Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

41

Nedjelja, 18. Februar 2007

Citirano

Orginalno od SuddenDeath

A od poznatih...paaaaa...Cheda Jovanovic mozda (nisam pristalica ni jedne politchke stranke, ali brate, chovek zna da pricha)

(Još samo kad bi znao šta priča! Eeeeh...!)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

42

Nedjelja, 18. Februar 2007

Ja i retorika?:)..pa mogu vam rec da se slazemo poprilicno lijepo :),ma da bi uvijek moglo bit mnogo bolje...Prvo svoje predavanje sam odrzala ispred sredovecnih 50-tak zena(znate one fine zenicke sto sve ispod oka primecuju)...iako sam bila poprilicno mlada dobro sam se snasla...ma da sam imala veliku tremu koja se tek pri kraju izgubila...i danas jos uvijek imam pomalo tremu ali samo prije nego pocne...volim kad imam sto vise publike,jer sam onda nekako sigurnija....volim da je tema na koju pricam nesto sto volim i sto sam dobro obradila...sad zakljucih ustvari da bih bas voljela da sam neki poznati retoricar :)))...samo moram priznat jos uvijek moram dosta radit na sebe :)!

Selamce ;)
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

43

Ponedjeljak, 14. Maj 2007

...nikakav :O ...mnogo mrzim da prezentujem..to je stvarno nesto sto (da ne moram) nikada nebih radilaa..uopste se ne osjecam prijatnoo u ulozii retoricaraa..bas skoroo sam imalaa jednuu prezentaciju na faksuu nekih 30 min sam pricalaa..i onda jos 20 min odgovarala na pitanjaa.. to je biloo ispred nekih 25 osobaa (studentii/profesor/sef)..al ja sam vec mjesec dana prije togaa imala tremu i razmisljala kako cu ja tooo... ?( ... na kraju je ipak biloo puno bolje nego sto sam mislilaa :)..alii jaa ne uzivam uopste u tomee..mada se divim osobamaa kojee to sa nekom lakocom i bez tremee radee.. jer ja bas imam tremuuu (mada mi kazuu da s eto ne primijetii puno)..alii ja imam osjecaj da svii primijetee..no ja ipak mislim (nadam se :) ) da stoo covjek to visee radiii..svee manjee i manjee mu to predstavlja neki problem..jer nekad se vec naviknes i jednostavnoo to postanee nesto sasvim normalnoo..
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

44

Hmm,retoricar... Ne mogu da kazem za sebe da volim mnogo da pricam,ali opet nisam totalna "cutljivica", tako da ne znam koliko sam dobra/losa u retorici.
U skoli sam sasvim drugacija,pogotovu na ispitima-kad sam pod blagim stresom, jer u takvim situacijama umem da budem(da ne zvucim neskromno),prilicno dobar retoricar .:O
Ne ceznem,i nadam se da i nadalje necu ceznuti,za tom "titulom",hvala Bogu. :)

"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

45

Mislim da biti dobar retoricar, umeti da dobro organizujes, sistematizujes i srocis rijecima svoje misli je veoma korisno ne samo kada su u pitanju javni nastupi ili obracanje velikom auditorijumu ukoliko ste na nekoj funkciji ili ne. Jer, u zivotu vam se dese neke situacije kad vam jedino dobro srocen govor putem koga se nekom obracate (muzu, majci, ocu, djetetu) moze biti od koristi da situaciju preokrenete u svoju ili opcu korist.

Treba to ponekad vjezbati kad se naravo ukaze prilika. Verbalna komunikacija, dijalog, prepirka....
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

46

Nikakav!!!

T.j neumem lepo da govorim!

Ali sve sto kazem,kazem ga srcem svim :O ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

47

Pa, prilicno dobar!!!

A sad jedno pitanje: Da li postoji neki debatni klub na nekom od pravnih fakulteta u NP (ili na nekom drugom faxu u NP)????
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od annonimus

Ali sve sto kazem,kazem ga srcem svim :O ;)

U potpunosti se slažem sa tobom oko ovoga :D :O

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

49

Utorak, 15. Maj 2007

Citirano

Orginalno od annonimus
Nikakav!!!
T.j neumem lepo da govorim!

Ali, brate, umiješ da šutiiiiiiiiš :D
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

50

Utorak, 15. Maj 2007

Hadis za sve retoricare.

