Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

Datum registracije: 26.04.2004

• Poruku poslati

41

Petak, 21. Maj 2004

@Hadalj,

Zahvaljujem vam se na ovako divnom objasnjenju :D
Pozdrav 8)
Leben und leben lasen ;)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

42

Petak, 21. Maj 2004

Brate, za tebe svakat
malo za promenu

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

Datum registracije: 26.04.2004

• Poruku poslati

43

Petak, 21. Maj 2004

Makar ti objanish sve kako treba, a ne kao ono snsa :D :D
Leben und leben lasen ;)

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

44

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
Nacionalista jesam RASISTA NISAM.... zato sto to nije islamski

Eto ti sad, ispade biti nacionalista jeste islamski :)) .
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

45

Subota, 22. Maj 2004

Esselamu alejkum

Širenju "modernog" rasizma (počev Darvina) prilično su doprineli naučnici koji su se stavili u službu politike. Drugim riječima politici koja je vladala u vrijeme III Rajha (kada je takva vrsta rasizma bila na vrhuncu) su bili potrebni naučni argumenti. Stoga su naučnicima rezultati istraživanja postali sekundarni, a na sebe su preuzeli ulogu tumača svijeta i života. Takve stvari su se dješavale na svim stranama, tako da imamo npr. Udruženje ljekara Pariza ne samo da je objavilo izvještaj o pronalasku “polihezije” (pretjerane defekacije) i “bromidrozisa” (tjelesnog mirisa) u nemačkoj rasi već je predložilo analizu urina za detektovanje germanskih vrsta; "otkrilo" se da nemački urin sadrži 20 posto neurinskog nitrogena nasuprot 15 posto kod drugih rasa. Mislim da nema potrebe da navodim slične primjere iz Nemačke istorije.
Posljednju deceniju smo to gledali i na našim prostorima, gdje su se čule sulude ideje o superiornosti Srpskog naroda. Slušali smo kako su Srbi jeli zlatnim kašikama i viljuškama kada je evropa bila barbarska, mada nema niti jednog meni poznatog putopisa iz toga vremena koji ne govori upravo suprotno. Ili npr. pronalaženjem ostataka pećinskog čovjeka u Lepenskom viru je u javnost puštena teorija o Srpskom porijeklu evropljana.
Teorija rase došla je na scenu aktivne politike u trenutku kada je se Srpski narodi pripremao i do izvesnog stepena realizuje novu nacionalnu državu kao zajednicu. Od samog početka rasizam je smišljeno presecao sve nacionalne granice, određene geografski, lingvistički, tradicionalno ili bilo kojim drugim standardom.
S druge strane Bošnjački narod nije imao prilike da razvije takvu vrstu ekstremizma iz prostog razloga što su bili u inferiornom položaju u tako reći svim aspektima života. Najdrastičnija je bila vojna prijetnja koja se nadvila nad glavama ovog naroda i tjerala ga da strijepi, živjeći u uvjerenju da nije pitanje "da li će" već "kada će" se zaratiti. No nije bila ni zanemarljiva propaganda koja se širila po udžbenicima historije, koja je vrlo uspješno stvarala kompleks niže vrijednosti. Što se tiče rasizma po osnovi boje kože on se kod nas nije ni mogao razviti jer smo ipak "jednobojna" sredina.
Ipak, za stvaranje rasizma se ne mogu optužiti ni nauke ni narodi, već samo neki njihovi zaluđeni predstavnici.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

46

Srijeda, 26. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacat.

Ja neznam zasto mi se postavlja opet ovo isto pitanje kada sam ja fino reko da NISAM!!! rasista. :):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

caezar

Početnik

(10)

• »caezar« je muško

Datum registracije: 03.06.2004

• Poruku poslati

47

Četvrtak, 01. Juli 2004

NE - - - Hika vrati se!!!!
- - - AVE - - -
:klanja:

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

48

Četvrtak, 01. Juli 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacat.

