Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 20. Decembar 2005

Kako očuvati svoju kulturu?

Njemacki jezik je ugrozen. Ugrozili su ga sami ubacivanjem stranih (americkih) izraza i fraza. U Francuskoj tako nesto nije moguce. Tamo postoji zakon koji stiti francuski jezik. To je jedan od nacina da se zastiti i kultura Francuza. Iz slicnih razloga je iranski predsjednik Ahmedinedzad zabranio zapadnu muziku na drzavnoj radio-televiziji.

Je li nasa kultura ugrozena, treba li je zastiti i kako?

Koristan link.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

2

Jeste, to za francuski jezik je tacno. Francuzi se na svakom mestu u svakoj prilici trude da istaknu francuski jezik, prosto receno forsiraju svoj jezik. I na tome im zavidim!

Izuzetno mi se dopalo izlaganje gospodina Murata Baltica. Slozila bih se sa njime u svemu sto je rekao. (o)

Zao mi je jedino sto ne znam bosanski i sto nisam imala prilike da ga naucim.

Sto se nase kulture tice mislim da je veoma ugrozena, kako u Sandzaku i BiH tako i sirom sveta.
Kako se boriti protiv toga? Boriti se moze onaj ko zna i voljan je svoje znaje da podeli sa drugima, onaj ko ima strpljenja.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Ja bih u diskusiju usao sa ovim generalnim problemom kulture. Ovdje nema mnogo prostora za koprcanje, cio zapad(i njegova periferija ;) :O ), ukljucujuci Japan!! je usvojio americki kulturni model, tako da danas nema, ama bas nikakve razlike, izmedju jednog 20godisnjaka u Americi, Japanu, Australiji ili Norveskoj recimo, a kod nas i slicnim sredinama onoliko koliko sredstva dozvoljavaju. To je isti stil zivota cije su konture iscrtane u vitualnom svijetu Holivuda, Interneta ili MTV... Iste horde podanika, istog dana cekaju na red za premijeru King Konga ili novi roman Heri Potera na sve cetiri strane svijeta. Isti ljudi, isti prizor.
Ono sto je ostalo kao nekakva minorna razlika jesu jezici a koji se polako razaraju. Engleski je postao neophodan koliko i maternji sa tendencijom da uskoro postane vazniji. To je tako pa koliko god se Francuzi ili Njemci nervirali. Gledao sam jednog sluzbenika EU koji otvoreno kaze da bi engleski jezik trebao biti usvojen kao zvanicni jezik EU, jer fakticki skoro svi konverziraju neformalno na enleskom, onda to bi ustedelo ogroman novac(oko 8 milijardi € 8o ) koji EU trosi na prevodjenje izmedju 40tak evropskih jezika.
Problemu cuvanja kulture(identiteta!) Bosnjaka vraticu se u sljedecoj poruci.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

4

Ovo je jedno veoma siroko i vazno pitanje. Kada kazem siroko zelim reci da se na ovu temu moze razviti jos hiljadu pod tema koje se mogu samostalno sagledavati.

Ja cu sada samo navesti konture sistema za ocuvanje bosnjacke kulture. Prije svega potrebni su ljudi koji precizno i dobro poznaju i znaju sta je to bosnjacka kultura. Nakon toga potrebno je osnovati institucije pod vodjstvom tih poznavalaca bosnjacke kulture preko kojih ce se dalje razvijati citav jedan sistem za ocuvanje kulturne bastine bosnjaka.

Kada se govori o Sandzaku obavezno je dodati i to da je veoma vazna veza sa Bosnom i Hercegovinom, kao maticnom bosnjackom drzavom.

Naravno putem politike se treba izboriti za prava i slobode razvijanja, njegovanja i propagiranja svoje kulture, imena i tradicije.

Ako sagledamo ovaj ovakav redoslijed stvari uvidjet cemo da u samom startu cemo naici na problem, a to je ko su ljudi koji su pravi bastinici bosnjacke kulture? Kome se trebamo obratiti za strucno misljenje, savjet, uputu, itd.? Ko su relevantni autoriteti u Bosni i Hercegovini i ko su relevantni autoriteti u Sandzaku, koji bi trebali biti jos i veza sa autoritetima u maticnoj bosnjackoj drzavi?

Kod nas u Sandzaku, a i u Bosni i Hercegovini (mada u
Bosni se vec imaju konture) vlada jedan haos po tom pitanju. Medjutim, ovakvo stanje ne treba da unosi nemir i strah, vec treba biti miran i stalozen, jer je to normalno stanje prilikom budjenja. Evo razmislite kada se budite kako djelujete nesredjeno, dok se krvotok ne stabilizuje. :)

Svaki pocetak je tezak. Bitno je da su se stvar i pokrenule. Svako ce na svoj nacin se truditi razvijati bosnjacku kulturu. Svako ce davati doprinos na svoj nacin. Ovaj haos koji vlada trenutno ce trajati sve do momenta dok se ne ustabile i ustanove institucije koje ce biti relevantne za ova i ovakva pitanja. Kada kazem institucija mislim na ljude u njoj.

Dobro smo, fala Bogu, kakvi smo bili. :) Mrdamo se.

Da bi pomak bio brzi i da bi svako od nas doprinio razvoju i budjenju bosnjacke kulture odmah se moze zapitati par konkretnih pitanja.

Zar ne bih ja mogao nauciti barem pisati bosanskim jezikom, ijekavicom?
Ako u necemu drugom ne mozete mene uzeti za primjer u ovome eto mozete, donekle, jer sam evo ja licno sam naucio pisati maternjim jezikom. Zelio sam to i eto koliko-toliko sam naucio. Sada sve sto pisem pisem bosanskim jezikom (zahtjevi u firmi, prevodi sa stranih jezika, SMS, itd.). Preslo mi je u naviku. Dakle, zazivjelo je kod mene. Govor je vec nesto drugo. Trudim se da maximalno izgovaram ijekavicom one rijeci koje se standardno ijekavicom govore u Pazaru, a ponekad i poneku nestandardnu. :)

U ovome mi je dosta pomoglo to sto je sva literatura i knjige koje ja citam na bosanskom i to se jednostavno citanjem ureze u glavu, a jos ako obratite paznju na pravopis nema da ga ne naucite.

Druga stvar je evo ovaj Forum. Za sve cemo se potruditi i dati svoj maximum, ali nam je mucno da Forum lagano malo po malo ispravimo od pravopisnih gresaka.

Dakle, eto nekih konkretnih stvari, ovdje i sada. A ima jos mnogo toga konkretnog sto se moze uraditi, zar ne?

Naravno, da bi se covjek pokrenuo u ovom smjeru treba prvo da se kod njega probudi svijest o bosnjastvu i bosanskom jeziku.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od Spain

Druga stvar je evo ovaj Forum. Za sve cemo se potruditi i dati svoj maximum, ali nam je mucno da Forum lagano malo po malo ispravimo od pravopisnih gresaka.

Naravno, da bi se covjek pokrenuo u ovom smjeru treba prvo da se kod njega probudi svijest o bosnjastvu i bosanskom jeziku .

Hvala.

Postoje pravopisne greske ali sta je tu je.Evo konkretno Ja.Na poslu pricam Turski,Makedonski i Albanski a kod kuce Boshnjacki.Istina ja da sam u skoli ucio srpsko-hrvatski jezik ali to je bilo pre 14-15 godina.Tako da pisanje nekih recenica mi dolazi tesko jer nemogu da pogodim kako da je napisem na NASEM jeziku dok na Makedonskom znam ?(

Ali trudimo se da pisemo bez tih pravopisnih greski,a ako ih ima halalite :D

A ovo sto je sa Crvenim to meni nikako ne ide u glavu.Jer me sa njima nista ne veze Osim Vere,a ako je u pitanju Vera onda bih pre poceo pisat Turski nego bosanski.Sandzakoj partiji SDA matica je Bosna i neko je poceo inicijativu da je Sandzaklijama Majcin jezik Bosanski sto se grdno vara.

Evo jedan citat jedne vase Sugradjanke ( V.G ) koja zivi u zabludi da je Bosanka :D

"Idi kupi mi nesto za dorucak,a za resto kupi i SJEBI nesto" :)) :)) :))

Toliko od mene i Halalite ako sam nekog na bilo koji nacin uvredio.

