Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

21

Srijeda, 18. Februar 2004

Chechenija

Na ovu temu stvarno treba ostati hladan i odgovarati objektivno, ali koliko se ja sjecham prije "neku" godinu i mi smo, ustvari nashi stariji, zasnijevali i budili se uz radio amatere i "radio slobodnu evropu", dok smo chekali ishod neizvjesnih dogadjaja u susjedstvu.
Chechenima, nimalo lahko, ali obzirom da se radi o muslimanima, moraju se markirati crvenim sprejem kojim Rusija (ili dr. svjetska sila), napishe = TERORIST .

@bananaman3
Shehidi su svi oni koji daju svoj zhivot zarad Allahove Uzvishene Vjere, to se sigurno ne mozhe uporediti ni sa chim shto je tebi i tvom drushtvu poznato, jer za spoznaju toga treba puno vishe od rijechi.

Ono u shta mi muslimani vjerujemo su Allahove rijechi:
"... i neche biti zadovoljni tobom ni jevreji ni krshchani sve dok ne primish njihovu vjeru..."
(citat iz Kur'ana).

A u raju (DZENNETU), shehidska deredza (stepen) je jedan od najvecih stepena, oni ce biti mirni i spaseni u bashchama kroz koje che rijeke teci.
A Allah, Gospodar Nash, zaista, ISTINU GOVORI.
Te onaj koji ne vjeruje, pa neka pricheka dan kada che bjezhati sin od majke svoje i kada che se svako u svoj hal saviti i pitati se:" BOZE KAKO CHU TI DATI ODGOVOR ZA VSE SHTO SAM RADIO NA ZEMLJI"

Molim Vas da mi ne uzmete za zlo, ali Chechenima josh jedan glas u borbi za slobodu i za mirno nebo djece koja su navikla na GLAD I ZEDJ!

ranko

Početnik

(10)

• »ranko« je muško
  • »ranko« je zabranjen
  • »ranko« je autor ove teme

Datum registracije: 06.02.2004

• Poruku poslati

22

bjornu &comp.

Ako svi muslimani imaju slican stav o terorizmu kao bjorn i comp. sa ovog sajta, za koje nije grijeh podmetnuti bombu i pobiti neduzne gradjane u metrou zarad "uzvisenih ciljeva" i pozivanja na Alaha, onda je rat civilizacija neizbjezan. Jer, ne spojivo jew svijetlo i tama, terorizam i mir, istina i laz. Ako nema druge, onda, na zalost rat civilizacija. Pa ce biti po onoj Njegosevoj "Na groblju ce iznici cvijece, za daleko neko pokoljenje". Zar vam je "turska vjera" toliko pomutila razum da opravdavate ubijanje civila u moskovskom metrou? Ocito da jeste, zato se svaki "dijalog" sa vama zavrsava sizifovski, posto umesto logike i osnovnih moralnih nacela, vama je dovoljno da uzviknete neku od poruka iz Kurana.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

23

ma pusti ti bananamena on ti voli te zlobne komentare.staces nezna za bolje :]
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

24

Citirano

Ocito da jeste, zato se svaki "dijalog" sa vama zavrsava sizifovski, posto umesto logike i osnovnih moralnih nacela, vama je dovoljno da uzviknete neku od poruka iz Kurana

ALLAHU EKBER!
...mi smo Allahovi i NJemu se vrachamo...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

25

RANKO prodji se te cetnicke ideologije.hahaha borba izmedju dobra i zla aaaaaaa jeste vi srbi uvjek zastupali dobre stvari majko mila :))
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

26

Citirano

Orginalno od ranko
Ako svi muslimani imaju slican stav o terorizmu kao bjorn i comp. sa ovog sajta , za koje nije grijeh podmetnuti bombu i pobiti neduzne gradjane u metrou zarad "uzvisenih ciljeva" i pozivanja na Alaha, onda je rat civilizacija neizbjezan.

Zar vam je "turska vjera" toliko pomutila razum da opravdavate ubijanje civila u moskovskom metrou?

Ocito da jeste, zato se svaki "dijalog" sa vama zavrsava sizifovski, posto umesto logike i osnovnih moralnih nacela, vama je dovoljno da uzviknete neku od poruka iz Kurana.

Ohoho krupne reci ranko!!! 8o Sad si i otvoreno poceo da nas vredjas, polako skidas plast sa sebe i pokazujes pravo lice. Koga ti svrstavas u comp. sa ovog site-a?I ti si na ovom site-u, zar i ti spadas u company?

ISLAM je nasa vera, a Turci su takodje pripadnici Islama i cemu znaci navoda?

