Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

21

Petak, 09. Juli 2010

Citirano

Orginalno od sanjin-020
Hronoloski gledano, najprije je muftija uspio da kupi (na koji nacin, Allah zna) dvojicu mandatara iz Bosnjackog preporoda. Tako je ucinjena prevara biraca jer niko nije glasao za Zehniju i Hida vec za listu.
Nadam se da si gledao sinocnu emisiju na JTV ili danasnju reprizu koja se upravo zavrsila gdje je Bulic lijepo objasnio ove tvoje pokvarene potvore.

Citirano

..Ako muftija i ova dvojica imaju pravo da zanemare moral to isto pravo ima i ministarstvo koje je u poslednji cas promiijenilo pravilnik po kojem je sada trebalo dvije trecine prisutnih kako bi se verifikovali mandati. I jedno i drugo je zakonski legalno ali nije moralno. Sto bi rekli, sad su kvitovi. Znaci, nije Beograd poceo da se ziga vec muftija.
Ovaj citat i uopste komplet tekst ti pada u vodu jer se naslanja na pokvarenu i netacnu pretpostavku. Cak i da si u pravu (a nisi) za prvi dio kako to da ti kao jedan musliman opravdavas jedno nemoralno djelo drugim? Tj. grijeh grijehom? Pa cak stavljas na isti tas nemuslimane i muslimane? Bate kod tebe su debelo pobrkani loncici. Ocigledno da te je mrznja prema muftiji oslijepela u duhovnom smislu.

Citirano

Koliko je ozbiljan ovaj saziv BNS govori nam i cinjenica da je Mevlud Dudic postavljen za njenog predsjednika.
Znaci ni sam Muftija ne vjeruje u snagu i ozbiljnost ovog saziva, a da ne govorimo i o ovoj prevari biraca koji su glasali za BKZ na celu sa Muftijom a ne za BKZ na celu sa Dudicem!?
Zasto vrijedjas covjeka? Kakva ti je to cinjenica? Zar je tvoja mrznja argument? Otkud ti znas dal muftija vjeruje ili ne vjeruje u snagu i ozbiljnost? Jesi li ti pricao sa njim o tome? Jos u ime biraca BKZ govoris. Eto ja sam jedan od njih i nista mi ne smeta, kao ni komplet mojoj porodici, to sto je Dudic postavljan na celo BNS.

Citirano

A ovo sto pise advokat Memic, ili bolje reci fenomen Memic zasluzuje samo prezir. On advokat, pravnik a gazi pravne principe i pravnu etiku. Neka se malo bolje raspita sta kazu propisi Islamske zajednice o angazovanju imama kao politicara. I jos kaze: mi svjesni Bosnjaci. Tesko se ga nama sa takvim "svjesnim" Bosnjacima. I znas li ti WOW ko je Mahmut Memic zvani Bucko? Pa za njega je Sulejman Ugljanin do juce bio Hazreti Sulejman. Gadi mi se od takvih bosnjaka i takvih "boraca" za nacionalna bosnjacka prava.

Znaci nije bitno sta prica nego ko prica?
Zapitaj se dal se nekom gadi od ljudi kao sto si ti kojima je mrznja unistila razum i normalno rasudjivanje.

Haj sad ti googlaj jos malo i trazi opravdanja za svoju mrznju...

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

22

Nedjelja, 11. Juli 2010

Nije Muftija Suljo pa da ceka da mu Kostunica i Velja Ilic daju prava, za prava moras da se izboris.I do sada smo se borili boricemo se akoBogda dok smo zivi.BNVS je samo usputna stanica tako da moze Beograd sa sve Rasimom, Suljom ,zandarmerijom da napada mi cemo se branit i akoBogda odbranit i izborit za svoja prava.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 11. Juli 2010

Citirano

Orginalno od golubardzija
Nije Muftija Suljo pa da ceka da mu Kostunica i Velja Ilic daju prava, za prava moras da se izboris.I do sada smo se borili boricemo se akoBogda dok smo zivi.BNVS je samo usputna stanica tako da moze Beograd sa sve Rasimom, Suljom ,zandarmerijom da napada mi cemo se branit i akoBogda odbranit i izborit za svoja prava.

Nemoj preskakati stanice, nek' vam/nam pocetna stanica bude opstina, uklonite/mo one koje smo tamo i postavili, uklonimo srpske radikale, radikale koji slave i "uramljuju" seseslja, karadzice i mladice za sva zlodjela koja su pocini i cine bosnjacima i danas.
Zar ne traje "genocid" u naseme gradu evo vec druga godina ?
I kome jos to ne smjeta ?
Sto se svaki glas gubi kada se ovo spomjene ?

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

Datum registracije: 09.11.2006

• Poruku poslati

24

Ponedjeljak, 12. Juli 2010

Pa zar i na auta muftija...izgleda da kompleks vise vrednosti uvek proizilazi iz kompleksa nize vrednosti..a koji nastoji nadoknaditi materijalnim stvarima...zar ovo nije uvreda za sve one koji nemaju...znam da ce mnogi odavde da podrze i ovo,ali morao sam postaviti...previse je degutantno cak i za njega...sta vise, ne razlikuje se niti malo od nasih "takozvanih poslovnih ljudi"..
STRANAC je dodao/la ovu sliku:
  • Image137 - Copy.jpg

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

25

Citirano

Orginalno od STRANAC ...zar ovo nije uvreda za sve one koji nemaju...

Uvreda sto Esko (Degips) i Kemo (Trgokemo) imaju bijele dzipove ili sto su na te dzipove stavili MUFTIJA? Ne kontam kako bi to bila uvreda posebno za one koji nemaju? Jesul oni te dzipove ukrali nekom?

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

26

Citirano

Orginalno od Salahoodin

Citirano

Nemoj preskakati stanice, nek' vam/nam pocetna stanica bude opstina, uklonite/mo one koje smo tamo i postavili, uklonimo srpske radikale, radikale koji slave i "uramljuju" seseslja, karadzice i mladice za sva zlodjela koja su pocini i cine bosnjacima i danas.
Zar ne traje "genocid" u naseme gradu evo vec druga godina ?
I kome jos to ne smjeta ?
Sto se svaki glas gubi kada se ovo spomjene ?

Prijatelju, nisu radikali bili na vlasti dva mandata u Pazaru kad je sda bila na vlasti pa pogledaj sta je napravio radikal Milan Veselinovic (kucu na opstisko zemljiste jednu pa drugu) Vujica Tiosavljevic, Milijan Belic, Mirko Drmanic itd.Pitam se za vrijeme cijeg mandata su procvjetali.Drugo nisu radikali udarili na Islamsku Zajednicu, nisu radikali unistili Pazar ekonomski, nisu radikali doveli zandarmeriju u Tutin kad nam je dolazio vrhovni vjerski vodja.

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

27

Citirano

Prijatelju, nisu radikali bili na vlasti dva mandata u Pazaru kad je sda bila na vlasti pa pogledaj sta je napravio radikal Milan Veselinovic (kucu na opstisko zemljiste jednu pa drugu) Vujica Tiosavljevic, Milijan Belic, Mirko Drmanic itd.Pitam se za vrijeme cijeg mandata su procvjetali.Drugo nisu radikali udarili na Islamsku Zajednicu, nisu radikali unistili Pazar ekonomski, nisu radikali doveli zandarmeriju u Tutin kad nam je dolazio vrhovni vjerski vodja.

Koliko sam razumio, tebi ne smetaju radikali u opstini (na vlasti) ?

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

28

Smetaju mene radikali ali me njihovi postupci ne cude,cude me postupci ljudi koji organizuju prevoz do Srebrenice a u skupstini ne digose ruku za genocid vec za zlocin, cude me ovi ovoliki silni musafiri iz Turske te silni memorandumi o razumjevanju i ulaganju u Sandzak a imamo dosad od investicije jednu prodavnicu Turskog donera.Nisu valjda radikali krivi za ovakvu situaciju.

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

• Poruku poslati

29

Poteklo od muftije,a oni bez ociju to i koriste...mislite li svojom glavom,kada ovako nesto mozete da kazete za Tursku...muftiji jedino smeta sto on nije taj koji je doveo turskog premijera u Sandzak...htjeli ili ne,priznajte bar da je to najveci dogadjaj koji je Pazar dozivio u svojoj istoriji..jel treba svaki dobar potez da bude podastavan od strane muftije..budite malo racionalni,retorika kojom govorite nam nece donijeti nista dobro...gori on veceras od ljubomore,gori..turska je okrenula ledja muameru,zato on ne zeli da turska bude nasa vodilja..

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

30

Utorak, 13. Juli 2010

agresivna banda seljacina je juce pokusala da pokvari i ovakav dogadjaj i to napadom u prvomajskoj ulici pri cemu je udaren covek koji se tu slucajno nasao
to je nova buducnost?sigurnost? to je novi pazar?
to je nova elita?
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

31

Utorak, 13. Juli 2010

Jasmine, da ti se pojasni, jer ochigledno slushash, vjerujesh i podrzhavash samo onu stranu koja je protivna Meshihatu Islamske Zajednice u Srbiji, na chelu s' Muftijom Muamerom ef. Zukorlicem.
Tokom shetnje, Redžepa Tajipa Erdogana, pored Islamskog Fakulteta dobio je chestitke, pohvale, i tekbire, nakon toga su usledili zvizduci Borisu Tadichu i uzvikivanje "Borise lopove".
Ochigledno da je skupinu, na chelu s' Sabahudinom Visegradjaninom na to uzvratila "Muftija lopove", a sigurno je, da niko nije tu spomenuo niti Suljejmana U., niti Rasima Lj. u ruzhnom ili bilo kakvom kontekstu, ali vi bi pukli da ne izgovorite!
More bit' da vam je zh'o shto je narod uzvikav'o Borisu Tadichu, ali to vam nikako ne daje za pravo da vasha skupina psuje, majku onima koji su uzvikali protiv Tadicha.
Chak su i provocirali okrenuli se, mahali rukama, a najgore od toga je shto su psovali majku svima odreda.
Jel' to tebi ne smeta?
Vama samo smeta ono sa chime vi niste slozhni, makar u pitanju bila i istina.

Pitanje je, zashto vam je smetalo shto su zvizduci bili upucheni "Borise lopove?
Zashto lopov? Pa zato shto je donet zakon da se ima 50+1 za osnivanje BNV-a, tu je prekrshio zakon, i josh mnogo toga, kada je pre izbora za predsednichkog kandidata obech'o da che biti jedna i jedina Islamska zajednica u Srbiji, a to obechanje nije ispunjeno, shto je naravno narod na to ogorchen, ima mnogo toga josh, nije tema o njemu.
Podjelili Islamsku Zajednicu, sada hoche da osnuju dva Boshjachka nacionalna vijecha, shta hoche oni vishe?
Dok smo ishli u Srebrenicu, na granici Srbije smo bili zaustavljani, ko god je im'o bradu, mor'o je da izadje na ispitavanje, te provokacija, shta che vam te brade, vi ste teroristi... ima svega tu...
A najgore od toga je, SREBRENICA!!!
Chovjek dok ne ode ne mozhe ni blizu osjetiti to shto je uradjeno muslimanskom narodu...
Na slichan nachin se i ovdje deshava, polako te gushi ekonomski, politichki, vjerski, sve da bi nas oslabili i posle mogu da rade shta god hoche.
Prave Gazu od nas, a Insh'Allah neche mochi!

Pozvali su "Rijaset", a nisu Meshihat na chelu s' Muftijom, i shta je to?
Shta oni hoche, tj. shta vi hochete?
Niste uopshte jasni...

Jasmine, preporuchujem ti da odesh u Srebrenicu, ako nisi bio!

Molim Allaha Uzvishenog, da budemo od onih sa kojima je samo On zadovoljan!

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

32

Utorak, 13. Juli 2010

root ti se sit sam sa sobom isprica
to VI MI ONI rekli,kazali itd
ima snimak
a ti kako si?
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

• Poruku poslati

33

Utorak, 13. Juli 2010

Root,ti kao da si jedini bio u Srebrnici..ne znam sto vise svojatete Srebrnicu i zrtve,od drugih koji ne misle kao Vi..ne znam ko je to od vas bio na marsu od Zepe do Srebrnice preko suma...bas me zanima..i kako to da odjednom samo Vi,samo vi odajete postovanje prema zrtvama..kada se od kraja rata pricalo,posecivalo..sto bas sada toliko price o tome?..da bi se sticali politicki poeni?..ne ide se u Srebrnicu da bi te neko tapsao po ramenu,i rekao ti svaka cast..ili da bi bio vidjen..i ne znam sto svaki potez,ma kakav on bio opravdavate..ono od juce je toliko bilo ruzno,da samo malouman i zaslijepljen covjek moze da opravda..ali hajde,docice vrijeme kada ces se ti i tebi slicni kajati, i moliti Allaha dz.s. za oprost..
Sto li se ne pitate,zasto muftija nije bio u prvom safu pored reisa Cerica u Srebrnici?..i nemoj da se pitas,za mene je reis samo jedan,a to je Ceric..ali ne podrzavam nasu islamsku zajednicu na celu sa muftijom..ohol,zao,kabadahija,bludnik,rasipnik,iskompleksiran,bez trunke srama i straha,bez nura i sabura...pa kako da se vjernuk poistovjeti sa njim..

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

34

Srijeda, 14. Juli 2010

Citirano

Orginalno od STRANAC
..budite malo racionalni,retorika kojom govorite nam nece donijeti nista dobro...

Citirano

Orginalno od STRANAC
..ohol,zao,kabadahija,bludnik,rasipnik,iskompleksiran,bez trunke srama i straha,bez nura i sabura...

Stranac mislis li da ce tebi tvoja retorika donijeti dobro? Ovakve uvrede mozemo cuti samo od Suljovaca. Lijepo si vas opisao.

Jos kazes ovo:

Citirano

..ne ide se u Srebrnicu da bi te neko tapsao po ramenu,i rekao ti svaka cast..ili da bi bio vidjen..i ne znam sto svaki potez,ma kakav on bio opravdavate..

Pa sta kazes onda na ovaj tekst vasih vatrenih pristalica i sljedbenika:

Citirano

Kao i svake godine pa i ovaj put nekolicina pripadnika TS se pojavila i prisustvovalo komemoraciji zrtvama genocida u memorijalnom centru Potocari...
da bi onda bile slike na kojima se vide majce i tijela bez glave. Na majcama naprijed Torcida a pozadi Srebrenica. To nije reklamiranje?? link

Najbolje ti je da sutis.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

35

Srijeda, 14. Juli 2010

Ne mogu da ne citiram Ljidera:
Sta ce Turska zastava u hali sportova u Novom Pazaru, ja sam zvao ambasadora Turske u Beogradu i protestvovao zbog zloupotrebe Turske zastave:

Dr. Su. Uglj. na pitanje novinara zbog cega je bilo onoliko Turskih zastava u Novom Pazaru na odbojkaskoj utakmici izmedju zenskih reprezentacija Turske i Srbije.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

36

Srijeda, 14. Juli 2010

Citirano

Jasmin: root ti se sit sam sa sobom isprica to VI MI ONI rekli,kazali itd ima snimak a ti kako si?

Dobro je, fala Allahu dz.sh.

Podrzhao bi wow-a na odgovor, Strancu.
Stranac, takvi ste vi, i bezveze mi je dalje diskutovati s' vama.
Shto se tiche Srebrenice, niko tamo nije bio po onoj vruchini na shirini skoro 20 fudbalskih terena kako bi ga neko vidjeo, vech kako bi klanjao dzenazu namaz i vidjeo shta su ZLOTVORI CHETNICHKI uradili i nemash pravo da me kritikujesh samo zato shto sam izneo stav o onome shto sam vidjeo.
Molim Allaha dz.sh., da budemo od onih bogobojaznih, nikako od onih neiskrenih, licimjernih, munafichkih, izdajnichkh... Amin!

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

37

Srijeda, 14. Juli 2010

Vlada čeka da se Zukorlić odluči

zukorlic_muftijaU Vladi Srbije nemaju nameru da uskoro raspišu nove izbore za Bošnjački nacionalni savet, već očekuju da muftija Muamer Zukorlić odluči da li će imati versku ili političku funkciju.

Za ovakav stav Vlada Srbije ima podršku Turske i to je bila jedna od tema razgovora prilikom posete turske delegacije Srbiji, piše ''Blic''. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da produži rok za konstituisanje Nacionalnog saveta Bošnjaka i pozvalo predstavnike sve tri izborne liste da se dogovore oko formiranja tog tela.

Rok za konstituisanje nacionalnih saveta nacionalnih zajednica istekao je 9. jula. Resorno ministarstvo ne priznaje Savet koji je formirao muftija Muamer Zukorlić.

link

Stvarno nemam riječi na ove fašističke izjave. Ova država očigledno želi da destabilizuje Sandžak.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 18. Juli 2010

"Promeniti politiku prema Sandžaku"

17. jul 2010. | 10:41 | Izvor: B92
Beograd -- Beograd bi trebalo da sprovodi konstruktivniju politiku prema Sandžaku, ocenjeno je na okruglom stolu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

Sonja Biserko smatra da Islamska zajednica i Bošnjaci u Srbiji čekaju da Beograd počne konstruktivniju politiku prema toj manjini.

Bošnjaci su, kako kaže predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko, 20 godina bili žrtva represije Beograda i "deo projekta koji se sprovodio u Bosni".

Prema njenoj oceni, problem Sandžaka jedan je od onih koji jasno ilustruju nesposobnost Srbije da reši svoje unutrašnje osnovne probleme, u ovom slučaju svoj odnos prema manjinama i regionalizaciji Srbije.

Sonja Biserko objašnjava da odnos političke elite prema Sandžaku karakteriše odsustvo dugoročne perspektive i podseća da je isključivanje maninskih zajednica iz Srbije dovelo do njihove segregacije.

"Stalno se kreira atmosfera i priželjkuje radikalizacija bošnjačke manjine, a sve sa ciljem da se spreči njeno adekvatno konstituisanje, pogotovo imajući u vidu da bošnjačka manjina nije imala infrastrukturu kao i sve nove manjine u Srbiji na prostoru bivše Jugoslavije, te je zato bilo mnogo lakše njima manipulisati", ocenjuje ona.

Biserko kaže da bi Zukorlića i Islamsku zajednicu, kao jedine stvarne predstavnike naroda u Sandžaku treba prihvatiti kao stvarnost.

Šef novosadske kancelarije Helsinškog odbora za ljudska prava Pavel Domonji smatra da je zaoštravanjem uslova za konstiuisanje Bošnjačkog nacionalnog veća upućena poruka da u Srbiji ne važe ista pravila za sve manjine.

Time je, kako kaže, dat povod Bošnjacima okupljenim oko Zukorlića da oštro reaguju, optuže Ministarstvo za ljudska i manjinska prava za diskriminaciju i zatraže ostavku Čiplića.

"Meni se čini da je Vlada ignorisala ekonomske prilike na Sandžaku, jer te ekonomske prilike ne rade u korist njezinih koalicionih partnera nego protiv njih, dakle za gospodina Zukorlića koji na sve načine pokušava da diskredituje svoje oponente iz redova bošnjačke zajednice tako što ih prvo optužuje za nacionalnu izdaju i servilnost prema Beogradu, drugi put tako što im prebacuje da su svoje partikularne interese pretpostavili interesima Sandžaka", kaže on.

Domonji pretpostavlja da ni Bošnjačka kulturna zajednica, ni Nacionalno veće, ne žele nove izbore i da će pozvati Bošnjake da ih bojkotuju.

Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Petar Antić očekuje da se dogovorom između predstavnika izbornih lista konstituiše Nacionalni savet Bošnjaka.

Ukoliko se dogovor ne postigne, Antić je najavio da će biti formiran privremeni organ upravljanja, posle čega slede izbori.

link

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

39

Srijeda, 18. August 2010

Čiplić napravio grešku

Beograd -- Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić priznao da je bilo prekrajanja poslovnika za izbor Bošnjačkog nacionalnog saveta, piše "Blic".

On je ujedno i obećao da će ispraviti „diskriminatorsku odredbu“, na koju je ukazala poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.

Međutim, dok u “normalnim” državama zbog ovakve greške ministri bespogovorno podnose ostavke, u Vladi Srbije ne pominju takvu mogućnost, a u DS-u kažu da će analizirati da li je ministar Čiplić ovu grešku napravio slučajno ili namerno.

Petrušićeva je ranije navela da je neopravdano napravljena razlika u pogledu uslova za konstituisanje Nacionalnog saveta Bošnjaka u odnosu na nacionalne savete drugih nacionalnih manjina.

