Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 04. Juli 2006

Dejvid Koperfild je takođe dobar retoričar

Citirano

Orginalno od Root
...kakav je osjecaj kad mrzis nekoga ... a ne mozes nista da uradis po tom pitanju osim da baljezgas po internetu?

Onaj koji pita dao bi kompletniji odgovor od pitanog

Citirano

Orginalno od Root
Na tvoju pricu padaju bolesnici koji su slicni tebi dok se normalnim insanima gadi.

Pročitah Jaretove komentare u ovoj temi i... nije mi se zgadilo-čak šta više, složih se sa njima. Potom pročitah i ovaj gorecitirani "odlomak" te brže bolje ponovo pročitah Jaretove komentare - edal bi mi se zgadilo, ali uzalud, opet bez rezultata ... Priznajem, ne bi mi svejedno dok se ne setih logičkih zabluda - govora predrasuda

Citirano

Orginalno od Root
A ti pokazujes da imas znanja. Pokazujes i da nemas haira od toga, cim se ovoliko trosis napadajuci ljude kojima ne mozes stetu nanijeti.

Iz ovog dela po prvi put "SPOZNAH" da je hair trošiti se napadajući ljude kojima možeš štetu nanijeti. Do sada sam pod hairom podrazumevao biti od koristi, makar i ukazujući i na negativnosti i pogrešne stavove i postupke bez obzira na to da li oni koji ih čine pripadaju krugu tebi bliskih ili ne... a sve u korist opšteg dobra i što većeg korisnog znanja...

Hair inšAllah...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

22

Utorak, 04. Juli 2006

Root-U sta hoj ti? Pricamo o retorici, a ovo sto ti ispisa NIJE RETORIKA i nije mu mesto ovde!

Citirano

Orginalno od studentica

P.S. Nemojte napadati djevojku za "eudiotorijum", to je sigurno greska u kucanju, i ja cesto umjesto "a" otkucam "e" i obratno.

Ene studentice videl ti ovo? Galiba si opet pogresno tipkala dva-tri slova te imas eudiotorijum sto ne razumijem. Ono pretpostavljam da si mislila na globalin editorijum ? Nju nekako i shvatih iako je upotrebila pogresnu rec ova tvoja tek habera s haberom nema. Meni se cini da svi mislimo na auditorijum, ili? Doduse kako tipkate nije vas lako razumet :) he he
Niko nikog ne napada. Samo pricamo. Retorisemo u temi o retorici i kad se vec smatramo kompetentnim i koristimo te malo specificnije izraze ne bi li smo izgledali nacitanije i pametnije, onda makar neka znamo o cemu pricamo. Jok da se brukamo.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

23

Utorak, 04. Juli 2006

Ova tema pretenduje da da ozbiljan doprinos u razvoju novih reči.

editorijum
euditorijum
a zašto ne i videotorijum
smecifičniji izraz
a zašto ne i tugofičniji izraz

Blago retoričarima budućih generacija za ove nove izraze u rečniku ;)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

24

Utorak, 04. Juli 2006

Citirano

Znanje je sustina. Retorika je forma. Samo ne bih da se javi sad neki formalista (poput eda) koji ce svoj formalni (tj povrsni) pristup da brani tezom kako sustina nije sve i kako je forma bitna. Baziranje na formu ne garantuje sustinu, a ko shvata sustinu obavezno shvata i formu. U suprotnom nije je shvatio (sustinu). Da prevedem (na relaciju retorika - znanje): Znalac je i retoricar. Retoricar nije nuzno znalac. Retoricar moze bit i prevarant.

Cini mi se da mijesas razne vrste znanja. Retorika spada u jednu vrsta znanja (i nije samo forma kao sto ti kazes nego je i jedna vrsta znanja), dok sustina znanja o kojoj ti govoris spada u drugu (moja je pretpostavka da govoris o propozicionalnom znanju). Retorika spada u vrstu znanja koja se zove znati-kako (know-how). Ova vrsta znanja je vestina, sposobnost, spoznavanje koje spoznajemo i naucimo preko vremena i izvrsimo neki poso licno. Naprimer, kad ja kazem (1) 'Ja znam kako igrati fudbal'.