Heheh ...za logiku si me pravo nasmejao. Postavljas pitanje nama i sam odgovaras u nase ime? Sta je to, gledano ovako iz logickog ugla?
AKo ti ne znas Sans ce ti sve fino objasniti, naravno ako budes hteo da shvatis i ostavis se kamenja.

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

27

Citirano

Orginalno od ranko
Ako svi muslimani imaju slican stav o terorizmu kao bjorn i comp. sa ovog sajta, za koje nije grijeh podmetnuti bombu i pobiti neduzne gradjane u metrou zarad "uzvisenih ciljeva" i pozivanja na Alaha, onda je rat civilizacija neizbjezan.

-Niko ne može opravdati ubistvo nevine osobe u ime islama! Islam je jasan: Onaj ko ubije jednog nedužnog čovjeka, kao da je ubio cijelo čovječanstvo, a onaj koji spasi ljudski život, kao da je spasio cijelo čovječanstvo. To su propisi iz Tevrata i iz Ku'rana, koji potvrđuje Tevrat. Svi osnivači mezheba (pravnih škola) saglasni su u tome da ubistvo nedužnog čovjeka koji nije musliman mora biti sankcionirano smrtnom kaznom jednako kao i ubistvo nedužnog muslimana i da ubica odlazi u Džehennem. Drugo, poslanik Muhammed, s.a.v.s., kaže: Čovjek je u okviru vjere sve dok ne ubije nedužnoga čovjeka!

@za ranka&comp.:

Vidim da si jasan u osudi čečenskih terorista. Malo si mi neizdiferenciran po pitanju zločina koji su činjeni i koji se na žalost i dalje čine nad čečenima ...Zamolio bih te da se vratiš tezi iz pokretačkog posta:Ljudsko zlo je univerzalno. I prije Srebrenice i New Yorka, bilo je zla... pa da nam u svetlu tog univerzalnog ljudskog zla daš svoj stav prema zločinima nad čečenima. Da li je i to što oni preživljavahu i preživljajaju zločin? Zapitaš li se ponekad da li su ruski tenkovi koji prolazahu preko tela nedužne čečenske dece manje zločesti od te bombe, kojom je, usput budi rečeno, možda majka nekog od te, tenkom pregažene dece, našla i zadovoljila "svoju pravdu" koja, opet ponavljam, u svetlu islama, sigurno nije opravdana ukoliko postoji makar i jedna nevina žrtva te "pravde".
Koliko je svako od nas, ukoliko nije suprotstavio bar svoj glas protiv zla, nevin??? I kuda ide čovečanstvo???
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

28

neduzne zene i muskarci u metrou? hmm moze biti...hajde demokrate onda dajte predlog sta da rade ti ceceni?ili ti palestinci? da sede i cekaju? da je vama neko ubio djete,silovao zenu sestru ili majku kucu vam zapalio i nazvao vas teroristom video bi dali bi mudrovali ovuda na forumu o nevinim zrtvama. :]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

29

Sto se tice civila, Kur'an je jasan: Ko ubije nevinog covjeka kao da je poubijao sve ljude na svijetu; ko ucini da se nevin covjek spasi kao da je spasio sve ljude na svijetu.

Citirano

Orginalno od ranko
Zar vam je "turska vjera" toliko pomutila razum da opravdavate ubijanje civila u moskovskom metrou?

A ranko je staso, zbog uvreda, da leti sa foruma.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od björn
da je vama neko ubio djete,silovao zenu sestru ili majku kucu vam zapalio i nazvao vas teroristom video bi dali bi mudrovali ovuda na forumu o nevinim zrtvama. :]

björn, slažem se, verovatno da niko, ili bar veći deo nas, ne bi mirno stajao nakon takvih stvari i takvih zločina. Ali to samo po sebi ne opravdava terorizam, bar ne u svetlu Islama, a svakako ga opravdava u svetlu dunjaluka. Islam je kategoričan po tom pitanju. Krvna osveta je dozvoljena u Islamu, ali protiv onoga koji je svojim ponašanjem izazvao. Stradanje nevinih je put ka vatri. Veća je nagrada onom ko odustane čak i od takve, dozvoljene osvete. Ali, tu se već nameće ljudska nesavršenost i sklonost ka negiranju Allahove dž.š. kazne kao veće i značajnije od dunjalučke kazne. Tu se već nazire sklonost čoveka da zanemari Ahiret u odnosu na Dunjaluk, a nazire se i neznanje, jer se za nešto za šta je Islam propisao Džehennem misli čak da je put ka Dženetu.
Pustinjar je lepo rekao:

Citirano

Shehidi su svi oni koji daju svoj zhivot zarad Allahove Uzvishene Vjere, to se sigurno ne mozhe uporediti ni sa chim shto je tebi i tvom drushtvu poznato, jer za spoznaju toga treba puno vishe od rijechi.

ali bojim se da mnogi krenu put Džehennema misleći da svojim činom zavređuju Džennet.

