Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko
  • »Sting Lady« je autor ove teme

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 04. Maj 2006

Jahja Fehratovic

Pre nego shto pochnem, zamolicu sve vas koji imate bilo kakav interesantan podatak iz biografije Jahje Fehratovica, da ga objavite makar do sutra popodne. ;)

Naime...

Jahja Fehratović rođen je 29.03.1982. godine u Novom Pazaru. Apsolvent je književnosti i jezika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Piše poeziji, prozu, eseje i književnu kritiku. 2004. godine objavio je knjigu pjesama "Korektor sveznadar" i 2005. roman "Bedova". Stil Jahje Fehratovića, prema misljenju književene kritike, odlikuje određeni suodnos tradicionalnog i modernog, izraziti je postmodernist. Njegov jezik je nakupina zaprtanog i pomalo zaboravljenog izvornog bosanskog jezika. Literarna ostvarenja mu se odlikuju postmodernističkim odnosom spram teksta kao dijela jednog sveopćeg dijaloga izmedju civilizacija i kultura. Radove objavljuje u vise književnih i književnokritičkih časopisa u BiH, Hrvatskoj, i Srbiji i Crnoj Gori. Zastupljen je u nekoliko zbornika poezije i proze mlađih autora sa prostora bivse SFRJ.

(Preuzeto sa: http://bs.wikipedia.org/wiki/Jahja_Fehratovi%C4%87)

Iako ga mnogi prepoznaju upravo po karakteristichnoj prozi, ja sam se, naravno, opredelila za delic njegove poezije...

RIJEČ ZA AHMEDA

Još u meni
Struji
Ahmedov krik

Kamen praćka
Stotine tekbira

Odjek smrti
Očeva ruka
I metak što
Uranja u tijelo

Miris krvi
Izlivene
Na po ko zna
Koji put
Okrvavljen Asfalt

Sunce mašrika
Ispija svježinu
Iz nje a svijet
Bezdušno osluškuje
Riječ o nekom
Drugom Ahmedu
Sting Lady je dodao/la ovu sliku:
  • Jahja_KS.jpg

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 04. Maj 2006

STRAVA

Uz Chakovu chatmu
Ukopali tenk

Da mu chuva strah

Da se star ne krpa
Kod nadriljekara
Kad je nafake i
Dobre volje inih

Hikmet Bozhiji i to olovo
Istjera stravu iz prva

A bezljudni u nevolji
Nudili i da mu
Dobarac dochekuju

Visoko vi hvala
Al ja volju i bez koshulja
No da je Hodzha kroji

Star okrenu kljuch niz srce
Pritezhe opanke na vijek
I izlijechen odjuri u sunovrat

8)

vidish znam i ja za Jahju:D
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

3

Četvrtak, 04. Maj 2006

Jahja je komsijsko dijete, dvije godine mladje od mene. Jako fin decko. Tih, puvucen. Znam kad je otisao na studije knjizevnosti u SA. Drago mi da je ovako uspesan. Ranije se zvao drugacije.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 04. Maj 2006

'Fehratović svoju ritmičnu poeziju vidi kao dovoljnu sebi, vidi je kao sličnost epitafu - nju ne kroji nektar niti muza, a ona razbija misao na stotinu amplituda. Naročiti titraji podneblja Fehratovićevog kao sihirbaske igre, išaret od koga nas spopada strah, kast vesvesa, pritegnut učkur, uzmicanje pred urokom i mnoge druge dokazuju da je iz sehare tajnovite ovaj stvaralac izvukao ono što je zebnja i zaštita od crnomagijaškog zanata u čije ishode ne sumnja. Fehratović se izmakao od lokalnih iluzija, zavičanjih naglabanja i, toliko forsirane tokom devedetih godina prošlog vijeka, buncajuće faze zrijevanja jednog naroda u kojoj danas možda možemo vidjeti i mnoge tragove dekadence. U knjizi Korektor sveznadar oslikan je narod zapao u pseudoestaziju.'

Enes Halilovic

'To je poezija koja se opire svrstavanju, poezija koja nastaje u rasponu od tradicionalnog, preko modernog, do postmodernog, čineći na taj način specifični poetski sublimat koji je, čini mi se, i jedini mogući odgovor na plural dvadest i prvog stoljeća.'

Samir Hanusha

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

5

Subota, 06. Maj 2006

ONO

kullu nefsin zaikatul mevti
(El-Enbija 35)

Ono ne zna slova
Abecede i broja

Ljepotu zanosnog plova
U dubine pobjede i stroja

Znakove na putu
Odnos dobra i zla

Pa ipak ga polažemo
U žutu
Šupljinu
Zemljina
Tla

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 25. Maj 2006

Kako vec rece pink,Jahja je komsijsko dijete. Licno,znam ga jos od onih dana kada smo bili mali (on doduse malo veci) i kada smo pahadjali mektebsku pouku kod rahmetli Jusufa ef. Mekica u dzamiji drugoj od parka, gdje smo cesto imali i programe ilahija i kasida za mubarek noci. Ono cega se ja posebno sjecam iz tog vakta je njegovo recitovanje pjesme "Muhammed je Resulullah" koja mi i danas bubnja u usima specificnoscu nacina na koji je on interpretirao.

