Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

jugo plavi

Početnik

(10)

• »jugo plavi« je muško
  • »jugo plavi« je autor ove teme

Datum registracije: 29.11.2003

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 30. Novembar 2003

Kako vaspitavati i odgajati decu u tudjini?

Dragi clanovi i gosti ovog foruma hteo bih uvezi ove teme da procitam i vasa misljenja sta i kako je najbolje odgajati nasi decu u tudjini i daleko od svo rodnok kraja?Koje su greske ,a koje ne?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Pozdrav za novog člana. Još ranije na netu naiđoh na jedan članak vezan za ovu temu, pa mislim da je ovo idealna prilika da se nađe i ovde na ovom forumu.

• 10 NACINA DA BUDES BOLJI OTAC:

• 1. Postuj majku svoje djece
    Jedna od najboljih stvari koje otac moze uraditi za svoju djecu jeste da postuje njihovu majku. Ako ste ozenjeni, odrzite svoj brak jakim i vitalnim. Ako niste ozenjeni vise, i dalje je vazno da postujete i podrzavate majku svoje djece. Otac i majka koji se medjusobno postuju i daju to do znanja djeci, obezbjedjuju sigurnu okolinu za njih. Kada djeca vide da im se roditelji postuju, veca je mogucnost da ce se i oni osjecati prihvacenim i postovanim.

• 2. Provedi vrijeme sa svojom djecom
    Nacin na koji otac provodi svoje vrijeme pokazuje djeci sta mu je vazno. Ako uvijek izgledate suvise zauzeti za svoju djecu, oni ce se osjecati zapostavljenim, ma sta im vi govorili. Biti sa djecom cesto znaci zrtvovati druge stvari, ali je neophodno da provodite vrijeme sa svojom djecom. Djeca brzo odrastaju. Propustene prilike su zauvijek izgubljene.

• 3. Stekni pravo da te saslusa
    Cesto se desava da je jedino vrijeme kada otac prica sa svojom djecom onda kada djeca pogrijese u necemu. Zbog toga, mnoga djeca se uzasavaju kada im majka kaze: “Tvoj otac zeli razgovarati sa tobom.” Pocnite pricati sa svojom djecom dok su oni jos vrlo mali, tako da cete lakse pricati o ozbiljnijim temama kada odrastu. Odvojite vrijeme i saslusajte njihove ideje i probleme.

• 4. Disciplina sa ljubavlju
    Djeci su potrebni uputstvo i disciplina, ali ne kao kazna, vec da se uspostave razumna ogranicenja. Podsjetite djecu na posljedice njihovih djela i ponudite im lijepe nagrade za dobro ponasanje. Ocevi koji provode disciplinu na miran i pravedan nacin pokazuju ljubav svojoj djeci.

• 5. Budi uzor
    Ocevi predstavljaju uzor za svoju djecu, bili oni toga svjesni ili ne. Djevojcica koja provodi vrijeme sa svojim ocem odrasta sa znanjem da ona zasluzuje imati postovanje drugih momaka i zna sta treba traziti u muzu. Ocevi mogu nauciti svoje sinove sta je vazno u zivotu pokazujuci iskrenost, skromnost i odgovornost. “Cijeli svijet je predstava…” i otac igra jednu od najvaznijih uloga.

• 6. Budi ucitelj
    Mnogi ocevi misle da je poducavanje nesto sto drugi treba da rade. Ali otac koji uci svoju djecu o tome sta je dobro i lose i podstice ih da daju sve od sebe, vidjet ce kako njegova djeca prave pravilne izbore u zivotu. Otac treba da koristi svakodnevne primjere da bi pomogao djeci da nauce osnovne lekcije zivota.

• 7. Jedite zajedno kao porodica
    Jesti zajedno (dorucak, rucak ili vecera) moze biti vazan dio zdravog porodicnog zivota. Osim sto daje strukturu jednom zauzetom danu, ono daje djeci priliku da pricaju o tome sta rade i sta zele raditi. Takodjer, to je dobro vrijeme za oceve da saslusaju i savjetuju. Sto je najvaznije, to je vrijeme u kojem se cijela porodica sastaje svaki dan.