P.S

Budi ono sto jesi !!!!!!!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Srijeda, 21. Decembar 2005

Citirano

Orginalno od annonimus
Budi ono sto jesi !!!!!!!!!

Hmmm, pa upravo se to trudimo da budemo. :) Samo eto sve zavisi od nacionalne svijesti koju covjek ima.

Po ko zna koji put cu naglasiti da jezik bosnjacki ne postoji, vec se jezik Bosnjaka zove bosanski jezik.

Sandzak itekako ima mnogo toga zajednickog sa bosnom, cinjenicno gledano. Prije berlinskog kongresa Sandzak je bio sastavni dio Bosne, pa odatle i veza sa Bosnom. Dakle, ovo nije nikakva propaganda stranke SDA, vec su to cinjenice koje nam iznose bosnjacki Akademici, Doktori nauka i dr.

To sto mi nismo imali prilike u posljednjih 100 godine i vise da se institucionalno organizujemo i da kazemo ko smo, vec je cijelo vrijeme neko drugi za nas piso i historiju i piso ko smo i sta smo je upravo prouzrokovalo ovaj zaborav i ovo neznanje o tome ko smo i sta smo.

Bosnjaci su napokon usli u institucije i poceli govoriti o sebi, pisati o sebi, o svojoj historiji, kulturi, naciji, itd. Napokon imaju svoju zastavu, odnosno zastave.

Ne bismo trebali biti tvrdoglavi pa ne zeljeti saznati nesto vise o tome ko smo i sta smo.

Na berlinskom kongres je Bosna i Hercegovina zvanicno aneksirana od strane Austrougarske, a Sandzak je ostao pod Turskom.

Bosanski Srbi i bosanski Hrvati, pod utjecajem svojih maticnih drzava Srbije i Hrvatske odlaze u Bec i uspjevaju nagovoriti Austrougare da u Bosni zvanican jezik, tj. administrativni jezik u BiH bude Srpsko-Hrvatski, a da bosanski jezik ostane samo Bosnjacima da se koriste u svojem regionalnom, odnosno vjerskom zivotu i pisanju.

Tako bosanski jezik biva zvanicno ukinut u Bosni, medjutim ostao je da zivi u narodu.

U tom momentu je bosanski jezik jos uvijek bio prisutan i jos uvijek neukinut u Sandzaku. Kasnije odlaskom Turaka i sa prostora Sandzaka biva i u Sandzaku bosanski jezik ukinut i zabranjen za zvanicnu upotrebu. Dakle, bosanski jezik je kasnije ukinut u Sandzaku nego u Bosni.

Tako da sljedecih 100 godina od tih dogadjaja bosanskog jezika nema u institucijama Bosne i Hercegovine i Sandzaka, osim u vjerskim knjigama i narodu. Naravno, to je za posljedicu imalo postepeno zaboravljanje svojeg maternjeg jezika.

Organizovanjem Mladih muslimana, medju kojima je bio i Rahmetli Alija Izetbegovic pocinje politicko budjenje Bosnjaka, tada jos uvijek Muslimana, Bosne i Hercegovine i naravno Sandzaka koji je usko vezan za Bosnu i Hercegovinu, jer je to maticna drzava od koje je odvojen.

Od tada se je mnogo toga ucinilo. Jedan citav rat je iza nas, strahovi, borba, itd. Sada Bosnjaci uveliko koracaju ka svojem osvjescenju, budjenju i vracanju sebi. Napokon poslije dugog perioda Bosnjak je uzeo pero u svoje ruke i poceo o sebi pisati i to naravno obavljati kroz institucije i to na svojem maternjem, bosanskom jeziku.

Budimo ono sto zaista jesmo, a ne ono sto su nam drugi nametnuli da smo.

