Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 06. Maj 2011

IZBuNj - Izbori 2011

Ovih dana u toku su izbori za novo rukovodstvo Islamske zajednice Bosnjaka u Njemackoj. Izbori dolaze u jednom veoma teskom trenutku za IZ u Njemackoj. Zahvaljujuci ljudima koji su sada na celu Zajednice ta nasa znacajna institucija u dijaspori je dovedena u jako lose stanje. Optuzbe za malverzacije, korupciju, bezvlasce i javasluk nizale su se jedna za drugom posljednjih nekoliko godina. Narod je izgubio povjerenje a podjele su postale duboke. U jednom trenutku izgledalo je da ce doci do podjele na dva dijela, da ce biti formirana nova IZ. Do toga na srecu nije doslo sto ne znaci da je opasnost prosla. Od ovih izbora mnogo toga zavisi. Ili ce se zadrzati status quo sa nepredvidivim posljedicama ili ce stvar konacno krenuti na bolje.

Dzemat u Darmstadtu kojem pripadam je odlucio da me kandiduje za najvisu funkciju u Islamskoj zajednici – za mjesto predsjednika Mesihata. Iskreno, bio sam jako iznenadjen. Razlog je jednostavan. Ko me poznaje zna da sam ostar kriticar desavanja u Islamskoj zajednici u Njemackoj i da u tim svojim kritikama ne zaobilazim ni sam vrh. Ne ustrucavam se u svojim kritikama pomenuti ni samog reisa. Zato nisam nesto posebno popularan u tim krugovima u i oko IZ. Nisam bas najbolji takticar. Rijetko biram vrijeme i mjesto kada cu drugima reci istinu u oci. Biranim rijecima ali ipak direktno. Ovom kandidaturom oni koje vode dzemat ciji sam clan su pokazali da im to ne smeta. Naprotiv.

Bilo kako bilo, ja sam prihvatio kandidaturu.

Sam izborni proces je prilicno komplikovan. Neki dzemati bojkotuju ove izbore jer nemaju povjerenja u organizaciju. Ubijedjeni su da ce kandidaciona a kasnije i izborna komisija izmanupulisati ove izbore. Poslije 28.maja kada ce se odrzati posljednji krug izbora na kojem ce Sabor IZBuNj izabrati novi Mesihat znacemo da li su i koliko su bili u pravu. Jedno je vec sada sigurno, svojim neucescem su oslabili poziciju onih koji zele promjene.

Zanimljiva stvar oko ovih izbora je da su po novom Statutu odvojene funkcije muftije i predsjednika Mesihata. I dok se za muftiju moze birati samo imam, za predsjednika Mesihata moze (ali ne mora) biti izabrana osoba koja to nije. To je ono na sta sam ja duze vremena upozoravao da je nuzno sprovesti u IZ.

O mojim sansama je u ovom trenutku nezahvalno govoriti. O Mesihatu ce odlucivati Sabor u novom sastavu a niko jos ne zna kako ce on izgledati jer je rok za prijavu novih sabornika 15.05.2011.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

2

Petak, 06. Maj 2011

Neka je hajirli kandidatura i neka Allah dz.s. pomogne da Bosnjaci svi sa jedne sofre jedu.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 09. Maj 2011

"ed", neka je sa hairom, insa'allah!
Pratim vec neko vrijeme tvoje postove i mogu ti rec da su izuzetno racionalni, a to sto ponekad kritkujes sam vrh IZ-e, to i ne mora da bude tako lose, samim tim sto nisam primjetio da nastupas bez argumenata. Cak sta vise, celnici bi trebali da ti budu zahvalni na tome, jer niko nije iznad zakona, pogotovu ako mu je stalo da vlada po tom zakonu.
Dakle i ja podrzavam tvoju kandidaturu i dobro je sto si je prihvatio, bez obzira na ishod, i dobro bi bilo da i sandzaklije zauzmu neko znacajnije mjesto u vrhu IZ-e Njemacke, a nadam se da i hoce. Evo i u Bosni je za podpredsjednika sabora po prvi put izabran sandzaklija, Mevlud ef. Dudic.
I kao sto rece "golubardzija", neka se konacno bosnjaci ujedine, pa makar i na sofri :D
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 09. Maj 2011

Citirano

Orginalno od golubardzija
Neka je hajirli kandidatura i neka Allah dz.s. pomogne da Bosnjaci svi sa jedne sofre jedu.

