Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen
  • »Babbha« je autor ove teme

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 03. Novembar 2002

Kako reshiti

Gospodo

Sve je prisutnije i ocitije da u nashem gradu ima dosta obolelih od shizofrenije i slicnih psihickih oboljenja...

Srecemo takve ljude svaki dan. Vidim, mnogi pronalaze i zabavu u tome... bruka...

Zelim da cujem kakvog ste misljenja po tom pitanju...
Jako bi me interesovalo da znam
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 04. Novembar 2002

Lepo zapažanje

Pojava sve češćih psihijatrijskih slučajeva na ulicama Novog Pazara, je jedna nemila pojava, koja zaslužuje jedno ozbiljno interesovanje, ne samo pojedinaca, već i šire.
Svedoci smo sve učestalijih scena, njihove agresivnosti, koja moram priznati i kao čovek, a i kao lekar, je proizvod u velikoj meri, nesavesnih prolaznika i da kažem sedeoca u lokalnim kahvama i terasama.
Ove pojave naročito su karakteristične u rano proleće i u leto, kao i u jesen, kada se obično kod psihijatrijskih pacijenata, javlja kako da kažem jedan period vulnerabilnosti, ranjivosti, osetljivosti, i kada je potrebno veoma malo da se takve ekscitovane osobe usled svoje primarne bolesti, još više podraže i dovedu u situaciju da postanu agresivne po sebe , pa i po okolinu.
Kao što reče u gornjem postu Babbha, u velikoj meri tome doprinose, građani, koji bez trunke savesti, da kažem bezobrazno, provociraju i maltretiraju takve osobe, i svesno učestvuju u pogošanju njihovog stanja.
Potrebno je da se svi mi uključimo aktivno u informisanju građana, o tome da se takve osobe ignorisanjem, samo mogu stimulisati da budu mirnije, i da epizode njihovog lošeg ponašanja budu ređe.
Tvrdim da se psihijatrijski bolesnici mogu kontrolisati, na taj način, jer sigurno prvi neče dirati nikoga.
I nba kraju da podsetim da su to bolesni ljudi, kojima treba pomoć, a ne treba im odmagati, to sigurno.
Pozdrav

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen
  • »Babbha« je autor ove teme

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 04. Novembar 2002

Shteta...

.... shto Te ne poznajem... cini mi se... postovi su ti fer i korektni.... kako god...

Vidi, vazda je bilo a i bice da se psihijatrijski slucajevi setaju ulicama grada poput ovog nasheg.. to stoji... svuda je tako samo je veci broj ljudi i niko nikog ne konstatuje :)

Opet, nash je grad mali a ljudi mahom dokoni i zeljni "podbadanja" i provociranja (iskreno mislim da je to problem genetike)...

Ok, hajt shetanje gradom, hajt opshta kultura, hajt sve to u stranu... shta je s tim ljudima zapravo? Koja je sluzba ili institucija nadlezna ? Shta je s porodicama? Ko o tome svemu vodi brigu... SHta je s porodicama koje to kriju? Koje mozda trpe ko zna shta ? Jesi li o tome mislio ?

Znash li podatak da je kotischenje Bensedina u YU u poslednje 4 godine poraslo 40x ?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 05. Novembar 2002

Psihijatrijski bolesnici-problem za porodicu, društvo u opšte

OK, u pravu si za sve gore navedeno.
Nedavno sam bio na jednom predavanju u muzičkoj školi, mislim da je bilo i na televiziji, teme su bile o nekim psihijatrijskim bolestima, a usput se pomenulo i problematika u periodu adolescencije.
No nebitno, hteo sam da kažem, da su tamo iznete neke informacije, da se uskoro spremaju za početak sa radom određena savetovališta, za pojedine grupe ljudi, međutim nisu spominjani psihijatrijski pacijenti.
E to je ono što treba da se napravi, ali tu je problem, služba koja fukcioniše u ZC Novi Pazar, ima samo DVA psihijatra, trenutno, jedan je na specijalizaciji, što je za 100.000 stanovnika malo, i to jako malo.
Neznam koliko je pametno ovde govoriti o problemima sa kojima se sreću porodice u kojima žive takvi pacijenti, ali Babbha mogu ti reći da sam na poslu spoznao, samo muke koje imaju takve porodice, za koje mogu reći, da su i malo upoznate sa načinom ophođenja prema takvim bolesnicima, što rezultuje njihovim nesnalaženjem u teškim situacijama kriza psihijatrijskih pacijenata.
Jedan od razloga je i sredina u kojoj živimo, gde su još takvi bolesnici marginalizoivani, porodice još uvek samtraju da su na neki način "OBELEŽENE", ako imaju takvog obolelog člana, što je po meni pogrešno, ali ja neznam dali sam kao zdravstveni radnik kompetentan da govorim po ovom pitanju, jer nama su pacijenti na prvom mestu, i uvek stajemo u njihovu odbranu.
Dalje, rekao bih da su ustanove u kojima se leče specijalizovano ovi bolesnici, na nekom ne baš jakom glasu, pa se i porodice iz sažaljenja, a i zbog neznanja teško odlučuju na slanje svog člana porodice tamo, se u situacijama jake agresivnosti, kada su opasni po samu porodicu.
Imam puno takvih slučajeva u praksi, koji su stvarno teški, i za njih je potrebno stvarno jako srce i duša, ali nebih konkretno govorio o tome, iz razloga etike, ali mogu ti reći da je to stvarno teško.
E sad o ovoj zadnjoj rečenici u vezi Bensedina, ja stvarno nemam nikakve podatke o tome kolika je potrošnja tog leka i dali se ili nije povećala u zadnje vreme, ali znam sa sigurnošću da se lekovi takvog kova strogo ordiniraju u potrebnim slučajevima i dozama, pa su čak i uvedene neke mere kod privatnih apotekara koji više nemogu slobodno prodavati lekove iz sličnih grupa, a o tome sam već govorio ranije.
Mada ti mogu reći da je to jedan izvanredan lek, dosta korišćen, sa širokom paletom indikacija za davanje i kada se da pacijentu kome je stvarno potreban ima odličan efekat.
Pozdrav
P.S.
Ja ga stvarno odužih ovaj put, ne zameri.

