Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 01. April 2003

Tema podeljena

Ova tema je napravljena dana: 03.04.2003 deljenjem teme: "ZAKUPLJEN TERMIN STRANKE SDP NA RTV SAN".

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 01. April 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Ko kaze da je sociologija ta koja daje tachne definicije. Ja prvi ne priznajem sociologiju kao 100% istinu, mozda ponekad potrefe neshto tachno, ali vechinom promashe. Jer tu sociologiju je pisao chovjek a ne Bog. A samo od Boga je istina, a sve shto je od chovjeka je neistina. Dakle, sve dok ne dodjemo na stupanj Istine nemozemo Istinu ni znati, i davachemo definicije po svojem nahodjenju, shto je vechinom pogreshno i vodi u zabludu. Problem postaje akutan onda kada ta neka djelimichna istina ili neistina postane popularna ili se iznese na neki veoma upechatljiv nachin. A josh kada se omasovi onda je tu problem vech hronichan.

Zato Istinu treba traziti, i biti iskren u tome. I nikad ne biti siguran u svoje stavove da li su pravi ili su proizvod neke tvoje strasti, zelje, hira, ega, intelekta, itd. Eto toliko. Allahimanet
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 01. April 2003

Citirano

Jer tu sociologiju je pisao chovjek a ne Bog. A samo od Boga je istina, a sve shto je od chovjeka je neistina.

Naravno da je istina od Boga ali ovde se radi o nechemu sto je naravno Bog postavio kao zakon, a coveku dao da ga istrazuje i do istine eventualno dodje, naravno uz Bozju pomoc! A i to da je od choveka bash sve neistina ne bih rekao...!

Citirano

Dakle, sve dok ne dodjemo na stupanj Istine nemozemo Istinu ni znati, i davachemo definicije po svojem nahodjenju, shto je vechinom pogreshno i vodi u zabludu.

Ovde bih voleo da mi kazes koji je to stupanj Istine!? Da li je to nesto poznato, dato kao postulat, ili nesto sto je nedokuchivo i nedostizno!?
Sit Hungry Doesn't Believe

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 01. April 2003

ima nas raznih...

Citirano

A samo od Boga je istina, a sve shto je od chovjeka je neistina.

Selam alejkum Boshnjache...ti koji napisa ovo shto citirah. Da bi chovjek spoznao istinu mora imati iskren, tj. istinit nijet za to. Taj nijet mora biti njegov (chovjekov) ... i upuchen Njemu (Tvorcu). Poshto je njegov, iz ove tvoje rijechenice moze se zakljuchiti da ne moze biti iskren tj. istinit vech je lazan, neistinit licemjeran. Tada zapadamo u apsurdnost svega postojecheg, jer bez iskrenog nijeta, sve shto chovjek radi uzaludno mu je...kod Njega. No, predpostavimo da nije bash tako, tj. da chovjek u odredjenom stupnju svog duhovnog, bogobojaznog i bogoljubivog razvoja moze ostvariti iskren nijet...(chovjeka na ovom stupnju mozesh nazvati muminom) Kod njega je nijet iskren, tj. on moze spoznati istinu. Pada u ochi odmah chinjenica da je tvoja rijechenica iz citata netachna, tj. da tvoj nijet prilikom pisanja iste nije bio iskren, tj. samim tim sebe si svrstao u kategoriju licemjera. Neka te Allah izvede na pravi put.

Ali...

Citirano

A samo od Boga je istina, a sve shto je od chovjeka je neistina.

Pretpostavimo da sam i ja, koji pishem ovaj tekst takodje licemjer, kome Ego ne dozvoljava da se priblizi istini. Ako ja sad ustvrdim da je ono shto si ti napisao a ja dva puta citirao chista laz, automatski (po ovom dosad utvrdjenom) to sa sobom povlachi da je i ova moja konstatacija neistinita (jer nisam dostigao stupanj mumina), tj. opet je jedan od nas dvojice u pravu, tj. govori istinu...a to opet dolazi u kontradiktornost sa hipotezom da licemjersto samo po sebi automatski povlachi za sobom i laz. No, to sto je jedan od dvojice licemjera izgovorio istinu, ne opravdava ga pred Bogom...jer je licemjeran, tj. istinu nije izrekao u ime Boga! Da zakljuchimo:

Sve sto je od Boga je Istina, sve sto je od mumina je istina, a sve shto je od licemjera ne mora biti neistina, ali mu ni istina neche pomochi kad dodje Bogu na Istinu

Eto toliko. Allahimanet
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 02. April 2003

Citirano

Sve sto je od Boga je Istina, sve sto je od mumina je istina, a sve shto je od licemjera ne mora biti neistina, ali mu ni istina neche pomochi kad dodje Bogu na Istinu

Za ovo i ne treba komentar! Moje postovanje sans ! Mnogo lijepo recheno!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Srijeda, 02. April 2003

Selam alejkum Boshnjaci. E tako volim kada se razradi tema. Pa prije svega bih rekao da je stupanj Istine dokuchiv i kako se do njega dolazi pokazao je Poslanik a.s..

A shto se tiche Sansovog zakljuchka mogu rechi da logika moze nevjerovatno da zbuni kada se chovjek na nju osloni. Reci mi sanse da li se Istina koja od Mumina dolazi razlikuje od one koja od Boga dolazi ili je to jedna ista Istina, tj. ona od Boga. A u drugom sluchaju kod ovog licemjera dolazi li licemjerluk od Boga ili od chovjeka i onu istinu koju on zloupotrebljava jeli od Boga ili od njega. Dakle, kada malo opet razmislimo biva da sve shto je od Boga je Istina a sve shto je od chovjeka je laz. A znamo da je Uputa u Allahovim dz.s. rukama, pa tako zakljuchujemo i da je Iman i spoznavanje Istine i sama Istina dar od Boga, dakle od Njega, i da je stupanj Muminski dar od Njega, a da je u sluchaju licemjera taj licemjerluk od chovjeka samog.

Dakle, sve shto je od Boga je Istina, a sve shto je od chovjeka je neistina.

Evo jednog primjera koji chini mi se malo pojashnjava stvar. Zamisli chovjeka kao jednu cijev kroz koju voda prolazi ili treba da prolazi. I recimo da je voda od Boga i on daje da ide kroz cijev. Ako je cijev chista onda voda ide nesmetano i iz cijevi izlazi chista voda i ide dalje, a ako je cijev zaprljana onda se i ta voda zaprlja i onda izlazi iz cijevi zaprljana. Dakle chista voda je od Boga, a prljavshtina je od ljudi. Mumini su oni koji su svoju cijev ochistili i iz njih izlazi chista voda, dok su licemjeri prljavi pa onda voda iz njih izlazi prljava. A znamo da kada bi recimo chovjek uzeo chashu mlijeka chistog i u njega ubacio samo kap otrova svo mlijeko bi bilo zatrovano. Tako da je voda koja izlazi iz licemjera otrovna iako je voda. Ali to nije do vode vech do otrova.

Dakle, voda je od Boga a otrov je od chovjeka. Mumini nemaju u sebi otrova. Nadam se da je bilo dosta primjera, jasnih.
Eto tako. Allahimanet
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 03. April 2003

Citirano

A shto se tiche Sansovog zakljuchka mogu rechi da logika moze nevjerovatno da zbuni kada se chovjek na nju osloni.

Tek sad mi je jasno zašto Gerilac piše nelogično... Da nas ne bi zbunio!!!

P.S. Sačekaću da ova diskusija bude prebačena u neku novu temu, u forumu Religije, pa ću onda dati svoje odgovore Gerilcu na postavljena pitanja, da ne bih opterećivao svojim pisanjem one koji u ovoj temi očekuju diskusiju po pitanju ZAKUPLJENOG TERMINA SDP NA RTV SAN
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 03. April 2003

Evo sans , ispunila ti se zelja! Tema je prebachena pa raspali... ;)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 03. April 2003

Citirano

Reci mi sanse da li se Istina koja od Mumina dolazi razlikuje od one koja od Boga dolazi ili je to jedna ista Istina, tj. ona od Boga.

Normalno da se razlikuju istina koja dolazi od mumina i Istina koja dolazi od Allaha dž.š.

Allah dž.š. nas je obdario razumom kao sredstvom uz pomoć koga ćemo razlikovat Istinu od Laži. Poslao nam je Istinu putem Objava, a preko Poslanika a.s. i to u takvoj formi da je naš ograničeni razum može shvatiti i prepoznati. Svoju poslednju Objavu zaštitio je Istinom , tako da će Kur'an biti Izvor istine (obrati pažnju da je upotrebljeno malo "i" u izrazu istina) za sve ljude od objave Kur'ana do Sudnjega dana.

