Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Equins Suoca« je autor ove teme

Datum registracije: 14.04.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 14. April 2003

Izlasci u NP do 23 - ZA i PROTIV.

Medju dosta ljudi vlada zabluda da se u Pazar izlazi "samo" do 23:00 zbog toga sto je Pazar prilicno patrijahalna sredina. Ovo je svakako jedan od razloga, ali nije glavni razlog. Glavni razlog je, po mom misljenju, taj sto je Pazar jedan od retkih gradova u Srbiji u kome se nesto radi. A onaj ko radi ne moze da izlazi do 5-6 ujutru do koliko izlazi omladina sirom Srbije. Neverovatno je kako su ljudi u Srbiji lenji. Ja sam dosao u Beograd da studiram i meni je bilo mnogo cudno od koliko sati su ljudi pocinjali da otvaraju svoje tezge i prodavnice i kako se ovde slabo radi. To bi obicno bilo oko 11-12 sati, tj. u vrema kada se u Pazaru pijacni dan po pravilu zavrsavao. Omladinci sirom Srbije hoce da djuskaju po celu noc u kafe barovima i da im je posle kriv Tito, Slobo, Djindjic, Kostunica ili neko drugi. A kada ih pitas: "Pa, dobro, a sta si ti uradio da se tvoje stanje promeni", oni samo slezu ramenima. Dok u Pazaru dosta omladine radi i snalazi se.
Ja sam u svakom slucaju za izlazak do 23:00, jer takav izlazak donosi mnoge prednosti, a nema nikakc nedostatak u odnosu na izlazak do 6:00. Mrak je u 22:00, isti kao i onaj u 5:00. Jos ako si u neku zatvorenu prostoriju (diskoteku npr.) kada ne vidis ni belu macku, isto ti je kao izasao u 12:00, kao izasao u 24:00. A ako ostanes do kasno u grad, ceo sledeci dan se osecas kao *ovno i nisu u stanju gotovo nista da radis. Da ne govorim o tome da posle ceo dan ne mozes da se probudis. Ja jesam za izlazak i provod, ali nisam sklon preterivanju. Umeresnot u svemu je najbolja. Jednostavno: Noc jeste za spavanje.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 15. April 2003

he he he

znash kako je Liku, zavisi kad izadjesh ako izadjesh u pola 8 onda je dosta do 11 jer opet treba sutra da se radi od 07:30 ili ranije ili kasnije jer pazar ne bi bio pazar kad se ne bi radilo takvim tempom. Zato sam ja protiv duzih uzlazaka posle 12 uveche (ne odnosi se na dokone)

Kako kazu stari sve se lose stvari desavaju nocu , sad mi ti reci kome je stalo do losih stvari ?? bil voleo-la da tvoje dete dolazi sutra dan u 3 ujutru kucu a da ne smesh da ga pitash gde je bilo??
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 15. April 2003

Buduci da vec dugo vremena ne zivim u NP tesko da mogu da dam neko relevantno misljenje.

Cinjenica je da posle 24 casa svi iole pristojni lokali zatvaraju. Onda se postavlja pitanje: Gde izaci i ostati duze od ponoci.
Proslog leta sedeci u jednom lokalu, koji je bio prepun, iznenadio me je konobar koji je u pet do dvanaest rekao: "Izvinite, ako mogu da naplatim posto zatvaramo."
Pomislio sam da covek zbija salu samnom, jer je u lokalu bilo sigurno preko 100 ljudi. Medjutim ispostavilo se da je u narednih 5 minuta cela masa napustila lokal jer se isti zatvarao u 24:00.

Letnje vreme, odmori, turisti a covek ne moze da izadje u grad i provede vece na nacin na koji mu odgovara.

U razgovoru sa vlasnikom pomenutog lokala sam saznao da je moguce da vreme zatvaranja lokala bude pomereno ali tad, on mora da plati dupli porez, koji nikako nije mali. Znaci stvar izlazaka u NP je regulisana od strane opstinske vlasti.
Misljenja sam da radno vreme lokala treba da bude pomereno do 2:00 barem u letnjim mesecima.

