Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 01. April 2004

Izolacija, integracija ili nešto između

Selam,

činjenica je da je većina balkanskih muslimana u bivšoj Jugoslaviji bila zajedno u jedinstvenoj Islamskoj zajednici.

To što se veliki broj muslimana poveo za komunizmom i lažnim bratstvom-i-jedinstvom, nije kriva država kao država već zvanična ideologija tadašnje države (uslovno rečeno, jer su muslimani sami najveći krivci).

Država kao država može promijeniti zvaničnu ideologiju i društveni pravac. Tome što Jugoslavija nije uspjela da se prestroji na drugi kolosjek i mirno prebrodi tranziciju krivi su oni kojima, izmedju ostalog, nije bilo u interesu da vidi ujedinjene muslimane kao značajan faktor u takvoj državi.

Ukratko, moje lično mišljenje je da su muslimani bivše Jugoslavije samo izgubili njenim nestajanjem.

Isto tako, u budućem regionalnom savezu u sklopu Pakta za jugoistočnu Evropu vidim novu šansu za muslimane Balkana, a u kojem će nas biti više, inšaAllah (jer će biti uključeno više država).

Naravno, muslimani takav savez trebaju dočekati "na nogu" i spremno ući u tako nešto, koliko mi je poznato već postoji inicijativa za organizovanje zajedničkog tijela svih islamskih zajednica koje djeluju na prostoru Balkana.

Bilo bi lijepo kada bi se organizovao širok i jedinstven politički pokret koji bi se borio za prava muslimana na istom prostoru.

Bilo kako bilo, vrijeme je globalizacije i integracije. Htjeli mi to ili ne, i nas to čeka. Znači samo je pitanje hoćemo li to dočekati spremni.

Sam Uzvišeni Allah nam je odredio život na ovom prostoru, a to sigurno nije bez razloga. Zadatak muslimana je, to znamo svi, da prenesemo poruku Islama. Jedini je način da se umiješamo među druge.

Volio bih da čujem i druga mišljena na ovu temu.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 01. April 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Ja cu samo iznijeti svoje misljenje naravno. :)

Sve sto je muslimansko je (bi trebalo) vezano za Islam. A osovina oko koje se sve okrece je Tevhid (Jedinstvo). Dakle Tevhid je jedino pravo Jedinstvo, a sva ostala jedinstva su lazna ili fatamorganska. Tevhid je vjecan. Sta je na muslimanima da rade? Treba samo da spoznaju Tevhid, da se ociste od raznih sirkova i unutarnjih bolesti svoje duse, dakle da bivaju sve bolji i jaci muslimani i na taj nacin (spoznajom Tevhida) ce uci u stvarno Jedinstvo. A oni koji udju u Tevhid oni se nazivaju Mu'minima, a Mu'mini su braca. Dakle Mu'mini su oni koji u ma kojem stanju se nalazili ili polozaju u ovom svijetu se nalazili su u Jedinstvu. Nisu razjedinjeni. Tako da je osnovno i glavno raditi na sebi i na svojoj spoznaji Tevhida, a samim napredovanjem u tome ce se i ovo formalno Jedinstvo dobiti.

Mu'min je Mu'minu brat i u Jedinstvu su makar jedan bio u Pakistanu a drugi ovdje u Sandzaku. Tevhid prevazilazi ove dunjalucke prepreke. Ako se dakle bio koje formalno jedinstvo gradi na temeljima Tevhida onda je dobro za nas, a ako se tako nesto gradi na nekim drugim temeljima onda se radi samo o ujedinjenju interesa ovodunjaluckih. A poznato je i to da je lakse kontrolisati nekog ili nesto kada je to nesto centralizovano. Dakle, ako se centralizuju muslimani blakana i taj centar bude na Tevhidu onda je dobro, a ako se djesi da se centralizuje a centar nije na tom stanovistu onda tesko ga se nama.

Tevhid je osovina oko koje se okrece pravo Jedinstvo.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 01. April 2004

ne vidim sta su to izgubili muslimani raspadom SFRJ? jel ti znas kako je postupano sa muslimanima u toj drzavi?nimalo lijepo.
evo imas jedan link http://islam-bih.com/
odes fino u odeljak Knjige i procitas knjigu "u plamenu kusnje". posle toga dodji i reci da je ta drzava bila dobra.ni najmanje ne zalim za tom drzavom.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 01. April 2004

Gubitak se može ponajviše vidjeti na muslimanima koji su ostali izvan Bosne.

Da smo znali i umeli, a vala i htjeli, u onoj državi bismo mogli biti neki faktor. Danas su za to šanse mnogo, mnogo manje. Nadam se da ne treba da dokazujem i to da muslimani u Srbiji nisu bitan faktor.

A što se tiče trenutne slobode koja jeste postignuta u Bosni, ne mora da znači da će ona potrajati vječno s obzirom da muslimani još nisu naučili svoju lekciju ni iz bivše nam države.

