Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

beeg

Početnik

(10)

• »beeg« je muško
  • »beeg« je autor ove teme

Datum registracije: 30.10.2008

• Poruku poslati

1

Petak, 31. Oktobar 2008

Istrazivacki rad. MOLIM VAS POMOZITE:)

Sellam,

Ja sam Muamer i student sam iz Sarajeva, i pisem istrazivacki rad na temu Stereotipi sandzaklija prema bosancima, pa bih zamolio one koji zele pomoci, a naravno posebno sandzaklije da mi pomognu, da kazu koji su to stereotipi sandzaklija prema bosancima, znaci sta misle o njima. Nadam se da ce te mi pomoci.

Unaprijed hvala.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

2

Petak, 31. Oktobar 2008

We alejkumu selam, Beeg, i dobrodoshao na Forum!

Ne znam koliko cu ti pomoci, ali probacu. Uzmi ovo sa rezervom, jer ono shto sam ja do sad chula ne mora obavezno da govori o mishljenju celog Sandzaka. Nadam se da ce neki dopuniti ove 2-3 moje teze.

Stereotipi ili predrasude? Idemo redom:

Neki (ogradjujem se) Sandzaklije misle:

1. da vecina Bosanaca ne podnosi Sandzaklije;
2. da su zene iz Bosne "glavne" u odnosu na mushkarce i da su gazde u kuci (zednog preko vode da prevede); ;)
3. da su mnogi mushkarci nedovoljno "mushkobanjasti" zbog gorepomenutih zena; :D
4. da su Bosanci jako veseo narod i da imaju jedinstven smisao za humor;
5. da neki Bosanci prebrzo i lako zaboravljaju ono zlo koje ne bi smeli zaboraviti.

Za pochetak toliko, ako mi josh shta padne na pamet - dodacu. Tu smo da pomognemo koliko mozemo.

Usput, zet mi je Bosanac, rodjeni Sarajlija, i bash sam ponosna na njega i sretna shto imam takvog zeta! :D (I ne spada u kategoriju pod brojem 3 gore.)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

beeg

Početnik

(10)

• »beeg« je muško

• Poruku poslati

3

Petak, 31. Oktobar 2008

Hvala ti, tako nesto mi treba sta god da ti padne na pamet ili da si cula ili da sandzaklije kazu za bosance neka napise, to su predrasude netacne tvrdnje, ja se necu uvrijediti, sto bude vise to je bolje. Hvala ti jos jednom.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

4

Petak, 31. Oktobar 2008

Predrasude nisu uvek neistinite i neretko su bazirane na stereotipima. Stereotipi predstavljaju generalizaciju o nekom narodu ili grupaciji (npr. Crnogorci su lenji, zene su emotivnije od mushkaraca, itd.). Znachi, ne samo o narodu, vec to mogu biti grupe ljudi koji imaju iste fizichke, religijske, kulturalne i druge karakteristike.

Predrasudama chesto delimo ljude na inferiorne i superiorne grupaciije na osnovu toga shta mi ili neko drugi misli o nekom drugom (tu spadaju i rasizam, klasizam, seksizam, itd.).

Dakle, ni predrasude ni stereotipi nisu uvek negativni.
U startu sam se ogradila rechima "neki", "vecina" i sl. umesto "svi".

Sretno u daljem radu.
Javi nam rezultate istrazivanja ako ti ne bude problem?

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

5

Petak, 31. Oktobar 2008

Begg, dje me nadje... 8)

Evo da ti ja malo pomognem u tom istrazivanju ;)

1. Bosanci mrze nas Sandzaklije i ljubomorni su na nas

2. Za vreme rata u Bosni, Sandzaklije su rasirenih ruku primile sve Bosance i sve im dzabe davali a kad je bilo bombardovanje u Srbiji Bosanci su nam naplacivali i SUPE da bi zaradili na nas a jos plus ocima nisu mogli da nas vide

3. Uopste vam ne smeta sklapanje brakova sa drugim verama

4. Jedete brate svinjsko meso kao telece (ja videla licno mojim ocima)

5. Bosanci su skrti kao da imaju zmiju u dzepu

6. Zene su glavne u kuci..........

Nego bi i ti nama mogo malo ispisat sta vi Bosanci mislite o nama Sandzaklijama
Haj svako dobro ;)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 31. Oktobar 2008

Najpre zelim puno strpljenja pri istrazivanju rada. Po mome misljenju bi mozda bolje bilo da istrazujes odnose izmedju Srba vs Bosanaca. Mislim da bi se tu moglo dosta toga naci i da bi se napravila dobra analiza.