Naravno, postoje mesta i za izlaske posle ponoci ali ta mesta nisu vredna pomena u ovom kontekstu.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 15. April 2003

Mnogo racionalniji sistem za izlaske je ovaj kod nas u N.Pazaru u odnosu na sve gradove u kojima se večernji izlazak ne može zamisliti pre 23 sata. Ovaj "naš" sistem obezbeđuje i nama zaposlenim sasvim solidnu mogućnost da čak i radnim danom možemo priuštiti sebi malo razonode i opuštanja u večernjoj šetnji. Razloga zašto je ovaj naš sistem bolji ima još sijaset, ali meni je i ovaj dovoljan da se opredelim za izlazak od 19:30 do 23:00 (24:00)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

5

Utorak, 15. April 2003

Pozdravljam sve prisutne na ovoj temi :)

Ja sam takodje misljena da su izlasci do 24:00h sasvim Okay. Trebali bismo biti zahvalni opstinskim vlastima koje su donele jednu tako pametnu odluku.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 16. April 2003

Možda bi nekakva kontrola kretanja i aktivnosti maloletnika u te sitne sate mogla da dođe u obzir, a sve ostalo je jedan VELIKI MINUS za opštinu sa moje strane.

Da napomenem da jako retko izlazim sa idejom da ostanem posle 24h u gradu, ali želim da imam tu mogućnost kao opciju. Lepo Nihad reče: makar preko leta treba omogućiti izlaske koji su nešto duži.

Međutim, sadašnje stanje i nije tako začuđujuće. Ekipa koja donosi odluke o tim stvarima i ne zna šta su to večernji izlasci. Da čujem kad ste poslednji put videli nekog od glavešina u čaršiji, onako neposredno među ljudima? Mogu da kaže da se konstanto krećem po epicentru NP čaršije, i poznajem i ljude i prilike. Ljudi su nezadovoljni ovim stanjem i pravila se često krše, jer tržište je tržište.

Ovo kruto pravilo o zatvaranju lokala u 24h nije dobro i treba ga menjati!!!

Ništa mi ne treba opštinska vlast da donosi pametnu odluku umesto mene. Ta opštinska uredba o ograničenju rada kafića je čisto ograničavanje mojih građanskih sloboda. MOJA je stvar i odluka o načinu života, sve dok to ne u ugrožava tuđe slobode i način života.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

7

Srijeda, 16. April 2003

Citirano

Orginalno od pink
Ja sam takodje misljena da su izlasci do 24:00h sasvim Okay. Trebali bismo biti zahvalni opstinskim vlastima koje su donele jednu tako pametnu odluku.

Jos kad bi dala tvoje argumente za ovo sto pozdravljas u citatu gore, mozda bih i razumeo tvoje stanoviste.

Citirano

Orginalno od Dado
bil voleo-la da tvoje dete dolazi sutra dan u 3 ujutru kucu a da ne smesh da ga pitash gde je bilo??

Ovo vec nema veze sa duzinom izlazaka vec sa sposobnoscu roditelja da vaspitavaju i kontrolisu svoju maloletnu decu.

Vecina misli da se ovim merama zabrane rada lokala posle 24:00 mogu spreciti pojave droge, prostitucije i alkoholizma kod maloletnih osoba.
Misljenja sam da za to postoje mnogi drugi bolji i civilizovaniji nacini, koji se sprovode u drugim zemljama. Jedan primer bi bio zabrana maloletnicima pristup lokalima posle 24:00, sto u potpunosti opravdavam. Medjutim istu zabranu kod punoletnih i odraslih osoba smatram kako Djordje rece uskracivanjem osnovnog prava na samostalno odlucivanje.

