Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• »muhadzer« je autor ove teme

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 12. Septembar 2005

Kloniranje ljudi

Nema dana da se o genetici ne pojavi po koja nova vijest u medijima, pa se spravom moze reci da je ona postala hit nauka danasnjice. Evo bas prosle nedjelje grupa britanskih naucnika je obznanila da su klonirali ljudski embrion i razvili ga do 100 celija. Uz sve rizike koje nosi ova igra sa genima postoji jedan jak lobi koji "gura" ljudsko kloniranje a glavni argumenti su im; pomoc bolesnima od teskih i neizljecivih oboljenja, urodjenih poremecaja i pruzanje mogucnostima svima koji zele(ili ne mogu) da imaju djecu. Recimo, kao primjer par koji je izgubio svoje dijete(bilo tragicno bilo od neke bolesti) mogucnost da ga ponovo imaju. Na prvi pogled ko moze biti protiv ovoga, medjutim...

Pored svega sto se iznosi o toboznjim uspjesima geneticara na polju kloniranja, postoji dosta studija o katastrofalno niskom procentu uspjesnog kloniranja, onda o hororu koji se moze vidjeti na "uspjesnim" klonovima itd. U tom svjetlu jedan od vodecih naucnika na ovom polju, nedavno je izjavio da je ljude nemogucno klonirati sa postojecom tehnologijom najmanje 100 godina. Valjda je mislio na uspjesno kloniranje, no vjerovatno nije imao u vidu postojanje luciferovih podanika medju naucnicima, spremnih na projekte frankestajnskih razmjera. Mozda je ovo dovoljno za neki uvod u temu, volio bih kad bi ostali clanovi pokusali dati svoje vidjenje sa religijskog, filozofskog, moralnog, itd .. aspekta.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 12. Septembar 2005

Islam zabranjuje kloniranje ljudi. Sto se tice izgovora i navodjenja humanih razloga ne sumnjam da neki zaista tako i misle ali iskustvo nas uci da se naucna dostignuca i te kako koriste u svrhe zla. Covjek koji je otkrio dinamit je osnovao fondaciju iz koje se nagradjuju izmedju ostalog i oni koji su u datoj godini bili broj 1. u svijetu na izgradnji mira. Alfred Nobel je pretpostavljao da ce njegovo otkrice masovno unistavati covjecantsvo.

Ja jutros vozim ka firmi i gledam cijene goriva. Znatno manje nego proteklih dana. Koje ptice grabljivice vode te kompanije i koje ptice grabljivice inace upravljaju svijetom. Svaku priliku gledaju da ogule obican svijet. A tek ce biti 'veselo' kada rat oko nafte bude uskoro zamijenjen ratom oko vode.

Zasto bi oni koji upravljaju kloniranjem ljudi bili humaniji od onih koji upravljaju dinamitom?

Ne vjerujem da ce ova planeta jos dugo. Barem ne u ovom sastavu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 13. Septembar 2005

Citirano

Orginalno od ed
Islam zabranjuje kloniranje ljudi. Sto se tice izgovora i navodjenja humanih razloga ne sumnjam da neki zaista tako i misle ali iskustvo nas uci da se naucna dostignuca i te kako koriste u svrhe zla. Covjek koji je otkrio dinamit je osnovao fondaciju iz koje se nagradjuju izmedju ostalog i oni koji su u datoj godini bili broj 1. u svijetu na izgradnji mira. Alfred Nobel je pretpostavljao da ce njegovo otkrice masovno unistavati covjecantsvo.

Ja jutros vozim ka firmi i gledam cijene goriva. Znatno manje nego proteklih dana. Koje ptice grabljivice vode te kompanije i koje ptice grabljivice inace upravljaju svijetom. Svaku priliku gledaju da ogule obican svijet. A tek ce biti 'veselo' kada rat oko nafte bude uskoro zamijenjen ratom oko vode.
Zasto bi oni koji upravljaju kloniranjem ljudi bili humaniji od onih koji upravljaju dinamitom?

Ne vjerujem da ce ova planeta jos dugo. Barem ne u ovom sastavu.

Mozda je i poceo....

Bilo je i jednom casopisu kako su se Americke i Nemacke komapanije stacionirale na Balkanu samo zbog bogatih nalazista podzemne vode.Mozda je i istina hmmmmmmmmm sta mislite?

Klon coveka bez Duse.....masina za ubijanje ili topovsko meso?Sta li je?
" Bilen alemlere rahmettir "

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Srijeda, 14. Septembar 2005

Ja sam u skladu sa svojim mogucnostima pokusao da nadjem moguce spominjanje na temu u Kur'anu ili u arhivi sunneta koju posjedujem, medjutim nisam nasao bilo sto, sto bi doticalo kloniranje ljudi. Nas pejgamber savs daje npr detaljne opise dogadjanja pred sudnji dan, medjutim tu nema necega sto bi asociralo na kloniranje. Necu reci da ne postoje fetve islamske uleme u kojima se trazi zabrana kloniranja, postoje; medjutim imajuci u vidu da je vec dosta vrsta sisara klonirano, realno je ocekivati da ce u dogledno vrijeme kloniranje ljudi biti mogucno. U tom svjetlu, cini se ne bi smjelo ostati praznina onamo dje islam treba dati odgovor. U redu, zabranjujeno je, ali sta reci ako se vec uradilo ili klonovi pocnu obitovati okolo. Ruku na srce, niko ne zna sta ce biti klon i njegova relacija sa “originalom”, mada mnogi teolozi i naucnici ukazuju da ce to biti posebna licnost sa svojom dusom i karakterom. Sadasnja tehnika kloniranja se zasniva na zamjeni nukleusa zenske jajne celije sa nukleusom celije donora(onog koji se klonira) i u kojoj se nalazi genetska sifra buduceg organizma, ipak nesto od gena vlasnika jajne celije ostane u citoplazmi, tako da se moze reci da klon nije bas 100% isti kao original.

