Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 09. Februar 2006

Kako izaći na kraj sa pušačima

Budući da nepušač u društvu pušača udiše dim cigarete, a dokazano je da i pasivni pušači obolijevaju od pušačkih bolesti, uključujući i rak, pušenje nije samo osobna stvar nekog pušača već i problem njegove obitelji, radne sredine i društva, te je informiranje i podizanje svijesti protiv pušenja jednako tako važno i za pušača i za njegovu okolinu...

... kaze jedna doktorka.

Kako izlazite na kraj sa pusacima koji vam dodju u posjetu. Dozvolite im da puse iako vama i vasoj porodici to smeta ili im jednostavno pokazete:

U prilog i anketa.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

2

Kod baba u NP je gostima a i njemu samom dozvoljeno da pusi u dnevnoj sobi. Babo je tamo boss pa odlucuje.

A ovde je aktuelan ovaj tvoj znak :)

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

3

U Njemackoj su culi da u Bosni ima grupa Zabranjeno Pusenje,no,zeznuli su se kad su pravili ovaj plakat..................... :D
galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • Smoking.jpg
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

4

:))))))))))))

Hmmm...... Interesantna teme, ed.

Josh interesantnija anketa! :)))

Kod mene u kuci niko ne sme da zapali cigaretu u dnevnoj sobi, naravno, osim gostiju koji su retko tu, pa im je, eto, iz kurtoazije dozvoljeno... ?(

Bapko lepo izadje u hodnik i zapali cigaru. Zashto? Zato shto je moja majka alergichna na cigarete - i psihichki i fizichki.

U svim ostalim sobama moze da se zapali cigara, ali retko ko boravi u ostalim u toku dana. Jedino se moja soba napuni dimom kada mi je drushtvo tu.

Ja poshtujem ova pravila, a poshto mi majka ponekad poseti Internet, ne bih dalje o ovome... :D

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

5

Malo se zamislih na ed-ovom pianju i shvatih da 99% onih sa kojima sam u stalnom,cestom kontaktu su nepusaci te nemam kome branit da zapali u mom prisustvu.Zaista,svi moji prijatelji(kao i ja)se bavimo sportom,bec cigareta,pica i slicnih poroka.
Ponekad se desi da mi neko i dodje i zapali cigaru.E sad,ako mislim da sam dovoljno blizak sa tom osobom da mogu da je zamolim da ne zapali cigaru,onda cu to i uradit,ako ne,istrpecu.
Najbolja je moja nana.Ko god da dodje,ona mu u startu kaze da ne moza da zapali. :D
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

6

Ene njih !!!

Kako izaći na kraj sa pušačima NIKAKO ZIMI VI ;)

" Bilen alemlere rahmettir "

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

7

Može, može...

Citirano

Orginalno od annonimus
Ene njih !!!

Kako izaći na kraj sa pušačima NIKAKO ZIMI VI ;)

...itekako. Ako su New York-u, u gradu velike "demokratije", uspeli da zabrane pušenje u svim lokalima i javnim mestima onda će to ako Bog da doći jednog dana i do nas. Kao što mi i potpis kaže, borim se protiv pušenja svim silama, prvenstveno ličnim primerom.
@ Tashke: u pravu si, sport je najbolji način da se odbraniš i pobegneš od pušača.
Mislim da je i ignorisanje dobra stvar, mada nije bas uvek delotvorna.
Kažu da pušenje nije okarakterisano baš kao haram ali da nije pohvaljeno tako da i sa te strane može da se utiče na pušače.
Firma u kojoj radim je dobar primer borbe protiv pušenja, u svakoj kancelariji stoji bar po jedno upozorenje da nije dozvoljeno a ako neki bezobziran pušač sa ulice udje u firmu sa cigaretom, bude lepo zamoljen da je izbaci. Većina se tad oseti posramljenim :O , što je meni posebno drago da vidim ;) .
Mislim da je svetski trend borbe protiv pušenja jedna od najboljih stvari koje je zapad lansirao (o) .
Mens sana in corpore sano!