Do povrede načela jednakosti došlo je usvajanjem novog poslovnika konstitutivne sednice Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine od 6. jula 2010. godine, kojim je propisano da je za konstituisanje nacionalnog saveta potrebna verifikacija najmanje dve trećine mandata.

Ona je navela da je propisivanjem posebnog uslova samo za konstituisanje Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine izvršena diskriminacija koju zabranjuju Ustav Srbije, međunarodni ugovori i zakonski propisi.

Nevena Petrušić, međutim, juče nije htela da komentariše da li bi ministar Čiplić zbog ovako ozbiljne greške trebalo da podnese ostavku, ocenjujući da je to pitanje političke odgovornosti.

O tome da li bi ministar Čiplić trebalo da bude smenjen zbog ovako grube greške nisu hteli da govore zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.

Janković je, međutim, primetio da ministar Čiplić „nije ništa priznao“, nego je samo „primio k znanju ono što je odlukom nadležnog organa utvrđeno“ i rekao da će postupiti prema preporuci.

U Demokratskoj stranci, pak, kažu da „ne beže od odgovornosti ni ministarstva, ni ministra“, ali da moraju da „analiziraju da li je greška napravljena slučajno ili namerno“.

Ministarstvo je najavilo da će do 20. avgusta ponovo sazvati konstitutivnu sednicu u dogovoru sa predstavnicima sve tri liste - Bošnjačke kulturne zajednice, Bošnjačke liste i Bošnjačkog preporoda.

Zukorlićeva BKZ, međutim, smatra da je konstituisanje Nacionalnog saveta Bošnjaka za njih završena priča.

Predstavnici BKZ više puta su optužili vlast za diskriminatorsko ponašanje i kršenje pojedinačnih i kolektivnih prava ove nacionalne zajednice, upozoravajući da je to u suprotnosti sa evropskom orijentacijom zvaničnog Beograda.

link

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

40

Petak, 20. August 2010

Koliko Beograd postuje muslimane ili Bosnjake u Sandzaku je jasno kao dan. Ovaj potez ministarstva na celu sa Ciplicem je samo jos jedan od dokaza da je Beograd jos uvijek u zabludi i nikako da dodje pameti da se za dobro svih gradjana Srbije i Sandzaka ne treba poigravati sa Bosnjacima.

Ovi izbori za Nacionalni savjet Bosnjaka su medjutim pokazali da ni Bosnjaci sami sebe ne postuju mnogo. Za mene licno je neshvatljivo, neprihvatljivo i prije svega zalosno da su se dvojica clanova Bosnjackog preporoda odlucila da uoci same konstitutivne sjednice predju u drugi tabor. Prema nekim nezvanicnim podacima ta odluka je pala i puno prije. Ovdje je potpuno nebitno ko je u pitanju, koja lista je dobila najvise glasova i da li je sve proteklo u skladu sa zakonom ili ne. Nikakav zakon ne moze u potpunosti da garantuje postivanje svih etickih i moralnih normi. A upravo o te norme su se ogrijeslila ova dvojica. Ovdje je jedino bitna izborna volja Bosnjaka. Poklanjanjem svojih mandata drugoj listi oni se nisu ogrijesili o zakon ali su grubo prekrsili izbornu volju Bosnjaka. Sve one glasove koje su dobili kao clanovi jedne liste oni su mimo volje glasaca poklonili drugoj listi. Na taj nacin su pokrenuli jedan lanac reakcija. Ostecena lista i njeni glasaci su se osjetili ponizenim i ostecenim. Sta se desavalo iza zavjese mi ne znamo ali znamo da su uslijedili nezakoniti potezi ministarstva. Naravno, ne postoji nikakvo opravdanje da se krsi zakon. Ako zakon ne valja treba ga mijenjati.

Ministar Ciplic zbog toga treba da podnese ostavku kako bi se smanjile tenzije u Sandzaku i kako bi bar donekle spasio obraz drzavi. Onima koji ispunjavaju zakonske uslove da formiraju Nacionalni savjet treba to pravo i priznati a mi bi trebali dobro da se zamislimo nad sobom. Kao muslimani, kao intelektualci i kao ljudi.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks