Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko
  • »interesantno« je autor ove teme

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 20. April 2008

ISTINA I LAZ

Ovih dana mi se vrti ova tema po glavi, pa pomislih da bi bilo interesantno cuti i vase misljenje. :)

Kako definisete istinu i laz?
Kada i kako se sluzite istinom/lazima?
Kako prepoznajete osobe koje se sluze istima?
Kada su, po vama, dozvoljene "bele lazi" i zbog cega tako mislite?
Mora li se reci istina po svaku cenu? Koji su razlozi za DA, a koji za NE?

Sigurna sam da je vecina od clanova OFNP-a razmisljala o ovome...
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

Datum registracije: 16.03.2008

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 20. April 2008

Selam

Po meni istina je sve ono sto ima argumente istinosti (zbilje dogadjaja)
Dok laz bi bila svaka rijec koja se razlikuje od stvarnosti odnosno kada receno nije utemeljeno u onom sto se kaze.

Svicemo reci da se istinom uvijek treba sluziti ali ako pogledamo nasu stvarnost uocavamo da je receno ustvari najveca laz.
Ne zato sto netreba , vec zato sto nesprovodeci receno u djelo ustvari mi sebi iznosimo laz.

Prepoznati danas nekog da govori istinu isto je lahko kao i golim okom primjetit bakterije u casi vode.
Relativni pokazatelji istine i neistine su cinjenice i argumenti.
Ali isto tako ovo nemora da bude pravilo jer neko nekada govori istinu ali zbog problema iznosenja argumeta ta istina postane laz.
Al sad treba ovde postavit pitanje dali je istina ono sto vecina smatra istinom ili ono sto jeste istina a nekad se moze razlikovati od vecinskog misljenja ?
Ja mislim da je istina nesto lndividualno i ona moze biti istina pa makar se i razlikovala od vecine u drustvu.

Apsolutno kod svakog covjeka postoje " bijele lazi " .
Ali ove bijele lazi imaju svoje kriterujume odnosno svoja mjerila i pravila da bi se mogle okarakterisati kao bijele lazi .
Ja mislim da bijele lazi treba nazvati mudroscu a ne lazima pa makar one bile i bijele, mada nit izmedju ova dva pojma je veoma tanka.
Po meni dozvoljeno je iznijeti bijele lazi kada je zivot u pitanju, kada treba izmiriti 2 zavadjene osobe..

Tema je zanimljiva ... pa cemo insallah nastaviti odoh na :klanja:

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

3

Subota, 03. Maj 2008

Da, najvaznije je ziveti u skladu sa svojom istinom.
Po meni, ona mora biti onakva kakvu Allah voli i trazi od nas. Znaci, najpre iskrenost misli, jer od njih sve potice, a onda prema njima i osecanja, reci i delovanja.

Postavlja se pitanje koliko je covek spreman i jak da u svakom trenutku zivi na taj nacin?
Gde je granica izmedju lazi, istine, mudrosti, kurtoazije i nekada licemerja?
Da li bas sve polazi od sitnica i iskrenosti u njima?

Npr: Je li se i vama desilo da kazete nekome recimo "Imas lijepu frizuru", "Lijep ti je dzemper" onda kad to mozda i niste stvarno mislili?
Ili, onda kad dobijete nesto na poklon, sto vam se toliko i ne svidja kazete "Bas je lijepo!"?

@kelam, lijepo razmisljanje.
Nema ostalih forumasa na ovoj temi, bas cudno... :)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

Datum registracije: 30.03.2007

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 05. Maj 2008

Odgovor

Istina se zasniva na CINJENICAMA.
Cinjenice nastaju kad vise posmatraca OBJEKTIVNO opservira neku pojavu.
U psihologiji postoji sistematsko objektivno posmatranje kao TEHNIKA prikupljanja CINJENICA.
Znaci, ako vam se ne slazu materijalne cinjenice i propagirana verbalna informacija onda je u pitanju laz.
Nista lakse otkriti istinu.
Zavisi od vase inteligencije.
novipazar.wordpres.com

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

5

Utorak, 06. Maj 2008

Citirano

Orginalno od boljanici
Istina se zasniva na CINJENICAMA.
Cinjenice nastaju kad vise posmatraca OBJEKTIVNO opservira neku pojavu.

Ok, @boljanici! Cenim kada covek ima svoj stav, medjutim, nesto mi ovde ne stima...

Sta podrazumavas pod "objektivnim"?
Da li postoje neki preduslovi za prihvatanje verodostojnosti stavova izvesne grupe od koje se prihvata ta "istina"?
Da li to znaci da kada bi jedna grupa jednu pojavu smatrala pozitivnom, a ja je ne vidim kao takvu, oni bili na "istini", a ja ne?

Mislim da merilo istine nije postojanje "grupe" istih misljenja i stavova po nekom pitanju.
Ako ti nije muka, pojasni malo svoj stav... :)

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 06. Maj 2008

Sve nesto nemam vremena da sednem i nesto fino napisem, nekako sam u prolazu, zavirujem pomalo dok sredjujem stvari.

Istinu i laz definisem onako kako sam naucila iz verskih knjiga. Mada se ponekad i sma odaljim od tog stava. Jer u nekim slucajevima je bolje reci neku malu laz, od koje nece biti nikakvih negativnih posledica a pritom se moze spasiti nesto/neko zbog cega je izrecena ta mala-laz.
To su znaci samo posebni slucajevi gde se i tada treba dobro voditi racuna o obimu lazi, jer laz uvek ispliva na povrsini. Kako kaze stara poslovica "U lazi su kratke noge".
Ne mogu reci da bas uvek i odmah prepoznajem osobe koje se sluze lazima, ali na kraju krajeva uvek to saznam.

A to "fino izgledas", "cool ti frizura", "lep ti dzemper" nikad ne govorim ako tako ne mislim. Istinu kazem na fin nacin, jer ima mnogo osetljivih osoba, koje se odmah nadju uvredjene.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 06. Maj 2008

selam
Sto se tice istina, po meni one bi se mogle podijelit u dvije grue
apsolutne istine i samo istine .
Apsolutna istina je sve ono sto po zakonu automatizma samo po sebi govori da je istina bez obzira da onaj kome se govori bio ovog ili onog nivoa naobrazbe. Dakle apsolutnu istinu moze svaki um da na svoj nacin skuzi.

Dok samo istina je ono zasta trebaju valjani argumenti i cinjenice da bi to bila istina .
Ovo receno sam naveo stavljajuci sebe na mjestu posmatraca odnosno onog ko treba da nesto prihvati kao istinu .

Sto se tice one osobe koja govori istinu , po meni je dovoljno da ona sama bude ubedjena da je to istina i da to onda bude istina za nju, bez obzira dali se to podudaralo se to s nekim opsteprihvacenim mjerilima i normama u drustvu ili se nepodudaralo.

neko je napisao : Nista lakse otkriti istinu.
Zavisi od vase inteligencije.

Apsolutno se neslazem s ovim !!
osim ako autor recenoga nepodrazumjeva pod istinom samo ono do cega se moze matematickim proracunom doci i onda provjerom i boljim poznavanjem proracuna utrvaditi da to nije istina.

Jer postoji nesto sto se zove licemjerstvo.
A licemjerstvo je pokvareni unutarnji nagon kod covjeka koji ga tjera da govori jedno a misli drugo.
I sad recimo kada ti neko kaze " Lijepo ti dzemper"
Ako prvi puta vidis tu osobu apsolutno nemozes saznati dali je rekla istinu ili neistinu. Pa cak i ako ti mislis da ti je dzemper los, nesmijes reci " ta osoba govori neistinu " jer postoji mogucnost da se njoj svidja, ili obrnuto.