Nedavni ponovni (ovog puta poslovni) susret sa Jahjom predstavio ga je u mojim ocima kao jednog sasvim drugog mladog covjeka od djeteta koje sam ranije poznavala. Jahja je danas uspjesan student,knjizevnik i neko za koga se nadam da ce biti reformator knjizevnosti sandzaka te uzor mnogima u knjizevnom i drugom smislu.

Jos jedna pohvala na Jahjin racun: nedavno sam slusala direktora nase medrese koji je s ponosom govorio o Jahji kao bivsem uceniku ove skole. (o)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

7

Petak, 02. Juni 2006

Jahjine pjesme:

KALUP

Davnih dana hej
neki fotograf
izrađivao kalupe
za slike mladenaca

Otac i majka
nageli glave
kroz karton

Dugo oh dugo
je ta slika visila
na čeonom zidu
velike sobe

Po očevu odlasku
samo sam ja čuo vrisak
opazio koheziju farbe na
odijelu i vjenčanici

istrgoh ram

na zidu osta
bijela šupljina

ASTERONIM

Osam hiljada zvijezda
strgnuto je sa
nebeskog tijela

Od tog jula
pri svakoj mijeni
mjesec pomalo
hramlje

Ako mu se
zagledaš u rebra
vidjet ćeš suze
teže od olova
otrovnije od srebra

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 02. August 2007

Eh Jahja, Jahja... sto mi srce slomi davne, davne, davne... Sto mi pisa pjesme Jahja, Jahja, Jahja, sto sve to bijase tako Jahja, Jahja, Jahja...

O njemu bih vam imala pisati danima, ali ne mogu.... Neka to ostane za sada ovako... Samo onako kako je on htio i zelio...

Napisat cu jenu njegovu pjesmu koju nikada nije objavio ali drugom prilikom.
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 23. August 2007

Nemo mi dirat koljegu zif ti ja :)

Za one koje interesuje Jahjino knjizevno stvaralastvo, evo jedne novosti: u pripremi je njegova zbirka prica koja bi uskoro trebala izaci iz stampe.

Imala sam prilike da pogledam rukopis, i mislim da su pricice jako interesantne i originalne. Jahja u njima njeguje nas lijepi specificni narodni jezik.

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 23. Septembar 2007

Izasla je nova knjiga –zbirka prica -Jahje Fehratovica “Trinaest prica iz jedne kutije” . (o) (o) (o)

Evo sta o autoru I knjizi kaze recenzent:

"Talenat Jahje Fehratovica ne ostaavlja mogucnost da se desi parerga, jer sve sto dodirne ovaj pisac pretvara se u umjetnost pohranjenu u sistem. Nedavno u poeziji I romanu, a sada u pricama, Fehratovic dokazuje da njegov umjetnicki nagon nije produkt mahova. Njegova umjetnost je brizljivo slaganje kutija koje imaju osmisljen niz I nacin nastanka. Fehratoviceva estetika je plod binokularnog gledanja na svijet. Jedno Fehratovicevo oko je filozofsko koje tumaci sudbinu I sustinu, a drugo je zagledano u detalje I slike koje bude strast kazivanja. I ova Fehratoviceva knjiga je sistematicna, jer posjeduje involuciju I finalitetno tumacenje koje otvara covjeka cije su patnje skrivene u mnogim kutijama, izdvojene, price se mogu posmatrati I kao igra za sebe, ali je ocigledna subdivizija ovih kutija, pazljivo osmisljenih, pazljivo naslaganih. Svaka prica je kutija. Predikabalija ovog pisanja je strast. Zbog toga je Fehratovic strpljiv pri drzanju misticne I ironicne niti iz svoje prve poetske knjige. Moze ova knjiga izaci iz stampe I nepotpisana. Prepoznacemo rukopis Jahje Fehratovica. "
Enes Halilovic

Knjigu mozete kupiti u novoj knjizari “El Kelimeh II” u centru grada.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 23. Septembar 2007

E sutra idem "ha sabahilje" da je kupim i jedva cekam :)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

12

Subota, 06. Oktobar 2007

Fehratović je nesvakidašnji talenat za koji se očekuje da se nužno mora istaći na čitavom ex Yu prostoru. Njegovo vrijeme tek dolazi, ako Bog da.
Meni je samo žao što knjiga nije tehnički bolje urađena. Moj primjerak se raspao istog dana kad je i kupljen. Ali da ne sitničarim, kolko sam shvatila El Kelimeh ovim započinje novu proznu ediciju i to je izuzetno značajna stvar.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 08. Oktobar 2007

Gdje mogu kupiti tu knjigu?

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od Manager
Gdje mogu kupiti tu knjigu?