Dzabir(ra) prenosi da je Allahov Poslanik(saws) rekao:

Zaista su mi od vas najdrazi i sjedit ce najblize meni na Sudnjem Danu oni koji su najljepse cudi.
A zaista su mi najmrzi od vas i bice najudaljeniji od mene na Sudnjem Danu,nametljivi govornici i oni koji se samodopadno prenemazu u svom govoru,oholo pokusavajuci da istaknu svoju strucnost i govorljivost i oni koji pricaju ispunjenih i razvucenih usta diveci se svome govoru i uzdizuci se nad drugima.

Ashabi rekose:
Allahov Poslanice,znamo ko su serseri i muteseddici(nametljivi govornici i oni koji se prenemazu u govoru),ali ko su mutefejhici?

On im rece:
To su uobrazenjaci koji sebe uzdizu nad ostalima.
TIRIMIZI

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

51

Utorak, 15. Maj 2007

E pa tooooo....dobri govornici...to nas obmanjuje !!! o|

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

52

Utorak, 15. Maj 2007

Citirano

Orginalno od siyah kalem

Zaista su mi od vas najdrazi i sjedit ce najblize meni na Sudnjem Danu oni koji su najljepse cudi.
A zaista su mi najmrzi od vas i bice najudaljeniji od mene na Sudnjem Danu,nametljivi govornici i oni koji se samodopadno prenemazu u svom govoru,oholo pokusavajuci da istaknu svoju strucnost i govorljivost i oni koji pricaju ispunjenih i razvucenih usta diveci se svome govoru i uzdizuci se nad drugima.

Ashabi rekose:
Allahov Poslanice,znamo ko su serseri i muteseddici(nametljivi govornici i oni koji se prenemazu u govoru),ali ko su mutefejhici?

On im rece:
TIRIMIZI

Pravi post! (o)
Upravo sam na ovo i mislila,kad sam rekla da ne ceznem za tim da budem previse jak retoricar.
A,naravno,da je pozeljno (i potrebno) da covek ume verbalno lijepo da se izrazi,ali samo onda kada je to potrebno.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

53

Utorak, 15. Maj 2007

Iako su mi neki rekli da sam dobra u tome, ja imam osecaj kao da nikad ne mogu izjasniti svoje misli u potpunosti. ?(
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

54

Utorak, 15. Maj 2007

Mozda zato sto ne zelis bas sve da izjasnis? :)
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

55

Utorak, 15. Maj 2007

:)

Ma neeeee, ja zelim sve da izjasnim, al mi je mucno sve govoriti. Ja bi nekad volela (al u retkim trenucima) kad bi mi ljudi znali citati misli. :))
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

56

Utorak, 15. Maj 2007

Mozda si uvek sa ljudima koji znaju citati cirilicu,a misli su ti pisane latinicom,pa ne znaju da procitaju..Ja znam oba pisma :)
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

57

Srijeda, 16. Maj 2007

Citirano

Ashabi rekose:

On im rece:
TIRIMIZI

siyah, ne bih se bas slozio s tobom da je retorika zabranjena u Islamu.

Ako se retorika upotri**** u korisne svrhe onda retorika nije zabranjena. Napr; u sirenju i propovjedanju Islama.

Ako pogledamo zivot Poslanika Muhameda (s.a.w.s) primjeticemo da je on vrlo efektivno koristio retoriku u sirenju Islama. Oni prvi koji su primili Islam (muhadziri), da nije bilo Poslanikove licnosti i retorike u ubjedjenju Islama...slabo ko bi primio Islam. Dva glavna faktora koja su prouzrokavala pirhvatanjem Islama, medju ranijim muslimanima (muhadzirima), jesu; 1) poruka Islama i 2) Poslanikova licnost i retorika ubjedjivanjem ove poruke.

Naravno...kad govorimo o Poslanikovoj retorici....to nije bila suplja retorika (kao sto je mi danas smatramo). Nego retorika...s dokazima...ubjedjenjem...porukom Islama...njegova iskrena licnost (el-amin)...i tako dalje.

Ako pogledamo Kur'an...takodje primjecujemo kako Allah konstantno upotrebljava argumente, retoriku...retoricna pitanja protiv nevjernika i kako ih uvijek izaziva da razmisljaju...misle...i tako dalje.

