Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Četvrtak, 15. April 2004

Karakteristike klime u mestima vaseg boravka

Imamo teme o kojima pricamo o ljudima i dogadjajima, meni pade na pamet da pokrenem temu o vremenu... Puno mi jednostavnije da govorim o vremenu ovog kraja nego o ljudima (mentalitetima). A ako krenem govoriti o mentalitetu ljudi trebace mi ili dug post, ili nekoliko njih... Ovde i kinezi i indijci i malajci zive.. a sva se tri naroda odlikuju totalno razlicitim mentalitetom... Zato cu ja samo o vremenu (prvi) da pricam..

Vreme ovde jeste jednostavno ali ne zbog onoga sto ste verovatno odmah pomislili... Jeste da je leto tokom cele godine ali ima stvari karakteristicnih ovde koje nigde nisam video ranije... totalna nepredvidivost na duze vreme i gotovo totalna sigurnost u nesto sto sledi. Sta hocu reci? Ovde ne vazi poslovica "po jutru se dan poznaje ".. Dan od jutra je ovde suvise daleko da bi se predvidjalo.. U toku dana se po tri put promeni stanje na nebu... Oblacno suncano oblacno suncano oblacno... Oblaci se krecu kao ono u filmovima ubrzano.. Probudite se i vidite da nema ni jednog oblaka na nebu, a popodne pada kisa kakvu niste nikad videli..

Kod nas dole je i kad je oblacno neizvesno da li ce da padne kise ili ne.. I to se nesto "tenta". Ovde cim se naoblacilo i malo natmurilo zna se da ce kisa.. i to vrlo brzo. A ljudi da samo znate kakve ovde kise ubiju.. Ja to dole nikad nisam video. Ne pada to dugo.. Sat dva najduze, ali se za to vreme napada kao dole za deset sati... A kako grmi... Auh... verujte, al bas verujte, da je ono bombardovanje od strane teta nate vrlo slicno tome.. bije ljutito na sve strane i vrlo cesto... To cak deluje i strasno.. Kod nas je jednom na faxu (nedavno) pogodio grom u drvo i srusio ga na jedan (parkiran) auto... Vlazan je vazduh pa kad se krene prenosit elektricitet deluje pravo jezivo...

A i kad pada kisa takva u vasem kraju/naselju ne mora da znaci da se isto desava na 2 km od vas.. Vrlo cesto odem do sestre (10 km od mog faxa) a kod nje sve suvo ko barut, a kod mene padala kisa 'ko luda'.. Ne bi bilo cudno ni to da nije cesto koliko jeste..

Najzanimljiviji je je da posle ovakvih kisa sledeceg dana je uvek sve suvo (ako nije pala nova kisa).. a zna da bude suvo u toku dana i za koji sad...

A sta je meni najcudnije je pojava da ovde na univerzitetu, gotovo svakog dana od kako sam dosao (koliko sam ja tu da svedocim) pada kisa oko 5 sati... Eto i danas je tako bilo... Mali je broj dana da tako ne bude... Isto kao da je navijeno da bude tako.. toliko cudno..

A inace je stalno toplo... temperature kao da se prepisuju iz dana u dan. Dan pocinje sa 24-25 stepeni, pa to dostigne 32-35 i onda se na kraju snizava. Retko je cisto suncano, a i kad jeste naizgled bez oblaka nije tako jer onaj gornji (tanki) sloj oblaka gotovo uvijek stoji kao stit.. ali je uvek toplo.. I sparno.. vlazan je vazduh (sto dodje prirodna zastita protiv pozara.. da nije tako sve bi gorelo i bilo bi mnogo toplije)... Najslicnije je klimi mora... A more je gotovo sa svih strana malezije (osim severa gde se granici sa Tajlandom).. .

Kakvo je vreme kraja u kojem vi zivite? Karakteristicno po necemu da bi se moglo o njemu govoriti? Ako jeste, izvolite..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 15. April 2004

Umjereno kontinentalna - SJECAM SE...

Sad pricati o klimi jedne zemlje kao sto je Kanada (od pustinjske do polarne su sve zastupljene) bi zahtijevalo post duzine na kome bi i fingers pozavidio, no ja cu pricati o svom stanistu Kalgariju.

U posljednjih 10 dana (ne racunajuci juce) smo bili blagoslovljeni za ove prilike ljetnjim vremenom pa je ziva u podioku isla i do 24C (da ne bude zabune jer ima zlobnika koji ce reci da je bilo 24F 8) ) ali zato je juce zavalio snijeg od jedno 20cm onako iz vedra neba...Nista neobicno za ovaj grad i okolicu.

Klima je kao umjereno do kontinentalna (vrlo slicna sarajevskoj) samo mi nije jasno ko je vrsio ta rangiranja i na osnovu cega. Slabo je kanadski viski radio...Dodacu da mi ova klima jako odgovara dok se vecina ljudi nasljenih iz Jevrope, Azije i Afrike vrlo tesko navikava i zali...Dodacu da iskusih mnoge klime pa i ovu fingersovu doduse samo na dva dana u Singapuru, i reci cu da ko moze da radi po onoj vlaznosti od bez pretjerivanja 100% i temperaturi od +35C napolju, od Giovanni-ja kapa dole. Pride kontam da je tu erkondisn (kao kod nas furuna) esencijalni dio svake stambene jedinice 8) inace...

Sad cu probati da uopstim godisnja doba u Kalgariju...

Proljece (cak i u Decembru - Azra) traje vrlo kratko otprilike mjesec do dva i pocinje polovinom aprila i traje do polovine Juna. Ovo moze da varira kao ove godine kad je proljece nastupilo u martu a onda ga juce zamijenila zima nadam se na kratko

Ljeto - Vrlo prijatno sa temperaturama od 18 (ujutro i navece) do 32 C (obicno 28C) popodne. Dani duzi, traju i do 22 45h. Nekad se desi da temperatura padne do 2C i osjeti se miris snijega u vazduhu ali za dan-dva opet na ljeto. Desi se da padne snijeg u ljeto (kalendarsko) recimo u septembru ali se topi momentalno

Jesen - od polovine Septembra do pocetka Novembra a mozda i duze. Najljepse godisnje doba jer boje u prirodi su velicanstvene, a prirodom ova zemlja ne oskudijeva. Temperature malo nize od onih u ex-Yu (od 8C - 20C)

ZIMAAAAA - Novembar - Mart a nekad i duze...Oprecno nekim misljenjima da su zime pravo ostre (ova zima to opovrgava) reci cu da nema neke velike razlike od sarajevske osim u slucaju kad jednom godisnje u trajanju od 20 dana temperatura ide i do -35C sa faktorom vjetra i do -45C...To treba osjetiti, kad pocnu obrve i nos da se lede ali opet se zivi i radi najnormalnije. Temperatura zimi ide od -30C - +15C (plus vjerovali ili ne) najcesce oko -8C ( rekao bih prosjek) a ovaj grad ima srecu da topli vjetar (fen) zvani Chinook podigne T za +20C...

Sve ovo gore je vrlo uopsteno jer u jednom danu mozete vidjeti sva cetiri godisnja doba ili u zimi proljece, u ljeto zimu i slicno...

Za Kanadjane rodjene u ovoj zemlji je temperatura jezera od 17C ljeti taman za kupanje a nerijetko se u gradu vidi scena likova sa sorcevima i majicama kratkih rukava a napolju upekao minus.

Da sumiramo, negativan je samo taj period od kojih 20 dana ostre zime kad pozelite da ste na nekom egzoticnom ostrvu dok je pozitiva da je vazduh dosta suv, Chinook i da sunce neprestalno pici a pravu kisu nisam vidio jedno 2 godine jer su kise rijeke...U stvari za ovih 5 godina ne vidjeh ni jednu kako valja, sve nesto sipi i to se desi plafon 2 puta godisnje.

Ko sto rece Z. Bebek a vrlo je primjenljivo na klimu Kalgarija - Do daske ili cedno...

Zivili
Giovanni

P.S. I na kraju vic koji se moze implementirati za sjever Kanade... Zitelji Nunavut-a (Eskimi - gdje se temperatura od 10C ljeti smatra toplotnim udarom) se kunu da imaju i oni cetiri godisnja doba.

Zima
Jun
Jul i
Avgust

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 15. April 2004

vala kod mene vreme Tuhav, nesto ni tamo ni ovamo.
Nije mnogo drugacije od naseg dole, ustvari sad se naviko pa nemogu rec bas sve kako jeste, znam samo u pocetku me mnogo bolela glava, nesto stalno oblacno a nema kise, nema nekog pljuska i cesto se desava da kisa stoji, ni dole ni gore, no ti ides i ono ko u matrix skidas je rukama, a ona ne pomera.
Inace nema neke hladnoce, sneg retko pada, pogotovo u Parizu, od kad sam ovde mozda dva puta pado i to po 2 milimetra i odma se otopio, nije bilo ni neke jake vrucine, osim proslog leta gde je pomrlo nekih 10 000 ljudi, al nisam bio tu i nemogu vam rec kako je bilo, al cuo sam da je bilo strasno, a i jeste nesto tesko kad je toplo, nekako bas tesko, kod nas dole kad je toplo ima nekog vetra il bar u hlad je malo svezije, a ovde jok.
Eto ko sto reko bas tuhaf, nit ima kise sto je kisa, nit zime ko sto je zima a ni sunca ko sto je sunce, nema proleca, odma od takonazovi zime dodje leto, evo bas danas radili u majcama.
malo za promenu

4

Petak, 16. April 2004

Citirano

Orginalno od Giovanni
Dodacu da iskusih mnoge klime pa i ovu fingersovu doduse samo na dva dana u Singapuru, i reci cu da ko moze da radi po onoj vlaznosti od bez pretjerivanja 100% i temperaturi od +35C napolju, od Giovanni-ja kapa dole. Pride kontam da je tu erkondisn (kao kod nas furuna) esencijalni dio svake stambene jedinice 8) inace...

Definitivno tacno... U busu bi se verovatno umiralo da nema klime, ali svaki gradski bus ima bolji klimu nego nasi medjudradski dole... Zakon nuzde (a i vise para :D). Ljudi su ovde jedva ikad u toku dana na ulicama (osim u kolima)... Trotoara ni nema.. napravljeni su alternativni putevi za sve... Gotovo ste uvijek pod erkonom (tu se krije i objasnjenje sto na ovoj temperaturi gotovo nijedan bijelac ne tamni.. osim kad ode na plazu :D) ).

Kod nas (dole) odete vani iz zatvorene prostorije da se rashladite ponekad, a ovdje ja to nekad uradim iz suprotnog razloga... da se malo ugrijem.. il raskravim od erkona sto bi ono rekli :)...

P.S. Ne cudi sto je Malezija br 1 proizvodjac i izvoznik aircondition uredjaja na svijetu..
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

5

Petak, 16. April 2004

ako ste kad bili u rozaju onda znate kakva je klima ovde kod mene u mom delu svedske(blizu geteborga).nema nekih velikih hladnoca zimi -20 je najvise tj najnize ove zime bilo.leti bude fino mada sam leti retko ovde ali izadje i na 30C.mada ipak je uobicajena temp. leti oko 25C. sunca bude evo i danas je ugrijalo zaredom po nekoliko dana pa onda obavezno malo kisa zahladi pa opet sunce.. nema kao ono kod nas da bude i po mesec dana sunca bez kise...leti je dan jako dug sunce gotovo skoro da ne zalazi oko ponoci bude malo kao sumraka pa oko 3 izutra opet sunce:)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 16. April 2004

Citirano

Orginalno od fingersbroken
[.. il raskravim od erkona sto bi ono rekli :)...

ko bi to reko?
malo za promenu

7

Utorak, 20. April 2004

Ada sta da vam pricam o klimi ?(

Kisa, hladno, vetar, hladno, sneg, hladno... o| Ja skapah ovde :O

Godisnja doba: Zima, prolece, jesen, zima! A leto ? To sam par dana traje, ako se ovo moze nazvat letom?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 20. April 2004

Volim april u Beogradu, sunce sija, baste pune, na ulicama vrvi od ljudi, izlozi sareni, vesele boje... lep je ovaj grad.
Pazi koju igru igras.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

9

Srijeda, 02. Juni 2004

Pocetak juna tradicionalno oznacava pocetak sezone uragana na Floridi. Sezona zvanicno traje sve do novembra, ali u stvarnosti se to svodi na jedno mesec dana kriticnog stanja krajem avgusta i pocetkom septembra. U ovom periodu se ogromne vazdusne mase krecu od obala zapadne Afrike preko Atlantika, i hraneci se toplim vodama stvaraju uragane cija brzina dostize i do 250 km/h. Cela situacija se svakodnevno prati - moze se reci da je umnogome i predimenzionarano - nista iznenadjujuce za ovo podneblje, je li.

Poslednji veliki uragan je bio 1992. - cuveni Andrew koji je sravnio nekoliko gradova do nivoa da se vise nije moglo prepoznati gde je koja ulica.

U globalu, temperature su nize nego sto bi se ocekivalo (nikad, ali nikad ne prelazi 35), ali apsolutna vlaznost cini da disanje ponekad lici na borbu za goli zivot. Zivot bez klima uredjaja je skoro nemoguc, nista novo za tropsku klimu.
Juli i avgust su karakteristicni po svakodnevnoj kisi, skoro da moze da se navija sat prema pljusku koji pada u 1 sat popodne potpuno redovno. To je ujedno i jedini period kada je zaista prevruce - definitivno se isplati kad se uzme u obzir da je barem sedam meseci idealno vreme.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

10

Petak, 13. August 2004

Uragan kategorije 4 (kategorije idu 1 do 5) se upravo spusta na obale zapadne Floride - Charley

Vetar je trenutno snage 250 km/h, a predvidja se da ce nivo mora da poraste za 6 metara. Dovoljno da poplavi vecinu grada Ft. Myers.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Social bookmarks