Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 18. Juni 2004

Islamski pravci i sekte

Kako smo svedoci da se kod nas pojavljuju razlicite struje Islama i da postoji puno predrasuda pre svega zbog neznanja i neinformisanosti, pokusah i sam da saznam malo vise o svemu tome. Iznenadio sam se brojnoscu svih tih raznih pravaca, za mnoge nisam nikada ni cuo a za neke sam imao pogresne informacije.
Moze se napraviti jasna razlika na one koji su priznati i prestavljaju pravce u Islamu i na one koji su nepriznati i smatraju se sektama i odpadnicima iz religije.
O nekima postoje diskusije i razlicito gledanje, pa tako na primer Vehabizam se od nekih smatra sectom a od drugih samo jedan drugi pogled na Islam.

Islam je jedna od najuniformnijih religija, no uprkos tome i u Islamu postoje podele na nekoliko pravaca, ucenja i sekti.
Islam se podelio vrlo rano, malo posle smrti Poslanika, a.s na dve grupacije koje i danas cine dva glavna pravca, sunite i shite.
Suniti su vecina za razliku od sita koji zive vecim delom u Iranu i malo u Iraku i obliznjim zemljama. U te dve grupacije vremenom su se kreirale razlicite skole, ucenja a i secte.

Danas najcesce citran grupacije su

Ahmedije ........................Salafiti
Druze...............................Sufije
Ismailije..........................Vehabije
Nation of Islam

Za razliku od Ahmedija koje su jasno karekterisani kao sekta i koje IZ ne priznaje ostali su prihfaceni ali sa manje ili vise simpatija.

Kroz istoriju bilo je raznih pravaca koji su vremenom nestali, evo ovde one koje sam uspeo da pronadjem

Rafidije, Hurufije, Tefdilije, Mutezilije
Haridžije, Bektaši, Sabbijje, Gulati Šije
Rafidijame, Imamijame, Zejdije, Murdžije
Džaferi, Mezheb, Mensurijja, Hattabijje
Asasini

Posto ne volim da pisem bas duge postove, za sledeci put cu se potruditi da postavim osnovna obelezja ovih pomenutih i njihove razlike i slicnosti. Ne bi mi bio cilj da branim ili otuzujem bilo koga, vec da jednostavno onako realno prestavimo nesto o cemu mozda ne znamo puno i cesto sudimo pogresno. Ukoliko neko zeli da vise diskutuje o bilo kojoj od ovih grupacija moze za to otvoriti posebnu temu. (vec postoji za vehabije i sufije)

evo samo bi postavio nesto sto mi zapade za oko a nadjo ga na situ Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini

Ovih razlika nije prije bilo u Bosni. Prije smo se u svemu razjedinjavali ali nismo u prakticiranju vjere, posebno ne u nacinu klanjanja namaza. Sada je i to došlo na red. Džematlije se svadaju oko toga. Nisu navikli, a neki to previše isticu pa dolazi do nesuglasica. Kada je jednom upitan rh. ‘Abdul‘aziz ibn ‘Abdullah ibn Baz, veliki ucenjak i vrhovni muftija u Saudijskoj Arabiji, “o vehabijama” on je u duljem odgovoru kazao: taj nepotrebni naziv džahili pripisuju onima koji baštine praksu Imama Muhammeda ibn ‘Abdulvehhaba, a on je pozivao iskrenom obožavanju Allaha, slijedenju Kur’ana i Sunneta i postupcima Selef-i saliha; to nije peti mezheb i takvih razgovora se treba klonuti. (Medžmu‘u Fetava ve meqalat, I) Nama je dužnosti biti muslimani. Generalna podjela ljudi u islamu je: musliman i nemusliman. Uzvišeni Allah veli: Neki od vas su nevjernici, a neki od vas su vjernici! (Et-Tegabun, 2.) Poslanik, a.s., je kazao: “Moji sljedbenici ce se podijeliti u sedamdeset tri skupine. Jedna od njih je spašena, a sve ostale ce biti u Džehennemu!” Ta spasonosna skupina ce biti ona koja istinski slijedi Muhammeda, a.s., i njegove ashabe, r.a. Kititi se drugim nazivima u islam osim musliman nije dobro po vjeru i jedinstvo muslimana! Ko se naziva nekim drugim imenom, teško njemu. Ko je samo musliman, blago njemu! Naredeno nam je biti muslimani! Podjele na šafije, hanefije, vehabije, sufije i sl. nije dobo. Iskljucivost po tome nije dobra po Ummet. U vrijeme Poslanika, a.s., bili su samo muslimani. Drugih medu muslimanima nije bilo, niti su se po bilo cemu dijelili. Danas je nebrojeno podjela unutar Ummetu. Nema kraja neslogama i usitnjavanju, a svako hoce da je prvi, u pravu i najbolji musliman. Zato, budi u džematu, budi muslimana, a ni po koju cijenu u bilo kakvoj grupi koja se izdvojila ili koja ce se izdvojiti od džemata i Ummeta. “Dužnost vam je biti u Zajednici/Džema’atu” naredio je Allahov Poslanik, a.s. A Allah, dž.š., najbolje zna!
Svaka islamska sekta ili mezheb tvrdi da je na pravom putu. Medjutim, Allah Ta`ala zna stvarnu istinu kojoj vodi samo jedan pravi put. Izvan te istine ne postoji nishta drugo osim stranputice i zablude

