Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Kako lakše učiti?

Kako lakše učiti?

Neki psihološki faktori koji su važni za učenje

• Motivacija: jesi li zaista zainteresiran za gradivo?
• Koncentracija: jesi li usredotočen, koncentriran. Ima li u tvojoj okolini dok učiš previše distraktora, kao što su zvonjava telefona, puno ljudi, buka?
• Reakcija: razmišljaš li o tome što čitaš? Možda umor ometa tvoje napore?
• Organizacija: vidiš li koja je opća tema koja povezuje sve dijelove gradiva? Možeš li povezati informacije međusobno ili još uvijek ne vidiš jasno cijelu sliku?
• Razumijevanje: razumiješ li sve dijelove gradiva, ili si zbunjen oko nekih informacija?

Deset načina kako povećati razinu koncentracije

1. Započni učenje s interesom prema onome što ćeš novo naučiti i s pozitivnim stavom prema učenju.

2. Organiziraj si mjesto koje ti služi samo za učenje. Pobrini se da to mjesto bude dobro osvijetljeno.

3. Identificiraj distraktore kao što su: zvonjava telefona, pisanje i primanje SMS poruka, posjete i sl. Smanji ih ili odgodi do završetka učenja ili do pauze.

4. Pobrini se smanjiti buku oko sebe dok učiš. Ako ti je potrebna muzika u pozadini, neka bude lagana i tiha. Isključi TV!

5. Koristi tehnike "aktivnog učenja": uči za stolom - sjedni uspravno na stolici, započni učenje s pitanjima o gradivu, izvuci naslove poglavlja, podvuci ključne riječi nakon čitanja dijelova teksta, zapisuj bilješke pored teksta, pitaj se što si naučio/naučila.

6. Podijeli gradivo u manje dijelove koje možeš naučiti u kraće vrijeme. Prisili se da završiš jedan mali zadatak i tek onda nastavi sa sljedećim. Usredotoči se na samo jedan manji zadatak odjednom.

7. Koristi razdoblja najveće budnosti i koncentracije za učenje teških dijelova gradiva. Kada si umoran ili gladan koncentracija slabi.

8. Kada ti misli odlutaju, odredi jednu riječ koju ćeš reći samome sebi, a koja će ti biti poticaj da se ponovo koncentriraš na zadatak (na primjer: "Usredotoči se", "Vrati se na zadatak" i sl.)

9. Uzmi pauzu kada završiš jedan ili više zadataka, ili kada osjetiš da ti se koncentracija smanjila. Pauza bi trebala trajati otprilike 10 do 15 minuta.

10. Ako imaš druge zadatke ili obaveze koje ti se motaju po glavi, zapiši ih na jedan papir i odredi kada ćeš ih obaviti. Zatim odloži papir i vrati se na zadatak koji obavljaš.

Pamćenje - dvije ideje kako poboljšati pamćenje

1. Na male komade papira (3 x 5 cm) ili kartona zapiši pitanje koje si izvukla iz gradiva koje moraš naučiti. Zapiši pitanje na papir. Na stražnju stranu papira napiši odgovor na to pitanje. Dok čekaš autobus ili samo ubijaš vrijeme ne radeći ništa, izvuci svoje papiriće i pokušaj odgovoriti na pitanja (bez gledanja na poleđinu papira). Možeš zamoliti prijatelja da ti pročita pitanje, a ti odgovori. Ako si zaboravila odgovor, pogledaj ga s druge strane i pokušaj ga ponoviti.

2. Ponavljanje je ključno za pamćenje. Izvuci ono što trebaš naučiti i pročitaj to glasno nekoliko puta svaki dan. To je vrlo slično načinu na koji pamtimo riječi omiljenih pjesama. Osim ponavljanja, u tome nam pomogne i rima ili neke zamišljene slike koje vezujemo uz pojedine dijelove teksta. Budi kreativna i pronađi riječi koje se rimuju s onim što moraš upamtiti. Povezuj gradivo sa zamišljenim slikama, sjećanjima, maštarijama.

POTRAŽI POMOĆ KADA VIDIŠ DA NE MOŽEŠ SAM. U Savjetovalištu za srednjoškolce možeš dobiti pomoć u savladavanju i uvježbavanju načina na koje možeš povećati koncentraciju, savladati vještine učenja i postići veću efikasnost u učenju.
Dr. sc. Ana Kandare

Kako vi učite i šta vam pomaže da najbolje naučite i shvatite gradivo?
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

• »seherzada« je žensko

Datum registracije: 08.09.2006

• Poruku poslati

2

Pomaže mi uslov :D pa da vidiš kako pamtim :] tad ucim kako znam i umijem :)
BUDIMO REALNI ... :D

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

3

Ja recimo kada ucim ne mogu uciti u potpunoj tisini. Naime mora mi raditi ili tv ili svirati muzika :D

Nikada nisam ucila tako sto bih uzela knjigu i bukvalno naucila svako slovo , tacku , zarez..nego bih na papir pisala ono najbitnije iz lekcije pa bih to ucila..nakon toga bih sama sebi na papir napisala pitanja kao test i odgovarala na njih.

I do sada mi je ta metoda donosila uspjeh.
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

4

Utorak, 17. Juli 2007

Kod mene suprotno. Meni smeta i muha da cuje, a kamoli nesto glasnije od toga :) Znaci - treba mi apsolutna tisina... Barem da nista ne cujem :)
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 17. Juli 2007

Ja takodjer volim uciti u tisini i uvijek na istoj lokaciji, u mojoj sobi, na mom kaucu....Cim promijenim mjesto, koncentracija mi opadne bar za 40%.

Ucim tako sto izvlacim na papirice najbitnije stvari, i sa papirica poslije obnavljam. To oduzme malo vise vremena, ali uvijek je efektivno.

Dok ne pocnem uciti, to su muke....ne mogu da se nakanim.Ali, poslije, kad uhvatim zalet, ide bez problema. :)

Mislim da je najvaznije u svakom predmetu naci nesto sto ce te povuci i motivisati za ucenje. Makar slagnes sebe da ce ti to nekad trebati, da je korisno znati, da mnogo ljudi to zna a ja pojma nemam....

Jedino kod Uporedne gramatike slovenskih jezika ne znam kako da se slagnem.....Nista ne pomaze. o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

6

Utorak, 17. Juli 2007

kad ne praviš grijeh i kad si čist

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 17. Juli 2007

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 17. Juli 2007

Naucila sam od malena da ucim u bucnoj atmosferi, pa mi uopste ne smeta kad se cuje nesto u pozadini. Najefikasnije ucim kad pravim sevi beleske onoga sto sam procitala. Ucenje na pamet (kad ne razumem gradivo) mi nikad nije islo od ruke. Motivisem sebe govoreci - hoces, mozes, moras. I eto. :D
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

9

Utorak, 17. Juli 2007

Ma ja sam ranije voleo mnogo da ucim, al kako sam nasao dlaku u knjizi smucilo mi se. mnogo sam gadljiv :))
evo, taman sam planirao danas da pocnem sa ucenjem, al se razboleh, sta cu...
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

10

Srijeda, 18. Juli 2007

Meni treba apsolutna tisina da bih mogla ucit i posto je to veoma tesko imat, ucim uglavnom nocu kad svi spavaju i kad nema buke auta itd. Takodje pravim beleske, bez njih bi mi trebalo duplo vise vremena za savladavanje gradiva. Kako se motivisem? Kazem sebi trebace ti jednog dana, uci sve sto si u prilici da ucis, makar bile i ovako dosadne stvari nekad ti mogu koristit. hehe
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

11

Srijeda, 18. Juli 2007

..ja sam isto jedna od onih koji uce nocuuu..nekako tada najbolje mogu da koncentriram..isto takoo napisem sebi najvaznije djelove iz knjigaa na ekstra papirima..i takoo onda citajucii njih pokusavam da stvarno razumijem to sto pisee..jer imam problem sa ucenjem napamet..nesto nikako ne mogu da naucim napamet ako nisam razumjela o cemu se tu radii..kad se ujutru probudim..prvo mi je u glavi da ponovim sve sto sam zapamtilaa od "sinosnjeg" ucenjaa.. i ondaa ponovim jos neke djelovee kojii jos ne "sjede" u glavi kako bi trebalii..i takoo uvijek..

a sto se tisine ticee..ja uvijek ucim dok se u pozadinii cujee radiooo..nekako sam tako naviklaa..kad je tisinaa u sobi malo mi je cudnoo..

isto ja pravim dosta ceste pauzee..i to mi se cinii da je zaista puno efikasnije nego dok ucim 4-5 satii bez pauzee kao sto sam ranije radilaa..sad ucim tako 2 sata..pravim pauzuu pola sata ..i ponovo ucenjee 1-2..pa mala pauzaa i sve takoo..
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 18. Juli 2007

Ada nema tu mnogo filozofije ili ucis ili ne ucis

Onaj ko je motivisan time da zavrsi fakultet i da svoj zivot razvija u jednom dobrom pozitivnom pravcu ce sebi uvijek naci nacina da uci.

I generalno se takvi ljudi ne muce da nadju neki laksi nacin ucenja jer su ga vec prihvatili bilo da je to lahko ili tesko.

Stoga ne vidim mnogo razloga da se ovde mnogo o tome govori. Svako od nas je razvio neki svoj sistem rada koji je u toku skolovanja primenjivao ja i dan danas volim uz tihu muziku u noci da citam.

Svako na svoj nacin...
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 18. Juli 2007

Nije bas tako crno bijelo... Ima neko ko uci ono sto voli, sto ga zanima, za cijim istrazivanjem ima jaku zedj, i uziva u svakom harfu, svakom slovu koje procita i svakoj misli koju shvati, poput onog koji je bio u pustinji, puno zedan, a onda naidje na hladnu vodu... Svaka kap mu je mmmmmmmmm.... :)

A ima i onih koji uce ono sto nikako ne vole vec zato sto moraju, pa se nekako natjeraju.

A izmedju ove dvije vrste ima puno nijansi i medjuvrsta u ljubavi prema onome sto se uci :) Sto je covjek blizi prvoj vrsti a dalji od druge, to mu je ucenje sladje i lakse (mada zavisi i od tehnike ucenja). I obratno :)

Nauka (korisna nauka) je svetinja, i nju ne treba uciti zooorom. Tako ce se samo smanjiti njena vrijednost u srcu onog koji uci...
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

14

Srijeda, 18. Juli 2007

Ja sam bio za vreme studiranja vazda dobro potkovan, dobrim zapisima sa predavanja, izvanrednim primerima resavanja zadataka i problema stoga nisam nikad imao muku. Slazem se sa juskom i kod mene je presudno bilo sto me je zaista intresaovalo sve sa mog fakulteta, svaki predmet sam uzimao ozbiljno i sa velikim respektom prema profesoru i uvazavanjem vaznosti onog sto sam ucio.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 19. Juli 2007

Odgovor za Muhameda Alima.

Vidis Alime imas lijep nick

Alim= ucenjak

Ono sto ti govoris da neki moraju da uce ono sto im se ne svidja to ti je isto kao da si mi reko da ne volis da radis ono sto ti se ne svidja.

Znaci ako im se to nesto ne svidja neka ga ne uce i neka odu tamo gde im se svidja.

Medjutim ako su odabrali nauku koja im se svidja onda nemaju sanse da biraju sta se moze a sta ne nego sve odreda pa sve do kraja.

I nema tu mnogo uvijanja oko ucenja.

Samo se tako i sa uporsnoscu stize do uspeha...
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 19. Juli 2007

Sto se tice ucenja potrebna mi je maksimalna tisina.
A najvecu koncentraciju za ucenje i pamcenje imam u ranim jutarnjim satima. Obicno vazne stvari podvlacim sa flomasterom i to je to.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 19. Juli 2007

Ja najvise volim da ucim tokom noci, poslije 10 sati. Nocna atmosfera mi bas nesto odgovara.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 25. Oktobar 2007

ja ucimu tisini ine ucim sve od slova do slova vec dva tri put procitam lekciju i to je to

_AmRa-

Početnik

(10)

• »_AmRa-« je žensko

Datum registracije: 16.10.2007

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 25. Oktobar 2007

Kada ucim teoriju mora da bude potpuna tisina, znaci ni muva ne sme da se cuje, inace mi koncentracija opada za 90%... a kada vezbam npr. matematiku ili racunovodstvo tad volim da pustim muziku ono...i to bas jako, i za sad mi je super islo, jer tako mogu da vezbam po 3-4 sata bez prekida.

A za ucenje ne koristim nikakve beleske i slicno. Zavisno od predmeta nekada ucim sve, nekada samo izvucem ono najbitnije... podvucem samo u knjizi i naucim to. Ali desavalo mi se da ima neki predmet koji je bas prost i lak, ali da se meni baaas ono ne svidja, mrzno mi je da ucim to i onda imam slabiju ocenu iz tog predmeta nego iz nekog koji je puno tezi, sto znaci da kad mi se nesto baaas ne svidja i ne odgovara mi, tesko da ce me bilo sta naterat da to naucim ono perfektno...kao sto moze da bude slucaj sa nekim drugim predmetima.

Ucim tako sto podelim lekciju na pasuse (obicno su one vec podeljene u knjizi) i procitam nekoliko puta taj pasus, pa se preslisam i tako... :D :P

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

20

Petak, 26. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od ajla
Sto se tice ucenja potrebna mi je maksimalna tisina.
A najvecu koncentraciju za ucenje i pamcenje imam u ranim jutarnjim satima. Obicno vazne stvari podvlacim sa flomasterom i to je to.

to vrijeme je sto bi kod nas reli bericetno/nafakajli :)Ne samo od Poslanika saws. da imamo preporuku posle sabaha da ne spavamo, vec i naucnici kazu da jutarnji zraci posebno dobro deluju na ljude i da su protiv depresije efikasni :) Isto tako se preporucuje da se pre podne obave zadatci koji su umno teski.
Ja bih rado da mogu tad da ustanem i ucim, ali tad mi je san posebno sladak :( mozda sto kasno legnem.

ja imam srecu pa me sve zanima, i kad se nakanim da ucim, sve mi bude interesantno..kad nesto naucim mehanicno povezujem nove stvari sa ranijim "spoznajama", uporedjujem itd..onda znam biti odusevljena jer mi se slika sveta spaja i biva jasnija...kasnije to nauceno prepoznam u nekom desavanju i bude mi drago sto sad to razumem, a ranije nisam :)volim mnogo logiku i hvala Bogu sve sto moram uciti je logicno :)cak stvari koje na prvi pogled nisu logicne, volim razmisljati zbog cega li je to tako, kako bi bilo da nije tako, vec drugacije..sta je uzrok necega..sta posledica i i i :)
ali to da se nakanim..to mi je problem koji cesce mene savlada, nego ja njega :D al borim se 8)

selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Social bookmarks