Citirano

Orginalno od sanjin-020
"ed", neka je sa hairom, insa'allah!

Hvala @golubardzija, hvala @sanjin.

Mi smo ovog vikenda imali taj takozvani drugi krug izbora. Glasalo se po regijama kako bi se ogranicio broj kandidata koji ce ici na Sabor. Jos nemam zvanicne rezultate, cim ih objave ako ih objave ja cu ih prenijeti ovdje. Medjutim, ono sto sam vidio u Frankfurtu na tom glasanju gdje je deset dzemata uzelo ucesce je vise nego porazavajuce. Na listi se nalaze pojedinci koji su (pored prvog covjeka zajednice koji se nije kandidovao) najodgovorniji za propadanje Islamske zajednice. I oni su pokupili najvise glasova! Tu smo saznali da od 64 cak dvadeset dzemata ne ucestvuje u ovim izborima. To je jedna trecina ukupnog broja dzemata. Medju njima su Berlin i Stuttgart kao najjaci dzemati u Njemackoj. Onaj ko ignorise njihov bojkot izbora ne zeli dobro Islamskoj zajednici. Osim ovoga porazavujici je i odnos Kandidacione komisije prema izbornom procesu. Pokusali su u Frankfurtu da nametnu neka svoja pravila mimo propisanih. Diskusija (blago receno) je na moje cudjenje trajala preko sahat vremena nakon cega su se oni sto su vodili sastanak najzad urazumili i pristali da postuju zakon kojeg su sami donijeli. Nakon tog sastanka postalo mi je mnogo jasnije koliko je duboka kriza, koliko je truhlo stanje i da ce biti jako jako tesko ovim ljudima oteti IZ iz njihovih grobarskih ruku.

@Sanjin, ja znam da pitanje ucesca Sandzaklija u organima IZ ne treba potcjenjivati ali mislim da je ono nametnuto i uzrokovano onim sustinskim problemom kojeg ima IZ – neodgovornost, netransparentnost, nekorektan odnos prema drugom, spremnost na podvale i sl. Kada je to neciji stil rada (i zivota?) onda onaj ko se nadje na udaru ponekada ne shvata da je zrtva necijih licnih ambicija i uskogrudih interesa a da zapravo nije zrtva nekoga ko ne podnosi Sandzaklije, ili slicno tome. To se samo pricinjava. Kada su ljudi ispravni onda nema tu vise pitanja ko je odakle. A kada ljudi ne valjaju onda se nametne stotinu drugih pitanja. Evo, na primjer, kada vec pominjes BiH, meni je mnogo bitnije sto je tamo na jednu odgovornu funkciju, na mjesto predsjednika Sabora izabran jedan hrabar covjek koji je u prvom obracanju za javnost bio spreman da otvorno progovori nego da li u Rijasetu ili Saboru na odgovornim funkcijama ima Sandzaklija ili nema.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

5

Srijeda, 11. Maj 2011

Objavljena je vijest da su završeni izbori po regijama međutim, nema zvaničnih rezultata. Nezvanične informacije do kojih sam došao preko prijatelja sa terena govore da su uglavnom prošli kandidati bliski sadašnjem muftiji kojem uskoro ističe mandat. Drugim riječima, u IZ ništa novo. Od 43 kandidata na svim funkcijama koliko nas je bilo u ovom krugu glasanja otpalo je 13 njih. Među 30 kandidata za Mešihat koji će izaći pred Sabor svega nas 4-5 je spremno izvršiti promjenu kursa u radu IZ. Ako ovome dodamo da je među nama samo jedan kandidat koji ima realne šanse da uđe u sastav novog Mešihata koji će brojati 13 članova i to na funkciji običnog člana onda je jasno kakve su šanse da IZ 28.maja uđe u jedan vedriji period. Sačekaćemo ako Bog da i taj dan pa ćemo vidjeti koliko sam bio u pravu.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 12. Maj 2011

Od tolike dijaspore samo vas 4-5 valjate? Ako vas ne izaberu onda taj narod tamo ne valja i vama nece nista drugo preostati nego da promijenite narod.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 12. Maj 2011

Glavni zadatak u ovom trenutku jeste sacuvati Zajednicu. Ova garnitura sada izgleda nije svjesna ili ne zeli da bude svjesna tog problema. Jako sam se razocarao nakon sastanka u Frankfurtu gdje je organizovano glasanje na toj regiji. Nisam ranije nikada prisustvovao sastancima te vrste i ovo je za mene bilo nesto novo. Na moje veliko iznenadjenje kandidaciona komisija koja je zaduzena i koja odgovara za valjano sprovodjenje izbora je pokazala da ne poznaje izborna pravila. To je kao kada biste na raskrsnici postavili saobracajca koji ne poznaje saobracajne propise. Pokusali su na svoju ruku nekim imamima uskratiti pravo glasa. Navodili su nekakve smijesne razloge. A zapravo, pozadina svega je sto se radilo o imamima za cije glasove se znalo da nece otici na "pravu" stranu. Ovo je izazvalo zestoku raspravu koja je trajala oko sahat vremena. Diskusija je poprimila neke sasvim druge tokove. Ustrucavao sam se javiti jer sam kao kandidat bio samo gost posmatrac bez prava glasa. Na kraju nisam izdrzao i zatrazio sam rijec. Kratko sam obavijestio predsjedavajuceg komisije da se trebaju pridrzavati Izbornih pravila koja su izglasana na Saboru a po tim pravilima pomenuti imami svakako imaju pravo glasa. Razlozi koje komisija pominje uopste ne postoje u Izbornim pravilima. Zamolio sam ga da prekine besmislenu diskusiju i da nastave sastanak postujuci zakon. Predsjednik komisije je bio iznenadjen i pred svima uzeo mi iz ruku Izborna pravila i poceo da ih cita. Posto se uvjerio da je pogrijesio nije imao kud, morali su nastaviti sastanak onako kako treba. Hocu da vjerujem da ova greska nije namjerna. Ali ne mogu a da ne budem zabrinut kako ce se stvari odvijati na Saboru. Ne zbog mene, ja nemam sta da izgubim vec zbog Zajednice.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 29. Maj 2011

Juce je obavljen zavrsni krug izbora i izabrano je novo rukovodstvo IZBuNj. Neko sinoc u prolazu kratko prokomentarisa: sjahao Murto, uzjahao Kurto. Nece proci mnogo vremena i vidjet ce se da li je ovo tacno. Do ovog trenutka zvanicni rezultati nisu objavljeni u medijima pa ih necu ni ja davati. Cim budu objavljeni na sajtu IZBuNj dacu i ja svoj komentar.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 30. Maj 2011

Citirano

Orginalno od ed
uzjahao Kurto

A i ti se bjese kandidovo da "pojašeš"? Sad cekamo jel Kurto il si ti? :rolleyes:

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Utorak, 31. Maj 2011

igbdwatch

Početnik

(10)

Datum registracije: 07.06.2011

• Poruku poslati

11

Utorak, 07. Juni 2011

Selam,

nadam se da nije reklama i da je dozvoljeno postaviti ovaj link: http://igbdwatch.wordpress.com
Na ovom blogu mozete naci komentare o radu u IZBNJ. Bujrum navratite i ostavite i vasa misljenja.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Srijeda, 08. Juni 2011

Citirano

Orginalno od igbdwatch
nadam se da nije reklama i da je dozvoljeno postaviti ovaj link: ....

Meni, kao pokretacu teme, postavljanje bilo kojih linkova koji su u skladu sa temom i pravilima foruma ne smetaju. Dobrodosao.

