Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen
  • »Abfangjäger« je autor ove teme

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 03. Oktobar 2005

Jevreji

Imam par dobrih drugova iz izrajela a i bez njih sam od uvek bio zainteresovan za njihovu naciju.
Jako mi je interesantna cinjenica da su Jevreji zabranjivali da im se bog pominje imenom. ( Sad svi navalili sa temama o imenima :) pa i ja sto da se odvajam ) Znali su da bi ga ime ogranicilo, da bi ga svelo na nesto odredjeno, izmerljivo, a , kao sto je poznato, sve sto mozemo da izmerimo, mi smatramo da je u nasoj vlasti, u nasoj ruci i nama podlozno- tako je njihovo misljenje. Dalje kazu. Kad bi bog imao ime, onda bi i on bio samo ono sto jeste, ono sto je obelezeno tim imenom, a ne i drugim, sto bi, medjutim, bilo u suprotnosti s ucenjem da je bog svemogucan i svuda prisutan. Zato se i jevreska vera toliko odrzala i pored svih progona kojim je bila izlozena. Svatili su to posle i hriscani, propisujuci, mada nesto blaze, drugom zapovescu bozjom: Ne spominji ime boga svuda uzalud ! ( Ovde dolazimo na primedbu Muhadzira Hatabu ;) ) i ta blagost im se osvetila, osobito u takvim sredinama kao sto je zapadnjacka, gde boga pominju samo onda kad ga psuju.

Imaju li jevreji pravo, sta mislite Vi ?
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 04. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Nemaju :D

Mislim, generalno nemaju pravo ili, drugim rijecima, nisu u pravu jer zna se ko je u pravu ;) no, to se ne tice ovog tvog pitanja.

A sada ozbiljno, nije mi bilo poznato ovo sto iznosis oko imena Boga ali, nije mi jasno kakve je to imalo veze sa opstankom jevreja?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen
  • »Abfangjäger« je autor ove teme

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 04. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Nemaju :D

Mislim, generalno nemaju pravo ili, drugim rijecima, nisu u pravu jer zna se ko je u pravu ;) no, to se ne tice ovog tvog pitanja.

A sada ozbiljno, nije mi bilo poznato ovo sto iznosis oko imena Boga ali, nije mi jasno kakve je to imalo veze sa opstankom jevreja?

Sto se tice korelacije boga i njihovog opstanka, ja mislim, da se govor rabbina odnosio na ono razdoblje vremena kad su jevreji bili jednina monoteisticka religija. Time je on zeleo izraziti prednost takve jedne religije nad ostalim koji su se molili kipovima na odredjenim mestima. Prednost je jasna. Jevrejima je bog bio svugdeprisutan.
Nadam se da si zadovoljan objasnjenjem mada mogu prepostaviti i sam znas ali nisi bio siguran na koje se vreme odnosilo.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Social bookmarks