Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »DOM-ZDRAVLJA« je muško
  • »DOM-ZDRAVLJA« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 30. Novembar 2010

Jedan obican razgovor!

Prije četiri godine zapisao sam jedan razgovor u jednoj pazarskoj kafečajnici. Sasvim slučajno sam ga našao, zapisanom na dve stranice izlizane kožne beležnice. Imena su izmišljena, sve ostalo je autentično!

Hajrija, donesi mi ta spisak sa kredenca, idem kod Murata u kahfu, on ti je iz uljice, zna sve ko je za koga. Bio je u SDA, kada se osnivala, vaterni suljovac je bio. On je naš! To da se zna. Sa bratom ne govori, tasta je iz kuće istero, fukara faljio Sulja, a ova pomahnito! Takvi nam trebaju, moja Hajrija!
- Selam aljekum, kako ste ljudi, što činite?
- -Merhaba, kako si mi Murga, šta radiš čovječe?
- Ada, živa duša, eto tovrljam pomalo, kuća, kahva, malo se radi I tako.
- Kako si ti?
- Vala radno, ovi izbori, ova trka, vika, po cijo dan ne sednem, eto ako mi vjeruješ!
- A, vjerujem ti vala. Mnogo si se nešto usuko. Vala, ovi izbori će da budu odlučujući, samo da niko pogine, da ne ubiju nekog, da sve prođe kako treba, pa kako Allah hoće.
- Ja nemam vremena, kod tebe sam došo’ malo da popričamo, eto onako, izbori su. Murate, ti znaš, ko je od početka bio u SDA, ko je ginuo za stranku, ljude, za cijelu ideju. Znaš dobro, da je moja familjila, bila među prve koji su dobili člansku kartu, znaći od strata smo tu, uz naš narod. Suljo nam je bio sve, spasenje naše!
- Jes, vala, sjećam se.
- Ja sam prvi bio, ja sam ponosan na to, koliko puta sam samo po Bosni išo’ kada se osnivala SDA, mi iz Luga, to je bilo, sačuvaj Bože!
- Kakvi . Pa, Nafilj moj, od ćuteka jedva živ osta! Allah ga sučuva!
- No, moj Murate, ljudi se mijenjaju, da mi je neko reko’ da ću okrenut ljeđa Sulju, ne bi mu poverovo za cijo dunja. Alji, izneveri nas.
- Jes, vala!
- Sluša me, tvog ahbaba, sada su ovi izbori, ovo je za nas spasanje, ovo je šansa da stanemo na kraj propadanju ovog grada, pogledaj bre šta radi, bruka nas svija. Allaha mi jedinoga, da te sramota kada se pojavi na teljevizor, naježim se, dođe mi da ga polomim od muke. Ne možeš ništa da završiš u opštinu, sve mafijaši oko njega, od Mećeta, pa cijela kompanija. Bruka! Ti si čovjek koji razmišlja, ti vidiš šta se radi, ja znam da si ti naš, ti si pismen čovjek.
- Jes, vala, u pravu si.
- Ode mi je spisak, dalji su mi ga iz stranke, iz ove tri uljice, svo su na ovom spisku. Ti pošto si naš, mora da znaš ko je za koga, to nam treba, tako nam je Kaso reko’, mora da znamo za koga nam glasju komšije, da popišemo sve, da preobrojimo glasove, da znamo đe smo!
- Nema probljema, ja sam uvijek tu, kada got ti zatreba. Ja radio sa Rasimovim babom, toliljke godine po Nemačkoj, hajde more, kada još mogu da pomognem.
- Za koga si ovu Ziljkiči, Muradinova ova djeca, Ćoso, Kimetini ovi?
- Muradin ti je za Sulja.
- Ne pričaj, fukara povarena, a išo’ je kod ministra kada mu je trebalo za dijete, za operaciju, a ovamo za Sulja. Ada, nema, danas. Što ne ode kod Sulja, da mu on završi, neko se vrteo dolje oko stranke ko kukavče, ovamo glasa za Sulja. Đubre!
- Kima, ona ti je za Rasima. Ima njegovu sljiku u sobu.
- Kimče zna za koga će. Blagna ona!
- Ćoso, ovi Miraljemovi, Rifkovi, Džibovi, Dolovci, Crnovršani, oni su Rasimovi.
- Znači, oni su naši?
- Jes, oni su Rasimovi.
- A, za koga je Mustafa?
- Boga mi ne znam. On se nešto ne izjašnjava. Kaže, mene polljitika ne interesuje. Ja ne živim, ni od Rasima, ni Sulja, već od pijace, od onoga što prodam. Nego, smijem da se kladim, da je njihov. On je bio zakljeti SDA. Kaki, nisi smijo riječ da kažeš za Sulja, alji zadnje vrijeme se nešto ušuteo, ko hutina neka.
- Jes, jes, u pravu si. On ti je Suljov, ada njima na čelu piše za koga su, po hodu možeš da iz raspoznaš, obilježeno je to ,moj Murate. Nema, njima se blljiži čas! Samo neka ćute, pa kada zatreba, eto hi, da molju, treba da se pomogne. Neka, neka.
- A, Smajo?
- On je svo trje dece zaposljio. Ona jedna u opštinu, starija u sud, ovaj mlađi isto nešto u opštinu radi. Boga mi Suljo hi zaposlio, njemu deca fakultet završila, bez posla, mladi, znavani. Vala, Smajovica ga falji, đe stigne.
- Njegovu zaposlio, svo troje radi, a druga neka dokonišu!
- Nemo tako Ifete, ja njemu skidam kapu. I ja bi bio za njega, kada mi obezbedio poso’ porodici. Oni od toga živu.
- Suljo tako nagomilava, ada kada pobedimo, sve ćemo to da maknemo. Nema, tu treba da se radi, to je optšina!
- Vidiš ti Murate, oni znju ko je za koga. Neće uljicu da asfaltiraju, najstarija uljica u gradu nema asfalt. Bruka. Jad I beda. A, mi da ga glasamo, ni mrdnut.
- Bio sam ja u oštinu, ništa, kažu nije u planu za ovu godinu. Tri put sam bio, zadnji put kat odo, kaže mi na porttir, “Vi ste gore Rasimovi, neka vam on asfaltira uljicu, šta dolazite kod doktora”, ja se nesmija, sa budalom da razogvaram, na pemt mi ne pada, on njegovo ja moje , haj Alahimanet.
- Aha, fukare, koji je to Bogo ti? Daj, mi da zapišem, dag a priavim ovim mojima, u stranku, Kasimu, taj će da ljeti, što dođemo.
- Kemal Bašić …aaaaa….znam ja ovoga, ovo je ona iz Barakovaca. Neka, neka, samo neka priča!
- Vala Ifete, Boga mi, ovo je katastrofa, šta se radi. Zadnji izbori kat behu, ubiše se, bombe, brat sa bratom ne govori, užas. Ovo nikada bilo nije.
- Ada života mi to sve oni. Kada dođeš na vlast, pripadne ti muka kada treba da ljetiš. Sve oni bre rade.
- Boga ti Ifete, ne bandaraj, to su musljimani, jedno bre!
- Ti ne možeš da budeš normalan, ako si za njih, to sve oni radu.
- Umesto das mo složni, nego je sve pirišan. Da ujedunimo, budemo jedno, ovako Allah da pomogne.
- Nema, moj Murate da se ujedinmo. Ma kakvi, da se Rasim i Suljo pomire, kako to možeš da izgovoriš. Pa, on bre ruši Islamsku zajednicu, poglje šta učine od Pazara, da ti se oni mire, ma daj. Nikad! Mi kada pobedimo, gotovo je. Sve to brišemo.Rasim je pametan, vidiš kako priča, da te nije sramota, i da se on miri sa ovim lopovom.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

2

a ti belezis razgovore po kahvama i to zapisujes ili snimas? :)) (izlizana kozna beleznica ,ooo)
http://www.youtube.com/watch?v=Xfqr9j-fGYk
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