Ovako analizarati sandzaklije i bosance mi dodje pomalo smesno. Po mome misljenju se radi o jedan te isti narod, samo sto eto imaju neke specificnosti a cisto sumnjam da je glavni deo tvoga rada ,resavati specificnosti ovih naroda. Resavati kulturu tih naroda je banalno, jer se radi o istoj kulturi.

Drugo, mislim da misljenja tipa: "zena je glava u kuci" nisu ta ispravna misljenja za obranu jednoga diplomskoga rada. Prouci istoriju Sandzaka i Bosne i Hercegovine, onda pokusaj da to aplikujes u sadasnje vreme.

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Edisa

Početnik

(10)

• »Edisa« je žensko

Datum registracije: 26.10.2007

• Poruku poslati

7

Petak, 31. Oktobar 2008

Citirano

Orginalno od ajla
Begg, dje me nadje... 8)

Evo da ti ja malo pomognem u tom istrazivanju ;)

2. Za vreme rata u Bosni, Sandzaklije su rasirenih ruku primile sve Bosance i sve im dzabe davali a kad je bilo bombardovanje u Srbiji Bosanci su nam naplacivali i SUPE da bi zaradili na nas a jos plus ocima nisu mogli da nas vide

3. Uopste vam ne smeta sklapanje brakova sa drugim verama

4. Jedete brate svinjsko meso kao telece (ja videla licno mojim ocima)

5. Bosanci su skrti kao da imaju zmiju u dzepu

6. Zene su glavne u kuci..........

Nego bi i ti nama mogo malo ispisat sta vi Bosanci mislite o nama Sandzaklijama
Haj svako dobro ;)

Malo si ga preterala za moj pojam.

Nemrze Bosanci Sandzaklije, vec ih izbegavaju mozda, to mogu reci iz izkustva, jer smo su Sandzaklije sasvim drukci sa ponasanjem:

Evo ti primer: na muzici ili koncertu

Sandzaklija dodje gleda posmatra i komentarise
Bosanac udje nasmijan, veseo, igra, provodi se
Sandjaklija kad se napije vole da se posvadjaju
Bosanac kad se napije veseli se

Bosanci su kulturniji i civilizovaniji ljudi od Sandzaklija, tako makar ja imam misljenje, naravno da ima i jako sposobnih sandzaklija al eto govorim sad o vecini, Bosanci su opusteni i vole da se sale, i zato se nesastaju puno!

A to sto je bilo za vrijeme rata, sta to ima veze? Ko to danas koga pomaze? Vidis sta rade palestini i iraku, pa dje su sve te islamske zemlje? Gdje je saudi arabia? nema sta nema, a u Afganistan nemaju da jede.

Selam

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

8

Petak, 31. Oktobar 2008

Citirano

Orginalno od Edisa
A to sto je bilo za vrijeme rata, sta to ima veze? Ko to danas koga pomaze? Vidis sta rade palestini i iraku, pa dje su sve te islamske zemlje? Gdje je saudi arabia? nema sta nema, a u Afganistan nemaju da jede.

Selam

Edisa, nije tema ovdje da ispravljas sada krive Drine, vec je covjek uljudno pitao da mu pomognemo i navedemo primjere za predrasude prema Bosancima!

Kapish?

Nije tema sada, jel to istina ili nije, za to otvori drugu temu.
SDA 1990

Edisa

Početnik

(10)

• »Edisa« je žensko

Datum registracije: 26.10.2007

• Poruku poslati

9

Petak, 31. Oktobar 2008

Ja sam procitala Ajlin post, i trebala to da komentarisem, a nisam razmisljala da zapocinjem drugu themu :D

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

10

Petak, 31. Oktobar 2008

Vecina Sandzaklija(bar ja tako mislim) misli da Bosanci nisu neki vernici. Takodje zamera Bosancima na ne izrazenom nacionalizmu(to spada pod onu kategoriju, sve jedno im dal si Srbin ili Sandzaklija).