Ja neznam zasto mi se postavlja opet ovo isto pitanje kada sam ja fino reko da NISAM!!! rasista. :):):)

Allahimanet.

jes Gery a sto ne hajes Srbe je isto rasizam
malo za promenu

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

49

Četvrtak, 01. Juli 2004

"Ko mi kaze da sam rasista zaklacu ga ko mongola :D "

Malo crnog humora nikad ne skodi.
Nisam rasista ni u najmanjoj meri.Naprotiv mnogo volim da se druzim sa ljudima iz raznih zemalja i raznih kultura,mislim da je to cool!
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

50

Petak, 02. Juli 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Hadalj,
interesantan ti je zakljucak, samo se pitam kako ga izvuce? Da nisi malo pobrkao pojmove. Nije li moje ponasanje izazvano njihovom mrznjom prema "Turcima" i svemu sto podsjeca na Turke?
I sve dok osjecam da u njima mrznje ima prema nama, sa moje strane nece dobiti nista drugo osim ono sto daju. Dakle, samo im se vraca ono sto su poslali drugom. To je zakon Fizike. :)

A naravno, morat ces mi pojasnit kako si dosao do zakljucka ovog gore. A ako si se sa ovim nasalio, nije mi se vic svidio.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

51

Petak, 02. Juli 2004

Dragi moj Gery, hallali mi al mozda sam te pogresno shvati,
tvoj sledeci post sam mozda pogresno protumacio,

Zato sam ja jednostavno ovaj postupak DjordjaRD shvatio onako kako sam shvatio i drugacije ga i necu shvatiti dok me sami Srbi vremenom ne uvjere u to da ih ima i drugacijih i da drugacije razmisljaju. A vjeruj mi veeeliku skepsu nosim po tom pitanju.

Problem nastaje onda kada od mene moji muslimani traze da ja poklonim povjerenje nekom Srbinu na nacin kako to oni cine. Ovom prilikom im kazem da ja to ne mogu, jer su mjerila moja drugacija i mnogo komplikovanija da bi se to desilo.

Imo sam ja dosta prijatelja Srba ranije, ali svaki do jednog je kasnije pokazao da ustvari stvari nisu onakve kakvim se dojme. Zato sam ja jedan veeeliki skeptik po tom pitanju.

kao sto vidis a i ja kad bolje pogleda ti si zapravo govorio o poverenju, a ja ga shvatio ko hajanje il nehajanje.
Evo zbog cega onako neoprezno zakljuci ono sto zakljuci, no veruj mi da ovaj tvoj stav ostavlja otvoreno polje za ovakve sumlje pa tako na brzinu predjen post moze se pogresno protumacit. Naravno da ja znam sta si ti mislio da kazes, no vidis lako se moze preokrenuti,
zato Gery halali mi
malo za promenu

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

52

Subota, 03. Juli 2004

Ja jesam.Privilegirambalkankeitakoto,
zvuci k'o neka alergija. xx(

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

53

Ponedjeljak, 12. Juli 2004

evo jednog finog testa da se proveri dal ste stvarno rasista il dal bar nesvesno preferirate belu rasu

test je na naucnoj osnovi i jako je pouzdan, probajte a morete i videt dal preferirate Kerija il Busa

https://implicit.harvard.edu/implicit/demo/selectatest.html
malo za promenu

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

54

Utorak, 13. Juli 2004

ja mrzim cetnike, a ako se pitate zasto pogledajte u moj potpis.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

55

Ponedjeljak, 02. August 2004

RASIZAM I NACIONALIZAM

Najpre treba znati da rasizam i nacionalizam jesu dva razlicita pojma.
Nacionalizam je politicki pokret pojedinaca koji zele da nametnu prevlast svoje nacije na svim poljima. Biti umereni nacionalista po meni nije nista strasno, naprotiv treba biti, jer kako bi covek mogao da stiti sebe ili svoj narod ako to ni malo nije. Smeta mi samo ekstremni nacionalizam. Ja ne mogu pripadati ljudima koji cine takve grupe bilo ko da su oni, ne volim ih.
Nisam rasista. Za mene je svaki covek isti bilo koje boje on bio. LJude delim na lose i dobre. Imam prijatelja sirom Srbije i celog sveta. Pa zar bi mene neko mogao da posvadja sa nekim ko ne misli isto kao ja ili ko nema boju moje koze.
Nasem narodu (mislim na celu Srbiju) je dosta nazionalizma!

Champion

np_SUAD

Početnik

(10)

• »np_SUAD« je muško

Datum registracije: 12.09.2004

• Poruku poslati

56

Utorak, 21. Septembar 2004

Sellam alejkum...

Mislim da posle svih ovih desavanja i masovnih svetskih napada ISLAMA..Treba da preispitamo svoj stav prema drugim nacijama a posebno prema zidovima koji drze u saci najveceg protivnika ISLAMA svetskog policajca ameriku..

Ne kazem da treba da mrzimo vec da budemo na oprezu..
Bolje spreciti nego leciti.
KAD VRIJEME UCINI SVOJE.....

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

57

Ponedjeljak, 27. Septembar 2004

Vidosmo po forumu tuda, prozivanja tipa, ova iz Orlja, ova iz Titove mitrovice, ne nzam ti ona odande, odave, sta ce ode, itd. Cak i skoro naki doktor tu rece da u Novom Pazaru dolaze kadrovi sa strane i da to treba da se zaustavi i da se da prednost rodjenim Novopazarcima.

8o Sta je ovo??? 8o

Rasizam il Fasizam.

Zamislite kako je nama po inostranstvu, zamislite da nama neko kaze sta ce te ovde? (a i kaze, al su to mahom neo nacisti i uvek naidju na osudu). Zamislite da neko kaze da Francuzi il Nemci moraju imati prednost u zaposljavanju il trazenju stana. Strasno a?
A u nasem rodnom Pazaru se ovakve prozivke cuju sa svih strana i niko da glas podigne.
Tuzno.
Te ko sto neko nekad u pesmi rece, nije vazno odakle si, sve dok... (nisi iz Orlja :D :D :D ).
malo za promenu

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

58

Haj, ova me Hadalj vazda potseti da priču moreš ispričat i ovako:

Ima jedna porodica, doselila se u jedan stan. Za ovaj slučaj nije važno koji stan, važno je da u tu porodicu ima jedna tetka koju ja znam, a znam da je sa Peštera.

E, ta se stan vidi dobro sa terase đe moj kum živi, ovamo jedan. Lučna. Gledamo ti mi u ta stan, kaaad; izađe ti tetka na terasu sa jednom ovolikom kesom đubreta. Znamo šta će, gledamo je, a ona još i ljuta što je gledamo, zafrljči onu kesurdu sa petog sprata, pravo na nake parkirane automobile...

Poenta: treba razlikovati opravdan otpor prama došljacima koji sa sobom donose svoju (ne)kulturu, i neopravdano podvajanje po tom osnovu koje sa punim pravom nosi ime fašizam. Hadalju, samo da notiram, u Pazaru ima i jednog i drugog. Ima. Ali MNOGO više onog prvog slučaja. A Pazarci, silna i duboko utemaljena kultura, nikako nisu počeli da poprimaju one najgnusnije odlike reprezantativne malograđanštine od koje svi trpimo.

Interesantno je to...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

59

Aha sad mi je jasno na sta je Gery mislio kad rece

Svakim dolaskom necijim iz zemalja koje se gore spomenuse (Pester), donese se nesto sto u odredjenoj mjeri promijeni ovu carsiju (smece). Pa onda kadrovi koji se skoluju u drugim zemljama (tetka) dolaze ovdje i noseni kompleksom i gorcinom prema Pazaru vracaju se u njega da bi ga mijenjali!!!

Svi hoce da ga mijenjaju. Pa ako hocete onda ga i mijenjajte. Na pravite od Pazara gradove (smrdljive, dje se smece fika sa terase) kakve ste vidjeli po svijetu. Umjesto da se Novi Pazar razvija kao Novi Pazar dalje, oni ga mijenjaju.

A ne moze da Novi Pazar razvija dalje neko ko se je i sam odvojio i ko sam ne shvata Tradiciju svojega grada (frljacenje smeca dje ko stigne), on moze samo da ga mijenja.

malo za promenu

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 30. Septembar 2004

Nisam rasista!!!medjutim postoje neke situacije koje zahtevaju drugaci pristup od svakodnevnog ponasanja kao na primer sto je odabir bracnog druga gde zagovaram sama jer nam je to u krajnoj liniji duznost data religijom gde je potrebno razlikovati ko je ko.I TREBA U TOME DA SE ZNA KO KOME PRIPADA. JA SAM SRECNA ZBOG TOGA STO SAM MUSLIMANKA I PONOSIM SE SVOJOM VEROM,ISLAMOM!!!

Social bookmarks