S druge strane znanje o kojem ti govoris je deskriptivno (ili propozicionalno) znanje koje izrazavaju neku propoziciju. Naprimer, recenica (2) 'Ja znam sta je fudbal'. Ja mogu znati recenicu (2) i sve u vezi fudbala citanjem u enciklopediji ili nekoj knjizi, medjutim bilo koliko da znam informacija o fudbalu ipak nikad necu znati recenicu (1), jer to zahtijeva izvrsavanjem ove funkcije, vestinom i spoznajem fudbala licno na terenu bez ikakvog citanja iz enciklopedije ili knjige. Dakle, potrebno je iskustvo

Istovremene, znalac moze znati svaku propoziciju u vezi neke teme ili retorike ali ako nema znanje kao u prvoj definiciji (znati-kako) on nije sposoban biti 'Znalac-retoricar'. (napomena; trenutno da nebi odugovlacio temu smenjujem rijec 'recenica' i 'propozicija' kao da znace jedno te isto, medjutim postoje neke razlike)

Citirano

U nastavku bih dodao da znalac ne mere bit prevarant jer znanje je samo ono sto cini coveka dobrim. Bar muslimana tako.

Pa i ne slazem se bas potpuno. Znanje ne cini coveka (muslimana) dobrim vec njegove vrline i osobine. Na sudnjem danu Allah nece pitati da li smo magistrirali, doktorirali i koliko smo bili pametni vec koliko smo iskreno vjerovali u Njega i cinili dobra djela. Takodje bi spomenuo da nije potrebno znati i imati neko posebno znanje iz nekih (Islamskih ili nekih filozofskih disciplina) disciplina da bi bili dobri muslimani ili racionalni o vjerovanju u Allaha.
U jednom hadisu (cini mi se da sam cito ovaj hadis negde ali trenutno nemogu da ga nadjem, dakle ako neko zna za ovaj hadis ili da je ovaj hadis slab nek mi javi jer nisam siguran u njegovu vjerodostojnost) Muhammed (s.a.w.s) govori o vjeri stare zene i njeno cvrsto i totalno ubedjenje i vjerovanje.

Citirano

Nazalost, muftija (i njegovi zagovornici) uce ljude drugacije.. Njihova retorika ljude upucuje na KORIST i REZULTAT, a dobrota tj sahih sustina i sve ostalo sto je vrednost prava nigdje se tu ne spominje..

Neznam muftiju licno, ali ne volim kad muslimani medjusobno jedni druge osudjuju. Allah jedini zna kakav je Muftija i zbog toga bi opomenuo da ne osudjujemo jedne druge jer kako Kur'an kaze 'O vjernici, klonite se mnogih sumljicenja, neka sumljicenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga, - a vama je to odvratno -, zato se bojte Allaha, Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je.'

Wassalam.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

25

Utorak, 04. Juli 2006

Citirano

Orginalno od sans
Iz ovog dela po prvi put "SPOZNAH" da je hair trošiti se napadajući ljude kojima možeš štetu nanijeti.

Pokvareno izvlacis iz konteksta. Pravo sejtanski. Bravo sans.
A jare ocigledno smatra da je hair napadati muftiju. Na mnogo mjesta on pokusava muftiju predstaviti u negativnom svetlu a sebe kao onoga koji je "skonto" sustinu i koji je ispravan. On je u zabludi i ocigledno osjeca neki vid zadovoljstva u tome. A sitne zloce sa dobrom retorikom (kao npr. ti) se odmah javljaju i daju mu podrsku.

