Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

21

Subota, 04. Mart 2006

@spain neznam da se ne udaljavamo od teme.ovo sto si gore napisao lici pomalo kao da ja ne priznajem poslanike pa bih da kazem ovo:od malena sam imao samo jednog idola-muhamed.ponekad mi se cini da sam tako bio naprogramiran(programirali me najvisi mudraci svijeta,ali kao sto rekoh to mi se samo cini).

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

22

Subota, 04. Mart 2006

Hmmmm, motivisanje.....Pa ne znam, ne treba mi neka motivacija, klanjam zbog znanja da sam muslimanka, mada moram priznati da ne klanjam dugo redovno. Prije sam klanjala poneki namaz, za ramazan bi ponekad stalno klanjala i to je sve. Nisam ni prije pila, jela svinjsko, citala sam mnogo o islamu, isla na pradavanja o islamu, ako su slucajno bila i tako to. Al redovno sam pocela da klanjam kad sam gledala intervju sa Sami Yusufom i kad je on reko da za sve imamo vremena, a 7 min za klanjanje dnevno nemamo. Dobro, kod mene ne traja 7 min da klanjam sve namaze, cak ni ako klanjam samo farzove, ali nema veze. Od tad pokusavam da ne propustim namaz, jer ko sto je zapisano negde: Bicemo pitani za svaki min svoga vremena...............a nama je sve prece od onih stvarno bitnih stvari.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

23

Subota, 04. Mart 2006

Citirano

Orginalno od Altuna
Cula sam od jednog efendije da ako sebe natjeras 40 dana da ne izostavis ni jedan namaz,

hehe meni je jedna draga osoba pricala tako jednu pricu koja ide nekako ovako. Neki covek se zalio hodzi kako ne moze sebe da savlada, da klanja na vrijeme namaz a pogotovu sabah. Hodza mu obeca kako ce mu svako jutro (40jutara) dati jedan dukat ako ovaj dodje da klanja sabah sa njim. Covek dolazio, jutro po jutro. Prvo jutro bilo tesko, drugo malo lakse itd. Naizad proslo tih 40 dana i hodza mu da zadnji dukat, rekavsi mu da odsutra mu nazalost ne moze vise davati. Kaaad sledece jutro, hodza vidi coveka kako je dosao na sabah namaz. Posle namaza covek hodzi vraca sve dukate, jer ono sto je postigao je puno vrednije. A to je da se je navikao da obavlja na vrijeme namaz. :) A mislim isto da se insan bolje oseca kada obavi namaz na vrijeme i po mogucnosti sto bolje. Tj. bez da misli odlutaju i da covek razmislja sta ce kasnije da uradi, koga ce zvati etc. ;)

sta licno preporucujem jeste klanjanje nap. na balkonu. Idealno bi bilo ako to nije na 1,2,3 spratu (da ne bi pasanti na ulici iritirali onog sto klanja).

motivacija, citaj malo sta pise kako ce biti u dzenetu.. ako to ne pomaze, garant pomaze kad citamo dosta kako ce biti u dzehenemu :P :)

oprostite ako sam nesto napisala sta je vec neko pisao, al citala sam samo do ovog komentara nase sestre :)

selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

24

Nedjelja, 05. Mart 2006

Citirano

Orginalno od nevidljivi
@spain neznam da se ne udaljavamo od teme.ovo sto si gore napisao lici pomalo kao da ja ne priznajem poslanike pa bih da kazem ovo:od malena sam imao samo jednog idola-muhamed.ponekad mi se cini da sam tako bio naprogramiran(programirali me najvisi mudraci svijeta,ali kao sto rekoh to mi se samo cini).

Hehe, naravno da nisam na to mislio, vec sam samo htio ukazati na jednu stavku, tj. dopuniti tvoj post. Dakle, nisam, zaista nista tebi licno uputio. Pa i ako si to tako osjetio halali. :)

Thats Me,

lijep primjer si navela. Zaista za neke stvari, a pogotovo za ovakve stvari, treba imati marifeta (mudrosti) kao sto je taj Hodza u prici imao. Eto, ima razih nacina za motivaciju. Normalno ta motivacija treba da ima za cilj zaista shvatanje i jacanje vjere kod insana i da je, naravno, ispravne forme.

