Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen
  • »abfang« je autor ove teme

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 24. Septembar 2006

Kako se vi ponasate kad nesto znate

... devojke, pitanje za vas, jeli ispravno ponasanje ovog madica iz ove price ?

Citirano

Imam jednu pricu koja pojasnjava ovu temu: Slucaj se desava u jednom nasem gradu u sandzaku, da ne imenujemo koji. On i Ona su se zabavljali 2 godine i doslo je do sporazumnog raskida. Ona u medjuvremenu udje u novu vezu, medjutim novi Decko saznaje za njenu prethodnu vezu i ne pita je nista o tome nego dok su isli njih dvoje zajedno ulicom sretnu njenog bivseg decka. Tada ga novi Decko zaustavlja i pita je pred njim:"da li si ti bila u vezi sa ovim deckom?" A ona iznenadjeno: "Jaaaaa, pa zar sa njim, nije tacno!!!". A stari decko zacudjen situacijom odgovara: "Slusaj kurvo ne pretvaraj se tu, a ti decko posto znam sta te interesuje- nismo imali sexualnih odnosa i sebet mene mozes da je zenis, a sad gubite mi se s ociju da vam ne bi j.. m...".

Znanje je blagodet koja donosi najvece zadovoljstvo onda kada se deli, zato ja iznad svega postujem profesore. Nije, doduse, svako znanje za dijeliti, postoje i tajne, stvari recene u povjerenju koje valja znati sacuvati od sebe i drugih, zato ja jako postujem i cuvare tajni.

No, postoji znanje do kojeg dodjes nehotice, o necemu sto nije tajna, ali se odvija u tajnosti, i od takvog te znanja uvijek zaboli glava. Kada saznas o prevari, preljubi, kradji... Prokletstvo ovog saznanja je u tome sto bez ikakve namjere postajes sudionik, ne mozes vratiti prokleto vrijeme par minuta unatrag, vec se, sto god da uradis, svrstavas na neciju stranu.

Najispravnim se, isprva, doima da sutis. I pravis se kao da se nista nije desilo. Tako svojom sutnjom postajes zavjerenik u kradji ili preljubi. A to je ono sto preljubnik ili prevarant od tebe hoce. Da sutnjom stanes uz njega/nju. No, ako svome prijatelju ne mozes reci da ga drugi potkradaju, onda mu i nisi prijatelj. Kada vidis da prijateljicu/prijatelja vara muz/zena, ko ti daje pravo da u njeno/njegovo ime odlucis da je neznanje najbolje po nju? To je uzasno pokroviteljski, jer bi ona/on, mozda, itekako zeljela/zeljeo znati. Umesto toga, saznao/saznala je posljednja, bas kao zadnja budala u mahali, i to ne od svojih "najboljih prijateljica".

Mozda je onda najbolje reci. Reci nekome da boluje od neizljecive bolesti, reci drugome da ga poslovni partner potkrada godinama? Suociti se sa bolom, razocarenjem, gnjevom, ljutnjom, razorenim brakovima i razvrgnutim partnerstvima. Ako ste prijatelji, zasto ne? Prijatelji i postoje bas zbog toga da bi uz tebe bili onda kad istina boli.

Zato je u ovakvim situacijama vazno znati na cijoj si "strani", iako nije moralno najuzvisenije. Neke je stvari najbolje presutjeti, nisu tvoja posla, ali neke od njih jesu itekako. Postupaj sa svojim prijateljima onako kako bi zelio ili zeljela da oni postupe sa tobom u takvim situacijama.

Neki, opet, kazu da je najbolje otici direktno prevarantu ili preljubnici i reci - znam sta se desava, dat cu ti par dana da sam/a sve priznas njoj/njemu, pa to jeste izmedju vas dvoje kako god da odlucite, a ako istinu ne kazes , reci cu je ja... Nekad mi se cini da ovakav pristup ima smisla, a nekad, opet, da ne.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 26. Septembar 2006

Ja,konkretno,prvo bih razgovarala sa izvjesnim prestupnikom i posavjetovala bih ga, kritikovala za dato ponasanje i naravno priprijetila ako se ne prodje toga da bih mogla i prozboriti. Na kraju, rekla bih onom drugom ali onda kada bih imala dovoljno dokaza za to. Mislim da je to bolje nego sutjeti i gledati sta se radi (biti saucesnik sutnjom a ne pokusati nicim da to promijenis) ali definitivno ne bih bila od onih koji bi istinu presutjeli pred prestupnikom a okolo drugima pricali o onome sto izvjesni radi.

Allah dz.s.nije za to da se otkrivaju tudje sramote niti je za to da budes saucesnik u tudjim sramotama.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks