Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

limited

Početnik

(10)

Datum registracije: 28.10.2005

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 03. Novembar 2005

Na kraju, gledam na ovakve reci kao na bogatstvo
jezika koji se upotrebljava u Pazaru i okolini!

bogatstvo jezika????!!!!!!!!!!!!

?(

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

42

Petak, 04. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od pink
Ne skrecite sa teme. ....... Manite se skretanja sa teme.

@ Abfangjäger: Na drugom mestu nastavi ovde zapocetu diskusiju.

Nemote me sat sekirat odek. :)

To ti je kod mene profesionalan deformacija da "sletim"................................................................ sa teme. ;)

Fer bi bilo, mislim da galaksija to i ocekuje da priznajem da sam samo ja kriv i da galaksija nema nikakvu suodgovornost jer sam je ja "zaveo" sa tim pitanjem na skretanje sa teme. :-) Ona je jednostavno osetila potrebu da se brani i mislim da je uredu.

@pink: Bolje je bez sikiriki :) jer nema puno fajde od nerviranja za bezveze stvari. Smatram da je korisno samo pokusavati uticati na nekog ko ti je drag i od koga zelis biti postovana,odnosno, na onima sa kojim provodis svakodnevnicu i onim sa kojim planiras buducnost zarad cilja nebi li proturila svoje zelje i potrebe strani do koje ti je zaista stalo pa imas zelju da (po)slusa i uvazi tvoje misljenja i htenja. Ovako na forumu, u razgovoru sa "polu ne poznatim ljudima" mislim da je, tesko moguce zaduziti bilo koga od nih/nas nekim kodeksom ponasanja, jer naprovit, verujem da ce se pre desiti suprotno tj. da ce proraditi poznato dali dostajanstvo ili ti inat u stilu " e bas necu kao sto kazes" nego sto ce neko naci poslusan ili razuman i prihvatiti, ako cemo iskreno, u ovom slucaju, tvoju pravednu primedbu.
Sazeto jezgrovito i najjednostavnije,na ljude do koji nam nije stalo ni kao same licnosti ni do njihovog misljenja ne treba odvise pokusavati uticati. Menjati necije misljenje ili samo predrasude nikom nije poslo za rukom, nesto nisam ni optimista da ce ikad nekom uspeti. Zato je daleko lakse se dogovoriti oko cega se nikad necete dogovoriti a to je jednostavno ne komunicirati dalje.

P.S. U svakom slucaju bila bi ti dobra za politiku jer si pre svega promisljenjo i nadasve krajnje pametno formulisala svoju primedbu tako sto nije zabranog karaktera pa da moze arogantno da se pita "Ko si bre,pa ti". 8) kao sto radili neki nespretno.
Dali je dovoljan razlog sto si moderator na jednom stranacki obojenom sajtu, da niko ne treba vise da te vrbuje???? :] ..............................................Salim se :D
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

43

Subota, 05. Novembar 2005

"Bogatstvo jezika" - fond reci (broj reci)
sto ih ima vise jezik je bogatiji!!!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

44

Subota, 05. Novembar 2005

Bogatstvo jezika je i npr:

Babo, bapko, babica, baba, umjesto TATA! ;)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

45

Četvrtak, 26. Januar 2006

ja pricam ko po carsiji sto se prica a pravilno znam ekavski.bio sam odljican ucenik(jes da ponekad mijesam akuzativ i lokativ)a ijekavski neznam pravilno da govorim. e sad neznam da li je bolje govoriti pravilno ekavski ili nepravilno ijekavski,a ne zelim da neko ko je van nasih krajeva misli da smo nepismeni.ni dan danas neznam kako je najbolje.cak neznam ni kad pisem na ovaj forum kako da se izrazavam a da nikog ne naljutim.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

46

Selam!

Sandžački dijelekt je zvanično priznat dijelekt bosanskog jezika. U okviru njega je sjevernoistočni poddijalekt tj. novopazarski . Govor koji u Sandžaku svakodnevno upotrebljavamo nije uvjek najpravilniji, ali je to normalna pojava prisutna u svakom jeziku i svakom dijalektu pa ne treba od nje bježati. to ne znači da se ne trebamo truditi govoriti što pravilnije.
Sem toga, ako je moguće da na našem dijalektu nastaje književnost,i to kvalitetna, znači da se trebamo truditi da taj dijalekt i očuvamo. Ilustracije radi, evo jedne pjesme mladog bošnjačkog pisca iz Novog Pazara, Jahje Fehratovića. Pjesma je iz njegove zbirke Korektor sveznadar .