Hvala.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

7

I ti halali Annonimuse, ali da ne znam ko si, rekao bih da je tvoju poruku gore, napisao neki srpski radikal. Iz ostalih tvojih poruka da se zakljuciti da nemas jos izgradjen stav prema pitanju egzistencije Bosnjaka i Bosanskog jezika u Sandzaku, i uvijek sa jednom dozom omalovazavanja prilazis toj temi. Da znam da si neki etnolog, istoricar ili sociolog pa da i razumijem zasto bi ti recimo Spain ovako opsirnim izlaganjem pokusao oponirati jednom sirom perspektivom. Ne, ti sa jednom "kafanskom" pricom konstantno kad se otvori ova tematika dodjes i narugas se mom nacionalnom osjecanju i jeziku. Navodno sam ja u "zabludi" i "grdno se varam". E valahi i bilahi, zadnji put sam ti halalio sada.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Jedno od najuticajnijih Udruzenja Bosnjaka na terotoriji Bosne i Hercegovine jeste Bosnjacka zajednica kulture "Preporod".

Od njih se moze mnogo toga nauciti i o samoj kulturi Bosnjaka i o tome kako to treba raditi na ozivljavanju bosnjacke kulture, pogledajte sajt:

BZK "Preporod"

Hvala.

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

9

Selam

Tema je kultura i sta uraditi na ocuvanju iste. Poznato je da najveci uticaj na razvoj kulture imaju mediji a ponajvise televizija. Zato je neophodno da se na podrucju Sandzaka instalira jedana jaka i bez politickog uticaja medijska kuca koja ce moci da prezentira sve sadrzaje i vrijednisti Bosnjacke kulture. Ima jedan pozitivan primjer kako jedan entuzijasta moze napraviti dobar posao u ocuvanju kulture, a to je Omer Pobric koji je formirao "Institut za ocuvanje sevdalinke" i to radi na jedan fantastican nacin. Moje pitanje sta bi sve mi trebali da imamo kao aparate za ocuvanje kulture a nemamo.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od muhadzer
I ti halali Annonimuse, ali da ne znam ko si, rekao bih da je tvoju poruku gore, napisao neki srpski radikal. Iz ostalih tvojih poruka da se zakljuciti da nemas jos izgradjen stav prema pitanju egzistencije Bosnjaka i Bosanskog jezika u Sandzaku, i uvijek sa jednom dozom omalovazavanja prilazis toj temi . Da znam da si neki etnolog, istoricar ili sociolog pa da i razumijem zasto bi ti recimo Spain ovako opsirnim izlaganjem pokusao oponirati jednom sirom perspektivom. Ne, ti sa jednom "kafanskom" pricom konstantno kad se otvori ova tematika dodjes i narugas se mom nacionalnom osjecanju i jeziku. Navodno sam ja u "zabludi" i "grdno se varam". E valahi i bilahi, zadnji put sam ti halalio sada.

Koji Boshnjaci?

Skoci malo do Skoplja pa da ih vidis kako zive!!!Pazarci sa Pazarcima,Tutinci sa Tutincima,Pesterci sa Pestercima......(da ne pominjem Plavljane i Gusinjce) sve sami copori i horde.I hajde reci mi kakav bih ja stav trebao imat sa ovakvom podelom?!

A ovo sa Plavim sto je.Mislim da se ja nikom nisam rugao.A ako te uvredio onaj Citat onda je to tvoja stvar,ja sam samo napisao Istinu ali ona je ponekad bolna.

Da si ti meni ziv i zdrav,jos koliko ces ti meni stvari Halalit broja nema.

Sellam i budite mi dobro !

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 04. Juni 2006

Sellam svima, bas dobra tema

annonimus , brate valahi nemogah da odolim a da ne komentiram neke stvari i time se odaljim od teme o|
Halali brate, ali po meni razmisljas malko tuhaf za obrazovana covjeka.

To sto je tebi lakse i milije da si nedefiniran u nacionalnom smislu i da ti je ljepse i lakse sluzit' se nekavim dijalektom koji ne postoji i koji se 100% negira u srpskom jeziku, to je tvoja licna stvar.

Zacudjujuce, zar ne?

Isto kao sto se ti hujas i tjeras svoje, zar nemamo i mi pravo da radimo po istom principu? Nije takmicenje koliko vidim. Ako treaba pomoc u vezi Bosanskog (smatro ga ili ne svojim maternjim), evo brate pa bujrum, da nekazes da nisi znao dje se to more naucit:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Pravopis_bosanskoga_jezika Primjetices (bezbelji to i znas) je nas specificno Sandzacki dijalekat priznat kao dio Bosanskoga jezika a nema ga nidje u Srpskom. Kako objasnjavas ovo?

Cini mi se da si samo razocaran na nekoliko Bosanaca/Bosnjaka koje si upoznao/sreo pa bi radje sebe zvao annonimus nego Bosnjak. Nisu svi isti brate. Neka i tih u Skopju. Imam i ja, i svi mi, mali milon primjera al' opet bolje ne kudit previse. Nije nase da sudimo, ima i za to i sudija i kadija, pa i dzelat. Sve vaktilje ako bogda.

Da te ne opterecujem vise, zar se nije bolje truditi i vratiti svoj maternji pa bilo kako i kakav rezultat bio, nego prihvatiti kao svoj, hej maternji , dijalekat turbo-folka i Sumadije?

Evo ti pogledaj sta su drugi, koji se sluze tj. pisu istim jezikom kao ti (neki ga cak i 'osuvremenili'): http://forum.novipazar.de/thread.php?thr…d=12&highlight=
A evo ti sta kaze ovdje: http://www.quranm.multicom.ba/k52-114.htm

96:3 Ikre’! Čitaj! Uči! Ovo je prva riječ koju Milostivi upućuje čovjeku. To je prva riječ Kur’ana, prva riječ Islama. Kur’an podstiče na sticanje znanja, na istraživanja, a to je sastavni dio kur’anske (islamske) etike. Kur’an ne vodi čovjeka kao slijepca, već ga opominje da otvori oči i razumno gleda.
Obrazovanje je etički imperativ, moralna obaveza, koliko i moralni odgoj. Jedna od najsvijetlijih crta Kur’ana je to što se dužnost obrazovanja (prosvjećivanja) tijesno povezuje sa dužnošću moralnog usavršavanja, tako da te dužnosti čine zajedničku komponentu etičkog progresa. Etika je po Kur’anu širi tip znanja u kojem se stiču moral i nauka.
Samo je moralan čovjek dostojan obrazovanja. Zato je Kur’anom priznata samo ona znanost (ilm) koja je oplemenjena etikom. Neznalica (džahil) je drugo ime za grješnika, bez obzira na njegovu inteligenciju i obrazovanost. Priznajući samo ono znanje koje je oplemenjeno etikom, Kur’an mu daje poetizirano ime svjetlo (nur). Takvo znanje je jedino u stanju na Zemlji ostvariti zvjezdani moral.

Isto sto u Islam se ne prelazi vec se vraca, tako trebamo i mi s jezikom. Ako ti se isprva ne govori, probaj pisati prvo pa onda po onome Vukovome 'citaj/pricaj kao sto je napisano'.

Kad ponovo procitas ovo iz Kur'ana, onda otidji na ovaj post: http://forum.novipazar.de/thread.php?thr…=Bosnian&page=3, pri dnu stranice je jedan moj postariji post, pa mi odgovori na koga te ovaj moj prijatelj podsjeca?

Jos jednom, ne pametujem i solim ti pamet, halali, ja onako konstruktivno, nadam se bar, bratski kritikujem tvoj post.

Ne ide da ova saka duse sto smo mi nema isti cilj brate. Dosta su nas drugi prisvojavali i asimilirali kroz obrazovanje, stampu itd. Fala Allahu za tehnologiju, internet i tako to, da mozemo bez icijeg sem bozjeg odobrenja sami nadoknaditi za ono sto su nam zadnja tri-cetiri Tamna Vilajeta ucinila.

Moje misljenje, sto se tice teme koju je ed postavio, samo bih reko, da su se Osmanlije ponasali kao Njemci, Francuzi i svi ostali danas - oni koji se trude ograniciti utjecaj Engleskog, onda nebi bilo ovakve ljepote u Bosanskom. A kako bi siromasni tek onda bili od Srpski i Makedonski?