Vazna je i ona da nas mrzite( to je pravi primer stereotipa, jer ja sa onim Bosancima sa kojima sam dosao u kontakt primili su me sirom otvorenih ruku).
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

šatkar

Učenik

(10)

Datum registracije: 24.07.2008

• Poruku poslati

11

Petak, 31. Oktobar 2008

Mislim da si pogrešno postavio temu. Bolje da si otvorio diskusiju sa nekom provokacijom na tu temu, i za čas bi imao stereotipa iz prve ruke kolko hoćeš. Ovako ćeš dobit samo one u rukavicama.
Što se mene lično tiče složio bih se sa Edisinim mišljenjem.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 31. Oktobar 2008

Ova je bila dobra. :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Nista bez provokacije.

beeg

Početnik

(10)

• »beeg« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 31. Oktobar 2008

Hvala vam puno, procitao sam vase odgovore i svidzaju mi se pravo. Kao prvo ovo nije diplomski rad koji moram odbraniti, ovo je istrazivacki rad koji je kao seminarski samo sto sadrzi mnogo vise stranica. Tacno je da kao sto je neko odgovorio bilo bolje pisati stereotipe srba prema bosancima, ali moja je tema ova, druga grupa je dobila tu temu. Slazem se sa vama i ako sam bosanac da za vrijeme rata nismo bili bas domacinski i to da bosanci nisu neki vjernici, ja za sebe mislim da jesam, i toga jos i da bosanci, tacnije sarajlije mrze sandzaklije, iz tog razloga sto pruzimaju grad, al ja nikoga ne mrzim, a posebno ne bracu muslimane, meni ne smeta sta god da se napise protiv bosanaca, sto toga bude vise to je bolje, hvala vam i na ovome dosta toga ste napisali. Nadam se da ce biti jos toga.

HVALA PUNOOOO!!!

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

14

Petak, 31. Oktobar 2008

"Cudna jada od Saraj'va grada"

De, napisi nam, na kojem to faksu obradjujete tako znacajne i korisne teme.
Bas me zanima. ?(

Hvala. Sretno.

beeg

Početnik

(10)

• »beeg« je muško

• Poruku poslati

15

Subota, 01. Novembar 2008

Fakultet politickih nauka, iz predmeta metodologija, svake godine se radi istrazivacki i sada je ta tema, prosla je bila istrazivanje proekta velike Srbije. Tako da je sada mnogo teza tema, al hvala vam jos jednom na svemu.

alipasa

Početnik

(10)

• »alipasa« je muško

Datum registracije: 01.09.2004

• Poruku poslati

16

KAKVI SU LJUDI BOSANCI?

Pametni su ovo ljudi.
Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri; ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je odredjeno; a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom riječi; ne liče na junake, a najteže ih je uplaštiti prijetnjom; dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači, i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo; boje se promjena jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro. Čudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedju toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.

Meša Selimović

Ja bih se poslušio ovim citatom da kažem moje mišljenje o Bosancima.

ima još jedna tipična razliga izmedju nas Bošnjaka iz Sandžaka i Bošnjaka iz Bosne.
U Sandžaku se kaže "dajem ti besu" ili dao sam besu"

Besa je riječ Albanskog prorijekla što u prijevodu znači "riječ",kod nas u Sandžaku stojali smo iza date riječi i vjerovali čovjeku kad nešto obeća.
jedna od većih uvreda kod nas je ako bi smo u dato obećanje posumnjali i to izjasnili, isto tako smo Albancima vjerovali na datu riječ.
A Bošnjacima iz Bosne ne baš, neznaš dal za riječ da ga držiš il za glavu il za vrat :-)

ima još jedan prijedlog za tebe:
probaj ovo isto postirati i na webportal udruženja sandžačkih sdutenata u dijapori
ussud.org
možda i tamo dobiješ par informacija.

__

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

17

Evo ovo je dokaz koliko je Mesa Selimovic bio taman, pogodijo je u promil.

Ovo ti je otprilike misljenje, ne samo Mese Selimovic, nego svih ljudi o Bosancima, pa i nas Sandzaklija.

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

Datum registracije: 16.03.2008

• Poruku poslati

18

selam

Bas mi nekako zao kad vidim ovakve postove, znate poznata mi je zelja pojedinih ljudi ili naroda da sto vise racijepaju ovo nase malo al veoma i zilavo bosnjacko tijelo.
No nemogu nas oni podijelit sve dok nas neubjede da mi nismo jedno , a ubjedice nas da nismo jedno samo ako uspeju da sto vise razlikosti unesu medju nama.
Nije mi jasno u ovoj temi , dali se misli samo na Bosance ili na Bosance , Hercegovce, Krajisnike itd..?