Kako smo se god ponašali u Jugoslaviji, tako se ponašamo i u današnjim državicama, ali smo uz to još podijeljeni debelim državnim granicama. Dakle, ranjiviji smo.

Možda sam vam zvučao kao neko ko poziva na ponovno ujedinjenje nakih južnoslovenskih naroda, no nije to u pitanju.

U pitanju je to što će nas ponovo, htjeli mi ili ne, milom ili silom, strpat u neku državu (to se sada zove Jugoistočna evropa), a mi... hadaljevi bili - hadaljevi ostali.

Dakle, Gerilac, to o čemu si ti pričo ja sam podrazmijevao.
Tevhid u srce, olovku u šake, muslimane na okupu i raspali.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 01. April 2004

Ja ti ovu temu tabirim malo drugacije. Björn ne treba zaliti za drzavom jer nam nije ni koristila. U ovome te podrzavam 100%.
Ali treba zaliti za razilazenjem muslimana na ovom delu balkana. Nema nas ko kineza pa da se mozemo razbacivati sa ljudstvom.
A sad smo podeljenji ko arapi sve nesto preko nekih granica samo da bi nam kontakt bio sto tezi. A jos je najgore sto se mi danas vrlo malo skolujemo.
Mozda smo mi ovde na forumu malo uznapredovali ali ja jos ne vidim nikakav napredak u pazaru. A ako je u pazaru nenapredno onda je u drugim krajevima jos gore.

Najbolje je da se opet nekako pokusamo organizirati onako bratski i svojski. Da se ne dijelimo na sto nekakvih stranaka i zastranjivanja.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Petak, 02. April 2004

Ja opet kazem (naravno moje misljenje) da su i tep odjele posljedica neshvatanja Tevhida, jer samo se u Tevhidu ima Realno i pravo Jedinstvo kojem Allah dz.s. pomaze. Drugim nekim jedinstvima, na nekim tamo temeljima Allah nije na pomoci. Dakle, treba da se radi na ciscenju sebe od sirkova, ovoga ili onoga i onda ce Allah nam dati Jedinstvo ovo Formalno, jer cemo tada biti jedinstveni i jaki i odlucni, a sredstava se ima kolko hoces. Jedan veliki primjer su nam Arapske drzave i vlasti u tim drzavama. Njihovo jedinstvo se ne zasniva na Tevhidu, vec na nafti ovome ili onome i evo gdje ih i nas to vodi. A ako neko misli da je lahko Tevhid spoznati onda se grdno vara. Nije to samo izgovoriti i eto ga.

Ovim postom dajem podrsku ovoj ideji ujedinjenja, ali samo navodim i podsjecam koje je to pravo i jedino Realno Jedinstvo.

A onaj sistem koji je bio u jugoslaviji ondasnjoj nije pospesivao Tevhid naravno, vec je jacao nevjerstvo i tako slabio nase Imane. Mijesao se je sistem u vjerski zivot i u postavljanje Hodza i time je direktno udareno na Realno Jedinstvo muslimana. Nakon toga je bilo lahko ih porobiti i raditi sa njima sta se hoce. To i sada pokusavaju da nam urade i rade nam. Zbog toga kazem da je ovo vazno.

Glavne autoritete su nam tada poubijali i onda je sa nama bilo lahko manipulisati jer nije imalo vise nekoga ko bi nasu lokomotivu vukao u pravcu Tevhida, vec se je nakon toga narod kretao haoticno i naravna stvar veliki dio ih je upao u utopijsku zabludu zvanu komunizam, nalazeci u njemu lazni smiraj i jedinstvo. Neki su svjesno u to usli, a dosta njih nesvjesno, jer nije bilo onih koji bi im oci otvorili.

Tevhid je spas, sve van njega je propast.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