I sad mi isto pade napamet moj SFRJ pasos koji je samo bio preveden na Francuski i kol'ko me je kostalo straha, zivaca i novca da bi sve to preveo na onaj koji mi treba cak za sitnice kao stedna knjizica (90 i neke). Francuski je, kao Latinski, odsluzio svoje sto se tice internacionalne upotrebe - to moraju prihvatiti.
Ako hoce drzave da jos vise uhadalje svoje intelektualce i gradjane, nek zabrane influenciju Engleskog. Pomislite samo kol'ko bi Fizika nasim djacima bila laksa da se vise uci Engleski (npr. V - Volume, F - Force, a - acceleration itd.).
Ja sam licno recimo zbog lingusitickog defekta naslijedjenog is SFRJ obrazovanja (dzaba fakultet itd.) jer sam ucio Rossiyskiy, izgubio najmanje 3 godine sto truda, sto sabora, sto novca, da bi dosao na nivo koji mi je omogocio da radim svoj 'zanat' a ne da zanavijek perem sudje, kuham capuccino itd. A sahi nisam jedini pa vala ni posljednji.

Vecina taksista na zapadu su inace vrlo skolovani ljudi koje nesavrsenost jezika primorava da prilagodjavaju svoja ocekivanja sve dotle dok ne budu primorani da voze taxi (mada je i to halal pos'o al' nije ono za sto si ucili tolike skole).

Jednostavno, sto bi iko sebe i svoju buducnost prod'o za male pare bez obzira sta drzava/akademije nauka itd. misle i rade? Nek zaposle brate ljude po institutima koji bi zabiljezavali ove promjene - evoluciju jezika, makar koji bio. A narod, ako ce mu biti bolje, nek's uci sto vise moze i umije jer je to svima naredjeno (npr. ovaj ajet gore naveden itd. itd.).

Jezik (svaciji) mora biti fleksibilan i dinamican inace ce izumrijeti kao ljudi koji insistiraju da ga koriste onakvog kakav je bio u vrijeme njihovih predaka. Vidite i sami sta jedan mali upgrade ucini od Starog Engleskog.

Ostala kultura se fala bogu mora cuvati i postovati, bez nje ne postojimo i na tenane, al' sigurno, nestajemo.

Gyerzelez

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 04. Juni 2006

Citirano

Orginalno od Gyerzelez

Ako treaba pomoc u vezi Bosanskog (smatro ga ili ne svojim maternjim), evo brate pa bujrum, da nekazes da nisi znao dje se to more naucit:

Da te ne opterecujem vise, zar se nije bolje truditi i vratiti svoj maternji pa bilo kako i kakav rezultat bio, nego prihvatiti kao svoj, hej maternji , dijalekat turbo-folka i Sumadije?

Sellam

Brate,podigni malo rucnu !!!

Da ti objasnim nesto:Bosna,niti sam je video niti je palniram videti.Razlog ni roda ni poroda.Sto se tice Sandzaka idem zadnjih 3-godine,pre toga nisam bio 10-godina,sto znaci da je moguce DA NE odem ni iducih 10-15 mozda i 20 godina.Tako da meni nije potreba nikakva pomoc,vec je tebi !!!Tebi je potreban taj dijalekt,jezik kako god hoces nazovi ga.Meni ne !!!Jos nesto koliko sam primetio vecina omladine u N.Pazaru koristi izraz CAO,(ko zna mozda pocnete da koristite i VOZDRA)a gde je SELLAM?!Tako brate pogledaj prvo tvoju bastu kako je sredjna,pa onda komentiraj moju.The Red One

Za ovo cu te molit,nikad vise da mi nisi pomenuo ako je to moguce ?!The Blue One

Da te upoznam samnom:

CITAM I PISEM 3-JEZIKA DOK IH GOVORIM 5 ( Sada ovde ko ispada da je džahil ).....tako da ne vidim nikakve pomoci od Bosanskog,zadrzite ga za vas !

p.s

Sabor nije smirivanje,vec je BORBA,i to se nikada ne gubi.Sabor i Iman,su osobine koje krase svakog MUSLIMANA !!!

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 05. Juni 2006

annonimus brate, fala ti na odgovoru.

Hajde, posto sam po tvojem zahtjevu vec 'spustio rucnu' deder sidji i ti malo sa duseka me(h)ka :]

Komentari su prihvaceni i razumijem sve sto velis. Fala bogu, svako u se i u svoje kljuse.

Znaci nemam se sta ljutiti jer sam mozda malko pretjer'o al' ima ko ce to srediti. U medjuvremenu, halali jer nije intencija bila da te izprovociram i sl.

Nemoj se hujnuti ako uputim jedan kompliment na tvoj racun - Fala bogu da nas ima sposobnih, kamo srece da nas ima jos takvih i da je bog dao da svi imamo jedinstven cilj.

Mada smo obojica Sandzaklije, ne ide da se puno falimo pa tako necu faliti sebe i svoje sposobnosti jer je samo Allah vrijedan hvaljenja.

Sto se omladine u Pazaru (i sad okrnjenom Sandzaku tice), k'o sto rekoh gore i prije, ne ide kudit'. Nije nase da sudimo, ima i za to i sudija i kadija (ovo je plagijarizovano iz jedne Merlinove pjesme mada sam siguran da je i on posudio isto iz Islamske literature negdje, ili dobio inspiraciju iz nje da napise tako, bar po mojem, poucan i lijep stih. Sve vaktilje ako bogda.

K'o sto ti rece, sredimo svoje basce prvo pa onda tudje - aferim! Priznajem da ja svoju jos plijevim. Hajde samo da ga proslijedimo u praksu i pokazujemo primjerima. Mislim da smo svi okarakterizovani i krivi s' previse muhabeta i premalo akcije.

Isto, bezbroj primjera imamo svi, da svi zelimo isto i imamo isti cilj samo su nam metodi drugaciji i huja nam ne dozvoljava da uvidimo da svaka konstruktivna kritika je u stvari parce ogledala necijeg iskustva i da zato, osim vremenom netrebamo nicim drugim platiti. I nemoramo okusiti i doci do tog zakljucka sami, mada cemo mozda tada biti stariji i umorniji. A i mozda sebi samom biti kivni sto ne prihvatismo barem za konsideraciju.

Tako, "mada mozemo sjediti za istim hastalom, izmedju nas na pet pedalja stola, smjestio se beskrajni univerzum" (I. Suhopoljac)

Najvaznije je, kao sto rece, da imamo sabor, a ja bih da dodam i dusevni mir, bez obzira koliko mislili da je nas nacin i predispozicija bolji od necijeg drugog. Ovi pogledi i trabaju ostati privatni.

Posto svi na Kujametu odgovaramo za svoje akcije i ono kako smo poharcili svoje ovozemaljske bogom-dane blagodati, hajde da se dogovorimo, kao civilizovani muslimani, da se slazemo u tome da se ne slazemo u svemu i svacemu.

Da ne duljim previse, ono sto sam ti citirao iz Kur'an-a (96:3) nije zamisljeno kao takmicenje u tome ko je bolji Musliman ili sl. Zar i to nije grijeh brate i kako mi se cini jedan od predznaka da je sudnji dan jos blizi?

Ja sam, sto sam nanijetio, ucinio, t.j. htio sam ti ukazati da je potpuno moguce da nisi u pravu s nekim stvarima. Necu insistirati da sam ja u pravu jer prihvatam da nisam ni blizu onome sto je odredjeno za sviju nas.

Istim prihvatam da neznam sve i da je sasvim moguce da ces mi ti mozda halaliti a onaj sto ima u svemu tome zadnju rijec, nece. U povjerenju, cini mi se da je ovaj insanski zivot prekatak da bi se dovoljno halala zaradilo i doslo do pozitivne nule. I zato molim boga da mi dozvoli dovoljno i sabaha i aksama prije nego sto preselim na ahiret.

Jedno samo znam a to je da nisam otrovan zlom i zaviscu, t.j. dabogda mi Allah dao ono sto zelim drugima, i prijateljima isto ko i neprijateljima. Neka nas sviju izvede na pravi put i dopusti da poslije toga nas Iman bude bar 1000-ti dio cvrst koliko je bila rijec i besa Ahmedova (allahrahmetelje).

Sve najljepse i svako dobro od mene.

Gyerzelez

PS

Cini mi se adekvatno za ovaj nas muhabet:

"Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna, ili deset godina manje pa bi mi bilo svejdeno. Jer trideset godina je mladost, to sad mislim kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni same sebe." ("D&S" - M.S.)