• 8. Citaj svojoj djeci
    U svijetu gdje televizija najcesce dominira u zivotu vase djece, vazno je da se ocevi potrude da citaju svojoj djeci. Djeca najbolje uce tako sto nesto urade ili citaju, kao i gledanjem i slusanjem. Pocnite citati svojoj djeci kad su veoma mala. Kada odrastu, podsticite ih da citaju sami. Ubrizgati u vasu djecu ljubav za citanjem je jedan od najboljih nacina da im osigurate kako licni tako i poslovni razvoj u zivotu.

• 9. Pokazi svoje emocije
    Djeci je potreban osjecaj sigurnosti koji je dolazi iz njihovog shvatanja da su zeljeni, prihvaceni i voljeni od strane svoje porodice. Roditelji, a narocito ocevi, treba da se osjecaju i ugodno i zeljno da zagrle svoju djecu. Pokazivanje emocija svaki dan je najbolji nacin da date do znanja svojoj djeci da ih volite.

• 10. Shvati da posao jednog oca nikad ne zavrsava
    Cak i kada djeca odrastu i postanu spremna da zasnuju vlastitu porodicu, oni ce i dalje traziti svog oca za savjet i mudrost. Bilo to nastavljeno skolovanje, novi posao ili pak vjencanje, ocevi nastavljaju da igraju bitnu ulogu u zivotu svoje djece dok ona odrastaju.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

3

Posto je Sans gotovo sve najvaznije spomenuo i napisao, necu ponavljati, vec samo dodati par recenica....

Kada bi ljudi bili djeca, svi bih ljudi na svijetu bili PRIRODNI MUSLIMANI.

Posjeca me jedan citat sto sam procitala u jednoj knjigi jednog pesnika “ Ala sam bijo velili covjek dok sam bijo dijete!”

Mislim da je razlika izmedzu djece i odraslih u tome, sto odrasli znaju, to djeca vide i gledaju. Odgoj kao namjerno, svjesno svrhovito djelovanje i vrsenje pozitivnog i afirmativnog utjecaja, ponajprije na djecu i omladinu a da se najprije ocuva njihova sloboda, authenticna priroda i jednostavnost, spada u umijece posebne vrste.

Od sest do jedanajest godina je ono zivotno doba djece u kojoj ona postavljaju sva ona pitanja na koja kasnije traze odgovore citav zivot. To je onaj uzrast u kojemu djecu nosi neodoljiva radoznalost, upitanost i zapitanost o svemu i svacemu, cudzenje i istovremeno divljenje zivotu i svijetu, masta i imaginacija pomocu koje se plovi kroz svjetove i sazrijevanje i ulazenje u svijet razuma, uma i pameti, obaveza, prava, duznosti i odgovornosti.

Duznost roditelja je da oplemene djecije srce i dusu vjerom i naukom. Od malena moramo da ih osposobimo za rad i uredan zivot, da ih uputimo pravom stazom, uz pomoc svojeg iskustva i skole a naravno ono sto je najvaznije, Kur’ana: Roditelji trebaju da pruze svojoj djeci jedan novi oblik islamskog obrazovanja i odgoja i da u njih usade, od malena, sve moralne osobine kojima bi se morao okititi svaki musliman.

jugo plavi

Početnik

(10)

• »jugo plavi« je muško

• Poruku poslati

4

Upravu si za to da treba usmjeravati decu od malena ka svojoj veri,ali pravo da ti kazem ja sam od one generacije koja je odrastala o ucenju o Titu i partiji a moj otac je bio strogi komunista tako da ni ja puno neznam istine i znanja o islamu.
Neznam mozda ce vam sve ovo zvucati smijesno ,ali tako je. Sve je to normalno i ja ne zelim da svoju decu ucim necemu sto ni ja sam neznam, ali su ipak upuceni onoliko koliko sam mogao da im objasnim sta su po veri itd.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Ama nije nista smijesno; i ja sam takodje prepustila puno cega. Ni moj babo mene nije ucijo nista o Islamu, jer ni sam nije znao nista; ja sam imala 18 godina, kada mene jedan drug nazva Selam, a ja nisam znala da mu odgovorim jer nisam znala sta znaci ta rec. Da naravno se zacrvenis, al nakon toga svatis da nije tvoja krivica i da sve to neide na tvoju dusu.