• Poruku poslati

3

Citirano

Orginalno od Jasmin
a ti belezis razgovore po kahvama i to zapisujes ili snimas? :)) (izlizana kozna beleznica ,ooo)
http://www.youtube.com/watch?v=Xfqr9j-fGYk

Ne snimam. Ovo sam sasvim slucajno zapisao. Mislim, bilo mi je zanimljivo.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Srijeda, 01. Decembar 2010

snimati tudj razgovor bez dopustenja je krivicno delo.
prisluskivati tudj razgovor je jako ruzno delo.
sadrzina nebitna.
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

5

Jako dobro utefterio, aferim.

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od Jasmin
sadrzina nebitna.

E, jbg!

• »ALIJA-KLADNICA« je muško

Datum registracije: 17.09.2004

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od Jasmin
sadrzina nebitna.

Ok. Slazem se da je i krivicno i ruzno djelo. Medjutim ovdje je sadrzina jako bitna. Ovo je cist primjer podijeljenih Bosnjaka, slican razgovor sam hiljadju puta imao prilike da slusam u komsiluku, kod rodjaka, djelimicno u porodici....Tako se pricalo, ono nekad davno, kada su ministri bili u svadji, pa je ovaj terao u misiju rupu, ovaj drugi selamio tetka Nafu, i tako to....

- Vala Ifete, Boga mi, ovo je katastrofa, šta se radi. Zadnji izbori kat behu, ubiše se, bombe, brat sa bratom ne govori, užas.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od Jasmin
sadrzina nebitna.

Ne vidim sto bi bilo krivicno delo da neko cuje (zapise ili snimi) razgovor koji je obavljen na javnom mestu i nije preduzeta nikakva mera da se ocuva tajnost komunikacije.

Da je neko hteo da taj razgovor bude tajne prirode verovatno bi se potrudio da tako i ostane. Ako bi neko u tom slucaju pokusao da cuje (snimi ili zapise) onda je to vec problem.

Sa druge strane slaze, se da postoje moralna pitanja. U svakom slucaj mislim da je nas durg hteo ovde da samo ilustruje stanje u kome se nas narod nalazi. I slazem se da je ocajno......
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od Optimus

Citirano

Orginalno od Jasmin
sadrzina nebitna.

Ne vidim sto bi bilo krivicno delo da neko cuje (zapise ili snimi) razgovor koji je obavljen na javnom mestu i nije preduzeta nikakva mera da se ocuva tajnost komunikacije.

Da je neko hteo da taj razgovor bude tajne prirode verovatno bi se potrudio da tako i ostane. Ako bi neko u tom slucaju pokusao da cuje (snimi ili zapise) onda je to vec problem.

Sa druge strane slaze, se da postoje moralna pitanja. U svakom slucaj mislim da je nas durg hteo ovde da samo ilustruje stanje u kome se nas narod nalazi. I slazem se da je ocajno......

ako se snimi-(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.

Poslanik s.a.v.s. je rekao o prisluskivanju razgovora: �Ko tajno prisluskuje ljudske razgovore mimo njihove volje, na Sudnjem danu ce mu u usi biti saljevano olovo.� (El-Buhari i Muslim)

samo sam na to hteo da skrenem paznju al sam ja to uradio na pogresan nacin i moja greska je sto to nisam uradio na private.
a sto se tice podeljenosti izmedju bosnjaka,ja u svojim postovima to cesto pominjem. nije za to potrebno jos i po kahvama da se prisluskujemo.
meni je inace ta scena kad neko sedi u kafecajnici i belezi u koznom tefteru tudj razgovor dok dvojica ljudi razgovaraju ,pa cak i da su preglasni bili losa.
ako opravdavate to,opravdavajte
zamislite sebe u toj situaciji. zaista nisam procito sadrzinu. ako je to nejedinstvo bosnjaka,to je opstepoznata stvar, i mora da se radi na tome da se to menja

Social bookmarks