7

Petak, 02. April 2004

Esselamu alejkum

Kada se gleda gdje smo mi kao muslimani Bošnjaci bili, i gdje smo sada lako se može pomisliti da je onda bilo bolje. Ali, ipak, to je zabluda. Ondašnje bratstvo i jedinstvo je išlo samo na uštrb muslimana. Nema ni jednog primjera da se ostvarivalo bratstvo i jedinstvo tako što bi neki nemusliman ostavljao alkohol i svinjetinu, već bi muslimani to morali prihvatati kao dokaz svoje privrženosti Ideji. Cio obrazovni sistem je bio antimuslimanski, tako da su se proizvodile generacije muslimana koji se stide sebe i nemuslimana kod kojih se razvijala mržnja prema muslimanima. Što je još gore, sve je to bilo zasnovano na otvorenim lažima. Navjest ću kao primjer Kraljevića Marka, koji je slavljen kao Srpski (antiturski) heroj. Kroz osnovno obrazovanje obrađena je svaka "narodna" pjesma o njemu, ali u udžbenicima istorije se rijetko spominje da je bio Turski vazal, i da se borio na strani Turaka. Onda, veliki dio istorije je posvijećen Kosovskom boju. Ali se nigdje ne kaže Prvom kosovskom boju, jer se i ne pominje drugi u kojeme su se Srbi borili na stranu Turaka. Nadalje, može se steći utisak, čitajući našu istoriju da su svi muslimani sa ovih prostora prihvatili islam prisilno... Primjera je dosta. Ipak najporazniji primjer je bio pisac Ivo Andrić. Upravo njemu, muslimanomrscu, se pripisuje "Bosanstvo" tj. on je ponos naroda Bosne, iako u njegovim djelima ne možete naći niti jedan pozitivan lik muslimana, a ne može se naći ni trun istine. Samo njegovo detaljno opisivanje nabijanja na kolac Srbina od strane Turaka je bilo povod velikom broju zlodjela nad Bošnjacima za vrijeme posljednjeg rata. Tu laž su čak i Bošnjaci dugo vremena držali za istinu koja se ne dovodi u pitanje. Sjetite se i njegovih drugih djela Prokleta avlija itd... ko je čitao znat će o čemu govorim.
Šta je rezultat svega toga? Sada imamo jedan broj Bošnjaka koji još uvjek stide sebe, neki su uspjeli da se izbore sa kompleksom niže vrijednosti, ali se nisu uspjeli izboriti sa potrebom da budu nekome slijepo pokorni, i imamo one koji razmišljaju svojom glavom, ali su u manjini i često napadani. Bošnjaci nemaju svoju intelektualnu elitu koja bi parirala SANU i sličnim organizacijama, nismo ni blizu da je dobijemo. Naši intelektualci svoju reputaciju grade u međusobnim svađama i pljuvanju jedan drugoga. Čak i kada se javi kod nekoga od njih neka dobra ideja (što je rijetko) ostali je kritikuju, ali to nisu konstruktivne kritike, već strah da se ne ispadne manje "intelektualan" - Kakav je to intelektualac ako se sa nečime složi bez rasprave.
Moje mišljenje je da Bošnjaci, ako budu radili ispravno, mogu biti najveći dobitnici raspadom stare države. Ne treba nam apsolutno jedinstvo. Trebamo se samo složitioko načelnih stvari, i osloboditi se tereta koji više nije potreban i koji je svoju ulogu odigrao. Da mnogo ne okolišem, mislim da nam ne trebaju stare stranke koje žive od stare slave i koje su izgubile svoju plemenitost u godinama kada su bile bez konkurencije. Nove snage treba da rade, kao što rekoh, na načelnom jedinstvu, a ne po principu "il si sa nama il si izdajnik". Dosta nam je jednoumlja i ne treba nam novi Maršal. Treba nam sistem u kojem će se teško dolaziti na čelne pozicije, a lako odlaziti. U suprotnom ništa nismo postigli, i godine muke su uzaludne.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Petak, 02. April 2004

Dakle, opet kazem da je Tevhid jedino pravo jedinstvo, sva ostala su lazna.

A sto se tice ove konstatacije od strane Sandzackog sina da nam treba neka nova stranka, da treba tesko na funkcije da se dolazi a lahko da se sa njiih, reci cu da ova stranka koja je sada trenutno na vlasti kod nas nije postavljena ni od kakve sile manje ili vece. Kada kazem sile mislim ono tipa Amerika, Rusija, Srbija ili ti sta ja znam. Ovu vlast je izabrao narod. I veoma je lahko maci ovu vlast, samo jednostavno narod izadje na izbore i ne glasa za nju i eto makli su je. Ova stranka koja je na vlasti ne odrzava svoju vlast na temeljima neke vojne sile ili ti strahom nekim. Ova stranka koja je sada na vlasti kod nas odzava vlast sao i jedino na temelju svojih glasaca. I za sada jos uvijek vecina naroda glasa za nju. A zasto ej to tako pitaj narod.

Tako da prije svega kao muslimanu nije lijepo da uporedjujes ovu vlast sada kod nas i onu komunisticku. A onda i kao inteligentan covjek vrlo lahko mozes doci do zakljucka da se ova vlast kod nas sada veoma veoam razlikuje od one komunisticke.

Jos jedna opasnost se ovdje javlja a to je da iz revolta prema komunizmu i onim cinovima i vodjama tog rezima se uopste ne priznaje vise vodja kao institucija. A u Islamu je veoma vazno vodjstvo i vodja.

Dakle, nesmije se djesiti da sa predrasudama koje su nam ostale od nekih prijethodnih rezima gledamo sada na Islam i sistem koji iz njega proizilazi. U Islamu su veoma vazne vodje i pokornost njima. Jer u tome lezi jedinstvo.

Ja sam naravno rekao samo svoje misljenje bez zelje i namjere da ikoga licno napadam.

Dakle, opet kazem, ovu vlast kod nas je veoma lahko oboriti. Samo treba na izbore izaci i ne glasati za njih. Ako tako vecina uradi, ova sadasnja vlast vise vlast nece biti. Jer ova vlast nema u rukama neki vojni ili policijski aparat kojim ce svoju vlast odrzavati.