U čemu je razlika između Istine i istine?

Allah dž.š. kao Tvorac svega jedini zna tačan odgovor na ovo pitanje. Čovek može da razume i prihvati samo istinu dok je Istina nedokučiva za njega, jer je Istina božanska. Deo te Istine je i istina da čovek Allahovom dž.š. voljom ima mogućnost slobode izbora da li će prihvatiti istinu i vladati se po njoj ili će je odbaciti i uživati u ostalim "blagodetima" ovozemaljskog života kojim nas je Allah dž.š. darivao, odbacujući Alahovu dž.š. milost izraženu kroz jasno i iskreno izgovoreno Šehade i ponašanje u skladu sa njim.

Neka mi Allah dž.š. oprosti na ovome, uzeću sebi slobodu da ovo pitanje potkrepim poređenjem koje nije potpuno adekvatno, ali je čini mi se dovoljno slikovito da dočara ono o čemu pričam:

Posmatrajmo Čoveka (3D) i njegovu "verodostojnu" sliku čoveka(2D) i razliku između to dvoje. Svima nama kojima tri dimenzije nisu strane jasne su razlike između ova dva pojma, a postojanje slike opravdavamo time što nismo u stanju, recimo, staviti Čoveka u novine i preneti na taj način istinu o njegovom izgledu i onima koji nisu u mogućnosti da Čoveka i vide, tj. želimo prilagoditi Čoveka (3D) dvodimenzionalnom okruženju novina. Ako bi ga pak želeli prilagoditi jednodimenzionalnom okruženju, svesni smo da je za nas kao trodimenzionalna bića izgubljeno mnogo bitnih karakteristika tog trodimenzionalnog Čoveka prikazanog u _____ (1D) ( _____ - ovde je napisano Čovek u jednodimenzionalnom prostoru) ali smo takođe svesni i ograničenosti jednodimenzionalnog prostora!
Zamislite onda koja je razlika između Istine (?D ) i istine(3D) Pokušamo li sebi dočarati šta je to što bi mi kao trodimenzionalna bića trebali da stavimo u sliku _____ (1D) da bi oni (zamišljeni) iz jednodimenzionalnog prostora poverovali u našu trodimenzionalnost i postojanje nas trodimenzionalnih shvatićemo našu nemoć da to učinimo jer smo mi ipak ograničeni. Ta naša ograničenost ipak ne ide do tih razmera da ne možemo shvatiti Allahovu dž.š. superiornost, ne ide do tih razmera da ne možemo shvatiti njegovu 3D objavu upućenu nama, ne ide do tih razmera da ne verujemo toj objavi i prihvatimo je kao istinu. Allahovom dž.š. milošću i voljom ne ide do tih razmera ...

Hvala Allahu Svemogućem i Milostivom!!! Neka nas uputi na pravi put, neka nam istinu i istinoljubivost učini bliskim i neka nam bogoljubivost i bogobojaznost učini našim glavnim osobinama. I neka nas sačuva od prokletog Šejtana koji laž i smutnju širi među ljude.Amin.

i ... bode mi oči

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 03. April 2003

"Hvala Allahu Svemogućem i Milostivom!!! Neka nas uputi na pravi put, neka nam istinu i istinoljubivost učini bliskim i neka nam bogoljubivost i bogobojaznost učini našim glavnim osobinama. I neka nas sačuva od prokletog Šejtana koji laž i smutnju širi među ljude.Amin. " - iz Sansovog poslednjeg posta...

AMIN.

Pozdrav

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Subota, 05. April 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Pa opet kazem zaista je nevjerovatno gdje sve logika moze da odvede chovjeka. Ja iz ovoga dragi moj Sans da ti se iskljuchivo oslanjash na svoj razum i logiku i da iz toga izvlachish zakljuchke. Iz tih razloga nesmijem dalje da nastavljam ovu temu sa tobom jer se bojim da ne odemo mnogo.

Zamisli sada da neko ode u shkolu i kao uchenik prvog razreda koji nezna shta treba da nauchi, tek treba da mu kazu shta treba da uchi, jer on ni nezna shta che tu u shkolu, tek treba da sazna, kaze shkola je zbog ovoga i ovoga, tj. da on zna to. Onda ili nema potrebe da ide u shkolu jer vech to zna ili se je malo umislio pa onda samo barata onim shto u glavi ima.
Ako je u pitanju ovaj drugi sluchaj zamisli kako to izgleda u ochima profesora ili profesorice. Jednostavno bi oni bidjeli da u tome uopshte nije korishteno znanje koje se uzima u shkoli vech je to djak prvak iz svoje glave i logike i sa informacijama koje posjeduje zakljuchio. Profesor che se naravno malo nashaliti sa prvakom. I rechi mu super odlichno bravo.

Zashto sam ovo naveo? Pa, zato shto treba shvatiti zashto je nama ljudima poslan Poslanik a.s.? Ja vjerujem da je poslan da nas uputi i da nas poduchi i da nas povede ka Istini, i naravno da nam pri tome polomi sve nashe logichne zakljuchke i mashte i kombinacije matematichke. Dakle, da li bismo mi znali spoznati Istinu da Allah dz.s. nije poslao Poslanika a.s. Ako neko misli da bi onda treba da se preispita. Ja mislim da se ka istini nemoze bez Poslanika a.s. Vodicha, Uchitelja, Vaspitacha a.s. Dakle, ima ljudi koji ne bi da idu u shkolu ali bi da govore o onome shto se uchi u shkoli.

A shto se tiche logichnih i nelogichnih stvari isprichachu jednu prichu.

Jednom prilikom bio jedan vladar jeden drzave i razboli se on. Sve moguche lekare je pozvao da ga izlijeche, dolazili su sa svih krajeva svijeta i nishta. Nisu mogli da ga izlijeche, a stanje njegovo se iz dana u dan pogorshavalo. Onda jednog dana dodje jedan njegov podanik i kaze mu da se u jednom brdu gore nalazi jedan starac koji zivi sam i chudan je i da kazu za njega da zna da lijechi. Vladar se slozi da ga dovedu. Dovedu oni njega i ovaj starac ga pita : "Shta tebi treba?" Vladar che njemu: "Pa treba mi zdravlje." Starac onda ga upita: "Ali ja neznam kako to izgleda, hajde mi opishi malo to zdravlje pa da ti ga donesem" Vladar se zachudio, pa mu je govorio kako od toga mu se snaga vrati, pa mu se lice zarumeni, itd. A starac mu je govorio kako su to samo manifestacije zdravlja, hajde ti meni reci neshto o sushtini zdravlja, shta je sushtina zdravlja, shta je to ztvarno zdravlje. Ovaj nije na to mogao odgovoriti. Na kraju ga je starac ipak izlijechio, ali je ovaj poslije toga totalno promijenio nachin zivota i razmishljanja. Vidio je da postoje stvari koje ne idu na pamet, jednostavno ih pamet nemoze dokuchiti, ali ima neshto drugo u chovjeku shto moze to spoznati. Dakle, mozgom se moze do nekle a od nekle mozak nema pristup, odnosno to nije njegovo podruchje.

Ljubav takodje mozak nemoze spoznati, moze spoznati neke manifestacije ljubavi, ali ljubav nemoze spoznati. Itd. Itd.

Bojim se da se Istina nemoze spoznati mozgom, shto neznachi da je mozak iskljuchen iz toga totalno, ali on ima svoje mjesto djelovanja i nemoze van toga, zato netreba se oslanjati na mozak kao krajnji autoritet kod chovjeka. Mozak nije glavni spoznajni element kod chovjeka, ali jeste sporedni. A kako to sve ide doshao je Poslanik a.s. da nas poduchi. Mozgom mozemo do nekle a od nekle samo mozemo da lutamo i da stvari mistifikujemo, kao shto si ti to mistifikovao sa onim 3D, 2D i 1D. Mozak moze biti veoma vazan pomagach za stizanje do spoznaje Istine, ali moze da bude i velika prepreka u sluchaju da chovjek mozak stavi na prvo mjesto. Ti se ljudi zovu Racionalisti (formalisti).

Iako sam reko da nechu se dalje ukljuchivat u ovaj razgovor, napisao sam ovaj post. Ali, zbog razlike u postavljanju hijerarhije "organa" ljudskih (srce, mozak, tijelo, ochi, ushi, ruhanijjet, dusha, itd.) nemozemo dochi do zajednichke tachke. Mozda i mozemo ali to je dug proces.

