Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Juli 2006

Kakav ste retoricar?

Sta mislite o sebi i svojoj retorici?

Jeste li imali priliku nekada da stojite pred nekoliko desetina ili stotina ljudi i pricate dok svi ostali gledaju u vas?

Imate li neki recept protiv odbrane od treme?

Ko je po vama najbolji retoricar kog znate i kog ste nekad slusali?

Ja sam prvi put stala pred masu od oko 100 zena u svojoj petnaestoj godini i pricala...tacno se sjecami o cemu. Znam da sam prije toga prvo povratila, malo legla da mi se muka u stomaku stisa i onda izasla pred njih. Tek kad sam pocela da pricam,nestalo je svake treme.

Poslije toga sam pricala i pred oko 500-600 ljudi i zena (mozda je bilo i vise) ...a pricam i danas samo sto vise ne brojim publiku. :P
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 01. Juli 2006

Ako covek gleda samo sebe i svoje postupke, onda se naravno smatra kao dobar retoricar. Dobar retoricar je onaj, koji svojim monologom, ubedi masu o svom misljenju ili teoriji. Najpoznatiji retoricar svih vremena je Cicero ili iz novijeg doba Hitler, dok je isti bio samo deo jednog strasnog aparata, koji je zaludjivao narod i iskoristavao njihov socijalni status.

Za sebe licno tvrdim da sam u sustini prosecan retorican. Izvodjenje mojih govora, koji su se do sada odigralavali pred max. 100 ljudi sam dozivljavala bez velike treme. Moj recept protiv odbrane od treme je prosto tvoj govor, zbog kog i nastaje ista. Ako sam licno ubedjena da sam spremna i svoje postavljene teze bez velikih deficita spremila, onda trema nije veliki problem. Ona postaje problem kad si nesigurna u samu sebe i kad te taj cin govora pred masom uznemirava.

Il' si bos, il' si hadzija! (Zabranjeno pusenje)

Cime se to bavis sto pricas pred 500-600 ljudi? Zanima me onako, ako neces javno, onda mi napisi pm. Pliiiz. :D
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

jare

Početnik

(10)

• »jare« je muško
  • »jare« je zabranjen

Datum registracije: 01.06.2006

• Poruku poslati

3

Subota, 01. Juli 2006

Retorika je vestina.

Vestina bez osnove je ko reklama. Daje laznu sliku o proizvodu. Slicno kao sihir.

Najbolji argument za javni nastup jeste znanje. Znanje pruza neophodnu samouvjerenost. Da bi uverili nekog u nesto najbitniji je predisponent da i sami u to verujemo. Ne da se nafuramo vec da smo uvereni u ono o cemu pricamo. Ne da glumimo vec da to kao takvo shvatamo. Jer tad i takvo najbolje i jeste.

Zato blagos samo znanje o onome o cemu se prica je potrebno. Znanje vuce za sobom i sve ostale vestine. Znanje vadi i iz ropca. Samo znalac odgovori i uspesno se snadje u nepredvidjenim situacijama. Vestina je uvezbana kao experiment: za unapred predvidjene okolnosti. Zna i tekako da omane.

Najbolji retoricar sa nasih prostora jeste muftija. Al njega ne smatram znalcem. Samo retoricarem.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

4

Subota, 01. Juli 2006

U prilog ovoj temi iskreno preporucujem knjigu od profesora sa beogradskog Pravnog fakulteta Sime Avramovica i Obrada Stanojevica "Ars rhetorica" (Vestina besednistva).

Izvanredna je !
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

5

Subota, 01. Juli 2006

Radim od kad se secam u trgovini i retorika mi je skoro u podsvesti. Smatram i tvrdim da ima nesta medjuljudsko sta covek izgubi kad je redovno svemu tome izlozen, negativni uticaji za privatni zivot i sl. ma nema cega nema..

retorika je umetnost,izvor snova i opasno oruzje.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 02. Juli 2006

Retorika je vestina ubedjivanja. Poznati retoricari su bili stari Grci.

Neznam za vas, ali oduvek sam bio zainteresovan u medju religijskim raspravama (vecinom Islamska i Kriscanska apologetika) gde je retorika igrala glavnu ulogu (vecinom po univerzitetima u Zapadu se ove rasprave odvijaju). Dakle, govorim partikularno o islamsko-kriscanskim raspravama gde je retorika nuzna kako bi ubedio publiku.