Drugi aspekat ove zabrane je i negativan uticaj na turizam kao i privredu u gradu.
Nek mi objasni neko, sta je to sto turistu moze zadrzati u gradu ukoliko isti ne moze da organizuje svoje slobodno vreme na nacin koji sam zeli.
Opet polazim od sebe i svojih poseta rodnom gradu, koje mogu smatrati donekle turistickim. Posle jedne sedmice provedene u gradu postaje dosadno jer su vecernji izlasci ograniceni. Iz tog razloga sam "prinudjen" da menjam sredinu i u nekom drugom gradu trosim novac. Znam pouzdano da nisam jedini koji to radi vec je to slucaj sa vecinom turistickih posetilaca Novog Pazara.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 16. April 2003

Pa da, idemo u Rašku po provod! Švico draga, dokle smo došli!!!

Može da se primeti da se težište sociajnih kontakata preselilo na dnevne aktivnosti, što je krajnje nepodesno zbog toga što ljudi imaju dnevne obaveze u različito vreme. Navratite do Art-a bilo kojim danom oko 13h i biće vam jasno o čemu govorim. Šta ćete, nužda zakon menja...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

9

Srijeda, 16. April 2003

Citirano

Jos kad bi dala tvoje argumente za ovo sto pozdravljas u citatu gore, mozda bih i razumeo tvoje stanoviste.

Selam admin-e,
Hteo bi dakle da cujes moje argumente?
Nema problema :)
1) Mi smo muslimani.
Pitanje za tebe : Sta ce jednom muslimanu izlasci duzi od 24 h? Sta bi on to mogao da obavi tako vazno u te sitne sata, a sto ne bi mogao za vreme dana?

2) Ja sam rodjena i odrasla sam u NP, Gotovo nikada nisam ostala duze od 24:00 h u gradu. Nisam nesto primetila da se razlikujem od ostalih vrsnjaka, hocu reci da zbog toga nisam bila "ometena" iliti "zaostala" u poredjenu sa ostalom omladinom shirom sveta.

3) Kada si sa osobama koje su ti drage, koje postujes i koje te postuju, sa osobama u cijem se drustvu osecas prijatno, slozices se i sam da ti je svejedno koje je doba dana ili noci dok si sa njima, oder?
Sigurno ne gledas na sat i cekas dok prodje ponoc kako bi se "proveo" !

4)

Citirano

Vecina misli da se ovim merama zabrane rada lokala posle 24:00 mogu spreciti pojave droge, prostitucije i alkoholizma kod maloletnih osoba.

Slazem se da se na ovaj nacin ne moze potpuno spreciti sirenje droge i ostalih navedenih poroka. Da li ce se , kada i kako oni pojaviti zavisi pre svega od pojedinaca . Sa druge strane ti pojedinci skupa cine jednu zajednicu.
Mozes me svrstati u ovu tvoju "vecinu" ali i ja mislim da dokle god se moze spreciti sirenje pomenutih poroka medju maloletnicima , treba preduzimati ovakve mere pa makar njihov uticaj bio gotovo zanemarljiv.

Mozda vama moji argumenti zvuce smesno i nisu dovoljno jaki,... Meni oni sasvim dovoljni :)

Selam
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 17. April 2003

Citirano

1) Mi smo muslimani.
Pitanje za tebe : Sta ce jednom muslimanu izlasci duzi od 24 h? Sta bi on to mogao da obavi tako vazno u te sitne sata, a sto ne bi mogao za vreme dana?

Pa pobogu ne zive u Pazaru samo muslimani a i povezivanje muslimanstva sa nocnim izlascima mislim da je apsurdno.

Citirano

2) Ja sam rodjena i odrasla sam u NP, Gotovo nikada nisam ostala duze od 24:00 h u gradu.

Sama sebe dovodis u kontradiktornost. Posto si muslimanka kao sto to kazes u prvom citatu, onda te pitam zasto nisi pokrivena i zasto po zalasku sunca uopste izlazis na ulicu?

Citirano

Mozes me svrstati u ovu tvoju "vecinu" ali i ja mislim da dokle god se moze spreciti sirenje pomenutih poroka medju maloletnicima , treba preduzimati ovakve mere pa makar njihov uticaj bio gotovo zanemarljiv.