Ja kupila u El Kelimehovoj knjižari ispod Fakulteta islamskih nauka, ne znam da l ima još đe.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

15

Zasad mislim da je ima samo u dvijema El-Kelimehovim knjizarama. Zbircica je prelijepa, Jahji svaka cast. Sto se tehnickog uredjenja tice, malo je zakazala stamparija i sve nas negativno iznenadila ali....nadoknadicemo te manjkavosti insallah u nekom drugom izdanju.

Geneva

Početnik

(10)

Datum registracije: 05.10.2007

• Poruku poslati

16

Utorak, 09. Oktobar 2007

Citao sam BEDOVU Jahje Fehratovića. Jako interesantna knjižica...Sve pohvale

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

17

Srijeda, 10. Oktobar 2007

Ma lijepo je to sto je covjek knjizevnik. Nego njegova izrazitost u vezi postmodernizma?

Nadam se da su nasi studenti (muslimani) svijesni koji su uzroci, posljedice i konsekvence postmodernizma...

Nazalost, mnogi od nas prihvataju razne Zapadne filozofske teorije i koncepte bez ikakvog kritickog razmisljanja. Postmodernizam se u sustini suprostavlja vjerskom razumijevanju svijeta. Posebno ako uzmemo u obzir lingvistiku, hermanutiku teksta (a posebno vjerskih tekstova kao sto je Kur'an)...onda su konsekvence postmodernizma jako stetne za nasu vjeru. Moje licno misljenje je da postmodernizam najveci neprijatelj vjere, cak sto vise nego i evolucija, nauka, skepticizam. Ne samo to, nego vec smatram da je postmodernizam u 21-vom vijeku Sejtanovo najvece oruzje.

Ja licno nemam nikakvog problema sto je ovaj mladi knjizevnik postmodernista. Vise se brinem za nase studente i mladju generaciju (muslimane, naravno)koji citaju njegova djela i mogu biti pod uticajem (svijesno ili nesvijesno) njegovih filozofskih ideja koja se suprostavljaju Islamskoj metanaraciji (jer postmodernisti ne vjeruju u metanaraciju).

Takodje smatram da se mnogi od nas hvataju za razne filozofske ideje i termine za koje nismo u stanju shvatiti njihovu pocetnu i krajnju implikaciju. Jednostavno ih prihvatimo. Mozda zvuci lijepo. Posebno rijec postmodernizam...covjek bi reko 'eneee koja cool rijec sigurno mora da je bolja od modernizma' (i ako pojma nemaju sta je modernizam niti postmodernizam). Mozda je prihvate jer je procitaju u nekom kontekstu bez daljnjeg istrazivanja. Jer siguran sam da je ovaj mladi knjizevnik procito klasicne postmoderniste, kao sto je Richard Rorty, sigurno se ne bi slozio s mnogim idejama koje Rorty propovjeda.

Ok. Nije mi cilj da kritikujem ovog mladog knjizevnika i pjesnika, a niti sam pjesnik i knjizevnik da bi bio sposoban da ga kritikujem. Nego vec da ukazem neke filozofske ideje i termine koje se upotrebljavaju medju nasim intelektualcima, ili vec knjizevnicima, koje i te kako mogu biti stetne za nas. Istovrijemeno, mnogi od nas, prihvatimo razne filozofske terminologije, u raznim kontekstima, bez ikavog razmisljanja i proucavanja sta u stvari ovi termini znace i koja je njihova sustina? Ok. Mozda neko od nas ima neku mutnu ideju o postmodernizmu...ili nesto slicno. Medjutim, koliko smo se ustvari zapitali sta je ustvari postmodernizam i sta je sustina postmodernizma? Sta postmodernizam pokusava dokazati? Koja je njegova svrha?

Ok. Nije mi cilj vise govoriti o postmodernizmu nego samo onako...

Dzenana

Početnik

(10)

• »Dzenana« je žensko

Datum registracije: 26.09.2010

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 27. Septembar 2010

Ja sam upoznala Jahju kad sam pocela da studiram i iskreno, da nije bilo njega, verovatno bih napustila studije, ali je on odlican profesor. I kad ti se najmanje slusaju predavanja, on zainteresuje studente. On toliko voli knjizevnost da se to u svakoj njegovoj recenici oseti, pa cak i oni studenti koji nisu voleli knjizevnost, zavoleli su je. zahvaljujuci njemu.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

19

Utorak, 05. Oktobar 2010

Jahja je dobar momak. Bili smo nekoliko godina drugovi iz klupe dok nisam prebačen u klupu ispred profesora, jer sam po proceni razrednog bio sa problematičnim ponašanjem :)

Sećam se da me je jednom ocinkao kod razrednog, jer mu se nisu svideli detalji koje sam dodavao na crteže njegovih omiljenih crtanih junaka, a koje mu je uradio jedan naš drug koji je lepo crtao :D

Najviše ga pamtim po tome što je on osoba koja me je prvi put uvela u džamiju. Pokazao mi je kako da uzimam abdest i sa njim sam obavio prvi namaz u životu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

20

Utorak, 12. Oktobar 2010

:)

Social bookmarks