Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

41

Petak, 20. August 2010

Esselamu alejkum Ed.

Citirano

Orginalno od ed
Ovdje je jedino bitna izborna volja Bosnjaka.
...Ostecena lista i njeni glasaci su se osjetili ponizenim i ostecenim...

Gdje je tvoj osjecaj za nepravdu nakon izdaje kompletnog SDP-a na celu sa Rasimom Ljajicem? Zar nisu oni dobili lokalne izbore zbog podrske Jedinstvenoj Islamskoj zajednici i muftiji Muameru ef. Zukorlicu da bi sada usli u otvorenu ljubav sa SDA tj. Sulejmanom Ugljaninom.
Zar nisu predstavnici Preporoda u predizbornoj kampanji govorili da su nezavisna lista a svo vrijeme su bili finansirani od SDP-a i iz Opstinskih sredstava? Pitaj onog nekadasnjeg muftijinog sto je ostao u SDP zbog plate ko pravio spisak i birao ljude za preporod.
A sta bi sa manipulacijama birackog spiska i sa kradjama na izborima? Po carsiji Rasimovi ljudi otvoreno pricaju o tome. Kasim Zoranic je licno rekao jednom mom prijatelju: "onoliko ga pokrasmo i opet nas pobjedi". Direktor Regionalne televizije Denis Mavric je rekao da ce onog trenutka kada se na njegovoj televiziji pojavi Zilkic dati ostavku - pa SLAGA pravdajuci se nekim visim interesima i na kraju dobrom platom?
Sto ti ljudi ne pitase svoje birace koji ih postavise na funkcije podrzavajul oni Sulja i Zilkica?
Eh moj Ed, otkad ti to vidis preko naocara SDP-a?

A sta bi bilo da je Preporod formiro vecinu sa SDA-ovcima? Dal bi onda brinuo za izbornu volji Bosnjaka?

Ed tebe cijenim i postujem i ne dozvoli da ti pametnjakovici koji su ostali u SDP zbog plate pune glavu, a ove SDP-ovce svakim danom sve vise prezirem.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

42

Nedjelja, 22. August 2010

Citirano

Orginalno od wow
Eh moj Ed, otkad ti to vidis preko naocara SDP-a?

:) eh, dobro te naslo.

Citirano

A sta bi bilo da je Preporod formiro vecinu sa SDA-ovcima? Dal bi onda brinuo za izbornu volji Bosnjaka?

Zasto bih imao nesto protiv da je BP formirao Nacionalni savjet u koaliciji sa BL. Zasto bih imao nesto protiv kada bi BKZ formirao Nacionalni savjet u koaliciji sa BP-om. To su u izborima manje vise normalne stvari i na to su biraci i pripremljeni. Ono sto medjutim nije u redu je da dvojica samovoljno napuste ekipu i da se bez obzira na stav njihove liste i stav biraca stave drugoj listi na raspolaganje. Mogu da se kriju iza zakona ali istovremeno salju losu poruku javnosti. To je zloupotreba povjerenja predlagaca liste i povjerenja biraca. Na stranu sto je Beograd iskoristio i ovu priliku da nam pokaze koliko nam zeli dobro i koliko nas postuje. Ja sam u ovome vidio da ni mi sami sebe mnogo ne postujemo.

Evo, kako bi ti gledao na situaciju u kojoj BKZ formira Nacionalni savjet sa Bosnjackom listom. Mozda ti ne bi bilo sve jedno ali bi to ipak prihvatio. Rekao bi: ja imam povjerenja u muftiju i ekipu oko njega, oni znaju sta rade. Medjutim, kako bi gledao na situaciju u kojoj samo dvojica sa liste BKZ-a odlaze i pomazu Bosnjackoj listi da sama formira Nacionalni savjet?

Hvala ti na izrazima postovanja. Ono je obostrano.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

43

Ponedjeljak, 23. August 2010

Da li je u redu ne pomenuti onoliku kradju glasova i neupisivanje u biracki spisak potencijalnih biraca BKZ-a.Da li je u redu ne pomenuti da je ministarstvo za ljuska i manjinska prava aktivno ucestvovalo u zulumu i kradji i opstrukciji u formiranju BNS-a.Da li je u redu falsifikovati potpis Zehnije Bulica i zato niko ne odovara i ako se radi o krivicnom djelu.Na kraju krajeva da li je u redu gledati sta rade nasa dva ministra (koji se nisu svadjali samo nisu saradjivali) od privrede Novog Pazara.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

44

Utorak, 24. August 2010

Citirano

Ono sto medjutim nije u redu je da dvojica samovoljno napuste ekipu i da se bez obzira na stav njihove liste i stav biraca stave drugoj listi na raspolaganje.

Govorimo o Preporodu. Jesil ti bi u Pazaru za vrijeme predizborne kampanje? Ocito da nisi, ili si bio i nisi pratio. Da ti malo pojasnim za svaki slucaj.
Preporod je nastupio kao nezavisna lista i oslanao iskljucivo na autoritet ljudi sa liste. Po njihovoj prici narod je trebao da svoje povjerenje na izborima da ljudima sa te liste. Nisu igrali na nosioca liste kao BKZ niti na SDA kao Bosnjacka lista. Po toj logici biraci su dali glasove ljudima sa liste ne stranci SDP niti Rasimu Ljajicu, zar ne? Ako su dvojica prvaka te liste rijesila da daju podrsku BKZ u formiranju vecine oni nisu izneverili svoje birace jer su biraci njima dali svoje glasove zbog povjerenja u njih. Znaci ovo bi bila zvanicna verzija.
Prava i nezvanicna verzija jeste da je Rasim Ljajic iza Preporoda sa komplet masinerijom SDP-a i Opstine Novi Pazar. Pokupio je sto je mogao vise ljudi koji se nisu mnogo politicki eksponirali i imaju koliko-toliko neukaljan ugled u gradu. Podrzao ih je, placao kampanju trudeci se da sto vise izgledaju nezavisno. Da bi odmah nakon izbora usledile prijetnje i ucjene zbog ulaska u otvoreni rat protiv muftije. Sujetni Rasim je pobesneo zbog onolikog gubitka, a vjeruj mi dobro ga poznajem jer sam bio aktivni ucesnik u predizbornoj kampanji za parlamentarne i lokalne izbore kad smo "skidali" Sulja sa vlasti. Znaci sada Rasimova lista preko noci otvoreno postaje SDP lista. Zar to nije najveca prevara od svih? Ili je prevara to sto su lagali za vrijeme kampanje? Ovo znaju svi u carsiji. Zato je podrska koja je usledila od ove dvojice BKZ-u najmanje moralno upitno, cak smatram da su oni jedini sa te liste ocistili svoj obraz ne popustajuci pred ucjenama i prijetnjama od strane Rasima Ljajica.
Da ne pominjem kradje glasova i manipulacije sa birackim spiskovima. To je vec prepricana prica.
Cudi kako od sve gore navedene prljavstine SDP-a i Rasima Ljajica, ti samo izdvajas podrsku ove dvojice a ignorises sve ostalo, cak i cinjenicu da su im falsifikovli ostavke, kao dokaz o pritisku kojeg su dozivjeli od Rasima Ljajica.

Rasim Ljajic se udruzio sa Suljom i pokusava se na sve nacine osvetiti muftiji i eliminisati ga cak po cijenu da se zapali cio Sandzak. On je spreman na sve i u politickoj borbi ne preza ni od cega, kao sto ne preza ni Sulejman Ugljanin.
Nece inshAllah uspjeti dok je Sandzaklija i muslimana. I necemo se pomiriti sa ovom diskriminacijom dok smo zivi. Boricemo se svim sredstvima a ako zatreba i zivotima svojim. Ovo su historijski trenuci i svaki musliman bi trebao dobro da pazi sta radi i na koju stranu ce stati. Izdajicama kao sto je Rasim Ljajic ce narod suditi, historija presuditi a sta li ih tek ceka na Sudnjem Danu kada Allah dz.s. bude jedini Sudac!
Rasim Ljajic je trazio intervenciju zandarmerije nekoliko puta, trazio je 24/7 da je zandarmerija prisutna u Novom Pazaru. Cak je trazio i hapsenje muftije i ljudi oko njega. Necemo mu to nikad halaliti.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

45

Utorak, 24. August 2010

Nego... niko ne reče gde će i šta ljudi da rade.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

46

Srijeda, 25. August 2010

Meni svaki put' padne na pamet, kako neki ljudi tajno funkcionishu protiv muslimana u Sandzaku. Pa mi zanimljivo da sad izbijaju isto ko iz mishje rupe na vidjelo, i JAVNO su protiv muslimana. :)

Ovaj chovjek vrijedja par desetina hiljada ljudi, nashe majke, sestre, ocheve... nazivajuchi ih KOROVOM, a josh gore od toga, Vlada Srbije ne reaguje na ovo, vech odobravaju i chestitaju ovom mentalnom sklopu na ovom govoru. :)

Srbijooo sve si dalja.. :)

U pitanju je, Jusufspahich, s' njegovim nebuloznim izjavama:
Jusufspahic: Bosnjacki narod korov

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

47

Četvrtak, 26. August 2010

Citirano

Orginalno od lucyroos
htjeli ili ne,priznajte bar da je to najveci dogadjaj koji je Pazar dozivio u svojoj istoriji

Clan od 25.08.2010, broj priloga 1. Nije ti bilo mucno da se registrujes da bi napisao jedan post sa kojim pokusavas da ponizis muslimane Novog Pazara.

Ako si srbin sa ovim dokazujes fasizam koji krijete u grudima prema svemu ne-srpskom.
Ako si bosnjak onda dokazujes sa ovim da pripadas onoj grupi koja je vjeru i naciju prodala za veceru.
Ne mozes nikoga sem sebe poniziti pisuci gluposti po internetu. xx(

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

48

Nedjelja, 29. August 2010

Na televiziji Universa, 27. avgusta ove godine ili 17. ramazana 1431.h.g. (dan Bedra) gostovao je glavni muftija Muamer ef. Zukorlić. Tema emisije bila je upravo DAN POBJEDE NA BEDRU.

U svjetlu islama: Muftija Muamer ef. Zukorlić

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

49

Utorak, 31. August 2010

U noći između ponedeljka i utorka (30.-31. avgusta2010. Godine) jake snage Žandarmerije upale su na Vakufsku parcelu „Mearif“ kod Pete mjesne zajednice na Hadžetu.

Ovim činom režim u Beogradu još jednom je pokazao svoje ne razumijevanje za muslimane u Sandžaku i Islamsku zajednicu u Srbiji koju pokušava da uništi konstantno napadajući njene čelnike, službenike, vjernike i imovinu.
Cilj ovakog nasilničkog ponašanja Režima jeste konačni obračun sa onim ljudima u muslimanskom korpusu u Sandžaku koji žele da žive slobodno i dostojanstveno, a ne poltronski, izdajnički kao ministar Rasim Ljajić pod čijim nagovorom i insisitiranjem se dešavaju ovi i slični događaji.

Video snimak

Islamska zajednica
wow je dodao/la ovu sliku:
  • agresori.jpg

NatasaNP

Početnik

(10)

• »NatasaNP« je žensko

Datum registracije: 02.08.2009

• Poruku poslati

50

Četvrtak, 02. Septembar 2010

Rasim je vrh!

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

51

Petak, 03. Septembar 2010

Citirano

Orginalno od NatasaNP
Rasim je vrh!

On je ozenjen Natasa.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

52

Subota, 04. Septembar 2010

Džudžević: Zukorlić generator svih nesporazuma

Zukorlić je poseban fenomen koji treba da posluži nekim faktorima u našoj zemlji i nekim krugovima u međunarodnoj zajednici kao alibi da se uspori i jednostavno prekine proces implementacije nacionalnih prava sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji - izjavio je narodni poslanik i još uvijek aktuelni predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Esad Džudžević.
U intervjuu za Televiziju Tutin, Džudžević je kazao da “pokušajem da od sebe napravi žrtvu u odnosu na državu”, Zukorlić karikira cijelu stvar, ocjenjujući da “kriminalni ambijent koji je Zukorlić stvorio zloupotrebom i privatizacijom islamske zajednice, njegovog privatnog univerziteta, još neke druge institucije, zapravo treba da posluže samo za pokriće kriminalnih radnji, koje, pretpostavljamo, da se rade u tom krugu koji je on stvorio”.
Ističući da je u predizbornoj kampanji lista koju on predvodi vodila afirmativnu politiku, nudeći građanima jasan koncept koji na jedan veoma precizan, izričit način govori o daljoj implementaciji prava Bošnjaka - putem projekata, strategija i planova, Džudžević je kazao da je jedan od ciljeva tog modela i ostvarivanje ekonomskih prava sandžačkih Bošnjaka, kroz uspostavljanje privrednih odnosa između Srbije i Turske i “otopljavanje” odnosa sa matičnom državom Bosnom i Hercegovinom.
“Mi smo i tada imali jedne nervozne istupe, incidente, pravljenje čitave jedne loše atmosfere upravo iz kruga gospodina Zukorlića, koga je spopadala nervoza na svaki pomen razvoja našeg kraja, dovođenja stranih investitora, stvaranja jednog tougla o kome sam ja, također, govorio u predizbornoj kampanji, između Srbije, Bosne i Turske, u kome bi mi kao sandžački Bošnjaci dali veliki doprinos. Taj trugao je idealan za naš ekonomski razvoj i našu nacionalnu ravnopravnost”, objasnio je Džudžević.
Navodeći da “Zukorliću odgovara atmosfera haosa, atmosfera mogućih incidenata, atmosfera stvaranja paralelnih institucija” i da on to upravo spočitava drugima u svojoj retorici, Džudžević je istakao da je on (Zukorlić) “generator svih mogućih podjela i omraza koje postoje naročito u zadnjih četiri-pet godina u svim sandžačkim sredinama”.
“On je generator tih omraza i primitivnih načina proizvođena podjela u porodicama, u bratstvima, mahalama, u našima čaršijama i mislim da je krajnje vrijeme da se, uz pomoć mnogih naših prijatelja i u ovoj zemlji i svijetu, stane na kraj tim podjelama”, rekao je Džudžević, naglašavajući da Bošnjaci kao moderan evropski narod moraju da pokažu svima svoju spremnost za kompromis i razvoj.
Džudžević je napomenuo da je je treći cilj Bošnjačke liste “formiranje jedne regionalne autonomije od šest sandžačkih opština, u skladu sa zakonima i ustavom ove države i međunarodnim standardima koji govore o toj oblasti”, naglašavajući da bi to bio “snažan mehanizan koji bi podupirao naš ekonomski razvoj jer je međunarodno pravo predvidjelo regionalnu autonomiju ili regionalnu samoupravu”.
On je dodao da je u vezi sa tim Bošnjačko nacionalno vijeće u prethodnom sazivu uputilo poziv Vladi Republike Srbije da se ukine postojeća odredba o upravnim okruzima, po kojoj je Sandžak podijeljen na dva dijela, odnosno zahtjev o formiranju jedne administrativne oblasti od šest sandžačkih opština, kako bi se na taj način “olakšao ekonomski razvoj Sandžaka i omogućilo efikasnije implementiranje, odnosno ostarivanje nacionalnih prava sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji”.
Govoreći o najnovijoj situaciji u vezi sa postizbornim postupcima i nekonstituisanju novog saziva Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Džudžević je kazao da će se “Bošnjačka lista izboriti za izbore jer je to zakonsko pravo, s obzirom da su prošli svi zakonski rokovi za formiranje BNV”, ističući da je zakonska obaveza ministra Čiplića da raspiše nove izbore na kojima učesnici izbornog procesa treba na jedan veoma precizan način u predizbornoj kampanji da objasne modele za koje se zalažu.
“Mi kao Bošnjačka lista smo i u predizbornoj kampanji i nakon predizborne kampanje pokušali zapravo da govorimo o rezultatima koji smo postigli u zadnjih sedam godina, kao ovom temelju o kojem govorimo, i o jednom konceptu koji na jedan veoma izričit, precizan način govori o daljoj implementaciji naših prava putem projekata, strategija, modela koje smo usvojili i ponudili građanima”, rekao je on.
Izvor: Sandžačke novine
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

53

Subota, 04. Septembar 2010

Vidjeh noćas na dnevniku BHT-a današnje slike iz NP i na sve to mi kroz glavu prolazi samo misao da je preteško biti Bošnjak u Sandžaku
Na vatru odgovori vatrom !

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

54

Nedjelja, 05. Septembar 2010

Evo malo iz prve ruke.

Kad smo prisli do zandarmerije jedan od njih je rekao da nas je klao na Kosovu. To je izazvalo momentalnu reakciju i doticni je pogodjen u glavu i izeo je batine.
Efendije su nekako uspjele da sprijece veci sukob. U sukobu je povredjeno par policajaca, jednom je cak bio otet i pistolj, koji im je kasnije vracen. Kacige, pendreci i stitovi su leteli na sve strane. Bilo je i manjih povreda na nasoj strani.

Nakon incidenta protest je nastavljen mirnim putem i potrajao je do posle ikindije. Za to vrijeme su tekli pregovori izmedju predstavnika IZ-e i opstinara. Dogovoreno je da se prekinu radovi. Cuo sam jednog od efendija kako kaze da je na pomenu da mogu ljudi da stradaju Meho rekao da ga je briga za ljude. Predsjednik opstine = cetnik!

Na kraju ovog snimka Sead ef. Sacirovic kaze: "Vi ste klali u Bosni, vi koljete na Kosovu, vi hocete ovde. Ovde ne mozete to da radite. Upamtite to ne mozete ovde da radite. Moja glava jedna moze da ode, ali vi ne mozete ovaj narod ubit nikad! To upamtite gospodo cetnici. Upamtite sta vi kazem. Ja Sead efendija Sacirovic."

Izjavu ef. Seada Sacirovica je isprovocirao drugi pripadnik zandarmerije koji je njemu se obracajuci rekao: "Ja sam klao tvoje sunarodnike".

Neka se Allah dz.s. smiluje vama koji se sladite gledajuci kako cetnici okupiraju nasu carsiju. Molim Allaha dz.s. da vas uputi ili da vas unisti. Amin!

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

55

EMIR-A biti bosnjak je danas tesko ne samo u sandzaku,to je tesko bit i u bijeljini,livnu,mostaru a skoro nemoguce u trebinju i ostalim delovima 49 procentne rs
-tesko je al zbog ekonomske krize to bit i u nekim delovima federacije, naprimer u vakufu,bugojnu ,jajcu ,pruscu,vitezu narod nema para i jedva prezivljava,ljudi imaju percepciju bosne ovde a vide samo sarajevo

-ovde u sandzaku je osnovni problem da mi na kolektivnom nivou ne umijemo da prevazidjemo razdor koji postoji iako smo u vecini pripadnici vere koja zabranjuje da razdor moze da traje duze od 3 dana.
-ne moraju ljudi uniformno da razmisljaju ali neki nacionalni konsenzus oko odredjenih pitanja prosto mora da postoji. ovde je sve zamrseno,postoji opasnost da smutnja u potpunosti sakrije istinu
plus nadovezi na to ekonomske probleme,nezaposlenost i sklonost medija da objavljuju samo egzoticne informacije -dobijas takvu sliku
uzgred ti si iz bosne, a ne znam da li si znao da nijedna bosanska firma nije investirala u sandzak iako ste nam itekako potrebni u tom smislu.
(o vasim politicarima da ne trosim rijeci ,itekako snose odgovornost i za unutrasnju i spoljnu politiku matice,as me zanima kako ce proci izbori u BiH :P
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Datum registracije: 12.03.2008

• Poruku poslati

56

beograd postuje samo slicne sebi ;)

sead efendija sacirovic

p.s. svi smo mi sead ef. sacirovic ;)
feminismus existiert nur, um hässliche frauen in die gesellschaft zu integrieren

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

57

Citirano

Orginalno od Jasmin
EMIR-A biti bosnjak je danas tesko ne samo u sandzaku,to je tesko bit i u bijeljini,livnu,mostaru a skoro nemoguce u trebinju i ostalim delovima 49 procentne rs
-tesko je al zbog ekonomske krize to bit i u nekim delovima federacije, naprimer u vakufu,bugojnu ,jajcu ,pruscu,vitezu narod nema para i jedva prezivljava,ljudi imaju percepciju bosne ovde a vide samo sarajevo

-ovde u sandzaku je osnovni problem da mi na kolektivnom nivou ne umijemo da prevazidjemo razdor koji postoji iako smo u vecini pripadnici vere koja zabranjuje da razdor moze da traje duze od 3 dana.
-ne moraju ljudi uniformno da razmisljaju ali neki nacionalni konsenzus oko odredjenih pitanja prosto mora da postoji. ovde je sve zamrseno,postoji opasnost da smutnja u potpunosti sakrije istinu
plus nadovezi na to ekonomske probleme,nezaposlenost i sklonost medija da objavljuju samo egzoticne informacije -dobijas takvu sliku
uzgred ti si iz bosne, a ne znam da li si znao da nijedna bosanska firma nije investirala u sandzak iako ste nam itekako potrebni u tom smislu.
(o vasim politicarima da ne trosim rijeci ,itekako snose odgovornost i za unutrasnju i spoljnu politiku matice,as me zanima kako ce proci izbori u BiH :P

Teško jeste posebno u nekim dijelovima RS ali mi se zaista čini da svakom tko se u Sandžaku doživljava kao Bošnjak treba dati poseban orden. I opet mislim da je teže biti Bošnjak u Sandžaku nego u najradikalnijim dijelovima RS jer ovdje je u velikoj mjeri ipak prisutna međunarodna zajednica kojoj je dovoljno da mrko pogleda ( kada to hoće ). Recimo tko bi rekao da će doći vakat kada će u Foči koja je bila izdvojena direktnim sankcijama zapada doći načelnik koji će javno iznositi na TV-u mišljenja da na događanja u Foći iz 92-ge nitko ne može zatvoriti oči od svih onih srba koji su tada bili u opštini jer su se ubistva dešavala i preko puta opštine. Hoću da ti kažem kako mi se čini da toliko tučnjave i borbe za nešto svoje što je ipak ima duhovnu a ne materijalnu vrijednost ( za divno čudo ) kod Bošnjaka nisam ovdje u svojim krajevima primijetio od 96 godine sem na primjeru Nane Fate Orlović ali i ona je na žalost usamljen primjer ostavljen aod strane dvije najveće bošnjačke stranke kod nas jer njima tako bolje odgovara. Crkva u njenoj avliji ipak dobro dođe u predizbornoj kampanji. I što se još toga tiče samo bih ti spomenuo svog omiljenog historičara Mehmeda Filipovića koji je u svojim djelima nakon rata pisao o tome, i mislim bio najkompetentniji da o tome piše jer je bio prva ičnost iz kulturnog i javnog i političkog života Bošnjaka odmah 96 godine ankon dejtona posjetio Sandžak. Zanimalo ga je iz prve ruke šta se tamo dešavalo za vrijeme rata u BIH jer je kroz historiju Srbija koristila svaku krizu da dodatno raseli Sandžak i baš tada je ostao zadivljen jer je obišao sve opštine Sandžaka i kako to on tada reče uvidjeo da su Bošnajci u Sandžaku od smrti Ali Paše kada u stvari i počinje njihova tučnjava i borba za očuvanje nacionalnog vjerskog i kulturnog identiteta sačuvali svoju radiciju u većoj mjeri nego Bošnjaci u BIH uprkos činjenici da od kongresa u Berlinu žive pdo čizmom kakvom su živjeli ?! A što se tiče odnosa vjerskih i poltičkih moćnika iz BIH prema Sandžaku o tome smo više puta pisali na ovom forumu i na raznim temama, konkretno mislim da sam ja najviše komentara o tome ostavio na temi vezanoj za posjet Cerića Sandžaku. Uvijek sam tvrdio i ostajem pri tome da nije dobro što nekim ljudima od interesa služi Novi Pazar za potkusurivanje sa BEOGRADOM U ODNOSU NA Banja Luku. Jer ne daj Bože neke veće krize opet, tko će preuzet odgovornost za to ?! A i bez nje mislim da se time samo otežava dodatno i onako težak život običnog čovjeka u Sandžaku. što se tiče podjela u Sandžaku ja bih najviše volio da vidim scenario u kojem će svi muslimani u Sandžaku i iz srbajnskog i iz crnogorskog dijela reći : Mi nećemo biti okrenuti ni Beogradu, ni Podgorici, ni Sarajevu. Naš kulturno historiski i vjerski centar je Novi Pazar. Ako neko bira on ima pravo i da bude biran tako znači po tom osnovu Zukorlić ili bilo koji drugi muftija iz Snadžaka trebao bi jednoga dana imati priliku da bude biran za Rejsa IVZ-a BIH. Da li će ikada u Sarajevo stići Rejs direktno iz Sandžaka procijeni sam ili će netko tkome ne bude odgovarao takav scenario iz IVZ BIH sam poručiti Pazaru da ih ne treba više i da su oni tu samo kada bude gusto pa glasovi iz Sandžaka budu presudni baš kao što i jesu zadnji put bili kada su što se tiče Bosne i Hercegovine Ceriću dani bili odbrojani. Kada su i pitanju bosanske firme ?! Ja često volim reći da je rat bolje stanje od mira po pitanju toga da znaš tko ti je neprijatelj i od koga trebaš strahovati. To je priča o kojoj se mogu romani pisati ali najjednostavniej je reći da je privreda BIH već odavno dotakla dno dna upravo zahvaljujući ljudima kojima su puna usta patriotizma i vjere. Velike bosanske kompanije na koje ti aludiraš poput Energo Investa npr u opšte nisu više velike. Srozane su do koljena kako bi je netko kupio za 20 miliona eura i tako dobio prava na potraživanja prije ratnog duga iz Iraka vrijednog 200 miliona dolara itd itd itd. A izbore sve ankete pokazuju promjene za koje i sam navijam. Posebno me raduje što su na hljade puta izigrani borci AR BIH konačno svatili da je njihov pravi vođa bio i ostao Sefer Halilović. Možda sam ja previše pristrasan prema BPS-u i Seferu Haliloviću to za sada jeste jedna manja stranka ali činjenica je je jedna od onih koja svake izbore dobiva samo procenata više nikad manje.
Na vatru odgovori vatrom !

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

58

Vezano za to zbog čega bosanske firme ne investiraju u Sandžak ja bih samo pitao, a zbog čega bi investirale? Zbog čega bi, ne samo firme iz Bosne, nego bilo ko investirao u opštine bez infrastrukture, bez jasnih poslovnih pravila i ambijenta? U opštine gde vlada korupcija i u kojima moraš da potplaćuješ činovnike da bi dobio neku najbanalniju dozvolu, a kamoli nešto više. U opštinama u kojima sa svakom promenom vlasti menja od režim saobraćaja, pa do pravila poslovne igre. Da li bi bilo ko od nas investirao tamo gde sigurnost tvoje investicije zavisi od toga koja će partija biti na vlasti i gde se već decenijama nalaze nesposobni ljudi? Šta su to opštinske vlasti za sve ove decenije konkretno uradile da bi omogućile povoljniji poslovni ambijent u Sandžaku?

Koliko god da se pozivamo na veru, naciju ili ne znam šta već u suštini uvek iza mora da postoji neki ekonomski interes. Ako neko nema naznake da će investiranjem u neko područje da napravi neki profit ili barem da bude na nuli, naravno da tu neće da investira, pa taman da mu tamo žive sve rođena braća i sestre. I Bosanci i Turci i Arapi i svi ostali će pre da investiraju pre tamo u neku kinesku zabit gde zna da ćemu se ta investicija isplatit, nego kod nas zbog nekog navodnog patriotizma. I treba tako da se ponašaju. Da sam na njihovom mestu i ja bih isto postupio.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