Jer kao sto ste videli vec je neko u proslosti posijao zrno razdora a i dan danas ga zaliva kojekakvim razlikostima ili osobenostima koje se kriju u pojedincima ili regijama. I onda te razlikosti marginalizuje zapostavljajuci sve one slicnosti koje nas spajaju i cine nas jednim.
Pitanje je bilo sta mislite o Bosancima (nadam se da se pitanje nije odnosilo na Srbe i Hrvate koji zive u Bosni jer su i oni Bosanci, greska u pitanju no hair )
Nasi Bosnjaci iz Sandzaka su iznijeli niz nekakvih stvari , nazalost uglavnom negativnih i te stvari temelje na osnovu svog nekakvog iskustva sa nekim Bosnjakom iz Bosne .

Neko je napisao :

A ja kazem da ima isto tako Bosnjaka iz Sandzaka koji mrze Bosnjake iz Bosne .

2.Jedete brate svinjsko meso kao telece (ja videla licno mojim ocima)
I ja vidio svojim ocima neke Bosnjake iz NP kako jedu svinjsko meso na gradilistu.
itd....itd...itd....
Ja bih brata zamolio da ovakve pausalne i subjektivne stvari ne unosi u svoj rad jer ipak ovo nije misljenje "Sandzaklija " ovo je misljenje pojedinih Bosnjaka iz Sandzaka isto kao sto ces naci pojedine Bosnjake iz Bosne kako ovako govre za Bosnjake iz Sandzaka.

Nemoj generalizovat stvari, ja znam da taj koji ti je dao ovu temu da istrazis, njega najvise bi radovalo da mi ( Sandzaklije ) bas imamo ovakva misljenja o Bosnjacima u BiH.
Ali mi mu tu radost nikada necemo pruziti jer nemamo generalno losa misljenja o Bosnjacima iz BiH.

Zato u sledecim postovima hajmo napisati nasa dobra misljenja o Bosnjacima u BiH.

Onaj citat od jadnog srbaziranog Mese Selimovica ustvari je generalno pravilo skoro kod svih naroda, samo sto je on htio da putem sarkazma to nametne samo Bosnjacima.

Mahsuz selam

šejla

Učenik

(10)

• »šejla« je žensko

Datum registracije: 19.05.2008

• Poruku poslati

19

Srpska Akademija nauka je od njenog postojanja do današnjih dana uvijek protežirala teme i diskusije koje pospješuju razdor bošnjačkog korpusa iznutra . Pa ni ovakve teme nisu , ništa novo . Ako uzmemo činjenicu da smo mi Bošnjaci -Sandžaka , jedan narod , kao i Bšnjaci u Bosni , ne vidim poseban razlog zaotvaranjem jednog pitanja o predrasudama jednih prema drugima , jer je to pitanje postavljeno za vrijeme srpske agresije na Bosnu koju su takođe branili sandžaklije . Cilj tadašnjeg KOS-a je bilo ubaciti razdor između boraca Bosne i Sandžaka kako bi se spriječio snažni otpor agresiji . To isto sada čini srpska Udba (da je tako nazovem) razdorom unutar sandžačkog umeta . Ja i moj brat , recimo uopšte nemamo isti karakter , a često su nam i mišljenja različita . Je li to sada razglog da jedni o drugom pričamo i tražimo mišljenje drugih .

beeg

Početnik

(10)

• »beeg« je muško

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 02. Novembar 2008

Vidim da dosta raje pise, neka to mi je drago, isto tako vidim da neki ne razumiju o cemu se radi, ne radi se tu da bi se stvorio neki razdor izmedzu bosanaca i sandzaklija, niti ovo ima nekakav drugi cilj, jedini cilj ovog istrauivackog je da se otkriju stereotipi o bosancima, od svih zemalja bivse Jugoslavije. Neke grupe imaju spreotipe srba, hrvata, slovenaca... prema bosancima. Moja je tema ova koju mi vi pomazete da uradim, da mi napisete stereotipe sandzaklija prema bosancima, meni je sve jasno i nista mi nesmeta sto se napise, niko nije isti bice i pozitivnih i negativnih predrasuda to je normalno, meni odgovaraju sve. Slobodno pisite jer sama rijec stereotip(predrasuda) je ne istinita, proizasla iz naroda niko nezna odakle je nastala. Tako da to nisu tacne tvrdnje.

Hvala vam i na ovome.

Social bookmarks