@igbdwatch, posjetio sam tvoj blog. Napisano mi je vec poznato. Zanima me da li si ti na bilo koji nacin, direktno kao sabornik ili indirektno kao neko ko je uoci izbora razgovarao sa ljudima o situaciji u IZ ucestvovao na ovim izborima?

igbdwatch

Početnik

(10)

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 09. Juni 2011

@ed ne, nisam sabornik.

Ovaj blog je vise planiran da bude kao glas javnosti, koji se u zadnje vrijeme nije nikako cuo jer se sve melo pod tepih i cuvalo od javnosti kao vojna tajna. Evo imali smo te izbore i igramo se demokratije, a u demokratiji je uvijek i javnost jedna prisutna strana.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

14

Petak, 10. Juni 2011

Citirano

Orginalno od igbdwatch
@ed ne, nisam sabornik.

Ovaj blog je vise planiran da bude kao glas javnosti ..

Glas javnosti?! Koje javnosti? Postoji li tako nesto u Bosnjaka, pogotovu u dijaspori? Daj da se vise ne zamajavamo oko toga. Inicijativa za promjene je djelovala nekoliko godina. Bili su prakticno u poluilegali. I ova brosura koju su stampali a ciji si link dao je stampana tajno i dijeli se tajno. Iz vrha IZ se vrsio pritisak na vlasnika stamparije u Bosni da kaze ko je narucio njeno stampanje. U kojem dzematu se pokrenula rasprava o ovoj knjizi? U nijednom. Koliko se intelektualaca u dijaspori ili domovini osvrnulo na njeno izlazenje? Nijedan. Ta javnost o kojoj ti govoris je zapravo nekoliko "cyber-mudzahedina" koji pod raznim pseudonimima iz tople sobe pokusavaju da "postave Zajednicu na ispravne temelje". Mnogi nemaju hrabrosti ni vlastitim imenom se potpisati. To je gubljenje vremena. Kako situacija stoji, samo kroz institucije sistema bi se moglo nesto uraditi. Bilo kakvo "bosnjacko proljece" u IZ je iskljuceno jer Bosnjaci nemaju potencijala za to. Ja sam kroz ZSD pokretao neke inicijative, nije islo. Pa onda kroz BAF, opet mrsavo. Kada su mi u mom dzematu ponudili da budem kandidat za predsjednika Mesihata IZBuNj pomislio sam, to je to. Zasto izokola, najbolje je iz centra. I prihvatio sam. A sta se onda desilo. Osim nekoliko pojedinaca koji su cijelo vrijeme podrzavali moju kandidaturu i pruzali mi logisticku podrsku, kompletna Inicijativa za promjene se povukla i nije se ni primjecivala u ovim izborima. Za razliku od mog direktnog konkurenta na izborima koji vec par godina dobija institucionalnu podrsku iz samog vrha IZ i kojeg su reklamirali gdje su god stigli. Toliko dobro su pripremili teren da su bili dovoljno sigurni u njegov izbor i puno prije ovih izbora sjediste IZ iz Kamp Lintforda preselili u Offenbach, mjesto gdje doticni zivi. Za svaki slucaj i izborna pravila su bila dobro nastelovana. Sve sam to znao ali nisam htio da odustanem od izbora. I pored svega nabrojanog, moji biraci i ja smo im dobro poremetili racune. U direknom duelu sa njim "izgubio" sam sa 40:60. Njega su dugo vremena reklamirali, ja sam dobio 10 minuta pred Saborom. I to mi je sada vec bivsi muftija htio prepoloviti ali mu nisam dozvolio. A 16 dzemata je bojkotavalo izbore, izborna pravila su bila diskriminirajuca, Inicijativa za promjene se povukla … !

Ova sansa je propustena. Primjetio sam, i u Saboru i u dzematima je solidan potencijal. Ali ljudi su inertni, spavaju. Njih nikakvi blogovi ni brosure ne mogu da probude. Samo direktan kontakt. Za svega deset minuta predstavljanja svog programa ja sam uspio da broj onih koji zele promjene skoci na 40%. Cak sam i one koji se nisu ustrucavali da mi prilijepe razne etikete natjerao da se povuku i usute. Sada, ko zeli neka pise blogove. Ja ne zelim. Dva dana poslije izbora ja sam sjeo i napisao pismo clanovima Sabora, imamima i predsjednicima dzemata. Apelovao sam na njih da podrze novi Mesihat i da mu pomognu u radu. Da ih ne ometaju napadima na samom pocetku njihovog mandata, da im daju dovoljno vremena da sigurno zakoracaju u ovaj novi period. A onda, neka ne oklijevaju, neka budu pazljivi posmatraci i kriticari njihovog rada. Ne vrijedi sada okretati se unazad. Gledati u proslost. Zelim da IZ najzad pocne funkcionisati kako treba. Da se zna sta je to Islamska zajednica, sta i kako treba da rade njeni sluzbenici i da se tako pocnu i rezultati tog rada vrednovati. Kada pocnu tako da razmisljaju ljudi ce sami vidjeto ko je kakav, pocece da vjeruju svojim ocima a ne tudjim rijecima. Ko poznaje nas mentalitet zna da nece biti lahko. Ali ja alternativu ne vidim. Pogotovu sto u novom Mesihatu ima solidnih pojedinaca sa kojima se moze raditi. Problem su "samo" dvije-tri, ne tako nevazne pozicije. To su eksponenti stare politike u IZ. Vidjet cemo kako ce se stvari odvijati.

igbdwatch

Početnik

(10)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 15. Juni 2011

@ed svaka cast za tvoj prvi nastup i veliki uspjeh u izborima ako si dobio 40%. vec sada bi se opozicija (ti i inicijativa za promjene) trebala bolje organizovati i informisati javnost. a sto se tice javnosti, da vidimo sta kaze Dr. Dzevad Hodzic o njoj u islamskoj zajednici u svojoj knjizi 'kuda ide islamska zajednica?':

Citirano

JAVNOST ILI DJL?