Naravno, ovakvi dogadjaji u javnosti mogu biti vrlo konstruktivni i pozitivni. Posebno za studente i obicne ljude koji nisu bas upoznati sa argumentima i temama medju intelektualcima. Takodje, moze zbliziti u razumevanju i razjasniti pogresna misljenja izmedju muslimana i kriscana.

Nazalost, moje iskustvo (gledajuci sigurno preko 50 rasprava izmedju muslimana-kriscana-jevreja-ateista) u ovim raspravama je vise negativno nego pozitivno. Mnogo puta muslimani i kriscani se vredjaju i nemaju adekvatno znanje jedni o drugima.
Do toga dolazi i vise pogresnog razumevanja u ovim raspravama nego pozitivan i konstruktivan dijalog i debata. Jer cilj svakog muslimana i kriscana jeste spoznati istinu. Medjutim, ima takodje kvalitetnih argumenata i retoricara s Islamske i Kriscanske perspektive koji su profesionalni oratori. Dva najbolja retoricara trenutno, jedan s Islamske perspektive muslimanski teolog iz Kanade Shabir Ally i Kriscanski filozof i teolog William Lane Craig. Sto se tice Shabir Ally-a on je trenutno vodeci Islamski orator u vezi komperativne religije i vrlo iskusan Islamski debator. On je vrlo impresivan. On daje govore i ulazi u rasprave i debate bez ikakvih nota (vecinom), sve iz glave. Njegovi odgovori su vrlo precizni i uvek brzo odgovara bez ikakvog otezavanja. William Lane Craig je trenutno vodeci Kriscanski apologeticar. Ne samo da je dobar orator i debator nego je jos bolji akademicar. Vodio je rasprave s vodecim ateistickim filozofima na univerzitetima (Cambridge, Oxford i ostalim univerzitetima) i moze se reci da je dobio svaku raspravu.

Jedna od teze vrste retorike jeste formalna debate gde dvije stranke raspravljaju neku temu ispred publike i imaju odredjeno vreme prezentirati njihove argumente. Evo nekoliko saveta sto se tice rasprava (formalne ili informalne) i cega se treba drzati.

1) Gledajuci mnoge rasprave, debate (formalne i informalne) i vezbanjem apologetikom, jedna od nuznih uslova u debati jeste minimalno poznavanje filozofije (posebno logika) jer treba znati kako konstruisati argumenat i kako pokazati da je suparnikov argumenat logicki pogresan.
Jer svaki argumenat ima premise i zakljucak. Dobar debator sa znanjem iz filozofije i logike ce prepoznati logicki pogresan argumenat iz aviona.

2) Potrebno je iskustvo. Jer iskusan debator zna kako da napravi od loseg argumenta i prikaze ga dobrim. Takodje, iskusan debator se nece lako zbuniti kao neki novajlija na sceni.
Medjutim, njegov suparnik mozda ima bolji argumenat ali nezna kako da konstruise argumenat i nema nikakvo iskustvo i kako ga prikazati efektivno.

3) Znanje i spremnost. Pokusaj znati sve sto je moguce o temi kojoj se vodi diskusija. Sto vise, treba znati stav tvojeg suparnika. Ako znas njegov stav i citao njegova dela i spreman da odgovoris u raspravi onda je tvoja rasprava vec 50%.

4) Vreme je vrlo bitno. Uskladi svoj razgovor prema vremenu. Jer u formalnim raspravama vreme je sve i sve. Ne trosi vreme na neke manje poente, nego odma predji na glavne poente i ako imas vremena za manje poente onda ih spomeni. Nemoj trositi vreme za nesto nebitno i kad vidis da imas jos samo 45 sekundi kazes 'haaa? samo imam jos 45 sek.?'

5) Nemoj dati svojem protivniku da vodi tempo diskusije. Pokusaj da zavedes suparnika u temu i poente koje si dobro upoznat i izbegavaj poente za koje nisi siguran. Proceni na kojim poentima je slab i pokusaj konstantno i efektivno da kapitaliziras na takve poente.