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

14

Kako ocuvati svoju kulturu ?
Sigurno ne tako sto cemo izlomiti sve sto nije kao ono sto je nase ...
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od Gyerzelez
U medjuvremenu, halali jer nije intencija bila da te izprovociram i sl.

To si i uradio.Ali,bez i jednog truna kolebenja,mogu ti reci sledece:

[SIZE=4]Halal Olsun Sevgili Kardesim[/SIZE]

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od rifche_golup
Kako ocuvati svoju kulturu ?
Sigurno ne tako sto cemo izlomiti sve sto nije kao ono sto je nase ...

(o) Bravo rifche dobro pitanje, neka se svi zamisle !

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Utorak, 06. Juni 2006

Slažem se sa time, ali moram reći i to da ovo nije tema kako NE treba čuvati svoju kulturu, već kako TREBA čuvati svoju kulturu.

Naime, svi znamo da je svaki čovjek perfektno stručan da iznese svoje mišljenje o tome kako ne treba, a da čemo vrlo malo ljudi naći koji umiju i znaju reći kako TREBA.

Kada se gleda utakmica svi znaju kako ne treba, ali kada biste ih stavili da pokažu kako treba izgubili bi se. Ako je neki drugi posao u pitanju, opet isto, svi znaju kako ne treba, ali malo ko nudi rješenje KAKO TREBA.

Velika je to stvar. Dakle, problem su oni koji svoju "kulturu" čuvaju kako NE treba i oni koji samo znaju da kažu kako to NE treba, a nikako ne znaju kako to TREBA.

Dakle, dajte da vidimo kako to TREBA čuvati svoju kulturu, jer ako malom djetetu uzmete nož (za koji ono misli da je igračka) iz ruku ono će početi plakati. Pogešno je ako mu uzmete nož i kažete to ne treba i ostavite ga da plače. Potrebno je da mu date pravu igračku i kažete mu ovo je igračka, a ovo je nož. SA igračkom se treba igrati, a sa nožem ne treba.

Dakle, kad god neko kaže ovo ovako NE treba, dužan je odmah da kaže i kako to TREBA, jer čim zna kako NE treba podrazumijeva se da zna i kako to TREBA.

Bujrum.

Hvala.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

18

Utorak, 06. Juni 2006

Kultura se moze sacuvati, samo ako postoji svijest svog porekla. Sve dok tezimo da budemo neko drugi, izgubicemo i ono sto imamo.

Ja sam rodjena u Novom Pazaru i govorim zetsko-juznosandzacki dijalekt. Da, on je bosanski dijalekt. Ali ja se nikada ne mogu izjasniti kao Bosanka, jer to prosto nisam. Ja mislim da smo mi u Sandzaku Bosnjaci a ne Bosanci, zar ne? Koliko je meni poznato, ne definisu se govornici jednog jezika po imenu istog, jer nije svako ko govori bosanski jezik (pa i njegov dijalekt) Bosanac.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

19

Utorak, 06. Juni 2006

Spaine, siguran sam da si me razumeo ...
Treba voleti sebe i svoje, ali to sigurno ne daje za pravo , niti naredjuje, da rusis tudje, sto prevedeno moze da se izgleda kao : " i treba postovati tudje"

de bujrum . . . kahva, cigara, neka kriska hleba s' kremom ? (to mi je Trenutno (3) , ispred ...)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

jare

Početnik

(10)

• »jare« je muško
  • »jare« je zabranjen

Datum registracije: 01.06.2006

• Poruku poslati

20

Srijeda, 07. Juni 2006

Najpre je razvit (kulturu i tradiciju) kod samih sebe.. individualno.. na licnom nivou.

Potom, oni koji su dostigli neki zadovoljavajuc nivo, predstavljat je u pozitivnom svetlu i primer postavljat ostalima.

Poslednje i najmanje tek bude briga o uticaju drugih kultura. Ustvari ta briga ispravno shvacena samo pojacava intenzitet prve dve navedene stvari, jer to je prava briga o svojoj kulturi. Svaki drugaciji korak bude pogresan.

Social bookmarks