Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 12. Oktobar 2006

Islamska zajednica Crne Gore

Originalno od kaleks:

Citirano

Bio sam u Rozaju, Podgorici, Baru,...gde sam upoznao znacajan broj muslimana, ali koji cak i ne znaju sta je Ramazan.
Ne znam cime se bavi IZ u CG, ali situacija je nikakva!

Zanimljivo pitanje. Ima li neko informacija sta se desava u Islamskoj zajednici Crne Gore i kako tu stvari funkcionisu? Ima li ikakve saradnje sa IZ Sandzaka? Kakva je stuacija sada nakon otcepljenja? Ima li ikakvih aktivnosti? Stekla sam utisak da tamo svaki grad ima neku svoju pricu i da neki odbori koji postoje u odredjenim gradovima funkcionisu sami za sebe. Ne znam je li to zaista tako.

‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

2

Ja bas nesto i nisam upucen u ovo, ali evo jedne internet stranice, pa mozda ona malo doprinese temi:
www.monteislam.com
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Znam samo da je tamo reis Rifat ef.Fejzic.

Vjerovatno da je doslo do nekih promjena i u samoj IZ poslije otcjepljenja ali...niko o tome nista ne muhabeti.Da li se nesto radi ili ne nemam pojma...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

4

Originalno od kaleks:

Citirano

Bio sam u Rozaju, Podgorici, Baru,...gde sam upoznao znacajan broj muslimana, ali koji cak i ne znaju sta je Ramazan.

Za Bar i Podgoricu neznam,ali za Rozaje ova konstatacija apsolutno ne vazi.E sad,moguce je da kao i u Pazaru povecan broj ljudi nego ranije ne posti ali da neznaju,to nije tacno.
U Rozajama imaju jake dzemate,istureno odeljenje medrese iz Pazara vec par godina,jedini su grad sa velikom vecinom muslimana u odnosu na ostale,blizu su Pazaru zbog trgovinskih veza i studiranja njihove omladine u Np-u....Podgorica,Bara,Plav su drugo nesto drugo i treba razdvojiti te stvari.

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 13. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Originalno od kaleks:

Citirano

Zanimljivo pitanje. Ima li neko informacija sta se desava u Islamskoj zajednici Crne Gore i kako tu stvari funkcionisu? Ima li ikakve saradnje sa IZ Sandzaka? Kakva je stuacija sada nakon otcepljenja? Ima li ikakvih aktivnosti? Stekla sam utisak da tamo svaki grad ima neku svoju pricu i da neki odbori koji postoje u odredjenim gradovima funkcionisu sami za sebe. Ne znam je li to zaista tako.

Da vas pitam: " Kako je u vasem dvoristu " ?
" Bilen alemlere rahmettir "

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

6

Petak, 13. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od annonimus
Da vas pitam: " Kako je u vasem dvoristu " ?

Ne znam sta hoces da kazes time. Sto se mene licno tice, Crna Gora jeste moje dvoriste i moj zavicaj ali ne zivim tamo pa nisam u toku. Zato i pitam. Poenta pokretanja ove teme nije da se neko kritikuje nego da se informisemo.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

7

Petak, 13. Oktobar 2006

Cveticu

A sta mislis koja je moja Dedovina?

A to sto kazes da je kritika pa i jeste,jer ti je i TEMA otvorena na kritici C.G t.j njene I.Z.

@Kaleks ja napravio od Crne Gore SODOMU I GOMORU............a Tutin i Novi Pazar je prestavio kao da su Meka i Medina ( daj Boze ) ali nisu !!!

" Bilen alemlere rahmettir "

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

8

Petak, 13. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od annonimus
A sta mislis koja je moja Dedovina?

Otkud znam ja :)

Citirano

A to sto kazes da je kritika pa i jeste,jer ti je i TEMA otvorena na kritici C.G t.j njene I.Z.

Ada Hary bre, kaleksov komentar me naveo da priupitam kakva je stvarno situacija tamo, kakva je organizacija, aktivnosti i sl. To ne znaci da se ja slazem s tim njegovim komentarom.

Cuh da islamski odbori i dzemati u pojedinim gradovima CG funkcionisu sami za sebe, bez mnogo podrske IZ Sandzaka ili IZ CG, da se nalaze izmedju dvije vatre i da ne znaju ni kome pripadaju. Ne znam je li to potpuno tacno.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 16. Oktobar 2006

Istorijski gledano, sa stanovišta islama, Karada nije imala sreće. "Istragom poturica" ono malo muslimana što je ostalo, obezglavljeno, potpalo je pod uticaj najprije crnogorske ortodoksije, a zatim i komunizma. Ovo što danas vidimo su samo posljedice toga.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 26. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od alBazari
Istorijski gledano, sa stanovišta islama, Karada nije imala sreće. "Istragom poturica" ono malo muslimana što je ostalo, obezglavljeno, potpalo je pod uticaj najprije crnogorske ortodoksije, a zatim i komunizma. Ovo što danas vidimo su samo posljedice toga.

Halali mi alBazari, al ovaj tvoj komentar mi djeluje kruto i pomalo plitko. Ništa ne može biti definisano tako crno-bijelo.
Evo jednog sajta na kojem se može štošta saznati: Islamske novine Elif.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 27. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Halali mi alBazari, al ovaj tvoj komentar mi djeluje kruto i pomalo plitko. Ništa ne može biti definisano tako crno-bijelo.
Evo jednog sajta na kojem se može štošta saznati: Islamske novine Elif.

Ma halalosum Cvijete, halalosum. :) Helem, nigdje i nisam spomenuo da je sve crno-bijelo, nego sam dao moje viđenje uzroka današnjeg hala Bošnjaka u Crnoj Gori.

"Elif" imam prilike prelistat svaki put ali on samo potvrđuje ono što sam već reko. Tu se uglavnom mogu vidjeti samo tekstovi koji govore o aktivnostima hodža. Za nijansu je bolji onaj dio novina na albanskom, no i tu su uglavnom samo prijevodi što samo govori o intelektualnom siromaštvu tamošnjih muslimana.

Naravno, i ti možeš reći šta si uspjela da saznaš.

Pazi, ne kažem da tamo ima jako dobrih muslimana, ali generalno preovlađuje atmosfera koje je opisana u tvom početnom prilogu:

Citirano

Originalno od kaleks:
Bio sam u Rozaju, Podgorici, Baru,...gde sam upoznao znacajan broj muslimana, ali koji cak i ne znaju sta je Ramazan. Ne znam cime se bavi IZ u CG, ali situacija je nikakva!

Ako si već htjela navesti nešto u prilog tome da tamo i nije sve crno, onda bi pravi potez bio Almanah, koji govori da mi umijemo i bolje. Nažalost, tu se radi o visokom intelektualnom stilu, pa mase ipak ostaju kratkih rukava.

Svako dobro.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

12

Petak, 27. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od alBazari
"Elif" imam prilike prelistat svaki put ali on samo potvrđuje ono što sam već reko. Tu se uglavnom mogu vidjeti samo tekstovi koji govore o aktivnostima hodža. Za nijansu je bolji onaj dio novina na albanskom, no i tu su uglavnom samo prijevodi što samo govori o intelektualnom siromaštvu tamošnjih muslimana.

Citirano

Ako si već htjela navesti nešto u prilog tome da tamo i nije sve crno, onda bi pravi potez bio Almanah, koji govori da mi umijemo i bolje. Nažalost, tu se radi o visokom intelektualnom stilu, pa mase ipak ostaju kratkih rukava.

Nisam imala namjeru da pokretanjem ove teme zalazim u imanski hal Bošnjaka u Crnoj Gori, nego da priupitam kako stoje stvari sa Islamskom zajednocom i organizacijom. Očigledno nisam dobro definisala temu.
Elif je mene, pošto nisam puno znala, dosta informisao o situaciji pa uputih na taj sajt, ne da bih rekla da stvari nisu crne ili bijele, nego da samo doprinesem temi. Almanah nisam spominjala jer on nema veze sa Islamskom zajednicom. Časopis koji izdaje udruženje Almanah iz Podgorice je naučni i, kao što ti reče, nije za šire mase već je namijenjen naučnim i intelektualnim krugovima. Kao takav mislim da je izuzetno bitan i koristan. Dobra ti je to primjedba da možda fali glasilo koje bi bilo primamljivo i korisno i drugim ljudima.

Citirano

nego sam dao moje viđenje uzroka današnjeg hala Bošnjaka u Crnoj Gori.

Citirano

Malo mi je čudna ova tvoja istorijska analiza. I Sandžak (ovaj necrnogorski dio) je bio pod svakojakim uticajima, bilo je i tu i ortodoksije i komunizma pa eto - promijeni se hal. Kakva je bila Bosna i hal Bosanaca prije neku deceniju nema potrebe da te podsjećam. Znam, sad ćeš mi reć da je rat promijenio sve, ali znači situacija je bila loša pa se nakon nečega promijenila. Samo hoću da kažem da je komunizam bio svuda i da, ako kod svijesti Bošnjaka u Crnoj Gori danas ima nekih nedostataka, onda mora da za to postoje neki drugi razlozi. Nekako mi je nelogično da je komunizam bio poguban za svijest Crnogoraca više nego za svijest svih drugih.

Citirano

Svako dobro.

Amin ve ijake :)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 31. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Malo mi je čudna ova tvoja istorijska analiza. I Sandžak (ovaj necrnogorski dio) je bio pod svakojakim uticajima, bilo je i tu i ortodoksije i komunizma pa eto - promijeni se hal. Kakva je bila Bosna i hal Bosanaca prije neku deceniju nema potrebe da te podsjećam. Znam, sad ćeš mi reć da je rat promijenio sve, ali znači situacija je bila loša pa se nakon nečega promijenila. Samo hoću da kažem da je komunizam bio svuda i da, ako kod svijesti Bošnjaka u Crnoj Gori danas ima nekih nedostataka, onda mora da za to postoje neki drugi razlozi. Nekako mi je nelogično da je komunizam bio poguban za svijest Crnogoraca više nego za svijest svih drugih.

Ne, neću ti reći "da je rat promijenio sve, ali znači situacija je bila loša pa se nakon nečega promijenila."
Čak šta više ponoviću tvoju konstataciju da je to pomalo čudno, ali je činjenica da je komunizam odigrao negdje veći a negdje manji uticaj u svijesti Bošnjaka.

Pazar i okolina su imali više sreće (ne pitaj me zašto - ne znam) po tom pitanju, a uz to smo i većina pa hrišćanska ortodoksija nije odigrala gotovo nikakav uticaj osim onog koji se nikada nije ni iskorijenio kod jednog dijela naroda (vašari, npr.).

S druge strane, u Bosni je u više dijelova bošnjačko stanovništvo većinsko, ali su neki dijelovi našeg korpusa bili podložniji komunističkoj ideologiji. Mostar je npr. bio poznat kao Mala Moskva. Sa Tuzlom je bila slična situacija,...

Dakle, ne znam zašto je tako, ali sa Bošnjacima u Crnoj Gori se desilo to što se desilo.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Srijeda, 01. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od alBazari
Ne, neću ti reći "da je rat promijenio sve, ali znači situacija je bila loša pa se nakon nečega promijenila."
Čak šta više ponoviću tvoju konstataciju da je to pomalo čudno, ali je činjenica da je komunizam odigrao negdje veći a negdje manji uticaj u svijesti Bošnjaka.

Pazar i okolina su imali više sreće (ne pitaj me zašto - ne znam) po tom pitanju, a uz to smo i većina pa hrišćanska ortodoksija nije odigrala gotovo nikakav uticaj osim onog koji se nikada nije ni iskorijenio kod jednog dijela naroda (vašari, npr.).

S druge strane, u Bosni je u više dijelova bošnjačko stanovništvo većinsko, ali su neki dijelovi našeg korpusa bili podložniji komunističkoj ideologiji. Mostar je npr. bio poznat kao Mala Moskva. Sa Tuzlom je bila slična situacija,...

Dakle, ne znam zašto je tako, ali sa Bošnjacima u Crnoj Gori se desilo to što se desilo.

Znači džaba nam je istorijska analiza, to je kako se kome Allah smiluje :) Onda da učinimo dovu za Crnogorce i za nas pa šta nam Bog da :)

• »Muamer-Silni« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

15

Utorak, 28. Novembar 2006

Bas me interesuje sto se desilo sa Bosnjacima Crne Gore? o|
Mislim da se nista specijalno nije desilo.Bio sam u Podgorici, Baru i mislim da su ljudi itekako zainteresovani za svoju samobitnost i naravno Islam.
Mislim da su Bosnjaci iz Crne Gore dovoljno jaki da sami sebe izvuku iz eventualnog problema. A sto se tice Bosnjaka ili muslimana kako vam se dopada, Srbijanskom dijelu Sandzaka, mislim da oni trebaju da jacaju svoju intelegenciju i da pomognu narodu Sandzaka da se lijepo osjecaju kao Bosnjaci u Srbiji.
Drugo, Bosnjaci Crne Gore i Novo Pazarskog Sandzaka, su geneticki jedan narod jer gledajuci plemena po Pazaru, smatram da su vecina dosla iz Bihora, Rozaja, Bijeloga Polja itd.Prema tome veza izmedju Bosnjaka CG i Srbije je ipak neraskidiva i normalno je da razgovaramo ponekada o Bosnjacima iz Rozaja, Berana, Bijeloga Polja itd. Ovo sam naveo povodom jedne prethodne opaske "kako je u vasem dvoristu?".

Sve o Bosnjacima sa Kosova mozete saznati na stranici www.radiohayat.com

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

Datum registracije: 30.03.2007

• Poruku poslati

16

Utorak, 01. Juli 2008

Ja sam iz Crne Gore i nije situacija bas takva da se ne zna kad je Ramazan a kad Bajram.
Istina je da nije tako blizak i vidljiv pristup islamu kao u NP ili Tutinu, ali to je proizvod novih drustvenih tokova i zbivanja u cijelom svijetu, a ne samo u Crnoj Gori.
Cinjenica je da je IZ u Srbiji puno jaca finansijski i to joj pomaze da se posveti vjeri u punom smislu, pa cak i da udje i u sfere politike. Poznato je pravilo-gdje je vise para tu ima i vise mogucnosti da se nesto razvije.
IZ Crne Gore nije tako finansijski mocna i zato je stanje tako.
novipazar.wordpres.com

• »ako_sandzak« je žensko

Datum registracije: 05.05.2010

• Poruku poslati

17

Srijeda, 05. Maj 2010

crna gora je srce sandzaka bihor forever sandzak sijaric

Social bookmarks