Pa stvar je upravo u tome sto ove mere ne mogu to da sprece, a mnogi ispastaju zbog njih kao sto sam vec naveo u mom prethodnom prilogu.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 17. April 2003

Iz svog dugogodišnjeg iskustva noćnih izlazaka u N.Pazaru mogu da izvedem zaključak da se nije ništa bitno promenilo tokom svih tih godina, bar kad je u pitanju "vreme razlaza". Donošenje opštinske odluke o "fajrontu" u 24 časa nije bitno uticalo na rad bar 95% kafića koji su i pre donošenja te odluke u to vreme bili prazni... Kad smo već kod opštinske odluke, komentar tipa:

Citirano

Ništa mi ne treba opštinska vlast da donosi pametnu odluku umesto mene. Ta opštinska uredba o ograničenju rada kafića je čisto ograničavanje mojih građanskih sloboda. MOJA je stvar i odluka o načinu života, sve dok to ne u ugrožava tuđe slobode i način života.

je sasvim ispravan, ali rad ugostiteljskih objekata u "sitne sate" ipak ugrožava tuđe slobode i način života (recimo komšije koje hoće da spavaju). Imajući to u vidu Zakon o lokalnoj samoupravi je u Čl.18 stav 1. tačka 21. predvideo upravo da Opštine svojim odlukama urede radno vreme ugostiteljskih objekata, a ove su to i učinile...I to ne samo u Pazaru i to slično kao i u N.Pazaru:

Citirano

Arilje, Ivanjica, Pozega, Lucani, Cacak i Uzice

Posle iscrpne diskusije prisutnih, usaglaseni su stavovi da radno vreme ugostiteljskih objekata u zimskom periodu bude od 7 do 24h radnim danima, vikendom od 7 do 01h posle ponoci, dok ce u letnjem periodu, odnosno junu, julu i avgustu mesecu radno vreme biti isto radnim danima i u dane vikenda i to od 7 do 01h. Ovakav zakljucak je jedinstven i postovace se u svim opstinama.

Smederevo

Radno vreme ugostiteljskih objekata skraćeno je za sat, tako da je radnim danom do 23:00, a vikendom do ponoći. Uz to, oni objekti koji imaju bašte za svaki kvadratni metar plaćaju dvesta dinara mesečno. Sve to skupa izazvalo je nezadovoljstvo kod ugostitelja, najavljuju proteste, peticije, čak i štrajk.

Aleksandrovac Na sednici SO Aleksandrovac, doneta je odluka o radnom vremenu ugostiteljskih objekata. Radnim danima do 24h, a vikendom i praznicima do 1h. Ukoliko neko želi duže radno vreme, potrebno je predati zahtev SO uz obavezan dokaz o profesionalnom obezbeđenju lokala.

Paraćin:
Na osnovu čl.80. stav 1. tačka 25. Zakona o lokalnoj samoupravi ("Službeni glasnik RS" glasnik" br.16-1/99), SKUPŠTINA OPŠTINE PARAĆIN, na sednici od 16.05.2001. godine, donela je

O D L U K U

O ODREĐIVANJU RADNOG VREMENA UGOSTITELJSKIH, TRGOVINSKIH, ZANATSKIH I DRUGIH OBJEKATA NA TERITORIJI OPŠTINE PARAĆIN I OPŠTE ODREDBE

...
Cilj Odluke je da se omogući normalno zadovoljavanje potreba građana kao i potreba preduzeća i drugih subjekata, za čije je normalno poslovanje neophodna usluga ugostiteljskih, trgovinskih, zanatskih i drugih objekata.

II RADNO VREME UGOSTITELjSKIH OBJEKATA

Član 4.

Odredbe ove Odluke odnose se na ugostiteljska preduzeća i samostalne ugostiteljske objekte.

Ugostiteljskim objektima smatraju se: hoteli i moteli, restorani, letnji restorani-bašte, ćevabdžinice, pivnice, bifei, kafane, kafići, diskoteke i drugi objekti.

Član 5.

Ugostiteljski objekti imaju utvrđeno radno vreme i to:

- hoteli i moteli neprekidno od 00 do 24 časa,

- restorani, letnji restoran-bašte, kafane, kafići radnim danom, subotom i nedeljom od 07 do 24 časa,

- video klubovi svakog radnog dana i subotom od 10 do 22 časa

- zabavne radnje svakog radnog dana i subotom od 10 do 22 časa

- disko i noćni klubovi radnim danom i nedeljom od 20 do 24 časa, a petkom i subotom i u dane praznika određene Zakonom od 20 do 02 časa, osim kada se praznik pada uoči radnog dana.

Kula

Odbor za bezbednost opštine Kula je zakljucio da je neophodno inicirati izmenu Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata u smislu normativnog regulisanja njihovog radnog vremena radnim danom do 24 casa a vikendom do 1 cas iza ponoci, kao i to da se njihovo radno vreme rigorozno kontroliše i sankcioniše svako produžavanje.

Beograd

Povodom žalbi građana na prejaku buku, pogotovu vikendom, kao i na osnovu ovakvih rezultata kontrole, opština Stari grad je pokrenula inicijativu za donošenje nove odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Beograda, po kojoj bi radno vreme bilo skraćeno do ponoći.

Subotica:
- Ne samo da je vreme rada ugostiteljskih objekata limitirano - radnim danima do ponoći, a vikendom do dva sata , nego nam se naplaćuje i beton ispred kafića (20din. po metru kvadratnom dnevno). Ispada da je skuplji kvadratni metar golog betona nego stana. U stanu imaš vodu, struju, parket, a beton na ulici je beton - kaže jedan od nezadovoljnih ugostitelja.

Prema tome, čini mi se da se ova tematika na sličan način reguliše zakonom i u drugim gradovima.... e sad da li se to poštuje- to ne znam...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 17. April 2003

Evo kako se to radi u Londonu.

Kafane, pabovi, kafici rade striktno do 23:00. u 22:50 mozes da porucis poslednje pice, i onda se javlja stampedo ka baru (last orders). Posle 23:00 rade samo nocni klubovi, koji rade samo za punoletne (preko 21 godinu). Inace da stvar bude jos interesantnija javni prevoz radi samo do 24:00, a London je povelik grad. Alkohol se sluzi samo punoletnima, odnosno moras da dokazes da si punoletan ako si mladolik i zelis da konzumiras alkohol.

... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 17. April 2003

Stipu ba London Tulumba4All, Evropa je to (ili nije?)... :))

Nego da se vratimo mi nasem dragom Pazaru.
Meni nesviklom na ljetnje izlaske prije 22h (sto u Sarajevu je bilo neko vrijeme koje je diferenciralo izlazak piculadije i starije raje) je u pocetku bilo malo cudno (ali nadasve simpaticno) kad bi se raja sastajala oko osmice ili cak sedmice pred pecurkom da bi se smeknulo koga na korzou i isto tako kad bi fajront nastupio oko 23h (fol da se gleda Program Plus HTV koji je tada pocinjao :] ) ,no kao sto neko rece za ljude koji rade to je sasma dosta ako ne i previse za neki pristojan izlazak ali...
Zapitajte se (kao sto se ja zapitah) koliko puta ste pozeljeli da ostanete makar minut duze od roka koji su Vam ili roditelji nametnuli ili od cuvenog "Hajte momci (djevojke) popijte to pice, pa lagano put pod noge jer zatvaramo". I bas po nekom Marfijevom zakonu se to dogadja kad Vam je pravo dobro u drustvu i nema tih para koje mogu da kupe tih 10 minuta extra vremena koje "ukradete" od gazde kafica...
Zbog toga, smatram da vrijeme fajronta bi trebalo biti klizno do neke granice (npr za slucajeve koje navedoh) ali opet fiksno da se ipak zna neki red.
Pozdrav svima