59

Citirano

Orginalno od Jasmin
Džudžević: Zukorlić generator svih nesporazuma

Zukorlić je poseban fenomen koji treba da posluži nekim faktorima u našoj zemlji i nekim krugovima u međunarodnoj zajednici kao alibi da se uspori i jednostavno prekine proces implementacije nacionalnih prava sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji - izjavio je narodni poslanik i još uvijek aktuelni predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Esad Džudžević.
U intervjuu za Televiziju Tutin, Džudžević je kazao da “pokušajem da od sebe napravi žrtvu u odnosu na državu”, Zukorlić karikira cijelu stvar, ocjenjujući da “kriminalni ambijent koji je Zukorlić stvorio zloupotrebom i privatizacijom islamske zajednice, njegovog privatnog univerziteta, još neke druge institucije, zapravo treba da posluže samo za pokriće kriminalnih radnji, koje, pretpostavljamo, da se rade u tom krugu koji je on stvorio”.
Ističući da je u predizbornoj kampanji lista koju on predvodi vodila afirmativnu politiku, nudeći građanima jasan koncept koji na jedan veoma precizan, izričit način govori o daljoj implementaciji prava Bošnjaka - putem projekata, strategija i planova, Džudžević je kazao da je jedan od ciljeva tog modela i ostvarivanje ekonomskih prava sandžačkih Bošnjaka, kroz uspostavljanje privrednih odnosa između Srbije i Turske i “otopljavanje” odnosa sa matičnom državom Bosnom i Hercegovinom.
“Mi smo i tada imali jedne nervozne istupe, incidente, pravljenje čitave jedne loše atmosfere upravo iz kruga gospodina Zukorlića, koga je spopadala nervoza na svaki pomen razvoja našeg kraja, dovođenja stranih investitora, stvaranja jednog tougla o kome sam ja, također, govorio u predizbornoj kampanji, između Srbije, Bosne i Turske, u kome bi mi kao sandžački Bošnjaci dali veliki doprinos. Taj trugao je idealan za naš ekonomski razvoj i našu nacionalnu ravnopravnost”, objasnio je Džudžević.
Navodeći da “Zukorliću odgovara atmosfera haosa, atmosfera mogućih incidenata, atmosfera stvaranja paralelnih institucija” i da on to upravo spočitava drugima u svojoj retorici, Džudžević je istakao da je on (Zukorlić) “generator svih mogućih podjela i omraza koje postoje naročito u zadnjih četiri-pet godina u svim sandžačkim sredinama”.
“On je generator tih omraza i primitivnih načina proizvođena podjela u porodicama, u bratstvima, mahalama, u našima čaršijama i mislim da je krajnje vrijeme da se, uz pomoć mnogih naših prijatelja i u ovoj zemlji i svijetu, stane na kraj tim podjelama”, rekao je Džudžević, naglašavajući da Bošnjaci kao moderan evropski narod moraju da pokažu svima svoju spremnost za kompromis i razvoj.
Džudžević je napomenuo da je je treći cilj Bošnjačke liste “formiranje jedne regionalne autonomije od šest sandžačkih opština, u skladu sa zakonima i ustavom ove države i međunarodnim standardima koji govore o toj oblasti”, naglašavajući da bi to bio “snažan mehanizan koji bi podupirao naš ekonomski razvoj jer je međunarodno pravo predvidjelo regionalnu autonomiju ili regionalnu samoupravu”.
On je dodao da je u vezi sa tim Bošnjačko nacionalno vijeće u prethodnom sazivu uputilo poziv Vladi Republike Srbije da se ukine postojeća odredba o upravnim okruzima, po kojoj je Sandžak podijeljen na dva dijela, odnosno zahtjev o formiranju jedne administrativne oblasti od šest sandžačkih opština, kako bi se na taj način “olakšao ekonomski razvoj Sandžaka i omogućilo efikasnije implementiranje, odnosno ostarivanje nacionalnih prava sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji”.
Govoreći o najnovijoj situaciji u vezi sa postizbornim postupcima i nekonstituisanju novog saziva Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Džudžević je kazao da će se “Bošnjačka lista izboriti za izbore jer je to zakonsko pravo, s obzirom da su prošli svi zakonski rokovi za formiranje BNV”, ističući da je zakonska obaveza ministra Čiplića da raspiše nove izbore na kojima učesnici izbornog procesa treba na jedan veoma precizan način u predizbornoj kampanji da objasne modele za koje se zalažu.
“Mi kao Bošnjačka lista smo i u predizbornoj kampanji i nakon predizborne kampanje pokušali zapravo da govorimo o rezultatima koji smo postigli u zadnjih sedam godina, kao ovom temelju o kojem govorimo, i o jednom konceptu koji na jedan veoma izričit, precizan način govori o daljoj implementaciji naših prava putem projekata, strategija, modela koje smo usvojili i ponudili građanima”, rekao je on.
Izvor: Sandžačke novine

A hoce li opet Ugljanin izjavit da se nismo svadjali nego samo nismo saradjivali.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

60

Izdajice koje sjede u lokalnoj vlasti i u ministarskim foteljama su nastavile zulum. Radovi na vakufskoj parceli su nastavljeni dok radnike obezbedjuje nekoliko stotina policajaca. Hadzet je i dalje okupiran. Na svakoj vecoj raskrsnici ima policije, saobracajci i interventa.
Sinoc na lokalnoj televiziji Munir Poturak, covjek koji je preko nasih glasova dobio mjesto poslanika u vladi Srbije, inace jedan od Rasimu Ljajicu najblizih saradnika, je izjavio kako nece dozvoliti da investicija od 36 miliona dinara propadne i nece dozvoliti da gube ugled kod investitora. Eto koliko njima vrijede muslimanski zivoti. Zar je jedan, samo jedan, zivot vrijedan 36 miliona dinara?
Koristim ovaj portal da im porucim koliko god da njima malo vrijedi nas zivot njihov zivot onda vrijedi jos manje. I porucujem im da njih nece cetnici stitit dozivotno, cak i ako ih zandarmerija cetnicka zastiti od nas nece ih zastiti od Allaha s.w.t.

Social bookmarks