Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko
  • »iMan-a« je autor ove teme

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

1

Subota, 08. Januar 2005

Kako i koliko današnji muslimani utiču na širenje islama?

Poznato nam je iz historije islama na šta su sve prvi muslimani bili spremni da učine, i šta su sve trpjeli za dobrobit islama. Poznato nam je i da su, pored muškaraca, i žene bile izlagane moralnim i fizičkim napadima( npr. Sumejja), pa da su čak i ginule za islam.
- Da li je danas potrebna borba za islam?
- Bore li se danas muslimani za islam?
- Da li postoje neke aktivnosti u našim krajevima koje potstiču širenje islama?
- Šta mislite, da li teme u vezi islama na ovom forumu utiču, direktno ili indirektno, na širenje islama?
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Citirano

iMan-a: - Da li je danas potrebna borba za islam?

Da, ako se mora! Ali mislim da to mora biti isključivo defanzivni vid bore, tj. odbrambeni (dakle, u cilju odbrane života, imetaka, kulture, slobode...) Ali, u principu, treba istrošiti sva politička i ina sredstva da do borbe ne dodje, jer "Allah nevoli one koji zapodijevaju kavgu" (časni Kur'an).

Citirano

iMan-a: - Bore li se danas muslimani za islam?

Uglavnom malo, no postoje mnogi vidovi borbe... zapravo sve se svodi na borbu... svaka pozitivna aktivnost - od lijepe riječi, finog poklona, vazova... pa do doslovne borbe. Mislim da je nama, muslimanima, danas najpreči sledeći vid borbe: Borba sa samima sobom! Na primjer, borba da unesemo više reda u naša društva... borba sa demokratizaciju naših društava (bez obzira radi li se o afganistanu, Iranu, Bosni, Egiptu, Sandžaku). Kažem demokratizacija, jer ona podrazumjeva i davanje svih prava vjerskim zajednicama, sa tim da one ne rukovode društvene odnose! Zatim, nama je prijeko potrebna borba za vlastiti identitet i posebno KULTURU... a pretpostavka za to jeste da se klonimo svih oblika ekstremizma i da doprinesemo toleranciji i društvenom redu (svako u granicama svojih mogućnosti).

Citirano

iMan-a: - Da li postoje neke aktivnosti u našim krajevima koje potstiču širenje islama?

Koliko znam, kod nas ne postoji čak ni RAZVIJENA SVIJEST o potrebi postojanja misionarskih asocijacija, a kamo li da se nešto konkretno radi u tom smislu. Na drugoj strani, katolici imaju veoma jake mislionarske asocijacije, koje djeluju u cijelom svijetu. Oni recimo idu po africi, pomažu tamošnjim plemenima i idu na njihovo "dobrovoljno pokrštavanje" Čak i adventisti se trude u tom smislu.. ulažu odredjena sredstva, i gdje god ima sukoba, oni dijele lijekove, ćebad... naravno, uvijek možemo pretpostaviti njihove zadnje motive. Kod nas, muslimana, koliko ja znam, ne postoje ove asocijacije... ili bar nisu tako aktivne i glasne. Osim jeftine literature, koja se kod nas štampa (a koja teško da može nekoga u nešto uvjeriti) nema drugih aktivnosti, koliko znam.

Citirano

iMan-a: - Šta mislite, da li teme u vezi islama na ovom forumu utiču, direktno ili indirektno, na širenje islama?

Sumnjam u to! Na prvom mjestu, pravilnik foruma je veoma skučen i nedosljedan (pretpostavljam da administracija još nije načisto želi li ovdje gradjanski ili vjerski forum, a najprije bi to trebali razgraničiti!). Dok se to ne desi, teško da će ove diskusije biti uspješne - prije bih rekao da ovakva postavka daje kontraproduktivne rezultate.

Na drugom mjestu, tu je i delimična strogost nekih moderatora koji su se "utripovali" u ulogu zakonodavca pa ne dopuštaju da se diskusija zrelo razvije... diskusija se ne može razviti ako moderator uskače sa editiranjem tudjih postova i nametanjem "vlastitih istina" kojih bi se forumaši trebali držati. :D

Konkretno, da bi nekoga ubjedio u ispravnost vlastite vjere, najprije trebaš steći povjerenje i pokazati da si otvoren, tolerantan, itd. Zato mislim da jedino gradjanski forum može biti djelotvoran. Selam. :)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Jeste paradoksalno ali na zapadu je interesovanje za Islam naglo poraslo nakon velikih teroristickih akcija poslednjih godina. Kako je rijec terorizam prikacena za rijec Islam mnogi ljudi zele saznati sto je to sto ljude u Islamu navodi na takva djela. To i najbolje opisuje koliko je Islam ostao nepoznanica za taj dio svijeta. Druga vazna tacka uz nepoznavanje Islama jeste i velika negativna predrasuda koja je plod konstantnog demoniziranja Islama kroz istoriju od strane vladajucih kleristickih krugova koje do danas traje u nesto perfidnijem obliku. Cak je oslobadjanje islamskih naroda od kolonijalizmu u ovom vijeku iskorisceno u te svrhe.

Imajuci ovo u vidu tesko je danas ocekivat klasicni misionarski pokret u Islamu jer bi istog casa pod izgovorom terorizma ti misionari bili udaljeni ili uhapseni. Ali svako u svojim granicama moze doprinijeti makar da se negativna slika Islama izbrise.
Zbog teske antiislamske propagande, danas je cak i u ocima ljudi koji po rodjenju trebaju biti muslimani potrebno ispravljati ovu sliku, dakle krenimo od ovog. Pokusajmo ziviti Islam u njegovom pravom obliku a tako i usmjerimo svoj porod. Roditelji ili oni sto ce to biti ovdje mogu odigrati ulogu. Samo da se muslimani pridrzavaju islamskih naredbi o cistoci danas bi npr nas grad bio kao biser.
Prva naredba islama je bila uciti, tu i lezi glavno oruzje za borbu. Nama je to naredba a ne samo puko sredstvo dominacije. Obrazovani i iskreni muslimani su stubovi zajednice.
Dakle samim ispunjavanjem islamskih duznosti jedan musliman ce najvise skrenuti paznju na sebe, nece ni biti potrebno da namece drugom svoju vjeru, drugi se sami doci. Jedno je sigurno, u Islamu je spas.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

4

Jehovini svjedoci su sekta koja je veoma aktivna na planu povećanja pripadnika svoje sekte. Besplatno dijele časopise, cd, kasete, knjige... što im puno pomaže. Kad bi nešto tako uradili i naši imami možda bi i nama bilo bolje. Kod nas je pogrešno to što smo mi aktivni samo Ramazanom, i to ne nešto posebno. Mislim da bi imami trebali da se malo više potrude, da osim monotonih predavanja i hutbi na dzumi, više budu u kontaktu s ljudima i da razbiju tu distancu između njih. Jer ima puno onih koji možda nikad nisu ni ušli u dzamiju a kamoli slušali predavanja.

Trebali bi da se organizuju i razna okupljanja i sastanci, da se nađe prigodno mjesto za izlaske, jer je to ono što privlači omladinu.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 11. Januar 2005

Iman-a........................kako to lepo zvuci!!!A i tema ti je dobra,pa sutra AKOBOGDA cemo malo vise napisat po koju recenicu.
" Bilen alemlere rahmettir "

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 11. Januar 2005

Citirano

Da li postoje neke aktivnosti u našim krajevima koje potstiču širenje islama?

Kada se pomene sirenje islama tj. misionarstvo moze neko da pomisli na grupicu koja poput jehovinih svjedoka obilazi raju i dosadjuje im brosurama i svojim predavanjima. Ja sam imao prilike vidjeti Musu Sanjina (sada naseg sugradjanina) kako se u glavnoj ulici u Sarajevu popeo na klupu i poziva prolaznike u islam. Nekoliko prolaznika se bese okupilo oko njega a Musa nam je nedavno u Pazaru pricao da je jednom prilikom imao oko 500 slusalaca. Meni se taj prizor tada nije dopao ali sam se kasnije sjetio da i u Londonu u Hide Parku postoji mjesto koje je mahsus napravljeno za sva javna obracanja bilo koga i bilo kome. Rekoh, ako mogu Englezi neka ga i Musa. :)

Medjutim, ova rekao bih egzoticna metoda nije ono na sta bih htio da bacim svjetlo. Ja bih kada se vec pita o aktivnostima koje podsticu sirenje islama (a ja bih prije rekao razumijevanje islama sto neminovno ima za posljedicu i njegovo sirenje) istakao ulogu institucija. Svima je dobro poznato da je Novi Pazar dozivio preporod u zadnjih desetak godina. Ne zanemarujuci rat i osjecaj ugrozenosti kao faktore okupljanja ljudi oko jedne ideje ipak mislim da je presudnu ulogu u svemu odigrala Islamska zajednica. Ona je uspjela da na teritoriji Novog Pazara a i sire otvori niz obrazovnih ustanova koje usmjeravaju djecu i omladinu i koji ce sutra insallah bez kompleksa bilo koje vrste moci da kao vjernici preuzmu breme organizovanja zivota i suzivota na nasim prostorima i to u svim njegovim segmentima. Da podsjetim na predavanja koja je muftija sandzacki drzao svojevremeno a koja su bila pravi bum. Jedan od rezultata tih aktivnosti je sigurno i iz godine u godinu konstantno povecan broj hadzija.

I moram da izdvojim Univerzitet kao krunu svih aktivnosti Islamske zajednice. Nije mi poznato da je ijedna druga vjerska zajednica uspjela da otvori svjetovni univerzitet. Zar taj Univerzitet nije najbolji moguci nacin da se predstavi pravo lice islama.

Dakle, najbolje misionarstvo je institucionalno misionarstvo.

Citirano

-Šta mislite, da li teme u vezi islama na ovom forumu utiču, direktno ili indirektno, na širenje islama?

Sigurno da uticu, samo kako. Ako se slijedi islamska etika komuniciranja te ako se pise argumentovano onda svakako da uticu pozitivno. Ako se o islamu pisu kojestarije (poput bajki o tajnim duhovnim autoritetima) i ako se pod islamom pokusavaju prodati novotarije onda svakako da ce teme uticati negativno. Ko je taj ko voli da pije vodu na uscu a ne na izvoru. A na forumu se nudi i jedno i drugo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

7

Srijeda, 12. Januar 2005

Potpuno se slažem sa tim da je Islamska Zajednica učinila najviše po ovom planu. Mislim da nema toga koji bi osporio otvaranje vrtića, mekteba za školiski uzrast, medresu i konačno, Univerzitet. Dobro, osim onih koji namjerno hoće neku kavgu. Ali, smatram da se kod nas nije dogodio nikakav slučaj od strane nekih recimo, običnih građana, koji bi potvrdio da se muslimani bore za islam, ili bar meni nešto tako nije poznato. Dok je, recimo u Francuskoj, nakon zabrane nošenja hidžaba, bilo par slučajeva koji su po heftu-dvije se vrtjeli po medijima, a koji su bili u vezi s pravima muslimana u neislamskoj državi. Npr:

Mislim da nam je svima poznat slučaj djevojčice koja se, nakon izricanja zabrane o nošenju hidžaba u Francuskoj, ošišala na ćelavo( da se tako izrazim), u znak protesta. Kad su je upitali zašto je to uradila, rekla je da svojim postupkom nije prekršila ni Zakon Allaha dž.š. ni državni:
- Allahov, jer joj se kosa ne vidi
- državni, jer ne nosi hidžab.

Hvala Allahu dž.š. kod nas ovakvi protesti nisu potrebni, ali ni kad bi bili potrebni, mislim da ne bi imalo puno onih koji bi bili spremni na tako nešto, ni odrasli a kamo li djevojčica.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 13. Januar 2005

Jedna vazna stvar koju musliman treba da shvati je to da je Da`wa njegova duznost.Allah swt kaze u Kur`anu: `Na putu Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i snjima na najljepsim nacinom raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova,i On zna one koji su na pravom putu.`

na ovu temu sam upravo citao lijep text pa cu ga prenijeti cijeli ...
"Riječi savjeta o Dawi" od šejha AbdelAziza Ibn Baaza

1) Čuvaj se extremizma

Ispravno je imenovati svako ovakvo buđenje, koje zadovoljava i oživljava svakog vjernika, Islamsku grupu. Neophodno je bodriti i upućivati ovakvo buđenje prema Kuranu i Sunetu ali isto vremeno upozoravati vođe ovakvih pokreta i pojedinaca na neprelaženje granica, činjenja extremnih stvari u njihovim djelima. U skladu sa Allahovim riječima: O sljedbenici knjige ne zastranjujte u svom vjerovanju(Nisa,171). Kaže Resul savs: O narode, čuvajte se extremizma i kršenja granica u svojoj vjeri, jer ono što je uništilo one prije vas nije bilo ništa drugo do pretjerivanje u vjeri. I kaže Resul savs: Oni koji pretjeruju(extremisti) su uništeni tri puta.

2) Govoriti o Allahu bez znanja

Čuvaj se da govoriš o Allahu bez znanja. Nije dozvoljeno vjerniku u Uzvišenog Allaha i Sudnji Dan da kaže: Ovo je halal a ovo je haram ili to smiješ a to ne smiješ, bez dokaza. Nek mu je dovoljno ono što je rekla ulema prije njega, i nek se suzdrži od iznošenja svoga suda o stvarima o kojima nema dovoljno znanja i bolje mu je da kaže: Allah zna najbolje ili: Ja ne znam. Kako je samo divan govor meleka kada kažu svome Gospodaru: Slavljen neka si Ti, mi nemamo znanja osim onoga čemu si nas Ti poučio.(Bekara,32). Kada bi ashabi bili upitani o nečemu o čemu nisu znali, rekli bi: Allah i Njegov Poslanik znaju najbolje. Ovo samo zbog potpunosti njihovog imana i znanja i njihovog veličanja Allaha i bivanja daleko od toga da se upuštaju u stvari većim od njih.

3) Čuvaj se proglašavanja nekog kafirom ili griješnikom bez dokaza

Zaista ovo je jedna od najopasnijih stvari, da se neko usudi proglasiti nekog kafirom ili fasikom bez dokaza iz Kurana i Suneta. Nema sumnje da je ovo drskost prema Allahu i Njegovj vjeri i ovo takođe ulazi u govor o Allahu bez znanja. Isto tako, ovo je u suprotnosti sa ahlakom ljudi od znanja i imana od selefa. Molimo Allaha da nas učini jednim od njihovih sljedbenika u ispravnosti.

Prenosi se u vjerodostojnim predajama od Resula savs: Ko god kaže svome bratu: O kafire! ovo će se vratiti jednom od njih. I kaže Resul savs: Onaj ko nazove svoga brata kafirom ili Allahovim neprijateljem a to nije tačno, vratiće se na njega.(Buhari) Ovo je velika opasnost, upozorenje ljudima da ne optužuju druge za kufr i fisk, osim kad imaju sigurno znanje i razumjevanje. Ovo i drugi dokazi su takođe upozorenje da se čuva svoj jezik ili govori samo ono što je dobro.

4) Čuvaj se brzopletosti

Koliko je samo nevolja snašlo one koji su brzopleti. Koliko samo pokvarenosti i razaranja i neželjenih posljedica a koje su resultat pristrasnosti i sljeđenju svojih strasti. Molimo Allaha da nas sačuva ovoga.

5) Čuvaj se pristrasnosti jedne grupe

Nije dozvoljeno slijepo slijediti ovoga ili onoga, ili samo mišljenje toga ili toga. Niti samo jednu metodologiju i sl.

Raskol, njegove posljedice i lijek

Nema sumnje da je raskol jedan od najvećih problema ummeta i iskušenja na koja nailaze, upravo raskol. Ovo je jedan od razloga što se energija troši a istina gubi. Raskol među Islamskim grupama narušava Islamsku dawu. Jedini put uspjeha je ujedinjenje ciljeva i svih napora da zajedno osiguraju moć i slavu Islama i sigurnost muslimana. Neophodno je svakoj grupi, organizaciji ili zajednici koja želi uspjeh na Ahiretu da pomažu jedni drugima i potpomažu se na pravednosti i bogobojaznosti. Neka budu iskreni u svojim djelima prema Allahu a njihova prva briga treba da bude pobjeda Allahove vjere tako da svi mogu zajedno učestvovati u istini i radu kao što Allah kaže u Kuranu: Pomažite se na Al Birri i Taqwi(Maida,2)

Moj savjet daijama je da se osiguraju da su im djela iskrena i samo radi Allaha, Jednog i Uzvišenog. Nek se potpomažu na AlBirri i Taqwi i ujedine na upravljanju Kuranom i sunetom kad god nesloga izbije među njima, u skladu sa riječima Uzvišenog: Ako se u nečemu neslažete, vatite se Allahu i Resulu ako vjerujete u Allaha i Sudnji Dan. (Nisa,59). Sa ovim, cilj će biti jedan i napori da se postigne uspjeh i ne slijede prohtjevi će biti ujedinjeni. Kaže Allah: Ali ako ti ne odgovore, oni znaju da oni slijede samo svoje strasti, a ko je više zalutao od onoga koji to čini, bez upute Allaha.(Qasas,50) I kaže Allah u Kuranu obraćajući se poslaniku Dawudu as: O Davude, Mi smo te namjesnikom na zemlji učinili, zato sudi ljudima po pravdi i ne povodi se za strašću da te ne odvede s Allahova puta;(Saad,26)

Čuvajte se slijepog pomaganja ili suprotstavljanja jer njihovo mišljenje se slaže ili suprotstavlja vašem. Allahova vjera mora biti autoritet koji će sve suditi. Čuvajte se slijeđenja svoga brata samo jer se on slaže sa tobom po nekom mišljenju a suprotstavljate se drugom jer on ima različito mišljenje na neku temu. Ovo nije pravda . Znamo da su ashabi imali različito mišljenje po mnogim pitanjima, ali im ovo nije narušilo iman pomaganje i ljubav među njima. Tako vjernik radi po Allahovim propisima i prihvata istinu i stavlja je iznad svega. Nek vjernik ne tlači svog brata, niti se nepravedno ponaša prema njemu ako se razlikuju po nekom mišljenju ili idžtihadu gdje dokazi nisu jasni ili gdje su različite predaje ili tumačenja teksta. On možda ima neki razlog pa ga savjetuj i želi mu hajr, i ne dozvoli da razlike izazovu ljutnju među vama. Ne dozvolite neprijatelju da potlači i vas i vašeg brata. A nema ni stanja ni kretanja bez volje Uzvišenog Allaha.
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Social bookmarks