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 10. Februar 2006

moivre

Taj zakon je i kod nas donesen,i mnogo je rigorozan.Restorani,kafici,kancelarije,ulica sta ti na um padne tamo je zabranjeno pusenje.Ali vidi,od kad se doneo zakon mnogo se vise kupuje cigareta :D

" Bilen alemlere rahmettir "

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

9

Petak, 10. Februar 2006

Ja sam pusac i trudim se maximalno da ako se nalazim u drustvu nepusaca ne palim ako vidim da ce mu smetati.

Ja sam za to da se na javnim mjestima uvede zabrana pusenja upravo zbog nepusaca. Mnogi moji prijatelji bi mi zamjerili na ovome i zamjeraju mi. :) Ali sta jes, jes, mora se reci pravo.

Dovoljan je razlog ako se neko pozali da mu smeta. A nije lijepo nekom na bilo koji nacin smetati ili skoditi.

P.S. Dodao bih u anketi jos jednu stavku: Pusac sam, ali se trudim da ne smetam nepusacima, ili tako nesto. Ja od ponudjenih opcija nisam nasao sebi odgovarajucu.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Petak, 10. Februar 2006

Citirano

Orginalno od moivre

Kažu da pušenje nije okarakterisano baš kao haram

Ono sto je za sada sigurno je da pusenje nije farz :D

Spain, pogledaj naslov ankete ;) .

Od kako sam zabranio pusenje u stanu imao sam raznih iskustava sa pusacima. Neki to prihvate sasvim normalno, cak su toliko razumni da znaju satima biti kod mene a da cak i ne izadju napolje da zapale. A ima i onih koji mi zbog toga veoma rijetko dolaze. Da budem iskren, neke zbog njihove strasti prema cigarama nisam nikada pozvao da mi dodju, mada su mi rodbina.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

11

Petak, 10. Februar 2006

gosti koji dolaze kod nas znaju da u nasoj familiji niko ne pusi, (osim mladji brat koji pusi krijuci o|) zbog toga i sami izbegavaju da zapale, a i kad stvarno zagusti da moraju da zapale onda vecina njih ustane i izadje na terasu ili u nekoj prostoriji koja je u tom trenutku prazna pa da moze fino da se izluftira.

u svakom slucaju kad vidim da se gost uzvrcko i uznemirio ponudim mu da zapali u dnevnoj sobi, to je za mene izraz postovanja i nebi bilo fino da pocnem u svojoj kuci voljenim gostima postavljat nekakva pravila na koja moraju da se drze.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Petak, 10. Februar 2006

Citirano

Orginalno od PaZaRaC

u svakom slucaju kad vidim da se gost uzvrcko i uznemirio ponudim mu da zapali u dnevnoj sobi, to je za mene izraz postovanja ...

A ja kad vidim da se uzvrcko pomislim: samo se ti vrckaj, ne's zapalit sigurno :D

I to je za mene izraz postovanja, mislim, postujem moju zenu i moju djecu a bogomi i mene te ne dam da nas niko zarad svog cejfa truje.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

13

Petak, 10. Februar 2006

Citirano

Orginalno od moivre
Kažu da pušenje nije okarakterisano baš kao haram ali da nije pohvaljeno tako da i sa te strane može da se utiče na pušače.

Tokom Ramazana sam posle teravija slusao predavanje od jednog predavaca koji je rekao da je pusenje haram i da se vecina uleme slozila da je pusenje haram.Ne bih da izlazim iz okvira teme ali ukratko,on je kao razlog za to naveo to sto se pusenjem narusava nase zdravlje a posto nam je telo dato na emanet da ga cuvamo,cim trujemo nase telo,znaci da je haram.
Ed-e,postovanje za istrajnost. (o)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

14

Subota, 11. Februar 2006

Meni je malo cudno ali zaista postoji situacija kad svejedno sta da kazes ili bilo kako reagujes to je vec pogresno. Tako je sa pusacima ako se oglasis protiv njihovog pusenja to mozda nece valjati za vas daljni medjusobni odnos jer se on ili ona mogu uvrediti. U drugom slucaju ako pak ne reagujes, sigurno je da ce,kad tad, kod svakog nepusaca vremenom nadoci ili je vec odmah tu prisutan taj osecaj ogorcenosti i taj prezir prema sopstvenog "blentavosti" sto se odmah nije reagovalo. Iako ovo nije bas uvek klizav teren ali ono zna biti barem kad je upitanju osoba do koje vam je stalo. Nimalo lako, skoro pa vraski je tesko devojci ili momku reci da ne dozvoljavate njeno/njegovo puse. Smatram da je mozda ipak moguce ubediti nekog o posledicama pusenja onda kad ste u braku kad vec imate trougaoni odnos , ona ili on, Vi i dete ali zamislite kako se lako zijanis ;-) tj neznas sta reci kad ste samo u vezi, a Vi vec provereno znate da je ona (ili on) namcor iznad svih ovosveskih namcora :D I sta reci kad uputi naivno pitanje "Ko pravi korak nazad" a da bi umanjila/o ozbiljnostu to naravno pita uz blazeni smesak.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

15

Subota, 11. Februar 2006

Bolje je da Vi(nepusaci)nama(pusacima) date tip kako da se oslobodimo ove stetne navike,nego sto nam ovde ugrozavate nasa ljudska(pusacka)prava! :(
Salim se,sto se mene tice kada odem negde u goste,nije mi problem da izadjem na tarasu i ispusim cigaretu!Zasto bih,ako vec sebe trujem,trovao i druge.
A i mislim da je to stvar postovanja prema domacinima jer znam da ih ima dosta kojima je problem,da kazu, da se u stanu(kuci)ne pusi.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 28. Septembar 2006

danas sam stvarno po prvi put stavila jedan veliki ? pored mog razumijevanja ?(

vec par sedmica slusam jednu osobu, kako non-stop ponavlja da bi neizmjerno zeljela da ostavi cigare (kako mi to kazemo).. ali da joj to nikako ne ide za rukom..ali tjesi se ili pak ponosi sa time, da je sa paklice dosla na po 7 cigareta na dan..
..i svaki dan ponavlja "eh kako bih voljela..." danas vise nisam mogla da izdrzim i visokim tonom sam prokomentarisala "ne razumijem stvarno, kako jednostavno ne mozes da prestanes sa tim otrovom?? zar je to toliko tesko???????? reci sebi necu vise, i jednostavno prestati, stvarno mi to nije jasno!!! " na to nisam dobila vise nikakav odgovor.. jedino pogled koji mi je govorio "kako si samo tako nerazumna???" i mahanje glavom... u tom trenutku sam se osjecala lose i pomislila sam, mozda je bilo bolje da sam cutala.. ali jednostavno ne mogu da se pravim da razumijem nesto sto nikada necu moci da razumijem!!

stvarno se pitam.. jeli to toliko teskoo????? sta jee "kljuc" tog umijeca??

bila bih zahvalna ako bi mi neko "strucan" po tom pitanju odgovorio.. ZAR JE TOLIKO TESKO RECI STOP ??? i ako da, ZASTO???
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

17

Petak, 29. Septembar 2006

inaa, od svih supstanci nikotin je po stvaranju zavisnost odmah iza heroina, a ispred kokaina i ostalih droga. Tako da postoji odredjena (cesto vrlo jaka) fizicka zavisnot pusaca za nikotinom i u tome je najveca poteskoca za ostavljanje duvana. Zbog toga je potrebna vrlo jaka volja da bi se cigare ostavile. A ljudi su slabasni prema necemu sto im predstavlja (bar prividno) zadovoljstvo.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

18

U mojoj porodici samo je otac pusac, svi ostali se uzasavamo duhana i njegovog dima. Meni licno se smuci kad vidim punu pepeljaru... xx(

U kolektivu gdje radim svi puse izuzev mene i jednog kolege. Poslije dorucka kad "zadumane" mi im budemo ko uljezi.

Najodvratnije mi je kad vidim da neko ne preza od pusenja pred djetetom. To me toliko naljuti da bih bila u stanju da se pobijem s tim insanom jer sam bila u prilici da sjedim u sobi sa nekima koji sasvim bezobzirno puse a u sobi je dvoipomjesecna beba o| o| o| X( X( X(

Takodje me posebno nervira pusenje u autu od cega takodjer pusaci ne prezaju.Tako mali a tako zagadjen prostor!

Kategoricki bih zabranila pusenje. Cak, to bi bio i razlog da se,na primjer, ne udam za nekoga samo ako je pusac :D
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

19

Nepusac nece nikada razumet pusaca. Moj savet onima, koji nikada nisu pusili je da ni ne pocinju. Duhan je veliko zlo, jednom pocnes i posle se citav zivot boris sa time da prestanes. Jos nisam upoznala coveka, koji je nekad davno pusio i zauvek prestao.

