Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 27. April 2011

Istanbul

Nakon 15 godina ponovo sam zijaretio ovaj prelijepi grad koji se prostire na dva kontinenta. Prije nego sam stigao nisam mogao ni petpostaviti sa koliko tuge cu ga nakon jedanaest dana boravka napustiti. Ovdje cu ako Bog da iznijeti svoje utiske i pokazati nekoliko fotografija koje sam napravio.

Pogled iz Azije preko Mramornog mora na Sultan-Ahmet dzamiju i Aja Sofiju.

ed je dodao/la ovu sliku:
  • Istanbul_001.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

2

Srijeda, 27. April 2011

Ed, jesi jos u Istanbulu? Ja sam trenutno u Istanbulu i bicu jos 2 nedelje...mozemo na kahvu. :)

Slazem se, prelijep je grad. (o)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 28. April 2011

Na zalost nisam. Da sam znao da si i ti tamo obavezno bih ti se javio. Bilo bi mi zadovoljstvo da se opet vidimo.

Jedne veceri sa nasim domacinima izasli smo na Çamlıcu. To je jedno mjesto u centralnom dijelu azijskog dijela Istanbula, jedna uzvisica sa koje se pruza pogled na sjeveroistocni dio grada. Ono sto se moze vidjeti je samo mali dio Istanbula. Na Çamlıci ima lijepih restorana a ja putnicima namjernicima preporucujem restoran Çomlek. Ibn Masude, ako nisi bio obavezno da odes. Pasulj je izvanredan kao i sami ambijent.

• Istanbul_002.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 28. April 2011

Ed, bio sam dvaput na Çamlıca brdu i pogled je izvanredan kako noću tako danju. Most odatle izgleda fatastično zajeno sa svojom senkom.

Na Çamlıci ima dosta vila jer je to elitno naselje a pošto je brdo, ima mnogo interesantnih i strmih uzbrdica. Izvanredan predeo.

Očekujemo još slika

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 28. April 2011

Most se vidi sa druge strane brda na koju ja na zalost nisam isao. Snimio sam ga sa obale a onaj manji sam snimio sa puta, objavit cu fotografije. Imali smo taman toliko vremena da nakon vecere popijemo po caj u obliznjem kaficu. Muzika izvrsna izmamila je posjetioce da zaigraju. Nesto kasnije ritam je bio brzi a igraci zivlji :) Mozda to ova fotografija ne odslikava ali ambijent je bio daleko ljepsi i prijatniji nego na bilo kojoj svadbi u nas.

Fikrete ako imas kakvu fotografiju iz vremena tvog boravka u Istanbulu ne ustrucavaj se da postavis.

• Istanbul_004.jpg

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 28. April 2011

Interesantna tema ed-e, planiram da ove godine odem nekolko dana u istanbul pa sam bas radoznao sta sve treba posetit, najvise me interesuju lokacije koje se ne mogu naci u turistickom vodicu ...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 28. April 2011

Imam od prošle i pretprošle godine, a planiram akoBogda i ove da idem. Ko jednom ode u Istanbul, sigurno će bar još jednom :). Sad imam motiv više od kako sam počeo da učim turski i pratim seriju Yaprak Dökümü :).

Pazarac, obavezno da posetiš Miniatürk muzej minijaturnih maketa građevina u turskim gradovima i (ima čak i maketa mosta u mostaru).

Takođe ne smeš da propustiš Panorama 1453 Fetih Müzesi koji je u stvari jedna velika slika urađena na svodu i zidovima muzeja 360stepeni.

Dobićeš slušalice i kako se okreneš ka nekom delu slike, čućeš video zapis koji objašnjava taj deo slike. Inače na slici su predstavljeni detalji osvajanja Istanbula i ostaćeš bez daha kad vidiš koliko ima detalja na slici. Evo ti sajt.

http://www.panoramikmuze.com/

Takođe treba da obiđeš Pier Loti brdo i gazijsko groblje na istom brdu. Pier Loti je bio Francuz koji je živeo u Istanbulu i bio impresioniran Turskim carstvom i načinom života. Ćiveo je na tom brdu, pisao pesme. Po njemu je i dobilo ime. Sa tog brda je pogled na Zlatni rog i galata most.

Videćeš na prvoj od ovih slika.

Evo slike koju sam opisao u prethodnom mom postu
Phikret je dodao/la ovu sliku:
  • 5288_127052797568_615512568_2521563_6541453_n.jpg

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 28. April 2011

Citirano

Na zalost nisam. Da sam znao da si i ti tamo obavezno bih ti se javio. Bilo bi mi zadovoljstvo da se opet vidimo.Jedne veceri sa nasim domacinima izasli smo na Çamlıcu. To je jedno mjesto u centralnom dijelu azijskog dijela Istanbula, jedna uzvisica sa koje se pruza pogled na sjeveroistocni dio grada. Ono sto se moze vidjeti je samo mali dio Istanbula. Na Çamlıci ima lijepih restorana a ja putnicima namjernicima preporucujem restoran Çomlek. Ibn Masude, ako nisi bio obavezno da odes. Pasulj je izvanredan kao i sami ambijent

Hajirli bilo ed, bice prilike opet ako Bog da.

Moracu da provjerim ovo mjesto Çamlici i provjericu ovo mjesto Çomlek zbog ambijenta kako kazes...i ako bas ne volim pasulj.

Hvala za informacije. (o)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

9

Petak, 29. April 2011

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Interesantna tema ed-e, planiram da ove godine odem nekolko dana u istanbul pa sam bas radoznao sta sve treba posetit, najvise me interesuju lokacije koje se ne mogu naci u turistickom vodicu ...

