Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko
  • »Utopljena u Casi« je autor ove teme

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 20. Maj 2004

Jeste li rasisti?

Poznato mi je da smo pred Bogom svi isti, shto se tiche vanjskoga. Bilo da smo bijeli, crni, crveni, zuti, zeleni, shuchmurasti, Allah dz.sh. gleda u nasha srca i dushe, gleda nasha losha i dobra dijela i po tome nas vrijednuje. Da bi nam u praksi pokazano da je tako, jedan od prvih ashaba je bio crnac + oslobodjeni rob Bilal, koji je nakon hidzre u Medinu postao i prvi mujezin. Ja sam za sebe dugo vremena tvrila da nisam rasista, ali zaista (uopche se ne dichim time) sve cheshche u zadnje vrijeme uochavam da ipak po malo jesam.

Moja prijateljica Njemica je udata za Afrikanca. On je divan insan, bez sumnje, druzimo se, ali ipak, osjecham da crnac, kinez ili neki drugi ne bi mogao biti moj zivotni saputnik.

Miris tjela, obichaji, navike, sve je to nula bodova.

Kakvo je stanje sa vama? Chuchi li u vama rasista ?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 20. Maj 2004

Citirano

originalno od Utopljena u Casi
Miris tjela, obichaji, navike, sve je to nula bodova

Moze i bijelac da drugacije mirise od tebe i da ima druge obicaje. Ovo i nije razlog da covek postane rasista :rolleyes:

Ja licno nisam rasista. Stanujem zajedno sa japankom i ne osecam uopste neugodno. Ne mogu da procenim da li bi mi smetalo da mi zivotni saputnik bude covek druge rase. Uostalom, ne osecam se privilegirana sto sam bijela.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 20. Maj 2004

Mislim da nisam. :rolleyes:

Sada se setih da je moj brat uvek govorio da bi voleo da ozeni neku crnkinju, a mi bi se posle smejali kad bi zamisljali kroz sta bi sve njihova deca prolazila u zivotu, zamislite samo kako bi pazarska deca reagovala da imaju crnche u ulici. :D :D :D

Jos mi pade nesto na pamet, a tice se ljudskih predrasuda, naime, radjen je jedan eksperiment gde je na projektoru prikazana kompilkovana scena, izmedju ostalog, u metrou stoji crnac i belac, belac ima noz u ruci, posle odredjenog vremena od ispitanika je trazeno da se sete te slike i vise od polovine je reklo da je noz u ruci imao crnac. :(
Pazi koju igru igras.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 20. Maj 2004

Ne osjecham se privilegovanom niti se uzdizem nad nekim, ali jednostavno to je neshto ... neobjashnjivo, slichno mojoj fobiji od maslina, nisam ih nikad probala niti chu.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 20. Maj 2004

Vecina fobija se leci upravo suocavanjem sa izvorom straha, ali ako neces, to je vec tvoja odluka.
Pazi koju igru igras.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 20. Maj 2004

Setih se dokumentarnog filma u kome crnac sedi pored neke stare babe u tramvaju. Dok se matora nemoguce nervira o strancima, ulazi kontrola a u medjuvremenu crnac pojede staroj kartu. Kontroler nije mogao da veruje kada je gospodja rekla, da nema kartu, jer ju je crnac pojeo. :))

Jesu li te u detinjstvu plasili sa crnim covekom, utopljena u casi? ?(

Istog sam misljenja kao i kiki, konfrontacija sa problemom je najbolji put ka lecenju od istog.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 20. Maj 2004

Ma jock. Vechina mojih poznanika jesu crnci i stvarno ih dobro poznajem. Mene niko nije mogao nichim uplashiti, ja sam bila babin sin :)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 20. Maj 2004

Esselamu alejkum

Rasizam je nespojiv sa imanom. Ne može čovjek smatrati manje vrijednim drugoga samo na osnovu boje kože i posjedovati iman.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 20. Maj 2004

Nisam siguran da je taj tvoj stav rasizam, pre bih rekao da je to tvoj afinitet/neafinitet prema odredjenim stvarima i tvoj slobodan izbor da uredis svoj zivot kako zelis.

P.S. Setih se izvrsnog filma na ovu temu - 'American History X' - ko nije gledao, toplo preporucujem.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 20. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Naravno da nisam rasista. Jer smo po tom pitanju svi jednaki pred Allahom dz.s.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 20. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
Ne osjecham se privilegovanom niti se uzdizem nad nekim, ali jednostavno to je neshto ... neobjashnjivo, slichno mojoj fobiji od maslina, nisam ih nikad probala niti chu.

Koje masline? Zelene ili crne? ;)

Neki moji prijatelji dok nisu otišli u Ameriku nisu imali rasističke stavove.

12

Četvrtak, 20. Maj 2004

Jeste li rasisti?