Sta je bilo pink? Neko ti dira ljubimca? ;)

26

Utorak, 04. Juli 2006

Citirano

Orginalno od Root

Sta je bilo pink? Neko ti dira ljubimca? ;)

Jok no se brinem da "moj ljubimac" ne skrece sa teme. :D
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

27

Utorak, 04. Juli 2006

Izvlačenje iz konteksta je koliko ja razumem pojam koji označava radnju pri kojoj se jedan deo teksta komentariše bez sagledavanja celokupnog konteksta. U ovom slučaju, ja sam komentarisao celokupni tvoj post, stavku po stavku, pa pri tome ne može doći do izvlačenja iz konteksta - a ti slobodno i dalje nastavi da ljagaš i prozivaš - možda bude nekog haira i od toga...

i ... bode mi oči

jare

Početnik

(10)

• »jare« je muško
  • »jare« je zabranjen

Datum registracije: 01.06.2006

• Poruku poslati

28

Utorak, 04. Juli 2006

Ibn Masud, ne meremo se slozit ni pocemu ovdje jer su nam definicije drugacije. Nemam nameru da analiziram tvoje stavove upravo iz tog razloga sto vidim da su nam definicije bazicnih stvari razlicite. Samim tim i sve ostalo bit ce drugacije objasnjeno. Mogu samo reci da gradis teorije na pretpostavkama zapadne filozofije. Istim onim koje i muftija propagira. Najbitnija od svih jeste definicija znanja, ili pak obrazovanja (koju ti ovdje slucajno prometnu). Ukoliko su nam te definicije razlicite onda ce nam se razlikovati i svi stavovi koji se grade na tome.

Prvo bi dakle bilo dobro definisat sta je to znanje, ili pak obrazovanje. Naravno u apsolutnom smislu, ili pak u jedinom ispravnom. Ono cemu nas uci Islam, a smatram da je to apsolutno i jedino, ispravno, jeste da su to (i znanje i obrazovanje) stvari koje nas cine boljim. Ne pricam o diplomama, i ne pricam o obrazovanju kakvo imamo, niti o labelisanju znanja vec o necem sto je u nama (bez obzira na titule), i kad spominjem te stvari opet ponavljam smatram da nas te stvari cine boljim. I da nadovezem na to, znanje i obrazovanje u sebi samim tim sto coveka cine boljim cine ga i sposobnijim. Dakle i know how i sve ostale stvari su neminovni dio toga. Jer to je celina. Kao sto i jeste i treba da bude.

Al bitno bi bilo rasclanit znanje i vestine. Kao i znanje i osobine. Osobine i vestine su takodje uslovljene znanjem. Jer dobrota covjeka tj njegove osobine su ono sto covjeku nalaze znanje. Ne know how znanje (il sekularne diplome) vec znanje duse, tj duhovno znanje, tj svjetlost tj nur tj pravo znanje, znanje za razdvajanje istine od neistine. To je pravo znanje.

Root je samo specifican primjer onih (poput eda) koji ne umiju da diskutuju o temi vec su tu samo kao navijaci. Jos ne uspijeh da cujem njihov neki stav a da to nije napadanje tudje licnosti zbog neslaganja sa nekim stavom. Ili pak trazenje greski u tudjem stavu bez iznosenja svog. To je najcinicnije. Skace nefs.. zjapi ego.. mahnita sejtan.. smirenost nula. To je slika zivotnog gubitnika. Dal me zna muftija il ne zna najmanje me zanima. Ako Bog da da me nikad ni ne upozna. Ako Bo da da nam jednom uskoro bude neki dobar covjek muftija.

Ja nazalost (njihovu) moram da iznesem primjere za ono o cemu pricam. A moj dobar primjer zloupotrebe jeste muftija ili pak veliki broj politicara, i celokupan opseg ostalih sihirbaza. To sto se oni peckaju na takve izjave nije moj problem. Ja sebe ne propagiram ni kao ispravnog ni kao neispravnog, vec jednostavno iznosim svoje miljenje. To sto se takve maliciozne (uzmi recnik roote) licnosti samnom ne slazu ne bi trebalo da uzrokuje uskracivanje mi prava na isto. Nazalost to se cesto i desava. Navikao sam se pa se i ne bunim, jer pravedan tretman ni ne ocekujem. Najgore je kad se neki u svoju pravednost jos i zaklinju.. al nejse.. Rootov prilog i nekaznjavanje istog najbolje govore o pravednosti ovdje. No to je najnebitnije.

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

29

Utorak, 04. Juli 2006

retorika je dobra teatralna umetnost i cesto puta pali kod masa :)

mada ja licno dajem prioritet mudrim rijecima iz neuvezbanih usta...

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

global

Zlatna sredina

(10)

• »global« je žensko

Datum registracije: 15.11.2005

• Poruku poslati

30

Srijeda, 05. Juli 2006

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od global
....Ali ipak jeste pojavljivanje medju veliki editorijum gledaoca,

Ja mislila to se zove auditorijum?

Aman pink, jesi sitnicar....stamparska greska , aman...ne bih ni primetila...no dobro je, prva je.
Drago mi je sto citas moje postove i cim si zapazila prvu gresku, eh tvog meraka...
A ko zeli da mu pokazem kakav sam retoricar neka se javi na PM, pa da vidimo.
No moja je greska sto kucam na brzinu, nisam ja dokona ko mnogi, pa vise vremena provode trazeci dlaku u jajetu , nego bilo gde...
Al uvek sam izazivala paznju, pa i ovde :D

misli globalno-deluj lokalno

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

31

Srijeda, 05. Juli 2006

Citirano

Ibn Masud, ne meremo se slozit ni pocemu ovdje jer su nam definicije drugacije. Nemam nameru da analiziram tvoje stavove upravo iz tog razloga sto vidim da su nam definicije bazicnih stvari razlicite. Samim tim i sve ostalo bit ce drugacije objasnjeno. Mogu samo reci da gradis teorije na pretpostavkama zapadne filozofije. Istim onim koje i muftija propagira. Najbitnija od svih jeste definicija znanja, ili pak obrazovanja (koju ti ovdje slucajno prometnu). Ukoliko su nam te definicije razlicite onda ce nam se razlikovati i svi stavovi koji se grade na tome.

Jare, mislim da nije vazno kako mi definisali znanje bilo to u sekularnom (i ako neznam sta pod sekularnim znanjem smatras?) smislu ili islamskom, ipak smatram da ima razlike izmedju propozicionalnog znanja i znati-kako (know-how) znanja. Bilo kako da definisemo znanje u islamskom ili sekularnom (mislis Zapadna filozofija ili sve sto je ne-islamsko) kontekstu ipak ce postojati distinkcija izmedju ove dvije vrste znanja. Samo sam hteo da skrenem malu paznju da ako neko zna propozicionalno znanje neznaci da poseduje i znati-kako znanje. Propozicionalno znanje ne implicira znati-kako znanje. Ipak moram podsjetiti da se puno vise paznje i razlaganja daje propozicionalnom znanju nego znati-kako znanje (bilo to u Zapadnoj filozofiji ili Islamskoj). Naprimer, da li uopste imamo znanje (u propozicionalnom smislu)? Kada je znanje opravdano? Kako se znanje razlikuje od vjerovanja neke propozicije? Koji su nuzni i dovoljni uslovi za znanje? To su neka od mnogih pitanja koja se pitaju u teoriji znanja (epistemologija). Takodje, nisam uzimao u obzir religijsko znanje jer sam samo govorio generalno o znanju. Sto vise, mislim da nije potrebno osudjivati i odbacivati znanje ili stvari samo zato sto su iz Zapadne, Kineske, ili Indijske filozofije. Mislim da je vreme da se mi muslimani probudimo iz ove 'intelektualne izolacije' gde mislimo da znamo sve i svasta i da smo najpametniji i da je sve sto nije nase bez potrebno. Mislim da ima dosta toga korisnog sto mozemo nauciti iz Zapadne, Kineske, Indijske, ili bilo koje filozofije. Takodje, ako bi napravili bilo kakav intelektualni napredak moramo nauciti dosta toga od njih, jer prije ili kasnije moramo se suociti sa Zapadnom, Kineskom, Indijskom ili bilo kojom filozofijom. Isto kao sto su Kriscanski filozofi, teolozi naucnici ucili od Islamskih znalaca prije hiljadu god., mislim da je vreme da naucimo i mi nesto od njih i eventualno napredujemo. Jer znanje nemoze da se kompartmentalizuje u jednu kutiju i izoluje vjecno. Kako Muhamed (s.a.w.s) kaze u jednom hadisu 'tragaj za znanjem cak i u Kini'. Dakle, mislim da je pogresno samo reci 'ah, to je sa zapada, mani te se zapadnih ideja ili znanja oni su kafiri' i odbiti njihove ideje bez ikakvog razloga.