Eto tako. Allahimanet

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

Subota, 05. April 2003

Gerilac, poslednji post koji si poslao jeste bio dugačak, ali na žalost, ja iz njega nisam mogao izvući niti jedan jedini deo koji bih mogao citirati, detaljno proanalizirati i izdvojiti kao vredan rasprave...

i ... bode mi oči

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

13

Subota, 05. April 2003

Pojedinci misle da prepricavanjem nekih prica, a ne koriscenjem sopstvenog razuma ili ideja, mogu da promene misljenje ljudi i namtnu 'svoju istinu'.
Slazem se da mogu, ali samo kod onih nepismenih ili onih koji su nesposobni da koriste sopstveni razum.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Subota, 05. April 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Fino, veoma fino. Neznam samo chega se plashite, gubljenja razuma? Neznam chemu li onda srce sluzi. I gdje se nalazi Iman. Da li u mozgu ili srcu. Al hajd da ne gnjavim vishe.

Samo chu dodati da Poslanik a.s. nije znao ni da pishe ni da chita. A najodabranije je stvorenje Allahovo a.s.
Ko trazi iskreno nachi che. Eto tako. Allahimanet

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

15

Subota, 05. April 2003

Iman u srce može dospeti jednim jedinim putem: preko mozga!!! Ako ti znaš neki drugi put, zaslužio si ne Nobelovu, nego Univerzumsku nagradu!!!

Još bih iskomentarisao:

Citirano

Samo chu dodati da Poslanik a.s. nije znao ni da pishe ni da chita. A najodabranije je stvorenje Allahovo a.s.

Po nekim tvojim ranije izrečenim stavovima... sad bi se mi svi trebali truditi da budemo nepismeni... Možda je upravo zbog takvih koji Islam shvataju na taj način (ja bih rekao nakaradno) i došlo do ovakve situacije u današnjem islamskom svetu???

Muhammed a.s. nije znao ni da čita ni da piše ALI...

-To što on nije znao ni da čita ni da piše je Allahova dž.š. volja i mudrost i jedan od glavnih aduta muslimanima i svim drugima koji razuma imaju i njime se koriste u borbi protiv onih koji su pripisujući Kuran Muhamedu pokušavali (ili i danas pokušavaju)da negiraju i ospore njegovo pravo, božansko poreklo... koji su pokušavali (ili i danas pokušavaju) da ospore da je Kuran Božija objava i Božija reč...

-To što on nije znao ni da čita ni da piše nije mu smetalo da oslobodi čak i najljućeg neprijatelja ukoliko opismeni bar jednog Arapa- muslimana, jer je shvatio značaj pismenosti i pridržavao se Božije reči i prve Objave koja mu je došla: Uči, u ime Gospodara svoga!!!

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 06. April 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Pitanje se postavlja, da li muslimani kada govore o vjeri govore iz izvora nekih koje koriste za crpljenje znanja, dakle pouzdanih izvora. Ili se zluze iskljuchivo logikom i intelektom. E pa ako bi musliman pogledao u neki od pouzdanih izvora recimo Ilmihal ili tako neku knjigu vidio bi da je IMAN chisto Allahov dar, dakle hedija od Njega. I nemozesh ga zadobiti mozgom. Jer bilo je tako velikih mozgova a bili su bez imana. I kaze se koga Allah dz.s. uputi na pravi put niko ga sa pravog puta skrenuti nemoze, a koga Allah dz.s. ostavi da bude u zabludi niko ga na pravu put uputiti nemoze.

A to da se neki koriste iskljuchivo raciom i logikom vidljivo je i veoma opasno prije svega za njih pa onda i za druge, josh ako su inteligentni onda oni josh znaju da to docharaju pa da to veoma pitko je za masu. Ali pitanje je shta je prava Istina, a za to treba se konsultovati sa Poslanikom a.s.

A odgovor koji je dat na tu mudrost Allahovu da Poslanik a.s. nije znao ni da pishe ni da chita od Sansa je takodje logichki i prilagodjen. On, Poslanik a.s. je doshao sa Istinskim znanjem da bi ga nama predochio, a to shto je on govorio da se ashabi poduchavaju pismenosti je sekundarno znanje odnosno dunjaluchko, koje che im olakshati neke dunjaluchke stvari, dakle olakshice na dunjaluku.
Ovaj svijet je prolazan kaze nasha Vjera Islam. Dakle mi smo ovdje u prolazu. Putnici smo. A zamisli sad nekog putnika koji recimo ide na more. Pravi normalan i pametan putnik che sa sobom ponijeti na more samo ono shto mu tamo treba a ono shto mu tamo netreba shta che mu, netreba mu. A ima i ponekih stvari koje che ponijeti koje che mu samo olakshati put ali mu neche biti potrebne tamo kada stigne.

Zamisli sad nekog ko je krenuo na more i nosi sasobom. Da li se logichki moze dochi do zakljuchka da se svinja nesmije jesti odnosno da je Haram za muslimane u bilo kojem obliku. Dakle, svinja jeste stvorena ali je i zabranjena, dakle svinja je stvorena iz razloga da bude zabranjena.

Ali kada bi muslimani konsultovali autoritete koji su o ovim stvarima mnogo toga napisali i rekli onda bi oni neka svoja shvatanja mozda i promijenili, samo je problem shto oni neche da uzmu od nekih tako autoriteta jer bi tada doshlo do situacije da im se svijet koji su u svojoj logici stvorili porushi. To znachi ne bi da se odreknu udobnosti ovoga svijeta.

Poznat je sluchaj kada su Imama Ebu Hanifu r.a. tako optuzili za korishchenje logike u donoshenju odluke, pa je on iznio dokaze jake da on ne koristi lokigu pri donoshenju odluka. Vech se koristi Kuranom i Sinnetom. I tako je skinuo sa sebe optuzbe. Ebu Hanife je osnivash Hanefijskog mesheba.

Kod muslimana je poznata jedna sekta koja se zove Mutezilije (racionalisti), i o njoj se moze nachi i prochitati u kojim stvarima su oni pobrkali i postali sekta, dakle otpali su od Ehli Sunnet dzemaata.
Dakle, prije svega ja bih se plashio Allaha dz.s. ako bih ja prichao o vjeri onako po svojoj pameti odnosno po svojem nahodjenju pri tom nekoristechi se Kuranom i Sunnetom i Autoriteta Ehli sunnetskih.

Ali eto neki ljudi se tako usudjuju da jednostavno logichki po svojem nahodjenju TVRDE stvari mislechi da to oni josh brane Islam od pogreshki. Da Allah sachuva. I josh optuzuju da su muslimani zaostali ili su razjedinjeni zbog shvatanja koje se neslaze sa njihovim. Da Allah dz.s. sachuva i pomogne. Moj prijedlog je ovaj da treba sjesti i chitati knjige Islamske i uchiti o vjeri. Jer je Neznanje to koje unosi najvechi razdor. Pa se prije svega pitati treba pri tom, shta je to ZNANJE? A kako sam ja informisan i kako sam nauchen ZNANJE je ono sa chime nam je Muhammed a.s. doshao.

A shto se tiche onog Ikre (Uchi), treba gledati ovako.
U tom ajetu se kaze Uchi u ime Allaha dz.s. koji stvara, a na drugom mjestu u Kuranu se kaze, Mi smo ljude i dzinne stvorili samo da bi nam robovali.
Kada se to dvoje sastavi onda to znachi Uchi U ima Allaha dz.s. koji stvara kako da budesh shto bolji ROB Allahov.

Ako neko znanje koristi chovjeku da bude shto bo;lji rob Allahov dz.s. onda je to znanje pravo , ako to "znanje" koje on skuplja ne sluzi tom cilju vech za neshto drugo onda to i nije znanje to je neznanje. A kako to razluchiti? Pa mi to neznamo kako, zato nam je poslan Poslanika a.s. da nas nauchi kako to da razgranichimo. Da nam pokaze shta je znanje a shta neznanje. Eto tako. Allahimanet

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 07. April 2003

Ve alejkumu selam

Citirano

E pa ako bi musliman pogledao u neki od pouzdanih izvora recimo Ilmihal ili tako neku knjigu vidio bi da je IMAN chisto Allahov dar, dakle hedija od Njega. I nemozesh ga zadobiti mozgom. Jer bilo je tako velikih mozgova a bili su bez imana...
...
Dakle, prije svega ja bih se plashio Allaha dz.s. ako bih ja prichao o vjeri onako po svojoj pameti odnosno po svojem nahodjenju pri tom nekoristechi se Kuranom i Sunnetom i Autoriteta Ehli sunnetskih...