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 06. Maj 2008

odgovor

Mislim da sam bio jasan.
Istina je ono gdje vise opservatora (to je OBJEKTIVAN nacin) vide disharmoniju materijalnog (ili matematickog, ili statistickog...) sa vrijednosnom informacijom (odnosno sudom, odnosno stavom...).
Ako se ne slaze to, onda je u pitanju laz.
Ako VISE ljudi, na VISE mjesta kazu "Lijep ti je dzemper", onda je lijep.
Jedinka nista ne znaci u statistici( koja je MAJKA dokazivanja istine).
Kako vidite da vas politicari lazu?
Jednostavno.
20 god svasta obecavali, a nista od toga ne ispunjavaju.
Zato kazem da zavisi od Vase inteligencije.
Zapamtite, onaj ko vas ubjedjuje u istinu taj MANIPULISE sa vama.
Onaj ko vam donese logican DOKAZ, koji potvrdi vise pojedinaca, onda je u pitanju istina.
Istina nije maglovita.
Ona je ocigledna.
novipazar.wordpres.com

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

9

Utorak, 06. Maj 2008

Citirano

Orginalno od boljanici
Zapamtite, onaj ko vas ubjedjuje u istinu taj MANIPULISE sa vama.

Znam da ovog ima iz iskustva,ovog ubjedjivanja i vjerujem da nisam sam po tom pitanju.

Pitao bih te sta mislis iz kog razloga neko manipulise drugima,o kakvim motivima se radi?

Jos jedno pitanje bi bilo da li postoji gori i opasniji vid manipulacije od spomenutog,od onog na koje si mislio?Ne bi bilo lose da nam kazes ako znas sta o vrstama manipulacije?:)

Citirano

Orginalno od boljanici
Onaj ko vam donese logican DOKAZ, koji potvrdi vise pojedinaca, onda je u pitanju istina.
Istina nije maglovita.
Ona je ocigledna.

Mislim da je ova definicija dobra u jednoj opstoj,zivotnoj formi i da moze koristiti kao brana od laksih i srednjih oblika manipulacija.

La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

10

Utorak, 06. Maj 2008

Citirano

Orginalno od boljanici
Istina je ono gdje vise opservatora (to je OBJEKTIVAN nacin)...

Izvini, ali me natera da dublje proanaliziram ovu tvoju izjavu.
Jesi li siguran da vecina odlucuje o tome sta je Istina, a sta ne?
Da li postoje i, ako postoje, koji su preduslovi za prihvatanje necije "istine"? Po cemu se moze zakljuciti da je taj "objektivan nacin" stvarno objektivan?
Na koju istinu mislis: na istinu u govoru ili...?

Mislim da istina postoji u zdravom razumu i srcu svakoga od nas, a ovo za sta ti kazes ´objektivno´, ja kazem ´u skladu sa verom´.

Neko rece da postoji vise podgrupa istine i sa tim se slazem.

Prepoznavanje lazi, bar je slucaj kod mene, zavisi naaajvise od mog duhovnog stanja, jer su mi tad izostrena cula, bistar razum. Onda detektujem i najmanji pokusaj deformacije istine.

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 06. Maj 2008

odgovor

1. O istini odlucuje vecina ali kvalitativna vecina, na bazi cinjenica.
Pazite, ne na bazi spekulacija i interesa vec na bazi CINJENICA, odnosno neceg sto je realan fakat.
2.Preduslovi za postojanje istine ne postoje, ali postoji USLOV: Istina mora biti potkrepljena faktima pred kvalitativnom vecinom koja poznaje materiju vezanu za dokazivanje istine.
3.Objektivan nacin je stvarno objektivan, kad vi na forumu potvrdite npr. da znam da pisem.Vas argument ce biti taj sto VIDITE da ja ukucavam slova na ovom forumu.Dakle, znam da pisem je ISTINA ne zato sto ja tako kazem, vec sto me VI razumijete i to potvrdjujete. Mislim da sam objasnio sta je objektivno...
4.Zdrav razum i srce su hipoteticke kategorije...Pretpostavljm da vas ima sto ste zavrsili filozofiju.Napisite definiciju "zdravog razuma i zdravog srca" pa da se svi slozimo oko te definicije i tako da postane ISTINA
5.Podgrupa istine NEMA.Ili je istina ili je laz...Npr: zena ne moze bili MALO trudna. Ili je trudna ili nije.
Istina je DOKAZ I FAKAT.Istina nije spekulacija.
6.Za motive manipulacije drugima je ogromna tema.Posto sam psiholog, preporucicu vam Maslovljevu teoriju motiva, koja najvise objasnjava prirodu ljudskog bica.Postoje BIOLOSKI (primarni) i SOCIJALNI (sekundarni) motivi. Molim Vas da procitate malo i o ljudskoj prirodi iz psihoanalize, i donijecete sami zakljucak.Izvinite sto ne mogu da pisem o motivima i zeljom za dominacijom i moci kod ljudi, jer zaista je presiroko...
7. Sta je manipulacija? To je socijalna vjestina upravljanjapojedincima ili grupama ljudi, tako da oni,a da ne moraju biti svjesni, rade u korist manipulanta, vjerujuci da rade za sebe i svoje interese. Manipulacijom se sluze politicari, ideolozirukovodioci, strucnjaci za marketingi mnogi drugi kojima je cilj da na prikriven nacinoblikuju i kontrolisu ljudsko ponasanje i stavove. Recimo, sklonost i sposobnost manipulacije ljudima je jedna od osnovnih karakteristika makijavelizma.
novipazar.wordpres.com

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 07. Maj 2008

Selam.

Nepisem ovo iz zelje da bi samo kontrirao uvazenom sugovorniku boljanci ali moram skrenuti paznju na pojedine stvari s kojim se neslazem u njegovom izlaganju a sve porad istine.
npr
1. O istini odlucuje vecina ali kvalitativna vecina, na bazi cinjenica.

Apsolutno smatram da je ovo pogresna formula odredjivanja istine.
Jer nesto sto je bilo opste prihvaceno u jednom vremenu kao cinjenica neznaci da je ono ustvari istina za sve koji su zivjeli u tom vremenu npr. Ljudi su nekada smatrali sunce, mjesec , kamen , vatru ..itd za bozanstva , odnosno vjerovali su da oni uticu na odredjena kretanja i desavanja u drustvu ili kod pojedinca . Sada ako je postojao i jedan covjek u tom vremenu da se neslaze s njihovim misljenjem to uopste neznaci da je on na neistini vec on je bio na istini bez obzira sto je 99 % ljudi njegova vermena drzalo istinu drugacijom
Dakle apsolutno se nemoze s istina ili neistina vagati na osnovu mase , odnosno pristalica nekog misljenja.

Zatim

4.Zdrav razum i srce su hipoteticke kategorije...Pretpostavljm da vas ima sto ste zavrsili filozofiju.Napisite definiciju "zdravog razuma i zdravog srca" pa da se svi slozimo oko te definicije i tako da postane ISTINA

A sta ako se neslozimo oko definicije ??Sta ce biti ako ti navedes jednu a ja drugu definiciju ??
koja je onda istinita ??
Vidite opet se vracmo na licni osecaj ubedjenosti da je nesto istina ili ne a ne na masu.
Realan fakat je nesto relativno i ono sto je sada realni fakat neznaci da ce i sjutra biti . I sada ako nebude dali to znaci da nesto moze biti istina za jucer a isto tako istina za danas? . Istina je samo jedna ali dolazak do nje je relativan . Odnosno to je osecaj licnog vidjenja.npr
Ne tako davno 80% zemaljske kugle je smatralo na osnovu njihovih "cinjenica i objektivnih fakata " da je covjek nastao od majmuna.
E sad po tvojoj logici odnosno logici onih od kojih nam prenosis , to bi trebalo da bude istina a svako drugacije misljenje laz .
Ali na osnovu zdrave logie zakljucujemo da to uopste nije tako.
Dakle sve ovo govri da istina nije ono sto vecina kaze da je istina, vec je istina nesto individualno a ne opste prihvaceno. To opste prihvaceno moze biti isina za knjige i one koji t proklamuju to misljenje ali nikako nemora da znaci da je istina za sve.
Cinjenice i argumenti su jesu pokazatelji istine ali relativni pokazatelji, to da nezaborvimo.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

13

Srijeda, 07. Maj 2008

Citirano

Orginalno od boljanici
Ako VISE ljudi, na VISE mjesta kazu "Lijep ti je dzemper", onda je lijep.
Jedinka nista ne znaci u statistici( koja je MAJKA dokazivanja istine).

burazeru statistika je nagadjenje dokazivanja. Apsolutno se ne slazem sa ovom tvojom izjavom. Imao je jedan program kod nas gde su ucestvovale dve grupe. Jedna grupa statisticara i druga grupa ne-statisticara i stalno su pobedjivali ne-statisticari dok su statisticari iznosili nekakve statisticke podatke sa neznam kolko ZAREZ posto.
Ovde nije rec o kvantitetu, zaokruzivanju i ukusu vecine.

Ako jedinka u statistici nista ne znaci, sama za sebe mnogo znaci kada je rec o istini i lazi.

Citirano

Kako vidite da vas politicari lazu?
Jednostavno.
20 god svasta obecavali, a nista od toga ne ispunjavaju.

Pa to ti je majka statistika... A je dobio 59 glasova, B je dobio 11, C je dobio 29, D je dobio 1 glas. Po statistici znaci A je najbolji i on pobedjuje i ako A nije najbolji. A D kandidat ne znaci nista.

Citirano

Orginalno od Interesantno
Mislim da istina postoji u zdravom razumu i srcu svakoga od nas...

upravo sam ovo htela da kazem

Naucila sam...

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

• Poruku poslati

14

Srijeda, 07. Maj 2008

odgovor

Dragi prijatelji,

Mislim da ste se udaljili od teme. Tema je istina a ne takmicenje statisticara i nestatisticara.
Tacno je da su ljudi VJEROVALI da zemlja nije okrugla, ali VJEROVANJE u ono sto vjeruje masa nije ISTINA.
Istina je postala tek kad je neki astronom (Nikola Kopernik), DOKAZAO da je zemlja okrugla.Pokusavali su i dalje da ga ospore ali CINJENICE su dovele do istine.
Morate malo da razlikujete pojmove, dragi prijatelji. To sve o cemu govorite o misljenju kvalitativne vecine su SPEKULACIJE.
Spekulacija nije ISTINA.
Naucno, kad se dokaze neka TEORIJA i postane ISTINA, ta teorija postaje ZAKON.
Procitajte vrlo dobru knjigu, "Uvod u psihologiju" pa podnaslov "Epistemoloski principi naucne spoznaje" od S.Radonjica. Tu je opisano kako se dolazi do istine.
A nacin na koji vi dolazite do istine pojmovno se zove SPEKULATIVNO MISLJENJE.
Znate li ko ga je i kad koristio?
SOKRAT
E, od tad je proslo vise od 2000 godina. Danas postoje ZAKONITOSTI kako se dolazi do istine.
Sto se tice LOGIKE, ona je uzasna prevara da bi se doslo do istine. Svi mi imamo svoju logiku, zar ne??
Analogno, svi stvaramo sebi istinu. Razmislite duboko o tome.

novipazar.wordpres.com

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

15

Srijeda, 07. Maj 2008

Citirano

Orginalno od boljanici
O istini odlucuje vecina ali kvalitativna vecina, na bazi cinjenica.

Citirano

Orginalno od boljanici
To sve o cemu govorite o misljenju kvalitativne vecine su SPEKULACIJE.

:)

Naucila sam...

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 07. Maj 2008

Nije bas tako, @ngi3...
Kvalitativna vecina koju ste vi interpretirali ne stoji mom objasnjenju .Zato kazem da je SPEKULACIJA.
Pod kvalitativnom vecinom podrazumjevam onu kriticnu masu (grupu) koja svojim edukativnim i profesionalnim uticajem moze objasniti VJERODOSTOJNOST cinjenica koje predhode istini.
Npr. o cvrstini nekog materijala ne govori ljekar ili filozof , vec neki strucnjak koji se bavi tehnologijom.
@ngi3, ima ostro oko i primjetio je da sam zaboravio znake " --" kad sam govorio o VASOJ interpretaciji kvalitativne vecine.
Ipak se nadam da sam pojasnio stvari vezane za temu. :D
novipazar.wordpres.com

Social bookmarks