Citirano

Prvo bi dakle bilo dobro definisat sta je to znanje, ili pak obrazovanje. Naravno u apsolutnom smislu, ili pak u jedinom ispravnom. Ono cemu nas uci Islam, a smatram da je to apsolutno i jedino, ispravno, jeste da su to (i znanje i obrazovanje) stvari koje nas cine boljim. Ne pricam o diplomama, i ne pricam o obrazovanju kakvo imamo, niti o labelisanju znanja vec o necem sto je u nama (bez obzira na titule), i kad spominjem te stvari opet ponavljam smatram da nas te stvari cine boljim. I da nadovezem na to, znanje i obrazovanje u sebi samim tim sto coveka cine boljim cine ga i sposobnijim. Dakle i know how i sve ostale stvari su neminovni dio toga. Jer to je celina. Kao sto i jeste i treba da bude.

Mislim da je vrlo vrlo tesko definisat i dati neku preciznu definiciju znanja (bilo to u Zapadnoj filozofiji ili islamskoj). Jer filozofi vekovima (od starih Grckih filozofa, posebno Plato-a) pokusavaju dati ispravnu definiciju znanja i koji su nuzni i dovoljni uslovi za znanje. Jer skoro svi filozofi pokusavaju prvo dati definiciju znanja i neke kriterujeme i ako se ispune ove definicije i kriterijumi tek onda mozemo znati sta je znanje. Medjutim, smatram da je ovo pogresan postupak. Mislim da je najbolja metoda kako bi spoznali i saznali sta je znanje jeste partikularizam (Thomas Reid, Roderick Chisholm). Prema partikularizmu, znanje se prvo ne analizuje nekom definicijom ili nekom kriterijom. Partikularizam prvo pocinje sa primerima, onda uzimajuci ove propozicije i primere kao prima facie i uzimajuci ove partikularne primere tek onda dolazi analiza i kriterijumi. Dakle, prvo se pocinje sa primerima koje se uzimaju kao primer znanja i tek onda se analiza i kriterijumi dopunjavaju. Naprimer, uzmimo u obzir nekoliko propozicija (1) Jutros za dorucak sam imao cevape, (2) Ispred mene je drvo, (3) 2+2=4, (4) Bog postoji. Dakle, preko ovih primera dobijemo analizu i kriterijume kako cemo prihvatiti i odbaciti ostale propozicije. Takodje, nije nuznost znati definiciju znanja kako bi tek onda znali da li imamo znanje ili ne. Naprimer, nekog seljaka koji ima traktor. Njemu nije potrebno imati i znati definiciju znanja da bi znao da ima i poseduje traktor.

Citirano

Al bitno bi bilo rasclanit znanje i vestine. Kao i znanje i osobine. Osobine i vestine su takodje uslovljene znanjem. Jer dobrota covjeka tj njegove osobine su ono sto covjeku nalaze znanje. Ne know how znanje (il sekularne diplome) vec znanje duse, tj duhovno znanje, tj svjetlost tj nur tj pravo znanje, znanje za razdvajanje istine od neistine. To je pravo znanje.

Nigde nisam poricao duhovno znanje, samo sam skrenuo paznju da postoji i znati-kako znanje u kojoj pripadaju vestine. U bilo kojem slucaju, slazem se da postoji duhovno iskustvo i dozivljaj zbog toga sam i spomenuo hadis o staroj zeni. Takodje bi spomenuo da ja ustvari prihvatam tradiciju reformirane epistemologije (Alvin Plantinga). A to jest; jedan vjernik moze znati opravdano i racionalno vjerovati da Bog postoji i da mu nije potrebno bilo kakva evidencija o tom vjerovanju. Samo njegov duhovni dozivljaj i njegova kognitivna cula koja funkcionisu kako treba proizvodu prava vjerovanja. Ovo je slicno ako ne i identicno Al-Ghazalijevom pristupu o vjerovanju u Boga i nur-u kojem ti govoris. Mozda kad budem imao vise vremena razjasnicu malo vise o cemu se radi. Zbog toga sam i spomenuo staru zenu jer njeno vjerovanje se ne zasniva na bilo kojoj evidenciji, nego duhovnom iskustvu. Ovo duhovno iskustvo (ako kognitivna cula funkcionisu kako treba) moze zaintrigirati vjerovanje u Boga u raznim prilikama i okruzenju. Kad budem imo vremena napisacu i objasnit detaljnije.

Wassalam.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 17. Juli 2006

Odličan sam retoričar. Ja sam zapravo jedini retoričar u Sandžaku koji je bolji retoričar od Muftije Sandžačkog. Baš bih volio negdje uživo, na nekoj od TV-a neki dijalog sa njim povesti. Bila bi mi čast. :)

Interesantnih stvari vi ovdje ispisaste. Trebalo bi se potruditi također u ovim diskusijama nekako "zaobići" mimoilaženja u formalnom definisanju stvari, već se osvrtati ma samu suštinu ispisanog posta.

Ja ću reći da je Retorika kao Lopata, jedna alatka, kojom možeš ukopati čovjeka pošto si ga ubio, a i kojom možeš iskopati bunar ljudima da bi imali vodu. Dakle, sve zavisi u kakve se svrhe koristi.

Hajde da kažemo da je retorika jedna posuda koja u sebi nešto treba da nosi, odnosno nosi. Ako se u toj posudi zvanoj Retorika nalazi nešto što je dobro, a dobro je Istina (u svakom smislu, a naglasiću da je osoba zaista na stajalištu istine, odnosno nije licemjerna), onda se može reći da je to Retorika koja u sebi nosi hair (dobro), a ako li se pak u posudi zvanoj Retorika nalazi nešto negativno, a negativna je Laž, onda je to znak da se uz pomoć retorike neka neistina, odnosno laž želi plasirati kao Istina, to se u islamskoj tradiciji zove sihr, puno je knjiga ispisano na temu Sihr govorom.

Dakle, prije nego se čovjek uopšte i usudi bilo šta govoriti, tj. biti retoričar, treba da dobro bude svjestan ogromne odgovornosti koju sa sobom ta djelatnost na Sudnjem danu donosi.

Detaljno o ovim stvarima može se pročitati u Ihjau od Imami Gazalije r.a.

Poslanik a.s. je u jednom svojem Hadisu rekao: "Bojim se za svoj Ummet od dobrih govornika (oratora)."

To znači, da čim vidite da je neko dobar govornik, odmah budite na oprezu. Preciznije kazano, čim vidite da je neko slatkorječiv, budite na oprezu.

Slatkorječive osobe prvo same sebe opčine sobom i svojim govorom, pa kad sebe tako opčine, onda počinju opčinjavati i sve druge oko sebe. Naravno, to postaje takvoj osobi jedna vrsta opsesije i ta osoba onda na svakom koraku svoju retoriku poboljšava i uljepšava. Takve osobe se mogu prepoznati tako što se koriste "kitnjastim govorom". Za jednu riječ u svojem govoru će uvijek izgovoriti još nekoliko sinonima za to, s ciljem da pokažu kako oni izvanredno "barataju" riječima.

Dakle, o govornici, dobro se držite jer retorika će najviše koštati na Sudnjem danu.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

33

Nedjelja, 23. Juli 2006

Kakav sam retoricar?

Nikakav!
Niti nesto posebno cijenim retoriku! To mu dodje kao ambalaza sadrzaja.
Cak sta vishe imam odredjenu rezervu prema osobama koje su slatkorjechive. Iskustvo....
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

34

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

Nikakav vala. Ne hajem da pricam, ja hajem da sutim.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

35

Subota, 03. Februar 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Nikakav vala. Ne hajem da pricam, ja hajem da sutim.

Pa dobro ,bude rijetkih trenutaka kad se malko i raspričamo i ja i ti,ko sinoć recimo ;)
al' inače ni ja ne volim posebno puno pričat',osim kad me neko neodoljivo inspiriše da govorim.
A što se poznatijih govornika tiče,u poslednje vreme uživam da slušam Nenada Čanka (o) !