U Kur'anu, Allahovi poslanici takodje upotrebljavaju argumente i retoriku u svojim raspravama s njihovim narodom...poglavarima. Tako da ima jedna prica o Ibrahimu, u Kur'anu, kako je Ibrahim (a.s.) nadmudrio jednog nevjernika...argumentom, retorikom...i retoricnim pitanjima. Jedini...poslanik za kojeg se spominje da nije imao jak govor jeste Musa (a.s.). Medjutim...Musa (a.s.) je zatrazio od Allah da mu pomogne sa svojim bratom Harunom (a.s.) kako bi efektivno propovjedao Allahovu vjeru i upozorio faraona.

Takodje smatram da je Isa (a.s.) bio jak sugovornik i imao jaku retoriku...gdje efektivno propovjedao u Galileji i stalno nadmudrio Jevrejske poglavare (posebno Fariseje)...gdje je eventualno doso u sukob sa jevrejskim poglavarima u Hramu.

Dakle, argumenti i retorika su u Kur'anu. Medjutim, ove argumente i retoriku treba upotri**** u korisne svrhe kao sto su radili Allahovi poslanici.

Slozio bih se s tobom da ovaj hadis govori o supljoj retorici nekih individuala...koji se bave retorikom...kako bi se istakli medju ljudima i tako dalje...i ova vrsta retorike je STROGO ZABRANJENA. !!!!!!!

A takodje je moguce da je neko izmislio ovaj hadis (za vrijeme Tirmizija) kako bi osudio Kelam...ili spekulativne teologe Islama...koji su bili strucnjaci u retorici. Isto kao sto stoji onaj hadis...koji osudjuje Kaderije...i njihov dualizam. ?(

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

58

Srijeda, 16. Maj 2007

Za Ibn Masuda

Retorika je prije svega "umetnost govora" u kojoj se govornik cesto koristi hiperbolom i lazima kako bi istakao neku stvar,odbranio neku ideju, zainteresovao siroke narodne mase za neki svoj licni,politicki ili ideoloski cilj...
U tom smislu ovaj,gore navedeni hadis, dobija svoje pravo znacenje.Zar takav tip retoricara danas ne preovladava?Mislim,prije svega,na nasu politicku scenu.

Covek je "obdaren" razumom i data mu je "moc govora" ne da bi zloupotrebljavao ta dva Bozija dara vec da bi ih,i ovde se potpuno slazem sa tobom, koristio u borbi za istinu,pravdu,bolju sutrasnjicu...
Vezujuci se za ovo sto sam uporavo rekao citiracu naseg Mesu Selimovica koji u romanu Tvrdjava kaze:
"A covjek osjeca potrebu ne samo da misli vec i da kaze,cak i VECU POTREBU DA KAZE NEGO DA MISLI.
Tako se prazni,oslobadja napetosti.
Rijec je odliv suvisne krvi,rasterecenje od muke,privid slobode.
Vlast bi trebalo da je njeguje i podstice,a ne da je gusi..." (o)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

59

Srijeda, 16. Maj 2007

Citirano

Orginalno od siyah kalem
Retorika je prije svega "umetnost govora" u kojoj se govornik cesto koristi hiperbolom i lazima kako bi istakao neku stvar,odbranio neku ideju, zainteresovao siroke narodne mase za neki svoj licni,politicki ili ideoloski cilj...

Odakle ti ova definicija. Veoma je vazno utvrditi sta se pod retorikom podrazumijeva da bi diskutanti mogli odgovoriti na pitanje. Po onome sta je pokretac teme napisao ne bih rekao da se misli na tu vrstu retorike. Ovo o cemu ti pricas prije se moze nazvati disputacijom .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

60

Srijeda, 16. Maj 2007

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od siyah kalem

Odakle ti ova definicija. Veoma je vazno utvrditi sta se pod retorikom podrazumijeva da bi diskutanti mogli odgovoriti na pitanje. Po onome sta je pokretac teme napisao ne bih rekao da se misli na tu vrstu retorike. Ovo o cemu ti pricas prije se moze nazvati disputacijom .

Prati fabulu Ed i videces da nisam izasao iz kontexta teme vec si to uradio upravo ti samopromovisuci neke tvoje postove koje si verovatno odnekud prepisao.Ovaj moj,gore navedeni citat je rezultat jednog objektivnog razmisljanja o nasoj politickoj stvarnosti...nejse da ne duzim.
A tebe molim da jos jednom pazljivo procitas ovih par recenica:
"A covjek osjeca potrebu ne samo da MISLI vec i da kaze,CAK I VECU POTREBU DA KAZE NEGO DA MISLI".
Selam

Social bookmarks