Ja nisam imao uvida u turisticke vodice ali pored klasicnih mjesta poput Plave dzamije (Sultan-Ahmet), Aja Sofije, Kapali carsije, muzeja Topkapi, Dolmabasce, Büyük Ade ... mozes poci tragom ovih Fikretovih prijedloga. Za ovog Francuza nisam znao a ovo drugo sto Fikret pominje nisam stigao da obidjem ali sigurno vrijedi pogledati. Kada odsjednes kod rodbine i kada trebas obici ostalu rodbinu sto je moguce vise i kada imas svega deset dana na raspolaganju onda ne ostaje mnogo vremena za turizam. Istanbul je ogroman. Ne znam cime ti putujes. Nadam se ne motorom :). Ja sam imao namjeru tamo uzeti auto na rent-a-car ali sam poslije prvog dana odustao. Ko je naviknut na saobracaj u Njemackoj bolje da ne pokusava da vozi ulicama Istanbula. Voznja glavnim gradom je izuzetno rizicna plus trazenje parkinga plus skupo gorivo (2 €/l) mogu samo da upute na koriscenje metroa, minibuseva ili taksija.

Jos jedna fotografija cuvenog mosta (prvog izgradjenog) koji spaja dva dijela Istanbula. Uslikano sa obale pored restorana u kojem smo jeli kiselo mlijeko zasladjeno secerom u prahu :)

• Istanbul_003.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 29. April 2011

@Ed fantastičan prizor i noć za odmor :)

Još jedna dopuna za Pazarca. Obavezno da odeš na krstarenje Bosforom. Brodovi polaze od Yeni Camii (Od plave džamije pratiš šine tramvajske i stižeš na obalu ispred Yeni Cami, ne možeš da promašiš). Možeš tramvajem ili peške jer nije daleko a nizbbrdo je. Preporučujem pešaka.

Cena krstarenja je smiješna, mislim nekih 10 lira, odn. 5eur po osobi. Krstarenje traje nešto manje od dva sata i prolazi se ispod prvog velikog mosta i ide do drugog mosta pa se brod okreće i natrag.

Videćeš prelijepe zgrade i vile uključujući i Dolmabahçe - administrativnog centra Otomanskog carstva. O tome više ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Dolmabah%C3%A7e_Palace

Kad se vratiš sa krstarenja na istom mestu odakle si se ukrcao na brod imaš male ukrašene čamce sa roštiljima na sebi i tu ljudi čiste, peku i služe ribu kao sendvič (u četvrt hleba ;)). To da probaš :)

Još par sličica iz miniaturk muzeja:

Lijepi prelijepi mostarski most u Mostaru

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

11

Petak, 29. April 2011

Citirano

Orginalno od Phikret
Lijepi prelijepi mostarski most u Mostaru

U naselju Bayrampasa ima kopija mostarskog mosta.

• Istanbul_006.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 29. April 2011

E baš ti hvala za ovu sliku. 2009. sa prolazio kroz opštinu Bajram Paša dva tri put i most se tek gradio. Ima čeličnu konkstrukciju i obložen je ovim pločama koje imitiraju kamen.

Za one koji ne znaju (ti si verovatno primetio čim si bio tamo :)), u ovoj opštini živi veliki broj Bošnjaka poreklom iz Sandžaka i u kafečajnicama govore bosanski. I to stari bosanski jezik koji je vrlo zanimljiv: Npr. Ja ne znadem, ja ne imadem :)... Razgovarao sam sa par ljudi

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

13

Petak, 29. April 2011

Citirano

Orginalno od Phikret
Za one koji ne znaju (ti si verovatno primetio čim si bio tamo :) ), u ovoj opštini živi veliki broj Bošnjaka poreklom iz Sandžaka ...

Da i to se primjeti na svakom koraku. Imam nekoliko fotografija koje to potvrdjuju ali najprije jos jedna fotografija mosta ali iz drugog ugla. Nisam mogao da odolim :)

• Istanbul_007.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

14

Petak, 29. April 2011

Predivna slika. Hajde sad možeš još jednu da postaviš :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

15

Petak, 29. April 2011

Apoteka "Bosna - Sandzak".

• Istanbul_008.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 02. Maj 2011

Tesko da je nekome od nas poznato ime Nermin Divovic. Nermin Divovic je bio tek sedmogodisnji djecak kada su zvjeri snajperom prekinule njegovo djetinjstvo. Mozda ni ja nikada ne bih cuo za njega da na Bayrampasi nisam naisao na igraliste za djecu koje nosi njegovo ime.

• Istanbul_009.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

17

Srijeda, 04. Maj 2011

Da je Pendik prepun Bosnjaka je opste poznato. No, ja sam bio iznenadjen koliko nas ima i na Bayrampasi. Nerijetko na ulici cujete nas jezik a mnoga auta imaju i odgovarajuce naljepnice.

• Istanbul_010.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 04. Maj 2011

Evo još par slika koje same govore :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 09. Maj 2011

U pogresno vrijeme, na pravom mjestu :)

Tacno dvije hefte prije jucerasnje trke, na ulazu ispred istanbulskog kompleksa formule 1. U trenutnku dok sam fotografisao u krug je ulazio sleper sa spanskim tablicama. Ovi sto se razumiju u Formulu 1 mozda mogu da pretpostave o cemu se radi.

• Istanbul_011.jpg

Social bookmarks