malo za promenu

Lela8185

Početnik

(10)

• »Lela8185« je žensko

Datum registracije: 24.01.2004

• Poruku poslati

2

Petak, 18. Juni 2004

Nation of Islam nije sekta Islam, samo sto su stavili Islam u njihovo ime pogresno, takvi ljudi Nikako ne mogu biti muslimani. kako ja znam, ljudi koji pripadaju u Nation of Islam vjeruju da je Bog covek, da je on ustvari bas tacno crnac. oni ne vjeruju da je bio jedan isti Allah oduvjek, i da ce biti jedan isti Zauvek; nego vjeruju da je imalo mislim oko 24 boga do sada. 23 "scientists" i jedan Allah, i da ovi "scientists" odlucuju istoriju sveta. Ovi scientists cak i mogu da umru posle nekoliko vekova. ima mnogo vise o ovome sto bih mogla pisati ali mislim da je ovo dovoljno da se jasno vidi da nisu muslimani, samo sto su zakacili Islam u njihovo ime.
i kako znam, puno njih su racisti. Belac nikad nebi mogao da bude u Nation of Islam.

Datum registracije: 02.06.2004

• Poruku poslati

3

Petak, 18. Juni 2004

Selam Alejkum

Resulillah SAW je rekao da se nas umet dijeli u 73 sekte. Neznase jeli vec taj broj dokucen ali prije smaka svijeta toliko ce sekti da bude medju nama.
Ne budi pohlepan, neces biti ponizen.
Ne moli od ljudi, nece ti se umanjiti, a ostaces covjek.
Ako nisi blag, pokazuj se blagim.
Ako nisi ucen, nastoj da naucis.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 21. Juni 2004

Citirano

Orginalno od Lela8185
Nation of Islam nije sekta Islam, samo sto su stavili Islam u njihovo ime pogresno, takvi ljudi Nikako ne mogu biti muslimani. kako ja znam, ljudi koji pripadaju u Nation of Islam vjeruju da je Bog covek, da je on ustvari bas tacno crnac. oni ne vjeruju da je bio jedan isti Allah oduvjek, i da ce biti jedan isti Zauvek; nego vjeruju da je imalo mislim oko 24 boga do sada. 23 "scientists" i jedan Allah, i da ovi "scientists" odlucuju istoriju sveta. Ovi scientists cak i mogu da umru posle nekoliko vekova. ima mnogo vise o ovome sto bih mogla pisati ali mislim da je ovo dovoljno da se jasno vidi da nisu muslimani, samo sto su zakacili Islam u njihovo ime.
i kako znam, puno njih su racisti. Belac nikad nebi mogao da bude u Nation of Islam.

Selam Lela,

imas stare podatke. Prije nekih 7-8 godina NoI je i zvanicno prihvatila "mainstream" akidu.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 21. Juni 2004

Citirano

i zvanicno prihvatila "mainstream" akidu

jel moze malo objasnjenje oko mainstream akide??
8o

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 22. Juni 2004

Citirano

Orginalno od pustinjar

Citirano

i zvanicno prihvatila "mainstream" akidu

jel moze malo objasnjenje oko mainstream akide??
8o

moze, moze. 8)
akida, najprostije receno, jeste vjerovanje. eto!