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

36

Petak, 16. Februar 2007

Slazem se za Zucky..Ja se razvezem dosta u pravom drustvu vala,al uglavnom je to lupetanje,i zasmijavanje mase.Ne bih sebe nazvao nekim retoricarem.Da sutim takodje ne volim puno,jer posle cujem glasove u glavi :P
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

37

Subota, 17. Februar 2007

Roni, slazem se sa tobom :D

Glasovi su opasne stvari..da vidish. Jesi l' gledo "Isterivanje djavola iz Emili Rouz" (One,two,three,four,five, six) :P

Retorichar sam,paaa...zavisi o chemu se govori. Kada govorimo na neku temu u kojoj sam expert (tipa astronomija,fizika,srpski j, engleski j,) onda sam relativno dobar... :D Kolika god da je masa, to je irelevantno. Najvishe slobode, naravno, imam kad sam u svom drushtvu.

"Ali nashao se neko od njega jachi"

Tako da, uvek ima neko ko je bolji. Bolji od boljeg.
Jedini Allah dz. s. je bez mana i premca. Jedino za njega mozemo da kazemo sve pozitivno u superlativu, a da nema nekog od njega boljeg.

A od poznatih...paaaaa...Cheda Jovanovic mozda (nisam pristalica ni jedne politchke stranke, ali brate, chovek zna da pricha)
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

38

Subota, 17. Februar 2007

Altuna vas lijepo pita, da joj nesto kazete o sebi i svojoj retorici? A vi dokoni pa joj objasnjavate sta je retorika. Da nije znala sta je retorika sigurno nebi postavila temu. :D

Ja i retoricar? Slaba sam drugarica sam tim. Hajem vise da slusam. Imala sam neke seminarske radove, nije me slusalo vise od 70 ljudi.

:)
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

39

Subota, 17. Februar 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Sta mislite o sebi i svojoj retorici?

Jeste li imali priliku nekada da stojite pred nekoliko desetina ili stotina ljudi i pricate dok svi ostali gledaju u vas?

Imate li neki recept protiv odbrane od treme?

Ko je po vama najbolji retoricar kog znate i kog ste nekad slusali?

Ja i retorika?! Nesto mi i ne ide zajedno. Ustvari, zavisi od situacije, kad treba da pricam - ja zamuknem, a kad je svejedno ja mogu da pricam. Imam problem sto ne pazim na akcenat, ustvari navikla se na ovaj nas pazarski, al ne mogu uvijek tako da se hadaljam, pa kad treba da pricam lijepo, knjizevno,ja zamuknem jer se bojim da cu da uprskam sve svojim akcentom.

Sto se prilike tice, nedavno, prije mjesec otprilike, sam morala da barnim neki seminarski iz pedagogije, i ja sam danima umirala, odlagala od casa do casa dok nije dosao posljednji dan...tad sam vec sve napamet bila naucila...Prvo me je hvatala panika sto je masa od 50-60 studenata cutala dok sam izlagala, a onda sam pricala samo da ga se otarasim vise... i ako sam stalno ponavljala sebi: " Ma sta te briga, pricaj ko da si sama!" Inace, nikad nisam govorila na neko tribini, uvijek sam bjezala od toga, a kad sam trebala da ucestvujem na nekoj debati u srednjoj skoli jednostavno odustala.

Recept protiv treme i sama trazim. Vjerovala sam da ce to vremenom proci ali je sve veca.

Najbolji retoricar...ne znam ko bi mogao biti. Po meni je Muftija dobar govornik. Lijepo se izrazava, uvijek mi se cini da nema tremu uopste, i nekako na sve ima odgovor. :)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

40

Nedjelja, 18. Februar 2007

ma iMan-a, lek protiv treme je: "Shta me briga" stav. Pazi, dodjesh izgalamish malo, odesh, ako si neshto pogreshno rekla oni se mozda malo nasmeju ili shta vec, i onda prodje..zaborav to pojede :)
No siki riki, glavu gore i samo napred :D
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Social bookmarks