Odnos Islamske zajednice prema javnosti predstavlja ozbiljno pitanje. Možda jedno od najozbiljnijih. Jer, radi se zapravo o tome da ni danas, petnaest godina poslije pada komunizma i promjene društvenog položaja Islamske zajednice, u njenom radu i djelovanju ne postoji institucionalizirana javnost. A bez konstituirane javnosti nije moguće govoriti o bilo kakvom odgovornom društvenom i političkom životu, pa, prema tome, ni o javnom djelovanju Islamske zajednice.
Najjednostavnije, ustanova javnosti je jedina krajnja instanca kontrole i kritike onih koji se bave poslovima od zajedničkog interesa pripadnika jedne zajednice. Naravno, javnost je, treba li naglašavati? - više od javnog mijenja. Pojam javnosti ima dvostruko značenje: s jedne strane, ono koje je suprotno tajnom i odnosi se na ono što je vidljivo, pristupačno drugim ljudima i, s druge strane, ono koje podrazumijeva fizički i konceptualni prostor uređen kroz ustanove i suprotno je pojmu privatnog kao sferi diskrecionog odlučivanja pojedinaca.
U svojoj najranijoj upotrebi pojam javnosti podrazumijevao je opće društveno dobro. To značenje dolazi iz starogrčkog razumijevanja politike i rimskog prava. Riječ je o značenju koje je sadržano u korjenu latinske riječi res publica. Javna stvar je opće dobro, koje je dostupno svima. U razdoblju moderne političke povijesti pojam javnosti poprima dodatno značenje. Javnost sada podrazumijeva ono što je objavljeno, otvoreno za širu društvenu pažnju. Ovo značenje sadržano je u korjenu njemačke riječi die Öffentlichkeit. U najkraćem, javnost predstavlja veliku epistemološku, etičku i političku tekovinu prosvjetiteljstva: sud koji je kritički preispitan od strane mnogo ljudi ispravniji je nego sud pojedinca ili nekolicine.
Korektivna funkcija javnosti u predstavničkom, reprezentativnom i birokratskom vođenju poslova od zajedničkog, općeg i javnog interesa danas se smatra neupitnom političkom i civilizacijskom tekovinom. Kao takva ona predstavlja pravo i dužnost, izraz slobode i samosvijesti, formu i sadržaj odgovornih, slobodnih i pluralističkih odnosa i interakcija između građana, društva, pripadnika neke zajednice, na jednoj strani, i predstavnika u državi, zajednici, na drugoj strani.
Javnost je politička kategorija u najboljem smislu te riječi. Ona podrazumijeva zrelu svijest o općem dobru, zajedničkim poslovima i interesima. Grčko iskustvo političkog života razvijano je u sudjelovanju slobodnih građana u raspravama koje su se vodile na trgovima. Oni koji nisu sudjelovali u javnom političkom životu za stare Grke bijahu idiotes.
Javnost čini nekoliko komponenata: publika koja sudjeluje u životu zajednice, aktivnosti koje ta publika prakticira, sredstva odnosno javni prostor koji se koristi, teme i institucionalizirane procedure javnih rasprava. Ukoliko pogledamo prilike u Islamskoj zajednici, lahko možemo zaključiti da je, u pogledu elemenata koji čine javnost, situacija više nego oskudna. Koliko muslimana sudjeluje u rapravama o značajnijim pitanjima i poslovima Islamske zajednice? U čemu se sastoji javni život pripadnika Islamske zajednice? Koji je to javni prostor i koja su to sredstva i mediji koji se u tu svrhu mogu koristiti? Može li se neko sjetiti nekog pitanja iz života i rada Islamske zajednice, u posljednjih pet-šest godina, koje je bilo tema šire javne rasprave? Da li je Islamska zajednica o bilo kojem pitanju u posljednjih pet-šest godina provela širu anketu ili neko drugo istraživanje javnog mišljenja? Postoje li neka pravila koja osiguravaju proceduru za djelotvoran dijalog o nekom poslu u Islamskoj zajednici? Na koji način je muslimanska javnost uključena u raspravu oko pitanja kao što su organizacija hadždža, kurbana, zekata, izgradnje ili obnove neke džamije itd.?
Svi mediji u Islamskoj zajednice, a nema ih puno, predstavljaju službena glasila Islamske zajednice i kroz njih se, po logici stvari, ne može graditi i izražavati javnost. Alternativni mediji s islamskim predznakom ili orjentacijom prema službenoj Islamskoj zajednici pokazuju različito motiviranu indiferentnost. Oni drugi su ili suzdržani ili Islamsku zajednicu prate samo u njenom djelovanju koje ima značaj za najširu, političku javnost.
Naš odnos prema javnosti predstavlja provincijalni mentaliet i totalitarnu svijest. Tako je svaka kritika neprijateljstvo. Ono što se misli o nama to se misli o Islamskoj zajednici. Mi - to je Islamska zajednica. Javno iznošenje kritičkog mišljenja rušilački je čin. Jedinstvo je magična i čarobna fraza s kojom se branimo od pogibeljnih opasnosti pluralizma, kritike. Objektivno mišljenje je samo ono o samome sebi. A konstituiranje javnosti u radu i djelovanju Islamske zajednice ozbiljan je i složen posao koji pretpostavlja mnogo stvari: svijest o općem dobru zajedničkim interesima, slobodne pojedince, društvenu zrelost pripadnika Zajednice, drugačije obrasce islamskog obrazovanja, zakonsko, finansijsko i institucionalno uređenje javnog prostora. Bez konstituirane javnosti u Islamskoj zajednici nema zajednice. Jer, u tom slučaju, bez konstituirane javnosti, ona je, kolokvijalno rečeno, djl (društvo jednog lica). - Dževad Hodžić: Kuda ide islamska zajednica? (2005) str. 119-123

Dr. Dzevad Hodzic

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

16

Srijeda, 22. Juni 2011

Cestitke, gospodinu Makarevicu,
i puno uspjeha u radu Mesihatu islamske zajednice bosnjaka u Njemackoj.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

17

Srijeda, 22. Juni 2011

Citirano

Orginalno od igbdwatch
@ed svaka cast za tvoj prvi nastup i veliki uspjeh u izborima ako si dobio 40%. vec sada bi se opozicija (ti i inicijativa za promjene) trebala bolje organizovati i informisati javnost.