MOJ TAHMIN

Iz hujnih iz bujnih
Čili hudžud
Tek sure

Haramlija
Pruža halal-nafaku
Ubogaljenom djetetu

Đuturum na dorćelu
Niječe fukarluk

Medžnun Nuro
Poziva u din
Pišman-hodžu

Agan posmatra
Sa ćepenka
I duboko uzdahinje:

Birindži birindži
Skoro će kijamet

Citirano

Orginalno od nevidljivi
ja pricam ko po carsiji sto se prica a pravilno znam ekavski.bio sam odljican ucenik(jes da ponekad mijesam akuzativ i lokativ)a ijekavski neznam pravilno da govorim. e sad neznam da li je bolje govoriti pravilno ekavski ili nepravilno ijekavski,a ne zelim da neko ko je van nasih krajeva misli da smo nepismeni.ni dan danas neznam kako je najbolje.cak neznam ni kad pisem na ovaj forum kako da se izrazavam a da nikog ne naljutim.

Mislim da se apsolutno trebamo truditi da govorimo i pišemo ijekavski tačnije bosanski.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

47

@zuti cvijet
Sve je to ok,ali ima vas BA puno koji nepravilno govorite bosanski :D a nemam ja nista protiv , mozete pricati i spanski sasvim mi je svejedno. :]
P.S. Cast pojedincima koji bolje bosanski pricaju od mene :) tj.pisu.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od galaksija
@zuti cvijet
Sve je to ok,ali ima vas BA puno koji nepravilno govorite bosanski :D

Selam!

@galaksija

Ima i engleza koji su manje obrazovani i zato ne govore potpuno gramatički pravilno ali se za njih i dalje smatra da govore engleski :)
Alj ako haješ mogu ti ja obrnut i po pazarski, no me stra hoj se obudaljit :D
Ja rekoh da smatram da se trebamo truditi da govorimo i pišemo bosanski što pravilnije. Ako sam štogod u gramatici pogriješila,izvinjavam se. Dešava se,a Boga mi sam i bježala dosta sa časova ;) :D
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

49

Oni koji imaju djecu znaju sta znaci biti ustrajan u poducavanju nekoga, odnosno svako od nas je bio dijete ili u necemu neuk i zna kako je potrebno zaista truda, hrabrosti i odlucnosti da bi se nesto naucilo.

Vjerovatno vam se desavalo da na nekom tako skupu, kuci ili negdje drugdje nesto od nekog ucite, recimo harfove. Uvijek se je neko sa strane nalazio kojeg je bas briga da li ces nauciti ili neces, njemu je jednostavno do sale i zabave. :) Sve dok se takav ne okane "bombardovanja" ucenja tesko je ucenje i zapoceti ili ako nije u stanju da se strpi i da ne "provaljuje" dok se uci, onda nek izadje dok se uci, pa nek onda udje, jer djeluje kontraproduktivno. :)

Najbolje je ako covjek ima toliko odlucnosti i ozbiljnosti prema onome sto uci i toliko je smirena da ne reaguje na smetalo kojem je jednostavno do zabave, price radi price, itd. :)

Dakle, Bosnjaci dragi samo naprijed pisite bosanskim jezikom, ijekavicom, nema veze kako. Svi smo ovdje nasi, svi samo u istoj poziciji, svi smo na jednom pocetku, itd. Ako gdje pogrijesimo zajedno cemo se ispravljati, ne iz razloga da bismo se nekom svidjeli ili nesvidjeli, ne iz razloga da bismo nekom na gresku ili mahanu ukazali, vec da naucim, da napredujemo zajedno. Samo naprijed.

Literatura, tj. knjige koje ja citam su sve ispisane bosanskim jezikom, tako da mi to dosta pomaze pri ucenju bosanskog jezika. Mnogo su mi pomogli i oni koji su me ispravljali iz ovog ili onog razloga. Glavno u svemu tome je bila moja zelja da to naucim. Kada se volja i zelja za tim ima nista nije tesko, zacas se to skocka, a onda samo raspalis.

Onog momenta kada to postane dio vas, onda cete sve pisati ijekavicom. Ja sada sve sto pisem pisem ijekavicom, SMS, prijevode, molbe, itd.

Prije neki dan jedan moj ahbab treba da radi nesto za fakultet i kaze meni ovo cemo morati pisati ekavicom, jer ce to pregledavati Srbin, pa da ne bi nesto reagovao kako ne treba, jer ima ih raznih bolje je pisati ekavicom. Samo da znate da sam imao muke pri pisanju ekavice, jer mi je ijekavica vec postala refleks. On me je moro ispravljat tokom kucanja. :)

Eto, samo naprijed i sa hairom.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

50

Nas u Sandzaku su do sada rijetko ucili da pravilno pisemo bosanski.

A pricacu, hvala Allahu, onako kako sam naucila ne onako kako bi se kome svidelo.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

51

Petak, 27. Januar 2006

Ja i Pink smo u koaliciji.Pisemo i govorimo onako kako smo naucili i tako cemo nastavit.Za rodjenog Oca ne bi promenio nacin pisanja i izrazavanja a ne za nekog drugog!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

52

Petak, 27. Januar 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Alj ako haješ mogu ti ja obrnut i po pazarski, no me stra hoj se obudaljit :D

Ovo(po mom misljenju)apsolutno nije pazarski,vec ulicarski nacin izrazavanja.
Inace,ja i pisem i govorim ekavski(uz naravno,neke turcizme i pazarske izraze koji su ijekavski),i mogu rec da izuzetno dobro poznajem,govorim i pisem srpski ,cak mnogo bolje od onih sto im je maternji,za sta sam dobio i priznanje od jednog profesora ovde u Nisu(mada,u Nisu i nije tesko znat bolje srpski od Nislija,oni su ocajni :D ).
Moj maternji jezik je arapski,a tek posle pete godine sam(nakon dolaska da zivim u Jugi)postepeno zaboravljao arapski(sto nije bila moja krivica)i poceo da ucim srpski.Jos uvek se secam nekih izraza i dosta reci iz Aapskog,a nadam se da cu ga potpuno obnovit,uostalom,hala mi je profesor Arapskog u Siriji,valjda ce me naucit(i ovo sto znam me je ona naucila).
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

53

Petak, 27. Januar 2006

Ovo kako ide ova nasa nova generacija, mashala, nece se zaustavit dok Sjenicu ne preimenuje u "Senicu" a Prijepolje u "Prepolje". Hajde, dako ih tako lakse budete izgovarali...
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

54

Petak, 27. Januar 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Dakle, Bosnjaci dragi samo naprijed pisite bosanskim jezikom, ijekavicom ...

Citirano

Orginalno od pink
Nas u Sandzaku su do sada rijetko ucili da pravilno pisemo bosanski.

Ja sam od onih koji bi rado da poprave svoj bosanski. Vjerujem da nisam jedini. Vec imamo temu Malo gramatike ne skodi. Zasto neko ko dobro poznaje bosanski ne bi nama ostalima koji to zelimo na toj temi ukazivao na greske koje cinimo u svakodnevnom govoru, tj. pisanju.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

55

Petak, 27. Januar 2006

@anonimni i pink (o)

mogu da razumem da se neko interesuje za strane jezike to jest dijalekte, al nikako ne mogu da ukapiram kad neko pocne od danas na sutra vecinom iz nekakvih politickih il istoriskih razloga da prica bosanski i od jednom tvrdi da je to njego maternji jezik, moj maternji jezik je onaj sto sam naucio od svojih roditelja i onaj koji se govorio u mojoj okolini, ja sam se kao dijete druzio najvise sa pravoslavcima od kojih sam poprimio srpski dijalekt, kod kuce se uvek govorilo pazarskim dijalektom koji po mojem nije onaj sto ovde po neko pominje, pazarski dijalekt se recimo puno raszlikuje od dijalekt koji se koristi u dragu i okolini, zbog toga i koristim muckalicu i ekavski i kljekavski i sve te ostale vrste ...

ovde se druzim vecinom sa hrvatima i srbima i dosad niko od njih nije pokusavao da me ispravi kad nesto pricam, jedino bosancima smeta nas dijalekt, zato se i snjima ne druzim :)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

56

Petak, 27. Januar 2006

Selam!

Citirano

Orginalno od annonimus
Za rodjenog Oca ne bi promenio nacin pisanja i izrazavanja a ne za nekog drugog!!!