Cisto se odrzava na glasovima naroda.

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

9

Petak, 02. April 2004

gerilac brate sandzacki sin nigdje nije spomenuo SDA a ti odma ides u odbranu.ostavi se SDA kad je niko ne dira ili ti svugdje oko sebe vidis neprijatelje cim neko pomene slovo S?
sandzacki sin fin post,slazem se da nam treba ujedinjenost i da raspadom one drzave nismo mnogo izgubili osim kao sto rece juskos sto imamo vise granica.ali nije problem u granicama vec kako sandzacki sin dobro rece u osecaju manje vrednosti koju vecina bosnjaka ima pa pokusava da se modernim oblacenjem mrznjom prema muminima "izvadi" u ocima "civilizovanog" svijeta.
dok god se gleda na pokrivene sestre manje vise sa prezirom ili sazaljenjem kao u stilu "stace jadnica nezna bolje" hodzinica je to(zamisli te gluposti) a na bracu koja redovno klanjaju kao na "pohodzenu" omladinu tesko da ce nam krenut nabolje.i to sve u pazaru gde imamo 85% muslimana i to sve u bosni gde smo takodje vecina.zalosno.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

Datum registracije: 02.12.2002

• Poruku poslati

10

Petak, 02. April 2004

Pozdrav,

zahvaljujem na otvaranju ove teme koja je po mom misljenju jako bitna. Ujedinjavanje muslimana je nesto sto svaki pripadnik Islama prizeljkuje a posebno danas, kada nas muslimane, razjedinjenost skupo kosta. Ovde se medjutim, namecu neka pitanja koja nam ukazuju na mogucnosti, probleme i koristi neke eventualne Unije muslimana Balkana. Da li su muslimani Balkana spremni i voljni da se ujedine i sta ih to danas sprecava da oforme Uniju. Mislim da bi vecina onih koji bolje poznaju osobenosti Bosnjaka i Albanaca, kao najbrojnijih muslimanskih zajednica na Balkanu, odgovorila negativno na prvo pitanje. Muslimane Balkana danas ne koci skoro nista izvana da vise saradjuju na verskom i kuturnom nivou (da ne bude zabune, mislim na medjusobnu saradnju Islamskih zajednica i njihovih predstavnika). Radije, sprecavaju ih opsednutost i preterana zaokupljenost politickim i nekim drugim problemima tako da se nema vremena za druge poslove. Dalje, ako bi ta Unija bila neka mini-OIC (Organizacija islamske konferencije) onda je po mom misljenju bolje ustedeti napor. Muslimani balkana trebaju takodje biti svesni da bilo koja saradnja ili Unija koja zadire u politicka pitanja maticnih drzava je tesko izvodljiva i nepozeljna kao i da bilo kakvom ujedinjenju na politickoj osnovi mora prethoditi dobra i institucionalizovana saradnja na versko-kulturnoj ravni.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

11

Petak, 02. April 2004

Esselamu alejkum
Evo ponovo sam pročitao svoj post, tek koliko da budem siguran da nisam rekao nešto dvosmisleno i zbunjujuće. Stvarno ne znam zašti si, gerilac, pogrešno tumačio moje riječi. Primetio sam i za tebe da si jako inteligentan, te mogu samo pomisliti da ga nisi detaljno pročitao.
Ipak, evo da pokušam da pojasnim ono što ti nijie bilo jasno.
Kult lidera u islamu nije, po mome mišljenju, ono šta ti govoriš. Lider je onaj koji najbolje sprovodi u djelo misiju islama, nije nepogrešiv, i njemu se ne treba biti apsolutno pokoran. Nadalje, ukoliko se primjeti neka greška lideru treba slobodno otići i reći. U tome smislu sam rekao ne trebaju nam novi Maršali, asocirajući naravno na Tita, kome su se pjevale pjesme "Druže Tito mi ti se kunemo". Danas kod naših političkih partija nije takva situacija. Među njima ne postoji rivalstvo i konkurencija, već samo otvoreno neprijateljstvo. Ne znam kako si zaključio da ja gledam na sadašnju vlast iz predrasuda prema komunizmu, a još manje mi je jasno kako misliš da je ovaj sadašnji sistem proizišao iz islama. Pomilješ i vođu kao instituciju, ali jedan čovjek nije institucija. Lider sa ljudima oko sebe može biti institucija, a sa slijepim poslušnicima ni njegov vid neće biti mnogo bolji.
Nadalje, nisam nigdje pomenuo da nam treba nova stranka. Nove snage mogu biti i nove stranke, ali i stare stranke sa novim ljudima. Slaganje oko načelnih stvari znači prihvatanje jedni drugih i ujedinjenje oko samih principa vjere. Razlike mogu i trebaju postojati. Neispravno je tvoje pozivanje na jedinstvo u bezpogovornom odobravanju jednoumlja.
Stavljaš se u rov i osjećaš se prozvanim. Ti i još neki sa ovoga foruma svaku kritiku sadašnje vlasti doživljavate kao ličnu uvredu, i osjećate potrebu da je branite. Banalno sagledavaš stvari, govoreći da sadašnja vlast nema instrumente vlasti. Ako nema vojsku i policiju druge poluge joj sigurno ne hvale. Mogu ti pomenuti Regionalnu TV, koja me je prije neki dan, govoreći o TV Jedinstvu, podsjetila na RTS onih 90-tih godina. Klub SDA u svakoj mahali svakako ne doprinosi ravnopravnosti među konkurentima na mjesto vršioca vlasti.
Ovo što ti ja govorim i ti dobro znaš, jer ne bi govorio:

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ja sam naravno rekao samo svoje misljenje bez zelje i namjere da ikoga licno napadam.

Ti, naravno, predpostavljaš da će neko ovaj tvoj post doživjeti kao provokaciju, što najbolje govori o tvome uvjerenju u podršku naroda ovoj vlasti.

Ipak, ovdje je tema gdje su Bošnjaci u novonastaloj situaciji. Pitanje je šta je to što je svojstveno svim Bošnjacima i oko čega se mogu ujediniti. Politika sigurno nije. A šta je taj sastojak koji nas čini Bošnjacima. Islam sigurno. Islam nas je sve ove godine sačuvao od asimilacije, i inšaallah, sačuvat će nas i dalje ako mi njega budemo čuvali. Ne trebamo izmišljati toplu vodu i praviti neke nove Unije. Sistemi komunikacija i saradnje među Islamskim zajednicama sa prostora bivše YU postoje i treba ih pospešivati. Teško je graditi nove sisteme na pepelu drugih. Integracija može biti samo na tom nivou, svaka druga bi doživjela propast, u najmanju ruku.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 05. April 2004

Moguce je da se stice dojam iz mojih ranijih postova da sam ja odreagovao kao neko ko staje u rov i brani nesto (formalno). Svakako je da covjek inace reaguje tako sto svoja uvjerenja i ubjedjenja brani, pa tako i ja.

Prije svega bih rekao da nisam pogresno shvatio tvoj post po pitanju SDA (ovo je odgovor björnu), barem tako mislim.

U potpunosti se slazem sa tobom Sandzacki sine da je Islam ono sto je nas identitet i oko cega se treba ujediniti, ja sam to i naveo time sto sam rekao je samo Tevhid pravo jedinstvo. Medjutim, danas ima masa pravaca i tumacenja i shvatanja Islama i Tevhida. Dok jedni za nesto kazu da je Sirk, drugi govore da je to potvrda Tevhida.

Onako kako ja shvatam Islam i Vodju (Autoriteta), on je sam po sebi najveca institucija. Nemoj samo da se neko nadje napadnutim, jer samo svoje misljenje i stav iznosim, onako kako ja vjerujem.

Dakle, po meni je najveca institucija u Islamu covjek koji je prociscen od svake vrste Sirka (javnog ili tajnog) dakle koji je u najmanju ruku Mu'min. Naravno, posto danas ima, eto da kazem 73 i pravca, svaki od tih pravaca ima neke svoje vodje i autoritete. Potrebno je sagledati (a to ce sagledati ako mu se Allah smiluje) koji je pravi i iza tog vodje stati.

Dakle, pitanje jedinstva muslimana nije nista novo i nije uopste laka tema. Nije dovoljno reci Islam ce nas ujediniti, kad vidimo da ima masa pravaca koji se pozivaju na Kur'an i Sunnet.

E sad, ja primjecujem da (po meni) sada muslimani zbog ovakve situacije, upadaju u jednu zamku. Razocarani vodjama, politicarima, itd. idu u jednu drugu krajnjost, a to je neshvatanje vodja i vodjstva i vaznosti te institucije. Pa na taj nacin Islam postaje jedna ideologija ili ti dogma, kao neki sistem. Dakle, Islam se ideologizira, a po meni Islam nije ideologija.

Ja iz navike moram sada biti veoma oprezan sta pisem i kako pisem na ovom Forumu, jer neznam kako ce ko reagovati i shvatiti, ali cu eto spomenuti nesto sto ja mislim da je vazno i da u tome lezi kljuc rjesenja smutnje medju muslimanima i put ka Jedinstvu.

Po meni, taj kljuc lezi u shvatanju Ehli Bejta (Porodice Poslanikove a.s.) u ispravnom shvatanju Hilafeta, cetvorice Pravednih Halifa r.a. i kao krajnji dogadjaj sukoba muslimanskih koji su jos u ranim godinama poceli, dogadjaj na Kerbeli. Vjerujem da Kerbela i dogadjaj na njoj rastavlja Istinu od neistine i da se iz toga dogadjaja jasno moze zakljuciti ko su to prave Vodje Islamske.

A ostro sam protiv totalne institucionalizacije (kakva je sada u opticaju) Islama i Islamskih vrlina.

Bas zbog ovih razloga mnogi velikani Islamski nisu bili shvaceni, cak su bili napadani. Takvih slucajeva je bivalo i biva i na nasim prostorima, medju Bosnjacima.

Allahimanet.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 26. April 2004

Esselamu alejkum!

Imam utisak da slabo ko razumije podjelu na 73 grupe. Zato i nikako da shvatimo sta je to sto ce nas ujediniti.
Na strani www.dzemat.org postoji tekst koji lijepo objasnjava ovaj hadis. Zbog duzine sam jedan dio izbacio, a kompletan mozete pogledati na http://islam.dzemat.org/modules.php?name…rticle&sid=1804

Podjela u 73 sekte
Početkom mjeseca jula (2003. godine, op. prev.) ubijeno je najmanje 50 ljudi a desetine ih je ranjeno u napadu na džamiju na jugozapadu pakistanskog grada Kvete. Ovaj čin sektaškog nasilja biva okarakterisan kao trenje između različitih islamskih ‘sekti’. Počinioci ovog zlodjela nisu nikad identifikovani niti osuđeni. Neki smatraju da je to djelo indijske tajne službe, kao pokušaj destabilizacije Pakistana, dok drugi sumnjaju na grupe poput Laskar Al Yangvi.

Ovakvi izuzeci su često djelo određene skupine muslimana koji u nekom emotivnom afektu tekfire druge na osnovu minimalnih razlika u mišljenju. Opravdanja za to tekfirenje su često banalna i nerealna, kao naprimjer teza da neki vjeruju da je Ali (r.a.) inkarnacija Boga, što čak i šiiti odbacuju, smatrajući to činom nevjerstva. Drugi se opet pozivaju na određene hadise koji govore da će se ummet podijeliti u 73 sekte.

Poslanik savs. je rekao:
’Židovi su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte, i kršćani su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte. A moj ummet će se podijeliti u 73 sekte.’
(Abu Davud, At Tirmizija, Al Hakim i Ahmed, AtTirmizi.)

U drugoj varijanti imam Ahmed bilježi da je Abu Amir bin Luhaj rekao:
Obavljali smo hadž sa Mu’avijom bin Abu Sufjanom. Kada smo stigli u Mekku, on je ustao nakon podne namaza i rekao: Poslanik savs. je rekao:
‘Ljudi dvaju objava su se podijelili u 72 sekte. I ovaj ummet će se podijeliti u 73 sekte, svi će biti u vatri osim jedne od njih, a to je džema’at. Neki od mog ummeta će biti vođeni čežnjama, kao zaraženi bolešću, ni jedan krvni sud niti gležanj neće biti slobodan od tih čežnji.’
Ovaj hadis se takođe nalazi kod Abu Davuda, Ahmeda i Al Hakima, kao i kod drugih, sa sličnim značenjem, ali sa sljedećim sadržajem:
‘72 će boraviti u džehennemskoj vatri a jedna će biti u džennetu: to je džema’at.’

Neke pravne škole, kao Aš Šavkani i Al Kavsari griješe u svojoj postavci da je ova predaja slaba. Ibn Hazm opet griješi kad kaže da je ovaj hadis fabrikovan.

Važno je za muslimane da postave ovaj hadis u ispravan kontekst. Ovdje je (sa Allahovom pomoći) data detaljna prezentacija značenja ovog hadisa, njegova historijska manifestacija, i njegov uticaj na način na koji se muslimani odnose jedni prema drugima. Hadis su različiti ljudi koristili da bi druge diskreditirali: dakle neki koji prate idžtihad šejha Muhammeda bin Abdul Wehhaba zaključuju da oni koji to ne rade (prate njegov idžtihad op. prev.) su sektaši koji će dospjeti u džehennem. Drugi opet, koji su pristalice šafijske pravne škole kažu isto za hanefijsku školu i obrnuto, i tako dalje. Neki sunniti kažu isto za šiite i obrnuto.

Hadisi sadrže riječ ‘firqah’, a ta riječ je ‘lafz mustaraq’, ili homonim. To je riječ sa različitim značenjima. Allah (swt) koristi ovu riječ na različitim mjestima u Kur’anu:

Svi pravovjerni ne trebaju ići u borbu. Pa zašto ne bi od svake skupine otišla jedna grupa da se poduči u vjeri i da opominje svoj narod kada mu se povrati, ne bi li bili oprezni.
(Prevod značenja Kur’ana, sura At Taubah: 122)

Ovdje je riječ ‘firqah’ koristena u značenju ‘grupe’ ili putnika u grupi (ekspedicija).

Neki od njih (firqah) uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" – a to nije od Allaha, i o Allahu svjesno govore laži.
(Vidi prevod značenja Kur’ana, sura Ali Imran: 78)

Ovdje je riječ ‘firqah’ opet upotrijebljena da bi označila one koji skreću sa pravog puta krivotvoreći objavu.