P.S. Citiracu natpis u kafani na putu ka Neumu...
Fajront? Ne sluzimo...
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

14

Četvrtak, 17. April 2003

Selam admine :)

Vidim da nista novo nisi rekao, vec si me samo citirao ( da ne kazem kopirao skoro ceo moj poslednji post) i pokusao da me "zaobidjes" time sto si na pitanja postavljena tebi jednostavno odgovorio postavljanjem istih pitanja meni. Ne razumem bas najbolje sta si time hteo da kazes, ali postujem tvoju volju. :)

Ipak sam pomalo tuzna ....moja pitanja ostadose bez odgovora :(

P.S. Forum definitivno nije mesto na kome bih se trebala predstavljati i pricati o svojoj licnosti!

Selam
pink

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

15

Subota, 26. April 2003

Iz Ekonomskog Ugla...

Pre sam razmisljao o ovome koliko vladajuca grupacija raspolaze moci, da pritajnim sredstvima (kako to obicno rade) usmeri zivot svakog pojedinca u gradu.
Mislim da ne postoji organizacija u gradu, koja se bavi pitanjima mladih. Prepusteni smo sami sebi. Sa jedne strane pritisnuti opstom politickom situacijom, tranzicijom a samim tim i manjkom radnih mesta. Stoga je i ekonomija podredila volju i zelje stanovnistva i a narocito omladine i u prvi plan izbacila bitku za prezivljavanjem.

Imamo sutaciju u kojoj bismo hteli nesto da ostvarimo iako od potrebnog materijala imamo samo zelje. Trazi se alternativa da se sa jedne strane zadovolji privredni mehanizam i da se omladini da pristojan nocni zivot.

Podjimo od ovog zakona o radu nocnih lokala, koji je dobro regulisan ovde kod nas, ali ima izvesnih propusta. On obezbedjuje neophodan sistem vrednosti stanovnistva (budnost i trezvenost) sto ide u prilog velikom broju privrednih sektora, ali na zalost ne i ugostiteljstvu.
Ovo sto je Aministrator naveo je odlicanh primer. Sta ce turisti koji su navikli na duge izlaske i buran nocni zivot da rade posle 11 - 12 sati. Pazar automatski gubi titulu turistickog centra kakvom se nekad dicio, a taj se gubitak nece samo odraziti na ugostiteljstvo vec i na proizvodnju jer gubimmo na imenu.
Ono cime se ponosimo vec duzi niz godina i sta nas predstavlja u okruzenju su uglavnom konfekcijski i obucarski sektor, moze biti ugrozeno ukoliko se ne da podsticaj i turistickom sektoru (turisticki objekti i manifestaije).

Politicke partije kod nas u gradu su manje vise prepune nacionalnih interesa i ciljeva (sto je nesporno neophodno resiti sto pre), ali su njima ispunjene u toj meri da su zaboravili na privredu, ukoliko su na nju uopste i mislili. Njihov rad bi trebao da se svodi na organizovanju privrednika obezbedjujuci im potrebne informacije, i pomazuci im u realizaciji njihovih projekata, kao sto su recimo: otvoreni bioskopi, kuglane, prostorije za paintball.....i mnogi drugi.

Ukoliko imate nesto da ponudite (tehnicke, tekstilne proizvode..sirok asortiman turistickih objekata...) smatrajte da ste ispunili minimum za razvoj nacionalne ekonomije. To je opste vazeci princip svuda u svetu.

Mislim da sam naveo dovoljno argumenata za neophodnu izgradnju i popularizovanju turistickih objekata a samim tim i za letnje produzenje radnog vremena sa otvorenijim stavom prema nocnom zivotu ...jer ce to ujedno ojacati ugostiteljsku privredu, a sa druge strane stvorice se fina atmosfera za kreiranje boljeg ambijenta i druzenja omladine.

Ostaje da se vidi da li ce opstinska vlast (nakon resavanja nacionalnih pitanja) dati odredjeni stimulans za razvoj turizma i koliko ce nasi privrednici poraditi na tome.

Prepusteni smo na milost i nemilost politici i privatnicima. "Radite nesto korisno za opste dobro, ulaganja su nesto veca, ali je za opste dobro. Toliko."

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

16

Subota, 26. April 2003

Turizam u Novom Pazaru

Ja vjerovatno nisam najbolje upucena, ipak me zivo zaintrigirala tema turizam u Novom Pazaru. Voljela bih da mi neko objasni o cemu se radi? Sta Novi Pazar nudi turistima? kakve turisticke znamenitosti? ko su turisti koji dolaze u Novi Pazar? Koji hoteli tamo rade? O kom broju turista je rijec? Ne bih zeljela da neko moja pitanja shvati kao provokaciju. Ja sam vjerovatno neupucena i zato me je vrlo iznenadilo kada je neko pomenuo turizam u Novom Pazaru. Bila sam u Novom Pazaru prije dvije godine i nisam stekla dojam da tamo ima turizma, kazem opet mozda sam neupucena.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 27. April 2003

Jeste da nema mnogo veze sa zapocetom temom ali cu ti reci da je turizam u NP kao i u celoj Ex-YU zamro pocetkom 90-tih. Do tad je turizam itekako bio znacajan cinilac privrede u nasem gradu. NP je posebno bio interesantan za turiste iz istocne evrope.
Za svaku detaljniju diskusiju o turizmu Novog Pazara predlazem otvaranje nove teme.

Adler

Početnik

(10)

• »Adler« je muško

Datum registracije: 28.04.2003

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 28. April 2003

Izlasci u NP do 23 - ZA I PROTIV

Nisam covek koji bi mogao da govori o izlascima u NP direktno jer tamo nisam rodjen.
Iako sam zeleo da zaobidjem ovu temu nemogu a da ne vidim paralele izmedju NP i ostalih gradova u Sandzaku i svijetu.
Ja sam licno za totalnu kontrolu , ali ne izlazaka vec prodaje pica i cigareta.Mozda se necete sloziti sa mnom i reci: ".. Pa to je diktatura .." a mozda ce i biti onih koji se samnom slazu.
Moramo shvatiti da put do demokratije vodi preko pravila koja su nekada okrutna i nezamosliva ali ih mi moramo postovati za dobrobit svog naroda.
U Svajcarskoj je takav zakon da se cigarete ne smeju prodavati deci mladjoj od 16 a alkohol osobama mladjim od 18 godina.
Ukoliko neki prodavac pogresi i proda cigarete ili alkohol osobama koje nemaju pravo na konzumiranje ovih sredstava moze biti otpusten sa posla ili cak gonjen zakonom.
Znam da ovo nema mnogo veze sa temom ali ipak ima dodirnih tacaka.
Niko nema potrebu da bude odsutan od kuce duze od 5 casova ukoliko ne bezi od nje. Kad se bezi od kuce bezi se od stvarnosti i to najbolje uz opojna sredstva .
Ukoliko se ovaj problem resi resice se sve vezano za izlaske i za zadrzavanje u lokalima.
Ja sam bio zrtva ovog sistema.
Ja sam poceo da pusim sa 11 godina i tek sam sada srecom posle vise od 13 godina prestao da pusim.
Zasto sam tako rano poceo da pusim?
Zato sto su mi cigarete bile dostupne svugde , na svakom cosku zato sto su me vukli za rukav da kupim cigare i bile su nam lako dostupne jer su bile jeftine.
Sto se tice izlazaka , jednom zaposlenom coveku nisu potrebni izlasci svakog dana.
Ovamo su lokali pusti preko nedelje i postoje dva dana kada se izlazi petak i subota.
Onaj prihod koji lokali gube zbog slabog odziva gostiju preko nedelje nadoknade nudeci druge vrste servisa kao sto su ruckovi i dorucak ili hauslieferservice .
Ja licno verujem da je vrijeme da se gazde lokala u scg polako zabave drugom temom a to je : ALTERNATIVA ZURKAMA , i da kada svi budu radili vise nece razmisljati o tako malim temama kao sto su izlasci preko nedelje vec ce trcati sto pre da legnu i da se ljudski odmore da bi bili svezi na poslu.

Sa srdacnim pozdravima

Adler

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 28. April 2003

Mala digresija od teme no...

Citirano

Orginalno od Adler
Zasto sam tako rano poceo da pusim?
Zato sto su mi cigarete bile dostupne svugde , na svakom cosku zato sto su me vukli za rukav da kupim cigare i bile su nam lako dostupne jer su bile jeftine.

Vidis, ja se ovdje s tobom ne bih slozio a evo i zasto. Mislim da je ipak do individue hoce li ili se nece navuci na neakav porok a ne dostupnost poroka kao takvog. I mene a vjerujem i ostalu raju su "vukli za rukav", prozivali svakakvim imenima ne bi li se navukao na cigare ili pice (u sta ne racunam pivu) i uvijek si mogao reci istorijsko NE (ko Tito Rusima 48)!
Da potkrijepim to pricom koju si spomenuo o Svici i kako je to tamo lijepo zakonom propisano (slicno i u Kanadi) sto po meni "ne pije vodu" jer cim nesto zabranis onda zelja za tim postaje jaca i jaca, pa nerijetko vidjah te "stasale" 18-godisnje momke i djevojke na svom prvom koraku u neki ozbiljniji zivot kako piju (mada je prikladnije reci locu) i duvane sve u sesnaest ispred prodavnica specijalizovanih za pice i duvan jer je napokon brnjica skinuta i moze im se...

Glede turizma u NP (jos jedna digresija) bijah malo zatecen i ja jer mene je turizam u ex-Jugi ipak asocirao na Jadran, planinske centre, Plitvice, Ohrid, Postojnu i slicno, i iako smatram da Pazar ima sta da ponudi mislim da je turizam ipak bio tek u povoju.
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

20

Četvrtak, 01. Maj 2003

To meni lici na Inkviziciju, ili mozda Aparhejd, ha?

Ako je stvar do svake individue da li ce se ,ili ne navuci na neki porok, onda shodno tome svako moze da izlazi u carsiju kad hoce, ili da ne izlazi.
Mislim da je glupost na silu zabranjivati raji (odrasloj) da izlazi samo do 23-24h. To se radi zabranjivanjem rada lokala poslije tog vremena.
Ok je da se zabrani prodaja alkohola maloletnicima, ali ako sam ja punoletan i pije mi se pivo u 2h poslije ponoci, ja cu da izadjem i sednem sa drustvom u neki lokal i pocasticemo se. Meni je to sasvim normalan nacin rezonovanja. Ko nece da izlazi tada ne mora, ali ne treba to ni braniti drugima. To je krsenje sloboda i prava svakog pojedinca, normalno dok se taj pojedinac ponasa u granicama zakona i nekih moralnih sablona.
Na stranu to pijem li ja pivo ili nesto drugo. Ako hocu da se zadrzim sa curom do kasno u gradu, necu cijelu noc da se setamo ulicom. Hocu negde da sednemo i da popijemo, ili pojedemo nesto uz razgovor. To je normalno svugde u svijetu, jedino kod nas izgleda nije.
Sustina onoga sto hocu da kazem je da svakome pojedinacno treba ostaviti slobodu odlucivanja sta ce da radi, a ne mu to nasilno nametati.
I pozivam one koji misle na isti nacin kao i ja, a ne mogu u NP da izlaze kad hoce, ne moraju stalno da idu do Raske, nek s vremena na vrijeme navrate i do Tutina, do npr. Endzija, gde ce se sigurno lijepo provesti.
Bujrum dodjite.
Moliiim!!!!!?
Kome ti to, ha!???

Social bookmarks