Da moj post ne bude off topic - Ja sam duhandzija.

galaksijo, nisu svabe bas tako glupi.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

20

Subota, 30. Septembar 2006

Nisam pušač, ali volim da čujem i drugu stranu.

Citirano

Orginalno od Ferid MUHIĆ

[SIZE=5]Protiv histerije i hipokrizije [/SIZE]

Redakcija Monitora ljubazno me zamolila da pošaljem novu fotografiju za moju kolumnističku rubriku. Neka bude bez lule! Staru treba mijenjati baš zbog toga što je tu i moja lula! Zakon protiv pušenja, znate kako je!?

Znam kako je! A znam i zašto je taj zakon postao tako aktuelan. Pa se sjetim: nisam pitao Redakciju šta ćemo sa naslovom rubrike!? "Duhankesa" je upravo onoliko verbalno žestoko reklamiranje pušenja duhana, kao što je lula vizuelni kriminal u istom smislu! Pristaću da je promijenim barem u naslovu, rekoh sebi. Ali samo u naslovu. Inače, ne bih je mijenjao, još manje bih bio spreman da se odreknem takve duhankese! Uz tu duhankesu ide i priča, a o toj lijepoj priči, nekom drugom prilikom.

Zavaljujem se u duboku fotelju, stavljam noge na niski stočić. biram jednu dobru kubansku ("Cohiba" Siglo V). Pripalim je prema pravilima vještine, pa otpuhnem velik i gust oblak plavičastog dima. I onda kažem glasno, sam sebi:

"Antone Pavloviču, bili ste u pravu: zaista nas ništa tako uspješno ne razdvaja od vulgarnosti ovoga svijeta, kao dim dobre kubanske cigare!"

Čehov je imao u vidu psihološku vulgarnost. Ja sam svoj dim puhnuo pravo u lice ideološkoj vulgarnosti. Preciznije, među oči čarne anti-tabakističkoj histeriji i hipokriziji. Najprije da se razumijemo oko osnovnog motiva ovog talasa organizovane kampanje protiv pušenja duhana, talasa koji već prerasta u istinski cunami, izazvan sa ciljem da podavi sve pušače svijeta. Iza ove koordinirane međunarodne akcije mega razmjera, stoje mnogi faktori od kojih se neki vide, neki ne vide, a neki se bogme i pažljivo skrivaju. I to upravo ovim redom: zdravstveni i ekonomski, edukativni i filozofski, kulturološki, ali i pravni, politički kao i ideološki.

Dim duhana jeste štetan; ali je dim izduvnih gasova automobila i dim hemijske, prerađivačke i teške industrije neuporedivo štetniji. I po koncentraciji na mjernu jedinicu, i po astronomski velikim razlikama u količinama proizvedenog dima. Duhan je biljka. Dobar duhan je samo biljka i ništa više. Industrijski dim je mješavina teških metala, hemijskih isparenja, ugljen monoksida; i ništa manje.

Par naučnih podataka: jedan automobil za sat vožnje, proizvede više štetnih gasova nego hiljadu pušača koji mjesec dana puše bez prestanka; fabrike u SAD zagade atmosferu planete za jedan dan više nego što bi mogli svih šest milijardi ljudi kada bi pušili hiljadu godina!

A ipak, promotor svjetske kampanje protiv pušenja, SAD, su, s jedne strane i dalje najveći proizvođač duhana u svijetu, a s druge strane, stoje na čelu malog broja zemalja koje su odbile da potpišu ekološki protokol donesen u Kjotu koji je prije koji dan stupio u snagu u cijelom svijetu!? Pušiće, dakle, i dalje oni svoju cigaru bez uviđavnosti i bez milosti. A to znači ni manje ni više nego ovo: kada bi sve fabrike samo u SAD potpuno prestale da rade sutra u ovo doba, u ciglo tih 24 sata bi ugrozile zdravlje sadašnjih i budućih generacija više nego što su i što će objektivno svi pušači zajedno učiniti do kraja svijeta i vremena!

Nije da se to ne zna. Jasno je, dakle, da je kampanja protiv pušenja jedna od ključnih sfera u kojima se odlučuje i pitanje ideološke i psihološke dominacije na cijeloj planeti. Zajednički imenitelj ove hipokrizijske histerije je sasvim jasan: društvena kontrola zadovoljstva! Istorijske i kulturološke analize ideoloških represija opisane od Mišel Fukoa ne ostavljaju prostora za ozbiljnu polemiku oko ovog ključnog motiva. Čitava ideja počiva na dva aksioma:

1. Ljudi koji nešto rade bez kontrole države, opasni su za državu;
2. Ljudi koji u tome što rade, nalaze i zadovoljstvo, bez kontrole države, dvostruko su opasni.

Ideološka, kulturna i politička dominacija, nije moguća drugačije nego kao prodor u sferu ličnog, i kao kontrola sveukupne privatnosti, posebno privatnosti zadovoljstva. Homoseksualnost, kao i svi ostali oblici seksualno pervertiranog ponašanja, prihvatljivi su ako država ima uvid u potpuni spisak ovih ljudi. Dok god država sve drži na ekranima svojih radara, ne samo da nema čega da se plaši, nego veoma lako može da manipulira sa onima koji su detektirani kao pripadnici graničnih grupa. A pušenje je suviše opasno privatni čin. Zato, pušače treba pretvoriti u laboratorijske miševe, prinuđene da svoje perverzno zadovoljstvo praktikuju pod budnim okom ideoloških psihopatologa. Proizvodnju duhana, iz istog razloga, treba umjereno podržati, da se lakše detektiraju budući pripadnici potencijalno kriminogenih grupacija.

Istovremeno naivna u zamisli i beskrupulozna u realizaciji, samarićanska i arogantna, čitava ova akcija dovodi u ozbiljnu opasnost lični dignitet i društvenu svijest, zadirući u temeljne ljudske i građanske slobode i bitno ih reducirajući. Ne smijemo se zavaravati: iza opšte zakonske zabrane pušenja duhana skriva se ne samo ugrožavanje principijelne slobode pojedinca, nego i program apsolutne dominacije države nad građanima! Cilj ekonomskog, političkog, ideološkog potčinjavanja građana, ne može biti ostvaren sve dok postoje ljudi koji mogu slobodno izabrati u čemu će uživati, i pri tom ostati izvan radarskih ekrana vlasti, nedetektirani, odnosno, nedeklarisani.

Na kraju, jedna filozofska poenta: hipokrizijska suština ove anti-tabakističke histerije, bazirana je na tezi da se, ostavljanjem duhana, automatski postiže zdravlje. Vrlo sumnjivo! Slogan, kojim nas bombarduju sa TV ekrana: "Pušenje ubija!" ("Smoking kills!") je notorna neistina. Ne umire se od duhana. Umire se od života. "Život ubija!" ("Living kills!"). Jer život je bolest na smrt, bolest od koje nema lijeka, neka bude dozvoljeno podsjetiti na melanholičnu istinu danskog Sokrata, Kierkegaarda!

Evo, moja Cohiba je taman ušla u najbolji dio. Moraću da potražim neku noviju fotografiju bez lule. Ako je imam. Ako ne nađem takvu, onda ili treba odmah da napravim novu, ili da prepustim ekspertima da me retuširaju. Nekada su sa fotografija retuširali čitavog čovjeka, kada im nije bio po volji. Sada je lula važnija od čovjeka; jer čovjeka ostave, lulu izbrišu! Sada retuširaju čak i poslednji dokaz da to biće ima pravo na privatno uživanje: jednu nedužnu lulu, o kojoj je Bodler zapisao:

Kad pjesnika muke tište,
lula gori ko' ognjište!

Pamet u glavu, pjesnici: što bi, bi! Nema vam više ni utjehe ni ognjišta. A muke su vam slobodne. Ako ih deklarišete i sami se prijavite nekoj socijalnoj instituciji.

Umalo da zaboravim, moraću i da smislim novi naslov za moju kolumnu! To može i kasnije. Sada se vraćam u bezbjednost plavog dima koji je najbolja zaštita protiv vulgarnosti ovoga svijeta. U Vašu slavu i za Vaš spomen, Antone Pavloviču!

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Social bookmarks