Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško
  • »Chonbey« je autor ove teme

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 06. Februar 2005

Istine bez dokaza

Internet site Edge.org svake godine postavlja po jedno interesantno pitanje, dajuci mu pomalo bombasticni naziv "Pitanje godine", otvarajuci interesantne debate. Ove godine pitanje glasi: "WHAT DO YOU BELIEVE IS TRUE EVEN THOUGH YOU CANNOT PROVE IT?". Pretpostavljam da vecina ovde razume pitanje, u prevodu glasi: "U sta verujete da je istina, iako to ne mozete dokazati?". Evo prilike da i mi ovde damo svoj doprinos :)

Pocecu prvi, ja recimo verujem da je svemir, materijalni svet koji prepoznajemo oko sebe, konacan u prostor-vremenu.

Takodje verujem i da su sarajevski cevapi bolji od pazarskih :D
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

2

Ponedjeljak, 07. Februar 2005

Kuzim da se tu radi o nemogucnosti dokazivanja kao ni o nemogucnosti negiranja.. ne? Tim slucajem ova tvoja teza o sarajevskim i pazarskim cevapima je neodrziva.. zasto? Jer iako nikada neces moci dokazati da su sarajvski bolji od Pazarskih lako ces dokazati negaciju te tvrdnje.. Jednostavno samo probas pazarske :D
mogu ja da se potpisem i bolje...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Za cevape manje vise al' sto se tice bureka mi Pazarci trebamo cestitati Sarajlijama.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

4

Ovo me namah podsjeti na legendarnu emisiju Studia B pocetkom 90'tih koja se zvala "Da li je trac ili istina" od Sase Timofejeva cini mi se s tom razlikom da su se ovdje i mogle dokazati neke stvari . Pamtim tu pitanje i facu Timofejeva kad ga je lik sasvim ozbiljno pitao "Da li je trac ili istina da beogradski profesori rovare po kontejnerima ne bi li kako prezivjeli"...

Tema, dakako.

Ja eto vjerujem da je covjek postao od majmuna, veceg i viseg primjera od mene tesko da ce se naci a opet ne mogu to da dokazem. Svi pokusaji komunikacije mene i brace u ZOO vrtu u Pionirskoj dolini su zavrsavali cigarom manje u padze.

P.S. Za momke iznad. Cevapi su ovdje skroz sporedni, ali skroz. 8)

P.S.S. Za momke iznad, jopet. Cevapi i nekako ali SA somun hara i NP pitica (sa ili bez simita) mu nije ni primac'. Ne sekunda, minuti i sahati ih dijele. :]

P.S.S.S. Rekoh li ja Zivili gore?

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od Giovanni
P.S.S. Za momke iznad, jopet. Cevapi i nekako ali SA somun hara i NP pitica (sa ili bez simita) mu nije ni primac'. Ne sekunda, minuti i sahati ih dijele. :]

P.S.S.S. Rekoh li ja Zivili gore?

Reche vala.

Nego, mene ko starog Pazarca interesuje nesto drugo.
Sta su ti to "pitice (sa ili bez simita)"?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od alBazari
Nego, mene ko starog Pazarca interesuje nesto drugo.
Sta su ti to "pitice (sa ili bez simita)"?

Pitica = lepinja
Simit - ja tako zovem ono posuto zrnevlje po pitici/lepinji (a bit' ce da sam ko mali precuo pravu rijec)
Ne znam, mene je cika Avdija (Kolasinac) vazda razumio a poslije i sin mu Besko kad bih mu iste zaiskao.

Da dodam jos da vjerujem u iskreni pluralizam misljenja i slobodu govora kao takvu 8).

Zivio
Giovanni

P.S. A i somun/pitice/lepinje su skroz periferni, ali skroz-naskroz. 8)
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

7

Mislim da je AlBazari reagovao na piticu sa simitima zbog toga sto se kod nas nesto drugo naziva simitima :). One male lepinjice :), joj kako je to ukusno, mmmm...

A kad se tice toga pitica/lepinja, secam se te '99-te u Sarajevu na Bash-Charshiji u nekoj cevabdzinici (nije bio Zeljo). Narucismo nas dvojica po "peticu", a onda, bi nam malo hleba pa trazismo po jos jednu piticu. Zena nas je zacudjeno gledala i pitala "Pizzu?", a mi: "Ma ne, ne piticu, piticu...". Zena je mislila da je zezamo. Na kraju se moj drug doseti (vrlo inteligentan momak :D ), te rece: "lepinju"... I sve je postalo kristalno jasno.

U sta ja verujem iako nije dokazano?

Verujem da je u mojoj ulici svakom detetu moralo da se desi nesto lose. Na primer da ga udare kola, da slomi ruku, nogu, da ga stari komsija sutne u d..e nedelju dana posto je osunecen, da bude uhvacen u Beogradskoj robnoj kuci kako krade autice MAJORETE najcesce :)... Ali to nije jos uvek dokazano!

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 08. Februar 2005

Ja verujem da je MAMIN zeljanik najbolji,a ko ne veruje nek dodje da proba.

A da vam ja nesto recem najbolji burek prave TORBESI ili kako ih vi gore ili dole zovete GORANCI..........samo mamin zeljanik je za to naucna fantastika :)
" Bilen alemlere rahmettir "

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

9

Utorak, 08. Februar 2005

Emocije. ;)
Pazi koju igru igras.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 09. Februar 2005

Citirano

Orginalno od kiki
Emocije. ;)

Efektno! :)

Izdvojio bih jedno od misljenja sa onog sajta, delom zbog toga sto reflektuje i moje misljenje da je i sama nauka jedan vid verovanja, a delom zbog toga sto je u pitanju klasican primer netrpeljivosti izmedju matematicara i inzinjera :D

Prosto mi zao da prevodim sa engleskog, pa ostavljam u originalu

SETH LLOYD
Quantum Mechanical Engineer, Massachusetts Institute of Technology

"I believe in science. Unlike mathematical theorems, scientific results can't be proved. They can only be tested again and again, until only a fool would not believe them.

I cannot prove that electrons exist, but I believe fervently in their existence. And if you don't believe in them, I have a high voltage cattle prod I'm willing to apply as an argument on their behalf. Electrons speak for themselves."
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od Chonbey

SETH LLOYD

I cannot prove that electrons exist, but I believe fervently in their existence. And if you don't believe in them, I have a high voltage cattle prod I'm willing to apply as an argument on their behalf. Electrons speak for themselves."

Šta ćemo ako tu ipak nisu elektroni u pitanju, već nešto drugo.

P.S.: Ja tebi nešto dugujem, zar ne? :O

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od alBazari

Šta ćemo ako tu ipak nisu elektroni u pitanju, već nešto drugo.

Fino covek kaze da ne moze da dokaze ni da jesu ni da nisu. :D

Citirano

Orginalno od alBazari

Aha. Nego, verujes li u Matrix ? :D

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 10. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Chonbey

Citirano

Orginalno od alBazari

Aha. Nego, verujes li u Matrix ? :D

Moglo bi se reci za neku vrstu... ne baš kao ono na filmu.

Social bookmarks