Treba covjek da se interesuje i uci, cita knjige;
Samo covjek koji svoju dusu oplemeni naukom je bogat covjek. Allah dz.s. najvise voli one koji uce.
Niko nije savrsen. Naobrazba nije zavrsena svrsetkom skolovanja. Ucen je onaj covjek koji i dalje uci, koji iz svakog vrela i u svakoj prilici crpi znanje .
Svijet je veliko sveuciliste. Sve zavisi od tebe, da ocima zaista gledas, usima slusas, a razumom shvacas. Svako, ko samo hoce, ima dovoljno prilika za daljnju naobrazu.
Naobraza se sastoji u tome, da znanje slupljamo, da obogacujemo svoj duh, da izgradjujemo svoju licnost na putu k savrsenstvu. Odluka da se pod svaku cijenu oslobodis teskog tereta neznanja, prvi je korak ka pravoj velikoj obrazi, jos jednoj stepenici na putu ka uspjehu.

Dakle, trebamo ucit, obogatit prvo svoju dusu a onda to prenijeti nasoj djeci, i time si vec ispunio svoju duznost roditelja prema djetetu.

6

Citirano

ja sam imala 18 godina, kada mene jedan drug nazva Selam, a ja nisam znala da mu odgovorim jer nisam znala sta znaci ta rec. Da naravno se zacrvenis, al nakon toga svatis da nije tvoja krivica i da sve to neide na tvoju dusu.

@ Prolazznica : Ja se se zamalo zaplakah citajuci ovo sto si napisala. :( Nego na ciju dusu? Tvoga oca? 18 godina?!!!! 8o

Citirano

Treba covjek da se interesuje i uci, cita knjige;

SVAKAKO!!!! Ali sta si ti radila do svoje 18-te godine?Sta si citala, za sta si se interesovala? Jos nesto, nije smisao samo u citanju vec iu ucenju i primeni onoga sto se procita.

P.S. Nemoj se uvrediti zbog mojih primedbi gore, ali ja to zaista ne mogu da shvatim. ;(

Sellam

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

7

Zaista tuzno i smesno,stidela bih se svojih godina 8o
Pazi koju igru igras.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 01. Decembar 2003

Ama ja se nestidim, jer ja licno nisam znala nista o Islamu jer nije niko imao da mi kaze i da me nauci, a moju situaciju i proslost nebih ovdje da pisem na javno, (kako je doslo do toga) to je moja privatna stvar.

Pink razumem da nemozes da svatis, nebih ni ja mogla, ali stvarno je izuzetan slucaj, i nezelim to ovdje da sirim po forumu.

A ti kiki stidi se svojih rijeci; da tako ucenjujes nekoga a nemas pojma.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

9

@Prolazznica

Sta reci?Tuzno! :rolleyes:

Verovatno si sada dosta naucila o islamu. Samo da dodam "U Allaha nikad nije kasno"!

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

10

Samo bih prokomentarisao cinjenicu koju Prolazzznica pomenu o tome da postoje mladi ljudi, koji ne znaju nista o svojoj religiji (nebitno kojoj).
Ova cinjenica nije vezana za sporadicne slucajeve vec je dakako prisutna u nasem drustvu.
A posto vidim da neki diskutanti pocese da ismevaju pojavu da neko do 18 godine ne zna nista o svojoj religiji, dodao bih samo da covek sa 18 postaje punoletan, samostalan i od tad maltene sam odgovara za svoje grehe. Do 18-te godine roditelji su oni koji su duzni da te usmere na pravi put, a ukoliko oni to ne ucine postavlja se pitanje: ko ce drugi?

Odgoj dece u verskom pogledu je za one koji zive u Pazaru mnogo jednostavniji od onih koji zive i odrastaju u inostranstvu. Da je Prolazzznica odrasla kojim slucajem u Pazaru doista bi bilo smesno da nije znala sta znaci 'Selam' do 18-te godine.
Medjutim za one koji odrastaju u inostranstvu, posebno u zapadnoj evropi to zaista nije cudno ukoliko roditelj propusti da prenese svoj uticaj i znanje na svoje dete.
Pitanje za one koji iskoristise priliku da se olako nasmeju: Sta mislite koliko cesto cuje covek rec Selam u svakodnevnom govoru recimo jednog Nemca, Francuza ili Svedjanina (koji predstavljaju celokupno okruzenje onih koji odrastaju u njihovim zemljama)?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

11

Citirano

Orginalno od Administrator

A posto vidim da neki diskutanti pocese da ismevaju pojavu da neko do 18 godine ne zna nista o svojoj religiji, dodao bih samo da covek sa 18 postaje punoletan, samostalan i od tad maltene sam odgovara za svoje grehe

...

Pitanje za one koji iskoristise priliku da se olako nasmeju: Sta mislite koliko cesto cuje covek rec Selam u svakodnevnom govoru recimo jednog Nemca, Francuza ili Svedjanina (koji predstavljaju celokupno okruzenje onih koji odrastaju u njihovim zemljama)?

@ admin : Jeste da se nisam smejala( ja sam zamalo zaplakala i sad mi dodje da ;( ) , ali se osecam itekako prozvanom pa samim time imam potrebu da odgovorim.
Kao prvo: za mene je prosto nepojmljivo da osoba sa 18 godina ne zna nista, ama bas nista o svojoj religiji jer u tim godinama se zna prilicno puno o drugim religijama, a kamoli o svojoj! Od sinoc razmisljam o Prolazzznici i pokusavam da shvatim njenu situaciju. Potpuno razumem da ne zeli ( licno smatram nepotrebnim) da svoje privatnosti iznosi ovde ili na bilo kom drugom javnom mestu. Meni je nje zaista zao sto nije imala prilike da kao vecina nas na vreme ( makar sa svojih 7 godina) pocne da uci o svojoj veri.

Sto se tvog drugog pitanja tice, moram napomenuti ili dopuniti tvoje pitanje rekavsi je vazno u kojim krugovima se ljudi krecu? Ja sam recimo svakodnevno u kontaktu sa mladima, mojim vrsnjacima, ljudima raznih nacionalsnosti i pripadnicima razlicitih religija, pa u skladu sa time vrlo cesto cujem Selam i primim ga. Ipak postoje drugi krugovi u kojima se Selam retko do gotovo nikada ne cuje. Jos nesto moram naglasiti, a to je da do sada nisam upoznala ni jednog Nemca kome sam imala potrebe objasnjavati sta znaci Selam, vec su znali. Sad da li su bas svi Nemci tako "prosvetljeni" ii sam ja imala srece da upoznajem samo one koji su poznavali rec Selam ne bih znala da objasnim. ?(

@ Prolazzznica : S obzirom na to da si odrasla, mozda cak i rodjena " na zapadu" mora da si isla u skolu? Zar tamo niko nikada nije pomenuo religiju? Zar se nikada nisi zapitala kako se zoves i zasto se bas tako zoves ? Ipak u svemu ovome vidim jedan tracak svetlosti a to je tvoja volja/ resenost da naucis vise, da nadoknadis propusteno. Samo napred! Imas moju podrsku u tome. :)

Selam
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

12

Vezano za odgoj mogu vam rec da mnogo zavidim ljudima Koji zive na selu Bas zbog nekih stvari ko sto su narkomanija Blud Alkoholisanje jer jednostavno to tamo nema... i zato JA mislim u koliko je dete nestasno i mnogo zivo samo ga treba sto vishe uposhljavat na razne drustvene aktivnosti tako da nema vremena da misli o stvarima ko sto su narkomanija sex i alkohol ....
A svi znamo kako je objashnjeno vaspitanje dece religiski.
" dijete se vaspitava 20 godina pre njegovog rodjenja"
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od jugo plavi
Dragi clanovi i gosti ovog foruma hteo bih uvezi ove teme da procitam i vasa misljenja sta i kako je najbolje odgajati nasi decu u tudjini i daleko od svo rodnok kraja?Koje su greske ,a koje ne?

Mislim da roditelji nemaju bas mnogo uticaja na svoje dete, kad je u inostranstvu. Opet zavisi gde se dete nalazi, i da li roditelji mogu ponekad da ga obidju. Ali, ako se neko nalazi u Aziji, Africi ili Americi, tesko ce roditelji moci da ga vaspitavaju, bar dok se ne vrati. To sto su ga vaspitavali ranije, to mu je, sto mu je. Ako dete ima dovoljno godina, da zna sta radi, da zna kako da postupa sa drugima, da uvek misli svojom glavom, i da ima bar malo vaspitanja, kojim su ga naucili roditelji, uvek ce da se snadje i samo, a ako nije dovoljno zrelo, iliti nema nista od navedenog, NE SALJI GA U INOSTRANSTVO!
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Citirano

@ Prolazzznica : S obzirom na to da si odrasla, mozda cak i rodjena " na zapadu" mora da si isla u skolu? Zar tamo niko nikada nije pomenuo religiju? Zar se nikada nisi zapitala kako se zoves i zasto se bas tako zoves ?

Pink i ako nebih trebala pisati ovdje javno, al eto odlucih se ipak jer stvarno vidim da nerazumes.

Isla sam u skolu, i ucili smo o vjeri, ne o ISlamu vec o Krscanjstvu. Mada se i spominjao Islam; znala sam da sam Muslimanka, al to je sve bilo.
Moj BAbo je ovdje 35 godina, a ja sam 15 godina u ovoj drzavi, i kada sam ja isla u skolu imalo je slabo jugoslovena, jer su vecina njih dosli posle rata.

Jesam citala sam knjige, skolske, druge mi Babo nije kupovo, i nisam se druzila sa jugslovenima, vec sa luxemburcima. Osim toga, je moj BAbo kontrolisavo sa kim se druzim, i nisam smela nidje da idem osim u skolu, rijetko kad bih otisla kod rodjaka, a van skole drustva nisam imala.
Kasnije sam cula da nasi idu u djamiju, i tako neke stvari, al mene Babo nikada nije odveo u djamiju, ( a ja sam volela otic ), slavili smo BAjram, al postili nismo, nisam ni znala da je duznost svakog Muslimana da posti. I kazi mi od koga da cujem i da naucim???

Da mi je lijepo bilo kod Baba, ja bih i dan danas bila kod njega, al nisam, sada sam uz majku, koja je pobozna, i koja mi je objasnila i naucila me puno o nasjoj Vjeri. Takodje su mi svi drugovi i drugarice Muslimani i od njih sam puno sta naucila; oni znaju moj situaciju.
Za Bajram mi je drug poklonijo knjigu iz koje mogu naucit kako se klanja Namaz, i uskoro cu ici u djamiju da klanjam, nemogu da izcekam.
Citam knjige i ucim da nadoknadim ono sto sam prepustila i sto nisam imala mogucnosti da naucim do sada. I znam sada dosta o Islamu, i mogu reci da sam tek sada saznala sta je prava sreca, prije nisam znala za srecu. Svaku noc se zahvaljujem Allahu dz.s. sto me rodi Muslimankom i molim se da me uputi pravom stazom.
Nikada nije kasno da se covjek pokori Allahu dz.s.
Ja nisam zakasnila...

Selmica

Učenik

(10)

• »Selmica« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

15

@ prolazznica : nije kasno to dobro znaj, lepo je to sto se ipak posle svega za svoju veru interesujes.

A sto se tice ove teme, ja sam zahvalna svojim roditeljima, i narucito mojoj majki, koja mi je uvjek objasnjevala ono naj vaznije, koja me je potsecala od dakle sam i sta sam, da nebih sreknula sa puta. Zahvalna sam joj za sve sto je uradila za mene, i zahvalna sam joj sto mi je omogucila da postanem ovo sto sam danas.

Po mome je vazno da se ne zaboravi Ko smo, Sta smo i od Kale dolazimo. A za to su zaduzeni roditelji.

Tesko je nasoj deci obijasniti nase obicaje, kad oni zivu medju tudjim narodom, i tudjim obicajima. Prava stvar je ici sto cehce u rodni kraj, i obilaziti sve svoje.

Ali ovo je samo mali dodatak, jer ono naj vaznije je vec rekao sans i ostali pre mene.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

16

Utorak, 02. Decembar 2003

Citirano

Orginalno od pink
Jos nesto moram naglasiti, a to je da do sada nisam upoznala ni jednog Nemca kome sam imala potrebe objasnjavati sta znaci Selam, vec su znali. Sad da li su bas svi Nemci tako "prosvetljeni" ii sam ja imala srece da upoznajem samo one koji su poznavali rec Selam ne bih znala da objasnim.

Jos mi se nije dogodilo da sam morala objasnjavati nekom, sta znaci "selam" . Bila sam par puta zacudjena, kada je doslo do diskusije o islamu, koliko su informisani moji vrsnjaci. Mozda bas sto kazes Pink, mozda je bila u pitanju sreca.