Dakle, okolnost će pojasniti šta je značenje upotrijebljene riječi.

Allahov poslanik savs. nam objašnjava kako su židovi podijeljeni u 72 sekte ili grupe, i kako su se kršćani podijlili na sličan način u 72 firqah. Zatim objašnjava da će ovaj ummet biti podijeljen u 73 sekte i da će sve biti u džehennemu osim one koja se drži onoga čega se držao on savs. i njegovi ashabi.

Ukazivanje na podjelu ummeta na način kako se to desilo kod židova i kršćana je sa ciljem da se upozori na taj čin. Pitanja koja se nameću su na čemu su bazirana neslaganja među židovima i kršćanima i kako su ova neslaganja u mišljenju dovela do osnivanja grupa i sekti? Kur’an al Karim nam naređuje da se ne razjedinimo kao što su to židovi i kršćani uradili. Stoga je bitno da znamo gdje su se oni razišli.

A) Bili su nesložni oko svojih poslanika, Allah Uzvišeni kaže:

I Mi smo Musau Knjigu dali i poslije njega smo jednog za drugim poslanike slali, a Isau, sinu Merjeminu, očigledne dokaze dali i Džibrilom ga pomogli. A kad god vam je koji poslanik donio ono što nije godilo dušama vašim, vi ste se oholili, pa ste jedne u laži utjerivali, a druge ubijali.
(vidi prevod značenja Kur’ana, sura Al Baqarah: 87)

I On (swt) kaže:

Neke od tih poslanika odlikovali smo više nego druge. S nekima od njih je Allah govorio, a neke je za više stepeni izdigao. A Isau, sinu Merjminu, jasne smo dokaze dali i Džibrilom ga podržali. Da je Allah htio, ne bi se međusobno oni poslije njih ubijali, kad su im jasni dokazi već došli, ali oni su se razišli; neki od njih su vjerovali, a neki su poricali. A da je Allah htio, oni se ne bi međusobnmo ubijali, ali Allah radi ono što On želi.
(Vidi prevod značenja Kur’ana, sura Al Baqarah: 253)

B) Nisu se slagali ni oko svoje knjige. Allah Uzvišeni kaže:

Allahu je prava vjera jedino – islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će se brzo obračunati.
(Vidi prevod značenja Kur’ana, sura Ali Imran 19)

C) Razjedinili su se tako što su jedni druge smatrali kafirima (nevjernicima). Allah (swt) kaže:

Jevreji govore: "Kršćani nisu na pravom putu!" a kršćani vele: "Jevreji nisu na pravom putu!" – a oni čitaju Knjigu. Tako, slično kao oni, govore i ono koji ne znaju. Allah će im na Sudnjem danu presuditi o onome u čemu se oni ne slažu.
(Vidi prevod značenja Kur’ana, sura Al Baqarah:113)

Ako proanaliziramo tačke u kojima se oni nisu slagali, vidimo da su se razilazili oko fundamenata njihove vjere. Nisu se slagali u vezi poslanika, Sudnjeg dana, jednoće Allaha (swt), oživljenja nakon smrti, u vezi dženneta i džehennema i tako dalje.

Ovo su razilaženja u osnovnim izvorima vjere. Budući da su nas Allah (swt) i Poslanik upozorili da se ne podijelimo kao ljudi objave, moramo se suzdržati onoga u čemu se odrazila njihova razjedinjenost u mišljenju. To znači da je podjela u vezi fundamenata vjere za svaku osudu.

Da bismo ovu postavku bolje objasnili, moramo se poslužiti tefsirom sljedećeg ajeta:

Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!
(vidi prevod značenja Kur’ana, sura Ali Imran:103).

Allah (swt) nam naređuje da se čvrsto držimo i da ne puštamo Njegovo (swt) uže i da se ne razjedinjujemo.

Allahovo uže:
Ibn Mesud (ra), Ali bin Abi Talib i Abu Said Al Kudri (ra) kažu da je to Kur’an. Drugi kažu da je to Allahov din. Treći, kao Ibnul Mubarek kažu da je to džema’at.

I ne razjedinjujte se :
At Tabari kaže: ‘I ne idi od Allahovog dina i Njegovog zavjeta, koji je uzeo od vas u Njegovoj knjizi: da morate ostati skupa u služenju Njemu (swt) i Njegovom poslaniku savs.’

Ibn Kathir kaže: ‘On im naređuje da ostanu u džematu i da se ne razjedinjuju’.

Al Qurtubi kaže: ‘Ne razilazite se kao židovi i kršćani u njihovoj vjeri, i to bi takođe moglo značiti da se ne razjedinjuje na osnovu čežnji i interesa’.

Iz ove tačke gledišta, razlaz u mišljenju koji muslimanima nije dozvoljen je u vezi stvari koje čine osnovu vjere, a ne njenim granama. To je zbog različitih razloga:

A) Tekst osuđuje razilaženje u mišljenju kod muslimana u onom obliku kakvo je bilo kod židova i kršćana, kao što je već objašnjeno.