6) Treba da znas publiku. Treba znati koje teme i poente publiku vise zanimaju i interesuju. Treba znati kome se obracas? Akademicarima iz filozofije ili svakodnevnim ljudima koji nisu dobro upoznati s nekim koncepcijama o kojim ti govoris? Uvijek se spusti na nivou tvoje publike, ali istovremeno jedan nivo vise od njih da se vidi da si akademicar i znas o cemu govoris a ne neki obican prostak s ulice.

7) Ne vredjaj suparnika i ne pokuzaj bilo kakvu frustraciju prema njemu. Postupaj profesionalno prema suparniku i ne vredjaj jer to pokazuje frustraciju.

Eh toliko...za sad

Wassalam.

jare

Početnik

(10)

• »jare« je muško
  • »jare« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 03. Juli 2006

Po meni interes, tj obaveza, tj ispravna stvar nije da se los argument prikaze dobrim niti da se sugovornik ubedi da vjeruje u nasu teoriju bez obzira na to kakva je, vec je samo bitno da se prikaze sahih znanje. A sahi znanje nauci covjeka i kako da ga prikaze. Ne mere bit da imas znanje a da ne znas da ga izrazis. Znanje govori samo za sebe. Nedostatak rijeci jeste i siguran znak nejasnosti misli.

U svemu tome najbitnije je znanje. A tehnike.. tehnike su sejtanska rabota. I sejtan se bavi retorikom... i to vrlo dobro. Velike mase on zavede.

Elem, i Bozji poslanik je jednom prilikom bio doveden u situaciju da se odbrani od retoricara jer je bio upitan da odredi koji je od dvojice u pravu u nekom sporu. Obzirom da je postojala mogucnost da ce jedan bit u stanju svoj slucaj bolje da predstavi od drugog i samim tim prikaze se nevinim Bozji poslanik a.s. je samo rekao da se dobro pazi onaj koji prigrabi nesto (istinu il pravdu u ovom slucaju) ako to nije njegovo il njemu ne pripada.

Isto vazi i za retoricare u ovom slucaju. Nek je bilo sta drugo a ne znanje, i nek je ubedjivanje na staklenim nogama tj laznim argumentima onda je nista drugo do djelovanje vrijedno spominjanja prokletog sejtana. Nista drugo do isto sto i postavljanje sihira. Jer sihir pravi da ljudi stvari vide drugacije (lijepim i kad nisu, ispravnim i kad krive su.. ).

Te se zapitajte jel bitnije trazit znanje il vezbat retoriku i pravila iste..

8

Nesto nemam omiljenog retoricara. Secam se nastavnice iz osnovne, kad nam prica o Ciceronu i rece to bio najveci retoricar svog vremena, a i kasnije.
Ja nesto dosad nisam imala prilike da muhabetim pred vise od 100 dusa. Jednom neki seminar imadoh, nake jede o razvoju i tehnologijama interneta. Ne bi mi svejedno pred tom sacicom studenata i dva-tri profesorcica, al' preturi se i to.

Inace volim da slusam nekog ko umije lijepo da prica, bez mucanja, zastajkivanja, ovaj, onaj, eee, pauza dje treba i dje ne treba, preterano povisenog tona .... a najvise hajem da slusam one koji su duhoviti pa to sto imaju da kazu lijepo kazu.

Sto se treme tice ja je imam sve dok ne pocnem, a kad pocnem ona ispari za sekundu.

I jos sam da kazem, svakaT pokusam da svoje misli srocim u jasne recenice. Nekad mi uspe, nekad joke.

Ete tako.

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

9

najbolji retorichar...

nema ga...

Reuf ...moj razredni...iz srednje...

chovek je bio toliko dobar retorichar da je na svakom chasu chitao sport i politiku:D

a za sportsku listu da ne pricham:D
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

global

Zlatna sredina

(10)

• »global« je žensko

Datum registracije: 15.11.2005

• Poruku poslati

10

Jos kao dete sam nastupala na raznim manifestacijama, pred velikim brojem ljudi, naravno kao recitator, ne kao retoricar :D
Zatim sam radila na radiju i TV-u, sto takodje prati veliki broj ljudi...
Nije u pitanju retorika kao ubedjivanje ljudi ....Ali ipak jeste pojavljivanje medju veliki editorijum gledaoca, koji ni malo nisu milosrdni...Tremu imas dok sve ne pocne, a zatim trema nestaje, valjda je kod svih tako :D

Ima puno politicara koji narod vodi u propast zarad svojih ideala...ali ja nikada nisam slusala nikog slicnog, niti zelim da mi neko ispira mozak. A sto se tice istorijskih retoricara, o njima ne mogu reci nista zato sto ni njih nisam slusala :D

Ostaju mi samo profesori ( i to samo jedan) i ucitelj od kog sam puno naucila....
misli globalno-deluj lokalno

11

Citirano

Orginalno od global
....Ali ipak jeste pojavljivanje medju veliki editorijum gledaoca,

Ja mislila to se zove auditorijum?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

12

Mi koji smo zavrsili medresu bili smo prinudjeni da se malo dublje bavimo retorikom jer smo imali predmet koji se zove vaz/imamet gdje smo bili obavezni da bar dva puta u toku skolske godine odrzimo predavanje prvo pred svojim razredom, zatim pred cijelom skolom u prisustvu vaspitaca i profesora a onda i na ramazanskim praksama pred nekoliko desetina zena (ljudi). Tako da je to onaj period koji smo svi kao djaci morali proci.

Kasnije sam pricala pred nekoliko stotina na jednoj debati a onda na jednoj svecanosti gdje su prisustvovali nasi profesori, roditelji, rodjaci,znatizeljci, delegacije iz Bosne, Irana...Treci put sam pred masu stala u Zagrebackoj dzamiji gdje smo ucili Kur'an pred dvije-tri stotitne ljudi i zena,profesora i ucenika medresa, raznih delegacijanemam pojma ni odakle,takmicara iz cijelog svijeta i 70 hafiza Kur'ana takodjer iz cijelog svijeta. To jestvarno bilo... ?(

Kasnije,opet, radila sam neku TV emisiju i ne znam koliko me je gledalaca pratilo,a danas radim na radiju i,opet, nemam pojma ko me sve slusa. Od septembra,u okviru naseg informativnog centra, pocinje sa radom i televizija i ...eto mene i tu. :)

A sto se treme tice,mislim da je to nesto sto ne moze da se izbjegne jer nikada ti nije svejedno stati pred mikrofonom,pricati...Cesto od treme osjetim golicanje u grlu i onda me neki kasalj spopadne..od muke. :)) Ali sve dok mislim "imam tremu!" trema me ne pusta.Onog trena kada se udubim u ono sto pricam, nestane je.

Mislim da je kod nas najbolji retoricar sto se tice javnih licnosti -Muftija, bez konkurencije.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

13

Citirano

Ja mislila to se zove auditorijum?

:D :D :D :D :D :D

joj krvava si `leba mi:D

e i popio sam kafu za tebe;)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

14

E ova ti valjade vala Pink.
Kuku mene kakvo je vreme doslo svako radi na radio i tv-u :)) :)) :)) :)) :))
Ti bi bre Pink mogla da im budes svima generalni direktor....

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

15

Ibn Masude, hvala ti na korisnim informacijama.

Evo ovdje mali prilog ovoj diskusiji. Na toj temi ne obazirite se na post iza mojeg :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

16

Jare, i ako se slazem da je znanje nuzni uslov da se prikaze sahih znanje, ipak mislim da nije dovoljan uslov da se prikaze sahih znanje. Jer postoji razlika posedovanjem znanja i kako jasno izraziti to znanje. jer kako ces preneti sahih znanje koje posedujes i preneti ih drugima? Treba znati kako sistematizovati to znanje i preneti ih drugima. I ako smatras da retorika, argumentacija i rasprave imaju negativnu konotaciju ja ipak smatram da konstruktivne i pozitivne, rasprave i argumentaciju imaju mesta u Islamu. Jer u mnogim ajetima Allah vodi raspravu s nevjernicima. Dakle, ne mislim da se znanje treba zloupotrebljavati i pogresno upotrebljavati nekom laznom retorikom nego iskrenim raspravama i argumentacijama kako bi spoznali istinu. Jer kako Kur'an kaze 'Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima ne najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na Pravome putu.'
Nazalost, mnogi muslimani se ne pridrzavaju ovih ajeta.

Wassalam.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

17

Kao sto vidim, Ajla je ovde najveci retoricar.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

jare

Početnik

(10)

• »jare« je muško
  • »jare« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Ja samo naglasavam da je retorika vestina, a vestina bez znanja je sejtanska rabota. A sad, moja definicija znanja (tj znanje kako ga ja shvatam) nuzno povlaci sa sobom i sve neophodne vestine. To mu dodje skladno sa onom starom: nije znanje znanje znati vec je znanje znanje dati :).

Pristup zapada, i svih ovih koji zagovaraju vestine (medju njima i muftija sandzacki) suprotan je pristupu i tradiciji Islama. U Islamu sve potice iznutra, i ispravno se ispoljava spolja. Jer stvari koje su naizgled ispravne spolja nisu nuzno ispravne iznutra. To je fals. Fals je vecina retoricara. A znalac, pravi znalac, zna i kako treba da izgleda.

Znanje je sustina. Retorika je forma. Samo ne bih da se javi sad neki formalista (poput eda) koji ce svoj formalni (tj povrsni) pristup da brani tezom kako sustina nije sve i kako je forma bitna. Baziranje na formu ne garantuje sustinu, a ko shvata sustinu obavezno shvata i formu. U suprotnom nije je shvatio (sustinu). Da prevedem (na relaciju retorika - znanje): Znalac je i retoricar. Retoricar nije nuzno znalac. Retoricar moze bit i prevarant.

U nastavku bih dodao da znalac ne mere bit prevarant jer znanje je samo ono sto cini coveka dobrim. Bar muslimana tako. Nazalost, muftija (i njegovi zagovornici) uce ljude drugacije.. Njihova retorika ljude upucuje na KORIST i REZULTAT, a dobrota tj sahih sustina i sve ostalo sto je vrednost prava nigdje se tu ne spominje..

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

19

Utorak, 04. Juli 2006

Jare (malezijski sejtane) kakav je osjecaj kad mrzis nekoga (kao npr. muftiju) a ne mozes nista da uradis po tom pitanju osim da baljezgas po internetu? Tvoja mrznja ne dotice muftiju ni malo niti taj covjek zna da ti postojis. Na tvoju pricu padaju bolesnici koji su slicni tebi dok se normalnim insanima gadi. Jedini koji uziva jeste sejtan prokleti a stetu najvise sebi nanosis. A ti pokazujes da imas znanja. Pokazujes i da nemas haira od toga, cim se ovoliko trosis napadajuci ljude kojima ne mozes stetu nanijeti. To pokazuje jos i to da si glup i da ne umijes da iskoristis na pravi nacin znanje koje stices.
Nije neka retorika, ali shvatices ti vec...

studentica

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.06.2006

• Poruku poslati

20

Utorak, 04. Juli 2006

Sjecam se da me je nastavnik historije, nekada davno zvao "Dimosten", i tvrdio je da je on bio najbolji govornik anticke grcke. Nikada nisam cula ni njega ni Cicerona, pa ne bih sudila o njihovim retorickim sposobnostima :( Po meni, u retorici nije bitno ubijediti nekoga da je tvoj stav i tvoje misljenje ispravno vec korektno, jasno i argumentovano izloziti svoj stav, a da li ce se drugi sloziti... svi smo mi razliciti i ne bi bilo dobro da svi mislimo isto.
Moram reci da nikada nisam imala tremu (mozda malo one pozitivne, u vidi laganog poleta) jer se na nastupima moj svijet dogadjao na sceni i zavrsavao sa scenom, gledala sam u reflektore, nikada u publiku. Nisam se plasila greske, jer greske su moje koliko i trijumfi, i stojim iza svega stom sam uradila u zivotu. Poslije greske jednostavno nastavi, ne dozovoli da se zavrsi na gresci, zavrsi trijumfom, jer ljudi pamte kraj! Nadam se da sam bar malo pomogla..
P.S. Nemojte napadati djevojku za "eudiotorijum", to je sigurno greska u kucanju, i ja cesto umjesto "a" otkucam "e" i obratno.

Social bookmarks