Nisam.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 20. Maj 2004

[SIZE=5]'' NI U KOM SLUČAJU '' [/SIZE]

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 20. Maj 2004

prvo tema je prava za caskanje :D

fino pitanje uttopljena, sam ja bi ga prosirio, da rasizam nije samo crn beo ili zut, rasizam je i ne voleti Jevreje, Nemce, Srbe, Muslimane (jos ako ne mirisu lijepo)

sve je to cudno i kako ti rece mada znamo da nije lijepo, nesto duboko u nama nas natera na odboj pa cak i mrznju. Koliko nas nadje razloge da ne voli nesto, a to sa vremenom udje duboko u nas i onda postaje nesvesno.
Ja licno bi voleo da nisam, a nisam bio sve dok kako rece Hobes nisam otiso, evo primer, ja normalno kazem da ne mrzim nikog, da su svi judi isti (a sigurno i jesu, bar pogledajte decu, ona su sva podjednako nevina), al sa vremnom sam postao po malo, mada se borim protiv toga, reko primer, pa evo, Jevreji, od svega sto se desava pocinjem nesvesno da ih mrzim, onda kad vidim nekog jevreja kazem gledaj kakv je, cicija, ruzan bas ko sto su svi jevreji, los. Gde je istina u ovome, nema je, ni malo, svi su ljudi isti, a svi jevreji su drugaciji, ima ih raznih ko svih nas, losih dobrih, lijepih ruznih. Eto ja se borim, al ipak reko to udje nesvesno u tebe, a posle je tesko;
malo za promenu

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 20. Maj 2004

Ko ono rece.

Dok nisam otiso "preko" nisam nikad ni pomislio da mogu bit rasista

Ali sad vec gajim izvesnu dozu (da ne kazem mrznje) antipatije ka jahudijama.
Pre svega zbog njihove politike u Palestini,i ovako kad ih sretnem, upoznam itd.
I sto kaze tkzv Hadalj, ja pokusavam da to nije tako al.....
Ispricacu samo kratko sta mi se pre tri godine desilo.
Bio ja pozvan kao pratioc(mojoj devojci) na proslavu diplomaca, u jednom evr. gradu na european uni.Moja me devojka to vece upoznala sa nekoliko njenih kolega sa unija, i tako na red dodje David (jevrej) iz Palestine(izrael)
.On veli David, ja velim Mirza i drago mi je...On kaze a da nisi ti mozda Moslim?, ja ni pet ni devet rekoh-ELHAMDULILAH, jes aj em:D...On se samo okrenu i vice ovoj mojoj devojci tako ljutito: Inenadjujes me,kako samo mozes.. 8o
i ode..
Al ja tu sacuva sabor i nista nepromisljeno ne preduzeh 8)
jer ja sam Moslim.

I od tada pokusavam da "ih" ne svrstavam sve u jedan kos al ne uspevam.
Ima jos puno drugih losih primera, al drugi put...

Takvo osecanje kod mene iz dana u dan raste i prerasta u mrznju.
Ako je to rasizam? :( onda sam ja 8o ...

pozdrav
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 20. Maj 2004

Nisam rasista, niti mrzim bilo koji narod. Primer ovog Mikogov sina jeste bio los, ali ovakve stvari ne treba uopstavati. Eto ja sam imao jedno slicno iskustvo, kada sam se putem interneta (na forumu) stalno raspravljao sa jednom Jevrejem koji je stvarno bio jedno djubre od coveka, ali kasnije se na tom istom forumu pojavio drugi Jevrej koji je bio susta suprotnost ovom prvom. Dakle, zakljucak je: ima nas raznih.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 20. Maj 2004

Nisam rasista, cak i volim crnce na neki nacin, verovatno zbog muzike koju slusam. Steta sto je rasizam veliki problem u Americi, i mislim da ce uvek biti. Dobro je sto je odnos izmedju belaca i crnaca bolji nego sto je bio, ali nas i u danasnje vreme mogu neprijatno iznenaditi neke stvari koje se desavaju. Ja sam trenutno u Americi, i cuo sam par prica od ljudi koje poznajem. U gradu gde se ja nalazim i manjim okolnim gradovima nema crnaca. Pre desetak godina, u grad Owensville se dosedila jedna crnacka porodica. Komsijama se naravno to nije svidelo, pa su posle par dana zapalili kucu jadnih ljudi. Ne znam da li se za vreme paljenja porodica nalazila u kuci, ali znam da na svu srecu niko nije bio povredjen. Pre nesto manje od deset godina, zaboravio sam u kom gradu, dva belca, ocito pijana, su izvela jednog crnca iz bara, zavezali mu ruke za branik od automobila i zatim vozili autoputem. Kasnije, kad su otvorili vrata i otisli da vide sta je sa njim, na konopcu su se samo nalazile covekove ruke... ;( Ponekad se upitam da li bi se slicne stvari desavale da su crnci vecina u odnosu na belce, i sta bi se desilo kad bi se crnci doselili u nas grad. Da li bi ih ljudi voleli ili ne bi, jer to bi verovatno predstavljalo veliku promenu za narod. Procitah na jednom sajtu da u Beogradu bas i nisu pozeljni, bar od strane pojedinaca, ali hvala Bogu, nisu svi ljudi isti.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

Datum registracije: 26.04.2004

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 20. Maj 2004

Zbunishe me Mikov_sin i @ef ?( ne znam u koju rasu svrstavate "jevreje"?jeste li u ovom sluchaju rasisti ili nacionalisti?
Leben und leben lasen ;)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 20. Maj 2004

Citirano

Orginalno od SANP-75
Zbunishe me Mikov_sin i @ef ?( ne znam u koju rasu svrstavate "jevreje"?jeste li u ovom sluchaju rasisti ili nacionalisti?

SANP-75, Hadalj je predlozio da se tema prosiri ne samo na rase, vec i na narode, pa sam ja prihvatajuci taj predlog rekao da ne mrzim niti jednu rasu, niti bilo koji narod. Dakle rasista nisam ,a da li sam nacionalista neznam. Zavisi sta podrazumevas pod pojmom "nacionalista". Ako to kontas kao nacionalista=sovinista onda nisam. A ako pak to konas kao nacionalista = onaj koji voli svoj narod i naciju, ali bez mrnje prema drugim narodima i nacionalnostima, onda to ja zaista jesam. Mnogo volim svoj narod i mislim da svako ko nije nacionalista u ovom drugom smislu nesto sa njim nije uredu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 20. Maj 2004

Vozdra Utopljena u Casi,

mozda si malo prenaglila u izjavi jer rasizam je ipak teska rijec jer meni je zaista cudo da neko moze da mrzi cijelu jednu rasu zbog malo vise ili manje pigmenta u krvi.

Po nekim mojim razmisljanjima ljudi su skloni generalizaciji rasnih grupa a na osnovu nacina zivota i postupaka uopste, pojedinaca (ili grupe njih) i kao posljedicu pausalnog izvodjenje zakljucaka (uglavnom pogresnih).

Ja pokusavam razbiti tabue koji me okruzuju, kao na primjer neugodne mirise...

Predavajuci u jednoj kanadskoj skoli imah priliku da upoznam ljude iz zemalja o kojima sam znao glavni grad i nista vise i evo jedne zgode koja se desila nedavno...

Na pauzi za rucak koja je ovdje svetinja u 12h, svi (Sudan, Nigerija, Vijetnam, Kina, Japan, Indija, Pakistan, Kolumbija, Salvador, Kanada, Rusija, Poljska, Ukrajina i cini mi se Banglades) pocese vaditi ruckove koje pripremise kuci i onda mi se javila scena u glavi od mog profesora Tose iz OS Borisa Kovacevic kad uzima neakvu sipku i polarise je i onda pokazuje zavisno od polarizacije kako se tijela privlace ili odbijaju...

I bas kao po komandi, stvorise se grupice cija je hrana "kompatibilna" i udarise po istoj. Posmatrajuci ih sa stane imah utisak da je vecini raje smetalo to sto Kinezi jedu neakve pilece noge sa sve "kandzama"(mozda od onog pileta sto prelazi ulicu 8) ) a i kad je Indijac izvadio svoj paket iz mikrotalasne to je bas zamirisalo na curry...Neki ne mogavsi izdrzati izadjose napolje (pa i ja jer mi zaista ne prija taj miris azijske kuhinje) i na hodniku u nekoj bezveznoj prici se dotakose mirisa i izmedju njih (vecinom bijelci sa primjesama latino uticaja) se povede rasprava o tome ko (kao rasa) vise "smrdi" i cija je hrana "bolesnija"...

Vratih se u ucionicu a tamo azijsko- africki klan istu pricu vode kako im bijelci "smrde" na maslac, ulje ili slicno i da im je sva hrana vjestacka tj genetski modifikovana i da se gnusaju postupka kad neko smatra njihovu hranu kao "divljacku".

Jednom mi se desilo da su dvoje Rumuna napali covjeka iz Etiopije crne puti a i ovaj im nije ostao duzan i iako su teske rijeci izrecene s obje strane i da bi neutralni posmatrac rekao da su rasisti nevidjeni ja bih prije rekao da je u pitanju neznanje o drugom i nemogucnost prihvatanja ljudi onakvih kakvi jesu.

Po meni su predrasude te koje vode do rasizma a izlijeciti ih je lako, samo otvoreno popricajte s ljudima i ako vam se nesto ne svidja u njihovoj kulturi, hrani, odijevanju, parfemu i slicno bolje je sasuti istinu u lice nego u svome "prirodnom okruzenju" naci azil i stvoriti jos jednu od teorija zavjere...

Nemoj da me ko pogresno shvati, volim i ja teorije zavjere ali ne u svojoj kuci.

Zivili
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Social bookmarks