Citirano

Orginalno od alBazari

A ranko je staso, zbog uvreda, da leti sa foruma.

Ne mislim tako, tj. posmatrajući njegovu pojavu na forumu kao pojavu koja je putem medijskog terorizma ( prisutnog u celom svetu) kojim je napadnut islam, stekla takvu sliku o muslimanima kakvu je stekla i koju prenosi,kao pojavu, veoma značajnu upravo u borbi protiv tog medijskog terorizma i protiv takve slike.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od sans
Ne mislim tako, tj. posmatrajući njegovu pojavu na forumu kao pojavu koja je putem medijskog terorizma ( prisutnog u celom svetu) kojim je napadnut islam, stekla takvu sliku o muslimanima kakvu je stekla i koju prenosi,kao pojavu, veoma značajnu upravo u borbi protiv tog medijskog terorizma i protiv takve slike.

Svako ima pravo na svoje misljenje, pa makar se to misljenje odnosilo i na (ne)ispravnost necije vjere.

Medjutim, postoje i neke norme u komunikaciji sa ljudima cije ti se uvjerenje ne svidja. Kada se te norme prekorace, onda je rijec o uvredi kao takvoj.

Obzirom da je ranko uvrijedio moju vjeru, ja i dalje ostajem pri stavu da on treba da LETI odavde. Na administraciji je da donese svoj sud.

Sto se mene tice, on se od sada nalazi na mojoj Listi nepozeljnih clanova.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

32

Citirano

Orginalno od sans

Potpuno sam sans-ovog misljenja.
Sigurno je da " a la ranko" tipovi mogu lako da lete sa foruma.
Oni su doneli i prezentuju svoju sliku vidjenja stvari ( koja nije istinita, ali im iz nekog razloga godi ( ???) pa je i zastupaju ) Na nama je da im kazemo i objasnimo pravu istinu potkrepljenu cinjenicama. Hvala bogu ovde imamo i mesta i prava da se izjasnimo. Koliko ce je oni sami shvatiti relatvina je stvar, ali ce sigurno neko procitati ovo i razmisliti, pa mu mozda nakon toga bude jasnije.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 19. Februar 2004

@sans:

Citirano

ali bojim se da mnogi krenu put D?ehennema misle?i da svojim ?inom zavre?uju D?ennet.

shehidi su shehidi, a Allah najbolje zna ko su oni.

a nasheg komshiju ranka, NIKAKO sa foruma, shta mislite da je ovdje mjesto samo jednomishlju, dok za uvrjede slijedi opomena :)
everybody happy? :rolleyes:

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

34

a sta je za tebe sans terorizam?kako ga definises?jel su palestinci "teroristi samoubice"?
i ako se slazes sa ovim gore navedenim predlozi onda nacin na koji bi gore nevedena braca mogla da se bore a da ne budu "teroristi".

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

35

Za mene je terorizam svaki čin koji nanese nepravdu ( da ne pričamo o oduzimanju života) makar i jednom nevinom čoveku.
Iz ove definicije lako ti je da izvedeš zaključak da Palestinac-samoubica jeste terorista u onolikoj meri koliko je onaj ko je ubijen nevin. Nadam se da ti je jasno da ne želim i nemam prava da se mešam u to da li je ili nije neko nevin, a samim tim ni da li je ili nije neko terorista.
Mogu da ti kažem samo to da ne podržavam nikakav vid akcije ukoliko postoji iole sumnje da usled te akcije može stradati makar jedan nevin čovek, a razlog zašto ne podržavam- već sam ranije naveo.

Citirano

Orginalno od pustinjar

shehidi su shehidi, a Allah najbolje zna ko su oni.

Slažem se u potpunosti!

i ... bode mi oči

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

36

za mene i za islamsku ulemu oni su sehidi.brane svoju domovinu na jedini moguci nacin.u ratu kad pucas moze se desiti da ubijes i nevinog coveka,jednostavno nasao se na putu zrna.jel to terorizam?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

37

Bjorn, svakako da sam sebe ne ubrajam u islamsku ulemu, ali se ne slažem s tim da islamska ulema ima generalno isti stav po tom pitanju.