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 22. Juni 2004

Ne buni pustinjara rijec akida vec "mainstream" akida. Pustinjar, al-Bazari je ovim htio reci da je NOI prihvatio akidu ehli sunet vel dzemata.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 30. Juni 2004

steta sto nema vise interesovanja za ovo temu, jel to sve znamo o sektama i pravcima u Islam pa nas ne interesuje, il dje ne znamo pa nemamo sta da kazemo. Hajde malo da se angazujemo pa i ako znamo onda da podijelimo sa drugima, jer cini mi se da postoji opasnost od svih tih razdvajanja a koja mogu doci i iz prostog nezanja.

KO SU AHMEDIJE ?
ISLAMSKI STAV O KADIJANIJSKO - AHMEDIJSKOJ SEKTI

Nastanak ovoga, prema Islamu neprijateljskog pokreta, vezuje se za ličnost Mirze Gulama Ahmeda. On je rođen u mjestu Kadijan u Indiji, te prema tome ovaj pokret nosi ime Kadijanije. Dakle, ime ovoga pokreta se određuje prema mjestu njegovog rođenja. Zovu se još i Ahmedije po tome što se osnivač zvao Ahmed. Ova sekta je nastala na tlu indijskog potkontinenta u vrijeme slabljenja i raspada Islamske države koja je bila pod upravom Osmanlija. To je i vrijeme engleske najezde i kolonizacije nekih dijelova islamskog svijeta. Ideja o osnivanju ove sekte je rođena u Londonu-kada su se sastali idejni lideri engleskog kolonijalizma da razmatraju mogućnosti okupacije islamskih teritorija. Bili su svjesni moći Islama. Glavni ključ moći Islama leži u jedinstvi njegovih sljedbenika. Kada su ujedinjeni na temeljima učenja koje im je ostalo od Poslanika Muhammeda -alejhi-sselam- muslimani su najopasniji. Oni su istraživali faktore kojima bi postigli razbijanje muslimanskog jedinstva i donijeli su zaključak da se osnuje jedna sekta koja bi se svojom vanjštinom i javnim proglasima deklarirala kao muslimanska a u svojoj biti da bude antiislamska. Donijeti su zaključci i izrađeni planovi. Posebne ekspedicije koje su sačinjavali profesionalno stručni ljudi, upućene su u dijelove Islamskog svijeta koji je bio zacrtan da se okupira i kolonizira. Tako je za područje indijskog potkontinenta predviđena ličnost Mirza Gulam Ahmed el-Kadijani.

NEKI STAVOVI OVE SEKTE KOJI SE KOSE SA STAVOVIMA ISLAMA

1)Mirza Gulam Ahmed je konzumirao opojna alkoholna pića i proglasio ga je dozvoljenim, čak preporučljivim svojim sljedbenicima. A svima je poznato kakav je stav Islama po ovom pitanju. Sva alkoholna pića su kategorički zabranjena.
2)Poučavao je i pozivao da sa poslanstvom Muhammeda -alejhi-sselam- nije završen ciklus Božjih poslanika. Vjerovao je i govorio da će se Allah -dželle še’nuhu- i dalje javljati ljudima preko Svojih novih Poslanika. Sebe je smatrao jednim od Poslanika.
3)Po njihovom mišljenju ostali muslimani su nevjernici i ako se ne uključe u njihovu sektu biće vječno kažnjeni džehenemskom vatrom. Smatraju da je namaz koji se obavi iza imama koji nije Kadijanija-Ahmedija, neispravan. Ne klanjaju dženazu drugim muslimanima, jer ih smatraju nevjernicima. Čak sami Mirza Gulam nije klanjao dženazu svome sinu jer je umro kaomusliman.
Upitan je njihov drugi halifa da li je dozvoljeno klanjati dženazu malom djetetu koje je od roditelja muslimana. Rekao je:»Ne. « Onaj koji je pitao rekao je:»Zar ona nisu bezgriješna, pa zašto im se ne klanja dženaza?» Halifa je odgovorio:»I kršćanska djeca su bezgriješna pa im se ne klanja dženaza. «Mi klanjamo dženazu samo onome ko je iz naših redova. «
4)Ukidanje institucije džihada (borbe na Allahovom putu) kao obaveze muslimanima. Ova tačka njihovog učenja je veoma interesantna. Propagirao je da se muslimani ne smiju boriti. Muslimani trebaju njegovati ljubav prema svakome. U svome djelu «Rijakul-Kulubi» napisao je:»Veći dio moga životnog vijeka proveo sam podržavajući englesku vlast. Pisao sam knjige o zabrani džihada i dužnosti pokornosti vlastima (u ovom slučaju Englezima).
malo za promenu

Social bookmarks