Da, odnos je bio upravo takav, ali u nasem direktnom odmjeravanju snaga, posmatrano izvan konteksta ukupnih rezultata. Da podsjetim, bilo je 5 kandidata za mjesto predsjednika Mesihata, pored nas dvojice jos tri imama. Medjutim, ni ti ukupni rezultati nisu bas pravi pokazatelj. Uzak krug ljudi koji su odlucivali o izbornim pravilima se potrudio da stvar nastima do kraja. Jedno od pravila je bilo da delegati imaju pravo na listi od pet kandidata za predsjednika dati glas dvojici (!). Ko poznaje situaciju u IZ i u Saboru jasno mu je da je ovim omoguceno favorizovanje nekih kandidata. Nejse, na ovo se vise ne treba osvrtati, trebamo gledati naprijed, trebamo imati racionalan pristup. Obzirom na to ko je preuzeo da vodi Zajednicu tesko da ima mjesta velikom optimizmu, bez obzira sto su se neki navijaci na tribinama raspjevali.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

18

Petak, 12. August 2011

Nakon zavrsenih izbora obratio sam se svim imamima, predsjednicima dzemata i aktivistima. Obzirom na teska vremena i poremecene odnose koji su jako opterecivali IZ u Njemackoj zamolio sam ih da daju sansu novoizabranom rukovodstvu i da ih pomognu u radu. Ja nisam neko ko voli zataskavati stvari i cijenim transparentnost u radu no, smatrao sam da ih treba barem prvih sest mjeseci ostaviti da rade na miru i da ih ne kritikuju ili prozivaju za bilo sta. Pogotovu da se ne vracaju u proslost. A onda, kada prodje taj period, apelovao sam na njih da budno prate rad i da se ne ustrucavaju da, kada zatreba, kritikuju rad celnistva IZ. Koliko je to uticalo na javnost ne znam ali mogu da konstatujem da je svo ovo vrijeme od izbora bilo neobicno mirno u nije se nista znacajnije desavalo. Sve do prije dva dana kada je objavljen ovaj tekst:

Njemačka, utočište lažnih Doktora

Sadrzina teksta i navodi me nisu iznenadili. U kuloarima se i ranije o ovome pricalo. Iznenadilo me je da je to sada objavljeno. Neko je tek sada odlucio da o tome javno progovori. Da li ce reagovati novoizabrani predsjednik i hoce li i kakve ce posljedice ovo imati na dalji rad i odnose u IZBuNj, ostaje da vidimo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

19

Utorak, 16. August 2011

Citirano

Orginalno od ed
Da li ce reagovati novoizabrani predsjednik i hoce li i kakve ce posljedice ovo imati na dalji rad i odnose u IZBuNj, ostaje da vidimo.

Reakcija je neočekivano brzo uslijedila. Danas je novoizabrani predsjednik podnio ostavku na tu funkciju.

http://www.igbd.eu/index.php?option=com_…d=461&Itemid=40

Indikativno je da vijest nosi datum 07.08.2011 mada je tek danas objavljena i do danas niko nije imao pojma o ostavci. Očigledno se želi ostaviti utisak da ostavka nema ništa sa objavljenim tekstom o lažnom predstavljanju.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

20

Srijeda, 17. August 2011

@ed interesantno i žalosno! Nema kraja bezobrazluku! Evo jednog komentara sa facebook stranice o tom Univerzitetu iz Honolulua:

Citirano

[SIZE=1]I'm very much interested in studying with AIU, but right now I'm confused because my friend that studied with AIU is having a difficult time trying to convince her company that AIU certificate is genuine but the company refused vehemently saying that the school is not accredited thereby not recognized or approved by the US. How will the school protect the interest of their foreign students in this regard. Waiting for urgent response please.[/SIZE]

Naravno da ne smatram da je ovaj komentar preterano relevantan, ali samo potvđuje ono što postoji već na wikipediji, tj. da se taj Univerzitet nalazi na spisku neakreditovanih.

Interesuje me šta su sledeći koraci? Interesantna je tema koju si pokrenuo i u kojoj nas informišeš. Nastavi tako.

Social bookmarks