Eto, bas lijepo. Mozda ce neko hair vidjeti iz ove teme. Ako neko zna jos nekih lijepih primjera kakav navede Thats me bit ce lijepo. Naravno, mi cemo uvijek biti tu da prodiskutujemo, prokomentarisemo, itd.

Svakako smo svi putnici na ovom svijetu, pa to i trebamo shvatiti. Dakle, nismo jedan drugom cilj. Pa kad nismo jedan drugom cilj, onda hajde da barem budemo saputnici na tom zivotnom putu koji se krece ka buducem svijetu, Ahiretu. Tu nam je krajnja stanica.

Kada je covjek i ovog svjestan, dakle, kada covjek ima jasnu predstavu da sigurno umire i da ce sigurno seliti sa ovog svijeta onda mu to bude dodatna motivacija. Dakle, dosta dobra je preporuka sjecati se smrti, sto cesce. Dobro je, za muske, da cesto posjecuju dzenaze i zamisljaju sebe umjesto mejta na tabutu. Kao da je njegova dzenaza, a ne tog insana koji je preselio, itd.

Dakle, sve su to momenti i elementi kojim se nefs "tjera" na poslusnost, na robovanje Allahu dz.s., jer nefs je taj koji se buni, odbija, suprotstavlja, poziva na lose, itd.

Centralno popriste, ratiste upravo jeste nefs. Ta unutarnja borba, veliki dzihad. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

25

Ponedjeljak, 06. Mart 2006

Najiskrenije!!!

Pokusao sam vec nekoliko puta da odgovorim na ovu temu,ali nikako nemogu.Razlog je meni poznat i nebih da ga obrazlozim !!!

Halalite
" Bilen alemlere rahmettir "

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

26

ada slobodno nam kazi,pa ako grijesis mi cemo pokusat da te uputimo na pravi put.necemo ti se zamerit sta god da je razlog.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

27

Citirano

Orginalno od nevidljivi
ada slobodno nam kazi,pa ako grijesis mi cemo pokusat da te uputimo na pravi put.necemo ti se zamerit sta god da je razlog.

Mogu ti reci samo ovo.

Hvala Allahu dz.sh sto sam rodjen kao Musliman,i dok sam ziv zahvaljivacu njemu.Jer Islam kao Vera je obezbedila buducnost novim generacijama.KAKO?Ovako,moramo pre svega zahvalit Allahu dz.sh sto nam je ukazao na HALAL i HARAM sa kojim nam drzi Moral na visokom nivou.Za razliku od drugih monoteistickih Vera u kojima je zavladala EROZIJA MORALA (mislim da se razumemo).

A sto kazes taj pravi put.Meni je vera ISLAM i kao pripadnik Islama znam svoj put.Moramo se setit ponekad i Adema a.s on je napravljen od Blata.Pazi sada,mi kao pripadnici Islama ako se trudimo i radimo i mi postajemo jedan vid Poslanika Allaha dz.sh.Ali ako se ne trudimo onda postajemo nista vise nego Blato !!!

Sellam
" Bilen alemlere rahmettir "

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

28

Utorak, 07. Mart 2006

Uvjek sam se pitala da li je bolje klanjati po svaku cijenu, čak i ako se pri tom ne osećaš ispunjeno tj. ne motiviše te ono što bi trebalo ili te ne motiviše ništa. Neki kažu da treba klanjati i u tom slučaju, jer je namaz farz, a osjećanja i iskrena motivacija se može javiti vremenom. To mi jeste logično, ali se nekako plašim da se čovjek tad može osjećati licemjerno :(
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

29

Utorak, 07. Mart 2006

Jeste, naredba o namazu je bezuslovna i treba obavljati namaz. A licemjerstvo jeste velika opasnost po insana, pogotovu kad je u namazu. Ne kaze se dzabe u Kur'anu: Tesko klanjacima ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

30

Utorak, 07. Mart 2006

Šta je onda gore, klanjati bez prave motivacije ili ne klanjati uopšte? ;(
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Utorak, 07. Mart 2006

Ne znam sta je gore. Znam sta je bolje :) Valja se u trenucima odsustva koncentracije sjetiti ovih rijeci u kojima Allah dz.s. prijeti klanjacima.

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

32

Utorak, 07. Mart 2006

Jednom je hodza bio sasvim iskren pa rekao da i on kao svi u namazu nije uvek sbododan drugih misli.
Mislima ne mozes zabraniti zuti_cevetak da budu prisute ... Bolje je klanjati, to je kao u skoli, za svaki namaz koji klanjas dobices nagradu ili pola ili cetvtrtinu ali za ne klanjanje nista.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 09. Mart 2006

Citirano

Orginalno od ed
Jeste, naredba o namazu je bezuslovna i treba obavljati namaz. A licemjerstvo jeste velika opasnost po insana, pogotovu kad je u namazu. Ne kaze se dzabe u Kur'anu: Tesko klanjacima ...

brate, zar se sura u kojoj se spominje "tesko klanjacima" ne odnosi na one koji klanjaju da bi ih drugi videli :) ? to da misli nekad odlutaju, pa meni se sve cini da sam citala i ashbaima r.a. se to desavalo, pa im je nas Poslanik s.a.w.s. preporucio da nesto rade (euzubille da prouce i[li] da 'na suho pljunu' na lijevu stranu. Nesto tako (ukoliko me secanje ne vara)sam citala na vise mesta. :) videcu da potrazim ako me neko ne pretekne i javi prije mene :) ili si ti mozda i tako mislio, vec nevezano za sve rijec "licemerstvo" komentirao i spomenuo kako stoji u casnom Kur'anu :) ? (verovatno da je tako)

a @ spain, drago mi je brate sto se prica jos nekom dopala. Inace videcu neke stvari iz jedne knjizice da pretipkam... zove se, ja mislim, "psihologija namaza" :) jako lijepih primera zbog cega je za nas bolje klanjati.. mene je barem za kratko vreme super motivisala. Moram je opet prelistat inshAllah :)

selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

34

Petak, 10. Mart 2006

Ovaj svijet i ovaj život su upravo tajna za nas koju mi treba da otkrijemo. A ključevi te tajne ili tih tajni su u nama. Pa stoga treba u sebi rješenje nalazit. Naravno, Allah dž.š. nas nije ostavio bez Vodiča da lutamo sami kroz bespuće, već nam je poslao Poslanike preko kojih nam je poslao i "uputstva" kako da to u nama samima pronađemo.

Pogrešan bi redoslijed bio kada bismo mi prvo trebali naći smisao života, pa tek onda da zadobijemo tijelo i da živimo na Zemlji. Dakle, nelogično je da bismo mi prvo trebali skontati suštinu namaza pa tek onda početi klanjati. Namaz, kao i druge obaveze, su putokaz koji nas upućuje ka mjestu gdje su ključevi tajne života sakriveni, gdje su ključevi od Spoznaja sakriveni. Namaz upućuje čovjeka na njega samog. Namaz ti govori o tebi.

Hadis kaže: "Ko želi spoznati Gospodara, neka spozna sebe."

Nakon što čovjek uspostavi vanjski red kod sebe, a to se uspostavlja pomoću šerijata, treba da krene u veliku borbu sa sobom, tj. sa svojim nefsom, tj. unutarnju borbu. Taj unutarnji put spoznaje sebe se zove Siratul mustekim. Tim putem ko se irpavno kreće, kreće se ispravnim putem. Taj put je put kroz džehennem, težak.

Vanjski dio, odnosno zaštitni dio je jasan i sazdan je iz skupa pravila koja se nauče napamet i obavljaju, ali je put unutarnji, koji je i suština, jeste težak, trnovit i pun zamki. Ako bi čovjek tim putem krenuo sam vjerovatno bi se izgubio. Stoga treba da čovjek moli Allaha dž.š. da ga uputi na nekog mudrog insana koji je sebe spoznao i kojem su poznate tajne života i smrti i da od njega zatraži pomoć u putu.

Prava motivacija dolazi od takvih ljudi. Jer na šta te oni motivišu jeste Pravi put. Dakle, oni koji su sebe spoznali motivišu te ni na šta drugo do li na Pravi put. Njihova motivacija je jaka jer oni su nosioci proživljenog, živog znanja i kada oni o Putu govore srca se bude, oživljavaju, jačaju i samim tim jača njihova motivacija na Putu ispravno, a samim tim i motivacija u ibadetima.

Ako li pak uzmeš za učitelja nekog ko ustvari sebe spoznao nije onda ćeš dobiti motivaciju od njega, ali ta motivacija neće biti prava, već lažna. To će biti motivacija iznikla iz pogešne želje i pobude. To će biti motivacija iznikla iz želje za poznatošću, iz želje za položajem, iz želje za slavom, viđenjem, hvalom, itd. Takva motivacija je negativna, da ne kažem drugačije.
Tada čovjek sve što radi, radi iz pogrešnpg motiva. Još ako se takav insan nalazi u rukama pogrešnog učitelja, koji mu govori da je to tako ispravno, onda je taj zaista nadrljao.

Dakle, pravi su učitelji na Putu ispravnom oni koji su zaista sebe savladali i koji su na tom putu također vođeni od strane onih koji su pronašli tajne života i smrti, koji su sebe spoznali.

Lažni učitelji ne podnose prave učitelje upravo zbog toga što znaju da ovi jasno vide da su oni lažni učitelji i što im se miješaju u "biznis". :)

Put ispravni je Put spoznaje sebe, Povratak iskonu, Prisjećanje na Ezel i na dati zavjet: "Kalu bela šehidna." kada su sve duše Gospodara posvjedočile.

Treba biti svjestan toga da se to svjedočenje nije desilo samo tada, već se to svjedočenje od nas traži svakoga trena. Svakog momenta u životu Gospodar nas pita: "Elestu bi Rabbikum?" "Nisam li Ja Gospodar vaš?" Oni koji su sebe spoznali svakog momenta i svakog daha i svakog trena odgovaraju sa "Kalu bela šehidna.", "Da, mi svjedočimo (da si Ti zaista Gospodar naš)."

To su istinski Šehidi na Putu Božijem. Dakle, umrite prije smrti. Mi smo Allahovi i Njemu se vraćamo.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 10. Mart 2006

Citirano

Orginalno od °thats_me°

brate, zar se sura u kojoj se spominje "tesko klanjacima" ne odnosi na one koji klanjaju da bi ih drugi videli :) ?

Ja sam pogledao u dva tefsira i evo sta kaze Ibn Kesir r.a.

Uzvišeni zatim kaže:
"Pa teško klanjačima, koji su nemarni prema svome namazu."
Od Sad ibn Vekkasa prenosi se da je rekao: (693) "Pitao sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., ko su oni koji su nemarni prema svome namazu, pa je rekao: "To su oni koji svoje namaze ne obavljaju na vrijeme."
"...koji se samo pretvaraju." Imam Ahmed od Abdullaha ibn Amra prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: (694) 'Ko ljudima priča o svojim djelima, tj. hvali se, Allah ga u očima svojih stvorenja umanjuje i prezire.'" U vezi sa riječima Uzvišenog: "...koji se samo pretvaraju" treba reći da se u (rija) pretvaranje ne ubraja kad neko uradi neko dobro djelo u ime Allaha pa to svijet sazna i onome ko ga je uradio bude drago. Dokaz da je to tako jesu Ebu-Hurejreove riječi koje u svome Musnedu navodi Hafiz Ebu-Ja’la el-Mensuli, gdje Ebu-Hurejre, r.a., kaže: (695) "Klanjao sam kad je ušao jedan čovjek pa mi je bilo drago. To sam spomenuo Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., pa je rekao: 'Potvrđene su ti dvije nagrade: tajna i javna.'"

Drugi put cu prenijeti ako Bog da sta kaze Sejid Qutb.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 16. Mart 2006

Iz tefsira Sejid Qutba

Ne želimo ovdje da ulazimo u fikhsku raspravu o definicijama vjerovanja i definicijama islama. To su fikhske definicije na kojima se bazira šeriatsko poslovanje. Medutim, ovdje sura utvrduje suštinu stvari po Allahovoj mjeri i vagi. Ovo je druga stvar, ovo nisu vanjski aspekti na kojima počiva poslovanje!!
Ova prva činjenica povlači za sobom jednu od praktičnih slika:

A teško onima koji, kad namaz obavljaju, namaz svoj kako treba ne izvršavaju, koji se samo pretvaraju i nikome ništa ni u naruč ne daju! 107/4-7).

To je prizivanje ili prijetnja propašću onima koji ne izvršavaju namaz kako treba... Pa ko su ovi koji ne izvršavaju namaz kako treba?

To su oni: , koji se samo pretvaraju i nikome ništa ni u naruč ne daju! (107/6-7)

To su oni koji klanjaju, ali oni ne obavljaju namaz kako treba. Oni čine namaske pokrete i izgovaraju ono što treba učiti, ali njihova srca ne žive s tim i ne žive pomoću toga. Njihova srca ne prizivaju u sjećanje suštinu namaza i suštinu učenja, dova i zikra koje uče u namazu. Oni klanjaju da ih ljudi vide, a ne iskreno prema Allahu. Odatle su oni nemarni u svom namazu dok ga obavljaju, nemarni - jer ga ne obavljaju kako treba. Ono što se traži jeste obavljanje namaza, a ne njegovo formalno izvršavanje.. Obavljanja namaza nema bez prizivanja u sjećanje suštine namaza i njegova obavljanja jedino radi Allaha.

Odatle namaz ne ostavlja svoje tragove na duše ovih klanjača koji su nemarni u svojim namazima. Oni uskraćuju da dijele, oni uskraćuju pomoć, dobročinstvo i dobro svojoj braći u ljudskom rodu. Uskraćuju dobro Allahovim robovima. A da istinski i uime Allah obavljaju namaz, ne bi uskraćivali pomoć Njegovim robovima. Ovo je kamen kušnje za iskren namaz prihvatljiv kod Allaha...

Ovako se po drugi put nalazimo pred suštinom ovog vjerovanja i pred prirodom ove vjere. Nalazimo kur'anski tekst koji upozorava klanjače kaznom, jer ne obavljaju namaz onako kako treba. Oni čine samo pokrete u kojima nema duše. Oni se u njemu nisu posvetili ni predali Allahu, već su ga izvršavali iz licemjerja. Namaz nije ostavio svoj trag na njihovim srcima i djelima i on je, dakle, prašina. Zapravo, on je grijeh koji će biti sankcioniran lošim!

(Sejid Qutb, U okrilju Kur'ana, knjiga 30, strana 332)

seeker

Početnik

(10)

Datum registracije: 18.01.2006

• Poruku poslati

37

Ponedjeljak, 20. Mart 2006

ovo pomaže!!!

"Jedan čovjek uđe u džamiju i obavi namaz. Zatim dođe i poselami Poslanika . On uzvrati selam i reče: 'Vrati se i klanjaj, jer nisi klanjao.' On se vrati. To se ponovilo tri puta. Zatim taj čovjek reče: 'Tako mi Onoga Koji te je s istinom poslao, ja ne umijem bolje klanjati. Nauči me.' Božiji Poslanik a.s. mu reče: 'Kada pođeš klanjati donesi tekbir, zatim prouči iz Kur'ana ono što znaš, zatim polahko obavi ruku' sve dok se na njemu potpuno ne smiriš, onda se vrati sa ruku'a sve dok se potpuno ne uspraviš. Potom padni na sedždu i ostani sve dok se i na njoj potpuno ne smiriš. Zatim se podigni i vrati se sa sedžde i smiri se i na njoj, i tako postupi tokom cijeloga namaza.'"

(Hadis bilježe Ahmed, Buharija i Muslim. Ovaj hadis se zove "Hadis čovjeka koji pogrešno klanja.")

Ovo je Turska, Muamere!

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

38

Subota, 01. April 2006

@ brate ed, Allah dz.s. te nagradio dobrim na trudu :) hvala sto si nam pojasnio.

selam alejkum

boss_a

Početnik

(10)

• »boss_a« je muško

Datum registracije: 27.03.2006

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 09. April 2006

Motivacija...

Što se mene tiče dovoljna mi je spoznaja postojanja Allaha dž.š.
Sama moja svijest o nagradi i o kazni koja slijedi.

ps. Na sabah me uvijek probudi strah od kazne za neobavljanje namaza.
podne,ikindija,akšam i jacija je skoro uvijek trud za nagradom i molba za oproštaj ako sam nedaj Bože nešto svjesno ili nesvjesno loše uradio.
boša

Social bookmarks