Kad pogledamo nasu omladinu, koliko puta cujete "sellam"? To su rijetki slucajevi. Treba se zamisliti nad ovim pitanjom, koliko nasi koriste te rijeci? Koliko trazimo od drugih pripadnika raznih religija da to koriste?

Citirano

Tesko je nasoj deci obijasniti nase obicaje, kad oni zivu medju tudjim narodom, i tudjim obicajima. Prava stvar je ici sto cehce u rodni kraj, i obilaziti sve svoje.

Kako za mene nije bilo tesko da shvatim nase obicaje iako zivim u tudjem narodu? Dosta zavisi od roditelja, u mojem slucaju, oni su meni objasnili sve osnovne principe islama, zahvalna sam him za to.

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

jugo plavi

Početnik

(10)

• »jugo plavi« je muško

• Poruku poslati

17

Utorak, 02. Decembar 2003

Kao prvo hteo bih se svima zahvaliti na vasim savetima i vasim odgovorima na ovu temu.
Neznam ali citajuci vase poruke vidim da ste vi skoro svi dosta mladja generacija zato se sa pojedinim i ne slazem,kao prvo sto sam vec jednom napisao ja sam odrastao dole ,ali u skroz drugom sistemu gde tada nije kod nas bilo toliko interesantno o religiji da se daje puno znacaja vec smo bili svi isti nije bilo ja sam musliman ,on srbin ,ona hrvatica itd!svi smo bili Jugosloveni.
Ja se divim danasnjoj omladini koja dosta daje znacaja i posvacuje se svojoj veri to i trba da se zna ko si i sta si jer ja sam tek kada sam, dosao vde video koliko katolici i ostale vere drze do svoga.
Sto se tice slucaja "prolaznice,, ja te potpuno razumijem da nisi mogla znati toliko o svojo veri jer ni ja svoju decu neznam nauciti koliko je potrebno jer oni odrastaju u nekom drugo vremenu i sijetu.
Ako pokusam snjima razgovarati na osnovu te teme daim objasnim onoliko koliko koliko ja znam ipak im nije sve jasno,ali polako vremenom nadam se da ce i to doci na svoje mesto.
Ovde gde ja zivim ima dzamija i isli smo u dzamiju,ali nema naprimer da dolazi nas hodz i da drzi ders nego su to turci i ja nemogu decu slati tamo kada i to svakojako ne razumeju.
Zamolio bih pojedine clanove da se ne ismejavaju drugima jer i to je grijeh mogu vam samo reci hvala na svemu,ali tesko je odgajati i vaspitavati decu u tudjini.SELAM SVIMA U INOSTRANSTVU I DOLE.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

18

Srijeda, 14. Januar 2004

moram nesto rec

lako je ziveti u pazar i pricati drugima kako se ponasati treba kao pravi musliman.
kao prvo mislim to je odgovornost roditelja a ne nekih (nemojte pogresno shvatiti) forumasa u internetu.
kao drugo: ljudi i deca sto su od komunizma ovde nisu znali ako im roditelji nisu pricali i kako ce znat: dodju ovde kao izbeglice moraju ucit jezik niko ih nevoli ne postuje i pravo da vam kazem u toj situaciji nisam bio,hvala Allahu, ali oni sto su nije im nista palo napamet osim preziveti ovde.
kao trece: pre nego sto sam otisao iz pazara je moja nana i nane komsija klanjale i postele i ostali stariji ljudi.nemogu se setiti da je jedan moj drug ili drugarica bio u djamiju tih godina; hvala bogu su se vremena promenila ali ste vi svi bili dole i mogli ste izgraditi cjeli put Muslimana kako i treba; ali nemojte zaboraviti (i to je grehota) da nisu svi tu mogucnost imali.
mislim mene i brata su roditelji ucili da sam moras doci do tog puta ,pogotovo kad predjes 18god, i da niko za tebe i tvoju veru nije odgovoran osim ti sam za sebe. ali je imalo ljudi sto zbog emigracije ni vremena nisu imali da sednu a kamoli da klanjaju od posla , te normalan posao,te na crno,itd.

nikome ne sudi i niko ti suditi netreba ,nego samo Allah,a on vidi i cuje. ja nisam Musliman po knjigi nego sam Musliman u srcu i dusi.
nisam nikoga hteo uvredit ali malo tolerancije za ovu mladu decu po inostranstvu ocekujem.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Social bookmarks