Ovo je znacajno pitanje ne samo za Islam vec za sve religije. Toliko je vazno da su mnoge drzave pocele zakonski zabranjivati kloniranje ljudi. Ovdje imamo realnog razloga za strah, obicno je u svijetu rasprostranjeno ono sto je zabranjeno.
Ranije je naucna fantastika pa moze se reci i nauka bila zaokupljena ljudskim kreacijama “iz nule” neke vrste inteligentne materije, obicno se podrazumijevalo pametne masine, trovali se njihovim toboznjim porobljavanjem ljudi itd. Ova buka polako jenjava na racun druge, mnogo opasnije i realnije igre sa ljudskim korjenima.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 15. Septembar 2005

Muhadzere, normalno je da u izvorima islama neces naci specificno nista o kloniranju. Nema niceg specificnog ni o cigarama, ni o vjestackoj oplodnji ali za te stvari imas opste smjernice, imas izvore na osnovu kojih metodom dedukcije ulema izdaje fetve. Svakako da je stigao odgovor na kloniranje i kao sto rekoh, ono je zabranjeno.

Sta sa osobama koje su produkt kloniranja? Tretman ce biti isti kao i sa osobama koje su produkt silovanja. Islam ne poznaje nasljedni grijeh i svaki igrac zapocinje svoju utakmicu bez ijednog primljenog gola. Te osobe se tretiraju kao i sve druge osobe, sljeduju im prava i obaveze kao i svim drugim clanovima zajednice. Dakle, nije nas islam uskratio za odgovor.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

6

Petak, 16. Septembar 2005

Ed-e, citajuci tvoju zadnju poruku, vratio sam se i pogledao svoje pisanje; malo sam se zasramio, neka panika iz njega udara, kao da moze biti nesto sto Allah dz.s ne dozvoli. Ja nemam sumnje da je kloniranje opasna stvar i da je treba zabraniti. Istrazujuci na temu, nasao sam da se neki islamski ucenjaci slazu da genetika u dobre svrhe moze biti prihvacena u Islamu. Naime prema njima, period od prvih 120 dana u razvijanju fetusa moze biti iskoriscen za otklanjanje odredjenih anomalija itd jer u tom periodu jos ne posjeduje dusu. Sve je to lijepo, ali imajuci u vidu koliko kafira ima medju tkzv naucnicima i koji dan i noc samo misle kako “unistiti” Boga, covjek se najezi na samu pomisao horora koji mogu oni proizvesti. Ranije sam napisao da u Kur’anu nisam nasao neki link ka kloniranju, medjutim juce sam od jednog brata saznao za jedan djetalj u suri An-Nisa (Zene):

117. Oni se mimo Allaha ženskim kumirima klanjaju, a ne klanjaju se drugom do šejtanu prkosniku, 118. prokleo ga Allah! A on je rekao: "Ja ću se, sigurno, potruditi da preotmem za sebe određen broj Tvojih robova,
119. i navodiću ih, sigurno, na stranputice, i primamljivaću ih, sigurno, lažnim nadama, i, sigurno, ću im zapovjediti pa će stoci uši rezati, i, sigurno, ću im narediti pa će stvorenja Allahova mijenjati !" A onaj ko za zaštitnika šejtana prihvati, a ne Allaha, doista će propasti!
120. On im obećava i primamljuje ih lažnim nadama, a ono što im šejtan obeća samo je obmana.
121. Njihovo prebivalište biće Džehennem i oni iz njega neće naći spasa.

Nije slucajno sto je ovo u Suri Al Nisa. Naime da bi klon mogao da se napravi potrebno je zensko tijelo odnosno materica, gdje bi trebala biti smjestena klonirana jajna celija da bi se razvila u jedinku. I dok su naucnici koji su klonirali ovcu zvanu Doly mogli naci 230 ovaca za svoj experiment od kojih su prema njihovom priznanju samo jedna dala “uspjesan” rezultat, ne mogu zamisliti da ce naci jednu normalnu zensku osobu bilo koje vjere, koja ce u svojoj utrobi ponijet sejtanski tovar a kamoli stotine. No kao sto rekoh, ovi bezobzirni manijaci da bi izvrsili sotoninu naredbu su spremni na sve. Da nas Allah dragi sacuva od sejtana.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

7

Petak, 16. Septembar 2005

Citirano

Orginalno od muhadzer
Ruku na srce, niko ne zna sta ce biti klon i njegova relacija sa “originalom”, mada mnogi teolozi i naucnici ukazuju da ce to biti posebna licnost sa svojom dusom i karakterom.

Ovo mi se nedopada,jer ja kao sto znam naucnici ili bilo ko nemoze da ti da dusu!!!

" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks