, a u cilju da se putniku namjerniku mogu naći za potrebu. Dans se i kod nas ostavljaju pare po mezarjima, ali to je sada puno nekih sufijskih izmišljotina o dobrim ljudima koji pomažu i poslije smrti itd... Danas kad abi neko te pare uzeo smatrao bi se za bogohulnika.

E tih vrlina koje su ti ljudi nekada posjedovali danas više nema. Danas se pohlepa proširila, ali nije samo ona razlog siromaštva. Vidiš, mi ne živimo u islamskoj državi, tj. šerijatu. Pa čak i oni koji žive u islamskim državama ne žive u potpunom šerijatu, već u nekoj krnjoj verziji. No o njima ne znam pa ću se samo ograničit na ono što vidim, tj. šta je meni dostupno.

Ovdje kod nas je zekjat poprimio formu sadake. Znači zekjat se smatra dobrovoljnom a ne obaveznom milostinjom. Onaj kome se zekjat daje se gleda kao fukara kome se mogu utrapiti stare stvari koje nam više ne trebaju. A zekjat je mala teglica otrova u buretu lijepe i pitke vode. Ta tegla je zatvorena, ali dokle je god ona u tome buretu postoji opasnost da se otvori i zagadi cijelu vodu. Ljudi su nekada gledali na one kojima daju zekjat kao na nekoga ko dođe i uzme tu teglicu otrova i osigura mu da se otrovati neće.

Druga stvar je što su ljudi postali nestrpljivi. Oni hoće da se tragovi njihovoga dobročinstva očituju odmah na onome kome to dobročinstvo čine. Tako vidiš da kada neko siromahu da jaknu on očekuje da je ovaj odmah obuče. I još to nazivaju zekjatom. To je velika pogreška. Ukoliko postoji institucionalno prikupljanje zekjata muslimani su dužni da tu instituciju ispoštuju, a ono što vide pa ih zaboli trebaju pomagati sadakom. Sam Resul s.a.w.s. je imao ljude koji idu i prikupljaju zekjat. To znači da nije ostavljeno svakom muslimanu da sam prosuđuje kome je zekjat potreban.

Treća stvar je maskiranje biznisa u formu sadake. Imalo je ovdje slučajeva da ljudi hoće da učine dobro pa ištampaju Ramazanske vaktije i dijele ih besplatno. Naravno te vaktije obiluju reklamama njegove firme. Ako hoće već da čine takvo dobročinstvo što ne dijele proizvode svoje firme.

Ne može više da mi padne na pamet, a inšaallah, kad se sjetim napisat ću ti još. Nadam se da ti je ovo malo pomoglo, a ne bi bilo zgoreg da nam kažeš o kojem projektu je riječ.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 05. Oktobar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Postovana sestro Dragulj izvanredno si primjetila da ovakve teme nema na Forumu i odlicna je ova tvoja ideja pokretanja ove ovakve jedne teme.

Koliko sam mogao da shvatim ti zelis da nekako na ovom Forumu uz razgovor dodjemo do sustine siromastva (fukaraluka). Primjecujem takodjer da te ovi clanovi Foruma koji su se do sada ukljucili u ovu temu nisu bas najbolje shvatili, tako mi se barem cini. Naravno svacije misljenje je dobrodoslo iako je pogresno, ali uz dijalog i razmisljanje doci cemo insallah do pravih zakljucaka.

U jednom Hadisu Muhammed a.s. kaze: "Siromastvo je moj ponos.", dok u drugom Hadisu kojeg je naveo Sandzacki sin kaze da je siromastvo blizu kufra (nevjerovanja). Kako sad ovo shvatiti. Moje razmisljanje me je dovelo do toga da sam dosao do zakljucka da nema samo jedna vrsta siromastva, vec vise.
Siromastvo o kojem su pisali Gospodin Sans i Gospodin Sandacki sin je dunjaluckog tipa, dakle materijalno siromastvo.

Koje je to siromastvo na koje je Poslanik a.s. ponosan??? Poznato je i to da je Poslanik a.s. birao izmedju dvoga, hoce li da bude bogat (imucan) Poslanik ili da bude siromasan Poslanik, i on je odabrao ovo drugo. To sto neki odjednom vide nekakva ubacivanja i mijesanja krscanstva u islam nije na mjestu, a to dolazi zbog njihovog neshvatanja sustine siromastva.

Eto ja nisam htio nesto vise da pisem, a napisat cu insallah, vec sam vise htio ovim postom da pokrenem na razmisljanje, prije svega tebe postovana sestro Dragulj, a i ostale clanove Foruma. Kako bude teklo nase zajednicko promisljanje tako cemo do zakljucaka dolaziti insallah. I da nas Allah dz.s. u ovom muhabbetu uputi na pravi put i da eto nam otkrije tajnu sustine siromastva.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

9

Utorak, 05. Oktobar 2004

Selam Alejkum i pomoz Bog

Postovana sestro dragulj vrlo lijepa tema nadam se da ce se njenim tokom i misljenjima prikazanim od strane clanova ona donekle i odviti i ponuditi neke odgovore.

Problem siromastva je zaista aktuelan u muslimaskom svijetu. Postoje mnogi modeli prilaza rijesavanja istog. Od teoloskih do ekonomskih. Ukoliko ste zainteresovani za iste mogu vam proslijediti kontakte putem PM-a za literaturu i osobe koje se bave tim problemom.

A sad moje licno gledanje na problem.
Pa ja vijerujem da je jedini onaj koji nafaku daje Allah Azze ve Dzelle. Nafaku- zivotnu opskrbu svakom pojedincu bio on muslliman ili ne. I po mojem misljenju ne postoji uzrocno posljedicna veza izmedju utrosenog rada- nafaka, sto je naravno suprotno razumijevanju ekonomije kako se ona danas razumije. Helem, ja ne kazem da ne treba raditi, jer je ispravan (halal, svijestan) rad ibadet i to mu je cilj, a ne nafaka, jer mi nafaku ne sticemo vec je dobijamo. Sad je pitanje sta je uzrok siromastva diljem muslimanskog svijeta generalno kao zajednica i pojedinacno individue. Po meni je zajednica reflekcija pojedinca. Tako da je problem pojedinac. Zasto je odredjena individua u stanju siromastva? Pa problem je ocigledno nafaka, a ne rad. Da li se situacija moze promijeniti radom? Ne mislim. Promijena je samo u individui i prilazu te individue prema svijetu. Da li isti zakon vazi za nemuslimane. Ne ne vazi.

Evo samo malo od mene tek da se tema nastavi.

Prijatno

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

10

Utorak, 05. Oktobar 2004

Za siromaštvo je Omer r.a. rekao: "Da je siromaštvo čovjek ubio bih ga!"

Siromaštvo je pola kufra, siromaštvo je blizu kufra. Da nas Allah sačuva siromaštva, veliko je to iskušenje.

Citirano

Zasto je odredjena individua u stanju siromastva? Pa problem je ocigledno nafaka, a ne rad. Da li se situacija moze promijeniti radom? Ne mislim. Promijena je samo u individui i prilazu te individue prema svijetu. Da li isti zakon vazi za nemuslimane. Ne ne vazi.

Bog ti pomogo, budi jasan. Nemoj siromahe a i one koji to nisu odvraćati od rada jer je rad farz za zdrava insana. Probaj ovo isto samo na malo drugačiji način.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

11

Utorak, 05. Oktobar 2004

Esselamu alejkum

Šta rad znači insanu?
Znamo primjer Ejjuba a.s. koji je dugo i teško bolovao. Kada je došlo vrijeme da ozdravi bi mu naređeno - ustani udari nogom o zemlju, iz toga mjesta će poteći izvor, umij se sa toga izvora i tvoja bolest će nestati.
Allah s.w.t. je svemoguć, On rekne "budi" i to biva. Zašto je Ejjub a.s. morao ustajati i ulagati svoj trud, kada mu je zdravlje već bilo propisano i kada Allah s.w.t. jednom riječju može njega ozdraviti.
Ono što me zanima je da li će čovjek koji radi i ostvaruje određene prihode ostvarivati isto tolike prihode ako bi sjedio kući?

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

12

Utorak, 05. Oktobar 2004

Odgovor za nasu "dragulj"

Ma ne brini se puno sejo!

Niti padaj u ocaj i... cuvaj svoju snagu! Jer to je sejo, zato sto smo mi u jednoj fazi ispita. Fazi kada nas Uzviseni Stvoritelj testira. Testira nas da se obznani dal’ se mi to istinski prihvatamo ove vjere ili ne? Dal’ mi to uzimamo islam samo onda dok nam je u njemu lijepo i udobno. A kad zagusti, onda - Allahu sacuvaj – mnogi se odmecu! I taj ispit, to je sejo dio Allahovog zakona na Zemlji:
Kaze Uzviseni:
“[SIZE=4]Mi cemo vas provjeravati sve dok ne ukazemo na borce (mudzahide) i postojane medju vama, a i vijesti o vama provjeravacemo[/SIZE] ”. (Muhammed: 31)
I kaze uzviseni:
“[SIZE=4]Zar vi mislite da ćete ući u Džennet, a još niste iskusili ono što su iskusili oni koji su prije vas bili i nestali? Njih su satirale neimaštine i bolest, i toliko su bili uznemiravani da bi i Poslanik, i oni koji su s njim vjerovali - uzviknuli: "Kada će već jednom Allahova pomoć!?" Eto, Allahova pomoć je zaista blizu[/SIZE] !“ (Al-Baqara: 214)
I kaze Uzviseni:
”[SIZE=4]Elif-lam-mim. Misle li ljudi da ce biti ostavljeni na miru ako kazu: “Mi vjerujemo! i da u iskusenje nece biti dovedeni? A Mi smo u iskusenje dovodili i one prije njih, da bi Allah sigurno ukazao na one koji govore istinu i na one koji lazu[/SIZE] .”(Al-‘Ankebut: 1-3).

Drugi qur’anski ajeti govore o tome takodjer, sto znaci sejo da smo mi sada na jednom velikom ispitu.

A sto se tice nevjernika i razvratnika i cinjenice da su oni danas imucniji, da vladaju, da rade sa nama sta hoce, da su se obijestili na Zemlji i u zlu svaku granicu pretjerali… I to je sejo dio Allahovog zakona na Zemlji. Dio zakona vezanog za neistinu jer: “[SIZE=4]Allah njih izvrgava poruzi i podrzava ih da u svom nevjerstvu lutaju”. [/SIZE] (Al-Baqara: 15).
“[SIZE=4]A da nece svi ljudi postati nevjernici, Mi bismo krovove kuca onih koji ne vjeruju u Milostivog od srebra ucinili, a i stepenice uz koje se penju, i vrata kuca njihovih i divane na kojima se odmaraju, i ukrase od zlata bismo im dali, jer sve je to samo uzivanje u zivotu na ovom svijetu, a onaj svijet u Gospodara tvoga bice za one koji budu Njegova naredjenja izvrsavali, Njegovih zabrana se klonili.” [/SIZE] (Az-Zuhruf: 33-36)
“[SIZE=4]I kada bi zaboravili ono cime su opominjani, Mi bismo im kapije svega otvorili; a kad bi se onome sto im je dato obradovali, iznenada bismo ih kaznili i oni bi odjednom svaku nadu izgubili.” [/SIZE] (Al-An’am: 44)

To ih sejo Allah vodi propasti otuda odakle se i ne nadaju: “[SIZE=4]A one koji Nase rijeci poricu Mi cemo malo po malo, a da oni nece ni znati, u propast voditi[/SIZE] .” (Al-A’raf: 182)

Na to je ukazao i Resulullah, s.a.w.s., kada je rekao: “[SIZE=4]Kada vidis da Allah daje robu od dunjaluka ono sto on voli i pored toga sto mu je nepokoran, pa to je postepeno vodjenje u propast[/SIZE] .” (Biljezi ga imam Ahmed od Uqbe ibn Amira, r.a.)

I to nije nista novo niti posebno. I prijasnji narodi su bili na velikom stupnju napretka, civilizacije i moci: “[SIZE=4]Zasto ne putuju po svijetu pa da vide kako su zavrsili oni prije njih? Oni su bili od njih jaci i zemlju su orali i obradjivali je vise nego sto je obradjuju ovi, a poslanici su im donosili jasne dokaze; Allah im nije ucinio nepravdu, sami su sebi nepravdu nanijeli.” [/SIZE] (Ar-Rum: 9)

No, pogledaj kako su skoncali: “[SIZE=4]I sve smo prema grijesima njihovim kaznili. Na neke vjetar, pun pijeska, poslali, a neke strasnim glasom unistili; neke u zemlju utjerali, a neke potopili. Allah im nije ucinio nepravdu, sami su sebi nepravdu nanijeli[/SIZE] .” (Al-Ankebut: 40).

Znaci sejo, to sto oni imaju od dunjaluka to nije nikakav garant da su drazi ili blizi Allahu od nas. Boze sacuvaj! Jer jedan od Allahovih zakona je da On, Uzvisen neka je, ovaj dunjaluk daje i onima koje voli i onima koje ne voli. Daje ga svemu zivom a ne samo nama. Znaci i kafirima je zagarantovana opskrba na ovom svijetu. Al’ jednu stvar, sejo, Uzviseni Allah ne daje nikom osim samo onom koga voli. Sejo upamti je dobro! To je din, iman, vjera. To nas je obavijestio Resulullah, s.a.w.s., onda kada je rekao: “[SIZE=4]Allah daje dunjaluk i onima koje voli i onima koje ne voli. Ali din (vjeru pravu / islam) ne daje nikom osim onome koga voli”.[/SIZE] (Biljezi ga imam Ahmed od Abdullah ibn Mes’uda).

Zato sejo, cuvaj to sto je tako vrijedno! A sama cinjenica da vjerujes u Allaha i samo Njega obozavas (dakle muslimanka si) govori da si ti od onih koje Allah voli. Treba li nam nakon toga ista vise!?

A tako dok konacni ishod – kao dio Allahovog zakona – ne pripadne poboznim vjernicima. Jer faza ispita mora proci. I tada, pobozni vjernici ce preuzeti vodjstvo na Zemlji, vratiti mir covjecanstvu i hrliti Allahovom zadovoljstvu u skupinama! Tad vise, sejo, nece biti onog straha i one brige koje sada ima. Ti zato osaburaj na imanu, trudi se radi Allaha, bori se i iscekuj! Jer: “[SIZE=4]Lijep ishod ce biti za one koji se budu Allaha bojali”. [/SIZE] (Al-A’raf: 128).

[SIZE=4]Neka nasa zadnja dova bude, hvala Allahu, Gospodaru svjetova! [/SIZE]
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Srijeda, 06. Oktobar 2004

Interesantno je da ima jedna vrsta ljudi koja redovno brani i zastupa nekakav rad. Treba raditi, treba raditi. Pa naravno je da treba raditi. Niko ne negira rad i posao.

Ali ovdje postoji jedna nit koji treba rastaviti. Zasto kada se pomene nafaka u smislu odredbe Allahove, a to je odredjeno tacno, odmah se neko uhvati toga da objasnjava kako treba raditi. Izgleda ima potrebu da se opravda. Cini mi se, a nemoram biti u pravu.

JEdnom priliko jedan je Ashab usao kod Poslanika a.s. i Resul a.s. ga upita gdje devu ostavio, a Ashab odgovori da je ostavio Allahu na emanet. Poslanik a.s. ga onda upita da li je svezao, a Ashab odgovori da nije, tad mu Poslanik a.s. rece da ide da je zaveze pa tek onda da je ostavi Allahu na emanet.

Dakle svaki musliman mora zaveze devu. Tj. da radi. Ali ne smije se na taj rad oslanjati i misliti da mu je taj rad njegov donio nafaku, vec se po tom pitanju osloniti na Allaha dz.s. Ovo postici je visoka deredza, jer je to tesko uzivo postici. Dakle, raditi, ali na Allaha dz.s. se oslanjati. A On Uzviseni odredjuje koliki ce biti plod naseg rada.

Takodjer kada se njiva sadi onda je nase da posadimo, a u Allahovim rukama je sada nicanje toga sto smo posadili. Ako On hoce to ce roditi, a ako nece to nece roditi.

Iz ovoga se moze izvuci zakljucak da se moze desiti da neki covjek radi a da ipak nebude imucan, vec da vazda i pored svojeg rada bude siromah. Siromastvo (materijalno) je jedno iskusenje tesko, a pitanje je da li je teze iskusenje od bogatstva. Jer u siromastvu se od roba trazi sabur, a u bogatstvu da dijeli i da se ne oholi. Sta je od ovog dvoga bolje i efdalnije je jedna velika i siroka diskusija. To bi bila jedna nova tema. Ovdje na ovoj temi cemo se naravno zadrzati na siromastvo.

Ovim je cini mi se sve receno po pitanju materijalnog siromastva. MEdjutim, sta cemo sada sa onim hadisima u kojima Poslanik a.s. kaze da je Siromastvo njegov ponos. U drugom Hadisu kaze: "Ko voli Allaha neka se spremi na belaje, a ko voli mene (Poslanika) neka se spremi na siromastvo." Ima jos dosta ovakvih hadisa. Pitanje se postavlja o kakvom sada siromastvu ovdje Poslanik a.s. govori?

Nemojmo se vise zadrzavati na onaj pocetnicki ders o radu (fizickom) i o opskrbi (jelu, picu, itd.). O tome se moze nauciti odmah iz Ilmihala ili Ta'limul-islama.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

• Poruku poslati

14

Selam Alejk

Bas vam hvala sto ste se ukljucili u diskusiji ali misecini kako Gerilac rece nismo se bas razumjeli(kao i na startu sa sansom jer zekat i siromastvo jesu tijesno povezani pojmovi ali sasvim razliciti) jer i niste se bas skrooz zadrzali detaljno sta sam trazila ali opet elhamdulillah iskoristicu neka vasa razmisljanja :).
A inace projekat vodi omladinski krug Bosnjakinja u Skoplju najverovatnije ce biti sad uoci Ramazana nisam jos detaljno informisana jer tek krajem ove nedelje putujem kuci pa cemo videt insAllah .
Inace taj krug postoji vec dvije godine i aktivno radi iako sa puno teskim finansiskim uslovima ...vec smo imali dva uspesna velika bajramska programa redovna predavanja ,mektebi,tribine posecivanje dzamija sve kako bi se bosnjakama u makedoniji olaksalo upoznavanje Islamom.
Ne bih da komentarisem vase odgovore jer svako razmisljanje je dobrodoslo kako Gerilac rece :),a i nemam puno vremena ...samo jedno sto me malkice nasmijalo(u tvom prvom postu izvini Sandzacki sine), te imsakije sto firme dijele nikad nisam cula da su sa ciljem sadake vec jedini cilj je bas reklama :).

citamo se...

selam we rahmetullah !

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Ja tek sad vidjeh recenicu kojom postovana sestra Dragulj potpisuje svoje postove i reci cu da je upravo to sustina siromastva ili ti bogatstva. Postici zadovoljstvo sa odredbom Allaha dz.s.

Allahimanet.

Social bookmarks