Jedno od pitanja koje predstavlja ulemi dilemu, i mesto razilaženja mišljenja je i to što je bombaš-ubica ujedno i samoubica- a da bi bio šehid mora biti na Allahovom‚dž.š. putu, a ako je na Allahovom dž.š. putu onda je nevin, a ako je nevin ne sme se ubiti jer ne sme ubiti nevinog čoveka...
Drugo je poginuti u borbi od dušmanske ruke, a drugo je ubiti se... smatraju neki od uleme, dok drugi pak misle da pak i samoubica ima stepen šehida...
A Allah dž.š. najbolje zna

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

38

Citirano

Orginalno od sans
Bjorn, svakako da sam sebe ne ubrajam u islamsku ulemu, ali se ne slažem s tim da islamska ulema ima generalno isti stav po tom pitanju.

Islamska ulema nema jedinstven stav o ovom pitanju. Vecina uleme je misljenja da ovo nije dozvoljen nacin borbe (da ne navodim sada razloge i dokaze). Postoji jedan manji broj ucenjaka medju kojima je i vjerovatno najveci islamski ucenjak danasnjice dr. Jusuf Karadavi koji ovakve akcije opravdava iskljucivo na teritoriji Palestine. On je zabranio Palestincima da ovaj vid borbe koriste izvan granica svoje zemlje ali unutar njih je dozvolio. Svoj stav je objasnio time sto on smatra da je jevrejsko drustvo u okolnostima koje vladaju na tim prostorima zapravo vojnicko drustvo. Inace, Karadavi je ostro osudio napad na WTC u New Yorku i inace terorizam bilo gdje u svijetu uz pomenuti izuzetak.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

39

Petak, 20. Februar 2004

Citirano

Orginalno od björn
predlozi onda nacin na koji bi gore nevedena braca mogla da se bore a da ne budu "teroristi".

Palestinci u situaciji u kojoj su sada, na teritoriji Palestine, stvarno (trenutno) i nemaju nekakvih (nikakvih) drugih opcija. Al se valja zapitati sta ih je dotle dovelo. Umesto da se optuzuju jevreji treba se zapitati sta je sa nama. Sta smo mi ucinili (Palestinci, Bosanci, Ceceni) da se nadjemo u takvoj situaciji? Sta smo radili da se ne nadjemo? Sta mi (koji nismo) radimo sada da ne budemo? Cime izazivamo da do toga dodje? Koliko smo spremni ako to dodje? Kako radimo da do toga ne dodje? Koliko smo svesni svojih losih dela koja tome vode? Koliko smo svesni da se pasivnost u danasnjem svijetu placa.

Kad pricam da covek je duzan da se jaca (duhovno, moralno, psihicki, materijalno, fizicki) gerilac postavlja filozofska pitanja oko toga sta je to jacanje i kakvo je to jacanje. Evo mu (i svima odgovora): da su arapi ti koji su izmislili (napravili) F17 a ne ameri ne bi bili u situaciji u kojoj se danas nalaze (da su radili ucili mucili se trudili ko sto su jednom bili poceli). Ili da ne pricamo da ameri nisu.. neka su.. nek oni su napravili svoj avion i svoju silu i sve sto imaju, al da su arapi (i sav muslimanski svijet) izgradili nesto jace od toga opet bi to amerima bilo u prazno. A arapi su imali predispozicije jace za sve to, i da su bilo sta izgradili ukoliko bi to bilo izgradjeno na halal i ispravan nacin (za razliku od americkog) mnogo bi jace, postojanije, dugotrajnije, i efikasnije bilo nego li bilo cije drugo koje bi imalo tendencije da ih ugrozi (a ne bi moglo to da ostvari).

Jeste ovo sve hipoteticki, ali onako kako treba da bude. I sta sada raditi? Lepo, svako ono sto moze na sto bolji nacin. Biti sto bolji.. biti sto jaci... u svemu.. eto to. Jedan po jedan... jos se secam price koju naucih od ed-a na ovom forumu.. a to je ona o vrabcu i gasenju pozara.....
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

40

Petak, 20. Februar 2004

mislim da arapski svijet ima dovoljno oruzja da pregazi izrael za kratko vreme.uostalom izrael opstaje samo uz podrsku amerike inace ga nebi bilo.da ed upoznat sam sa stavom karadavija.na to sam i mislio.
p.s sans onda bi pre svakog napada u ratu trebali megafonom pozvati one koji su nevini tu dosli da se sklone da ih nedaj Boze nesto ne pogodi.lako je nama ovde sa mindera filozofirati,rat nije setnja u kostimu gde je sve 100% cisto i fino i nema nevinih zrtava.

Social bookmarks