5

Na zalost i toga je sve vise ...

...covek ni ne primeti kako godine prolaze i sta odnose, a sta ove koje dolaze donose...

Nekako smo svi zaneseni svojim problemima, pa nemamo iskreno vremena ni da pogedamo druge, a kamoli da ih saslusamo ili nedaj boze pokusamo da im pomognemo :O

Nakon svih tih desavanja kod nas dole, ratova, sankcija, svakakvih kriza,...nije ni cudo sto ima toliko "psihicki poremecenih".

A eto, psihickim bolesnicima se moze pomoci ne samo bensedinima vec i dugim razgovorima, paznjom, slusanjem.Ne mogu se na taj nacin potpuno izleciti, mozda je ucinak i manji nego kod bensedina, ali iako ti rezultati nisu vidljivi vredi pokusati razgovarati sa njima, pokusati ih razumeti. Onda bar nece imati osecaj da su sami, njihove "bolesti" nece se razvijati dalje, nece imati tako ceste napade, mozda ce u medjuvremenu poceti opet da zive koliko-toliko normalan zivot.

Ja nemadoh nameru da pametujem :O oprostite, samo rekoh to sto bih ja prva pokusala da ucinim kada bih se nasla u blizini jednog od ovakvih bolesnika.

Problemen sind dazu da, gelöst zu werden
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

6

mnjenje

Mislim da smo svi svesni u kakvom vremenu danas zivimo. Pritisci sa svih strana, u svim sferama zivota, kako na pojedince tako i na porodice (i sve zajednice). Na zapadu je opste rasprostranjena pojava da svi ljudi koji su izlozeni bilo kojoj vrsti pritiska (na poslu, u braku, bilo gde), pa i oni koji uopste nisu, posecuju psihijatra radi otklanjanja mogucnosti da dodje do nekog psihickog poremecaju usled eventualnog pritiska (ili otklanjanja istog ako se vec pojavio). Kod nas je problem sto narod ima pogresnu percepciju o odlascima kod psihijatra. Ko ode odmah je obelezen kao poremecen. Jedan od tih psihijatara koje mi imamo u nasem zdrastvenom centru je moj brat (od amidze) i pricao mi je kako stvari stoje sa posetom pacijenata. Mislim da bi se trebalo poraditi i na svesti naroda o tome. Svi biznismeni na svetu, svi uspesni i uticajni ljudi, imaju redovne sessions kod psihijatra. Zasto bi nase ljude bilo sramota? Kamo srece da hoce da se ugledaju na neke face iz filmova bar, a znam kako to kod nas ide: ako par nasih faca pocne da ide, eto svih, pa ce nam bit malo koliko god psihijatara da imamo ( a kamo srece da je tako).
Ja bih spomenuo jos nesto, ne znam da li na pravom mestu i ne znam da li ce se ko sloziti samnom, a to je da najvecu ulogu u smirenju coveka, vecu mnogo i od psihijatra, moze da ima Namaz (da ne sirim o tome, samo sam hteo da spomenem Namaz kao jedan vid resenja za tu vrstu problema: preventiva pre problema; jaca od bilo cega drugog)
Selam i pozdrav.
mogu ja da se potpisem i bolje...

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 07. Novembar 2002

POZDRAV

FINGERSBROKEN U PRAVU SI KAD KAZES DA SE TREBA RADITI NATOME . MADA TREBA NACI PRAVI NACIN DA SE NAROD USMERI A VELIKA JE POTESKOCA JER NAS NAROD I NEZNA STA SE RADI TAMO NA TIM SEANSAMA I CEMU ONE SLUZE.

PO MENI TVOJ AMIDZIN SIN BI TREBAO DA SE VISE POTRUDI U PREZENTACIJI SVOJE PROFESIJE DA BI NAROD SHVATIO DA NE MORA BITI LUD DA BI ISAO PSIHIJATRU.

U SUSTINI SE SLAZEM SA TOBOM A ONO OKO NAMAZA SVE DOK NAROD SAM NE PROBA NAMAZ NE MOGU SHVATITI KOLKO JE TO DOBRA STVAR :P :P :P
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 12. Novembar 2002

Nije to isto

Pozdrav za Juskosa i Fingersbrokena, ali mislim da nisu u pravu ako govorimo o već bolesnim ljudima, po meni ih treba prvo lečiti, pa tek onda ih uputiti na te vidove, po meni nekakve socijalne terapije.
E sad ako sam dobro razumeo Fingersbrokena, u cilju prevencije nastanka određenih psihičkih problema, razvijanje navike obavljanja namaza kao preventivne mere, mislim da ima smisla.
A, pustiti bolesnu osobu, koja nije pod nadzorom psihijatra u ma koju grupu ljudi, po meni nije opravdano.
Pozdrav

Devon

Početnik

(10)

• »Devon« je muško

Datum registracije: 17.08.2003

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 17. August 2003

Sve uza zid, pa metak u celo... o|
Salim se, naravno...
Jbga, znate i sami kako su nam snabdevene bolnice u Novom Pazaru. Nema lekova ni za normalne ljude, a kamoli...
It's this lyrical piranha- strapped with a grenade, in a pool with yo' mama, attack her by the legs, and pull her to the bottom, twit lettin' up like a condom, slappin' if you fuckas got a problem!

Social bookmarks