Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko
  • »Anita« je autor ove teme

Datum registracije: 06.07.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 08. Juli 2004

KAKO ZIVI NAS NAROD U INOSTRANSTVU

Ja sam jedna od njih,i veruj te mi da je super,normalno nista nemoze da mi zameni Sandzak jer sam u njemu rodjena,al sam se ovde navikla i nemogu da se pozalim.
Sta vi mislite da li bi ste mogli zivet u inostranstvu,a ako vec zivite kako vam je? :D

ANITA

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 08. Juli 2004

Citirano

Orginalno od Anita
Ja sam jedna od njih,i veruj te mi da je super,normalno nista nemoze da mi zameni Sandzak jer sam u njemu rodjena,al sam se ovde navikla i nemogu da se pozalim.
Sta vi mislite da li bi ste mogli zivet u inostranstvu,a ako vec zivite kako vam je?

Selam

Kao novom clanu na otvorenom forumu Novog Pazara zelim ti dobrodoslicu.

Posto si jedna od desetina hiljada koja zivi u dijaspori, kolko vidim u Njemackoj, interesuje me sta je to, sto tvoj boravak u Njemackoj cini super. I ako ti je super u Njemackoj sta ima to u Sandzaku sto je jace od ovog Njemackog supera.

Selam
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 08. Juli 2004

selam

super mi je zato sto radim dobar posao,znam njemacki pricat imam dobro drustva,imam dosta Familije ovde,a normalno u Pazaru se vise uziva nego sto se radi,zato kade odem dole u Pazaru samo uzivam i nikad mi nije dosadno.
Allianz
S.Anita

4

Četvrtak, 08. Juli 2004

@ Anita : Kako to mislis "kako zivi nas narod u inostranstvu" ?

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 08. Juli 2004

zdravo

Da li su oni srecni,zadovoljni,zasto su u opste oni otisli tamo,zasto u opste nase devojke vole/zele da se udaju u Nemackoj.Moja najbolja prijateljica se udala za jednog decka iz Berlina,a sama ona priznaje da se samo udala kolko da bi (kako ona kaze)pobegla iz Pazara.
Allianz
S.Anita

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 08. Juli 2004

nisu se sve zbog toga udale.ta sto se zbog toga udala uh bolje da ne komentarisem.a to sta ljude privlaci u nemacku jesu PARE.da je tamo to toliko lijepo cijeli bi dunja tamo trazio azil vize ili sta vec.nego prosta racunica.u pazaru malo para u nemackoj vise para.to je to.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 08. Juli 2004

Mislim da nisu razlog samo pare. Dovoljno je da se pogleda sta se desilo zadnjih 10 godina u nasoj zemlji, i onda je jasna pojava migracije i rasturenosti porodica na sve strane svijeta. Ja na primer nisam dosla zbog para u Nemacku, vec zbog...e, to je duga prica ?( Neka je sad...
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 08. Juli 2004

Cela ta prica u vezi odlazaka u inostranstvo je jedna od najglupljih prica koje sam cuo u Pazau. Preko leta dodju oni koji zive u inostranstvu sa skupim kolima, mobilnim, lepom garderobom i svim onim sa cime najvise moze skrenut paznju pucanstvu. A pouzdano znam da je dosta onih koji su dosli sa iznajmljenim kolima (tamo se mogu iznajmljivati kola i za voznju u inostranstvu) da bi ljudi pomislili kako je on bogat i uspesan covek. Ali eto i da je dosao sa svojim kolima. Sta vidi jedan obican Pazarac? Vidi samo ta kola, mobilni i ne vidi nista drugo. Od te Nemacke, Svajcarske . . . vidi samo to sto super izgleda u vidu skupocenih stvari, ali ne vidi da je iza svega toga jedan krvav rad sa puno odricanja. I u Nemacku pare ne padaju sa neba. Ljudi misle: samo da predjem granicu i odmah ce poteci mled i mleko. Ali nije tako. Mnogo vise od onih koji dolaze sa mercedesima ima onih koji i tamo zive prosecno.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

9

Petak, 09. Juli 2004

Nije sve u parama. Ima necega i u akcijama i stok opcijama :D

Svako ima malu pricu iza toga zasto je otisao vani, a ona se obicno sastoji iz detalja koje vec napisaste: krajnje nesigurna buducnost u Srbiji, nemogucnost da se adekvatno profesionalno napreduje, moralno srozavanje na svakom koraku, i jos pride licni razlozi koje svako od nas ima. Najlakse je reci da su u pitanju pare, i tacno je da one cine bitan elemenat, ali one same po sebi ne bi bile dovoljne. U krajnjoj liniji, i u predratno vreme su te pare postojale ovamo, pa je broj emigranata bio mozda stoti ili hiljaditi deo danasnjeg broja. I to, ne zaboravimo, u doba kad restrikcije po pitanju viza nisu bile ni blizu danasnjim. Dakle, ima tu nesto vise od para.

Nego, malo skrenuh sa teme koja glasi, kako zivimo napolju, je li. I ovde mi se cini da pare nisu presudni faktor. Najbitnije je to koliko je covek uspeo da se navikne novo okruzenje, koliko je adaptacija uspesna, koliko uspes da prihvatis novu kulturu. Naravno, u velikoj meri je to tesko, ali cak i ako su neki elementi neprihvatljivi, mora se nauciti tolerantnosti i postovanju domacina, jer je zemlja u koju smo emigrirali ipak nas domacin.

Konkretno, da bi se zivelo u Americi moraju da se prihvate neka pravila igre koja i nisu bas najprijatnija. Ako ste gledali seriju Opstanak, to je otprilike najpriblizniji opis situacije ovde. Dok je sve u redu, milina jedna, sve funkcionise kao po loju. Ali, ako slucajno ostanes bez posla duze vreme, ili se, ne-daj-Boze, razbolis, bolje ti je da si o tome razmisljao dok je vreme. Zivot u levoj stazi auto-puta, i to bez vezanog pojasa - pa ko voli nek izvoli. No, neki i vole tu adrenalinsku terapiju :D
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

10

Petak, 09. Juli 2004

Nit sam dosla radi para, nit sam se udala da bih dosla.
Eto, zivim.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

11

Petak, 09. Juli 2004

Zivi nas narod i po izlozima :D.. A kako se zivi van izloga pisem neki drugi put. I sto napadoste (il provocirate) 'jadnu' anitu kad je pokrenula sasvim lijepu temu. Kako vam je u inostranstvu, i kako ste se i zbog cega nasli tamo.. Sta tu ima da se pojasnjava.. ak neko zeli napisat nek napise, a ak ne nek shhhhhhhhh. Za pocetak mogu rec da ja ovde ne zivim vec studiram :D Shala mala.. nekom drugom prilikom cu pisat.. sad cu malo da poziram sa izloga ;)
fingersbroken je dodao/la ovu sliku:
  • jare3.jpg
mogu ja da se potpisem i bolje...

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko

• Poruku poslati

12

Petak, 09. Juli 2004

Selam Pazarci

Hvala vam na vasem misljenju.Puno pozdrava sa radnog meste iz Münchena,pa se vidimo dole u Novom Pazaru 1.avgusta.
Allianz
S.Anita

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

13

Petak, 09. Juli 2004

prije '92 u inostranstvo nije islo toliko ljudi.ne znam statisticke podatke ali znam da nije jer se inace nebi govorilo o odlivu mozgova iz srbije tokom devedesetih.naravno da svako ima neke svoje razloge ali jedan od tih je i novac.da je jugoslavija svedska nisam siguran da bi imali ovoliko gastrabajtera.a sto se tice zivota nasih ljudi u inostranstvu sto rece neko kako ko.neko rmbaci manji broj ima neke visoke polozaje(tipa profesor na faxu i sl.).aa i da ne zaboravim pufkanje po pazaru to je nezaobilazni dekor jer kakva god da su ta kola niko ih nece dvaput pogledat u toj nemackoj ali u pazaru 8)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

14

Petak, 09. Juli 2004

U koliko se ova moja vecna sljaka od jutra do mraka "zivotom" nazvati moze onda"lepo mi je u Svajcarskoj".Mada slutim da je zivot nesta drugo...na jaaa...mozda u nekom drugom zivotu...

A pare,para vise nema...ni u Svajcarskoj a kamoli u Nemackoj.Oni koji su ovamo a nisu se snasli...tima se veoma lose pise...a ja se borim...ako hocete znati kakva je to borba onda napunite kacu do pola sa vodom i ubacite macku unutra :)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

15

Subota, 10. Juli 2004

TESKO sestro, tesko

ovo je lijepa tema pre svega za onoga ko bi da ode, ko misli da tamo dje smo mi cvetaju ruze, jok bogomi, nema toga, mozda ga nikad nije ni bilo, sve je to samo laz, jedna velika velika laz.
I ko sto rece neko ta kola sto se dodje jednom godisnje u pazar i to je laz, sve je to na kredit koji se skupo placa, kolko sam mogo videt vecina naseg svijete ima samo dva odela, radnicko i pidzamu. Sa posla kuci, najede si i u krevet, pa sutra u 5-6 opet na poso i tako cio zivot. Ako imas neki stalan posao lako ti daju kredit da kupis neki mercedes i onda kad ti pane to malo odmora lijepo zasednes pustis Semsu i jala Pazar, pa sve dole lijpo zategnes i pricas kako si kralj Berlina, a Berlina vido nisi.
Eto ja pricam ono sto vido, bar ovde po frncuskoj, a ko hoce iskreno da prica ni drugde nije bolje. Ima mozda ljudi koji su i dosli do para al tu su razne mucke i muvanja, a posteno bogomi tesko.
No kad pogledas sa druge strane i u Pazaru ljudi imaju para i tamo se moglo zaradit a opet si sa svoima imas skime se nasmijat, imas dje izac.
Moj savet za onog ko misli da se ode Mercedesi beru, bate nema toga, sedi kuci bolje ti je, sa svojim narodom, bratom, majkom sestrom.
malo za promenu

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 11. Juli 2004

Citajuci ove postove,insan pravo da se uplasi zivota na zapadu ... Fakat je jedno,ekonomski je mnogo pristojnije ... ostalo je pricha za sebe ...

Bolje da se ne raspricham :)

Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 11. Juli 2004

.U Nemackoj boravi cetrdeset do pedeset hiljada Sandzaklija sa razlicitim migrazionim statusom, od onih sa Nemackim pasosem, do ilegalaca koji pokusavaju legalizovati svoj boravak.Svi oni zive u jednoj od ekonomski najrazvijenijoj drzavi svijeta,sa pravednim zakonima i socijalnom sigurnoscu.
Ko se nije snasao do njega je, minimum je socijala :
trista pedeset eura mesecno,placen stan, rad na crno, dva puta godisnje garderoba….
Vecina nasih je ovde (koje ja poznajem) zaposljeno ,od cistaca ,baustelaca(koih je najvise)
biznismena do doktoura nauka a radna nedelja je cetrdeset sati.Nas je narod dosta medjusobno povezan (plemenski) na nacin kako i dole,i dosta su solidarni ,sigurno najmanje deset hiljada njih salje
svoima u proseku dvesta pedeset eura mesecno.Dosta njih imaju ovde reseno stambeno pitanje a dole gotovo svi imaju kucu ili stan.Voze auto u proseku tri godine staresti, i gotovo sva
su na kredit , sa kamatama od jedan do pet posto.Na svim fakultetima studiraju nasa deca.
Zeleo bih da ovom prilikom upznam one koji bi zelali da studiraju u Nemackoj da jednostavno mogu
dobiti studentske vize, i po novom zakonu omogucava se jos godina dana boravka nakon zavrsetka studija, za trazenja posla a uz studiranje
mogu i raditi.

Nasi se ljud tesko integrisu(i ako su kursevi besplatni ne pohadja ni dest posto) u novoj sredini, cak su i netolerantni prema drugim narodima i kulturama.
Ovde su svi Srbi iz bivse Jugoslavije skupa kao i Hrvati, Albanci i drugi.
Ni pet posto Sandzaklija nije u Bosnjackim
udruzenjima, cesto se i sukobe,primer Bosnjacko-
islamski centr Frankfurt.Tom stanju su dosta doprineli razni emisari, koi su dolazili iz Pazara,
ali su i sami neke adete trebali ostavit u mesto
odakle su dosli.
Uporedio bih mesnu zajednicu Hadzet (peta mesna zajednica) gde dole zivim i Frankfurtsku mesnu
zajednicu Höchst gde boravim, uskoro bi trebalo doci do njihove (bratimljenja) saradnje.
I jedna i druga imaju po dvadeset hiljada stanovnika.
Höchst ima:
Po tri osnovne i srednje skole
Cetiri sportske sale, jedna ledena.
Tri bazena, jedan zatvoren.
Tri koncertne dvorane.
Dva parka sa sportskim terenima, vestackim jezerima .
Vise hotela i modernu bolnicu.
Vise verskih objekata, medju koima i cetiri dzamije bez munareta.
Deset banaka.
Petnaest hiljada zaposljenih.
Sezdeset posto stanovnistva su stranci
Od koih je nekoliko stotina iz Sandzaka.
A Hadzet?

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 11. Juli 2004

Citirano

originalno od hesen

Zeleo bih da ovom prilikom upznam one koji bi zelali da studiraju u Nemackoj da jednostavno mogudobiti studentske vize, i po novom zakonu omogucava se jos godina dana boravka nakon zavrsetka studija, za trazenja posla a uz studiranje mogu i raditi.

Znam iz pouzdanih izvora, da studenti sa studentskom vizom imaju pravo da rade 90 dana u godini. Sve ostalo je rad na crno.

Interesuje me odakle ti ovi podaci i brojke o Sandzaklijama u Nemackoj?
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

19

Utorak, 13. Juli 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Znam iz pouzdanih izvora, da studenti sa studentskom vizom imaju pravo da rade 90 dana u godini. Sve ostalo je rad na crno.

Tacno.

"Erwerbstätigkeit nicht gestattet, ausgenommen eine arbeitserlaubnisfreie Beschäftigung bis zu 3 Monaten im Jahr gem. § 9 Abs.9 ArGV"

@ hessen : I mene bi, kao i HaNuMu_78, zanimalo odakle poticu ovi podaci i informacije koje navodis? Hvala.

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

20

Utorak, 13. Juli 2004

ZA HaNuMu-78

Ti iz " pouzdanih izvora" tvrdis da ovi sa"studentskim vizama"mogu raditi samo 90
dana godisnje sto nije tacno, nego 90 dana plus
dva sata svaki dan , poznato pod nazivom
"rad bez poreza". Mislim da ovo moje
obavestenje treba dopunit, sa jednim obavestenjem
koje bi se dostavilo svim srednjim skolama u Sandzaku:
-O uslovima upisa na fakultetima u Nemackoj
-Mesto i izbor fakulteta
-Mogucnost zaposljenja ,po zavrsetku studija
-Pomaganje oko upisa(sto bi mogla i Ti)
To bi bila konkretna saradnja mladih Sandzaka i dijaspore.

Da li nas ima toliko koliko nas ima moze se znati na dva nacina:
-Brojanjem 1, 2, 3, 20, 40 000. sto je nemoguce.
-Preko statistickih sluzbi i to je problematicno,jer oni registruju prijavljeno drzavljanstvo(a nasi su dosli i
preko Makeddonije,Turske, Bosne..)
Ja to stanje pratim od 1996.god.
Zahvaljujuci Amtu für multikulturelle Angelegnheiten
iz Frankfurta, i licno gospodinu Wolfgangu Zippelu,
ispred grada Frankfurta koji se bavio nekim pitanjema Sandzaklija ( resavanje klubskih prostorija,socialnih pitanja, viza i radnih dozvola...).
Maja meseca 1996.god.u Frankfurtu je boravilo
14 251. gradjannin poreklom iz Sandzaka.
Ne treba sumljati u brojku koju sam ranije izneo.
Pitao sam nedavno jednog Tunizanina, koliko vas ima
u Nemackoj kaze: 2560. od toga u Hamburgu 620.
Frankfurtu 350 ......
Ja u mome boravisnom mestu sve poznajem (njihov broj,
broj zaposljenih,broj studenat i sta studiraju,
nezaposljeni i kako da se zaposle, ko kakav ima
status, sa neresenim kako resit,...)
KAKO JE KOD VAS ?

Social bookmarks