...

Moj prijedlog je ovaj da treba sjesti i chitati knjige Islamske i uchiti o vjeri. Jer je Neznanje to koje unosi najvechi razdor. Pa se prije svega pitati treba pri tom, shta je to ZNANJE? A kako sam ja informisan i kako sam nauchen ZNANJE je ono sa chime nam je Muhammed a.s. doshao.

Zar ne vidiš čoveče da sam sebi skačeš u stomak (Ili se to meni samo čini???Ako je tako neka mi Allah dž.š. otvori vidike i oprosti) Neka te Allah uputi na pravi put!!! Negiraš ulogu mozga kao puta kojim Iman dolazi do čovečijeg srca, i istovremeno pozivaš na proučavanje Poslanikovog a.s. života, izučavanje islamskih knjiga, Kurana i Sunneta i Autoriteta Ehli sunnetskih... Reci mi, molim te, kako te informacije koje su sadržane u tim pouzdanim izvorima (koje ja ne sporim, ili mi se pak samo čini da ih ne sporim - neka mi Allah dž.š. oprosti ako je tako) mogu doći do čovečijeg srca a da na tom putu bude zaobiđen mozak? Naravno, slažem se da je uz svu tu ulogu mozga neophodan uslov i iskren nijet prilikom učenja. Ne sporim (ili mi se pak samo čini da ne sporim - neka mi Allah dž.š. oprosti ako je tako) da je "IMAN chisto Allahov dar" i zahvaljujem se Allahu dž.š. svojom dovom na tom daru, uz dovu da taj dar zaokupi i moje i tvoje srce, kao i srca svih drugih ljudi. "Zahvala pripada samo Allahu Uzvišenom, i neka je salavat i selam na našeg miljenika i predvodnika Muhammeda, s.a.v.s, te na njegovu porodicu i ashabe. Allahovom voljom čovjek je stvoren i postavljen za namjesnika na Zemlji, čime je preuzeo na sebe emanet koji niko nije htio preuzeti. Allah, dž.š, kaže: 'Mi smo nebesima, Zemlji i planinama ponudili emanet, pa su se ustegli i pobojali da ga ponesu, ali ga je preuzeo čovjek a on je, zaista, prema sebi nepravedan i lahkomislen.' Allahovom odredbom čovjek je odgovoran, ali posjeduje slobodu izbora i volje, te on sam sebe vodi kroz život, određuje put kojim hodi, od čega zavisi sreća u budućnosti. Čovjek se, od samog početka, susreće s iskušenjima i ona su nerazdvojiva od njegovog života. Allah, dž.š, kaže: 'Mi čovjeka od smjese sjemena stvaramo da bismo ga na kušnju stavili i činimo da on čuje i vidi. Mi mu na pravi put ukazujemo a njegovo je da li će zahvalan ili nezahvalan biti. Mi smo za nevjernike okove i sindžire i oganj razbuktali pripremili.' Dakle, kada je čovjek postavljen za upravitelja na Zemlji, data mu je sloboda volje i izbora, te je ostavljen da radi, izgrađuje i uređuje svoj život na ovoj planeti. Pored čovjeka postoje još mnoga bića, ali nijedno nije identično s čovjekom kada je riječ o ovom pitanju. Meleki su stvoreni radi pokornosti i nemaju potreba kao čovjek koji svoje djelovanje mora usmjeriti ka zadovoljenju tih potreba. Prije silaska na Zemlju čovjek je boravio u Džennetu, gdje je bio zbrinut u svim svojim potrebama i nije morao da se pati. Neprijatelj mu je bio Iblis, prokleti, pa je Allah, dž.š, upozorio čovjeka da se ne pokori neprijatelju. 'O Ademe, - rekli smo – ovaj je doista neprijatelj tebi i tvojoj ženi, zato nikako ne dozvoli da on bude uzrok vašem izlasku iz Dženneta, pa da se onda mučiš. U njemu nećeš ni ogladnjeti, ni go biti, u njemu nećeš ni ožednjeti, ni žegu osjetiti.' Dakle, teškoće i iskušenja su stalne pojave koje čovjeka prate na ovom svijetu, jer je samo život u Džennetu bez iskušenja i tegoba. Od Alije, r.a, je zatraženo da opiše dunjaluk, pa je rekao: 'Šta da vam kažem o svijetu čiji je početak plač, sredina tegoba, a kraj prolaznost!' Zaista je tako, svako dijete kada se rodi plače i to je početak njegovog života na ovom svijetu. Ostatak života provodi u radu, iskušenju, trudu kako bi zadovoljio osnovne potrebe u svom životu."

Složiću se s jednim delom tvog posta, da sam možda (to samo Allah jedan zna) i preterao uzimajući sebi za prava da tumačim neke stvari. Dovom se obraćam Allahu dž.š. da i mene i tebe, kao i sve druge ljude odvrati od tih stvari kao i da nam oprosti ako smo to uradili. A Allah je milostiv i on se neće oglušiti dovama iskrenih (samo se treba potruditi biti u grupi iskrenih, a da li jesam u toj grupi to opet samo Allah dž.š. zna)

P.S. Prilikom pisanja ovog teksta koristio sam deo materijala ( napisan pod navodnicima i boldovan) sa stranice novi horizonti . I tebi a i drugim članovima i gostima ovog foruma toplo preporučujem ovu web-stranu gde se mnogo toga korisnog može pročitati i inšallah usvojiti i primeniti u praktičnom životu.

i ... bode mi oči

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 07. April 2003

Allah najbolje zna

Ova rečenica ima utemeljenje u sunnetu Poslanikovom, s.a.v.s, i praksi njegovih ashaba. Naime u mnogobrojnim hadisima preneseno je da su ashabi u mnogim situacijama, a naročito kada bi ih Poslanik, s.a.v.s, upitao o nečemu, govorili: “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.” Oni su govorili “i Njegov Poslanik” jer je Muhammed, s.a.v.s, bio među njima i mogli su ga pitati i tražiti od njega odgovor. Nakon Poslanikove, s.a.v.s, smrti nije preostalo ništa drugo, nego da čovek kaže: “Allah najbolje zna” i tako potvrdi tu činjenicu i iskaže svoju ljudsku slabost. U isto vrijeme, treba napomenuti da reči “Allah najbolje zna” ne znače sumnju u dati odgovor, nego znače da je to ipak ljudski odgovor koji je podložan grešci, a Allah, dž.š, je jedini koji sve zna i koji sve najbolje zna.

Citirano

A odgovor koji je dat na tu mudrost Allahovu da Poslanik a.s. nije znao ni da pishe ni da chita od Sansa je takodje logichki i prilagodjen.

Najbolja potvrda onoga što sam rekao, pa je to izazvalo ovakvu reakciju Gerilca jeste kur'anski ajet: "Ti prije nje ni jednu knjigu nisi čitao, a nisi je ni desnom rukom svojom pisao, inače, posumnjali bi oni koji laži govore." (Kur'an 29:48 ).
Što se pak tiče onog dela da je "oslobađan i najljući neprijatelj ukoliko bi opismenio makar jednog Arapa-muslimana" napravio sam grešku u broju muslimana koje je trebalo opismeniti da bi neprijatelj bio oslobođen. Tačan broj je 10, tj. oslobađan je onaj koji bi deset muslimana naučio čitati i pisati (Posle bitke na Bedru). No to suštinski ne menja ono što sam time hteo reći, a to je da je Muhammed s.a.v.s pridavao veliki značaj pismenosti...
Prema tome , mislim da ne stoji teza da ono što sam o tome ranije govorio nije utemeljeno na proverenim izvorima. ALI...

Allah dž.š. najbolje zna...

i ... bode mi oči

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

19

Utorak, 08. April 2003

Veliki izbor knjiga koje možete čitati i on-line (od kojih vam toplo mogu preporučiti ISLAM U VREMENU- Husein Đozo , kada je u pitanju tematika o kojoj je reč u ovoj raspravi) na www.islam-bih.net

i ... bode mi oči

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

20

Srijeda, 09. April 2003

e Sans bas dobro sto si predlozio ovaj sajt, jer zaista ima dosta toga da se lijepo procita, i da se covek informise..
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Social bookmarks