Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 10. Decembar 2007

Jasmila Žbanić snima film o vehabijama

Jasmila Žbanić, naša najpoznatija redateljica koja je na prošlogodišnjem Filmskom festivalu u Berlinu za svoj film ''Grbavica'' nagrađena Zlatnim medvjedom kako saznaje hrvatski ''Globus'' počela je sa pripremama za snimanje drugog dugometražnog filma. Ovaj put o vehabijskom pokretu u Bosni. Film je priča o ljubavi bračnog para koji pokušava dobiti dijete, ali tu ljubav zasjenjuje strah muža koji spas traži u vehabijskom učenju.

Jasmila Žbanić je i scenarista i redateljica, a film bi se trebao zvati ''Na putu''. Ekipa filma trenutno traži najpogodniju lokaciju za snimanje filma, a planirane su i audicije za glumce od 20 do 40 godina, u Sarajevu, Zagrebu, i Beogradu.

M.Č.
izvor: BH Muslim Monitor

Šta mislite o ovome?

‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

2

ne iznenadjuje me ovo nimalo,samo josh jedna u nizu potvora u ovoj kako je zovu 'antivehabijskoj' propagandi,posle svih dogadjaja u zadnjih 15 godina koji se dogadjaju na prostoru Balkana...
Samo se potvrdjuje Allahov sunnet na Zemlji da ce vjernici bit tlacheni,ponizhavani,ismijavani od strane onih koji nece da vjeruju i da chuju shta kazhe Allah,shta kazhe Poslanik s.a.w.s. , shta kazhe ulema...
nece da chuju i da tragaju za dokazima u dinu,nece da se obrazuju,kad ih pitamo koju knjigu trenutno chitaju izbegavaju ili nemaju odgovora...S druge strane ne opravdavam postupke pojedinih momaka,iz redova kako ih zovu 'vehabija',ali treba sesti sa tim momcima i razgovarati sa njima,nisu to monstrumi,treba chuti i shta oni misle,a ne tako bezochno sruchiti u brk takvu gomilu lazhi i potvora da je to neverovatno...Meni lichno ne smeta,jer ja znam,to je nama Allah objavio,da cemo mi biti iskushavani sa nevjernicima,i da ce vjernike napadat sa svih strana,raznim metodama...Ali i ti novinari,ako znaju svoj posao,neka ga rade kako treba...Ali malo ima novinara i glumaca koji klanjaju,i ne mogu da veruju jer ne klanjaju ni sabah ni podne,ni aksham ni jaciju,a posle kazhu mi smo muslimani...Pa bujrum muslimani budite makar realni...Istina je da je bilo ispada od strane momaka sa bradama,ja ne pokushavam opravdati postupke pojedinaca,naprotiv,sam se ogradjujem od takvih,ali zashto se napadaju ljudi koji pozivaju dinu i pravom putu i satanizuju se? Kazhu,nemojte Jusufa Barchica (rahmetullahi alejhi) on hoce vjeru iz Medine u Bosnu...Jarabb,pa koju ce ako nece vjeru iz Medine?
zar nije vjera iz Medine doshla da bude cijelom svijetu?

"I u ovima došla ti je prava istina, i pouka, i vjernicima opomena. I reci onima koji nece da vjeruju: "Radite što god možete, a i mi cemo raditi; i cekajte, i mi cemo cekati!’ Allah zna tajne nebesa i Zemlje i Njemu se sve vraca, zato se samo Njemu klanjaj i samo se u Njega uzdaj! A Gospodar tvoj motri na ono što radite." Hud 120-123

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

3

Mucno mi da mislim :D

No nadam se samo da u tom filmu nece biti potvore i ljaganja na Islam i na Islamsko monoteisticko ucenje(akidu,doktrinu,tj. tewhid) i da nece sve muslimane koji svjedoce da je Allah dz.s. jedini dostojan da se obozava na nacin "samo Tebi ibadet cinimo i samo od Tebe pomoc trazimo"proglasiti nekakvim nazivom poput "vehabija"

Da li je reziserka citala knjigu "Islam a ne vehabizam" od uvazenog profesora dr. Nasir b. Abdul-Kerim el-'Akla,mislim da nije...
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

4

Vidis, simpke_np, problem s vjerskim ekstremizmom nije to da je vjerski ekstremizam iracionalan ili veze nema s vjerom Islamom. Problem s vjerskim ekstremizmom jeste sto vjerski ekstremisti imaju selektivan i arbitraran pristup vjeri. A to jest; vjerski ekstremisti selektivno biraju jedan deo vjere i taj deo vjere guraju do krajnosti ili maksimalno do logickog zakljucka, ne uzimajuci u obzir cjelokupna vjerska ucenja. Isto tako, vjerski ekstremisti biraju selektivno istoriju i istorijske dogadjaje i na takvim pretpostavkama konstruisu cjelokupnu i holisticku perspektivu istorije i svijeta.

Jes da si mlad, ali razmisli malo. :)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

5

Ljudi, film još nije snimljen. Nemojte se izuvat prije vode.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

6

Utorak, 11. Decembar 2007

Zašto odmah mislite da će film da predstavlja vehabije negativno?

Citirano

originalno od simke_np
treba chuti i shta oni misle,a ne tako bezochno sruchiti u brk takvu gomilu lazhi i potvora da je to neverovatno...

Otkud znaš da režiserka nije čula šta oni misle i otkud znaš unaprijed da će da iznosi laži?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

7

Srijeda, 12. Decembar 2007

Citirano

SARAJEVO – Vehabije putem nekoliko foruma svakodnevno upućuju prijetnje rediteljici Jasmili Žbanić zbog filma o njima koji planira snimati naredne godine.

Da prijetnje nisu bezazlene, potvrdio je i njen suprug Damir Ibrahimović.

"Jasmili do sada nije izravno prijećeno, ali znamo za anonimne prijetnje na forumima", kaže Ibrahimović, za banjalučke Nezavisne novine ujedno producent njenog novog filma. On ističe da se u političko-sigurnosnoj situaciji, kakva je u BiH trenutno, ne smiju oglušiti o takve prijetnje.

"Mi to moramo shvatiti ozbiljno. Ne znam još što ćemo poduzeti, ali ćemo se svakako s tim suočiti na adekvatan način. Nerazumno je to što pojedini govore i pišu, a ne znaju o kakvom je filmu riječ. Scenarij i film još nisu završeni. Praktično još nismo ni počeli i ne znamo kako će na kraju sve to ispasti, a već nam se prijeti", kaže Ibrahimović.

Smatra i da dio odgovornosti snose i mediji koji su proteklih dana pisali o tome "da Jasmila Žbanić snima film o vehabijama", ali da većina nije pročitala sinopsis. Ibrahimović ističe da film "Na putu" govori o radikalnim pokretima, ali da je u biti priča ljubavna.

Prijetnje Jasmili Žbanić objavljene su na nekoliko foruma u BiH, a na forumu www.bhmuslimmonitor.ba nagrađivanoj bh. rediteljici čak se prijeti i smrću.

Glasnogovornik Uprave policije FMUP-a Robert Cvrtak je rekao da federalna policija nije upoznata s ovim prijetnjama.

Žbanićeva je prošle godine za svoj dugometražni prvijenac "Grbavica" koji govori o ženama silovanim u ratu osvojila "zlatnog medvjeda" na festivalu u Berlinu. Njen novi film "Na putu" je priča o ljubavi mladog bračnog para koji ne može imati djecu, te muž spas traži u islamu, ali ne onom kakvog poznaju bosanski muslimani, nego u vehabijskom učenju čija su pravila radikalna.

Žbanićeva ovaj film planira snimati u jesen naredne godine, a u studenom je organizirala i prve audicije za uloge.

11.12.2007.
Pincom.info
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 13. Decembar 2007

Neznam zaista ali tek poslije gledanja filma mozemo dati neke komentare.
Medjutim mislim da je bitno reziserki skrenuti paznju da povede racuna sta ce u filmu nazvati vehazbizmom,tj.da ne pretjera i oskrnavi svetost Islama i njegovog ucenja tim terminom-sto bi svakako bilo za svaku osudu,posebno ako to uradi iz neke zle namjere(a ne greskom,nehotice,neznanjem isl.)!!!

A sto se tice shvatanja Islama i rada po istom tu se mnogi od nas dosta razlikujemo,a razlike na onom svijetu bice jos izrazenije!
No bez obzira na sve razlike bitno je da se slozimo tj.da se uhvatimo za cvrsto za Allahovo uze,da molimo Uzvisenog da nam podari tu cast da kada mnogi lutaju mi budemo iste akide(ciste monoteisticke) i u karavani koja ide ka dzennetu biiznillah...
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

9

Ovo me podsjeti na ubistvo Mustafe Akkada, covjeka koji je snimio "Pod zastavom Muhammeda a.s. i "Pustinjski lav". Ne sjecam se svih detalja ali cini mi se da on licno nije bio meta vec da se radilo o bombaskom napadu na hotel Hajjat u Amanu u kojem je on boravio sa svojom cerkom. Oboje su poginuli. Mene je njegova pogibija posebno pogodila jer je poznato da smo mi muslimani "tanki" sa kinematografijom a kinematografija je jedno od mocnih oruzja u informisanju, kreiranju stavova i usmjeravanju masa.

Jasmila Zbanic je sa "Grbavicom"napravila jedan film koji kada je u pitanju borba protiv zaborava zla kojeg su nam u Bosni napravili od neprocjenjive vrijednosti. Generacije koje dolaze ce imati prilike da se sa nasom stvarnoscu upozaju preko bioskopskog platna a taj nacin je daleko komforniji od iscitavanja knjiga i zvanicnih izvjestaja. Da smo svjesni ovoga, Jasmilu Zbanic bi cuvali kao malo vode na dlanu i ne bi joj prijetili zbog necega sto ne znamo ni kako ce izgledati.
S druge strane, mladoj redateljici bih savjetovao da se ako krene sa ovim projektom obavezno posavjetuje sa zvanicnicima IZ a ne bih bjezao ni od kontakta i savjetovanja i sa predstavnicima onih koji su tema filma. Mislim da bi na taj nacin bile daleko vece sanse da film obradi sustinu problema.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ahmed

Učenik

(10)

Datum registracije: 26.07.2006

• Poruku poslati

10

Žbanic:meni nisu upućene nikakve prijetnje
SARAJEVO, 13. decembra (FENA) - Meni nisu upućene nikakve prijetnje niti sam u toku istraživanja za film osjetila bilo kakvu opasnost od ljudi koji na ovaj ili onaj način prakticiraju islam, izjavila je Feni rediteljica Jasmila Žbanić komentirajući navode pojedinih medija prema kojima joj zbog snimanja novog filma "Na putu" vehabije putem interneta prijete smrću.

"Prema meni su uvijek bili ljubazni i miroljubivi. Radujem se nastavku istraživanja i rada na filmu", kazala je Žbanić te dodala da na ovo više ne želi trošiti vrijeme.

Pojedini mediji su objavili kako su prijetnje redateljici Jasmili Žbanić tako ozbiljne da neke od njih govore i o smrti.

Jasmila Žbanić film planira snimati u jesen sljedeće godine, a u proteklom novembru mjesecu je organizirala i prve audicije za uloge.

Film "Na putu" govori o radikalnim pokretima, ali je priča u suštini ljubavna.

( Fena.ba/Sarajevo-x )
Dal ce ovo objavit psi iz Banjaluke?

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

11

glavne uloge tumache

Arnold Shwarcaneger (tumachi ulogu glavnog Vehabije),
zatim Silvester Stalone, Jean Clode Van Dame,
a glavnu Vehabijku glumi Angelina Jolie

:rolleyes:
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

12

Petak, 14. Decembar 2007

Citirano

Žbanic: Meni nisu upućene nikakve prijetnje.

"Prema meni su uvijek bili ljubazni i miroljubivi. Radujem se nastavku istraživanja i rada na filmu"

A ja povjerovah da su joj stvarno prijetili :(
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

13

Subota, 25. Oktobar 2008

Raduju me ovakve izjave Jasmile i nadam se da ce ona to uraditi objektivno i profesionalno,i netreba unaprijed nikoga osudzivati za nesto sto jos ni neznamo kako je uradzeno.A Zbaniceva je dokazano ime u svom poslu,na svetskoj sceni i mislim da je jako
objektivna i treba je pustiti da odradi svoj posao kao i do sada.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

14

Subota, 25. Oktobar 2008

Ubijeđen sam da će na kraju i spomenuti o kojima se snima film biti jako zadovoljni sadržinom jer Jasmila je jedan veliki profesionalac a takvi rade samo objektivno - možda će čak taj film i pomoći tim ljudima da ih okolina malo boje prihvati i svati.
Na vatru odgovori vatrom !

Social bookmarks