Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 27. Novembar 2002

Nije BLIZE nego: BLISKE
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

22

Srijeda, 27. Novembar 2002

:)

Ljichno, sapim, da se u sandjak pricca vako jer ljudi haju da se odvajaju i da se bogomi tako pricca jer ljudi haju da budu "ccarshijski" :)

Mada, liccno, mislim da se, generalo, u Sandzaku upotrebljava prilicno cist jezik, e sad, ko o kome svak o onome ko ga okruzuje :)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 01. Decembar 2002

Setih se dobre emisije na RTS o jeziku.
Jezik kao opshti pojam sastavljen je iz tri sloja.
Basic cini prosti jezik. Ozgolj, Ozdo...
Onda ide srednji sloj...sad ne mogu tacno da ga razvrstam od prostog ali je malo superiorniji. (davno sam to gledo, jebai ga...)
I na kraju, kompletnost kuce tj njen krov predstavlja knjizevni jezik.

Rekoh ako je neko mozda hteo a nije smeo da pita... :)
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

24

Srijeda, 04. Decembar 2002

Cjetristo i Cjetiri Cjafke Cjucjahu na hadjet cje prijahu cjovjek cjovjeka cjepom u cjelo izvini cjovjecje nisam te cjeo hehehehhehe
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 13. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od Babbha
Ljichno, sapim, da se u sandjak pricca vako jer ljudi haju da se odvajaju i da se bogomi tako pricca jer ljudi haju da budu "ccarshijski" :)

Mada, liccno, mislim da se, generalo, u Sandzaku upotrebljava prilicno cist jezik, e sad, ko o kome svak o onome ko ga okruzuje :)

E a znam da se ovaj malcice zeza,ali me zivo zanima je li se ovako prica u Sandzaku ????Ja ne znam ni jednog Sandzakliju,ovde ih nema(u blizoj okolini).......Mislim simpa mi je kako je to on napisao.
Kod nas recimo na selima ljudi mjesaju samoglasnike tako da A izgovaraju kao O,pa umjesto NARAVNO kazu nOrOvno :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

meryma

Učenik

(10)

• »meryma« je žensko

Datum registracije: 24.01.2005

• Poruku poslati

26

Utorak, 01. Novembar 2005

Ama hajde da podnesem to shto ljudi ovde ne znaju da se izraze, to je odraz ne citanja knjiga, nedovoljnog komuniciranja sa ljudima, prosto nemanje zelje da se vishe reci iz rechnika stave u opticaj.Hajde,kao sto rekoh to mogu i da razumem.Al sto vlada totalna nepismenost-to nikako ne opravdavam! Evo malopre naidjoh na temu "Novo pecene "parajlije" u Novom Pazaru". Ne znam ko je otvorio,nisam ni gledala, nemam nista licno protiv pokretacha teme,al brate, ako ne znas kako se sta pise,pa pogledaj pre nego sto otvorish temu(u ovom slucaju)!!! Ima jos puno pravopisnih,vecih gresaka koje me nerviraju,al eto ovo je bila poslednja koju sam videla.
Zivotna shansa je poput shibice-samo se jednom moze iskoristiti.Pa ti gledaj kako ces da zapalish....

27

Ada polakote narode.
Kako ono kazu Englezi nobody's perfect ?
Pa ako neko i pogresi pri pisanju ili cak ako neko ni ne zna kako se ispravno pise nemojte se odmah ljutit. Ili ovde smeju pisati samo oni koji se visoko gramaticki izrazavati umeju? Meni je bitno da razumem sta pisu, a kad nesto ne razumem ja lepo pitam i narod ljubazan odgovori mi.
Budimo i mi ljubazni ;).

@ Galaksija: Bas ete tako ti se prica u Sandzaku i po Pozaru.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

28

E vala jes, tako ti je to bate: ilj prićaš čaršijski, ilj vala sahi nemo ni prićat.

To ti je svejedno, bogomi. Eve ti hadalj-a: to je gospodin ćovek, biće doktor još malo, alj haje da prića čaršijski i svi ga razumiju. Njegove postove bogomi ćitam stalno, a kad pogljedaš, videćes da ga mlogo ljudi citira šta muhabeti, zato što su bate njegovi postovi mlogo zanimljivi.

Šteta što ova internet nije dosta razvijen, pa da se more ubacit i naglasak, da se ćuje, to bi ti bilo još bolje.

Svaki akcenat ima nešto na sebe, jedan malo više tuhaf nego drugi, alj šta hoj.

I sad još na jeziku, koji smo se učili u školi: ima i taj "čaršijski" neku svoju čaroliju, koju nije potreba osuditi, samo zato što nije pravopisna. To je jedna od unikatnih osobina NP, a pre ili kasnije, kad si duže vreme daleko od NP, veoma rado čuješ "čaršijski", ili čitaš "čaršijski" kao što ja veoma rado čitam postove od hadalj-a.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

29

Srijeda, 02. Novembar 2005

Odmah se poznajemo,vala .Prije nekoliko isped mene ide jedna zena i prica sa detetom.
Mamo :) moguLJi da vidim ovu siijalicu sto smo kupiLJI pita ono nju. Njoj valjda dosadilo i nista ne odgovara. Nista za to on ni ne ceka odgovor. Radi po svome.
A ona ce, odjednom: Havijetinjo djavo li te odnio nemoj tu na ulicu otpakivat to. :))
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

30

Ma kad sma postavila ono pitanje htjela sam da znam da li vi Sandzaklije pricate slicno kao Crnogorci???

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

31

Ima nekih slicnosti naravno, ali ne mnogo. Mozda u ponekom akcentu ili u pinekoj rijeci. Oni sto su blizi Crnogorcima oni toga vise imaju, a oni sto su blizi srbima vise vuku ka srpskom, ka ekavici, itd.

Dosta cist bosnanski jezik se govori u Priboju, Novoj Varosi, Prijepolju, i tako to.

Glavni problem je sto Bosnjaci nisu imali svoj maternji jezik u institucijama, pa je prepusten bio "ulici", da se tako izrazim.

Sada polahko se bosanski jezik uvodi u skole lagano, pa ce insallah nakone nekog vremena lagano sve vise biti ljudi koji ce govoriti pravim bosanskim jezikom. :)
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

32

Citirano

Orginalno od galaksija
Ma kad sma postavila ono pitanje htjela sam da znam da li vi Sandzaklije pricate slicno kao Crnogorci???

Ada blagos ti malo pritahiri sa pisanjem i poslusaj kako pricamo pa ces znat dal' pricamo ka' Crnogorci il' imamo svoj specificni dijaleKAT :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

33

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od galaksija

Ada blagos ti malo pritahiri sa pisanjem i poslusaj kako pricamo pa ces znat dal' pricamo ka' Crnogorci il' imamo svoj specificni dijaleKAT :)

A da,u pravu si,bili su mi ugaseni zvucnici svaki put kad dodjem na forum :] OD SAD CU IH DRZATI UPALJENE! :D

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

34

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od galaksija

Mi smo mislili, kad se vec interesujes za nas dijalekat, sto me iskreno raduje, da ce mo te najbolje upoznati sa njim ako tebi ponudimo par primera iz svakodnevnice jednog nadasve normalnog sandzackog razgovora zbog toga sam ti pisao ja a sigurno sa istom namerom i drugi. Izrazi kao sto su Ada, i posebno ovo blagos, pa i pritahiri su tipicni za jednu has novopazarku. A ti si vidim pogresno to razumela i prebrzo reagovala.Dali je u toj govornoj razlici mozda razlog sto se "mi" sandzaklije i "vi" bosanci ne slazemo bas najbolje. Ovde gde zivim ima jako dosta bosanaca koje srecem raznim prilikama, sto u dzamiji isto tako u skoli, na fudbalu, pa i parku u slobono vreme, a neke imam cak i kao komsije, ali nije to samo kod mene tako, kazu mi i druge sandzaklije, koje poznajem ovde, fakat ne znamo i nemamo objasnjenje ni oni ni ja ali da je nepobitna cinjenica da "mi i vi" ne mozemo zajedno, ne barem dugo. A prava je steta jer smo ista nacija. Najpozraznije je da je to odvajanje prisutno cak i u dzamijama ali moram reci, ne sto branim sandzaklije i time ne kazem da smo mi bog zna sta bolji i ne trvdim ni da je to generelno uvek tako ali barem u slucajevima koji su meni poznati a na koje verujem da gledam objetivno i nepristrasno su upravo bosanci ti koji forsiraju i kasnije iniciraju te podele. Imate li vi ista iskustva ?
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

35

Ovako da razjasnim i ja sa svoje strane……………………………..
Da ne bi doslo do zabune i pogresnih zakljucaka,ja nisam reagovala u negativnom smislu.Kao sto se i vidi iz posta moja reakcija je sasvim normalna i saljiva (inace ja sam takva prihvatali me ili ne-mozda je mana sto volim salu,ali to sam JA),prema tome ne bih da i drugi pomisle,(a narocito pink kojoj sam to i rekla) to sto si pomislio i ti sam Abf……(sorry jos nisam naucila kak' se pise tvoje ime).

Sto se tice slaganja nas Bosanaca i vas Sandzaklija ,mogu ti reci samo iz prica koje sam cula.U BiH ima jedno pozitivno uvjerenje u pogledu vas Sandzaklija a to je «Ma taj se snadje ,gdje god ga bacis…ako ga bacis na glavu on ce se docekati na noge»i ovo :»Oni se dobro slazu i pomazu jedni drugima» (sto nije slucaj kod Bosanaca),ali naravno ima i negativno uvjerenje (bez ljutnje samo prenosim sta se prica da neko ne pomisli da sam ja rekla)a to je :»Samo nemoj da se udas za Sandzakliju»(pojasnjenje ni sama ne znam,zato ne ocekuj to od mene).

To da li MI i VI mozemo dugo,takodjer ne znam,jer nisam imala prilike da se druzim sa Sandzaklijama,jer ih u mom kraju nema,pa ti to ne bih umjela reci,no sto se mene licno tice ja mogu sa svim ljudima da komuniciram bez obzira ko su i odakle su i ne gledam ljude po njihovom geografskom podrucju,vec ih gledam na drugaciji nacin tj.gledam njihove prave vrijednosti koje imaju(ako imaju) u sebi.
Nemojte se ljutiti za one izreke,jer iskreno da kazem ako uzmem cijelu BiH,ovdje takodjer za svako podrucje ima neka izreka za ljude ,tako recimo za krajisnike kazu :»Najvece ulizice i podlaci»,za Hercegovce kazu:»Opasni ko guje»,za Sarajlije kazu:»Najveci lopovi»,a za nas iz Posavine kazu :»Prodane duse».

A da, to sto si na kraju rekao da ti pravo kazem i lici na Bosance,a za Bosance JA licno ne kazem da su zlatni,ima svega u gomili i dobrog i losheg….ali moze se probrati dobrog……dalje citaj moj potpis…….

36

Četvrtak, 03. Novembar 2005

Ne skrecite sa teme.

Ja fino rekoh galaksijo da malo pritahiris ( sacekas) i procitas kako mi pisemo ne bi li makar malo shvatila o kakvom se dijalektu radi. Iskreno receno ne vidim toliku potrebu javljanja na ovu temu kad niti govoris sandzackim dijalektom, nit si ga ikad cula nit znas kakav je to jezik? Pitala si - odgovorismo ti. Cemu dalja polemika oko necega sto uopste ne poznajes? Manite se skretanja sa teme.

@ Abfangjäger: Na drugom mestu nastavi ovde zapocetu diskusiju.

Nemote me sat sekirat odek. :)

P.S. Ako mi mislite odgovarat onda izaberite pravo mesto za to, nemojte kvarit ovu temu ;)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

37

@pink –iskreno receno ovo je pravi forum na kojem mi moderatori ne kroje po svom na koje teme treba da se javljam a na koje ne,jer moje je potpuno pravo da se javljam gdje hocu i da pitam sta hocu,a njihov posao o skretanju teme ipak prepusti njima. ;)
Hvala Sandzaklijama sto su me upoznali sa sandzackim dijalektom i ja cu njih vremenom bosanskim :]

38

Nema na cemu, bujrum i drugi put. ;)
Ada no sta bogoti. More i tako ram rahat. Salj ti pisi. I neka ti je bajram mubarek . :D

limited

Početnik

(10)

Datum registracije: 28.10.2005

• Poruku poslati

39

U redu je govoriti dijalektovano u Pazaru i u rezgovoru sa prijateljima, ali mislim da se ipak treba malo edukovati i korigovati govor izuzev ako ne napustate okolinu, jer gde god da odete, malo dalje od Pazara, to nikako ne moze da zvuci dobro, i nije za ponos. Za bilo kakvo opstenje ili vrstu posla u nekom drugom mestu, od veoma vaznog znacaja je izrazavati se (relativno) pravilno.
No, kako su izvesni pazarci skloni tome da se busaju u prsa za bilo sta, pojedini komentari i ne cude.
Pozdrav

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

40

Kako ja svojoj nani da objasnim razliku izmedju knjizevnog i ovog drugog jezika?
HI-IH, LJUSKA-JAJE, SLJEGNI-SIDJI,
PERIShAN-KATASTROFA, HAJ-IDI...
Uz ove reci su neki od nas odrasli i culi to X puta.
Nije me sramota da, kad mi dodje, upotrebim neku ovakvu rec!
Neko spomenu i odlazak iz Pazara,
kao tamo ga nece razumeti,
dva coveka se uvek mogu razumeti ako obojica imaju interes da se razumiju!
Na kraju, gledam na ovakve reci kao na bogatstvo
jezika koji se upotrebljava u Pazaru i okolini!

Social bookmarks