B) Sunnet Poslanika savs. je dozvolio razlike u mišljenju u granama ili Furu-u.

C) Razlike u mišljenju koje su postojale u vrijeme ashaba su bile na području Furuu-a, a ne u usulu (izvoru dina). Nije bilo osude neslaganja u stvarima Furuu-a.

D) Tabiini, generacija koja ih je slijedila i učenjaci selefa prihvataju neslaganja koja se tiču Furuu-a, ali ne i u Usul ul Dinu (fundamentima vjere).

Naprimjer, Aš Šafi (ra) kaže u svojoj knjizi Ar Risalah:

‘Dvije su vrste razilaženja u mišljenju: jedna je haram, druga ne. Sve što je Allah (swt) potvrdio sa jasnim dokazima (Hudždžah) u svojoj knjizi, ili što je jasno istaknuto od strane Poslanika savs., haram je razilaziti se u tome za onoga koji posjeduje znanje. Za stvari za koje mogu postojati različita shvatanja (ili kroz analogiju) zato što to tekst dozvoljava, tu postoji mjesto za razilaženja u mišljenjima, za razliku od stvari koje su jasno potvrđene.’

Ibn Tajmijjah (ra) u svojoj knjizi Al Fatava Al Kubra (vol. 20 str. 256) kaže: ‘Onda će tekstovi biti podijeljeni: na one koji su određeni u svom značenju(dalalah), njihova određenost je potvrđena senedom kao i sadržajem (mata), tamo gdje smo sigurni da je Allahov poslanik savs. rekao šta se tačno u njima podrazumijeva. Drugi opet nisu određeni u svom značenju (dalalah). Za prve važi da ih se mora vjerovati i raditi po njima. To je bez sumnje tačka u kojoj se slažu sve škole. Suprotno tome pravne škole se mogu razilaziti u tome da li je kod nekih vijesti sened definitivan (qat’i) ili nije, i da li je značenje tačno određeno ili nije. Primjer takvoga spora bi bio spor u vezi pitanja da li se autentičan hadis iz kategorije akhbaar ul ahad (predaje koje nisu došle do nas mutwatr prenosom) može uzeti kao definitivan (qat'i) sa aspekta prenosa.’

Dakle, stvar koju hadis obrađuje nisu razlike koje su nastale kroz interpretacije tekstova, a koji se mogu slobodno interpretirati, nego on osuđuje firqah (sekte) koje su se odvojile u fundamentima dina. Zasigurno se sahabe nisu slagale po određenim pitanjima, koji su dio grana dina, ali su ostali ujedinjeni oko fundamenata vjere. Takva razilaženja su uočljiva i kod velikih mudžtehida islama u vezi različitih dijelova dina. Dakle, firqah koje će biti kažnjene u džehennemu nisu grupe koje imaju ova dozvoljena mimoilaženja.

Zato se oni koji slijede određen mezheb, kao šafije, hanefije, hanbelije, malikije ili čak oni koji slijede šiitske pravne škole džaferije i zaidije, ne mogu etiketirati kao kafiri.

Sekte koje su opisane u hadisu su sekte koje su se udaljile od izvora islama, kao što su Qadijani, koji vjeruju da nakon Muhammeda savs. ima još poslanstva, ili Alevije, koji smatraju da je Ali (ra) božija inkarnacija (da nas Allah (swt) zaštiti takve vrste lutanja) ili oni koji negiraju ahiretsku kaznu, i tako dalje.
Svaka grupa koja proturječi definitivnom tekstu Kur’ana, izlazi izvan okvira islama.
Hanefijski učenjak ibn Abidin potpisuje ovu činjenicu: ‘Nema sumnje o kufru onih koji Aišu (ra) lažno krive za nemoral, koji negiraju odanost Abu Bekra (ra), koji vjeruju da je Ali (ra) inkarnacija Allaha (swt) ili da je melek Džibril (as) greškom sišao sa objavom Poslaniku savs., i tako dalje. Ovo je otvoreni kufr i u suprotnosti je sa učenjem Kur’ana.’ (iz ‘Radd al Muthar’ 4/453)
Ibn Abidin nastavlja: ‘Teško je generalizirati i okarakterisati sve šiije kao nevjernike, budući da su se učenjaci složili oko devijacija i otpadništva devijantnih sekti.’

Takođe šiijski učenjak Kur’ana, Allama Muhammed Hussein Tabatabai piše u svom općepoznatom djelu, Tefsiru Ul Mizaan (12. Edicija, str. 109, publicirana u Iranu) o kompletnosti Kur’ana: ‘Kur’an, koji je Svemogući Allah (swt) objavio poslaniku Muhammedu savs., je zaštićen od svake forme promjene.’
...Izbacen dio zbog duzine... Asif Khan
Izvor : Khilafah Magazine, august 2003.
Prevod: hilafet
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Social bookmarks