Ja bih sve što sam naučila promijenila, ako bih shvatila da sam naučila pogrešno.
U ovom slučaju, nema potrebe da nešto posebno mijenjamo, jer ono kako smo naučili i od malih nogu govorili , zove se bosanski . Ko hoće, lijepo je da taj isti bosanski zna da govori i piše što pravilnije. Tačno je da se naš govor razlikuje od onog npr. u Sarajevu a to je zato što je dijalekt drugi. Kod nas je uobičajeno da u govoru miješamo ekavski i ijekavski izgovor, što po jezičkim standardima nije pravilno. Da bi govorili pravilno, trebamo koristiti samo jedan izgovor, a pošto sandžački dijalekt spada u ijekavski, onda treba ijekavskom dati prednost. Sem toga, ijekavski je uvijek bio izgovor svih Bošnjaka, gdje god živjeli, pa je i za nas mnogo prirodniji.
Istina je da smo u školama učili pravila nečeg drugog, što nije naš dijalekt i što nikad nismo govorili u našim kućama. Sve što smo učili, dobro je došlo, al ja bih ipak da govorim i pišem onako kako je u duhu mog naroda.

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

57

Petak, 27. Januar 2006

Selam

Mislim da ovdje ne treba puno ni na koga vrsiti pritisak kako ko prica ili pise. Te stvari ce doci same na svoje mjesto, isto kao sto su nekad nasi roditelji i pricali i pisali ijekavicom tj. bosanski, a mi u skoli naucili onaj drugi.
Isto tako sada nasa djeca imaju priliku u skoli nauciti, bosanski tj. sandzacki dijalekt Bosanskog jezika, jer kako vidim i u Prijepolju je u skolama oficijelno uveden Bosanski jezik kao obavezni predmet. Svakako to je vec ucinjeno u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici.
Zelio bih se osvrnuti samo na jedanu opasku od Pazarac, navodno bosancima smeta kako on prica i nedruzi se snjima, a druzi se sa srbima i hravtima, mozete mislit. Volio bih da pazarac sam da odgovor zasto je to tako.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

58

Petak, 27. Januar 2006

Citirano

Orginalno od harunh
Zelio bih se osvrnuti samo na jedanu opasku od Pazarac, navodno bosancima smeta kako on prica i nedruzi se snjima, a druzi se sa srbima i hravtima, mozete mislit. Volio bih da pazarac sam da odgovor zasto je to tako.

neznam sta ima tu tolko da pricam, bosancima jednostavno ne pase moj dijalekt kojim govorim tako da uvek dodje do svadje, a i u mladim godinama i vise nego samo do verbalne svadje, svi drugi nas tolerisu (barem u mojoj okolini) samo bosanci traze svaku mogucnost da nas ponize, a i da nije tako ipak mi ne pase njihov mentalitet ... al opet nije to tema ovog posta.

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

59

Petak, 27. Januar 2006

Selam PaZaRaC

To sam samo zelio i da cujem, nije u pitanju kako ko prica u pitanju su mentaliteti. Hvala.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

60

Petak, 27. Januar 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Selam!

Citirano

Orginalno od annonimus
Za rodjenog Oca ne bi promenio nacin pisanja i izrazavanja a ne za nekog drugog!!!

Ja bih sve što sam naučila promijenila, ako bih shvatila da sam naučila pogrešno.
U ovom slučaju, nema potrebe da nešto posebno mijenjamo, jer ono kako smo naučili i od malih nogu govorili , zove se bosanski . Ko hoće, lijepo je da taj isti bosanski zna da govori i piše što pravilnije. Tačno je da se naš govor razlikuje od onog npr. u Sarajevu a to je zato što je dijalekt drugi. Kod nas je uobičajeno da u govoru miješamo ekavski i ijekavski izgovor, što po jezičkim standardima nije pravilno. Da bi govorili pravilno, trebamo koristiti samo jedan izgovor, a pošto sandžački dijalekt spada u ijekavski, onda treba ijekavskom dati prednost. Sem toga, ijekavski je uvijek bio izgovor svih Bošnjaka, gdje god živjeli, pa je i za nas mnogo prirodniji.
Istina je da smo u školama učili pravila nečeg drugog, što nije naš dijalekt i što nikad nismo govorili u našim kućama. Sve što smo učili, dobro je došlo, al ja bih ipak da govorim i pišem onako kako je u duhu mog naroda.

We Sellam

Vidim da si me citirala,pa eto rekoh samo da se javnem i da ti recem.Sele pisi ti kako je tebi drago i milo tvoja licna stvar.

A moja stvar je da mi nikada prijatelj nece postat ahbab,niti ce mi drug postat jaran!!!Vec ce oni dalje biti drug i prijatelj.A taj Bosanski daj izvadite mu TURCIZME pa da vidimo koliko ce ON biti bogat?!

@Pazarac

Srecan sam sto mi je DEDO bio DEDO a nije bio Djed ;) Mada vecina zeli da ima djedove a ne DEDA !
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks